Aktualności

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach 11 – 22 lutego 2019 r. uczniowie mają ferie zimowe. W tych dniach szkoła nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Życzymy udanego wypoczynku i przypominamy o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu!

Zapraszamy do szkoły w poniedziałek 25 lutego 2019 r.

W ostatni dzień nauki szkolnej, przed feriami zimowymi, grupa Świerzowskich Rajdowców wraz z sympatykami naszego koła oraz opiekunami p. Beatą, p. Arturem oraz ks. Adamem wyruszyła na XVI Rajd Zimowy. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Lipowicy, stamtąd trasa prowadziła na górę Cergowa. Droga nie była łatwa ponieważ ścieżka na Cergową była skuta lodem, niemniej jednak Rajdowcy poradzili sobie znakomicie. Na szczycie weszliśmy na wieżę widokową i stamtąd podziwialiśmy spektakularne widoki. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, pozjeżdżaliśmy na jabłuszkach i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po zejściu do Lipowicy autokar zabrał nas do Dukli do budynków Lasów Państwowych. Tam przeprowadzone zostały konkursy turystyczno – krajoznawczy oraz przyrodniczo-ekologiczny (z niecierpliwością czekamy na wyniki).
Na zakończenie rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Było pysznie. Zapraszam do galerii zdjęć fot. Artur Jasłowski 😎 

7 lutego 2019 r. w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” w Krośnie odbyła się VI edycja Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej.
Konkurs składał się z trzech części. Teoretycznego testu obejmującego wiedzę z zakresu fizyki, techniki i motoryzacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W drugiej części uczniowie mieli za zadanie wykazać się zdolnościami praktycznymi. Według przygotowanej mapki szkoły musieli zaliczać kolejne umiejętności w sześciu różnych pracowniach i laboratoriach.
Ostatnim etapem konkursu, najbardziej oczekiwanym ale i stresującym dla uczniów była jazda symulatorem samochodu oceniana przez egzaminatora.
Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. W tym roku konkursie uczestniczyła rekordowa liczba uczestników aż 61 uczniów z 16 szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego.
Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów przygotowanych przez p. Piotra Węgrzyna. Trzem z nich udało się wejść do finału konkursu. Pierwsze miejsce zajął  Przemysław Jedziniak uczeń klasy III gimnazjum zdobywając w nagrodę rower. Niewiele zabrakło też Kordianowi Dąbrowskiemu, który przegrał w finale dogrywkę o podium i ostatecznie zajął IV miejsce. W pierwszej dziesiątce (8 miejsce) uplasował się również trzeci nasz uczeń Paweł Kawalec z klasy VIII.
Należy nadmienić, iż rok temu również uczeń z naszej szkoły został laureatem tego konkursu – zatem tytuł mistrza wiedzy technicznej i motoryzacyjnej został obroniony!

31 stycznia  2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z Gminy Chorkówka. Spośród wielu ciekawych i pięknych prezentacji komisja nagrodziła pierwszym  miejscem uczennicę klasy ósmej Gabrielę Zając, za pastorałkę „Cicho cicho pastuszkowie” a drugim miejscem uczennicę klasy III  gimnazjum Emilię Tomoń, za pastorałkę „Szara kolęda”. Bardzo serdecznie gratulujemy pięknych wykonań i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

„Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz.”
Spośród wielu świątecznych dni, jakie możemy przeżywać u progu nowego roku kalendarzowego, najpiękniejszym i najbardziej oczekiwanym świętem jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszyscy, którzy mają Dziadków, w rozmaity sposób okazują im wielką wdzięczność i uczucia, którymi ich darzą.
Odświętny charakter mają obchody tego dnia w szkolnej „zerówce”. Tak było i w tym roku.
Dzieci z oddziału przedszkolnego ZS w Świerzowej Polskiej zaprosiły wszystkie swoje Babcie i wszystkich Dziadków do szkoły na dzień 29 stycznia. Do tego spotkania przygotowywały się pod okiem wychowawczyni p. Jadwigi Cieślik, aby jak najlepiej uczcić swoje kochane Babcie i szacownych Dziadków. W godzinach porannych przybyli oczekiwani Goście, niektórzy z odległych miejscowości, więc w murach naszej szkoły znaleźli się po raz pierwszy. Dzieci odświętnie ubrane nie mogły już doczekać się występu. Pani Dyrektor szkoły przywitała wspaniałych Gości, a potem wnuczęta rozpoczęły swój występ. Były wzruszające wiersze, skoczne piosenki; były też śmieszne scenki, w których można było dopatrzeć się podobieństwa do wnuczków, babć, a nawet dziadków.
Wszystko na wesoło i z humorem. I zapewne podobało się Gościom, bo mali odtwórcy ról dostali głośne brawa.
Kiedy dzieci odpoczywały chwilę po występie, Babcie i Dziadkowie zostali podjęci skromnym poczęstunkiem. Mogli też swobodnie porozmawiać ze sobą. A o czym? Oczywiście o wnukach!
Kiedy dzieci dołączyły już do swoich Babć i Dziadków wręczyły im przygotowane kolorowe laurki z życzeniami.
Dziękujemy Wam Drodzy Państwo za udział w naszej szkolnej uroczystości.

Na podstawie Uchwały Rady Gminy Chorkówka oraz Zarządzenia Wójta Gminy Chorkówka Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w budynku A przy ul. Szkolnej 50 od  1 do 8 lutego 2019 r.
Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej Zespołu Szkół.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!

Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I
ZAŁĄCZNIKI

25 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Brały w nim udział dzieci z przedszkola i wszystkich klas Szkoły Podstawowej i gimnazjum. Prezentacje muzyczne odbywały się w dwóch kategoriach: wokalnej i instrumentalnej. Komisja konkursowa w składzie: p. Mariola Jabłecka i p. Agata Samborowska – Zajdel w drodze przesłuchań wyłoniła następujących uczniów, przyznając im kolejne miejsca:
w kategorii przedszkole i klasy I – III
I miejsce: Justyna Kukulska
II miejsce: Szymon Szklarski
w kategorii klas IV – VIII + IIIG
I miejsce: Gabriela Zając i Emilia Tomoń
II miejsce: Maria Deryniowska
III miejsce: Filip Prajsnar
wyróżnienie: Julia Nitka
w kategorii instrumentalnej
I miejsce: Eryk Warunek
Pozostałym uczniom należą się gratulacje za odwagę sceniczną i ciekawe prezentacje. Należą do nich: Julia Jaskulska, Maja Myśliwy, Wanessa Wilk, Gabriela Wierdak, Amelia Hejnar, Julia Deryniowska, Oliwia Adamik, Maja Keβler, Karina Pacek, Martyna Faber, Karolina Wierdak, Nadia Szmist, Zuzanna Bawiec. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestniczenia w kolejnych konkursach muzycznych.

23 stycznia 2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie integracyjne. Wzięli w nim udział członkowie Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK oraz dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Krośnie. Przez miesiąc grudzień zbieraliśmy przybory szkolne i słodycze, którymi obdarowaliśmy naszych gości. Spotkanie przebiegało  w miłej atmosferze. Dzieci śpiewały wspólnie kolędy, a także brały udział w konkursach sprawnościowych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom oraz tym, którzy przybyli na spotkanie. Szczególną wdzięczność wyrażamy członkom SKC i SKPCK, którzy upiekli lub zakupili pyszne ciasta: Wiktoria Mermon, Kasia Dziadosz, Karolina Adamik, Claudia Cach, Przemek Bułka, Adrian Kurcoń.

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

Informujemy, że w dniu 24.01.2019 r. (czwartek) w godz. 16.00 – 18.00 odbędzie się wywiadówka.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców!

Jak ostre są zęby piranii? Czy nad Amazonką rośnie dżungla? Na te i wiele innych pytań odpowiadał podczas dzisiejszej prelekcji podróżnik Samuel Kempski. Prowadzący przedstawił wiele ciekawostek na temat życia w tamtym rejonie świata, a także opowiedział własne przygody z pobytu w amazońskiej dżungli.  Podczas prezentacji uczniowie mogli usłyszeć kilka opowieści o niezwykłej i jednocześnie największej rzece świata – Amazonce. Dowiedzieli się w jaki sposób można przeżyć w dżungli  i jaki sprzęt jest do tego niezbędny. Dodatkowo pan Samuel opowiadał o trujących roślinach i niebezpiecznych zwierzętach.  Z bardzo dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści o jedzeniu larw i pieczonych mrówek oraz łowieniu piranii na obiad.

8 stycznia 2019 r. uczniowie klasy Va i V b pod opieką pani Agaty Samborowskiej – Zajdel i pani Małgorzaty Jakubowskiej wyjechali do Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie na koncert kolęd i pastorałek. Mieli okazję posłuchać znanych utworów w wykonaniu swoich koleżanek i kolegów, kształcących się w dziedzinie śpiewu i gry na instrumentach. Uczniowie wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu instrumentów dętych pod dyrekcją pana Jarosława Seredy, zespołu gitarowego prowadzonego przez pana Henryka Eka, zespołu smyczkowego, pięknie śpiewających solistek i równie pięknych recytacji oraz chóru dziecięcego, prowadzonego przez panią Renatę Zajdel. Koncert wszystkim bardzo się podobał, nasi uczniowie byli pod wrażeniem pięknej i różnorodnej muzyki. Do zobaczenia ponownie za rok!

W piątek 11.01.2019 r. odbędą się konsultacje nauczycieli z rodzicami uczniów zagrożonych oceną niedostateczną na koniec semestru.
Zapraszamy zainteresowanych rodziców w godz. 16.00-17.00.

Uczniowie zakwalifikowani do III etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Szkoła podstawowa:
Weronika Świątek kl. VIII – język polski,
Dawid Zajdel kl. VII – język niemiecki.
Gimnazjum:
Julia Majkut IIIaG – historia,
Krystian Sieńko IIIbG – historia.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!

BN_2018
Informujemy, iż zgodnie z kalendarzem roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa od 22 do 31 grudnia 2018 r.
 Do zobaczenia na zajęciach w szkole we środę 02 stycznia 2019 r.

„A Dziecina, świat szczęśliwych ludzi śni…”

Gwiezdna noc, żłóbek, Gwiazda Betlejemska, Trzej Królowie i… tradycja, która miesza się z magią.
Wszak w stajence, po raz kolejny, stał się Cud!
W ten oto grudniowy, radosny czas oczekiwania, patetyczny nastrój „ciszy”, która brzmi  kolędą mogliśmy włączyć się , podczas jakże wymownej bożonarodzeniowej uroczystości szkolnej.
Opowiedziano Nam historię Szczęśliwej Rodziny, w której Jezus Mały na świat przyszedł.
I cieszył się każdy, a „… Trzej Monarchowie pieśnią Mesjasza witali, razem zaśpiewali, zanim swe dary Dzieciąteczku dali”.
Cicho, cichutko pastuszkowie z aniołami czuwali, a potem gromko i skocznie zaśpiewali:
„Gdy się Chrystus rodzi – do szopy hej, pasterze!”
Zamknięta w bogatej scenografii, w dostatku kostiumów i rekwizytów – płynęła historia przepełniona <<miłością>>, zaklęta w niezwykłych pastorałkach.
A tuż „obok” toczyła się zwykła historia człowieka współczesnego i jego trudnej drogi do… Boga.
I myśl głęboka – istota – Bożego Narodzenia – znów Nas urzekła.
Oto Bóg przyszedł i …jest.
Trwa z Nami.
Odnawia Nasze życie i „leczy radością” każdą duszę!
Bo jest taki dzień, co zmienia Wszystkich,
Co spełnia ludzkie życzenia…

Za wspólne rodzinne kolędowanie i refleksyjne przeżywanie, dziękujemy pięknie realizatorom i autorom świątecznego spotkania – ks. W. Januszowi, p. A. Samborowskiej-Zajdel i członkom prowadzonego przez Nią chóru, p. A. Dubis za „plastykę” sceniczną, pomocnikom technicznym – p. Frankowi i Tadeuszowi oraz niezawodnym Rodzicom.
Nie sposób pominąć licznego grona wspaniałych, uzdolnionych muzycznie i teatralnie, młodych artystów. Ich solowe występy jeszcze długo „grać będą” w sercach naszych.
„Miłowania cały rok…” życzyli wykonawcy Wszystkim, do których spłynęło z nieba << szczęście>>.

A za snem, za jawą, za westchnieniem,
Na Naszych stołach – w opłatku i kol
ędzie,
W sercu i duszy – ka
żdego z Nas,
Niechaj rodzi si
ę Wigilia!

Niechaj ten szczególny świąteczny czas przyniesie zdrowie i ukojenie od dnia powszedniego, wyciszy i otworzy na dobro i bliskość!
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok hojnie obdarzy pomyślnością, fortuną i optymizmem!

                                                                            Wszystkiego naj-, naj-, najlepszego!!!

W dniu 10 grudnia w naszej szkole miał miejsce Mikołajkowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział wzięło 18 uczniów. Jedynym wymogiem uczestnictwa było posiadanie mikołajkowego akcentu, np. czapki <<elfa>> bądź <<mikołaja>>.
Po otwarciu turnieju przez p. wicedyrektora Piotra Węgrzyna, uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami rozgrywek.
Turniej rozegrano w 2 kategoriach wiekowych:
– klas IV – VI 
– klas VII – VIII oraz gimnazjum.
Nasi młodzi zawodnicy oraz zawodniczki rywalizowali w przyjaznej atmosferze ‘fair play’ na dystansie 7 rund, 2 x 10 min (20 minut na partię).
Zmagania szachowe przebiegały sprawnie i bez większych utrudnień.

Zwycięzcami w kat. kl. IV – VI zostali:
Szymon Prętnik (kl. IVa) – Imiejsce
Jakub Szmist (kl. VI) – II miejsce
Bartek Zuzak (kl. IVb) – III miejsce
Bartłomiej Lech (kl. IVb) – IV miejsce

Uczniowie Ci otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci słodyczy. Na dalszych miejscach w ww. kategorii uplasowali się Dawid Czup (kl. IVa), Nadia Szmist (kl. IVa), Adrian Jureczko (kl. VI), Maja Keβler (kl. IVa) i Kacper Wilk (kl. IVa). Pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody pocieszenia trafiły także w ich ręce.

W kategorii klas VII – VIII oraz gimnazjum lista triumfatorów wygląda następująco:
I miejsce – Tobiasz Węgrzyn (kl. IIIb-gim.)
II miejsce – Kacper Dyląg (kl. IIIb-gim.)
III miejsce – Martyna Kozioł (kl. VIII)
IV miejsce – Daniel Gackowski (kl. IIIb-gim.)

Laureaci i wszyscy uczestnicy, a wśród nich Weronika Świątek (kl. VIII), Karol Nowak (kl. IIIb-gim.), Konrad Delimata (kl. IIIb-gim.), Miłosz Nowak (kl. IIIb-gim.), Kamil Szkudlarek (kl. IIIb-gim.) – z rąk pani dyr. Małgorzaty Pelczar otrzymali dyplomy i „słodkie nagrody” – również pocieszenia.
Na szczególne wyróżnienie zasługują nasze młode zawodniczki i zawodnicy z klas czwartych, którzy na równi rywalizowali ze starszymi kolegami i koleżankami.
Dziękujemy wszystkim miłośnikom szachów za zaangażowanie i ambitną grę.
Gratulujemy osiągniętych wyników!
Liczymy, że tak wysoka frekwencja dopisze także w kolejnych turniejach w naszej szkole i nie tylko.

6 grudnia 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki ,,Droga do gwiazd’’. Na scenie wystąpiły dzieci z samorządowych przedszkoli z Chorkówki i ze Zręcina, a także uczniowie ze szkół podstawowych z Bóbrki, Chorkówki, Długiego, Dobieszyna, Draganowej, Faliszówki, Iwonicza, Kobylan, Kopytowej, Leśniówki, Szczepańcowej, Szebni, Świerzowej Polskiej, Warzyc, Zręcina oraz dzieci i młodzież z Gminnych Ośrodków Kultury z Korczyny, Chorkówki i uczennica ze Studia Tańca i Muzyki „AT DANCE” w Krośnie.
Prezentacje oceniało jury w składzie: Ewa Kłos – nauczyciel muzyki, wokalistka, Izabela Drobek – instruktor z GOK z Miejsca Piastowego oraz Wojciech Tomkiewicz – dyrektor GOK w Korczynie, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły: Julia Drygaś, Wiktoria Rachwał, Justyna Kukulska, Maria Deryniowska i Filip Prajsnar wykonując swoje piosenki pięknie się zaprezentowali a miejsca w swoich kategoriach zdobyli:
Kategoria klasy 0 – III SP
Wyróżnienie: Justyna Kukulska „Fantazja”,
Kategoria klasy IV – VI SP
III miejsce: Filip Prajsnar za piosenkę „Wtedy śpiewam”.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów wokalnych!

Dnia 05.12.2018 r. w  Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej, odbył się pierwszy etap Konkursu Biblijnego pt. „Jezusowa szkoła ucznia w mocy Ducha Świętego”. Udział w etapie szkolnym wzięło szesnastu uczniów a byli nimi uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych. Konkurs dotyczył wiedzy ze znajomości poszczególnych fragmentów z Ewangelii wg św. Marka. Po prawie godzinnych zmaganiach na podium znaleźli się: Paulina Dubis klasa V A, Maria Drozd klasa VI, Eryk Warunek klasa VI. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów, tym razem na etapie dekanalnym, który odbędzie się dnia 06.03.2019r w Krośnie. Wszystkim uczniom raz jeszcze gratulujemy.

– Lalkę, konsolę, narty, klocki, słodycze…!
Ile dzieci, tyle marzeń. Jakich? Mikołajkowych!
Wszystkie możliwe do spełnienia pod jednym warunkiem…
Ów kosz prezentów – niespodzianek – musi przynieść niezwykle ważny „Gość” – św. Mikołaj!!!
Uczniowie naszej szkoły – jak co roku – czekali, wzdychali i gorąco wierzyli, że chociaż czeka Go wiele pracy, to do Nich zaglądnie.
Pisali listy i pytali: Widzimy się? Zapraszamy! – No i nie zawiedli się!
Dokładnie 6 grudnia przybył do bud. A . Przedszkolaki i uczniowie klas 0 – 3 byli zachwyceni!
Radosna „czerwona” gromadka, w pełnej symbolice mikołajkowej – z dzwoneczkami, reniferami, złotymi gwiazdkami i zabawnymi czapeczkami – zaskoczyła św. Mikołaja i szczególnie ujęła za serce.
Rozdał więc czarowne prezenty, wysłuchał, z uśmiechem na ustach, powitalnych wierszy i nastrojowych piosenek przygotowanych z okazji Jego wizyty.
Obdzielił darami wszystkich, posiedział w przyjaznej atmosferze, odpoczął i popędził dalej…
Duch mikołajkowego nastroju zawitał także do młodzieży z bud B.
Tu także było – jak sięgnąć okiem – czerwono, gwarnie i entuzjastycznie!
Każdy, nawet najmniejszy element mikołajkowego stroju zapewniał „ bezpieczeństwo” na lekcjach.
Zero pytania! A w zamian za to, pomysłowe prezenty klasowe i…ogólne zadowolenie.
Niektórzy „świętowali” ten dzień…w kinie!
Zapotrzebowanie na mikołajkowe propozycje filmowe realizowano przez 2 dni!
Ważne jest jedno – DZIAŁO SIĘ!  Marzenia spełnione – wszyscy ukontentowani!
Komu dziękować?
To oczywiste! Mikołajowi! To On – jak zwykle – poczarował, „pomyślnie sprawił” i …uszczęśliwił!
Zdaniem pani Dyrektor, trzeba także wyrazić słowa uznania  Jego wiernym, oddanym i „cichym” pomocnikom-głównie Rodzicom.
Zaś panu A. Jasłowskiemu – za wykonanie serii szczególnych mikołajkowych zdjęć – należą się WIELKIE słowa uznania i ciepłe podziękowania!
Każdy bowiem przedszkolaczek i uczeń klas 0 – 3 będzie mógł otrzymać swój wyjątkowy „fotosik” – pamiątkę spotkania ze św. Mikołajem! (płyta z fotkami dostępna jest u wychowawców klas).
Najmilszy przedświąteczny akord szybko co prawda minął, ale się nie skończył.
Przed Nami Boże Narodzenie i… kolejne prezenty pod choinką.

Zebrała się szkolna gromada,
Gdy ju
ż wieczór zapada.
Ch
ętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dzi
ś wróżb i magii moc.

A wróżyli WSZYSCY! Pomysłów na andrzejkowe świętowanie było – jak zwykle – całe mnóstwo!
Tegoroczna impreza przypadła w wigilię św. Andrzeja, 29 listopada i przebiegała w II turach.
Uczniowie klas 0 – 3, w budynku A, bawili się w ramach zajęć edukacyjnych.
Przedstawiciele z samorządu zapewnili im chwile pełne atrakcji, swawoli, śmiechu i radości.
Wróżby z sercem, z monetą, ze słomką, tajemnicza numerologia czy magia kolorów miały wielu zwolenników. Liczne konkursy, skoczne dziecięce disco w pomysłowych kostiumach i wreszcie przepyszny popcorn w towarzystwie słodziutkich ciasteczek – to przepis na… udane andrzejki!
A wszystko to traktowane z… przymrużeniem oka, o czym najlepiej wiedzą starsi uczniowie.
Ci bawili się – równie udanie!
Spotkanie klas IV – VI rozpoczęło się niezwykle efektownie!
Mieliśmy okazję podziwiać na parkiecie Amelkę, naszą uczennicę, która wraz ze swym partnerem scenicznym, zaprezentowała niezwykle porywający repertuar tańców towarzyskich.
Ta artystyczna zachęta zrobiła swoje!
W pląsy ruszyli wszyscy, a każdy roztaczał czarowny urok i poddawał się charakterystycznemu klimatowi  magicznego spotkania.
Swe „tajemnice andrzejkowe” otworzyła – przyszłość – także przed  najstarszymi uczniami – klasą VIII i gimnazjalistami.
Ich porwała do tańca słynna – ciesząca się niezmienną popularnością – „belgijka”.
Nawet opiekunowie nie pozostali „obojętni”- tanecznie.
Ulotne przewidywania na… prawie wszystkie tematy, pomysłowe wieczorowe kreacje i… obfity bufet dopełniły wyjątkowości  tego szkolnego „czarownego” wieczoru.
Żywiołowa zabawa w rytmach największych hitów muzyki młodzieżowej, sprawna organizacja i bogactwo andrzejkowych propozycji zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

Wszak andrzejki – czas niezwykły!
A do tego ju
ż przywykły w szkole,
– wszystkie ananasy –
No, dosłownie z ka
żdej klasy!

W dniu 28 11.218r. odbył się Szkolny Konkurs Piosenki ,,Droga do gwiazd” dla uczniów kl. 0 – III. Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników; 3 uczennice z kl. 0 oraz 7 uczennic z kl. I.  Każda dziewczynka przygotowała i zaprezentowała jedną piosenkę o dowolnej tematyce. Dwie dziewczynki z kl. 0  śpiewały piosenki a cappella, natomiast pozostałe korzystały z podkładu muzycznego na płycie CD lub pendrivie. Dwie dziewczynki z kl. I śpiewały jedną piosenkę w duecie. Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
I miejsce – Julia Drygaś kl. I, Justyna Kukulska kl. I, Wiktoria Rachwał kl. I.
II miejsce – Wanessa Wilk kl. I.
III miejsce – Amelia Hejnar kl. 0.
Wyróżnienia: Kornelia Adamik kl. 0, Gabriela Wierdak kl. 0, Julia Jaskulska i Lena Wilusz kl. I, Lena Rogala kl. I.
Wszystkie uczestniczki dostały pamiątkowe dyplomy i kolorowe książeczki. Uczennice, które zajęły I miejsce będą reprezentowały naszą szkołę na Mikołajkowym Festiwalu Piosenki ,,Droga do gwiazd” w Chorkówce w dniu 06 12. 2018r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

zawitał  28 listopada 2018r. w ZS w Świerzowej Polskiej Zespół Pieśni i Tańca „Bobrzanie”.
Jego młodzi roztańczeni artyści, kier. zespołu- p. B. Świątek, instruktor – p. M. Kulig oraz dyr. GOK-u – p. B. Pacek pojawili się z niezmiernie ważną i istotną misją!
Nie chodziło tylko o szlachetne promowanie kultury i tradycji naszego regionu, ale także o… werbunek nowych członków grupy, spośród grona młodzieży szkolnej.
Serdeczne zaproszenie do współpracy – w trosce o zachowanie ciągłości pokoleniowej zespołu oraz chęć ocalenia dorobku artystycznego – przyświecały organizatorom dzisiejszego spotkania.
Roztańczona, muzycznie wyreżyserowana „rekrutacja” stała się zapewne dla wielu uczniów inspiracją, bodźcem do przemyśleń, a z czasem – kto, wie ? – być może pomysłem na realizację skrytych marzeń wokalnych i tanecznych czy sposobem rozwoju ukrytego talentu?
W barwnych, bogatych strojach łowickich przedstawiono widzom „orowód” tańców narodowych.
Mogliśmy zobaczyć reprezentacyjnego poloneza, skocznego krakowiaka i oberka ,kolebanego kujawiaka, pięknie odtańczonego mazura, a wreszcie przyszła pora na… żywiołowe suity tańców regionalnych z okolic Krosna.
Nieśmiało, ale skutecznie nasi Goście zawojowali scenę, urzekli publiczność!
Były: „achy” i „ochy”, gromkie brawa, głośne aplauzy, a na koniec zabawa: wspólny taniec nowoczesny „Czekolada” z przezabawną choreografią, którą uczniowie pojęli „w lot”.
Świetna atmosfera!
Szczytny cel!
Przed chętnymi duże możliwości i artystyczna szansa!
Wystarczy … odważyć się i chcieć!

Kolejny raz  grupa szkolnych rajdowców dołączyła do PTTK i wzięła udział w XV Rajdzie Andrzejkowym. Trasa naszej wędrówki wiodła przez Miejsce Piastowe, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza oraz Muzeum Misyjne Sióstr Michalitek, w którym eksponowane są zbiory pochodzące z Afryki (Libia, Kamerun). W ramach wystawy obejrzeliśmy stroje, ozdoby, maski, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz obrazy, a także dokumentację pracy misyjnej sióstr. Kolejnym punktem na naszej trasie była Zagroda Etnograficzna w Rogach, w której zgromadzone są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, stroje, meble, zdjęcia i dokumenty należącego już dziś do historii, którą nieliczni tylko pamiętają. Wyczekiwanym etapem rajdu była stara tradycja „lania wosku”, wróżby andrzejkowe oraz tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbaski. Na podsumowanie rajdu nasi uczniowie wzięli udział w konkursach, w których sprawdzili swoja wiedzę przyrodniczą i krajoznawczą.                                                                                                                   

Na wyniki konkursów czekamy z niecierpliwością!

 

W środę 21 11.2018r. uczniowie kl. O – III zgromadzili się na świetlicy szkolnej, gdyż do naszej szkoły zawitała pani weterynarz Natalia Frączek – Grocholska.
Pani weterynarz pracuje na co dzień w przychodni dla zwierząt w Krośnie. Przyjechała do nas ze swoim wiernym przyjacielem  – pieskiem, którego wzięła ze schroniska i nazwala Rezon. Z początku pies był trochę zdenerwowany i wciąż domagał się od swojej pani uwagi. Pani Natalia spokojnie do niego przemawiała, głaskała i tuliła. Lekarka opowiadała nam o swojej pracy oraz o tym, jak należy prawidłowo opiekować się zwierzętami hodowanymi w domach oraz żyjącymi na wolności. Przypomniała o obowiązkowych szczepieniach piesków hodowanych w domach oraz o wizytach  w przychodni, gdy zwierzętom coś dolega.
Dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem, zadawały wiele pytań, na które pani Natalia udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

Dnia 21 listopada chłopcy z klas gimnazjalnych IIIa i IIIb wzięli udział w drugiej edycji Szpetnar Cup w piłce nożnej. Rywalizowali z trzema drużynami ZS nr 4 z Krosna, Odrzykonia i Krościenka. Po zaciętych meczach wygrali cały turniej, zdobywając I miejsce. Dodatkowo Damian Soszyński otrzymał puchar dla króla strzelców.
Opiekunami drużyny byli Bogusław Kościółko i Piotr Drozd.

2SzpetnarCup

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Samorząd Uczniowski ogłosił akcję pod hasłem: „Moje biało-czerwone serce dla Niepodległej”. Do udziału w tym przedsięwzięciu SU zaprosił dzieci najmłodsze z naszej szkoły tj. przedszkolaków i uczniów z klas I – III. Po cichu liczyliśmy na 100 serc na stu-lecie niepodległości. Akcja spotkała się z dużym odzewem i dzięki pomocy rodziców już 13 XI 2018 r. uczniowie przynieśli do szkoły 115 biało-czerwonych serc. Wszystkie serduszka były w barwach narodowych, piękne i niepowtarzalne. Zastosowano różnorodne materiały i techniki. Miały formę płaską, były też przestrzenne. Wszystkie starannie wykonane, a zebrane razem ozdobiły szkolny korytarz, tworząc jeden wielki dar serc od najmłodszych dla Niepodległej.
Wszystkim wykonawcom bardzo dziękujemy i życzymy świętowania wielu okrągłych rocznic w niepodległej Ojczyźnie.

UKS „Jasiołeczka” działający przy Zespole Szkół w Świerzowej pracowicie spędził weekend 17-18.11.2018 r. W sobotę 17 listopada 10-osobowa reprezentacja młodych judoków zdobyła 6 medali na XVII Międzynarodowym Turnieju Judo w Jedliczu. W zawodach tych rywalizowało 284 zawodników z 29 klubów z Polski i zagranicy. Gratulujemy uczniom naszej szkoły sukcesów i wywalczonych medali:  Martyna Faber zdobyła srebro, a Jakub Samborowski brąz.
W niedzielę 18 listopada najmłodsi zawodnicy spróbowali swoich sił na zawodach „Pierwszy krok w judo” zorganizowanych przez UKS „Piętnastka” w Krośnie. Brawa dla wszystkich dzieciaków za  odwagę, waleczność i pierwsze zdobyte medale. Naszą szkołę reprezentowali:
Michał Nabagło, Mikołaj Nabagło, Tymoteusz Prajsnar i Michał Dubis.

Piotr Drozd – trener UKS „Jasiołeczka”

judo_k judo_m

W dniu 16.11.2018 r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką wych. Jolanty Wenc i p. Natalii Kwaciszewskiej–Czyż wyjechali do Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce. Jak co roku pierwszaki z całej gminy uczestniczyły w spotkaniu z policjantami z Krosna i Chorkówki oraz strażakami.
Dodatkową atrakcją był pies służący w policji w Krośnie.
Najpierw panowie policjanci wygłosili pogadankę oraz przeprowadzili rozmowę z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wskazali właściwe zachowania podczas spotkania z groźnymi psami. Następnie przedstawiciele Straży Pożarnej z Chorkówki omówili zagrożenia pożarowe oraz ich zapobieganie. W dalszej części spotkania dzieci oglądały spektakl teatralny na temat bezpiecznej drogi do szkoły, podczas którego nauczyły się śpiewać piosenkę dotyczącą ruchu drogowego. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali ciekawe odblaski do noszenia podczas poruszania się po ulicach.

Informujemy, że w dniu 15.11.2018 r. (czwartek) w godz. 16.00 – 18.00 odbędzie się wywiadówka.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców!

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas pełen wzruszeń, wspomnień, narodowej dumy i z tej okazji uczniowie ZS w Świerzowej Polskiej, dn. 9 listopada 2018 roku przygotowali patriotyczny montaż słowno- muzyczny.
Piękny to moment refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.
Powróciliśmy więc do wspólnej przeszłości, aby jeszcze bardziej cieszyć się teraźniejszością.
Program rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego – dokładnie o godz. 11:11, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.
Dzięki prezentacji multimedialnej mieliśmy okazję przypomnieć sobie trudne, krwawe „Drogi Polaków do niepodległości”.
Wzruszające pieśni chóru szkolnego, bogate scenograficznie scenki dramatyczne, jak w kalejdoskopie powiodły nas poprzez karty historyczne naszego kraju, przez momenty tragiczne i wzniosłe, przez powstania, udrękę i poświęcenie, przez 123 lata niewoli do… wolnej POLSKI!
„Na naszych oczach rodziła się wolna i niepodległa! I choć pozostały ślady dawnej krwi, choć nikt Jej na oczy nie widział, to ciągle wierzono, że będzie!”
Przypomniano nam, że umierano za Nią – za Naród i Ojczyznę!
Przypomniano Wielkich – zasłużonych Ojców Naszej Wolności!
I choć wieki przeminęły, pamięć przetrwała a miłość zwyciężyła!
Jakże ważne jest emocjonalne prezentowanie naszych dziejów – szczególnie dla najmłodszych, którzy mieli okazję zobaczyć wiele wzruszających odsłon wzbogaconych w historyczne kostiumy i rekwizyty epokowe.
Oblicza ojczyzny to także poezja – pięknie wyrecytowana, grająca na strunach najtkliwszych uczuć i marzeń o wolnej Ojczyźnie.
To Mickiewicz, Słowacki i Chopin ze swoimi kompozycjami, to także miliony bezimiennych, którzy szli „na krwawy bój” – a wszyscy Oni „wykuwali Ojczyznę, by Ta rozwinęła Swe wolne skrzydła.”
Podniosłe, wielkie narodowe świętowanie – pięknie zainicjowane przez dyr. Małgorzatę Pelczar i wicedyr. Piotra Węgrzyna, przypomniało zebranym, że ”…oto trzymamy w swych rękach schedę pokoleń i bez historii, mocy i sztuki, bez mądrości z tej nauki naród się zmieni w bezimienny kraj”.
Powtarzaliśmy – tak dobrze znane każdemu – słowa kard.Stefana Wyszyńskiego, że… „sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale o wiele trudniej jest dobrze żyć dla Niej!”
Pięknie dziękujemy autorkom dzisiejszej uroczystości – p. M. Jakubowskiej, p. A. Samborowskiej – Zajdel, p. A. Sząbara, p. A. Dubis oraz doskonałym wykonawcom – uczniom naszej szkoły, którzy świetnie zdali swój egzamin Polaków, egzamin przynależności i wspólnoty narodowej.
Zapewne ten wyjątkowy dzień zapisze się w historii naszej szkoły jako pamiątka dla przyszłych pokoleń, a samo uczestnictwo w tak ważnych obchodach jeszcze mocniej wpoi Nam szacunek do swojej Ojczyzny!
I może warto na koniec przypomnieć:
„Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Kimkolwiek jesteśmy,
Gdziekolwiek będziemy.”
Niech wewnętrznego ognia Naszego Narodu nikt nie wyziębi, bo wolność Polski,
to wolność każdego z Nas!
11 listopada, w święto Niepodległej, każdy Polak znajdzie miejsce pod biało – czerwoną!
Wspaniałego i dumnego świętowania!

Informujemy, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w naszej placówce nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Dnia 6 listopada 2018 roku uczniowie ZS w Świerzowej Polskiej i ZS w Zręcinie zainaugurowali I Orszak Świętych.
Licznie zgromadzeni uczestnicy – nauczyciele, uczniowie, rodziny z dziećmi – w radosnym korowodzie, z barwnymi lampionami przemaszerowali, spod budynku szkoły w Zręcinie, do tutejszego kościoła parafialnego. Orszakowi towarzyszył pogodny śpiew przy akompaniamencie gitary.
Dzieci przyszły przebrane za wyniesionych na ołtarze – świętych  lub błogosławionych, manifestując głęboką wiarę w ich opiekę i wstawiennictwo.
Pierwszemu promiennemu świętowaniu patronowali;
– św. biskup Stanisław, św. Jan Paweł II, św. Jan z Dukli, św. Jan Kanty, św. siostra Faustyna, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. ks. Michał Sopoćko, bł. ks. Jan Balicki, św. Franciszek i Hiacynta oraz św. Józef Sebastian Pelczar.
Nasza placówka godnie prezentowała;
– św. Jana z Dukli, w którego rolę wcielił się ucz. Kacper Dyląg,
– św. siostrę Faustynę eksponowaną przez ucz. Aleksandrę Giemzę,
– św. Teresę od Dzieciatka Jezus, którą  przedstawiała ucz. Katarzyna Dziadosz,
– bł. ks. Jana Balickiego, w odsłonie ucz. Daniela Jastrząba,
– bł. ks. Michała Sopoćko „ilustrowanego” przez ucz. Dawida Kustronia.
W homilii, wygłoszonej podczas  Mszy Świętej, podkreślono istotę świętości; wszyscy jesteśmy do niej powołani- wszyscy bez wyjątku – bo Bóg nas ukochał.
Po uroczystości wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie ze wszystkimi uczestnikami orszaku.
Każdy z zebranych otrzymał na pamiątkę spotkania obrazki z prezentowanymi świętymi.
Opiekę nad uczniami naszej szkoły sprawowała p. dyr. M. Pelczar oraz panie- J. Cieślik, B. Gefert, E. Bieszczad, A. Dubis, M. Drobek, M. Jabłecka, M. Lipińska, J. Wenc i p. M. Jakubowska.
Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników szkoły oraz Rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu strojów i atrybutów świętych.
Serdecznie dziękujemy uczniom klas IIIg A, IIIg B, VIII, VII, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i licznie wzięli udział w tym pięknym, wspólnym przedsięwzięciu.

Uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Szkoła podstawowa:
Weronika Świątek kl. VIII – język polski,
Dawid Zajdel kl. VII – język niemiecki.
Gimnazjum
Przemysław Bułka kl. IIIaG – matematyka,
Julia Majkut IIIaG – historia,
Adrian Mastej IIIbG – historia,
Krystian Sieńko IIIbG – historia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„Promieniowanie Ojcostwa” – oto słowa tegorocznego, osiemnastego Dnia Papieskiego.
W tym roku przypada czterdziesta rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ale także sześćdziesiąta rocznica Jego biskupiej konsekracji.
O tych szczególnych rocznicach, ważnych dla wszystkich Polaków, przypomnieli  nam członkowie Caritas, którzy, dn. 31.10.2018r., ze swymi opiekunami – p. M. Drobek, p. M. Lipińską i ks. A. Pakoszem, przygotowali nader bogaty program słowno – muzyczny połączony z prezentacją multimedialną.
O walory muzyczne widowiska zatroszczył się ks. W. Janusz, zaś piękną dekorację przygotowała pani A. Dubis.
Widzowie przypomnieli  sobie doniosłe i niezwykłe momenty z życia Jana Pawła II, mieli także możliwość wspólnego rozważania ważkich słów Papieża, które kierował nie tylko do całego Narodu, ale pośrednio do każdego z nas.
Oto jeden z przykładów pięknych sentencji i pouczeń ojcowskich…
„Trzeba być zawsze tym, czym Bóg chce, aby człowiek był. Wtenczas nigdy nie jest się niczym!”
Przewodni temat ojcostwa przewijał się w nauce Ojca Świętego wiele razy.
To On ukazywał Boga jako kochającego Ojca, ale i sam stał się ojcem dla wielu ludzi, narodów i wyznawców.
Ten piękny przykład ojcostwa, jaki zapisał całym swoim życiem, kształtował niejedno  młode serce!Wszak…” być ojcem to mieć inicjatywę miłości.
To pragnienie bycia dla kogoś innego nad pragnieniem bycia dla siebie!”
Promieniowanie świętości Naszego Papieża, ciągłe zadziwianie świata, niestrudzona praca i nauka, Jego wszechobecna miłość i zrozumienie przepełniło do głębi zgromadzoną publiczność.
Uczyniło spektakl – chwilą osobistego, wzruszającego przeżywania chwil z Janem Pawłem II.
Wzruszeniom towarzyszyły urokliwe pieśni, śpiewane wspólnie, przy wtórze akompaniamentu gitarowego, ks. Wojciecha.
„Wadowice”, „Pani, pozdrowiona bądź”, „Janie Pawle do nas przyjdź” czy słynna „Barka”, która zakończyła pokaz, płynęły wprost z głębi naszych serc.
Dziękujemy za budujące wspominanie chwil, tak ważkich jak ta.
Uczniowie ZS w Świerzowej Polskiej pamiętają!
Pięknie dziękujemy Organizatorom i zaangażowanej młodzieży za wspaniały występ przepełniony wiedzą, emocjami i artystycznymi doznaniami!

Dnia 30 października 2018 r. przedstawiciele SK PCK oraz SK Caritas wraz z opiekunami odwiedzili groby zmarłych pracowników i nauczycieli Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej. Jak co roku zapalili znicze i modlili się za zmarłe dusze.

30 października 2018 r. w ramach zajęć edukacyjnych uczniowie klas 0-III spotkali się z pielęgniarką szkolną. Zajęcia te miały charakter profilaktyczny, na których poruszane były tematy zdrowia, higieny osobistej i profilaktyki. Pogadanka poprzedzona była krótką prezentacją multimedialną. Serdecznie dziękujemy i prosimy o jeszcze… bo wciąż za mało mówimy o zdrowiu i higienie.

Przypominamy rodzicom i uczniom, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej dzień 02.11.2018 r. (piątek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603).

26 października 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej dla szkół z terenu gminy Chorkówka. Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Maria Deryniowska, Dominika Nitka oraz uczennica gimnazjum Emilia Tomoń. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Przybyła z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Krośnie, Grzegorz Makiel – muzyk i Bogusław Pacek – dyr. GOK w Chorkówce przyznała uczennicy naszej szkoły Emilii Tomoń III miejsce. Gratulujemy! Fotki z konkursu dostępne są na stronie GOK.

W dniu 19.10.2018 r. odbyły się ćwiczenia w zakresie sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.
Uczniowie na początku roku szkolnego, na zajęciach z wychowawcami, zostali zapoznani z procedurą i etapami ewakuacji. Akcją kierowała dyr. ZS w Świerzowej Polskiej p. M. Pelczar.
W ćwiczeniach brali udział wszyscy obecni w tym dniu uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. Po usłyszeniu sygnałów alarmowych dzieci pod opieką nauczycieli udały się do oznakowanych wyjść ewakuacyjnych, a następnie na miejsce zbiórki znajdujące się na boisku szkolnym. Tam nauczyciele poinformowali dyrektora o stanie osobowym klas.
Ewakuację nadzorowali przedstawiciele Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie. Dowódca aspirant Paweł Urbański odebrał meldunek od dyrektora szkoły o stanie ewakuacji.
Strażacy nie wnieśli żadnych zastrzeżeń wobec przeprowadzonych czynności ewakuacyjnych. Ich zdaniem ewakuacja próbna przebiegła sprawnie, szybko i zgodnie z procedurą!

Sezon rajdowy rozpoczęty!!! W ubiegły piątek Świerzowscy Rajdowcy wzięli udział w VIII ekoturystycznym Rajdzie „Pieczonego Ziemniaka”. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie. Placówka ta  gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje historycznie, kataloguje, eksponuje i udostępnia zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi, z okresu lat 1914 – 1945. Może się poszczycić imponującą kolekcją ok. 2 tysięcy eksponatów z okresu I  i II wojny światowej. Po zwiedzeniu muzeum  autokar zawiózł nas do Warzyc, gdzie zwiedziliśmy Cmentarz zamordowanych podczas II wojny światowej. Stamtąd pieszo przeszliśmy do Bierówki gdzie rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Tradycyjnie odbyły się konkursy: turystyczno – krajoznawczy oraz ekologiczno-przyrodniczy, w których udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Cmentarzu z I wojny światowej. Odmówiliśmy modlitwę za spoczywających tam żołnierzy i udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna.

Wesoło, radośnie i zabawnie, ale też podniośle, poważnie i patetycznie – tak nasze maluchy wkraczały w życie społeczności szkolnej. Piękna uroczystość pasowania na ucznia odbyła się 17 października 2018 roku, w obecności nauczycieli, rodziców, uczniów kl. O-III i delegacji klas IV-VIII.
Wszystkie „serca się cieszyły, gdy gromkie brawa dzieci – pierwszakom biły!”
Ważne to wydarzenie, prawda? Bo przecież nasi pretendenci musieli pokazać i udowodnić, że zasłużyli na miano Ucznia!
Powitała Ich serdecznie pani dyrektor – ciepłymi słowami zachęty i otuchy.
Przedstawiciele klas – trzymali kciuki za młodszych kolegów, publiczność- w tym przejęci i zestresowani rodzice – przeżywali w dwójnasób tę podniosłą chwilę.
Sztandar i poczet, flaga i hymn, ale także piosenki, wiersze, tańce… „i nikt się nie gniewał, gdy coś źle wypadło, bo to… nie artyści tylko małe dzieci” próbowały zaskarbić naszą przychylność!
Więc Marysia i Bartosz, Michał i Justyna… nasze szkolne oseski – dokonywały artystycznej prezentacji.
Jestem….Dawid, a ja… Alan i tak po kolei poznawaliśmy wychowanków, pani Jolanty Wenc.
A jak przystało na porządne przedstawienie, były wymagane… bogate rekwizyty, galowe stroje, piękna scenografia, dużo niespodzianek, ruch i śmiech – wszak w szkole nie tylko nauka, ale i zabawa jest ważna  oraz „… kolorowe sny i marzenia”!
Po pięknym ślubowaniu, po wielu dowodach na to, że wyrosną z nich doskonali uczniowie, wszyscy obecni jednoznacznie mogli stwierdzić: Witajcie w Naszym Gronie!
Ileż było chwil tremy, niepewności, gdy padały słowa ślubowania, gdy wreszcie nastąpił  uroczysty moment pasowania! O tym najlepiej wiedzą bohaterowie dzisiejszej gali, ich poruszona wychowawczyni oraz rodzice.
A na koniec… pamiątkowe dyplomiki, słodycze, upominki i… życzenia.
Zapału, wytrwałości i samych piątek!
„Niech dobre słowo na ustach Waszych gości,
Niech Wam nie braknie nigdy uśmiechów i radości!”
Dziękujemy pięknie wychowawczyni, za doskonałe przygotowanie dzieci, za cudowne emocje i wzruszenia, pani A. Dubis składamy podziękowania za wykonanie bogatej, klimatycznej dekoracji, a panu Tadeuszowi i pani H. Pacek za wzorowe przygotowanie sali.
Kochani  pierwszoklasiści!
Wyrośnijcie  na mądrych, dobrych i uczciwych ludzi!
Kochajcie szkołę i Ojczyznę. Uczcie się tego, co piękne!
Szanujcie swoich Rodziców i bądźcie Ich dumą!

Dnia 16.10.2018 r. upłynęło 40 lat od wyboru naszego kochanego rodaka Karola Wojtyły na papieża. Pamiętając jego wspaniały pontyfikat Szkolne Koło Caritas, często wspomina postać Świętego Polaka. W tym roku 21 członków naszej organizacji wraz z opiekunami wybrało się pod pomnik św. Jana Pawła II w Krośnie. Uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze, modlili się przypominając wydarzenia sprzed 40 lat. Chcielibyśmy być wierni słowom papieża: „Szukałem was, a teraz Wy przyszliście do mnie.”

W bieżącym tygodniu planowana jest próbna ewakuacja obu budynków Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej. Proszę uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły o stosowanie się do procedur ewakuacyjnych podczas ćwiczeń.

„Naukowa epidemia, czary, mary i alchemia”- tak oto Grupa Zaelektryzowani zareklamowała swoja niecodzienną lekcję w ZS w Świerzowej Polskiej, która odbyła się 11 października 2018r.
W ramach przedstawienia dwójka animatorów nakreśliła barwny, pasjonujący scenariusz, dopuszczając publikę do interakcji. Świetne widowisko porwało młodzież, która oprócz zabawy mogła przyswoić  i poznać wiele istotnych treści dydaktycznych, dotyczących zagrożeń dla środowiska i człowieka.
Niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne, doświadczenia z helem, duża kolekcja rekwizytów czy konkursy z wiedzy, zręcznościowe z niespodzianką całkowicie zafrapowały widzów!
Płonące kule i dłonie, wiry wodne, lewitujące piłki, rury Bernoullego – to niby standardowy materiał naukowy, ale ocierający się niemal (zgodnie z zapowiedzią) o… czary!
Ciekawa fabuła, zgrabnie połączone elementy humorystyczne i edukacyjne oraz możliwość osobistego uczestnictwa w pokazie sprawiła, że publiczność była zachwycona i w pełni zaelektryzowana!
Za niezwykle przyjemnie spędzony czas – w atmosferze zabawy i nauki oraz liczne atrakcje pięknie autorom – DZIĘKUJEMY!!!

Klasy IVa oraz IVb miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii.  3 października uczniowie wraz w wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Krosna. Program obejmował zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Podkarpackim oraz spacer po Starówce, wszystko pod opieką przewodnika. Wyjazd zakończył się na małym co nieco w krośnieńskiej pizzerii 😆 

Przypominamy rodzicom i uczniom, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej dzień 12.10.2018 r. (piątek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603).

W trosce o realizację bieżących celów wychowawczych szkoły, pośpieszyło nam w sukurs… Studio Inicjatyw Profilaktyczno – Artystycznych „ Szafir” z Krosna, ze swym widowiskiem edukacyjnym. Na ciekawy, pouczający program, dnia 28 września 2018 r., zaproszono dzieci z klas 0-8 szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Młodszej grupie zaproponowano tematykę „Bezpiecznej drogi do szkoły”, zaś program Zagrożenia” adresowano do starszych klas.
Zadaniem ok. 60 – minutowych spotkań było przekazanie istotnych i ważkich treści dydaktycznych, których realizację należy i trzeba kontynuować na godzinach wychowawczych. Maluszki poznały zagrożenia czyhające na nich w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Skutecznie zostały ostrzeżone przed wieloma niebezpieczeństwami!
Mogły emocjonalnie zaangażować się podczas szeregu konkursów i zagadek  utrwalających znajomość znaków drogowych. Wielkim atutem spektaklu była oprawa muzyczno – wokalna, która zachęciła dzieciaki do wspólnego śpiewu i radosnej zabawy nawiązującej w swych treściach do szeroko pojętego bezpieczeństwa „na drodze”.
Jak łatwo nałogi, „wirtualny świat” oraz szkodliwe substancje obecne w żywności mogą zdominować życie młodego człowieka mogła przekonać się młodzież podczas inscenizacji „Zagrożenia”.
Muzyka, popisy wokalne, a przede wszystkim sugestywność przedstawienia, np. skutki palenia papierosów prezentowane na modelu człowieka, zapewne odniosły pożądany efekt, bo spotkały się z nader żywym odbiorem.
Publiczność miała okazję uczestniczyć w zabawnych scenkach, rywalizować w quizach i tematycznych rozgrywkach. Bazując na humorze i piosence artyści zadawali uczniom czasami trudne i kontrowersyjne pytania.
Napominali, przestrzegali, zmuszali do zastanowienia, wywoływali  burzliwe dyskusje.

Profilaktyka, zdrowie i bezpieczeństwo oraz mądra dydaktyka – oto stałe  filary programu wychowawczego, którego wartościowe elementy pokazano w pomysłowej oprawie artystycznej.

Pięknie dziękujemy za pouczający występ i wspólną inteligentną zabawę!

W dniu 26 września 2018 r. (środa) odbędzie się zebranie z rodzicami. Serdecznie zapraszamy rodziców na godzinę 16:00 do budynku A (sala gimnastyczna) na zebranie ogólne.
Po spotkaniu z dyrekcją szkoły wychowawcy zapraszają na zebrania do klas w budynku A (klasy 0-III) oraz w budynku B (klasy IV-VIII i IIIG).

W ramach akcji ,,Bezpieczna droga do szkoły” w dniu 19 09. 2018r. naszą szkołę odwiedziło dwóch panów policjantów. Spotkali się z uczniami klasy I wśród których przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się dzieci w czasie drogi do i ze szkoły.
Następnie uczniowie wraz z wychowawczynią i Panią Dyrektor oraz panami policjantami wyszli  na zajęcia praktyczne przechodzenia przez jezdnię w pobliżu szkoły.
Dzień wcześniej takie zajęcia praktyczne przeprowadziła z klasą I wychowawczyni w ramach zajęć lekcyjnych. Dzieci uczyły się prawidłowo przechodzić  przez jezdnię w miejscu do tego przeznaczonym – czyli po pasach. Obserwowali  również znaki drogowe znajdujące się w okolicy szkoły. Utrwalali poznane dzień wcześniej 5 zasad poprawnego przechodzenia przez jezdnię. Tak więc, podczas wyjścia z policjantami dzieci bardzo dobrze się zaprezentowały. Poprawnie odpowiadały na pytania panów policjantów i wspaniale poradzili sobie z poprawnym przechodzeniem przez ulicę.
Nawet chłopcy, którym piłka uciekła na jezdnię podczas gry na pobliskim boisku (celowe działanie policjanta), biegnąc po nią, prawidłowo zachowali się. Nie wbiegli na ulicę, lecz zatrzymali się przed nią, sprawdzili czy nie nadjeżdżają pojazdy, i gdy upewnili się, że są bezpieczni przeszli po jezdni, aby zabrać kopniętą zbyt mocno piłkę.
Panowie policjanci pochwalili chłopców oraz uczniów całej klasy za wzorowe zachowanie się na ulicy. Klasa I celująco zdała egzamin z bezpiecznego poruszania się po jezdni.

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”- głosi sentencja, a gdy jeszcze czytamy z innymi, łącząc ideę Narodowego Czytania z bliską każdemu myślą o Niepodległej – czujemy, że akcja ta „zachodu” jest warta!
W sobotę, 8 września 2018 roku wszystkich pasjonatów literatury zgromadził… Stefan Żeromski i jego „Przedwiośnie”. To właśnie ta powieść stała się lekturą tegorocznego ogólnopolskiego czytania.
Organizatorzy – Zespół Szkół w Zręcinie, skutecznie rozpropagowali kampanię, zadbali o odpowiednią atmosferę, epokową scenografię i… zaprosili do literackich spotkań wielu znaczących Gości. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać pięknych, godnych uwagi, interpretacji  prozy znanego pisarza, w wykonaniu wójta gminy Chorkówka, p. Andrzeja Konieckiego, dyr. CUO, pani Gabrieli Nizianty, proboszcza parafii Zręcin, ks. dr Wacława Sochy oraz dyr. GOK-u, p. Bogusława Packa.
Przykład swych pasji  i zamiłowań literackich zaprezentowali również dyrektorzy szkół – p. Paweł Przetacznik, dyr. ZS w Zręcinie oraz przedstawiciele ZS w Świerzowej Polskiej, zaproszeni do wspólnego przedsięwzięcia.
W literackiej ofensywie zobaczyliśmy więc panią dyrektor, Małgorzatę Pelczar, p. Agnieszkę Sząbarę, za którymi „krok w krok” podążały uczennice z klasy VIII.
Podobało się? A jakże!!!
Wszak piękna to „pauza” od codzienności, arcyciekawy kontakt z wartościową książką, odpowiednia pora, by czytać i myśleć o Polsce, pytać – za  autorem, S. Żeromskim, o jej teraźniejszość i przyszłość.
Za wartościowe i porywające chwile z „Przedwiośniem” w ręku, wspólne przeżywanie i „smakowanie” literackie, pięknie DZIĘKUJEMY – Organizatorom i Pomysłodawcom,  Gościom i Uczestnikom gminnego happeningu kulturalnego, który jak widać na trwale wpisuje się w kartki gminnego kalendarza.

„Witajcie ławki, co w każdym szeregu
Przez dwa miesiące czekałyście wiernie
Wraz z Wami – Uczniami – słońce do klas wejdzie.”

W takim oto poetycko-słoneczno- pogodnym nastroju zainicjowano nowy rok szkolny. Inaugurację rozpoczęto od serdecznego powitania Grona Pedagogicznego, Rodziców, Dzieci i Młodzieży z kl. O-VIII oraz 2 oddziałów gimnazjalnych. Najcieplejsze słowa skierowała pani Dyrektor do tych, którzy pierwszy raz przekroczyli mury naszej szkoły, życząc wszystkim już od pierwszych dni samych radości i sukcesów.
Nowy rok i…już liczne zmiany.
Pięknie podziękowaliśmy p. Jadwidze Cieślik za wyrozumiałość, życzliwość, serce i ofiarną pracę na stanowisku zastępcy dyrektora, które pełniła od 2012 roku do 31 sierpnia 2018r. Od 1 września 2018r.nasza placówka , ze względu na liczbę oddziałów, mogła ubiegać się o stanowisko wicedyrektora –  tę nową funkcję powierzono p. Piotrowi Węgrzynowi.
Od tego roku Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej będzie się mieścił w dwóch budynkach:
budynek A – zgromadzi 2 oddziały przedszkolaków, kl. 0, kl. I, II, III; łącznie 6 oddziałów. Mieścić się będzie tutaj także kuchnia i stołówka dla wszystkich przedszkolaków i uczniów kl. 0- VIII i 2 oddziałów gimnazjalnych
– w  budynku B – (dawny budynek gimnazjum) rozlokowane zostały: kl. IV a, IV b, V a, V b, VI, VII, VIII oraz III a i III b – gimnazjum; łącznie 9 oddziałów.
Każdej z  klas przydzielono sale lekcyjne, a opiekę nad uczniami powierzono wyznaczonym wychowawcom, zapoznano także zebranych  z aktualnym kalendarzem roku szkolnego.
Na ręce Pracowników, Nauczycieli i Rodziców p. dyrektor, M. Pelczar złożyła serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu budynków A i B na rozpoczęcie roku szkolnego.
Wyrozumiałość, życzliwość, spokój i cierpliwość to te cechy , które każdemu z nas pomogą we wzajemnym współżyciu i obcowaniu, wypełnią naukę i pracę radością, pozwolą docenić nawet najmniejszy wysiłek, nadając mu odpowiednią rangę ważności – takie oto wezwanie skierowano do Wszystkich, ogłaszając ….

NOWY ROK SZKOLNY 2018/2019 ZA OTWARTY!!!