Aktualności

W bieżącym tygodniu planowana jest próbna ewakuacja obu budynków Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej. Proszę uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły o stosowanie się do procedur ewakuacyjnych podczas ćwiczeń.

„Naukowa epidemia, czary, mary i alchemia”- tak oto Grupa Zaelektryzowani zareklamowała swoja niecodzienną lekcję w ZS w Świerzowej Polskiej, która odbyła się 11 października 2018r.
W ramach przedstawienia dwójka animatorów nakreśliła barwny, pasjonujący scenariusz, dopuszczając publikę do interakcji. Świetne widowisko porwało młodzież, która oprócz zabawy mogła przyswoić  i poznać wiele istotnych treści dydaktycznych, dotyczących zagrożeń dla środowiska i człowieka.
Niecodzienne eksperymenty fizyczne i chemiczne, doświadczenia z helem, duża kolekcja rekwizytów czy konkursy z wiedzy, zręcznościowe z niespodzianką całkowicie zafrapowały widzów!
Płonące kule i dłonie, wiry wodne, lewitujące piłki, rury Bernoullego – to niby standardowy materiał naukowy, ale ocierający się niemal (zgodnie z zapowiedzią) o… czary!
Ciekawa fabuła, zgrabnie połączone elementy humorystyczne i edukacyjne oraz możliwość osobistego uczestnictwa w pokazie sprawiła, że publiczność była zachwycona i w pełni zaelektryzowana!
Za niezwykle przyjemnie spędzony czas – w atmosferze zabawy i nauki oraz liczne atrakcje pięknie autorom – DZIĘKUJEMY!!!

Klasy IVa oraz IVb miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii.  3 października uczniowie wraz w wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Krosna. Program obejmował zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Podkarpackim oraz spacer po Starówce, wszystko pod opieką przewodnika. Wyjazd zakończył się na małym co nieco w krośnieńskiej pizzerii 😆 

Przypominamy rodzicom i uczniom, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej dzień 12.10.2018 r. (piątek) jest dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603).

W trosce o realizację bieżących celów wychowawczych szkoły, pośpieszyło nam w sukurs… Studio Inicjatyw Profilaktyczno – Artystycznych „ Szafir” z Krosna, ze swym widowiskiem edukacyjnym. Na ciekawy, pouczający program, dnia 28 września 2018 r., zaproszono dzieci z klas 0-8 szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Młodszej grupie zaproponowano tematykę „Bezpiecznej drogi do szkoły”, zaś program Zagrożenia” adresowano do starszych klas.
Zadaniem ok. 60 – minutowych spotkań było przekazanie istotnych i ważkich treści dydaktycznych, których realizację należy i trzeba kontynuować na godzinach wychowawczych. Maluszki poznały zagrożenia czyhające na nich w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Skutecznie zostały ostrzeżone przed wieloma niebezpieczeństwami!
Mogły emocjonalnie zaangażować się podczas szeregu konkursów i zagadek  utrwalających znajomość znaków drogowych. Wielkim atutem spektaklu była oprawa muzyczno – wokalna, która zachęciła dzieciaki do wspólnego śpiewu i radosnej zabawy nawiązującej w swych treściach do szeroko pojętego bezpieczeństwa „na drodze”.
Jak łatwo nałogi, „wirtualny świat” oraz szkodliwe substancje obecne w żywności mogą zdominować życie młodego człowieka mogła przekonać się młodzież podczas inscenizacji „Zagrożenia”.
Muzyka, popisy wokalne, a przede wszystkim sugestywność przedstawienia, np. skutki palenia papierosów prezentowane na modelu człowieka, zapewne odniosły pożądany efekt, bo spotkały się z nader żywym odbiorem.
Publiczność miała okazję uczestniczyć w zabawnych scenkach, rywalizować w quizach i tematycznych rozgrywkach. Bazując na humorze i piosence artyści zadawali uczniom czasami trudne i kontrowersyjne pytania.
Napominali, przestrzegali, zmuszali do zastanowienia, wywoływali  burzliwe dyskusje.

Profilaktyka, zdrowie i bezpieczeństwo oraz mądra dydaktyka – oto stałe  filary programu wychowawczego, którego wartościowe elementy pokazano w pomysłowej oprawie artystycznej.

Pięknie dziękujemy za pouczający występ i wspólną inteligentną zabawę!

W dniu 26 września 2018 r. (środa) odbędzie się zebranie z rodzicami. Serdecznie zapraszamy rodziców na godzinę 16:00 do budynku A (sala gimnastyczna) na zebranie ogólne.
Po spotkaniu z dyrekcją szkoły wychowawcy zapraszają na zebrania do klas w budynku A (klasy 0-III) oraz w budynku B (klasy IV-VIII i IIIG).

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”- głosi sentencja, a gdy jeszcze czytamy z innymi, łącząc ideę Narodowego Czytania z bliską każdemu myślą o Niepodległej – czujemy, że akcja ta „zachodu” jest warta!
W sobotę, 8 września 2018 roku wszystkich pasjonatów literatury zgromadził… Stefan Żeromski i jego „Przedwiośnie”. To właśnie ta powieść stała się lekturą tegorocznego ogólnopolskiego czytania.
Organizatorzy – Zespół Szkół w Zręcinie, skutecznie rozpropagowali kampanię, zadbali o odpowiednią atmosferę, epokową scenografię i… zaprosili do literackich spotkań wielu znaczących Gości. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać pięknych, godnych uwagi, interpretacji  prozy znanego pisarza, w wykonaniu wójta gminy Chorkówka, p. Andrzeja Konieckiego, dyr. CUO, pani Gabrieli Nizianty, proboszcza parafii Zręcin, ks. dr Wacława Sochy oraz dyr. GOK-u, p. Bogusława Packa.
Przykład swych pasji  i zamiłowań literackich zaprezentowali również dyrektorzy szkół – p. Paweł Przetacznik, dyr. ZS w Zręcinie oraz przedstawiciele ZS w Świerzowej Polskiej, zaproszeni do wspólnego przedsięwzięcia.
W literackiej ofensywie zobaczyliśmy więc panią dyrektor, Małgorzatę Pelczar, p. Agnieszkę Sząbarę, za którymi „krok w krok” podążały uczennice z klasy VIII.
Podobało się? A jakże!!!
Wszak piękna to „pauza” od codzienności, arcyciekawy kontakt z wartościową książką, odpowiednia pora, by czytać i myśleć o Polsce, pytać – za  autorem, S. Żeromskim, o jej teraźniejszość i przyszłość.
Za wartościowe i porywające chwile z „Przedwiośniem” w ręku, wspólne przeżywanie i „smakowanie” literackie, pięknie DZIĘKUJEMY – Organizatorom i Pomysłodawcom,  Gościom i Uczestnikom gminnego happeningu kulturalnego, który jak widać na trwale wpisuje się w kartki gminnego kalendarza.

„Witajcie ławki, co w każdym szeregu
Przez dwa miesiące czekałyście wiernie
Wraz z Wami – Uczniami – słońce do klas wejdzie.”

W takim oto poetycko-słoneczno- pogodnym nastroju zainicjowano nowy rok szkolny. Inaugurację rozpoczęto od serdecznego powitania Grona Pedagogicznego, Rodziców, Dzieci i Młodzieży z kl. O-VIII oraz 2 oddziałów gimnazjalnych. Najcieplejsze słowa skierowała pani Dyrektor do tych, którzy pierwszy raz przekroczyli mury naszej szkoły, życząc wszystkim już od pierwszych dni samych radości i sukcesów.
Nowy rok i…już liczne zmiany.
Pięknie podziękowaliśmy p. Jadwidze Cieślik za wyrozumiałość, życzliwość, serce i ofiarną pracę na stanowisku zastępcy dyrektora, które pełniła od 2012 roku do 31 sierpnia 2018r. Od 1 września 2018r.nasza placówka , ze względu na liczbę oddziałów, mogła ubiegać się o stanowisko wicedyrektora –  tę nową funkcję powierzono p. Piotrowi Węgrzynowi.
Od tego roku Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej będzie się mieścił w dwóch budynkach:
budynek A – zgromadzi 2 oddziały przedszkolaków, kl. 0, kl. I, II, III; łącznie 6 oddziałów. Mieścić się będzie tutaj także kuchnia i stołówka dla wszystkich przedszkolaków i uczniów kl. 0- VIII i 2 oddziałów gimnazjalnych
– w  budynku B – (dawny budynek gimnazjum) rozlokowane zostały: kl. IV a, IV b, V a, V b, VI, VII, VIII oraz III a i III b – gimnazjum; łącznie 9 oddziałów.
Każdej z  klas przydzielono sale lekcyjne, a opiekę nad uczniami powierzono wyznaczonym wychowawcom, zapoznano także zebranych  z aktualnym kalendarzem roku szkolnego.
Na ręce Pracowników, Nauczycieli i Rodziców p. dyrektor, M. Pelczar złożyła serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu budynków A i B na rozpoczęcie roku szkolnego.
Wyrozumiałość, życzliwość, spokój i cierpliwość to te cechy , które każdemu z nas pomogą we wzajemnym współżyciu i obcowaniu, wypełnią naukę i pracę radością, pozwolą docenić nawet najmniejszy wysiłek, nadając mu odpowiednią rangę ważności – takie oto wezwanie skierowano do Wszystkich, ogłaszając ….

NOWY ROK SZKOLNY 2018/2019 ZA OTWARTY!!!