Aktualności

Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, informuje  o rozpoczęciu postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2018/2019 do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej oraz klasy I Szkoły Podstawowej. Dokumenty można składać w sekretariacie szkoły od dnia 12.02.2018 r. do dnia 16.02.2018 r.

Dokumenty do pobrania:

karta – dla dzieci kontynuujących naukę w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej

wniosek  załączniki– dla dzieci ubiegających się o przyjęcie do oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej

karta –  dla dzieci kontynuujących naukę w klasie I

wniosek załącznik – la dzieci ubiegających się o przyjęcie do klasy I

 

Spotkanie w dniu 26.01.2018r. zgromadziło społeczność szkolną na wspólnym podsumowaniu efektów nauki w pierwszym półroczu. W swym sprawozdaniu p. Dyrektor stwierdziła, iż wszyscy uczniowie ( 163 osoby ) Uchwałą Rady Pedagogicznej zostali klasyfikowani.
Jeżeli chodzi o zachowanie, na 96 uczniów klas IV- VII uzyskano:
15 ocen – wzorowych,
54 oceny – bardzo dobre,
18 ocen  – dobrych
8 ocen  – poprawnych,
1 ocenę  – nieodpowiednią.
Przedstawione zostały także osiągnięcia w nauce poszczególnych klas. Oto one:
Klasa IV a – średnia 4,3
Zachowanie:
wzorowe-3 osoby,  bardzo dobre – 13 osób, dobre – 2 osoby

Klasa IV b – średnia 4,2
Zachowanie
: wzorowe- 4 osoby,  bardzo dobre – 7 osób,  dobre – 5 osób

Klasa V – średnia 4,0
Zachowanie
: wzorowe – 3 osoby, bardzo dobre- 10 osób, dobre – 3osoby, poprawne- 2 osoby

Klasa VI – średnia 4,2
Zachowanie
: wzorowe – 3 osoby, bardzo dobre- 9 osób, poprawne – 2 osoby

Klasa VII a – średnia 3,4
Zachowanie
: wzorowe – 2osoby,  bardzo dobre – 2 osoby, dobre – 5 osób, poprawne – 4 osoby

Klasa VII b – średnia 4,0
Zachowanie: 
bardzo dobre – 13 osób, dobre – 3 osoby, nieodpowiednie – 1 osoba

Ogółem w klasach IV – VI wystawiono 1148 ocen:

celujących – 2
bardzo dobrych- 425
dobrych – 384
dostatecznych – 246
dopuszczających – 86
niedostatecznych – 5

Klasy 0- III uczą się na miarę swoich możliwości- uczniowie otrzymują oceny opisowe. Zdaniem wychowawców uczniowie powinni systematyczniej odrabiać zadania domowe, ćwiczyć płynne czytanie i kształcić staranność pisma.

Za wysokie wyniki w nauce, w kl. IV – VII wyróżniono 11 uczniów. Średnią 5,0 otrzymało – 5 osób, zaś średnią 4,8 może pochwalić się 6 osób. 100% frekwencję uzyskało 5 osób.

Wszystkim wyróżnionym uczniom złożono serdeczne gratulacje.

W dniu szkolnych walentynek wyróżnieni za wysokie wyniki w nauce i 100% frekwencję otrzymają nagrody rzeczowe.  „ Niech zdrowa rywalizacja zagrzeje Was do większego wysiłku w II semestrze”- zachęcała i mobilizowała p. Dyrektor. Na ręce nauczycieli i wychowawców złożono podziękowania za trud pracy, wyrozumiałość, dodatkowe konsultacje, umożliwienie dzieciom poprawy ocen.Wszyscy Nauczyciele i Uczniowie zostali serdecznie zaproszeni na szkolną zabawę choinkową.
W trosce o bezpieczeństwo na feriach przypomniano podstawowe zasady zachowania.

Dzieci o  środkach ostrożności pamiętają, gdyż wierszowaną rymowankę dobrze znają;

My się zimy nie boimy
bezpiecznie ferie spędzimy!
Ciepło ubierać się będziemy
i na pewno nie zachorujemy!

Ostrożni na łyżwach i na sankach,
ulepimy niejednego bałwanka.
Na jezioro skute lodem nie wchodzimy!
Po śliskich chodnikach ostrożnie chodzimy!

Posłuszni dorosłym będziemy,
bez ich zgody nigdzie nie pojedziemy!

Wracajcie zdrowi , zrelaksowani i wypoczęci! Wesołej zabawy i miłego odpoczynku!

Przypominamy!   Ferie trwają od 29 stycznia – do 11 lutego.

 

 

Niewielka, bo tylko 12 osobowa grupa Świerzowskich Rajdowców wzięła dzisiaj udział w XV Rajdzie Zimowym. Tym razem pokonaliśmy trasę Rymanów Zdrój – Wołtuszowa – Rymanów Zdrój. Przez całą wędrówkę towarzyszyły nam piękne zimowe widoki, śniegu było co nie miara więc wojnom na śnieżki i innym zimowym zabawom nie było końca. Zapraszam do galerii zdjęć.

Karnawał w pełni, więc klasa 0 zabrała się za przygotowanie pysznych mufinek. 25.01. 2018r. ubrani w specjalne kucharskie czapeczki  dzieciaki z klasy 0 pod okiem nauczyciela przystąpiły do samodzielnego pieczenia czekoladowo – bananowych mufinek. Była to również świetna okazja do nauki liczenia. Dzięki odmierzaniu łyżeczek czy szklanek, dzieci w ciekawy sposób rozwijają umiejętności matematyczne. Pieczenie to doskonała zabawa, a jeszcze większa  radość samodzielnego dekorowania. W tym przypadku mufinki zostały oblane białą czekoladą i posypane niebieskimi malutkimi cukiereczkami. Dzieciaki miały okazję, by wykazać się inwencją twórcza i przyozdobić swój wypiek według własnego pomysłu. A na koniec…  odbyła się uroczysta degustacja.

 

W dniu 22 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klasy 0 przygotowały program artystyczny. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci obdarowały swoich „dziadków” własnoręcznie wykonanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Po występie  goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany słodki poczęstunek.

18 stycznia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży. W konkursie wzięły udział  dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów działających na terenie naszej gminy. Komisja w składzie: ks. Bronisław Wyczawski, Agnieszka Jastrzębska i Magdalena Fic po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznała uczennicy naszej szkoły Gabrieli Zając I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

 

15 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył  się konkurs kolęd i pastorałek dla klas I – VII .Uczniowie występowali zarówno solo, jak i w zespole. Jurorzy, pani Agata Samborowska-Zajdel i pani Beata Gefert, przyznały miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:

I – III
Julia Nitka – I miejsce
Filip Pajsnar -ex aequo –  I miejsce
Aleksander Janocha – II miejsce
Nadia Szmist – III miejsce

IV – VII
Gabriela Zając-I miejsce
Maria Deryniowska –  II miejsce
Klaudia Lenart – III miejsce
Martyna Myśliwy – wyróżnienie
Dominika Nitka – wyróżnienie

Utwór instrumentalny:
Eryk Warunek –  I miejsce

Uczniowie: Jula Nitka, Filip Prajsnar Maria Deryniowska i Gabiela Zając  będą reprezentować naszą placówkę w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez GOK w Chorkówce. Konkurs ten odbędzie się 18 stycznia 2018 roku.

28232816_545370285819841_408498602_n

Szczęśliwych, kojących, wartych pamięci, przeżytych w zgodzie ze światem
i z sobą samym, pełnych życia i miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz niesamowitego, niezapomnianego, niepowtarzalnego Sylwestra!
Niech nadchodzący rok 2018 będzie pomyślny i pozwoli zrealizować wszystkie marzenia.

151549_choinka_swiateczna_gwiazda_snieg

 

 

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji „ SZLACHETNA PACZKA”. Zebraliśmy 685,70 zł , za które zakupiono dary dla rodziny z woj. podkarpackiego wybranej z bazy danych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do przygotowania „SZLACHETNEJ PACZKI”.

Opiekunowie SK CARITAS i SK PCK

P1170389

W Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej, dnia 05.12.2017r. odbył się pierwszy etap Konkursu Biblijnego pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”. Udział w etapie szkolnym wzięło piętnastu uczniów a byli nimi uczniowie z klas IV A, IV B i klasy V. Konkurs dotyczył wiedzy ze znajomości Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich . Po prawie godzinnych zmaganiach na podium znaleźli się:
Paulina Dubis klasa IV A
Eryk Warunek klasa V
Maria Drozd klasa V
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów, tym razem na etapie dekanalnym, który odbędzie się dnia 06.03.2017r w Krośnie.
Uczniowie którzy wzięli udział w konkursie biblijnym w tym roku i którym również gratulujemy dużej znajomości Pisma Świętego ale niestety nie znaleźli się na podium to:
Martyna Myśliwy klasa IV, Paweł Cichocki klasa V, Andżelika Sieńko klasa V, Adrian Jureczko klasa V, Bartek Jastrząb klasa V, Wiktoria Zuzak klasa V, Jakub Szmist klasa V, Hubert Szuba klasa V, Maja Adamik klasa V.

Wszystkim uczniom raz jeszcze gratulujemy.

Dnia 7 grudnia 2017 r. w Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”. Na scenie wystąpiło 64 wykonawców: sześciolatki z samorządowych przedszkoli z Chorkówki „Baśniowa Kraina” i ze Zręcina, uczniowie ze szkół podstawowych z Bóbrki, Chorkówki, Długiego, Dobieszyna, Draganowej, Faliszówki, Iwonicza, Klimkówki, Kobylan, Kopytowej, Miejsca Piastowego, Posady Górnej, Sulistrowej, Szczepańcowej, Świerzowej P., Zręcina, a także gimnazjaliści z Krosna i Zręcina. Prezentacje oceniało jury w składzie: Paweł Gościński, Aleksandra Blicharczyk i Magdalena Makiel, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę pięknie reprezentowały uczennice: Klaudia Lenart, Dominika Nitka, Paulina Dubis oraz Maria Deryniowska która śpiewając piosenkę „Uczę się grać” pokonała ponad 40 solistów w swojej kategorii i zdobyła II miejsce

Oto wyniki w kategorii IV – VI:
I miejsce: Julia Sechman (SP Miejsce Piastowe)
II miejsce: Maria Deryniowska (ZS Świerzowa P.)
III miejsce: Magdalena Rygiel (SP Klimkówka)
Wyróżnienia: Karolina Fiedeń (Studio Tańca i Muzyki AT DANCE w Krośnie)
                        Oliwia Garbacik (SP Długie)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

Akcja Misie Ratownisie dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim uczniom za śliczne maskotki, które w następnym tygodniu zostaną przekazane służbom ratowniczym.

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Przybycie dostojnego gościa uświetnił program artystyczny przedstawiony przez uczniów każdej z klas 0-III.  Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia naszych uczniów tj. rodzicom, którzy co roku pomagają św. Mikołajowi. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Świętego Mikołaja i mamy nadzieję że za rok znów odwiedzi naszych uczniów.

W czwartek 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej. W tym dniu sala nr 3 została zamieniona w „pokój strachów”. Rada Samorządu Uczniowskiego na ten moment przeobraziła się we wróżki.  Te niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskim południu był czas na dyskotekę dla klas IV-VII. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły w klasach, w których czekały pyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

 

Jak wiadomo na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci nasza szkoła kładzie duży nacisk. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się ze wszystkimi  uczniami. Tematem spotkania było przede wszystkim „ Bezpieczna droga do i ze szkoły” oraz szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach. Przypominali również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się bajka edukacyjna  o numerach alarmowych oraz o niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Obchody Ogólnopolskiego Święta „ Śniadanie daje moc” zamyka prelekcja dr n. kult. fiz. Łukasza Wojtyczka  skierowana do uczniów klas IV – VII pod tytułem „ Prawidłowa postawa ciała”.

Na początku spotkania nasz ekspert przybliżył nam historię fizjoterapii i rehabilitacji , która mówi, że Hipokrates, który był greckim lekarzem, zalecał stosować gimnastykę razem z codzienną higieną i prawidłową dietą. Natomiast później zostały usystematyzowane schorzenia i wady kręgosłupa oraz udowodniono zbawienny wpływ gimnastyki ciała na samopoczucie, sprawność ruchową i zadowolenie z życia. W dalszej części spotkania  pan dr Wojtyczek zwracał uwagę, jak niesamowite znaczenie dla zdrowia ma ruch. W barwny i ciekawy sposób opowiadał o różnych dyscyplinach sportowych, zabawach na świeżym powietrzu, a nawet spacerach. Wspomniał również o odpowiedniej diecie. Słuchacze  z uwaga śledzili wykład oraz zadawali mądre i różnorodne pytania.

W naszej szkole trwa akcja „Misie Ratownisie” , jest to zbiórka maskotek, które trafią później do dzieci poszkodowanych w wypadkach. Zabawki mają pomóc służbom medycznym i policjantom w nawiązaniu kontaktu z najmłodszymi w czasie traumatycznych wydarzeń. Maskotki mogą być nowe lub używane, ważne jednak aby były czyste i nie zniszczone. Patronat nad akcją w naszej szkole objęła grupa Świerzowscy Rajdowcy wraz z opiekunami p. Beatą Malik oraz ks. Adamem Pakoszem. Maskotki prosimy składać w klasach, będą one odbierane  w każdy poniedziałek do 4 grudnia na 3 lekcji. Zachęcamy do udziału w akcji !!!
Więcej informacji na stronie http://krosno112.pl/aktualnosci/inne/item/4277-pluszaki-pomagaja-dzieciom-w-wypadkach-akcja-misie-ratownisie

20171116_082757

XIV Rajd Andrzejkowy za nami… Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Bazyliki oraz wizyty w Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi, gdzie podziwialiśmy  bogate zbiory o działalności jezuitów, liczne eksponaty przyrodnicze, etnograficzne i kultowe z obszarów misji jezuickich w Afryce, Azji, Ameryce i Australii. Następnie wyszliśmy na Górę Św. Michała a na koniec rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Zgodnie z tradycją, w Andrzejki odbywają się wróżby, my topiliśmy wosk i próbowaliśmy odgadnąć co czeka nas w przyszłości. 

20.11.2017r. gościliśmy w szkole panią dietetyk Jadwigę Dubis pracującą w  Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, która wygłosiła pogadankę na temat: „ Zdrowe odżywianie dzieci w młodszym wieku szkolnym” skierowaną do uczniów z klas 0 – IV.  Podczas prelekcji  uczniowie  poznali m.in. czynniki wpływające na ich zdrowie oraz zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe. Zostały poruszone przede wszystkim aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości. Pani dietetyk pokreśliła rolę przygotowanego w prawidłowy sposób drugiego śniadania zjadanego w szkole. Dzieci wysłuchały  również podpowiedzi, czym można     w diecie zastąpić cukier i sól, aby potrawy, przekąski i desery  były smaczne i atrakcyjne. Następnie pani Jadwiga pokazała  prezentację multimedialną  o zdrowych, pełnowartościowych produktach.

W dniu 17 listopada 2017 r. uczniowie klas III- VII byli uczestnikami żywej lekcji przyrody.  W czasie spotkania  mieli okazję zobaczyć z bliska następujące płazy:

 • Żaba pomidorowa z Madagaskaru
 • Kumak dalekowschodni
 • Ambystoma tygrysia
 • Aksolotl meksykański
 • Żaba omszona z Wietnamu
 • Ropucha Aga

Ponadto, prowadzący spotkanie przyrodnik przedstawił uczniom ciekawostki z życia płazów.

Nasze szkoła już po raz trzeci włączyła się w ogólnopolskie śniadaniowe święto ,,Śniadanie daje moc”.

Najważniejszym  celem  programu jest  zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka . Aby jeszcze dosadniej podkreślić ideę programu postanowiliśmy w tym roku skupić się w większym stopniu na tematyce „Zdrowego stylu życia dzieci  i młodzieży”. 15.11.2017 uczniowie klas najmłodszych przygotowali wspólnie z rodzicami i wychowawcami zdrowe, kolorowe i pełnowartościowe śniadanie.  Przyrządzony posiłek wyglądał smacznie i bajecznie. Nie brakowało kanapek, sałatek, jogurtów, musli, owoców i warzyw, świeżo wyciskanych soków, a to wszystko podane w bardzo finezyjny i wykwintny sposób.

Starsi uczniowie również wzięli czynny udział w promowaniu zdrowego żywienia  pod hasłem „ Podziel się kanapką” i następnego dnia tj. 16.11.2017 wspólnie z wychowawcami przygotowali po dwie kanapki. Jedną zjedli na przerwie śniadaniowej, a drugą – kolorową, pomysłową  a przede wszystkim zdrową wytypowali na konkurs  na „ Najciekawszą kanapkę”. Jury w składzie pani Dyrektor M. Pelczar, A. Czup, M. Lipińska oraz H. Pacek nie miały łatwego zadania. Punkty przyznawały według trzech kryteriów: kompozycja, wartość odżywcza i kolorystyka. Panie wytypowały z każdej klasy po 6 osób. Łącznie wyróżnionych zostało 36 uczniów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Po części konkursowej odbyła się wystawa i degustacja wszystkich przygotowanych kanapek. Radości z konsumpcji nie było końca.

 „ Jesteś drogim skarbem- moją kochaną Polską…” tak zgodnie deklarowali twórcy patriotycznego widowiska; p. M. Jakubowska, p. A. Samborowska- Zajdel i Uczniowie klas siódmych i szóstych oraz członkowie szkolnego chóru, w swoim debiucie scenicznym. Piękna, wymowna i symboliczna scenografia ( aut. p. A. Dubis ) pozwoliła uczestnikom spotkania zagłębić się w polskie, często bolesne karty przeszłości… Owa data niezwykła- 11 listopada 1918 roku -i  jej obecna 99 rocznica-święto odzyskania niepodległości , stało się dla wszystkich zebranych dniem refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Inaczej niż zwykle spojrzeliśmy na Polskę… Wiedzeni przez tragiczne dzieje i pamiętne lata, przez krew, łzy, ofiarę pokoleń, przez rozpacz, utracone nadzieje i bezsilność „ dotarliśmy do przystanku Niepodległość”. Czas wspomnień wzbogacały podniosłe wiersze i wzruszające- śpiewane brawurowo- pieśni patriotyczne oraz scenki historyczne. Te, niczym teatralne „ rekonstrukcje”  malowały przed widownią bogactwo detali sytuacyjnych, kostiumowych, scenograficznych i dekoracyjnych . „ Od kajdan wolni  przywróćmy sny, by Biały Orzeł nie uronił łzy”- śpiewali chórzyści.  I zapewniali nutą rzewną w pięknych solówkach: „ Mówimy i myślimy dzisiaj o Polsce”, bo…
Polska Niepodległa- Niepokorna ,już nigdy nie zniknie z map!
Bo jest  nasza,
Bo jest wolna,
Bo na imię Polska ma!”
I chociaż ZWYCIĘSKA- nie zwalnia Nas od pisania i tworzenia Jej nowej, wspólnej historii.  Tym, którzy „ myślą o Polsce z dumą i śpiewają o Niej głośno, mówią zawsze pięknie i czule: Moja kochana Polsko”-i tym, którzy stoją na straży szlachetnej polskości- p.Dyrektor., Nauczycielom, Wychowawcom i Uczniom – zasłużenie dziękujemy! Dziękujemy za porywające chwile niezwykłego patriotyzmu, wzory pięknych postaw i…otwarcie serc, „gdzie zawsze każdy cząstkę swej Ojczyzny znajdzie”!

 

 

 

Listopadowy kiermasz…powitał miłośników słodkiego – „ co nieco” bielą i czerwienią. W tej symbolicznej odsłonie, w towarzystwie przejętych gospodarzy ( uczniów klasy V ) i życzliwych  pomocników J,  goszczono i częstowano z Apetytem! Woń, smak i wystrój cukierniczo- gastronomicznych stoisk wręcz zniewalał. W trosce o zadowolenie drogich KLIENTÓW , uczniowie kl. V i Ich Rodzice stanęli na wysokości zadania! Oferowali feerię i bogatą paletę pomysłowych, różnobarwnych i wonnych smakołyków.Zadbali o najmniejsze detale;  biało- czerwone serwetki, kolorowe rurki do soków, piękne opakowania babeczek i muffinek ,barwne prezentacje szaszłyków owocowych, pudrowane rogaliki i gofry, kuszące pizzerki, lukrowane zwierzaki , gorące tosty, prażoną kukurydzę „ pazury wiedźmy” czy cieszące się niezmienną popularnością galaretki. Czegóż tam nie było! Szkoda gadać… Ślinka cieknie…Mniam, mniam!

Naszym Gościom- Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom, pomysłowym Mamom-  pięknie Dziękujemy!

 

wywiad_t1Zapraszamy na indywidualne spotkania Wychowawców z Rodzicami, które odbędą się 14 listopada  w godz. 16.00 – 18.00. W ten sam dzień, o godz.15.30, w sali nr 3, odbędzie się zebranie Rad Oddziałowych.

W czwartek 9 listopada 2017 r. uczniowie klasy II samodzielnie wykonywali jesienne surówki „Samo zdrowie”. Zajęcia poprzedzone zostały pogadanką na temat zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków. Uczniowie zadbali nie tylko o smak, wartości odżywcze, ale także zwrócili uwagę na estetykę. W klasie zapachniało smaczną jesienią.

6 listopada rozstrzygnięty został klasowy konkurs dla klasy II ,,Chodzi jesień po lesie”. Jury w składzie p. Beata Gefert oraz p. Beata Malik oceniły prace dzieci, które wykazały się dużą pomysłowością w tworzeniu jesiennych arcydzieł. Zostały przyznane dwa miejsca pierwsze dla Julii Dereniowskiej oraz Maksa Pytlarza, dwa miejsca drugie dla Sandry Caban i Franka Kuczy oraz dwa trzecie dla Mileny Wityńskiej oraz Karoliny Gancarz. Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

8 listopada 2017 r. dzieci przedszkolne i uczniowie z klas I – III mogli obejrzeć przedstawienie kukiełkowe pt. „Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek ART CINEMA z Nowego Sącza. Ładne kukiełki, odpowiednia scenografia i doskonała oprawa muzyczna sprawiły, że dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy małej, ślicznej dziewczynki, która mieszkała w purpurowym tulipanie. Za jej pośrednictwem przenieśliśmy się w tajemniczy świat bajki. W nim też nasza bohaterka przeżywała liczne perypetie i niebezpieczne sytuacje, ale jak to w bajkach bywa i tym razem dobro zwyciężyło nad złem. Poprzez tę sztukę wystawiający przedstawienie starali się udowodnić, że dobroć, miłość, prawdomówność to prawdziwe wartości.W przedstawieniu niespodziewanie postać motyla zagrał, rekwizyt – motyl z naszego przedszkola, w zamian za brakujący prawdziwy rekwizyt teatralny. Aktorów nagrodziliśmy wielkimi brawami.

08.11.2017 w naszej szkole odbył się pierwszy etap XVIII Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach. W tym roku uczniowie wykazywali się znajomością osoby abp. Ignacego Tokarczuka. Po godzinnych zmaganiach  pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Dziadosz, dzięki czemu będzie reprezentować naszą szkołę w drugim etapie, dekanalnym, w miejscu Piastowym

W dniu 23 października 2017 r. w naszej szkole odbyło się Wielkie Szkolne Czytanie.  Uczniowie wszystkich klas włączyli się w tę szkolną akcję zorganizowaną przez panią Pedagog i panią Bibliotekarkę. W tym dniu zaszeleściły we wszystkich klasach kartki  znanych i lubianych lektur. Na tle przygotowanych wcześniej przez uczniów plakatów i ilustracji do wybranych książek uczniowie czytali swoim koleżankom i kolegom najciekawsze fragmenty: Ani z Zielonego Wzgórza , Naszej Mamy Czarodziejki, Akademii Pana Kleksa, Małego Księcia, Katarynki, Baśni Andersena, Pinokia, Dziadów A. Mickiewicza  i wielu innych książek. W klasach unosiła się niezwykła atmosfera,  która przeniosła wszystkich w inny, niezwykły świat.

  30 października 2017r. członkowie SK PCK i SK Caritas wraz z opiekunami: p. M. Lipińską, p. Beatą Gefert i księdzem A. Pakoszem udali się na cmentarz w Zręcinie w celu upamiętnienia zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły, księży i bliskich osób. Zapalili znicze i w skupieniu pomodlili się przy ich grobach.

26 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały  Maria Deryniowska, Dominika Nitka, Klaudia Lenart i Gabriela Zając która wyśpiewała II miejsce i tym samym została zakwalifikowana do kolejnego konkursu o o zasięgu powiatowym. Serdecznie gratulujemy życzymy dalszych sukcesów!

Przywitał nas dzisiaj mroczny, mglisty poranek. Nie przeszkodziło to jednak grupie Świerzowskich Rajdowców wyruszyć w wędrówkę okraszoną pięknymi widokami złotej polskiej jesieni, zabawnymi przygodami oraz smacznym zakończeniem. Dzisiaj wzięliśmy udział w VII Rajdzie Ekoturystycznym, Rajdzie Pieczonego Ziemniaka, zorganizowanym przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz PTTK oddział w Krośnie. Dzisiejsza trasa rozpoczęła się w Ujeździe, skąd wyruszyliśmy szlakiem na Liwocz, tam zwiedziliśmy kaplicę oraz wyszliśmy na wieżę widokową. Trasa piesza skończyła się w Wisowej, gdzie czekało na nas ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz pieczonymi w żarze ziemniakami (mniam). Już tradycją rajdów stały się konkursy, tym razem zorganizowane one zostały przez pracowników Parków Krajobrazowych. W konkursach wzięli udział wszyscy chętni rajdowcy, a za każdą poprawną odpowiedź przewidziana została nagroda. Chociaż na twarzach małych wędrowców malowało się zmęczenie, wróciliśmy z pysznych, jesiennych wojaży zadowoleni.

Co za dzień ! W piękny, słoneczny czwartek uczniowie klasy drugiej, pod opieką p. Beatki Gefert oraz p. Beatki Malik, autobusem komunikacji miejskiej, udali się na wycieczkę do obiektu Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W umówionym wcześniej miejscu czekał na nas pan leśnik, który przeprowadził bardzo interesującą pogadankę nt swojej pracy, o tym jak powstają lasy oraz dlaczego czasami należy wycinać drzewa. Sprawdził naszą znajomość grzybów jadalnych i niejadalnych oraz przeprowadził konkursy w których zdecydowany prym wiodła Julka. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe kolorowanki. Po zakończonej prelekcji udaliśmy się na ognisko z pieczoną kiełbaską, ciasteczka oraz do zabaw w parku. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły… Taka niecodzienna lekcja przyrody na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Dzień 18 października 2017 r. był niezwykły! Zwrócił uwagę  gromkim- słyszanym wszerz i wzdłuż okrzykiem- oto takim:„ Uwaga Wszyscy!!! Wchodzą PIERWSZAKI !!! I rzeczywiście zawitali-uczniowie kl.I- „…choć dawne maluchy, jeden w drugiego to same zuchy!”Serdecznie powitani przez p. Dyrektor i starszych kolegów, rozpoczęli swój ważny dzień- niecodzienną uroczystość, jakże istotną w życiu naszej szkoły. Zaprosili zebranych- Nauczycieli, Rodziców, Kolegów i Koleżanki na swoje „ Pasowanie”- choć symboliczne święto, to bardzo ważne- bo ono właśnie czyni Ich pełnowartościowymi Uczniami! Piękni, uśmiechnięci, odświętnie ubrani, doskonale przygotowani do występu zawojowali szkolną scenę. Śpiewali, recytowali, tańczyli – każdy miał swoje „5 minut”, każdy mógł indywidualnie zaistnieć. Na tle barwnej scenografii toczyła się niecodzienna historia… Nasze maluszki dowiedziały się, jak trzeba pracować w szkole, jak starać się, być „ dobrym i miłym”- tak-  „ by inne dzieci nas polubiły”. Wszyscy dostali „ prezenty” od mrówki, pszczółki i sowy, więc do nauki każdy z Nich jest już gotowy! Na szóstkę zdali „ egzamin” ze swojej polskości i patriotyzmu. Złożyli także ślubowanie i zgodnie pożegnali ulubione zabawki twierdząc, że „ wesoła szkoła ma wiele różnorodnych barw ”i choć dobrze było z lalką , z misiem i przedszkolem –„…wolą szkołę !”-wykrzyczeli jednogłośnie. Na koniec – już jako pierwszaki- zebrali życzenia, gratulacje i otrzymali pamiątkowe upominki od Rady Oddziałowej. Nie zabrakło długich owacji i głośnych braw zachwyconej publiczności, która w pełni doceniła kunszt dzisiejszych artystów. Piękne ujęcia fotograficzne i gorące podziękowania dla „ autorów” dzisiejszego widowiska: pani M. Lipińskiej- wychowawczyni klasy pierwszej oraz p. A. Dubis, p.D. Hajdamowicz, p. T. Kochańskiego i p. B. Kościółko uwieńczyły tę uroczystą chwilę.

„ Ole, ole, ola!”- uwierzcie Pierwszaki- szkoła lubić się da!

 

Dnia 12.10.2017 roku uczniowie klasy pierwszej wyjechali do GOK-u w Chorkówce na spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji w Krośnie. Imprezę rozpoczęto od prelekcji wygłoszonej przez przedstawiciela Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorkówce. Następnie odbyła się pogadanka pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, przeprowadzona przez pracowników policji. Ostatnim punktem imprezy był program artystyczny pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, w wykonaniu aktorów Studia „Szafir” z Krosna. Na zakończenie spotkania rozdano wszystkim pierwszakom opaski odblaskowe i nalepki „Bezpiecznie Tu i Tam”.

Sezon rajdowy rozpoczęty. 29 września dziesięcioosobowa grupa rajdowców wzięła udział w XXVI Młodzieżowym Rajdzie ,,Poznajemy Bieszczady”. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bukowcu, stamtąd wyruszyliśmy na Korbanię i wyszliśmy w Łopience. Trasa była bardzo przyjemna, pogoda rewelacyjna, słonko towarzyszyło nam przez całą wyprawę. Zachwycaliśmy się widokami, zbieraliśmy grzyby, widzieliśmy odcisk łapy niedźwiedzia. Wg obliczeń Leona przeszliśmy ponad 22tysiące kroków !!! Na zakończenie rajdu tradycyjnie zapaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, odbyły się również konkursy w których wzięli udział Weronika, Martyna, Jakub i Adrian. Z niecierpliwością czekamy na wyniki…i oczywiście na następny rajd 😎 

Dnia 28.09.2017r. uczniowie klasy III a i III b odbyli wycieczkę do piekarni „Anwit” w Chorkówce. Podczas tej dwugodzinnej lekcji dzieci miały możliwość poznać pracę piekarzy. Zobaczyły maszyny i urządzenia jakie wykorzystuje się w piekarni. Pan Witold Ulanowski właściciel piekarni ciekawie opowiadał o etapach produkcji chleba. Dzieci przyglądały się pracownikom, którzy wypiekali chleb. Mogły również uczestniczyć w jego produkcji. Następnie degustowały chleb, bułeczki i inne produkty przygotowane w tej piekarni. Była to wspaniała lekcja pokazowa uświadamiająca uczniom jak ważny jest zawód piekarza oraz ile trudu należy włożyć, aby na naszym stole mogło pojawić się codziennie nowe pieczywo. Serdecznie dziękujemy panu Witoldowi Ulanowskiemu za miłe i życzliwe przyjęcie nas w piekarni i życzymy dalszych sukcesów w pracy.

 To piękne i mądre hasło zachęciło uczniów kl. V, Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, do czynnego poznawania atrakcji i bogactwa najbliższej okolicy. Tym razem zawędrowaliśmy do… Bóbrki! Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza, dnia 28 września 2017roku, oprócz rzeszy turystów, przyjęło i nas.
I cóż nam zaoferowało? Uczestniczyliśmy w różnorodnych ofertach edukacyjnych.  Naszą  krajoznawczą wycieczkę  rozpoczął seans filmowy ,pt. ,, Ignacy Łukasiewicz – twórca przemysłu naftowego”. Następnym punktem  zwiedzania był spacer po skansenie, tropem najstarszych kopanek, wiertnic oraz kieratów. Odwiedziliśmy także  kuźnię i warsztat mechaniczny. Muzeum I. Łukasiewicza powitało nas bogatymi ekspozycjami – aptecznymi, geologicznymi i piękną kolekcją lamp naftowych. Dużym zaskoczeniem, okazały się dla wszystkich zwiedzających, niezwykłe prezentacje multimedialne – sam ,,Ignacy Łukasiewicz witał się z nami” ! 😉 Podczas przechadzki po parku, zatrzymaliśmy się przy obelisku, ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza. Byliśmy także w Pawilonie Wystawowym – znajdowały się tam wystawy związane z górnictwem naftowym, gazowniczym, oraz przemysłem rafineryjnym. Oprócz wiedzy, którą ochoczo wchłanialiśmy –  dzięki wspaniałej pani przewodnik, przeżyliśmy także niezwykłe spotkania, np. z… rodzinką muchomorów! 🙂 Wyjątkowo smakowały gorące kiełbaski, które niestety zakończyły naszą klasową wyprawę.  Aż żal było wracać, bo słońce i las wręcz kusiły!
 Po tej jesiennej eskapadzie zostaną na pewno – miłe wspomnienia, no i zdjęcia!

Szkolne spotkania z….teatrem są zawsze niezwykłe! Przekonaliśmy się o tym, gdy uczniowie klasy V, dn.28 września 2017r. uraczyli nas dwoma spektaklami; „ Zakochany Miziołek” i „ Symulant” . Obie inscenizacje  stworzono w oparciu o książkę Joanny Olech, pt. „ Miziołek”. Język tworzywa teatralnego – jak się okazało- nie jest więc obcy naszym szkolnym autorom. Zadbali o wszystko- afisze, zaproszenia, kostiumy, scenografię, charakteryzację, muzykę…stworzyli ciekawe i barwne kreacje sceniczne! Cóż można dodać? Zabawa i przygoda teatralna w jednym! A przy okazji piękna motywacja,  by sięgnąć po książkę! 😆 

Dnia 27.09.2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie członków SKC z wice – dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Tomaszem Stecem. Przeprowadził on prelekcję na temat różnych form pracy szkolnych oddziałów pod hasłem „ Zapisz się do wolontariatu, wolontariat ma sens”. Uczniowie również obejrzeli filmy pokazujące prace wolontariuszy, udowadniające zasadę, że „Dobroć, którą niesiemy innym zawsze do nas powraca”. Na zakończenie spotkania uczestnicy- członkowie otrzymali koszulki z napisem CARITAS i charakterystycznym znakiem dla tej organizacji.

Informujemy, że w czwartek 21 września 2017 roku  o godzinie 16:00 na sali gimnastycznej ZS w Świerzowej Polskiej odbędzie się spotkanie Dyrektora z rodzicami uczniów klas O- VII, bezpośrednio po nim ok godziny 16:30 zapraszamy na spotkanie z wychowawcami w klasach. 

 

WRACAMY…

„ Szkolne ławki już czekają,
Czeka szkolny dzwonek,
by gwar dzieci go obudził
w ten wrześniowy dzionek”.
  Tak poetycko i uroczyście p. Dyrektor przywitała wszystkich zebranych- Uczniów, Nauczycieli i Rodziców na inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Od 1 września 2017r. nasza placówka stała się 8 klasową szkołą podstawową i już w tym roku nasi uczniowie, którzy ukończyli szósta klasę podejmą naukę w klasie siódmej. W związku z tym pojawią się też nowi nauczyciele i …nowe przedmioty; j. niemiecki, fizyka, chemia, geografia, biologia czy doradztwo zawodowe. Wszystkim nauczycielom p. Dyrektor życzyła w nowym roku szkolnym dużo sił, cierpliwości, wyrozumiałości i wytrwałości w rozwijaniu talentów swoich uczniów. Dzieciom- nowego zapału i chęci w zdobywaniu wiedzy, wysokich wyników i wzorowego zachowania. Wszystkim pracownikom złożyła podziękowania za ogromny wkład pracy w przygotowaniu szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego.
Opiekę nad uczniami w roku szkolnym 2017/ 2018 powierzono następującym wychowawcom:

 • 0 – p. Jadwiga Cieślik
 • I –p. Magdalena Lipińska
 • II – p. Beata Gefert
 • III a – p. Jolanta Wenc
 • III b – p. Dorota Szydło
 • IV a – p. Anna Dubis
 • IV b – p. Agata Samborowska- Zajdel
 • V – p. Ewa Krzywda
 • VI – p. Mariola Jabłecka
 • VII a – p. Beata Malik
 • VII b – p. Agnieszka Sząbara

         Na zakończenie spotkania przedstawiono aktualny kalendarz roku szkolnego, po czym młodzież udała się do swych klas na spotkanie z wychowawcami. Oby kolejny – nowy i „przełomowy rok edukacyjny”- upłynął Wszystkim w dobrej, owocnej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i szacunku! Życzymy Wam drodzy Uczniowie od pierwszych dni – samych radosnych chwil w szkolnych murach i oczywiście wielu sukcesów!

 

xe78sOXPhUyx3arK_jpeg_pagespeed_ic_FkefFiWr_t

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
04.09.2017 (poniedziałek)

9.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Zręcinie
10.10 – Spotkanie inauguracyjne rok szkolny 2017/2018 na sali gimnastycznej
10.30 – Spotkanie z wychowawcami w klasach
Przypominamy o obowiązującym stroju galowym.