Aktualności

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022:

8:00 –  Msza Św. w kościele parafialnym w Zręcinie. Dzieci biorą udział w nabożeństwie pod opieką rodziców.

9:30 – Uroczysta akademia na sali gimnastycznej, wręczenie nagród uczniom.

10:45 – Spotkanie z wychowawcami z klasach, rozdanie świadectw.

Koniec uroczystości około godziny 11:30.

W sobotę 18 czerwca 2022 r. w Świerzowej Polskiej, przy ulicy Szkolnej miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej miejsce urodzenia ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Tablicę poświęcił Proboszcz Parafii Wojskowej p.w. Matki Bożej Loretańskiej w Dęblinie ks. płk Mariusz Stolarczyk, obecny wraz z kapelanem ks. ppor. Łukaszem Matuszczakiem. Odsłonięcia dokonały Maria Cudo i Maria Jurkowska – z rodziny ks. Janasa.

Uroczystość odbyła się przy licznie zgromadzonych mieszkańcach Świerzowej Polskiej i Zręcina, na czele z najbliższą rodziną ks. mjr. Mieczysława Janasa, członkami Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, członkami Konfraterni św. Jakuba, Posłem Piotrem Babinetzem, Panią Dyrektor Małgorzatą Frączek, Sołtysem Panią Bogusławą Kawalec wraz z radnymi, Pocztami Sztandarowymi z naszej szkoły i ze szkoły w Zręcinie, Pocztem Sztandarowym OSP w Świerzowej Polskiej oraz duszpasterzami z naszej parafii na czele z ks. dr. Wacławem Sochą.

Po uroczystościach związanych z odsłonięciem tablicy, została odprawiona Msza Święta w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie. Kazanie wygłosił ks. płk Zbigniew Kępa z Ordynariatu Polowego WP, przedstawiając inspiracje ks. Janasa w kapłańskim życiu.

Na zakończenie Eucharystii, bp polowy WP Wiesław Lechowicz przyznał, a ks. płk Zbigniew Kępa odznaczył Medalem Ordynariatu Polowego: „Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki” ks. dr. Wacława Sochę oraz Marię Drobek i Lucynę Kochan – córki bratanicy ks. Mieczysława.

14 czerwca 2022r. uczniowie klasy 0 wybrali się wraz z rodzicami na wycieczkę do Dukli. Dzieci odwiedziły Pustelnie Święto Jana z Dukli, spotkały się z pustelnikiem i poznały historię życia Św. Jana. Było wspólne grillowanie, słodki poczęstunek i zabawy integracyjne z Rodzicami. Podziękowania kierujemy do pana Piotra Rafała za sponsoring i mamy Jasia za pyszne drożdżówki. Wszystkim rodzicom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zabawy.

14.06.2022 r. uczniowie kl. I-III uczestniczyli w jednodniowej wycieczce po Beskidzie Sądeckim. Odbyła się ona w ramach projektu „Poznaj Polskę”.  Dzieci zobaczyły w Starym Sączu Ołtarz Papieski oraz Zespół Staromiejski wraz z klasztorem sióstr Klarysek. W Nowym Sączu zwiedziły Miasteczko Galicyjskie oraz Sądecki Park Etnograficzny. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o historii tych miejsc. Każdy uczestnik wycieczki mógł kupić sobie pamiątki. Około  20.00 wszyscy zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń wrócili do domu.

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego piątek 17.06.2022 r. oraz wtorek 21.06.2022 r. są w naszej szkole dniami dodatkowo wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Świetlica w tych dniach będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603)

Dzisiaj tj. 9 czerwca członkowie Szkolnego Koła Caritas przedstawili audycję pt. „Ojcze Święty byłeś pośród nas” z okazji 25-lecia pobytu Świętego Jana Pawła II w Krośnie. Program przypomniał osobę, życie i nauczanie papieża Polaka. Wysłuchaliśmy także wzruszających piosenek związanych z osobą Świętego Jana Pawła II a na zakończenie wszyscy razem (chodź każda klasa w swojej sali) odśpiewaliśmy ulubioną piosenkę Ojca Świętego tj. „Barkę”… Jedna z pań, która akurat akurat przyjechała do szkoły powiedziała, że pięknie zabrzmiało to na zewnątrz, jak z każdej sali było słychać (przez otwarte okna) śpiew tej piosenki… Niech pamięć o tym niezwykłym, historycznym wydarzeniu pobytu na ziemi krośnieńskiej największego z rodu Polaków, pozostanie w naszej historii na zawsze…

7 czerwca klasa II i III wybrały się na wycieczkę do Bóbrki. Odwiedziły tam  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie zwiedzali obiekty unikalne w skali światowej, nadal czynne kopanki ropne, warsztat mechaniczny, kuźnię kopalnianą, kolekcję lamp naftowych. Pogoda dopisała, a przewodnik ciekawie opowiadał o życiu Ignacego Łukasiewicza. Wycieczka w całości została sfinansowana przez Radę Rodziców.

Dziękujemy!

 

Warto przypomnieć sobie o tym przy każdej nadarzającej się okazji – nie tylko w Dniu matki, ojca, babci, dziadka czy dziecka. Warto znaleźć czas na wspólny rodzinny odpoczynek i zabawę. Chwile spędzone razem są bezcenne i nigdy nie powrócą… – nie zapominajmy o tym!
Właśnie 4 czerwca nadarzyła się ku temu okazja w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej – odbył się tutaj Piknik Rodzinny.
Piknik został zorganizowany przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej wspólnie z dyrekcją szkoły i gronem pedagogicznym. Rodzice z wielkim zaangażowaniem włączyli się w jego organizację i przeprowadzenie. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż program przygotowany przez organizatorów były bardzo atrakcyjny.
Piknik  miał odbyć się na boisku szkolnym lecz ze względu na warunki atmosferyczne część atrakcji przeniesiono do hali sportowej. Na scenie wystąpiły  przedszkolaki i uczniowie naszej placówki, z pięknymi programami, w których zaprezentowali swoje umiejętności. Pomiędzy występami dzieci z naszej szkoły swoje umiejętności przedstawili tancerze, grupa akrobatyczna oraz młodzi judocy z UKS Jasiołeczka. Gwiazdą imprezy był iluzjonista Tomasz Soja, uczestnik IV edycji programu „Mam talent”, który wprowadził dzieci i dorosłych w świat magii. Na boisku szkolnym dzieci korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, jednak największą atrakcją okazała się lot balonem na uwięzi. Na Pikniku przybyli również motocykliści i strażacy z  lokalnej OSP.  Pod sceną na hali sportowej dzieci korzystały z przygotowanych przez nauczycieli stoisk, na których mogły rozwinąć swoje talenty plastyczne, językowe, szachowe i sprawdzić swoją wiedzę prozdrowotną.
Podczas imprezy każdy mógł skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Serwowano ciasta, lody, watę cukrową, soki, kawę, herbatę, kiełbaski z grilla, zapiekanki i pierogi przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Środki na organizację imprezy pochodziły ze składek na  Radę Rodziców pozostała część pozyskano  z zabawy ostatkowej oraz od licznych sponsorów.
Piknik Rodzinny odbył się przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.

Nasi sponsorzy to:

 • Radny Świerzowej Polskiej Pan Piotr Kozubal
 • Firma Styrobud
 • Państwo Honarata i Tomasz Rogala właściciele firmy INTOMAX
 • Pani Joanna Kuźniarowicz właścicielka firmy LUKRESJA
 • Mościcki Klub Balonowy, Grupa Roleski
 • Pan Grzegorz Węgrzynowski
 • Pan Piotr Rachwał
 • Pan Tomasz Święs właściciel firmy KLIWE
 • Radny Powiatu Pan Marcin Józefowicz
 • Pini Wiesława Sajdak właścicielka piekarni w Zręcinie
 • Firma Delta producent wafli
 • Sanepid Krosno
 • Pani Aldona Pałys wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Świerzowej Polskiej im. Ignacego Łukasiewicza

 Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców, Sponsorom i Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej pięknej uroczystości.

 

3 czerwca odbyło się podsumowanie konkursu fotograficznego zatytułowanego „Wiosno – ach to ty!” W konkursie udział wzięło 6 uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali ciekawe i różnorodne prace w kategorii krajobrazu, fotografii makro oraz fotografii przyrodniczej. Cieszy fakt, że w konkursie udział wzięli nawet uczniowie klas I-III.
Jury w składzie pani Dyrektor Małgorzata Frączek, opiekunki Szkolnego Koła LOP: pani Renata Janocha oraz pani Beata Prętnik oraz pan Artur Jasłowski opiekun Szkolnego Kółka Fotograficznego. Jury wzięło pod uwagę następujące kryteria: walory artystyczne, estetyczne merytoryczne prac, pomysłowość i zmysł obserwacji oraz spełnienie wymogów formalnych.
Po upewnieniu się, że wszystkie prace mogą wziąć udział w konkursie Jury wyłoniło zwycięzców oraz wyróżniło kilka prac, a wyniki prezentują się następująco:

I miejsce – Amelia Hejnar z klasy III,
II miejsce – Kinga Foremny z klasy V,
III miejsce – Julia Ciereszyńska z klasy V.

Dodatkowo Jury przyznało również wyróżnienia:

Julii Jureczko i Mai Delimacie z klasy V oraz Mikołajowi Leśniakowi z klasy I.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkości, które wręczyła pani Dyrektor, a następnie stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wyróżnionym ‘fotograficznego oka’, cieszymy się z zainteresowania i zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłych konkursach.

Zapraszamy do obejrzenia konkursowych prac uczniów!

Szkolna zerówka brała udział w programie Głównego Inspektoratu Sanitarnego ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne’’. Dzieci podczas 6 przeprowadzonych zajęć korzystały z materiałów, które otrzymały w ramach programu. Chętnie uczestniczyły w zajęciach,były ciekawe i zainteresowane. Zdobyły nowe doświadczenia i wiadomości z dziedziny ekologii. Największym zainteresowaniem cieszyła się degustacja produktów ekologicznych na którą dzieci czekały z niecierpliwością.

W miesiącu maju uczniowie klas I – III przystąpili do „Programu edukacji antytytoniowej dla uczniów nauczania edukacji wczesnoszkolnej szkół podstawowych”. Program był prowadzony z inicjatywy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę”. Zajęcia przeprowadzane w klasach miały charakter warsztatowy, a ich głównym celem było uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia. Na lekcjach uczniowie rozwiązywali krzyżówki, kolorowali i wycinali układanki, zapisywali hasła. Przeprowadzone zostały pogadanki i rozmowy, w których szukano odpowiedzi na pytania „Jak dbać o własne zdrowie?” Podsumowaniem realizacji programu „Nie pal przy mnie, proszę” było wykonanie plakatów pokazujących, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.

 

284592823_1663908607326137_1831865167173219772_n

28 maja w Krośnie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Dzieci i Młodzików Województwa Podkarpackiego w Judo. Uczniowie naszej szkoły spisali się bardzo dobrze zajmując czołowe lokaty:
Michał Dubis – II miejsce,
Martyna Faber – III miejsce,
Natan Faber – III miejsce,
Michał Nabagło – III miejsce.

Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda.

Mama – to jedno słowo, a ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są na zawsze najpiękniejsze wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa – pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb – życie. Dzień Matki jest jednym z najpiękniejszych dni, dlatego uczniowie klas I-III postanowili go uczcić przygotowując część artystyczną, która odbyła się 26 maja 2022 r. w Domu Ludowym w Świerzowej Polskiej. Na ręce wszystkich Mam uczniowie złożyli najszczersze życzenia.

„Niech tak, jak piękne są pierwsze wiosenne kwiaty, piękną będzie każda chwila Waszego życia. Niech w promieniach słońca spełnią się wszystkie marzenia, nawet te najskrytsze. Niech każdy dzień będzie uśmiechniętym przyjacielem, a każdy nieuchwytny moment kolejnym krokiem ku szczęściu.”

W dniach 24.05.2022r – 25.05.2022 r. nasi najstarsi uczniowie  po 8 latach nauki przystąpili do poważnego egzaminu – egzaminu ósmoklasisty. Trzeba było zmierzyć się ze stresem i rozwiązać testy z  języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wierzymy, że nasi uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami, kibicowaliśmy im i trzymaliśmy kciuki. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki których ogłoszenie nastąpi 1 lipca 2022r.

Drodzy Ósmoklasiści!

Przed Wami trzy dni zmagań z testami egzaminacyjnymi
z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Przygotowywaliście się do tego egzaminu przez kilka ostatnich lat.
Jesteście więc, na pewno, dobrze przygotowani.
Wierzymy, że świetnie sobie poradzicie!

Zostawcie w domu stres,
a zabierzcie optymizm i pewność siebie,
bo… ”zwyciężać mogą Ci, co wierzą, że mogą.”

Życzymy, aby ten egzamin zakończył się dla Was sukcesem,
a jego wspaniałe wyniki wynagrodziły długie godziny poświęcone na naukę.

POWODZENIA!

Uczniowie z klas I-III Adam Wierdak, Oliwia Pigoń i Rozalia Niziołek  reprezentowali naszą szkołę w konkursie recytatorskim „OPOWIEM WAM O MOJEJ RODZINIE”, który odbył się 19 maja w Szkole Podstawowej w Żeglcach.

Oliwia Pigoń uczennica klasy II zdobyła I miejsce.

Rozalia Niziołek uczennica klasy III zdobyła III miejsce.

 Gratulujemy!

19 maja w naszej Gminie odbyły się biegi przełajowe szlakiem Ignacego Łukasiewicza. Jak zawsze impreza ta cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. W tym roku również wystartowało w niej blisko 200 uczniów z naszej Gminy. Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów, którzy zajęli wysokie miejsca. Na podium stanęli:
Kacper Wilk – I miejsce,
Oliwia Adamik – III miejsce.
Tuż poza podium uplasowała się Nadia Szmist zajmując IV miejsce.

Gratulacje!

16 maja 2022 w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się finał diecezjalny Konkursu Biblijnego. Wzięła w nim również udział nasza uczennica Anna Dominik, która zakwalifikowała się zajmując II miejsce na etapie dekanalnym w Krośnie. W Przemyślu wśród 117 uczniów ze wszystkich szkół naszej Archidiecezji Ania dobrze reprezentowała naszą szkołę. Otrzymała tytuł laureata Konkursu Biblijnego i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej w katedrze Przemyskiej sprawowanej pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Archidiecezjalne oraz samą katedrę. W drodze powrotnej (jako bonus) Ania zwiedziła dwa piękne zamki w Krasiczynie i Dubiecku. Opiekę nad przygotowaniem i udział w konkursie sprawował nasz katecheta ks. Leszek Nawracaj. Zachęcamy naszych uczniów do udziału w następnej edycji Konkursu Biblijnego.

W najbliższy czwartek 19 maja br. w szkole podstawowej odbędzie się wywiadówka.
Zapraszamy wszystkich rodziców na godzinę 16:00.

14 maja w hali Tauron Arena w Krakowie uczniowie naszej szkoły Martyna Faber, Michał Dubis i Natan Faber wystartowali w Międzynarodowych Mistrzostwach Młodzików i Dzieci w Judo. W zawodach wzięło udział ponad 400 zawodników z klubów z Polski i zagranicy. Nasi uczniowie stoczyli bardzo ciężkie i trudne walki i zdobyli następujące miejsca:
Martyna Faber – III miejsce,
Michał Dubis – III miejsce.
Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda

13 maja w naszej szkole odbyły się zajęcia przypominające zasady udzielania pierwszej pomocy w ramach akcji szkolnej „Ratuję życie. Wzięli w nich udział uczniowie z klas IV-VI.  Prowadzący zajęcia nauczyciele wychowania fizycznego Piotr Drozd i Bogusław Kościółko przypomnieli jak ważna jest pierwsza pomoc i jak jej udzielić w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach a także układania poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. było dla Polaków niezwykle ważnym wydarzeniem. W tym dniu podpisana została pierwsza polska konstytucja, pierwsza demokratyczna konstytucja w Europie, a druga, po USA, na świecie. Konstytucja  3 Maja miała ogromne znaczenie z punktu widzenia dalszych reform, które ustanowiono w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ustawa rządowa miała być także ratunkiem dla kraju przed planowanymi rozbiorami. Obowiązywała wprawdzie tylko przez rok, zanim została obalona przez wojsko carskie w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Jej znaczenie było symboliczne. Ustawa zasadnicza z 1791 roku dawała nadzieję obywatelom  naszej ojczyzny na stworzenie lepszego, nowoczesnego państwa.
W kontekście współczesnych wydarzeń w Europie, warto pamiętać jak ważna jest konstytucja dająca prawa i obowiązki obywatelom suwerennego kraju. Pamiętajmy więc o tych ważnych historycznych chwilach i godnie uczcijmy Narodowe Święto  Konstytucji.
Nasza szkoła włączyła się w świętowanie tej ważnej rocznicy. Uczniowie z klasy VII i VIII przygotowali i zaprezentowali przez szkolny radiowęzeł montaż słowno – muzyczny poświęcony wydarzeniom z historii osiemnastowiecznej Polski.
Młodsi uczniowie z klas 0-III, na zajęciach  z edukacji plastycznej wykonali flagę Polski na konkurs pt. ”Flaga Polski” oraz chorągiewki  w barwach narodowych, które posłużyły uczniom w czasie uroczystego przemarszu ulicami Świerzowej Polskiej.
W ramach obchodów trzeciomajowych w środę 27.04.2022 r. odbył się Konkurs Wiedzy o Polsce dla uczniów klas V-VIII pt.”Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem”. Uczennice i uczniowie otrzymali od organizatorki konkursu Doroty Szydło test z zestawem zadań , za które mogli uzyskać 15  (kl. V- VI ) lub 16 (kl. VII-VIII) punktów.
Laureaci:
I miejsce Tymoteusz Prajsna, kl. V oraz Łukasz Kustroń, kl. VIII a,
II miejsce Igor Dominik, kl. V , Maciej Szydło, kl. VI, Oliwia Adamik, kl. VII,
III miejsce Julia Ciereszyńska ,kl. V, Aleksander Janocha , kl. VI,Paulina Dubis, kl. VIII a.
Natomiast w piątek 29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole miał miejsce turniej szachowy „Majowy, patriotyczny szach-mat”, który został zorganizowany z okazji majowych świąt tj. Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Turniej został zorganizowany w dwóch kategoriach, dla klas I-III oraz IV-VIII. W kategorii klas I-III udział wzięło 3 uczniów z klasy pierwszej, a w kategorii klas IV-VIII udział wzięło 13 uczniów. Uczniowie młodszych klas grali na dystansie 3 rund w czasie 2 x 10 min. na partię, a uczniowie klas starszych grali na dystansie 7 rund również w tym samym czasie. Mile widziany był element patriotyczny i tu pojawiły się biało czerwone stroje oraz szaliki i czapki.  Otwarcia turnieju dokonała pani dyrektor Małgorzata Frączek, a sam turniej przebiegał w przyjaznej atmosferze fair-play. Na wyróżnienie zasługuje fakt, iż 3 uczniów klas pierwszych zgłosiło się na turniej oraz trzy uczennice Alicja Kisiołek, Aleksandra Kosztyła oraz Nadia Szmist.
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajął Bartosz Liwosz, miejsce drugie Oskar Rachwał, a na trzecim miejscu podium uplasował się Filip Święs, uczniowie klasy pierwszej.
W kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce zajął Marcin Guzik z klasy VIIIa, drugi był Aleksander Janocha z klasy V, a ostatni na podium zameldował się Bartek Lech z klasy VII.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody, które wręczyła pani Dyrektor. Miejmy nadzieję, że uda nam się wprowadzić ten turniej do kalendarza szkolnych rozgrywek i powtórzyć go w przyszłym roku szkolnym.

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to najważniejsze ekologiczne wydarzenie poświęcone tematyce dbałości o naszą planetę. Z tej okazji, w dniu 25 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia, podczas której uczniowie zachęcali wszystkich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Podczas przedstawienia zostały zaprezentowane  następujące zasady ekologa:

 1. Szanuj zieleń!
 2. Dbaj o rośliny!
 3. Korzystaj z materiałowej torby!
 4. Oszczędzaj papier!
 5. Oszczędzaj prąd!
 6. Dbaj o jakość powietrza!
 7. Oszczędzaj wodę!
 8. Segreguj śmieci!

Dodatkowo przypomniano również, w jaki sposób należy segregować śmieci, by przynajmniej część z nich można było ponownie wykorzystać. Cała społeczność naszej szkoły miała możliwość wysłuchania wierszy i piosenek o tematyce ekologicznej a nawet obejrzenia układu tanecznego do piosenki pt. „Ziemia”.

Opiekunowie SK LOP
Renata Janocha i Beata Prętnik

Szkoła Podstawowa w Zręcinie we współpracy z parafią zorganizowały konkurs na najpiękniejszą palmę. Brali w nim udział także uczniowie naszej szkoły. Nagrody za najpiękniejsze palmy otrzymali między innymi: Mikołaj Kuźniarowicz i Magdalena Parylak. Wyróżnieni zostali: Oliwia Pigoń, Maja Pigoń, Kacper Gurgacz, Natalia Szydło, Filip Święs, Karolina Gancarz, Gabriela Wierdak  oraz nasza „zerówka”. Wszystkim gratulujemy pięknych prac i zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w konkursie za rok.

23.04.2022 uczniowie naszej szkoły Martyna Faber, Natan Faber i Michał Dubis wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Judo Dzieci w Krakowie. Turniej skupił ponad 200 zawodników z 24 klubów z Polski. Nasi uczniowie stoczyli zacięte walki i zdobyli następujące miejsca:
Martyna Faber III miejsce,
Michał Dubis III miejsce,
Natan Faber V miejsce.
Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda!

W piątek 22  kwietnia 2022 r. uczniowie klas 5-8 wybrali się do artKino Krosno na sztukę opartą na motywach powieści Charles’a Dickens’a  „Opowieść wigilijna”.
Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia przenieśli młodych widzów do XIX-wiecznej Anglii w klimat Świąt Bożego Narodzenia i pozwolili poznać koleje losu głównego bohatera opowieści Ebenezera Scrooge’a. Ta wspaniała, uniwersalna opowieść o kondycji ludzkiego charakteru, odkupieniu i nieprzemijającej radości z czynienia dobra wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Było magicznie, wzruszająco i śmiesznie.
Starsi uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie treść lektury obowiązkowej, natomiast dla młodszych jest to zachęta do sięgnięcia po ten utwór.
Obyśmy mogli więcej przeżyć takich przygód!

W piątek 22 kwietnia 2022 r. uczniowie klas I-III wybrali się do Krosna na spektakl „Piękna i Bestia” w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Obejrzeli wzruszającą historię Pięknej i Bestii. Podziwiali zjawiskowe kostiumy i ciekawą scenografię. Słuchali licznych oryginalnych piosenek z zabawną choreografią. Zachwyceni byli świetnymi kreacjami aktorskimi. Spontanicznie reagowali na obserwowany tok akcji spektaklu. Byli wzruszeni i rozbawieni. Stwierdzili, że było super!

kartka_sp_szwierzowa_800_567

Dnia 13 kwietnia w naszej szkole odbyło się wielkanocne spotkanie. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas, nauczyciele oraz zaproszeni goście – pani dyrektor,  opiekunowie i dzieci ze żłobka oraz przedszkola. Uroczystą akademię przygotowali i przedstawili uczniowie klasy II i III. Przypomnieli oni wszystkim zgromadzonym obrzędy i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Barwne stroje i kolorowa dekoracja wprowadziły wszystkich w wiosenny, wielkanocny nastrój.

„Biją serca i dzwony,
Życzeń moc doń płynie,
Radosna nadzieja
Jest w każdej rodzinie.”

Informujemy, że w dniach 14 i 15 kwietnia br. sekretariat Zespołu Szkół będzie NIECZYNNY!

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Parafia Zręcin i Zespół Szkół w Zręcinie zorganizowali Konkurs na Palmę Wielkanocną.
W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas z naszej szkoły. Palmy przygotowali uczniowie:
z klasy „O” – praca zbiorowa
z klasy I – Filip Święs
z klasy II – Oliwia Pigoń, Maja Pigoń, Kacper Gurgacz, Mikołaj Kuźniarowicz
z klasy III – Magdalena Parylak, Natalia Szydło, Gabriela Wierdak
z klasy VII – Filip Kuca.

W Niedzielę Palmową przy kościele parafialnym w Zręcinie została przeprowadzona kwesta na rzecz krośnieńskiego hospicjum. W tej wzniosłej, charytatywnej akcji „Pola nadziei” (która kształtuje wrażliwość i wielkoduszność młodych serc) wzięli również udział uczniowie naszej szkoły. Wielu uczniów przygotowało wcześniej żonkile, którymi obdarowywano darczyńców. Czynnie w kwestowanie w dniu dzisiejszym włączyło się 18 członków Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu… Dziękujemy im za wspaniałą postawę pomocy ludziom starszym i chorym mieszkańcom hospicjum w Krośnie.

Wojna w Ukrainie wywołuje niepokój nie tylko u dorosłych, ale również u najmłodszych. Z tego powodu w piątek 8.04.2022r. gościliśmy w naszej szkole panią Jolantę Śnieżek pracownika PCEN w Krośnie. Dzieci klas III – VI wysłuchały ciekawej prelekcji na temat wojny, obejrzały film „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”. Pani prelegent wyczerpująco odpowiadała na pytania słuchaczy, wytłumaczyła, czym są tzw. „fake newsy”, pozwoliła na wypowiedzi o ich emocjach. Rozmowa z dziećmi została przeprowadzona w odpowiedniej, spokojnej atmosferze. Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Dlatego dziękujemy za ciekawe przeprowadzenie spotkania i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania.

W dniu 7 kwietnia odbyło się wręczenie nagród w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem: „Ignacy Łukasiewicz i jego Dziedzictwo”.
W konkursie uczestniczyło 23 uczniów z klas 1–8 wykonując prace plastyczne w technikach rysunkowych i malarskich; prezentacje multimedialne oraz projekty lamp naftowych .

W konkursie przyznano:
1 miejsce – Lena Janiszewska
2 miejsce – Maja Pigoń  i Oliwia Pigoń
3 miejsce – Alicja Zborowska i Adam Zborowski

Laureatom – Gratulujemy! Uczestnikom – Dziękujemy!

W dniach 4-8 kwietnia, 29 uczniów z klas 0 – VIII prezentowało na korytarzu szkolnym prace o tematyce wielkanocnej, które następnie zostały przewiezione na wystawę do Sali GOK w Chorkówce.

Szkolne jury przyznało wyróżnienia i nagrody następującym uczniom:
1 miejsce – Milena Gajewska, Patrycja Smolik, Justyna Kukulska
2 miejsce – Julia Jaskulska, Mikołaj Praizner
3 miejsce – Konrad Wityński

Wyróżnienia:

Igor Dominik
Gabriel Gęsiak

6 kwietnia w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Patrona. Były szczególnie uroczyste, bo rok 2022 to Rok Ignacego Łukasiewicza, w tym roku przypada bowiem 200 rocznica urodzin oraz 140 rocznica śmierci wybitnego polskiego wynalazcy i wizjonera.
Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem szkoły od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza przez zaproszonych gości – Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego oraz Zastępcę Wójta Tomasza Tłuściaka. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły oraz Przewodniczący Rady Rodziców Maciej Faber .
Dalsza część obchodów miała miejsce w hali sportowej, gdzie zgromadzili się goście, uczestnicy konkursu poetycko – fotograficznego wraz z opiekunami oraz społeczność szkolna.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrała dyrektor szkoły – p. Małgorzata Frączek:
„Nestorze polskiej nafty
Patronem naszym bądź
Niech płomień Twojej lampy
Oświetla wnętrza serc”
– słowa hymnu przybliżyły sylwetkę odkrywcy „czarnego złota” i otworzyły szkolną uroczystość.
Następnie dyrektor szkoły oddała głos zaproszonym gościom. Głos zabrali Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski oraz Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar.
Część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły przeniosła widzów w odległe czasy działalności wybitnego farmaceuty i wynalazcy lampy naftowej. Plastyczna scenografia i występ młodych aktorów oraz prezentacja multimedialna i fragmenty filmów pozwoliły spojrzeć z wielu perspektyw na „Ojca Łukasiewicza”. Znaleźliśmy się nie tylko w lwowskiej „Aptece Pod Złotą Gwiazdą” czy salonie państwa Łukasiewiczów, ale nawet w sali operacyjnej oświetlanej pierwszymi lampami naftowymi. Oprawę muzyczną zawdzięczaliśmy szkolnemu chórowi. Wszyscy wykonawcy zasługują na uznanie i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Następnie p. dyrektor ogłosiła wyniki organizowanego przez szkołę powiatowego konkursu poetycko-fotograficznego „Światło Naszej Ziemi’, poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi. Konkurs cieszył się zainteresowaniem, przystąpiło do niego 18 szkół z powiatu krośnieńskiego. Zwycięzcy oprócz gratulacji otrzymali cenne nagrody, a opiekunowie okolicznościowe statuetki. Zdobywczyni I miejsca konkursu poetyckiego zaprezentowała swój wiersz.

Laureaci konkursu poetyckiego:
I miejsce – Justyna Kukulska – Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej
II miejsce – Zuzanna Woźniak – Szkoła Podstawowa w Szczepańcowej
III miejsce – Emilia Topolska – Szkoła Podstawowa w Głowience
wyróżnienia specjalne:
Kinga Gromek – Szkoła Podstawowa w Żeglacach
Karolina Półchłopek – Szkoła Podstawowa w Chorkówce
Natalia Gęsiak – Szkoła Podstawowa w Piotrówce
Aleksander Fyda – Szkoła Podstawowa Nr 7 w Krośnie
wyróżnienia:
Aleksander Janocha – Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej
Kamila Gładysz – Szkoła Podstawowa w Szczepańcowej

Laureaci konkursu fotograficznego:
I miejsce – Amelia Rąpała – Szkoła Podstawowa w Dukli
II miejsce – Filip Niziołek – Szkoła Podstawowa w Jasionce
III miejsce – Michał Klimek – Zespół Szkół w Zręcinie
wyróżnienia specjalne:
Mateusz Krężałek – Szkoła Podstawowa w Kobylanach
Maksymilian Kut – Szkoła Podstawowa w Węglówce
Karol Szymczakowski – Szkoła Podstawowa w Bóbrce
Szymon Przetacznik – Zespół Szkół w Zręcinie
wyróżnienia:
Maja Delimata – Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej
Maja Polek – Szkoła Podstawowa w Dobieszynie
Julia Ciereszyńska – Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej

Na koniec p. dyrektor podziękowała sponsorom – fundatorom atrakcyjnych nagród i zaprosiła zebranych na wystawę prezentującą prace konkursowe – fotograficzne i poetyckie. Uroczystości szkole związane z Dniem Patrona włączyły się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza w gminie Chorkówka.

Nagrody ufundowali:
– Gmina Chorkówka,
– Muzeum Rzemiosła w Krośnie,
– Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Krakowie Oddział w Krośnie,
– PTTK Odział w Krośnie,
– Cukiernia LUKRESJA w Świerzowej Polskiej,
– Delikatesy CENTRUM w Chorkówce,
– BIUROS w Chorkówce,
– BIURO PLUS w Krośnie,
– SYLWIA GLAS w Krośnie,
– Księgarnia U JACKA w Krośnie,
– MOJE BAMBINO w Łodzi,
– Rada Rodziców Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły postanowili dołączyć się do międzynarodowych obchodów. Uczennice klasy VII przygotowały krótką audycję, a dzieci z klas O-III piękne plakaty, które można było podziwiać na korytarzu naszej szkoły.
Dziękujemy Wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i ubrali się na niebiesko!

M_Czaja
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 31 marca 2022 r. zmarł Pan Marian Czaja, wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej.

Msza pogrzebowa odbędzie się 2 kwietnia 2022 r. o godzinie 14:00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie.

Społeczność Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej składa rodzinie wyrazy współczucia po śmierci Męża, Ojca, Dziadka.

Dnia 25 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dla uczniów z klas I-III „Spotkanie z Panem Julianem Tuwimem” . Celem konkursu była prezentacja i upowszechnienie poezji Juliana Tuwima, którego utwory nie straciły na aktualności po dziś dzień. Nadal śmieszą, wzruszają, uczą i zmuszają do refleksji, gdyż jego twórczość charakteryzuje się niezwykle bystrym spojrzeniem, humorem i trafnością morału. Konkurs był okazją  do realizacji marzeń artystycznych, kształtowania wyobraźni i wrażliwości dzieci. Umożliwił uczestnikom  przeżywanie doznań artystycznych oraz uczył rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Chętni uczniowie zaprezentowali najpopularniejsze wiersze naszego poety, a ich prezentacje oceniało jury biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację tekstu, ogólny wyraz artystyczny. Laureaci uhonorowani zostali dyplomami z podziękowaniem za udział w konkursie i nagrodami rzeczowymi. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkich występujących brawami.

Wyniki konkursu:
I miejsce Lena Janiszewska klasa II – „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”
II miejsce Oliwia Pigoń klasa II – „Zosia Samosia”
II miejsce Maja Pigoń klasa II – „W aeroplanie”
II miejsce Mikołaj Kuźniarowicz klasa II – „Rzepka”
III miejsce Aleksandra Zubel klasa I – „Okulary”
III miejsce Karina Świętnicka klasa I – „Bambo ”
III miejsce Mikołaj Prajzner klasa II – „Okulary”
III miejsce Maja Zielińska klasa II – „Okulary”
III miejsce Gabriela Wierdak klasa III – „Zosia samosia”

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Z okazji Światowego Dnia Wody obchodzonego 22 marca społeczność naszej szkoły  włączyła się do akcji zorganizowanej przez SK LOP podejmując następujące działania:

 1. Uczniowie klas 0-3 wykonali prace plastyczne o tematyce wody, które zostały zaprezentowane na korytarzu dolnym szkoły. Najciekawsze prace wykonane samodzielnie przez uczniów zostały wyróżnione:
  Kl. 0 – Agata Kuca
  Kl. I – Anna Malik
  Kl. II – Oliwia i Maja Pigoń, Lena Janiszewska i Mikołaj Kuźniarowicz
  Kl. III – Gabriela Nowak
  Uczniowie, którzy wykonali najbardziej pomysłowe prace otrzymali nagrody rzeczowe.
 2. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie na najbardziej kreatywną gazetkę klasową – „Woda nasz skarb”. Tu pomysłem zaskoczyła nas klasa 5, której gazetka najbardziej spodobała się członkom Jury. Uczniowie całej klasy za pomysłowość i ciekawe ujęcie tematyki wody otrzymali nagrody.
 3. Kolejnym działaniem była audycja przez radiowęzeł „Robimy szum wokół wody” przygotowana przez członków SK LOP. Można było się zapoznać z historią Światowego Dnia Wody, dużym znaczeniem wody oraz poznać sposoby oszczędzania wody każdego dnia. Nie zabrakło również piosenki, wiersza i ciekawostek o tematyce wody.
 4. 22 marca „wodna” tematyka pojawiła się na lekcjach z różnych przedmiotów. Było to wyzwaniem zarówno dla nauczycieli jaki i dla uczniów. Każda klasa poruszyła temat wody na różnych przedmiotach:
  Kl. 4 – lekcja przyrody – „Warunki życia w wodzie”
  Kl. 5 – lekcja geografii – „Hydrosfera –wodna powłoka Ziemi”
  Kl. 5 – lekcja j. polskiego – „Przysłowia i powiedzenia o wodzie”
  Kl. 6 – lekcja plastyki – „Motyw wody w sztuce”
  Kl. 7 – lekcja chemii – „Budowa i model cząsteczki wody”. Doświadczenia z wykorzystaniem wody.
  Kl. 8a – lekcja fizyki – „Tematyka wody w fizyce – załamanie światła”
  Kl.8b  – lekcja matematyki – „Woda w zadaniach i obliczeniach matematycznych”

Na poszczególnych lekcjach uczniowie byli bardzo aktywni, wykazali się kreatywnością, pomysłowością i zaangażowaniem, co widać na poniższych fotografiach. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Opiekunowie SK LOP: Renata Janocha i Beata Prętnik

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem obchodzonym 21 marca od 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Wybór tej daty, nie jest przypadkowy. Amerykański zapis choroby, czyli 3/21 symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.

Dzień ten nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z tą wadą genetyczną. Z tej okazji w wymiarze ogólnoświatowym, organizowane są wydarzenia, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa oraz propagowanie praw i potrzeb osób z tym zespołem oraz integrowanie się z nimi.

Wszystkim, którzy dzisiaj świętują życzymy, aby byli otoczeni miłością i życzliwością każdego dnia!

W najbliższy czwartek 24 marca 2022 r. odbędzie się zebranie wywiadowcze z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców w godz. 16:00 – 18:00.

14 marca w naszej szkole odbył się konkurs proekologiczny zorganizowany przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.
Pierwsze miejsce zdobyła Maja Rogala – uczennica kl. 7
Drugie miejsce – Paulina Dubis – uczennica klasy 8a oraz Anna Kłosowicz – uczennica kl. 7
Trzecie miejsce przypadło Wiktorii Faber – uczennicy kl. 8a
Laureaci konkursu otrzymali ekologiczne nagrody rzeczowe.

Opiekunowie SK LOP – Renata Janocha, Beata Prętnik

Jak co roku 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi. Datę święta wybrano na 14 marca, z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że ta data zapisywana jest w USA jako „3.14″. Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.
Uczniowie z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w obchodach. Klasy IV-VIII miały za zadanie obejrzeć film o liczbie pi i na jego podstawie rozwiązać specjalnie przygotowane karty pracy oraz przeczytać wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi”, a także rozwiązać rebusy. Młodsi natomiast mierzyli się ze spiralą kanadyjskiego naukowca Martina Kryzwinskiego, którą mieli za zadanie odpowiednio pokolorować. Dodatkowo nasi starsi uczniowie wykonali specjalne plakaty poświęcone temu dniu.
Świętowanie nie skończyło się tylko na uśmiechach i konkurencjach, ale było też możliwością na otrzymanie dodatkowych ocen – oczywiście pozytywnych!

W dniu dzisiejszym odbyła się kolejna, już dziewiąta edycja Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej organizowanego przez Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie pod patronatem Prezydenta Krosna oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. W tym roku do konkurs cieszył się niezwykle dużym zainteresowaniem – wzięło w nim udział aż 91 uczniów z 27 szkół podkarpackich. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Marcin Guzik, Cillian Lynch i Konrad Wityński.

Konkurs był trzyczęściowy. Na początku uczniowie zmierzyli się testem składającym się z 30 pytań z zakresu techniki, fizyki, motoryzacji, historii wynalazków, nowoczesnych technologii oraz przepisów ruchu drogowego. Aby zwiększyć trudność niektóre pytania testowe podane były w języku angielskim. W drugiej części młodzi technicy mieli do zaliczenia zadania praktyczne w laboratoriach: lotniczym, obróbki skrawaniem, motoryzacyjnym, mechatroniki, w sali języka obcego zawodowego, a także w sali ruchu drogowego. Ostatnim, bardzo trudnym zadaniem była jazda na czas symulatorem samochodu.

Marcin poradził sobie bardzo dobrze z wszystkimi zadaniami i wywalczył tytuł laureata konkursu zajmując III miejsce. Gratulujemy!

„Gdyby nie Ty, nie świeciłyby gwiazdy na niebie. Gdyby nie Ty, nie pachniałyby kwiaty na wiosnę…”
Tymi słowami uczniowie z klasy III rozpoczęli uroczystą akademię z okazji Dnia Kobiet, która wyjątkowo odbyła się 7 marca 2022 roku. Wiersze, piosenki, improwizacje ruchowe uświadomiły wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełnią Kobiety, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny i nudny. Chłopcy słowami piosenki zapewniali, że zawsze myślą o Kobietach zarówno tych małych jak i tych dużych: 
„Najważniejsza rzecz chłopaki, to pamiętać w spraw natłoku, by Dzień Kobiet był codziennie, a nie tylko raz do roku”. 
Na zakończenie uroczystości dzieci z klasy III złożyły wszystkim Paniom piękne życzenia: 
„Niech dla Was los szczęśliwy nigdy się nie zmienia, lecz niech zawsze lśni bez końca jak wiosenny promyk słońca”. 
Do życzeń dołączyli się również uczniowie z SU, którzy przygotowali pyszne babeczki z owocami dla wszystkich „babeczek”.

Jesteście wspaniali!!!

Z całego serca dziękujemy Wszystkim za okazaną pomoc. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zgromadziliśmy sporą ilość kosmetyków, środków piorących, środków czystości, zabawek oraz żywności. Wszystkie dary zostały zawiezione do ZSCKU w Krośnie, gdzie przebywają uchodźcy oraz do PCK o/Krosno, zgodnie z zapotrzebowaniem.
Gorąco dziękujemy Paniom ze sklepu Lewiatan w Zręcinie za przekazanie skrzynek do pakowania darów, a uczniom klasy VI za posegregowanie zebranych rzeczy. 🙂
275242841_390832136087811_2682129155142543919_n
 
„Pocztówka z przeszłości” – wspomnienia o Naszym Patronie.
 
Znaleziona w szkolnych zakamarkach archiwalna seria fotografii opatrzonych tekstami autorstwa Zbigniewa Wawszczaka, a opublikowana przez Krajową Agencję Wydawniczą w Rzeszowie.
Seria dokumentuje życie oraz dorobek Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej oraz twórcy przemysłu naftowego, a została opublikowana 40 lat temu, czyli w 160 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza… aktualna nadal w 200 rocznicę urodzin wielkiego wynalazcy,  twórcy i filantropa.
Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Szczepańcowej za przekazanie cennego materiału.
Zapraszamy do obejrzenia tych pamiątkowych zdjęć z opisami.

Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie,
radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet
życzymy Wam… wspaniałe, niepowtarzalne Panie!

bukiet

IMG_0001

IMG_0002

IMG_0004

IMG_0003

IMG_0006

IMG_0005

 

paczuszka_podziękowanie

Od 1 do 3 marca 2022 r. uczniowie dwóch klas ósmych naszej szkoły zmagali się z próbnymi arkuszami egzaminacyjnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
To już trzeci w tym roku próbny egzamin. Oby dotychczasowy zapał naszych najstarszych towarzyszył im aż do maja, kiedy to staną przed właściwym, pierwszym w ich życiu prawdziwym egzaminem, od wyników którego będzie poniekąd zależeć ich przyszłość. Cały czas trzymamy za nich kciuki.
Powodzenia!!!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to święto państwowe, obchodzone 1 marca. Ma na celu upamiętnienie polskich żołnierzy, którzy pod koniec drugiej wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu walczyli o wolność Polski, o uniezależnienie jej od wpływów Związku Radzieckiego. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowano siedmiu członków największej niepodległościowej struktury poakowskiej IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko hołd oddany żołnierzom walczącym w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, ale również edukacja młodego pokolenia.
Nasza szkolna uroczystość – przygotowana w formie audycji przez uczniów z Samorządu Szkolnego- miała za zadanie przypomnienie o tamtej rzeczywistości. W trakcie montażu słowno-muzycznego zostały zaprezentowane wiersze i piosenki, które oddały klimat tamtych dni. Szczególnie warto pamiętać o naszych Bohaterach dziś, gdy świat zmaga się z rosyjską agresją na Ukrainę.

wyklęci

pomoc dla Ukrainy

 

Dyrekcja Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej i cała społeczność naszej szkoły solidaryzuje się w tych trudnych chwilach z Ukrainą.

Od jutra 28.02 do piątku 04.03 organizujemy w szkole zbiórkę, by pomóc uchodźcom, którzy od wczoraj przebywają w ZSKU w Krośnie.

 

Prowadzimy zbiórkę następujących rzeczy:
środki opatrunkowe
– podstawowe środki higieniczne
– proszki i kapsułki do prania
– płyny do płukania
– pasty i szczoteczki do zębów
– szczotki, grzebienie do włosów
– mydła
– szampony
– papier toaletowy
– mokre chusteczki
– pantofle dla dzieci
– zabawki dla dzieci 3-8 lat
– suszarki do rozwieszania ubrań

Dary prosimy składać w swoich klasach, w piątek zawieziemy je do Krosna.
Dziękujemy!

 

Uprzejmie informujmy ósmoklasistów, że w naszej szkole obędą się testy diagnostyczne w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego zgodnie z poniższym harmonogramem:

1 marca br. (wtorek), godz. 8:00 – język polski,
2 marca br. (środa), godz. 8:00 – matematyka,
3 marca br. (czwartek), godz. 8:00 – język angielski.

Jednocześnie przypominamy ósmoklasistom oraz ich rodzicom, że wszystkie aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty są dostępne na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

 

Przypominamy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w najbliższy poniedziałek 14 lutego rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 27 lutego. Życzymy uczniom i nauczycielom udanego wypoczynku!
Jednocześnie informujemy, że decyzją ministerstwa klasy V-VIII po feriach wracają do nauki stacjonarnej w szkole.

plakat_konkurs_poetycki_fotograficzny
Regulamin konkursu fotograficznego

Regulamin konkursu poetyckiego

Z wielką radością pragniemy ogłosić wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Zima pędzlem malowana” skierowanego do uczniów 0 – III. Spośród 25 uczestników wyróżniono 6 uczniów:

 • Agata Kuca
 • Zofia Silwanowicz
 • Zofia Gazda
 • Oliwier Brański
 • Jan Brzozowski
 • Amelia Hejnar

Za wszystkie piękne prace serdecznie dziękujemy. Dzieła wszystkich uczniów można podziwiać na szkolnej wystawie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy za zainteresowanie konkursem, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Po etapie szkolnym Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych odbył się etap gminny. Spośród wszystkich prac zgłoszonych do Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu  w Chorkówce wyróżniono najpiękniejsze prace. W gronie wyróżnionych  i nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły.
Specjalne wyróżnienia otrzymali:
Gabriela Wierdak i Paweł Drozd z klasy III
Karolina Wierdak z klasy VII
Wyróżniono również szopki wykonane przez uczennice klasy II:
Lenę Janiszewską i Patrycję Smolik

Gratulujemy!

????????????????????????????????????

 

Nie ulega wątpliwości, że bal karnawałowy to niezwykłe wydarzenie dla dzieci.  W tym roku spotkania odbyły się w nieco innej formie niż zazwyczaj- mini bale karnawałowe w klasach. Niemniej jednak wszyscy wyczekiwali tego wydarzenia. 31 stycznia 2022 r. uczniowie od samego rana prezentowali różnorodne kostiumy. Wszyscy świetnie bawili się podczas tańców, gier, konkursów. Nieodłącznym elementem zabawy był poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz cukiernię „Lukresja”. Dziękujemy!

Trudna historia…
01_tablica
27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wyznaczona data jest nieprzypadkowa, ponieważ 27 stycznia 1945 roku został wyzwolony obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Ogrom tragedii, jaki spotkał ludność ze strony oprawców hitlerowskich, był powodem uchwalenia rezolucji ONZ, której celem było opracowanie programów edukacyjnych mających uświadomić i zapobiec w przyszłości takim aktom ludobójstwa. W naszej szkole również pamiętaliśmy o tej rocznicy. 26 stycznia miała miejsce bardzo ciekawa prelekcja na ten temat społeczności żydowskiej; tradycji, świąt i kultury. Przeprowadzona została przez Panią Jolantę Śnieżek z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Wykład poparty bogatym materiałem graficznym skierowany był do uczniów klas ósmych. Ta niecodzienna lekcja historii wywarła na młodzieży ogromne wrażenie.

Żydzi i Polacy od wieków żyli na tej samej ziemi połączeni wspólną historią, ich losy splotła II wojna światowa. Warto przypominać odległe już dla nas czasy. Pani Dyrektor Małgorzata Frączek na spotkaniu z kl. VII przedstawiła ciekawą rodzinną historię. Rodzeństwo jej babci – Bronisława Pliś i Jan Uliasz, podczas II wojny światowej uratowało od śmierci trzyletnią, żydowska dziewczynkę Chanę Weiss. Bronisława przewiozła małą Chanę z Rakszawy do wsi Rogi koło Krosna, gdzie Jan Uliasz wraz z żoną opiekowali się nią przez dwa lata jak swoim własnym dzieckiem. Po wojnie Chana wyjechała wraz z przybranymi żydowskimi rodzicami do Izraela. Po latach, dorosła już Chana, odszukała rodziny swoich dobroczyńców i odwiedziła je w Polsce. Chana wystąpiła do YadVashem o przyznanie tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Bronisławie i Tadeuszowi Plisiom oraz Józefie i Janowi Uliaszom, którzy narażali swoje życie, by ją ocalić. Tytuł został im nadany pośmiertnie 7 marca 2018 roku. Historia ocalałej podczas Holokaustu małej Chany Weiss to dowód na to, że nawet w czasach zagłady ludzie są zdolni do wielkich poświęceń. Rodzina Plisiów i Uliaszów to polscy „Sprawiedliwi” z Podkarpacia.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 26.01.2022 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informujemy, że od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022 r klasy V – VIII przechodzą na nauczanie zdalne. Pozostałe klasy młodsze oraz oddziały przedszkolne będą uczyć się w sposób stacjonarny w szkole. Również zajęcia rewalidacyjne odbywać się będą normalnie w szkole.

W poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. zostały ogłoszone wyniki Eliminacji Powiatowych Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. W tym roku na eliminacje powiatowe wpłynęły prace plastyczne z 40 szkół z terenu Krosna i powiatu krośnieńskiego. W kategorii wiekowej klas I – IV zwyciężył uczeń naszej szkoły Jakub Wójtowicz. Gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie wojewódzkim.

IMG_20220125_094259

 

W najbliższy czwartek 27.01.2022 r. od godz. 16:00 do 18:00 odbywać się będą w szkole indywidualne spotkania rodziców z nauczycielami. Harmonogram spotkań wyślą do rodziców przez e-dziennik wychowawcy klas. Bardzo proszę rodziców o przestrzeganie ustalonej godziny wizyty w szkole oraz zachowanie reżimu sanitarnego.

21.01.2022 r. w sali sportowej ZS w Świerzowej Pol. zostały rozegrane zawody sportowe w piłce koszykowej dla uczniów z rocznika 2009 i młodszych w ramach kalendarza Podkarpackiegob Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie. W kategorii dziewcząt do rywalizacji przystąpiły 2 szkoły: ZS w Świerzowej Pol. i ZS w Zręcinie. Wśród chłopców były 3 drużyny. Obok ww. jeszcze uczniowie z ZS w Kopytowej. Ostatecznie po rozegraniu meczów systemem każdy z każdym – wśród dziewcząt najlepsze okazały się uczennice ze Zręcina przed koleżankami z Świerzowej Pol. Natomiast w kategorii chłopców po bardzo wyrównanej grze między trzema szkołami ostatecznie zwyciężyli uczniowie z Świerzowej Pol. przed uczniami z Kopytowej i Zręcina. Gratulacje dla wszystkich drużyn.

„Nasz świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno
– Miłość Babci i Dziadka”

W kalendarzu roku szkolnego są niezwykłe daty – 21 i 22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka. Specjalnie na tę okazję dzieci ze szkolnej zerówki, ubrane w piękne, odświętne stroje, zaprezentowały krótką inscenizację.
Poprzez recytację, śpiew i drobne upominki wykonane własnoręcznie dzieci mogły wyrazić, jak bardzo kochają najważniejsze w ich życiu, po Rodzicach – Babcie i Dziadków i podziękować im za miłość, dobroć i cierpliwość.

„Babciu i Dziadku kochamy Was całym sercem!”

19.01.2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem, który pokazywał fotografie ze swojej miesięcznej wyprawy do Kenii. W ciekawy sposób przedstawił nam dużą rozmaitość atrakcji przyrodniczych Kenii – egzotycznych dla Polaków. Uzyskaliśmy wiele interesujących informacji i dobrze bawiliśmy się przy udzielaniu odpowiedzi na zadane pytania. Niektórzy z nas byli nagrodzeni za poprawne wypowiedzi i aktywny udział w spotkaniu.

Dorota Szydło

Na podstawie Uchwały Rady Gminy Chorkówka oraz Zarządzenia Wójta Gminy Chorkówka Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w budynku B przy ul. Szkolnej 31 od 1 do 10 lutego 2022 r. do godz. 15:00. Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej.
Na życzenie zainteresowanych rodziców istnieje możliwość zapoznania się z bazą przedszkola i szkoły po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu spotkania z dyrektorem Zespołu Szkół.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!

Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I
ZAŁĄCZNIKI

CHODŹMY WSZYSCY DO STAJENKI
TAM NARODZIŁ SIĘ MALEŃKI
JEST Z NIM TATUŚ I MAMUSIA
W ŻŁOBIE JEGO KOLEBUSIA
ANIOŁOWIE MU ŚPIEWAJĄ
A ZWIERZĘTA OGRZEWAJĄ

Trwając w tym bożonarodzeniowym nastroju uczniowie klasy drugiej wykonali piękne prace plastyczne. Przedstawili na nich szopki, zastosowali ciekawe techniki i wykorzystali różne materiały. Na uwagę zwracają wspaniałe pomysły dzieci i rodziców, którzy z pewnością sugerowali sposoby wykonywania prac. Gratulujemy autorom szopek i życzymy, aby w Nowym Roku chętnie podejmowali wyzwania plastyczne.IMG_20220114_150640

14 stycznia 2022 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Brały w nim udział dzieci z klas I-VIII Szkoły Podstawowej. Prezentacje muzyczne odbywały się w kategoriach: solo, duet i tercet. Komisja konkursowa w składzie: Beata Gefert, p. Magdalena Lipińska i p. Agata Samborowska – Zajdel w drodze przesłuchań, wybrała najlepsze prezentacje kolęd i pastorałek, przyznając  następujące  miejsca:
w kategorii klas I – III
I miejsce: Alan Buczyński
II miejsce ex aequo: Natalia Szydło,  Zofia Bałaban i Lena Janiszewska
Pozostałe osoby otrzymały wyróżnienie: Oliwier Brański, Szymon Rokitowski, Mikołaj Prajsner, Oliwia i Maja Pigoń, Szymon  Szklarski, Amelia Hejnar, Gabriela Wierdak
w kategorii klas IV -VI
I miejsce: Malwina Wilk
II miejsce ex aequo : Julia Ciereszyńska, duet Izabela i Aleksandra Kosztyła
III miejsce Maja Delimata
w kategorii klas VII – VIII
I miejsce – Amelia Henzel
II miejsce ex aequo:  Maria Deryniowska i Martyna Faber
Wyróżnienia: Oliwia Adamik, Filip Prajsnar, Julia Deryniowska,
udział Cillian Lynch.

Wszystkim uczniom należą się gratulacje za pięknie zaśpiewane kolędy, za  odwagę sceniczną i interpretacje. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i inne upominki. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, zapraszamy do uczestniczenia w kolejnych konkursach muzycznych.

Ze względu na spadające bryły logu z komina kotłowni WEJŚCIE NR 2 do szkoły (od boiska) zostaje zamknięte do odwołania! Prosimy o korzystanie z pozostałych wejść do budynku.

IMG_20220114_100126

Informujemy, że w poniedziałek 10 stycznia 2022 r. wracamy do nauki stacjonarnej według normalnego planu lekcji. Zapraszamy uczniów do szkoły!

dyplomrazemnaswieta2021

dzieciom-750x430

 

Jest nam miło poinformować, że jedna z uczennic naszej szkoły otrzymała laptop Dell Latitude 310 oraz modem z internetem mobilnym na 180 dni od sieci PLUS w ramach akcji charytatywnej #AssecoDzieciom. Nasza szkoła zgłosiła w ramach tej akcji kilku najbardziej potrzebujących uczniów. Inicjatywa prowadzona przez firmę informatyczną Assceco Poland była skierowana do dzieci oraz młodzieży z województwa podkarpackiego i koordynowana przez Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Akcja miała na celu wsparcie najbardziej potrzebujących uczniów w dostępie do wiedzy i dalszej nauki poprzez przekazanie im 300 laptopów z mobilnym dostępem do internetu.

KARTKA_800x600

21 grudnia 2021 r. do Fundacji Małych Stópek przekazano 10 paczek z artykułami higienicznymi zebranymi w naszej placówce: szkole i przedszkolu. Dary trafią do podopiecznych Domu Samotnej Matki Fundacji Małych Stópek.

DSC_7161

Wszystkim, którzy włączyli się w kolejną akcję dla potrzebujących serdecznie dziękujemy!!!

Boże Narodzenie to czas niezwykle piękny, przepełniony miłością i ciepłem. Przy wigilijnym stole zasiadamy nie tylko w gronie rodziny, ale również wśród kolegów z klasy i nauczycieli. W piątek 17 grudnia naszą szkołę w klimat świąt wprowadziła część artystyczna przygotowana przez ks. Leszka. W pięknie przystrojonej sali gimnastycznej mogliśmy wysłuchać wzruszających wierszy, solowych występów wokalnych oraz śpiewu szkolnego chóru. Wspólne kolędowanie zakończyły świąteczne życzenia Pani Dyrektor. Następnie przy tradycyjnie zastawionym stole odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Zapach potraw, urok świec i radosny gwar wypełniał sale lekcyjne. Mogliśmy przeżyć jedyne w roku uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się wrażliwsi, bliscy i serdeczni.

„Święta Bożego Narodzenia – tajemnica, której niepodobna
ani zrozumieć, ani sobie wymyślić”

„Szczęście nie polega na tym jak wiele masz,
ale na posiadaniu wdzięcznego serca za to co masz”

Nasza młodzież należąca do SKC i Wolontariatu w ramach akcji „Razem na Święta” przygotowała małe upominki dla byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Uczennice: Zuzanna Bawiec, Martyna i Wiktoria Faber, Amelia Henzel, Emilia Krzanowska, Martyna Myśliwy i Nikola Zajdel, samodzielnie upiekły w domu pierniczki i pięknie je przyozdobiły. Wspólnie z opiekunami i innymi członkami organizacji zapakowaliśmy nasze skromne dary dołączając karteczkę z życzeniami. W tygodniu przedświątecznym przedstawiciele SKC i Wolontariatu wybrali się do Drogich Emerytów z przygotowanymi upominkami. Ten gest był wyrazem naszego szacunku i wdzięczności dla ludzi, którzy włożyli swój talent, trud i serce w edukację naszej młodzieży.
Myśląc również o ludziach samotnych i starszych składamy wszystkim płynące z serca życzenia:

Wiary, która odmieni nasze serca,
Nadziei, że jutro będzie lepsze,
Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu.
I zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 13 grudnia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zajęcia lekcyjne w naszej szkole odbywać się będą w sposób zdalny z wykorzystaniem portali Librus Synergia oraz Microsoft Team. Bardzo prosimy o sprawdzenie czy uczniowie i nauczyciele mają aktualne dane dostępowe do tych narzędzi – jeśli nie, należy się skontaktować ze szkolnym administratorem.

Zajęcia rewalidacyjne oraz konsultacje dla uczniów klas ósmych z przedmiotów egzaminacyjnych, będą odbywać się w sposób stacjonarny wg ustalonych z nauczycielami harmonogramów.

Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że nauczanie zdalne będzie prowadzone przez 3 dni poprzedzające święta, od 20 do 22 grudnia, a także 3 dni w okresie po świętach od 3 do 5 stycznia.
7 stycznia 2022 r. zgodnie z kalendarzem roku szkolnego jest dniem dodatkowo wolnym i w tym dniu zdalnej nauki nie będzie.

W czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki, szkoła umożliwia opiekę świetlicową na wniosek rodzica.

Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

spotkanie z mikołajem

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,
a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dnia grudnia 14 grudnia 2021 r. odwiedziły naszą  szkołę panie pracujące w Bibliotece Pedagogicznej w Krośnie. Przeprowadziły ciekawą lekcję „Mikołajkowe czytanie dzieciom”. Uczniowie mieli możliwość czytania fragmentów książki K. Wierzbickiej pt. „Elf do zadań specjalnych”, która wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. W czasie lekcji dzieci doskonale bawiły się podczas ćwiczeń ruchowych, odgadywały zagadki o tematyce zimowej, grały w loteryjkę „MIKOŁAJKOWE KOŁO FORTUNY”. Uczestnicy zajęć otrzymali od gości świąteczne pierniczki, lizaki, zakładki do podręczników oraz książki do wspólnego czytania w klasie.
Serdecznie dziękujemy Paniom, które udowodniły, że:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabaw, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Szanowni Rodzice! Drodzy Przyjaciele! Jak co roku organizowany jest jarmark na rzecz osób zmagających się z różnymi przeciwnościami losu. W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys i Rada Sołecka w Świerzowej Polskiej organizują pomoc dla Pani Eweliny (która zmaga się z chorobą nowotworową). Zwracamy się do Państwa o wsparcie akcji na różne sposoby np. poprzez przekazanie ozdób i wypieków świątecznych oraz innych przedmiotów, które mogą być atrakcyjne jako prezenty pod choinkę. Zmieniajmy razem świat wokół nas na lepszy i piękniejszy. Dzieci ozdoby mogą przynosić do szkoły do piątku lub w sobotę rano do domu ludowego. Szczegóły na plakacie.265564616_2760755910887136_2935856007244606303_n

13 grudnia 1981 roku w przemówieniu telewizyjnym gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie na terenie całego kraju stanu wojennego. W tym roku przypada 40 rocznica wprowadzenia tego zbrodniczego wydarzenia. W związku z tym uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii mogli naocznie przekonać się, jakimi motywami kierowali się komuniści zwalczając i internując działaczy opozycyjnego związku NSZZ „Solidarność”. Poznali metody jakimi posługiwali się oprawcy, aby zrealizować założone cele. Uczniowie mogli zapoznać się z materiałami udostępnionymi przez IPN, a po ich prezentacji rozpoczęła się dyskusja. Ta ciekawa lekcja historii głęboko zapadnie w pamięci uczestników zajęć.

10 grudnia br. obyło się rozstrzygnięcie etapu szkolnego MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH. Na konkurs prace przygotowali następujący uczniowie: Lena Janiszewska kl. II, Patrycja Smolik kl. II, Magdalena Parylak kl. III, Paweł Drozd kl. III, Miłosz Parylak kl. V, Julia Ciereszyńska kl. V.
Ze względu na założenia konkursowe zawarte w regulaminie komisja pod przewodnictwem Pani Anny Dubis do etapu gminnego konkursu przekazała szkopki które wykonali:
Lena Janiszewska kl. II
Patrycja Smolik kl. II
Paweł Drozd kl. III
Pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom konkursu nagrody.

 3 grudnia 2021 r. nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego „Uroki jesieni”. Jury w składzie pani dyrektor Małgorzata Frączek, opiekunowie Szkolnego Koła LOP: pani Renata Janocha, pani Beata Prętnik oraz opiekun Szkolnego Kółka Fotograficznego pan Artur Jasłowski dokonali wyboru najlepszych prac.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów, a każdy uczestnik konkursu zaprezentował 3 wybrane przez siebie zdjęcia w dwóch kategoriach: fotografii krajobrazowej oraz fotografii makro. Wybór najlepszych prac nie był łatwy, gdyż uczniowie zgłosili piękne, zróżnicowane fotografie. Tym samym nie ułatwili pracy Jury. Po obradach, Jury postanowiło docenić wszystkich uczestników i przyznało I, II oraz III miejsca ex aequo, jak również wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz rzeczowe, które wręczyła pani Dyrektor oraz pani Beata Prętnik. Czytaj dalej

W dniu 09.12.2021 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej Konkurs Biblijny „Żyć eucharystią” na podstawie Ewangelii według świętego Łukasza. 10 uczniów przystąpiło do rozwiązania testu przygotowanego przez Wydział Nauki Katolickiej przy Kurii Biskupiej w Przemyślu. Największą wiedzą biblijną i najwięcej punktów w tej rywalizacji zdobyły:
1. Oliwia Adamik kl. VII
2. Martyna Faber kl. VII
3.  Anna Dominik kl. V
Pani dyrektor mgr Małgorzata Frączek wszystkim wręczyła nagrody. Gratulujemy wszystkim uczestnikom poszerzenia swojej wiedzy biblijnej a zwycięzcom życzymy powodzenia w reprezentowaniu naszej szkoły na etapie dekanalnym. Do konkursu zachęcił i przeprowadził nasz katecheta ks. Leszek Nawracaj.

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem wyjątkowym. Wówczas zapomina się o wszystkich troskach, niepowodzeniach i spędza się go w gronie najbliższych w przyjaznej atmosferze. Wielu z nas już wcześniej przygotowuje się do tych radosnych chwil. Kupujemy prezenty, ubieramy choinki i pieczemy pyszne pierniczki. które swym zapachem przypominają, że Boże Narodzenie już niedługo. W piątek 10 grudnia uczniowie klas O-III naszej szkoły wybrali się do Domu Ludowego w Świerzowej Polskiej, gdzie zostali zaproszeni przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Dzieci dekorowały pierniczki, przyglądały się pracy pań, które wyrabiały ciasto i wykrawały z niego różne kształty. Później wszyscy degustowali te pyszne słodkości. Serdecznie dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za zaproszenie i mile spędzony czas w świątecznej atmosferze.

„Do każdego domu i każdemu z nas niechaj piękne bożonarodzeniowe święta przyniosą betlejemski blask.”

plakat-Olimpiada-pck-2018

 

10 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbyła się XXIX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego stylu Życia – etap szkolny, w którym wzięło udział 8 członków Szkolnego Koła PCK. Podczas konkursu sprawdzana była wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, środowisk oraz zasad zdrowego stylu życia. Test składał się z 20 pytań i trwał 30 minut.

Wyniki testu:
I miejsce – Iga Fafuła,
II miejsce – Paulina Dubis,
III miejsce – Wiktoria Faber, Oliwia Adamik.

Do etapu rejonowego, który odbędzie się 14 stycznia 2021r. zakwalifikowała się Iga Fafuła.

Gratulujemy!

Spośród prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs komisja wyłoniła i nagrodziła najciekawsze prace uczniów przyznając następujące wyróżnienia:

w II grupie wiekowej:
Nadia Wójtowicz – kl. 1
Jakub Wójtowicz – kl. 3
Wiktoria Rachwał – kl. 4

w III grupie wiekowej:
Julia Ciereszyńska – kl. 5
Igor Dominik – kl. 5

Prace wyróżnionych uczniów wezmą udział w gminnym etapie konkursu.

W ramach programu Poznaj Polskę uczniowie klas IV-VIII udali się na dwudniową wycieczkę do Ujazdu, Starachowic i Sandomierza. Celem wycieczki było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Pierwszy dzień spędziliśmy zwiedzając ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe Zamek wybudowany został w I połowie XVII wieku przez wojewodę i posła na sejm – Krzysztofa Ossolińskiego. Nazwa pochodzi od symbolu wiary i polityki wojewody („krzyż”) oraz od herbu Ossolińskich („topór”). Z dziedzińca głównego zeszliśmy na poziom piwnic – do stajni, gdzie mieściło się ok. 100 koni, które jadły z marmurowych żłobów. Następnie przeszliśmy do pomieszczeń gospodarczych ze sklepieniami z czerwonej cegły, a potem tunelem pod wieżę ośmioboczną i do źródła. Zobaczyliśmy kuchnię z oryginalnie zachowanym piecem i kominem piecowym. Na piętrze zamku mieściły się pokoje gościnne, pomieszczenia dla służby, gabinety Ossolińskich, sala balowa i jadalna. Ruiny rezydencji kryją tajemnicze legendy o duchach i skarbach. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik, które bez wątpienia pozostaną w ich pamięci jeszcze na długi czas. Popołudnie spędziliśmy zwiedzając Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach gdzie uczniowie poznali tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyli słynne stary starachowickie. Była też okazja do poznania różnych gatunków dinozaurów na wystawie paleontologicznej. Dzień drugi spędziliśmy w Sandomierzu zwiedzając Muzeum Okręgowe oraz historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Bezpośrednie zetknięcie się młodych podróżników z „Królewskim Miastem” pobudziło zainteresowanie historią regionu świętokrzyskiego. Uczniowie z pewnością zachowają niepowtarzalne wspomnienia i zdobytą wiedzę o mieście, które jest żywym świadkiem polskiej historii i kultury.

Świerzowa Polska dnia 09.12.2021 r.

Dyrektor
Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej
ul. Szkolna 31
38 457 Zręcin
przedstawia

Protokół
z przeprowadzonego ZAPYTANIA OFERTOWEGO
Projekt „Laboratoria Przyszłości”

IMG_20211208_091215

IMG_20211208_091317SK PCK odpowiedziało już po raz drugi na apel Fundacji Małych Stópek zostań „Przyjacielem Życia” i zgłosiło chęć przeprowadzenia akcji „PACZUSZKA DLA MALUSZKA”. Na choinkach w szkole i przedszkolu zawieszono specjalne bombki, na których znajduje się informacja o artykułach potrzebnych do pielęgnacji niemowląt. Prosimy ludzi o dobrym sercu o wsparcie akcji i zabranie z choinki bombki oraz zakupienie artykułów higienicznych i złożenie pod choinką w szkole i przedszkolu. Akcja trwa od 9 grudnia do 15 grudnia 2021 r. Zebrane dary zostaną odwiezione do wskazanego przez fundację Domu Samotnej Matki. Serdecznie dziękujemy.
 

ko_rzeszow_logo_konkursyTradycją szkoły stało się, iż co roku nasi uczniowie uzyskują wysokie lokaty w różnego rodzaju konkursach, w tym też Przedmiotowych Konkursach Organizowanych przez KO w Rzeszowie. Tegoroczne wyniki również zaskoczyły naszych młodych uczestników.
Do drugiego etapu konkursu przedmiotowego z języka polskiego zakwalifikowali się:
Paulina Dubis – kl 8a; Martyna Myśliwy – kl. 8b; Filip Prajsnar – kl. 7; Anna Kłosowicz – kl. 7.
Z języka angielskiego Paulina Guzik z klasy 8b, a z języka niemieckiego Nikola Zajdel z klasy 8a.
Z historii naszą szkołę w drugim etapie będzie reprezentował Bartosz Krzanowski z klasy 8a.
Nasza młodzież jest dumna ze swoich osiągnięć, tym bardziej, że tego typu konkursy nie należą do łatwych. Wymagania są wygórowane, i niejednokrotnie wykraczają poza podstawę programową.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach!

Święty Mikołaj nocą wędruje,
W okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci
Gdzie są grzeczne dzieci?

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.
Bo któż nie lubi otrzymywać prezentów?
Z inicjatywy Rady Rodziców 6 grudnia 2021r. przy zimowej aurze zostało zorganizowane spotkanie ze Św. Mikołajem. O prezenty dla najmłodszych zatroszczyły się poszczególne Rady Oddziałowe, natomiast w starszych klasach mikołajami byli uczniowie.
Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie z prezentów. Św. Mikołaj wręczył bardzo dużo paczek i obiecał, że wróci do nich w przyszłym roku.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania, należą się serdeczne podziękowania, a szczególnie Św. Mikołajowi, który nie zapomniał o żadnym dziecku.

Dziękujemy.

6 grudnia po raz kolejny w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy dla klas IV-VIII. Turniej stał się już tradycją w dniu Mikołajek, cieszy się zainteresowaniem uczniów i jest mile oczekiwany na ten dzień.
Pani Dyrektor Małgorzata Frączek przywitała zawodników i dokonała otwarcia turnieju, w którym wzięło 11 zawodników. Rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund, w tempie gry  2 x 10 minut, (20 minut na partię). Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze fair-play, a dodatkową motywacja były przewidziane nagrody dla zwycięzców oraz słodkie nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników.
Po 7 rundach zwyciężyła Ania Krzanowska z klasy VIIIb. Kolejny na liście zwycięzców zameldował się Marcin Guzik z klasy VIIIa. Na miejscu trzecim znalazł się Bartek Lech z klasy VII, a Tymek Prajsnar z klasy V zajął czwarte miejsce. Wszyscy zawodnicy na podium otrzymali pamiątkowe dyplomy, kubeczki oraz czekoladowe mikołaje, które wręczył Pan Wicedyrektor Piotr Węgrzyn. Pozostali zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody pocieszenia w postaci czekoladowych mikołajów.
Wszyscy w dobrych nastrojach stanęli do pamiątkowego zdjęcia i wypytywali o kolejny taki turniej, który już wkrótce. Dziękujemy za udział w turnieju, życzymy dalszych sukcesów na szachownicach, ciekawych doświadczeń i czerpania przyjemności z szachowych rywalizacji.

„Jeden z najgłębszych sekretów życia
polega na tym,że tylko to wszystko
co robimy dla innych jest tym ,co
naprawdę warto robić”.
Carrol Lewis

SK Caritas i SK PCK składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej „I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Zebrane słodycze i przybory szkolne zostały przekazane wychowankom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie. Pragniemy wyrazić wdzięczność za okazane serce, życzliwy gest i wyraz dobroci.

Świerzowa Polska dnia 03.12.2021 r.

Dyrektor
Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej
ul. Szkolna 31
38 457 Zręcin
ZAPRASZA
do złożenia oferty cenowej na zadanie pn.:
Projekt „Laboratoria Przyszłości”
(na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych)

Załączniki:
zaproszenie
umowa
formularz oferty
oświadczenie