Aktualności

Nareszcie przyszła prawdziwa zima! Warto uchwycić te piękne chwile w kadrach i zachować je na dłużej. Zapraszamy Was więc do udziału w Gminnym Konkursie Fotograficznym „Zima jak bajka”. Jedyne, czego potrzebujecie to aparat i mnóstwo kreatywności! Organizatorami konkursu jest Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce oraz Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej.

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Książka jest dobrym twym przyjacielem,
zawsze pocieszy, nauczy wiele…
 
7 grudnia uczniowie klasy I zostali uroczyście wprowadzeni w „KRAINĘ KSIĄŻEK”. W tej podróży towarzyszyły dzieciom DOBRE WRÓŻKI, BAJKOPISARZ oraz KRÓLOWA-KSIĄŻKA.
Podczas uroczystego spotkania w bibliotece uczniowie dowiedzieli się jakie są zasady korzystania ze zbiorów i jak należy szanować książki. Dzieci wykazały się znajomością bajek i z łatwością rozpoznały Czerwonego Kapturka i Kota w Butach, które to postacie przyszły na spotkanie z nowymi czytelnikami.
Zgromadzeni w bibliotece pierwszoklasiści szybko dostrzegli błędy w tytułach baśni prezentowanych przez Bajkopisarza i pełni entuzjazmu podawali poprawne ich brzmienie.
Przed Królową – Książką wybrzmiało Ślubowanie Czytelników:
„My uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy…”
Uroczystego Pasowania na Czytelnika dokonała Pani Dyrektor.
Na zakończenie Uczniowie otrzymali upominki,w postaci Wyprawki Czytelniczej otrzymanej w ramach kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zorganizowanej przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

6 grudnia 2023 r. klasy VII i część VIII wraz z opiekunami p.M.Jakubowską i p. A. Jasłowskim wybrały się na lodowisko do Sanoka. Dwugodzinna zabawa na tafli lodu wszystkim się bardzo spodobała, a dla niektórych była nie lada wyczynem. Gwoździem programu był Mac Donalds w drodze powrotnej. Uśmiechnięci, najedzeni i nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły. To był miło spędzony czas!

Mikołaju, Mikołaju…
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A najmłodsi dodatkowo podśpiewywali:

Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdką
 w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???
O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość
 będzie, gdy do nas przybędzie…

 I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja, który odwiedzał kolejne klasy 0- III.  A dzieci z każdej klasy, na powitanie Mikołaja zaprezentowały piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty Mikołaj pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!
A my ten miły nastrój utrzymaliśmy tego dnia bardzo długo.
– To był fajny, ciekawy dzień… – Długo będę go pamiętać… – Lubię mikołajki… – to słowa dzieci, wspominających ten dzień.

Dyrekcja szkoły i wychowawcy dziękują Radzie Rodziców i jej przewodniczącemu p. Maciejowi Faberowi za pomoc w organizacji szkolnych mikołajek.

Mikołaj2

W ramach realizowanego przez Gminę Chorkówka ,,Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas IV – VIII prowadzone przez panią pedagog, trener Krystynę Ziębę. W klasach IV – VI tematyka zajęć dotyczyła korzystania z urządzeń mobilnych oraz uzależnień od smartfona, natomiast w klasach VII – VIII prowadząca skupiła się na uzależnieniach od substancji psychoaktywnych a także asertywności oraz budowaniu relacji i poczucia własnej wartości. Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób a uczniowie chętnie brali udział w dyskusji.

30 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Kobylanach odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. W kategorii chłopców naszą Gminę reprezentowały drużyny z Kobylan, Kopytowej, Zręcina i Świerzowej. W kategorii dziewcząt rywalizowały szkoły ze Zręcina, Kopytowej i Świerzowej. Po zaciętych meczach nasi uczniowie wywalczyli III miejsce zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt. Gratulacje dla wszystkich uczestników. Zwycięzcami turnieju w obu kategoriach zostali uczniowie ze Zręcina, którym gratulujemy i życzymy sukcesów w rozgrywkach powiatowych.

W czwartek 30 listopada 2023 r. wybrani uczniowie klasy 4 i 5 wraz z opiekunką skorzystali z zaproszenia i wybrali się do Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce na piknik ekologiczny. Już na początku spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali  bawełniane T-shirty Eko Gmina. Program EKOPIKNIKU był niezwykle ciekawy i przedstawiał się następująco:

  1. Przedstawienie o tematyce ekologicznej i zdrowym odżywianiu.
  2. Pogadanka o funkcjonowaniu systemu odbioru odpadów w Gminie Chorkówka.
  3. Konkursy z nagrodami.
  4. Strefa gastronomiczna z pokazami ze zdrową żywnością.

Dzieci bawiły się wspaniale: śpiewały ekopiosenki, odpowiadały na pytania, uczestniczyły w wielu konkursach, za które  otrzymały ciekawe nagrody – Ekoboxy. Miały również okazję posmakować zdrowych i pysznych zarazem posiłków przygotowanych przez catering dietetyczny – Zielona Terapia.  Organizatorzy EKOPIKNIKU świetnie połączyli naukę z zabawą. Szkoła otrzymała dodatkowo dwa zestawy nowoczesnej ekoprasy do zgniatania plastikowych butelek, dzięki której te pospolite odpady po zużyciu zmniejszą swoją objętość kilkukrotnie.

,,Czas Andrzejek już nadchodzi, o to w szkole się rozchodzi.” 30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 0-III oraz dyskoteka dla starszych uczniów z klas IV-VIII. Niezwykłe stroje młodszych uczestników wprawiły wszystkich w radosną atmosferę. Koleżanki z SU zapewniły uczniom wiele atrakcji, przygotowując wróżby i zabawy. Na starszych uczniów czekał pełen magii i niespodzianek Pokój Strachu oraz bufet z popcornem, tostami, muffinkami i napojami.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie poczęstunku, a Pani Marzenie Szmyd Power Dance Studio/Zumba Krosno za tańce pełne energii, zabawy i ruchu. To był dzień pełen atrakcji!

W dniach 27, 28, 29 listopada odbyły się w naszej szkole próbne egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmagali się z testami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Przystępujący do egzaminów na własnej skórze mogli się przekonać, jak wygląda formuła egzaminu, jaki jest stan ich wiedzy i co należy jeszcze uzupełnić z poszczególnych przedmiotów. Motywacją do dalszej pracy będzie nieuchronnie upływający czas oraz świadomość, że dobrze zdany egzamin jest przepustką do znalezienia wymarzonej szkoły średniej.

28 listopada 2023 r. odbyło się w Szkole Podstawowej im. św. Jana z Dukli w Draganowej uroczyste wręczenie nagród W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ŚWIĘTY JAN Z DUKLI W BARWACH DUSZY”.
Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową w Draganowej wraz z Gminą Chorkówka i Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, z okazji piątej rocznicy nadania imienia św. Jana z Dukli – Szkole Podstawowej w Draganowej. Na konkurs wpłynęło 58 prac. Komisja konkursowa nagrodziła autorów najciekawszych prac w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Zakrzewska z klasy ”0” oraz Mikołaj Leśniak z klasy III, natomiast Igor Dominik uzyskał II miejsce w kategorii klas V-VIII. Serdecznie gratulujemy!!!

 

W czwartek 23 listopada br. odbędą się spotkania wychowawców i nauczycieli z rodzicami.

Zapraszamy wszystkich rodziców do szkoły w godzinach od 16:00 do 18:00.

 

18.11.2023 roku uczniowie naszej szkoły i reprezentanci UKS Jasiołeczka: Michał Dubis i Natan Faber sprawdzili swoje siły na zawodach judo w centralnej Polsce. Wystartowali w Sochaczewie w Otwartym Mazowieckim  Turnieju Judo Dzieci i Młodzików w Judo. Zawody zgromadziły ponad 400 zawodników z 26 klubów (5 województw). W swoich kategoriach wagowych Michał miał 10 przeciwników, a Natan 12. Chłopcy stoczyli zacięte walki, po których Michał zajął III miejsce, a Natan V. Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda. Medale wręczał Kotaro Sasaki były trener reprezentacji Polski w judo.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole rozpoczął się od przeprowadzenia testu w klasach III-VIII, mającego na celu wyłonienie ekspertów w dziedzinie tabliczki mnożenia. Następnie uczniowie, zainspirowani ideą promocji matematyki, angażowali się w tworzenie plakatów promocyjnych, na których prezentowali różne metody nauki mnożenia oraz ciekawe fakty związane z tą dziedziną.

W trakcie kreatywnych prac nad plakatami, jeden z uczniów postanowił przeprowadzić krótki wywiad. Z odwagą zwrócił się do nauczyciela oraz kolegów z ławek, pytając o ich doświadczenia z tabliczką mnożenia i jakie metody uważają za najskuteczniejsze. Odpowiedzi uczestników wywiadu uwydatniły różnorodność podejść do nauki matematyki oraz pozytywny wpływ aktywnego zaangażowania w proces uczenia się.

Cały dzień poświęcony Światowemu Dniu Tabliczki Mnożenia był nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, ale także doskonałą okazją do promocji pozytywnego podejścia do matematyki wśród uczniów naszej szkoły. Aktywność i zaangażowanie uczniów podczas tworzenia plakatów oraz przeprowadzania wywiadu przyczyniły się do zbudowania atmosfery entuzjazmu wobec matematyki.

Dnia 16.11.2023 w naszej szkole odbyły się gminne zawody drużynowe w tenisie stołowym. W tym roku na turniej zgłosiło się bardzo dużo szkół. W kategorii chłopców naszą gminę reprezentowali uczniowie z  Kopytowej, Zręcina, Draganowej, Chorkówki, Bóbrki i Świerzowej. Rywalizowali oni w dwóch grupach i w wyniku meczy eliminacyjnych do finału weszły drużyny z Kopytowej i Zręcina. Po zaciętym pojedynku 1. miejsce zdobyli chłopcy z Kopytowej i oni będą reprezentować naszą Gminę na zawodach powiatowych.
W kategorii dziewcząt zgłosiły się 3 drużyny: z Kopytowej, Zręcina i Swierzowej. Po meczach „każdy z każdym” zwycięstwo  i awans do rozgrywek powiatowych uzyskała drużyna z Kopytowej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju!

W piątek 10 listopada uroczyście obchodzono w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem, mianując go naczelnym dowódcą. Dzień Odzyskania Niepodległości w II RP stał się świętem państwowym w 1937 roku na mocy ustawy. Po II wojnie światowej zostało ono zniesione przez komunistów. Ponownie charakter państwowy dzień 11 listopada odzyskał w 1989 roku i stał się jednym z najważniejszych świąt narodowych.
Jak co roku w naszej szkole oddaliśmy hołd naszym przodkom, którzy przyczynili się do ponownego powrotu Polski na mapy Europy. Uroczysta akademia z tej okazji przygotowana przez młodzież pod kierunkiem opiekunów pani Małgorzaty Jakubowskiej i pani Agaty Samborowskiej-Zajdel stała się swoistą okazją do wspomnień – powrotu do czasów zaborów, powstań, walki z zaborcami, przeciwstawiania się germanizacji i rusyfikacji. Ta lekcja historii była uświetniona występem naszego chóru szkolnego, który zaprezentował pieśni patriotyczne i okazjonalne.
Już po raz szósty organizowana jest akcja  MEiN „Szkoła do hymnu”. Podobnie  jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, równo o 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy, okazując w ten sposób przywiązanie do narodowych tradycji. Zachęcamy gorąco, aby w dniu 11 listopada wywiesić biało-czerwone flagi i w miarę możliwości uczestniczyć w lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Fotorelacja z akademii powstała z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

8  listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze starszym sierżantem Pawłem Lechowiczem – dzielnicowym Komisariatu  Policji w Chorkówce, sztabowym Mateuszem Szkudlarkiem – policjantem Komisariatu  Policji w  Chorkówce oraz młodszym aspirantem  Barbarą Kurek. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych (0-III) oraz starszych (IV – VIII). Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Mieliśmy możliwość obejrzenia krótkich filmików, które na pewno pozostaną w pamięci najmłodszych. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W starszych klasach policjanci szeroko omówili problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Pani policjant zwróciła uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie. Podkreślona została waga odpowiedzialności za podejmowanie w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka  do własnego wizerunku. Dziękujemy funkcjonariuszom za rzeczowe przedstawienie zagadnienia.

W piątek 3 listopada w naszej szkole ogłoszono wyniki międzyklasowego konkursu organizowanego przez Samorzad Uczniowski na klasową dynię.
Pani dyrektor wraz z opiekunami samorzadu wręczyła przedstawicielom poszczególnych klas dyplomy i nagrody.
Wyróżnienia otrzymały dwie klasy :

📌Klasa „0” – w kategorii klas 0-III

📌Klasa VII – w kategorii klas IV-VIII

Wszystkie klasy wykazały się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. Dziękujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom klas.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!

29 i 30 października 2023r. odbyła się uroczystość poświęcona Ś.P. Cecylii Święch. W 45 rocznicę jej śmierci społeczność wsi Świerzowa Polska wraz ze Szkołą Podstawową uczciły pamięć tej wyjątkowej osoby, która przez całe swoje życie służyła pomocą nie tylko dzieciom, pracując jako pedagog, ale wszystkim mieszkańcom Świerzowej.

Miła, ciepła, dobra – jak sama pisze:
„Dom i rodzina to jest mój świat. Gdy w nim rozkwita dobroci kwiat”.

 29 października w niedzielę odbyła się Msza Święta w Kościele p.w. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zręcinie, po czym nastąpiło przejście na cmentarz parafialny, poświęcenie nowej płyty i tablicy nagrobnej, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobie Ś. P. Cecylii Święch.
30 października mieszkańcy wsi, nauczyciele uczniowie i zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Chorkówka Panem Grzegorzem Węgrzynowskim spotkali się na wieczornicy poetyckiej w hali sportowej przy Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej, gdzie mogli oddać się wspomnieniom Ś. P. C,. Święch.
Młodzież szkolna w programie artystycznym przypomniała postać wybitnej nauczycielki, Zespół „Seniorzy” ze Świerzowej Polskiej uczcił swoim występem muzycznym pamięć P. Cecylli. Wszyscy, szczególnie Ci, co pamiętają Panią Cecylię mile ją wspominali.

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.

Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” [fragm.]

1 listopada jest dniem zadumy i refleksji, dniem wspomnień i pamięci o tych, którzy odeszli, o tych, którym zawdzięczamy tak wiele…
By uczcić ten dzień, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Szkolnego Koła PCK i Caritas odwiedzili cmentarze w Zręcinie, Szczepańcowej, Krośnie i Kobylanach, gdzie zapalili znicze na grobach patrona i byłych pracowników naszej szkoły i przedszkola.

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego wtorek 31.10.2023 r. jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Świetlica szkolna będzie pracować normalnie w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603)

W czwartek 26 X 2023 r.odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Na początku Pani Dyrektor serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości, jaką jest przyjęcie nowych wychowanków w poczet Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej. W swoich słowach nawiązała do 250 rocznicy powstania KEN, która była obchodzona 14 X 2023 r. Podkreśliła, że pomimo wielu zawirowań historii Polski nauczyciel zawsze był przyjacielem uczniów, wspierał ich w drodze do wiedzy. Życzyła wszystkim pracownikom naszej szkoły owocnej pracy i takiej, która znajdzie uznanie w oczach dzieci i rodziców. Zaznaczyła, że nasza szkoła, to szkoła z tradycjami. Powstała 110 lat temu. Jej atutem jest kameralność. Tutaj nikt z uczniów nie jest anonimowy. Dążymy do integracji Naszej  społeczności poprzez organizację uroczystości szkolnych i patriotycznych, opartych na wartościach ważnych w życiu człowieka. Uczniowie ubrani w stroje galowe wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym punktem uroczystości, było złożenie przez uczniów ślubowania, w którym obiecali, że z dumą i godnością będą reprezentować szkołę i swoją Ojczyznę. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców i dyplomy. Wspólnie z rodzicami wykonali pamiątkowe zdjęcie. W klasie na uczniów czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Trójkę Klasową. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, aby szkoła stała się miejscem, w którym będą z radością zdobywać wiedzę i rozwijać swoje talenty.

23 i 24 października 2023r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w dwóch spektaklach  zaprezentowanych przez aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa  w krośnieńskim RCKP.
Młodsza grupa, kasy 4-6, w poniedziałek obejrzała spektakl ”Chłopcy z Placu Broni”,   a starsi uczniowie, klasy 7 i 8 „Małego Księcia”. Krakowski teatr przedstawił poruszającą historię o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości.
Kanwę akcji scenicznej interpretacji kultowej powieści Ferenca Molnára stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji mogliśmy  poznać  perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Zanurzyliśmy  się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji, ale także uczestniczyliśmy  w dręczących ich rozterkach i wyborach. Kluczowym wątkiem, zarówno literackiego pierwowzoru, jak i teatralnej adaptacji, jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to, co dlań najcenniejsze – życie.
Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów  krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, przeobraża się w istocie nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół – czy wreszcie o samych siebie. Właśnie te wartości są ważne nie tylko dla młodego pokolenia, ale i nas wszystkich. To była świetna lekcja historii wpływająca na nasze uczucia .
Stylowe kostiumy, realistyczna scenografia, ekspresja świateł przeniosła nas  widzów na ulice dawnego Budapesztu, uruchamiając naszą wyobraźnię i czyniąc to spotkanie niezapomnianym.
We wtorek z kolei, 24.10.2023r. klasy 7 i 8 spotkały się na scenie teatralnej z Małym Księciem i pełną poezji i mądrych refleksji opowieścią o przyjaźni, miłości i życiu. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice między światem realnym, a sferą niezwykłości. Mały Książę przypomina o tym, że „[…]wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają”.
„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” To jedna z licznych sentencji w tej przypowieści, jakże ważna dla nas wskazówka życiowa.
„Mały książę” to genialna bajka dla dzieci i dla dorosłych, które więcej mówią o życiu, niż grube, uczone księgi. Mądrości te i sposób ich przekazania bardzo się nam spodobały.
W pięknej scenografii mogliśmy się delektować sztuką. Dopełnieniem tego była świetna muzyka, stroje aktorów. Nasi młodsi i starsi widzowie byli pod wrażeniem.

 

20 X 2023r. w Szkole Podstawowej im. Karola Klobassy – Zrenckiego w Żeglcach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Barwy Jesieni”. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów-Natalia Blicharczyk z klasy I oraz Filip Święs z klasy III.”
Natalia Blicharczyk w swojej kategorii  za wiersz Wandy Chotomskiej pt. „ Pan Listopad” zajęła I miejsce, a Filip Święs za prezentację utworu Juliana Tuwima pt. ”Dwa wiatry” zajął II miejsce.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

W poniedziałek 23.10.2023r. uczniowie klas 0-III pojechały do RCKP w Krośnie, aby obejrzeć musical dla dzieci pt. „Polskie miasta w baśni i legendzie”. Fascynujące i pełne magii legendy przekazały dzieciom niezbędną wiedzę na temat historii największych  miast w Polsce. Niesamowitą, legendarną atmosferę spektaklu zapewniła scenografia oraz kostiumy, maski sceniczne, oryginalne rekwizyty i lalki. Piosenki pozytywnie angażowały dzieci do aktywnego odbioru sztuki teatralnej.
Kontakt z żywym słowem na deskach sceny teatralnej jest wartościowym przeżyciem każdego małego dziecka. Cieszymy się, że tam byliśmy!

19.10.2023 r. w Chorkówce, odbył się organizowany cyklicznie, Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej. W tym roku po raz pierwszy naszą szkołę zaprezentowała Julia Kozłowska uczennica klasy IV, która pięknie wykonała piosenkę „Do Niepodległej szli” a Alan Buczyński uczeń klasy V, zaśpiewał piosenkę „Póki Polska żyje w nas”. Komisja Konkursowa, wybierając spośród 20 uczestników w tej kategorii, przyznała III miejsce Alanowi Buczyńskiemu, który tym samym będzie reprezentował naszą szkołę w konkursie powiatowym w Dukli.

Gratulacje!!!

We wtorek 17 października br. gościliśmy w naszej szkole artystów z cyrku ,,Szok”. Uczniowie klas I – V oraz zerówki obejrzeli ciekawe sztuczki i akrobacje. Atrakcją przedstawienia był występ gołębi i piesków. Ciekawy występ dostarczył wszystkim mnóstwo uśmiechów i humoru. Każdy pokaz nagrodzony był gromkimi brawami.

Dzień Papieski 15.10.2023r

250 lat temu 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej. W tym dniu w sposób szczególny kłaniamy się naszej Dyrekcji, Nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły oraz społeczności uczniowskiej.
13 października w naszej szkole odbyła się audycja podczas której uczniowie słowem i piosenką wyrazili wdzięczność tym, którzy przyczynili się i przyczyniają do rozwoju polskiej nauki i kultury. Powstała również gazetka przedstawiająca historię powstania KEN. Samorząd Uczniowski przygotował życzenia oraz słodkie upominki.
W imieniu całej społeczności szkolnej składamy jeszcze raz wszystkim nauczycielom najserdeczniejsze życzenia, wytrwałości w dalszej pracy i jak największej satysfakcji z kształtowania osobowości wychowanków, a poza tym dużo drobnych, codziennych radości.

Dziękujemy!

12 X 2023 r. uczniowie klasy I wzięli udział w spotkaniu „BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE” zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i  Sportu oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestników spotkania powitał Pan Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka oraz Pani Małgorzata Wierdak Dyrektor Centrum Kultury. W spotkaniu wziął udział  również Pan Marek Pacek przedstawiciel GKRPA w Chorkówce. Na początku kierownik Posterunku Policji w Chorkówce st. asp. Jakub Wiśniewski przypomniał uczniom zasady bezpieczeństwa poruszania się po drogach oraz zachowania się w różnych sytuacjach. Następnie uczniowie  poznali panią Annę Kukawską jedną z głównych aktorek serialu „Policjantki i Policjanci”. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, wysłuchały prelekcję o bezpieczeństwie oraz uczestniczyły w zabawie prowadzonej przez aktorkę. Na koniec każdy pierwszak otrzymał pamiątkowe zdjęcie z autografem. Następnie Pan Adam Łukaszewski Komendant Gminny Związku OSP RP w Chorkówce przypomniał uczniom  o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Największą atrakcją spotkania  była możliwość obejrzenia nowego wozu strażackiego z OSP Leśniówka, sprzętu wykorzystywanego przez strażaków, a także samochodów policyjnych. Na koniec spotkania każdy pierwszak  otrzymał odblaskową opaskę .

Fotorelacja ze spotkania dostępna jest na stronie:
https://centrumkultury.chorkowka.pl/aktualnosci/spotkanie-klas-i-z-terenu-gminy-chorkowka-badz-bezpieczny-na-drodze.html

10 października obchodzony jest Dzień Gier Planszowych. To coroczne święto miłośników „planszówek”, do którego w tym roku włączyli się uczniowie klasy V. Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie. A co najważniejsze gry planszowe sprzyjają integracji.

10 października 2023r. chętni uczniowie klas I- III w przyjaznej atmosferze rywalizowali na niwie recytacji poezji dziecięcej.
W eliminacjach szkolnych udział wzięli:
z klasy I- Hanna Kozłowska, Florian Malik, Natalia Blicharczyk, Jagoda Gurgacz, Milena Jasłowska;
z klasy II- Aleksander Rowiński, Filip Zuzak;
z klasy III- Filip Święs.
Wszystkim tym uczniom należą się słowa uznania za okazywanie wrażliwości na piękno jesiennej przyrody, za pielęgnowanie języka ojczystego i za chęć rozwijania zdolności recytatorskich.
Do SP w Żeglcach w dn. 20 X 2023r. na etap finałowy Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Barwy jesieni” pojadą Natalia Blicharczyk, Filip Zuzak i Filip Święs.

Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r w dniu 10 października. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.
Jako społeczność naszej szkoły z okazji Światowego Dnia Drzewa podjęliśmy następujące działania:
1)  uczniowie klas 0-3  przygotowali życzenia dla drzew na wcześniej przygotowanych listkach, które zostały zawieszone na drzewach na korytarzu dolnym
2) społeczność szkoły została poczęstowana owocami naszych drzew bogatych w różnorodne witaminy, które zostały zaprezentowane na gazetce LOP-u
3) uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie „ Projekt leśnej kartki pocztowej” , które można podziwiać również na korytarzu dolnym.

I miejsce – Maksymilian Pytlarz
II miejsce – Lena Janiszewska i Wanessa Wilk
III miejsce – Julia Kozłowska i Maria Trybus
Wyróżnienia – Patrycja Smolik, Maja Pigoń, Julia Jaskulska, Szymon Rokitowski i Oliwia Pigoń

Wymienieni uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami rzeczowymi.

Opiekunowie SK LOP

9 października na KBS w Chorkówce odbyły się indywidualne i drużynowe biegi przełajowe. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodszą grupę reprezentowali uczniowie z klas od 1 do 4. Kolejne grupy to uczniowie klas 5-6 oraz 7-8. W każdej kategorii startowało ponad 20 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało prawie 30 osób. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła wywalczyła w kat. chłopców i dziewcząt 5-6 klasa III miejsca oraz w kategorii chłopców  7-8 III miejsce. Indywidualnie duży sukces odniósł Michał Nabagło, który zajął 2 miejsce i uzyskał awans do etapu powiatowego. Gratulacje dla wszystkich uczniów i opiekunów Bogusława Kościółko i Piotra Drozda.

We wtorek 3 października 2023r. odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły na rok szkolny 2023/2024. Jest to bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli.
Wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania.
Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas IV – VIII mógł oddać  swój głos na specjalnie przygotowanych kartkach. Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne.
Nowy skład Samorządu Uczniowskiego na rok 2023/2024 jest następujący:

Przewodnicząca – Selena Casahuaman kl. VII
Zastępca przewodniczącej – Marika Pyter kl. VII
Skarbnik – Szymon Szklarski kl. V

Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję, a nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły.

Dzień Chłopaka Obchodzimy go co roku, dokładnie 30 września. Dzień Chłopaka, jak wskazuje sama nazwa, jest dedykowany głównie młodszym mężczyznom, czyli chłopcom. Dzień Chłopaka to okazja do złożenia życzeń oraz przekazania kilku miłych słów. To popularne święto, które na dobre zagościło w szkolnej i przedszkolnej tradycji naszej placówki. Tradycji stało się zadość! Wszyscy chłopcy w tym dniu mogli poczuć się wyjątkowo. W piątek, w przeddzień święta, koleżanki złożyły życzenia i obdarowały kolegów ze szkolnej ławy drobnymi upominkami. O całej męskiej społeczności nie zapominały również działaczki z Samorządu Uczniowskiego. By godnie celebrować ten radosny dzień, dziewczęta zaprezentowały krótką audycję przez radiowęzeł, życząc wszystkim kolegom ze szkoły i przedszkola radosnego świętowania: „Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniajcie każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych. Żyjcie najpiękniej jak umiecie!”
Dopełnieniem życzeń były drobne upominki przygotowane przez opiekunki SU dla wszystkich chłopców naszej szkoły.

Wielki sukces ucznia naszej szkoły. Michał Dubis brązowym medalistą Pucharu Polski U13 w judo. Zawody odbyły się 24 września w Opolu. W drodze do brązowego medalu Michał pokonał zawodników warszawskiego i opolskiego klubu, ulegając tylko jednemu przeciwnikowi. III miejsce na Pucharze Polski to dotychczas największy sukces naszego ucznia i zawodnika UKS Jasiołeczka. Trenerem Michała jest Piotr Drozd. Gratulacje!!!

received_243234755343020

wybory

W sobotę 16 września, przedstawiciele Caritasu naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w obchodach 84. rocznicy zdradzieckiej napaści sowieckiej Rosji na Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy w kaplicy przy tablicy ks. mjr. Mieczysława Janasa, reprezentującego poległych w Katyniu oraz posła Stanisława Zająca – przedstawiciela ofiar katastrofy smoleńskiej.
Następnie zatrzymano się przy Dębach Katyńskich upamiętniających ks. mjr. Mieczysława Janasa i mjr. Karola Szopę, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Centralnym punktem wydarzenia była Msza Święta sprawowana w intencji Ojczyzny i poległych w obronie Polski.

Narodowe Czytanie to piękna akcja czytelnicza, dzięki której nieustannie przypominana jest tradycyjna forma sięgania po wersje papierowe lektur i powieści narodowych. To wyjątkowe wydarzenie, które pomaga zwrócić uwagę na bogactwo polskiej literatury, zachęcając jednocześnie do samodzielnego studiowania książek i wzmacniając poczucie wspólnej tożsamości. Również w naszej szkole wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania. Korzystając z uroków kończącego się lata, 13 września, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na boisku szkolnym, by w blaskach promieni słonecznych i w cieniu brzózek posłuchać interpretacji fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Uczniowie z klasy piątej, w strojach ludowych i szlacheckich, w otoczeniu pięknej przyrody, zaprezentowali legendę o Janie i Cecylii. Dekoracja, stworzona wspólnymi siłami przez nauczycieli, uczniów i rodziców, nawiązująca do wiejskiej egzystencji ludzi żyjących w trudnych, pozytywistycznych czasach, przeniosła widzów w wyjątkowy świat Elizy Orzeszkowej. Swoją interpretację utworu przedstawili także siódmoklasiści we fragmencie rozmowy dwóch głównych bohaterek powieści- Justyny Orzelskiej i Marty Korczyńskiej. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności dzięki pomocy nauczycielek języka polskiego – p. Małgorzaty Jakubowskiej i p. Agnieszki Sząbary. Czytajmy polską literaturę piękną!

talenty_2

Ta szkoła

Jak co roku, w pierwszych dniach września, nasza Gmina Chorkówka jest organizatorem ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez parę prezydencką, jaką jest Narodowe Czytanie, w tym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Nasza szkoła przyjęła zaproszenie uczestniczenia w tym niecodziennym kulturalnym wydarzeniu i w sobotę 9 września o godzinie 10.00 uczniowie wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Frączek, nauczycielami p. Agnieszką Sząbarą, p. Małgorzatą Jakubowską i p. Arturem Jasłowskim spotkali się w Chorkówce, aby wysłuchać fragmentów powieści „Nad Niemnem”, najbardziej znanego utworu Elizy Orzeszkowej,  podejmującego tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Spotykamy się w niej  z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, delektujemy się bogatą nadniemeńską przyrodą, wspaniałymi i wnikliwie opisanymi pejzażami i krajobrazami. Poznajemy piękną symboliczną legendę o Janie i Cecylii jako symbolu i fundamencie narodowej pamięci..” Tak to dzieło podsumował Prezydent Andrzej Duda.
To spotkanie literackie było okazją, aby posłuchać czytania wybranych  fragmentów powieści w wykonaniu, m.in. Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego, pracowników  Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce Pani Małgorzaty Wierdak, Pana Bogusława Packa, Dyrektor CUO w Chorkówce Pani Gabrieli Nizianty oraz innych pracowników Urzędu Gminy Chorkówka i przedstawicieli lokalnej społeczności i instytucji.. Ponadto imprezę uświetniały występy członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce „Że chcę”, Zespołu  Dziecięco – Młodzieżowego „Zazula”.
Nasi uczniowie aktywnie brali udział w konkursie wiedzy o Elizie Orzeszkowej, otrzymując nagrody. Da uczestników wydarzenia był przygotowany kącik plastyczny. Wszyscy mogli podziwiać wystawę fotograficzną Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego ”Kuźnia Światła.”
Znalazło się również coś dla podniebienia. Panie z Klubu Seniora w Chorkówce spisały się na medal, przygotowały przepyszne smakołyki, którymi wszyscy się częstowali.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło w miłej atmosferze, było okazją do spotkania się w gronie miłośników literatury.
Dziękujemy organizatorom i do zobaczenia w przyszłym roku.

4 września 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im, Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczęli nowy rok szkolny 2023/2024 mszą świętą o godz. 8.00, po czym o godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku szkolnego.
Licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli, uczniów powitała dyrektor, Pani Małgorzata Frączek. W swoim przemówieniu zwróciła się do uczniów, nauczycieli i rodziców.
Po wakacyjnej przerwie stajemy u progu nowego roku szkolnego, pełni zapału, sił, nadziei, ale  i z pewnością pytań o to, jaki będzie ten rok. Pytanie to towarzyszy z pewnością nowym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją u nas, życząc, aby była to fascynująca przygoda, aby szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, otaczani przyjaźnią i opieką ze strony starszych kolegów i nauczycieli.
Starszym uczniom, szczególnie ósmoklasistom, spłynęły życzenia odnośnie powodzenia na pierwszym w ich życiu ważnym egzaminie ósmoklasisty, rozpoczynającym wkraczanie w dorosłość wraz z wyborem szkoły średniej. Oby ten wybór był trafny i szedł w parze z marzeniami.
Wszystkich uczniów czeka rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość – ta najbliższa, ale i ta dalsza – powiedziała Pani Dyrektor.  
Pani Dyrektor podziękowała rodzicom za przybycie, życząc im dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia, licząc na owocną współpracę  i wsparcie.
W stronę nauczycieli padły życzenia szczególnie radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów, ale nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Mamy aż 10 miesięcy, by wzajemnie uczyć się od siebie i inspirować. Korzystajmy z okazji, że jesteśmy tu wszyscy razem, cieszmy się wspólnie spędzanym czasem i na każdym kroku okazujmy sobie życzliwość.
Na zakończenie padły słowa, aby ten rok był rokiem, w którym każdy z nas będzie miał odwagę dążyć do swoich marzeń, rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe talenty.
Owocnego, inspirującego i radosnego roku szkolnego!!!

Drodzy Uczniowie!

W poniedziałek 4 września rozpoczniemy nowy rok szkolny!
Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Zręcinie o godz. 8.00.
O godz. 9.00  odbędzie się spotkanie z dyrekcją i nauczycielami w hali sportowej. Następnie udacie się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami, którzy poinformują Was o szczegółach związanych z nowym rokiem szkolnym.
Życzymy Wam radosnych ostatnich dni wakacji i do zobaczenia w szkole!!!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej

czytanie_23

Wnioski o objęcie dziecka opieką świetlicową w nowym roku szkolnym 2023/2024 można składać w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej do 4 września br.

Wniosek do pobrania

Stołówka szkolna będzie czynna od wtorku 5 września 2023 r.

Odpłatność dla uczniów na wrzesień wynosi:
I danie: 19 x 1,50 zł= 28,50 zł
II danie: 19 x 4,50 zł= 85,50 zł
pełny obiad: 19 x 6,00 zł= 114,00 zł

Na pierwszym spotkaniu z wychowawcami w dniu 4 września należy zdeklarować się o korzystaniu z całego posiłku lub tylko z poszczególnych dań oraz złożyć stosowne oświadczenie.

Wpłaty za obiady należy dokonać do 10 dnia września na nr konta placówki:
PKO BP  68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, SP Świerzowa Polska.

Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej rozpoczyna pracę w piątek, 1 września. Prosimy rodziców aby przyprowadzali dzieci do Przedszkola zgodnie ze złożonymi deklaracjami.

Oddział Przedszkolny (zerówka) w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczyna zajęcia w piątek, 1 września, o godz. 8.00.

Przybory szkolne:

  • 2 zeszyty 16- kartkowe w kratkę
  • 1 zeszyt 16- kartkowy w wąskie dwukolorowe linie
  • ryza papieru do ksero
  • piórnik – długopis, ołówek, temperówka, gumka do mazania, klej w sztyfcie, nożyczki, kredki ołówkowe i woskowe, flamastry, linijka, wąska taśma samoprzylepna;
  • gruba teczka walizeczka na przybory plastyczne (zostawiana w szkole), blok techniczny biały i kolorowy (sztywne kartki), papier kolorowy samoprzylepny i zwykły tzw. wycinanka, farby plakatowe, pędzel cienki i gruby, kubeczek na wodę, plastelina;
  • 2 cienkie teczki tekturowe (na wykonane prace plastyczne i kserówki);

Ubiór: strój gimnastyczny – biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki – w podpisanym płóciennym woreczku, buty na zmianę na białym spodzie w podpisanym płóciennym woreczku;

Higiena: paczka ręczników papierowych (uzupełniana po wyczerpaniu zapasu), chusteczki higieniczne

UWAGA!  Wszystkie przedmioty należy podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka.