Aktualności

3 lutego 2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pielęgniarką, panią Danutą Kisielewicz. Wizyta pielęgniarki miała związek z zagrożeniem rozprzestrzeniającego się na terenie Azji i niektórych państw Europy koronawirusem. Uczniowie naszej placówki, mając na uwadze własne bezpieczeństwo i niekompletną wiedzę na temat nowej choroby wyszli z inicjatywą takiej prelekcji. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z trzech grup przedszkolnych – 3, 4 latki, 5 latki i 6 latki oraz uczniowie klas I-VIII. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o nowym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą koronawirus. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku). Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „przeniosły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej (np. w Niemczech, we Francji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii) i zakaziły kolejne osoby. Uczniowie mieli wiele pytań, na które szczegółowo odpowiedziała prelegentka. Ponadto pani pielęgniarka utrwaliła wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie i higienę, a w szczególności jak prawidłowo myć ręce. Uczniowie  otrzymali  wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania podkreśliła olbrzymie znaczenie jakie dla zdrowia ma pełnowartościowy posiłek, picie odpowiednio dużej ilości wody oraz spożywanie owoców i warzyw.

Na podstawie Uchwały Rady Gminy Chorkówka oraz Zarządzenia Wójta Gminy Chorkówka Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w budynku B przy ul. Szkolnej 31 od 3 do 10 lutego 2020 r. Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej.
Na życzenie zainteresowanych rodziców istnieje możliwość zapoznania się z bazą przedszkola i szkoły po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu z dyrektorem Zespołu Szkół.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!

Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I
ZAŁĄCZNIKI

„Żyj swoimi marzeniami, ale nie prześnij swojego życia” to motto dla podróżników z grupy „trzask.pl”, którzy realizują wielkie marzenie z dzieciństwa  i odbywają  egzotyczne podróże po całym świecie. We wtorek 28 stycznia 2020 r. uczniowie naszej szkoły przenieśli się w wirtualną podróż po Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. „Muzyk amator, miłośnik dobrego jedzenia, zarażający radością i dobrym humorem”, p. Maciej Kras – podróżnik z grupy „trzask.pl”, był gościem naszej szkoły. Dzięki bardzo ciekawej prezentacji mogliśmy poznać środowisko, kulturę i obyczaje obu krajów muzułmańskich. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o historii przywódców – Sułtanie Qaboosa  i Szejku Zayeda, o życiu na  piaszczystej pustyni Sharqiya, w jaki sposób wielbłądy pomagają tubylcom przetrwać na pustyni, itp. Podróżnik ubarwił swoje opowieści przepięknymi fotografiami, które wzbudziły zachwyt  u młodzieży. Wielki Kanion – czyli Wadi Ghul w górach Al Hajar na północy Omanu, gdzie podróżnicy spędzili noc nad jego krawędzią czy plaża, na której Żółwie Zielone składają swoje jajka, to miejsca, które wywołały niezwykłe poruszenie wśród młodzieży szkolnej. Jednak prawdziwe emocje to podróż do Dubaju. Byliśmy wraz z podróżnikami na 125 piętrze Burj Khalifa – najwyższej obecnie budowli na naszej planecie. I chociaż temperatury w tym kraju sięgają ponad 40 st. C, Arabowie maja stok narciarski na środku pustyni. Ciekawostką  było również to, że mieszkańcy Dubaju mają inne ciekawe hobby, bardzo kosztowne, mianowicie hodują sokoły i pielęgnują je w największym na świecie szpitalu dla sokołów w Abu Dhabi. Na koniec p. podróżnik zaprezentował nam niesamowity pokaz mody arabskiej, a modelami byli nasi uczniowie. Mogliśmy rozkoszować się również cudownie pachnącymi kadzidłami, które w Omanie są na wagę złota.
Wspaniała podróż dobiegła końca, ale czekamy na kolejne relacje i liczymy, że podróżnicy odwiedzą nasza szkołę nie jeden raz.

W najbliższy czwartek 30 stycznia 2020 r. odbędzie się zebranie z rodzicami podsumowujące pierwszy okres nauki. Serdecznie zapraszamy rodziców w godzinach od 16:00 do 18:00.
Wyjątkowo prosimy wszystkich rodziców klasy VIII o przybycie na godzinę 16:00 w celu zapoznania się z warunkami przebiegu egzaminu ósmoklasisty oraz analizą wyników egzaminu próbnego.

11 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, na którą czekali zarówno ci mali, jaki i nieco więksi uczniowie. Zabawa stała się doskonałą okazją, by zaprezentować najnowsze trendy mody oraz zintegrować dzieci i młodzież przy dźwiękach ulubionej muzyki. Program tegorocznej imprezy był zróżnicowany. Nadzór nad jej organizacją sprawowała P. dyr. Małgorzata Pelczar. Zabawa podzielona została na dwie części. O godzinie 9.00 sala gimnastyczna wypełniła się najmłodszymi miłośnikami tańca i dobrej zabawy, czyli uczniami klas 0-III oraz przedszkolakami. Kostiumowy bal karnawałowy zgromadził: księżniczki, wróżki, odważnych kowbojów, piratów, itp. Wszyscy cudownie bawili się w towarzystwie wychowawców i rodziców, uczestnicząc w konkursach przygotowanych przez animatora. Jak co roku, rodzice chętnie pomogli w zorganizowaniu poczęstunku dla wszystkich swoich pociech, za co serdecznie dziękujemy! Przy okazji balu, rodzice zorganizowali akcję charytatywną na rzecz chorego Jasia. Wszyscy mogli ofiarować „cegiełkę dobra” dla małego kolegi, kupując przysmaki przygotowane przez Radę Rodziców. Starsi uczniowie rozpoczęli karnawał o godzinie 17.00. Wspólne fotografie, korowody, kółeczka czy konkursy wprawiły w doskonały nastój uczniów z klas IV – VIII. Dziewczyny w błyszczących strojach i niecodziennie wyglądający chłopcy z niezmożoną energią i animuszem bawili się w rytm utworów z aktualnych list przebojów. Królowało „Disco Polo”, ale pojawiły się też mocniejsze rockowe rytmy. Od czasu do czasu, spokojniejsza muzyka pozwalała na nawiązanie bliższych relacji w mniejszych grupach. Nie można nie wspomnieć, że taniec „Belgijka”, tak dobrze znany w naszej szkole, został chętnie i doskonale reaktywowany podczas wspólnej zabawy.
To był udany, pełen wrażeń karnawałowy dzień. Szkoda, że na następny trzeba czekać cały rok.

W tym roku ferie zimowe zawitały do nas wyjątkowo szybko bo już w dniach 13 – 26 stycznia 2020 r. Życzymy wszystkim udanego odpoczynku! Jednocześnie przypominamy uczniom o bezpiecznym spędzaniu czasu podczas zabaw zimowych na świeżym powietrzu. Z rozwagą i umiarem korzystajcie z komputera i Internetu!
Czekamy na Was całych, zdrowych i wypoczętych po feriach w poniedziałek 27 stycznia 2020 r.

Saksofon (wł. sassofono, skrót: sass.; ang. saxophone, sax.) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Mimo metalowego korpusu, zaliczany jest do drewnianych, ponieważ posiada drewniany stroik tak jak klarnet i dźwięk możemy uzyskać poprzez czarę tak samo jak w klarnecie. Saksofon skonstruowany został przez Adolpha Saxa w pierwszej połowie XIX wieku.  Występuje w dziewięciu odmianach, różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Od najmniejszych saksofonów – soprillo, po największe – subkontrabasowe. Do podstawowych i najpopularniejszych odmian saksofonów zaliczają się: sopranowy, altowy, tenorowy oraz baryton. I właśnie tę rodzinę saksofonów mogliśmy podziwiać na koncercie kwartetu „Saxyma”, 9 stycznia 2020 r. w naszej szkole.
Uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, wraz ze swoim nauczycielem, Edwardem Madejem, dali popisowy koncert, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem społeczności naszej szkoły, uczniów klas 0 – VIII. Była to prawdziwa uczta muzyczna, a jak powszechnie wiadomo „muzyka łagodzi obyczaje”. Muzycy przedstawili bogaty repertuar utworów i aranżacji muzycznych. Znalazły się tu utwory Vivaldiego (fragm. koncertu „Cztery Pory Roku” – „Zima”), motywy muzyczne z bajek „Koziołek Matołek”, „Pszczółka Maja” oraz filmu „Różowa Pantera”, hejnał z Wieży Mariackiej, walc Szostakowicza, melodia ludowa – oberek, etiuda Chopina op. 10 nr 3. Znane tematy filmowe, często grane przez pełny skład orkiestry, w kameralnych aranżacjach na kwartet saksofonowy wybrzmiały niezwykle subtelnie i przykuły uwagę tak wybrednych krytyków, jaką jest dzisiejsza młodzież. Uczniowie nagradzali gromkimi brawami wykonawców, poruszali się w takt muzyki i chętnie włączali się  śpiewając najpiękniejsze kolędy. Skoro czas Bożego Narodzenia, więc nie mogło zabraknąć kolęd: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Lulajże Jezuniu” czy „Bóg się rodzi”. Śpiewanie kolęd jest naszą tradycją narodową i chrześcijańską, a muzycy z „Saxymy” dali nam możliwość jej kultywowania. Zwieńczeniem koncertu była skoczna melodia, która stała się „rozgrzewką” przed sobotnią zabawą choinkowa, bo  w takt muzyki, „nogi same podrygiwały do tańca”.
Mamy nadzieję, że spotkanie uczniów z muzykami rozbudzi w młodzieży nowe zainteresowania muzyczne, spowoduje, że będą chcieć uczyć się grać na instrumentach. „Muzyka otwiera nas na miłość i szacunek”- te słowa P. Edwarda Madeja niech staną się drogowskazem i zacznijmy słuchać muzyki poważnej!

Dziś niebo się otwiera
Dziś Bóg człowiekiem się staje,
Dziś rodzi się Bóg – Miłość.

20.12.2019 r. uczniowie klas II i III przedstawili w naszej szkole jasełka – „Jest taki dzień”. 41 małych aktorów przypomniało historię narodzin Jezusa w Betlejem. Aby wcielić się w role, rodzice pomogli dzieciom, przygotowując odpowiednie stroje. W inscenizacji wziął udział chór z naszej szkoły, śpiewając znane kolędy i pastorałki. Po zakończeniu przedstawienia odbyło się wspólne kolędowanie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Dyrektor z Wicedyrektorem złożyli obecnym na sali życzenia. W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszyscy udali się do domów.

BN2019

„Zabierzcie ze sobą Dziecinę, niech świat okryje miłością, niech bólu nie zazna nikt” to fragment kolędy, którą swój występ zainaugurowali śpiewacy z zespołu „Seniorzy”.
Każdego roku wielu z nas z niecierpliwością czeka na okres Bożego Narodzenia i kolędy, które rozbrzmiewają w naszych domach. Muzyka łączy i zbliża ludzi, a polska tradycja bożonarodzeniowa jest niepowtarzalna. Chcąc przedłużyć ten wyjątkowy czas –  p. dyrektor zaprosiła zespół „Seniorzy” ze Świerzowej Polskiej do wzięcia udziału w koncercie kolęd i pastorałek, który odbył się w środę,  18 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej.
W koncercie wystąpił także chór składający się z uczniów naszej szkoły pod kierownictwem p. Agaty Samborowskiej – Zajdel. Spotkanie na wspólnym kolędowaniu uczniów, nauczycieli,  rodziców i najstarszych przedstawicieli naszej miejscowości stworzyło znakomitą okazję do integracji międzypokoleniowej. Przepiękne kolędy, pastorałki wykonane przy akompaniamencie akordeonu wprowadziły wszystkich słuchaczy w atmosferę radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Po wspólnym odśpiewaniu kilku kolęd, p. dyrektor złożyła życzenia przybyłym gościom i na ręce artystów przekazała drobne upominki jako wyraz wdzięczności za poświęcony czas i trud. W imieniu zespołu „Seniorzy” p. Maria Żołna życzyła radosnych świąt całej społeczności szkolnej i ofiarowała uczniom upieczone przez panie z zespołu pierniczki bożonarodzeniowe. „Wspólne śpiewanie kolęd to tradycja, którą warto pielęgnować i przekazywać go kolejnym pokoleniom, a radość i uśmiech starszych ludzi to najlepsza motywacja do podejmowania różnych działań na rzecz naszego środowiska” – tymi słowami p. dyrektor  podsumowała muzyczne świąteczne widowisko.
Po wspólnym kolędowaniu, zaproszeni goście oraz cała społeczność naszej szkoły zasiedli do stołu wigilijnego, złożyli sobie życzenia i w miłej atmosferze spędzili czas.

17 grudnia 2019 r. uczniowie klas VI, VII oraz VIII pod opieką opiekunów wybrali się do Rzeszowa na wycieczkę w ramach edukacji medialnej.
Pierwszym miejscem, które uczniowie zobaczyli był odział Telewizji Polskiej w Rzeszowie. Uczniowie dowiedzieli się o misji oraz pracy TVP Rzeszów. Zwiedzanie zaczęło się w archiwum, gdzie uczniowie dowiedzieli się o materiałach i produkcjach w tym oddziale telewizji oraz jak ważna jest właściwa archiwizacja zgromadzonych materiałów w celu przygotowania wszelakich programów telewizyjnych. Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie była reżyserka, i tu również uczniowie poznali podstawy przygotowania i emisji znanych im programów TVP Rzeszów. Następnie uczniowie zwiedzili studio, w którym nagrywane są programy telewizyjne np. „Aktualności”. Nie ma co ukrywać, że studio zrobiło na wszystkich spore wrażenie, uczniowie mogli z blisko zobaczyć studio, kamery oraz obejrzeć film o codziennej pracy redaktorów i pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie programów emitowanych na antenie.
Kolejnym etapem wycieczki było Radio Rzeszów, do którego wycieczkowicze dotarli po krótkiej, pieszej wędrowce. W największej sali nagrań uczniowie dowiedzieli się o historii radia, emitowanych programach oraz pracy w radiu. Kolejnym etapem było zwiedzanie studiów, które używane są do nagrania audycji radiowych, słuchowisk. Uczniowie, między innymi, uczestniczyli w nadawanej na żywo audycji radiowej obserwując ją z reżyserki. Dodatkowo  odwiedzili miejsce, które koordynuje docierające i wysyłane sygnały radiowe. Przekonali się również, że praca redaktorów może być zabawna i obfitować w wiele śmiesznych wpadek językowych, które są jednak skrupulatnie usuwane przed emisją programu.
Ostatnim i chyba najbardziej wyczekiwanym miejscem było jednak Kino Helios, gdzie uczniowie obejrzeli film „Czarownica 2”, który dzięki fabule oraz znakomitym efektom specjalnym zrobił duże wrażenie na wycieczkowiczach i okazał się chyba jednak najciekawszym punktem wycieczki. Choć po zapytaniu uczniów o wrażenia zdania zdawały się być podzielone. Po obejrzeniu filmu uczniowie w dobrych nastrojach wsiedli do autokaru i zabierając bezcenne wrażenia bezpiecznie wrócili do domu.

Zapachniało świętami za sprawą miłych gości – Pań z Koła Gospodyń Wiejskich naszej miejscowości. Pani Dyrektor była inicjatorką działania na rzecz szkolnej społeczności, dzięki której młodzież mogła poznać tajniki wypieku bożonarodzeniowego przysmaku – pierniczków.
Dziewczęta i chłopcy pod okiem życzliwych mistrzyń wykrawali pierniczki – gwiazdki, serca, dzwoneczki, choinki, a po kilku minutach zdobili ciasteczka bielutkim lukrem i kolorową posypką. W miłej i wesołej atmosferze czas minął bardzo szybko. Wspólne zdjęcie, gorąca herbata, a przede wszystkim świąteczne życzenia były zwieńczeniem radosnego wieczoru.
Dzielimy się świątecznym klimatem przekazując świąteczny upominek – przepisami na pierniczki:

Pierniczki
1 szklanka miodu
1 szklanka cukru
15 dag margaryny lub masła
1 szklanka kwaśnego mleka
5 żółtek
1,20 kg mąki
przyprawa do piernika
1 łyżka sody
1/2 łyżeczki amoniaku
1 łyżka kakao
1 łyżka cynamonu
Wykonanie:
Masło, miód i cukier roztopić w rondelku i ostudzić. Do wystudzonych produktów dodać żółtka i resztę składników. Wszystko wyrobić w rondlu, po wyrobieniu przełożyć na stolnicę i rozwałkować.
Wykrawać pierniczki o grubości ok 7mm. Piec na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia w temperaturze 200 stopni przez 15 min.

Pierniczki – przepis Pani Marii
1/4 kostki margaryny
1 szklanka cukru              } podgrzać lekko w misce do uzyskania płynnej (gęstej) masy.
4 łyżki miodu
Gdy przestygnie dodać: 2 całe jajka, 4 łyżki śmietany.
Przyprawy:
5 ziaren ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu                } rozbić w moździeżu
10 ziaren goździków
1 łyżeczka cynamonu
1 kopiata łyżeczka sody
Wszystko wymieszać razem łyżką. Dodać więcej niż 1/2 kg mąki i dalej mieszać łyżką. Konsystencja ciasta powinna wyglądać jak masa na bułkę drożdżową. Odczekać 1-2 godziny lub do następnego dnia. Z ciasta należy uformować kuleczki (ok. 10-12). Z jednej kulki uformować wałek o długości ok. 13 cm, a następnie go spłaszczyć. 4 wałeczki mieszczą się na blaszce piekarnikowej.
Pierniczki dekorujemy lukrem wykonanym z:
25 dag cukru pudru
5-6 łyżek wrzątku
soku z cytryny.

Początek grudnia wiąże się z bardzo przyjemnym zwyczajem, jakim są Mikołajki. Co roku obchodzone one są 6 grudnia, we wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Współcześnie jednak tę postać bardziej kojarzymy z poczciwym, brodatym staruszkiem ubranym w czerwony kombinezon, który podróżując na latających saniach wręcza prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Jest to jednak idea zaciągnięta z amerykańskich obchodów. Te nasze rodzime przedstawiają świętego Mikołaja w znacznie inny sposób. Postać świętego Mikołaja obecna jest zarówno w wierze katolickiej i prawosławnej. Źródła historyczne nie są zgodne co do tego, kiedy dokładnie przyszedł na świat święty, ale miało to się wydarzyć gdzieś między 250 a 286 rokiem naszej ery. Pewnym jest natomiast, że Mikołaj wywodził się z zamożnej rodziny z Patary, położonej w zachodniej Lykii, prowincji Azji Zachodniej, a na terenach obecnej Turcji. Według zapisów historycznych, rodzice pozostawili Mikołajowi fortunę, którą rozdał ubogim. Sam został w 300 roku biskupem i zarządzał diecezją w stolicy Myry. W trakcie swojej posługi zasłynął ze świętości, poświęcenia i cudów. Święty Mikołaj był też ofiarą prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Biskup został nie tylko uwięziony, ale i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. Dopiero w 313 roku po uprawomocnieniu przez cesarza Konstantyna chrześcijaństwa, Mikołaj został uwolniony i mógł wrócić do Myry. Święty zmarł około 350 roku, a data jego śmierci stała się dniem jego wspomnienia. Tak więc święty Mikołaj tak naprawdę nie powinien nam się kojarzyć z brzuchatym, siwym dziadkiem w czerwonym kombinezonie, a z postacią hojnego biskupa, który oddał wszystkie swoje bogactwa. To właśnie takiego świętego Mikołaja znali nasi przodkowie.
Jak co roku, św. Mikołaj przybył także do naszej szkoły , by hojnie obdarować wszystkie dzieci, te młodsze i te starsze. Z wypiekami na twarzy uczniowie szkoły oczekiwali przybycia staruszka. A ten, pomimo wielu obowiązków i sędziwego wieku, nie zapomniał o żadnym z uczniów. Każde dziecko otrzymało wymarzony i wyczekany podarunek. Jak widać wszyscy byli grzeczni i zasłużyli na prezent, a Mikołaj, jak to ma czasem w zwyczaju, nie wręczył nikomu rózgi. Tak trzymać kochane dzieci!

7 grudnia 2019 r. odbył się Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Judo w Jaśle. W zawodach wystartowało ponad 160 zawodników z podkarpackich klubów z Rzeszowa, Krosna, Dębicy, Jasła i Świerzowej Polskiej.
Zawodnicy z UKS „Jasiołeczka” spisali się bardzo dobrze i wywalczyli 10 medali. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
I miejsce – Julia Jureczko
III miejsce – Michał Dubis
IV miejsce – Martyna Faber
Gratulacje dla wszystkich zawodników!

W dniu 2 grudnia 2019 odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Turniej Szachowy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej.  To już IV edycja turnieju, który cieszy się sporym zainteresowaniem, jedyny wymóg to jakiś mikołajkowy akcent np. czapka Mikołaja lub Elfa.
W turnieju udział wzięło 12 uczniów oraz uczennic z klas III – VII i były to Nadia Szmist kl. Va, Anna Krzanowska kl. VIb oraz uczniowie Aleksander Janocha kl. III, Cyprian Janasz kl. Va, Kacper Wilk kl. Va, Szymon Prętnik kl. Va, Bartłomiej Lech kl. Vb, Bartosz Zuzak kl. Vb, Adrian Jureczko kl. VII, Hubert Szuba kl. VII, Jakub Szmist kl. VII oraz Eryk Warunek kl. VII.
Uczniowie rywalizowali systemem szwajcarskim, każdy z każdym na dystansie 7 rund w czasie 2 razy 10 minut (20 min. na partię). Rywalizacja przez cały turniej odbywała się w duchu ‘fair-play’ co bardzo cieszy. Do rundy trzeciej rywalizacja była dość wyrównana, gdzie uczniów zgromadzili od 1 do 3 punktów. W dalszej części turnieju rywalizacja wyglądała już nieco inaczej, a trójka uczniów zaczęła wysuwać się na prowadzenie.
Ostatecznie I miejsce w turnieju zajął Jakub Szmist kl. VII zdobywając komplet 7 punktów, II miejsce zajęła Anna Krzanowska kl. VIb z 5 punktami, a miejsce III przypadło Erykowi Warunkowi z wynikiem 4,5 punktów. Pozostali uczniowie uplasowali się na miejscach od IV do XII.  Na szczególne gratulacje zasługują dziewczynki, które rywalizowały na równi z chłopcami i nie ułatwiały im gry, Nadia Szmist kl. Va zajęła bardzo dobre V miejsce. Zwycięskie podium otrzymało dyplomy oraz nagrody w postaci słodyczy, pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i słodkie nagrody pocieszenia.
Pani dyrektor Małgorzata Pelczar wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy oraz słodycze, po czym wszyscy w dobrych nastrojach stanęli do wspólnego zdjęcia.
Gratulujemy zwycięzcom oraz uczestnikom, życząc dalszych sukcesów!

W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole odbyła się upragniona zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie świetnie bawili się na dyskotece przy ulubionej muzyce. Humory dopisywały wszystkim, tym bardziej, że rodzice przygotowali słodki poczęstunek, a w bufecie można było zaopatrzyć się w popcorn i napoje. Nie zabrakło też wróżb. Tradycyjnie Samorząd Uczniowski przygotował zabawy i wróżby dla przedszkola i młodszych klas. Wróżby uchylały rąbka tajemnicy i przepowiadały przyszłość. Starsi i młodsi uczniowie wspaniale się bawili. Z wypiekami na twarzy odczytywali tajemne znaki, odkrywające przyszłość. Czy się spełnią? Na odpowiedź należy poczekać przynajmniej rok.

W piątek 30 listopada odbył się kiermasz słodkości, który przygotowali nauczyciele i pracownicy naszej placówki. Pieniądze w kwocie 2870zł, które zebrano na kiermaszu trafiły dla potrzebującej, chorej nauczycielki Pani Jolanty z naszej miejscowości. Uczniowie naszej szkoły jak zawsze nie zawiedli. Dyrektor szkoły oraz opiekunowie  Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu serdecznie dziękują za dar serca nauczycielom i pracownikom za przygotowanie słodkości, a uczniom i rodzicom za ofiarność.

DZIĘKUJEMY!

koszListopad to bardzo gorący czas, jeśli chodzi o zawody sportowe. Za nami zmagania z piłki koszykowej dziewcząt i chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży. W dniu 7.11.2019 roku na naszej hali sportowej odbył się etap gminny. Do rywalizacji zgłosiły się szkoły z Faliszówki, Szczepańcowej Kopytowej, Zręcina i Świerzowej. Po bardzo zaciętych meczach udało się wyłonić zwycięzców, którzy reprezentowali naszą Gminę na zawodach powiatowych. W kategorii dziewcząt wygrała drużyna ze Świerzowej, a w kategorii chłopców drużyna ze Szczepańcowej. Tydzień później nasze dziewczyny pojechały na zawody powiatowe do Rymanowa. Zmierzyły się tam z bardzo mocną drużyną gospodarza turnieju, z którą przegrały, zajmując II miejsce.

piłka ręcznaKilka dni po zakończeniu zmagań koszykarskich swoją rywalizację rozpoczęli młodsi uczniowie. W dniu 22.11.2019 roku na naszej hali odbył się turniej gminny w piłce ręcznej w ramach Igrzysk Dzieci. Do tej rywalizacji w kategorii dziewcząt przystąpiły szkoły ze Zręcina, Kopytowej, Bóbrki i Świerzowej. W Kategorii chłopców mecze rozgrywały szkoły ze Zręcina, Szczepańcowej, Kopytowej i Świerzowej. W kategorii dziewcząt wygrała szkoła ze Zręcina. Nasze dziewczęta wywalczyły III miejsce. W grupie chłopców zwyciężyła szkoła ze Zręcina. Chłopcy ze Świerzowej zdobyli IV miejsce. Gratulacje dla wszystkich drużyn, a zwycięzcom życzymy jak najlepszych wyników w etapie powiatowym.

001

Tradycyjnie podczas Rajdu Andrzejkowego zostały zorganizowane konkursy turystyczno-krajoznawczy oraz przyrodniczo-ekologiczny. Brawo dla Adriana, Eryka i Zuzi !

W chłodny ale słoneczny piątek grupa Świerzowskich Rajdowców wzięła udział w XVI Rajdzie Andrzejkowym. Wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty nad grobem Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów w Zręcinie. Stamtąd rozpoczął się raj pieszy na trasie Zręcin – Zręcin Przylaski – Żarnowiec. W Żarnowcu zwiedziliśmy Dwór Marii Konopnickiej oraz Starą Szkołę Ludową. Na zakończenie odbyły się konkursy turystyczno-krajoznawczy oraz ekologiczno-przyrodniczy. Rajdowcy wzięli również udział w andrzejkowym topieniu wosku oraz ognisku na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski.

Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła do hymnu”.
W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN podziękowanie MEN

W październiku uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie zorganizowanym z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości pt. „Kotylion dla Niepodległej”. Do konkursu przystąpiło 41 chętnych uczniów, którzy wykonali według własnego pomysłu i z różnych materiałów wzory kotylionów. Wszystkie prace były ciekawe i starannie wykonane. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony dyplomem i słodkim upominkiem.

potega_umyslu_plakat_ok

W dniu 08.11.2019 r. uczniowie klas I i II pod opieką pań wychowawczyń oraz nauczycielki języka angielskiego pojechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  w Krośnie.
Przy biurze RDLP jest otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej. Nasze dzieci wzięły tam udział w zajęciach edukacyjnych. Zajęcia prowadziła pani leśnik, która oprowadziła nas leśną ścieżką i pokazała przyrodę i zwierzęta występujące w lesie. Uświadomiła nam jak wiele funkcji spełnia las, oraz że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan przyrody.
Na koniec pani leśnik wręczyła wszystkim uczestnikom opaski odblaskowe z ilustracjami zwierząt żyjących w podkarpackich lasach oraz przekazała dla szkoły kolorowe książeczki i kolorowanki o tematyce leśnej.

Nie zastanawiamy się, co to znaczy wspólne dobro, interes narodowy, poczucie tożsamości. Jednak chcemy dbać o honor Polaka i żyć w pokoju. Dlatego też, pielęgnując polskie tradycje narodowe, 8 listopada w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej  odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Akademię przygotowali uczniowie klas IV – VIII pod kierownictwem p. Małgorzaty Jakubowskiej, Agnieszki Sząbary oraz p. Krzysztofa Krężałka. Nad oprawą muzyczną czuwała opiekunka chóru p. Agata Samborowska – Zajdel, a dekoracje były dziełem p. Anny Dubis. Recytowane utwory poetyckie, współczesne aranżacje pieśni patriotycznych wykonane przez chór szkolny przeniosły wszystkich w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność. Nasi mali aktorzy w dostępnej formie przedstawili los Polski pod obcym zaborem i patriotyzm Polaków niezależnie od stanu. Przygotowane inscenizacje niewątpliwie uświadomiły zgromadzonej publiczności, co znaczy słowo: Niepodległość.
Podsumowaniem rozważań nad słowem wolność było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego, które nastąpiło w jakże symbolicznym czasie, o godzinie 11.11.
Po części artystycznej głos zabrała dyrektor naszej szkoły, pani Małgorzata Pelczar, która podziękowała organizatorom za pracę włożoną w obchody tego święta i życzyła wszystkim prawdziwej wolności, niezależnie, w którym zakątku świata się znajdują.
Narodowe święto przypomniało wszystkim zgromadzonym ważne dla każdego Polaka daty i wydarzenia historyczne, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz dążenia niepodległościowe. Pan dyrektor P. Węgrzyn przypomniał zgromadzonym o wolnym dniu z okazji Święta Niepodległości. Ogłoszono również wyniki konkursu zorganizowanego w klasach młodszych na najpiękniejszy kotylion. Fundatorem nagród, które uczniowie otrzymają będzie Sklepik Szkolny.
Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystej akademii stanęli do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Myślimy, że nasi wychowankowie poczuli przywiązanie do historii, dumę z przynależności do narodu polskiego, szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie oraz przywiązanie do tradycji chrześcijańskich. Wyrazem tego była ich postawa w czasie uroczystości wyrażająca się poprzez odświętny strój oraz wzorowe zachowanie.
Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter akademii.

Orszak Świętych jest radosnym przedłużeniem Uroczystości Wszystkich Świętych. „Powołanie do świętości to zadanie dla każdego z nas. Na tej drodze może nas wspomagać wzór świętych, którzy niejako przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami łatwiej jest kroczyć przez codzienność i dotrzeć do obranego celu”. Po raz kolejny, nasza szkoła włączyła się w akcję, której inicjatorem i propagatorem od kilku lat jest Szkoła Podstawowa w Zręcinie. Niosąc relikwie świętych i błogosławionych, ich figury i obrazy, a nawet sami wcielając się  w te role przez specjalną charakteryzację i przebranie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej i Szkoły Podstawowej w Zręcinie starali się pokazać światu i sobie, że „święty to nie  żadna  wyimaginowana postać  oglądana  na  obrazach  wiszących  w kościołach, ale zwyczajny człowiek przeżywający swoje życie wraz z Chrystusem”. Nasi mali „święci” przygotowali wspólnie z rodzicami i nauczycielami stroje i wcielili się w postacie:  św. Jana Pawła II, św. Stanisława Biskupa, św. Jana Kantego, św. Józefa Sebastiana Pelczara, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Franciszka Marto i św. Hiacynty  Marto,  św.  Faustyny,  św.  Teresy  od  Dzieciątka  Jezus, św. Jana z Dukli, bł. ks. Jana Balickiego, bł. ks. Michała Sopoćki. Krocząc przez ulice Zręcina, we wspólnym orszaku w kierunku kościoła parafialnego, młodzież dała świadectwo temu, że poznawanie własnych patronów może być doskonałą okazją do tego, by samemu podążać w stronę świętości.

25 października p. Dyrektor, opiekunowie SKPCK wraz z zarządem uczestniczyli w obchodach 100 lecia PCK. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w krośnieńskiej Farze, której przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Buchowski. Następnie w RCKP odbyła się uroczysta akademia podczas której wręczono medale okolicznościowe, pamiątkowe dyplomy oraz odznakę Ministra Zdrowia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Uczniowie Szkoły Muzycznej „PRO MUSICA” w Krośnie uświetnili uroczystość pięknym koncertem.
Fotorelacja dostępna jest na stronie terazKrosno.pl.

23 października 15 uczniów – przedstawicieli Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunami odwiedziło groby zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz grób Ignacego Łukasiewicza, ks. prałata J. Moskala, ks. proboszcza S. Łuksika i ks. M. Kaszowskiego. Przy grobach modliliśmy się i paliliśmy znicze. Towarzyszyła nam chwila zadumy i refleksji. Wspominaliśmy znane wszystkim słowa „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

W promieniach jesiennego słońca grupa siódmoklasistów pod uważnym okiem wychowawcy udała się na klasowy rajd. Trasa wędrówki wiodła przez Kobylany, stamtąd udali się podziwiać potężne wiatraki w Łękach Dukielskich aby w końcu dotrzeć do grodziska, celu wyprawy. Wzgórze to znajduje się na wysokości 426 m n.p.m., w VIII –XII wieku mieszkające tu plemiona obrały na swój potężny gród. Było ono otoczone poczwórnymi wałami i fosami, które są dobrze widoczne w terenie. Najlepiej widać je właśnie jesienią. Na zakończenie wyprawy wędrowcy posilili się smaczną kiełbaską z ogniska. Długość trasy została zmierzona w krokach – było ich ok. 23 tysiące. Zapraszamy do galerii zdjęć (A. Jasłowski, P. Cichocki, B. Malik)

W dniu 18 października 2019 r. odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Uczniowie po raz pierwszy złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły. Zanim Pani Dyrektor przyjęła ich do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej musieli zrzucić zaklęcie Złej Wróżki wędrując w daleką podróż do czterech krain. W Krainie Śpiewu przywitał ich Czerwony Kapturek i podarował klucz wiolinowy w nagrodę za zaśpiewanie piosenki. W Krainie Pracy czekał na nich Krasnal. Uczniowie chwalili się tym, czego już nauczyli się w szkole. Otrzymali symbol pracy – pszczółkę. Śnieżka czekała na nich w Krainie Miłości. Pierwszoklasiści udowodnili, że kochają swoją Ojczyznę i rodziców. Otrzymali symbol miłości – serce. Na koniec w Krainie Mądrości Kot w butach sprawdzał ich wiedzę z różnych dziedzin życia. Pierwszoklasiści udowodnili, że nie boją się szkoły oraz czekających ich obowiązków. W nagrodę otrzymali symbol mądrości – sowę. Zdobyli wszystko, co było potrzebne do zrzucenia zaklęcia i znów stali się pierwszakami. Na koniec uroczystości otrzymali życzenia od Pani Dyrektor i uczniów klasy II, III.
„Życzymy Wam Koledzy, w dniu święta Waszego,
by nikt nie żałował tu czasu spędzonego,
bo każdy po latach wniosku się doczeka,
że szkoła- to najpiękniejszy czas w życiu człowieka.”
Na pamiątkę tej doniosłej uroczystości Pan Wicedyrektor wręczył uczniom klasy I zakładki do książek a wychowawczyni wręczyła pamiątkowe dyplomy. Rada Rodziców ufundowała upominki oraz wyjazd do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, aby uczniowie mogli lepiej poznać patrona szkoły Ignacego Łukasiewicza.

Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono 27 kwietnia 1972 roku, określając ustawą – Kartą praw i obowiązków nauczyciela – jako Dzień Nauczyciela. Od roku 1982 na mocy ustawy „Karta Nauczyciela” święto obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.
Data 14 października upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773 roku). Komisję utworzono na polecenie króla Stanisława Augusta. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Cała społeczność szkolna, nauczyciele, uczniowie i pracownicy administracji i obsługi, 14 października 2019 r. uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego, p. Renatę Janochę i p. Bogusławę Michalczyk.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w tym dniu do wszystkich świętujących. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w zabawnych scenkach przeplatanych piosenkami, przedstawili życie nauczyciela. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem p. Agaty Samborowskiej Zajdel. Miłym akcentem była samba zatańczona przez Amelkę i Radka. To nauczyciel, niezależnie od tego czy jest dyrektorem, wychowawcą klasy, czy pedagogiem szkolnym, zachęca do wytrwałości, budzi wiarę w posiadane siły i talent. Za ten wkład i zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia młodzież wyraziła swoją wdzięczność gronu pedagogicznemu. Ciepłych słów nie szczędziła także dyrektor szkoły. P. Małgorzata Pelczar, która złożyła najgorętsze życzenia pracownikom naszej szkoły. Życzenia przekazał również Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, p. dyrektor CUO Gabrieli Nizianty, radna naszej miejscowości p. Alina Celej i p. sołtys Bogusława Kawalec. Na koniec uczniowie obdarowali wszystkich pracowników naszej szkoły jesiennymi wrzosami. Dyrektor, wicedyrektor i nauczyciele serdecznie dziękują Rodzicom i uczniom za pamięć i piękne kwiaty.

15 zawodników UKS „Jasiołeczka” Świerzowa Polska wystartowało 12.10.2019 r. w Rzeszowie w Międzynarodowym Turnieju Judo Dzieci  organizowanym przez Uczniowski Klub Judo „Millenium”.
W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 3 miejsce!!!
Naszą szkołę reprezentowało 4 młodych judoków.
Ich sukcesy indywidualne to:
Złoty medal: Martyna Faber
Srebrny medal: Mikołaj Nabagło
Brązowy medal: Michał Dubis
VII miejsce: Michał Nabagło
Gratulujemy wszystkim zawodnikom!

Brawo Rajdowcy! Podczas Rajdu Pieczonego Ziemniaka zostały zorganizowane konkursy turystyczno-krajoznawczy oraz przyrodniczo – ekologiczny. Nasi rajdowcy rozłożyli konkurencję na łopatki 😎 

W dniu 11 października 2019 r. nasza szkoła była gospodarzem Igrzysk Młodzieży oraz Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych.
W Igrzyskach Młodzieży udział wzięła Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej, gospodarz turnieju oraz drużyna  Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie. Drużyna w składzie Paweł Cichocki, Jakub Szmist, Eryk Warunek oraz Nadia Szmist przeszła do etapu powiatowego ponieważ była jedyną zgłoszona drużyna w tej kategorii wiekowej.  W Igrzyskach Dzieci udział wzięły dwie drużyny. Drużyna gospodarzy w składzie Bartosz Zuzak, Szymon Prętnik, Bartłomiej Lech oraz Anna Krzanowska oraz drużyna Szkoły Podstawowej ze Zręcina. Uczniowie rywalizowali na dystansie 4 rund 2 x 15 min. (30 min. na partie) na czterech szachownicach, przy czym na 4 szachownicy rywalizowały dziewczynki. Rywalizacja przebiegała w atmosferze ‚fair play’, a każdy zawodnik zdobywał cenne małe punkty co dało równie cenne duże punkty. Pierwsza, druga oraz trzecia runda zakończyła się wynikiem 2,5 pkt do 1,5 pkt dla gospodarzy.  Ostatnia runda również należała do gospodarzy, którzy wygrali 3,5 pkt do 0.5. Tym samym wygrana dała gospodarzom awans do rozgrywek powiatowych. Ostateczne wyniki prezentuje się następująco:

  1. Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej – 11 pkt
  2. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie – 5 pkt

Gratulujemy zwycięstwa i awansu do powiatowej fazy rozgrywek, życząc tym samym dalszych sukcesów!

Sezon rajdowy rozpoczęty! 11 października drużyna rajdowa Świerzowscy Rajdowcy wzięła udział w IX Rajdzie Ekoturystycznym Pieczonego Ziemniaka. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania sali edukacyjnej Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli. Stamtąd autokarem udaliśmy się do Stasiany, gdzie pod przewodnictwem Pana Ryszarda Majki przeszliśmy ścieżką przyrodniczą ,,W Przełomie Jasiołki” na gorę Ostra 😆 Góra ta nie bez powodu nosi swoje imię, podejście jest dość strome. Na zakończenie rajdu rozpaliliśmy ognisko na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski i ziemniaczki. Tradycją rajdów są konkursy ekologiczno – przyrodniczy oraz turystyczno-krajoznawczy. Nasi rajdowcy (Oliwia Adamik, Paulina Guzik, Hubert Szuba oraz Eryk Warunek) zdobyli zaszczytne I, II oraz III miejsca 😆 Brawo!!! Zapraszam do galerii zdjęć.

O tym, że tabliczkę mnożenia warto znać, czy wręcz trzeba się z nią zaprzyjaźnić wiedzą wszyscy dorośli oraz starsi koledzy i koleżanki. Po wakacyjnej przerwie – czasie odpoczynku i relaksu, ale też i stagnacji czy wręcz regresie w sprawności rachunkowej, przyszła pora na przypomnienie sobie tabliczki mnożenia. Przygotowania obejmowały nie tylko trening poszczególnych działań. Tworzone były również plakaty tematyczne, na których uczniowie mogli wykazać się kreatywnością w jak najciekawszym przedstawieniu prawideł liczeniowych.
Na piątek 4 października była już pełna mobilizacja. Emocje towarzyszyły uzupełnianiu przykładów w łatwiejszym wariancie(przy znanych czynnikach), czy trudniejszym (przy znajomości jednego elementu mnożenia czy dzielenia oraz iloczynu lub ilorazu).
Zmagania konkursowe w różnych zakresach wyłoniły Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Ci, którym nie przyznano laurów będą musieli jeszcze ciężko popracować by Królowa nauk nie musiała się smucić.
Warto ćwiczyć nieustannie tabliczkę mnożenia i dzielenia bo:
– poprawiamy koncentrację,
– ćwiczymy pamięć,
– uczymy się różnych technik zapamiętywania liczb.

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci 4 października br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, pracującym na co dzień w  Miejskiej Policji w Krośnie, aspirantem P. Marcinem Krówką.
Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.
Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie  zagrożenia mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Uczniom klas młodszych funkcjonariusz przekazał filmy profilaktyczne, związane z zachowaniem się na drodze. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusz omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji.

W dniu 30 września 2019 r. uczniowie klasy I pod opieką wych. B. Gefert uczestniczyli w spotkaniu z policjantami i strażakami w GOK w Chorkówce. Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Krośnie asp. Tomasz Czelny przedstawił uczniom zasady bezpieczeństwa poruszania się po drogach oraz zachowania się w różnych sytuacjach. Natomiast dh Kazimierz Gładysz mówił o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. W drugiej części spotkania pierwszoklasiści obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa pt.” Być dorosłą bardzo chciała, więc na miotle odleciała”. Po spektaklu dzieci mogły obejrzeć samochód strażacki wraz z wyposażeniem oraz usiąść za kierownicą radiowozu policyjnego. Na koniec spotkania uczniowie klasy I otrzymali odblaski ufundowane przez GOK w Chorkówce.

FOTORELACJA GOK

 

Dzień Chłopaka jest obchodzony 30 września, a święto cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród nastolatków. Z tej okazji otrzymują oni prezenty oraz życzenia od koleżanek z klasy. Niezależnie od budżetu na prezent, najważniejsza jest pamięć i miłe słowo w tym dniu. Czasem uśmiech i komplement może sprawić większą przyjemność niż najdroższy i najbardziej wyszukany podarek.
Dla uczczenia tego święta  koleżanki z Samorządu Uczniowskiego przygotowały niespodzianki dla wszystkich chłopców i Panów uczących w naszej szkole w postaci słodkich upominków. Dodatkowo, każdy chłopak, który założył w tym dniu muszkę był zwolniony z odpowiedzi w czasie lekcji. Nasi chłopcy wyglądali wyjątkowo!

Świerzowa Polska obchodziła jubileusz 600-lecia istnienia. Obchody miały miejsce 28 września 2019r., a organizatorem była społeczność wsi na czele z P. Sołtys Bogusławą Kawalec.
Uroczystość rozpoczęła Msza Św., celebrowana przez księży z tutejszej parafii. Po mszy w kościele parafialnym w Zręcinie nastąpił przemarsz zaproszonych gości i mieszkańców wsi do Świerzowej Polskiej w asyście Orkiestry Dętej z Miejsca Piastowego oraz Pocztów Sztandarowych Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej oraz OSP w Świerzowej Polskiej. Przy budynku A Szkoły Podstawowej odsłonięto tablicę pamiątkową i poświęcono obelisk upamiętniający tę ważną dla społeczności lokalnej uroczystość. Dalsza część imprezy odbyła się w hali sportowej w budynku B. Uroczystościom towarzyszyły wystawy i prezentacje, przygotowana została również jubileuszowa publikacja. Społeczność szkolna, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz rodzice czynnie włączyli się w przygotowanie budynku na przyjęcie zaproszonych gości.

22 września 2019 r. odbył się w Jaśle pierwszy turniej w ramach Podkarpackiej Ligi Judo Dzieci. Z naszego klubu UKS „Jasiołeczka” Świerzowa Polska wystartowało 12 zawodników. Trener Piotr Drozd miał wiele powodów do zadowolenia, gdyż młodzi judocy stoczyli zacięte i bardzo udane walki. Wszyscy wrócili z medalami. Naszą szkołę reprezentowali:
Martyna Faber – II miejsce
Michał Dubis – II miejsce
W zawodach uczestniczyły kluby zrzeszone w Podkarpackim Okręgowym Związku Judo:
– ASW Judo Jasło (organizator turnieju)
– UKS „Piętnastka” Krosno
– UKS „Skorpion” Krosno
– Judo Millenium Rzeszów
Wyjazd i opłaty startowe zostały sfinansowane z dotacji Gminy Chorkówka.

IMG_20190922_123958824 Swierzowa IMG_20190922_123958824 Swierzowa

 

Informuję, że zgodnie kalendarzem roku szkolnego najbliższy piątek 27.09.2019 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
(Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603).

20 września 2019 r., w budynku B Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej miało miejsce historyczne wydarzenie, które na trwałe wpisze się w karty historii szkoły. Tą ważną chwilą, niezwykłą i piękną, która zapadnie na stałe w świadomości uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej było poświęcenie sztandaru. Radość z tego wydarzenia dzielili z uczniami i nauczycielami szkoły znakomici goście: misjonarz ks. dr Michał Mierzwa, ks. Wacław Socha, proboszcz parafii w Zręcinie, ks. emeryt Edward Stępień oraz przedstawiciele Rady Rodziców P. A. Bęben i P. M.Faber.
Pani Dyrektor Małgorzata Pelczar przywitała wszystkich uczestników ceremonii poświęcenia sztandaru, a swoje przemówienie rozpoczęła słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”. Waga tego symbolu sprawiła, że  uroczystość miała charakter tak podniosły i dla społeczności szkolnej stała się dniem szczególnym.
Szkoła Podstawowa w Świerzowej Polskiej, decyzją Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego przejęła imię patrona po likwidacji gimnazjum. Szkoła podjęła starania o ufundowanie nowego sztandaru, który będzie towarzyszył społeczności szkolnej podczas najważniejszych uroczystości – rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, Pasowania Pierwszoklasistów, apeli związanych z obchodami świąt państwowych.
„Sztandar uznawany jest za symbol najważniejszych wartości, ma znaczenie symboliczne, to znak dla Polski, ale i naszej Małej Ojczyzny”
– te słowa rozbrzmiewały pośród gawiedzi szkolnej, która na znak powagi ceremonii, ubrana odświętnie, wsłuchiwała się w przemówienie P. Dyrektor.
Następnie, przedstawicielka Rady Pedagogicznej, P. Agnieszka Sząbara, w krótkim rysie historycznym przybliżyła sylwetkę bohatera uroczystości, patrona szkoły romantyka i nafciarza, dobroczyńcy lokalnej społeczności – Ignacego Łukasiewicza.
Jemu także złożono hołd w postaci hymnu, wykonanego przez chór szkolny. Autorem słów i muzyki jest opiekunka chóru szkolnego, P. Agata Samborowska-Zajdel.
Z-ca dyrektora, P. Piotr Węgrzyn w kolejnej odsłonie uroczystości zaprezentował sztandar szkoły i podkreślił, że jest on symbolem więzi, która łączy społeczność szkolną, motywuje do działania. Posiadanie własnego sztandaru dodaje też prestiżu i sprawia, że inne szkoły mają dla niej więcej szacunku.
Po tych słowach rozpoczęła się najważniejsza część ceremonii – poświęcenie sztandaru szkoły, którego dokonał ks. misjonarz dr Michał Mierzwa. Skierował słowa do młodzieży nawiązując do postaci Ignacego Łukasiewicza, do jego pracowitości i skromności.
Kilka słów do zgromadzonych wygłosił również proboszcz parafii, ks. Wacław Socha i przypomniał o szacunku i pamięci dla Ignacego, który spoczywa na miejscowym cmentarzu.
Na zakończenie uroczystości P. Dyrektor podziękowała fundatorom sztandaru i uroczystych strojów dla Pocztu Sztandarowego : Radzie Rodziców, opiekunom sklepiku szkolnego, P. Jolancie Wenc oraz P. Krzysztofowi Krężałkowi, także radnej Świerzowej Polskiej, P. Alinie Celej.
Dziękując wszystkim zebranym za udział w ceremonii, P. Małgorzata Pelczar zakończyła swoje przemówienie słowami: „Drodzy Uczniowie, ten sztandar to symbol honoru i najwyższej godności, proszę go strzec, a swoją nauką i postawą umacniajcie autorytet szkoły. Niech ten sztandar zawsze otoczony będzie powszechnym szacunkiem”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej  mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Od 16-18 września 2019 roku społeczność szkolna odpowiedziała tłumnie na zaproszenie proboszcza parafii w Zręcinie Ks. Wacława Sochy i aktywnie wzięła udział w zorganizowanych przez parafię Misjach Świętych. Tematem przewodnim były słowa z roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”, a  przewodnikiem rozważań Ksiądz Misjonarz  dr Prałat Michał Mierzwa.
Misje parafialne mają długą tradycję w Kościele katolickim, ale ich cel zawsze pozostawał taki sam – rozbudzić w sobie na nowo wiarę i umocnić naszą relację z Bogiem. Misje święte są szczególnym rodzajem otwartych rekolekcji. W parafii przeprowadza się je zazwyczaj co dziesięć lat. Misje to wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu.
To czas myślenia i refleksji, a niejednokrotnie rozrachunku z własnym sumieniem w obliczu prawdy o miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego. To wreszcie czas naprawiania relacji z ludźmi, z którymi żyjemy, pracujemy, których kochamy i których nie akceptujemy, osób bliższych i dalszych naszemu sercu.
Uczniowie  klas 0-VIII pod okiem wychowawców uczestniczyli w nabożeństwach misyjnych dla dzieci i młodzieży w poniedziałek i wtorek, 16 i 17 września 2019r.,od godziny 10 do 12.30. Był to dla nich czas refleksji, nauki, ale też zabawy.
Misje to czas modlitwy i sakramentów świętych: zwłaszcza pokuty i pojednania oraz Eucharystii. W środę uczniowie prowadzili rozważania w czasie  nabożeństwa pokutnego, a potem przystąpili do spowiedzi św.
Ksiądz Misjonarz powtórnie spotkał się z uczestnikami nabożeństw misyjnych z naszej szkoły podczas poświęcenia sztandaru z wizerunkiem patrona Ignacego Łukasiewicza.

Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej oraz Zespół Szkół w Zręcinie od wielu lat są szkołami partnerskimi. Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy przystępując wspólnie do akcji Narodowe Czytanie – inicjatywy krzewienia polskiej literatury, odbywającej się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji zaproponowano „Nowele polskie”. Spośród ośmiu wybranych lektur naszej szkole przypadła nowela Marii Konopnickiej pt. ”Dym”. 7 września  2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz z Panią Dyrektor włączyli się do działań na rzecz  popularyzacji czytelnictwa i  pięknie zaprezentowali tekst  wzruszającej noweli.

2 września 2019 roku trzeba było pożegnać beztroskie, słoneczne wakacje i przygotować się do nowych obowiązków. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczęli rok szkolny. Po mszy św., o godz. 9.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020.  Jaki będzie ten rok? To pytanie zadawali sobie wszyscy zgromadzeni. Ważne jest, aby po 10 miesiącach wytężonej pracy, każdy mógł przyznać, że nie był to czas stracony, a wręcz przeciwnie – przyniósł wiele sukcesów dydaktycznych, sportowych, artystycznych, zaowocował rozwojem osobistym.
Na wstępie, Pani Dyrektor Małgorzata Pelczar powitała zebranych Uczniów, Nauczycieli i Rodziców oraz życzyła wszystkim wiele zapału do pracy, udanego, obfitującego w same sukcesy nowego roku szkolnego. Następnie przedstawiła wychowawców uczniów z klas 0-VIII. Przypomniała również o rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Nowy rok szkolny przyniósł za sobą wiele zmian, bo od września w budynku B swoją edukację rozpoczęli uczniowie z oddziałów 0–VIII. Przedszkolaki natomiast pozostały w budynku A, w którym trwa remont, a od lutego 2020 roku wyremontowane pomieszczenia zaadoptowane zostaną na gminny żłobek. Uczniowie z klas 0 -III mogą korzystać z opieki na świetlicy, codziennie od 7.00 do 7.45 i od 11.30 do 15.30. Wszyscy uczniowie mają możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w stołówce szkolnej, która mieści się od września tego roku w budynku B. Wiele wysiłku i pracy włożono w przygotowanie placówki do zainaugurowania nowego roku szkolnego, za co podziękowała P. Dyrektor pracownikom szkoły, nauczycielom, a także rodzicom. Szkoła przejmuje również patrona po dawnym gimnazjum – Ignacego Łukasiewicza.
”Moim marzeniem jest, by Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice tworzyli szkołę przyjazną i otwartą, na miarę XXI wieku”- tymi słowami P. Dyrektor zakończyła swoje przemówienie i zaprosiła uczniów do klas na spotkania z wychowawcami.
Wszystkim Uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów, radości i zadowolenia z poszerzania swojej wiedzy i rozwijania umiejętności oraz wielu wspaniałych chwil przeżytych z rówieśnikami i nauczycielami!