Laboratoria Przyszłości

Uczniowie klasy VI podczas lekcji techniki budując obwody elektryczne analizowali zasady przepływu prądu w obwodach szeregowych i równoległych. Poznawali również kolejne elementy elektroniczne i ich symbole. Na  lekcji wykorzystano zestawy do nauki elektroniki i elektrotechniki zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

iskraNa lekcji fizyki uczniowie klasy VIII zapoznawali się z zagadnieniem przepływu prądu elektrycznego w gazach. W jaki sposób dochodzi do jonizacji gazów oraz jak powstają wyładowania atmosferyczne? Na te pytania starali się odpowiadać przeprowadzając różne eksperymenty. Przy pomocy maszyny elektrostatycznej obserwowali, jak powstają iskry elektryczne (pioruny).
Na lekcji wykorzystano maszynę elektrostatyczną zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Miło nam poinformować, że w szkole wznowiło swoją działalność Kółko Fotograficzne. Na pierwszym spotkaniu uczniowie zapoznali się ze sprzętem pozyskanym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Pośród pozyskanego sprzętu, który będzie wykorzystywany w ramach działalności kółka znalazły się apart fotograficzny z funkcją kamery, statyw, zestaw oświetleniowy jak również inne akcesoria, które będą sukcesywnie wykorzystywane w ramach spotkań kółka. Uczniowie poznali również szczegóły Gminnego Konkursu Fotograficznego „Jesień w moim obiektywie”, poznawali też budowę i niektóre opcje aparatu, które mogą być przydatne w fotografii krajobrazowej, portretowej czy fotografii makro, korzystając przy tym z aparatu, statywu oraz softboxu w celu poprawnego oświetlenia fotografowanych obiektów. Na kolejnych spotkaniach będą omawiane i ćwiczone inne przydatne w fotografii opcje z użyciem pozostałych akcesoriów pozyskanych w ramach projektu. Zapraszamy chętnych uczniów naszej szkoły na czwartkowe spotkania kółka.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

logo-Laboratoria_Przyszłości_pion_kolorLaboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na  lekcjach techniki, informatyki, fizyki czy przyrody ale również na kołach zainteresowań i na wszystkich zajęciach wykorzystujących treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego.

W ramach programu nasza szkoła zakupiła następujący sprzęt:

– drukarka 3D w z akcesoriami i laptopem,
– mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
– stacja lutownicza Hot AIR,
– cyfrowy aparat fotograficzny z funkcją kamery,
– statyw do aparatu i kamery,
– mikrofon kierunkowy,
– mikroport,
– gimbal do aparatu fotograficznego i kamery,
– zestaw oświetleniowy ze statywem,
– roboty edukacyjne,
– wizualizer,
– pomoce projektowe – zestawy elektroniczne,
– pomoce projektowe – burza mózgów,
– pomoce projektowe – maszyna elektrostatyczna,
– szafa metalowa z zestawami narzędzi dla uczniów.

Na szkolnego koordynatora projektu Laboratoria Przyszłości został powołany Pan Piotr Węgrzyn – nauczyciel informatyki i techniki, którego zadaniem będzie popularyzacja zakupionego w ramach projektu sprzętu oraz wspieranie nauczycieli prowadzących zajęcia z jego wykorzystaniem.