4 września 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im, Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczęli nowy rok szkolny 2023/2024 mszą świętą o godz. 8.00, po czym o godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku szkolnego.
Licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli, uczniów powitała dyrektor, Pani Małgorzata Frączek. W swoim przemówieniu zwróciła się do uczniów, nauczycieli i rodziców.
Po wakacyjnej przerwie stajemy u progu nowego roku szkolnego, pełni zapału, sił, nadziei, ale  i z pewnością pytań o to, jaki będzie ten rok. Pytanie to towarzyszy z pewnością nowym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją u nas, życząc, aby była to fascynująca przygoda, aby szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, otaczani przyjaźnią i opieką ze strony starszych kolegów i nauczycieli.
Starszym uczniom, szczególnie ósmoklasistom, spłynęły życzenia odnośnie powodzenia na pierwszym w ich życiu ważnym egzaminie ósmoklasisty, rozpoczynającym wkraczanie w dorosłość wraz z wyborem szkoły średniej. Oby ten wybór był trafny i szedł w parze z marzeniami.
Wszystkich uczniów czeka rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość – ta najbliższa, ale i ta dalsza – powiedziała Pani Dyrektor.  
Pani Dyrektor podziękowała rodzicom za przybycie, życząc im dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia, licząc na owocną współpracę  i wsparcie.
W stronę nauczycieli padły życzenia szczególnie radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów, ale nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Mamy aż 10 miesięcy, by wzajemnie uczyć się od siebie i inspirować. Korzystajmy z okazji, że jesteśmy tu wszyscy razem, cieszmy się wspólnie spędzanym czasem i na każdym kroku okazujmy sobie życzliwość.
Na zakończenie padły słowa, aby ten rok był rokiem, w którym każdy z nas będzie miał odwagę dążyć do swoich marzeń, rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe talenty.
Owocnego, inspirującego i radosnego roku szkolnego!!!