Piotr Węgrzyn

Wielki sukces ucznia naszej szkoły. Michał Dubis brązowym medalistą Pucharu Polski U13 w judo. Zawody odbyły się 24 września w Opolu. W drodze do brązowego medalu Michał pokonał zawodników warszawskiego i opolskiego klubu, ulegając tylko jednemu przeciwnikowi. III miejsce na Pucharze Polski to dotychczas największy sukces naszego ucznia i zawodnika UKS Jasiołeczka. Trenerem Michała jest Piotr Drozd. Gratulacje!!!

received_243234755343020

wybory

W sobotę 16 września, przedstawiciele Caritasu naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w obchodach 84. rocznicy zdradzieckiej napaści sowieckiej Rosji na Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy w kaplicy przy tablicy ks. mjr. Mieczysława Janasa, reprezentującego poległych w Katyniu oraz posła Stanisława Zająca – przedstawiciela ofiar katastrofy smoleńskiej.
Następnie zatrzymano się przy Dębach Katyńskich upamiętniających ks. mjr. Mieczysława Janasa i mjr. Karola Szopę, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Centralnym punktem wydarzenia była Msza Święta sprawowana w intencji Ojczyzny i poległych w obronie Polski.

Narodowe Czytanie to piękna akcja czytelnicza, dzięki której nieustannie przypominana jest tradycyjna forma sięgania po wersje papierowe lektur i powieści narodowych. To wyjątkowe wydarzenie, które pomaga zwrócić uwagę na bogactwo polskiej literatury, zachęcając jednocześnie do samodzielnego studiowania książek i wzmacniając poczucie wspólnej tożsamości. Również w naszej szkole wzięliśmy udział w akcji Narodowego Czytania. Korzystając z uroków kończącego się lata, 13 września, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na boisku szkolnym, by w blaskach promieni słonecznych i w cieniu brzózek posłuchać interpretacji fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Uczniowie z klasy piątej, w strojach ludowych i szlacheckich, w otoczeniu pięknej przyrody, zaprezentowali legendę o Janie i Cecylii. Dekoracja, stworzona wspólnymi siłami przez nauczycieli, uczniów i rodziców, nawiązująca do wiejskiej egzystencji ludzi żyjących w trudnych, pozytywistycznych czasach, przeniosła widzów w wyjątkowy świat Elizy Orzeszkowej. Swoją interpretację utworu przedstawili także siódmoklasiści we fragmencie rozmowy dwóch głównych bohaterek powieści- Justyny Orzelskiej i Marty Korczyńskiej. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności dzięki pomocy nauczycielek języka polskiego – p. Małgorzaty Jakubowskiej i p. Agnieszki Sząbary. Czytajmy polską literaturę piękną!

talenty_2

Ta szkoła

Jak co roku, w pierwszych dniach września, nasza Gmina Chorkówka jest organizatorem ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez parę prezydencką, jaką jest Narodowe Czytanie, w tym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Nasza szkoła przyjęła zaproszenie uczestniczenia w tym niecodziennym kulturalnym wydarzeniu i w sobotę 9 września o godzinie 10.00 uczniowie wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Frączek, nauczycielami p. Agnieszką Sząbarą, p. Małgorzatą Jakubowską i p. Arturem Jasłowskim spotkali się w Chorkówce, aby wysłuchać fragmentów powieści „Nad Niemnem”, najbardziej znanego utworu Elizy Orzeszkowej,  podejmującego tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Spotykamy się w niej  z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, delektujemy się bogatą nadniemeńską przyrodą, wspaniałymi i wnikliwie opisanymi pejzażami i krajobrazami. Poznajemy piękną symboliczną legendę o Janie i Cecylii jako symbolu i fundamencie narodowej pamięci..” Tak to dzieło podsumował Prezydent Andrzej Duda.
To spotkanie literackie było okazją, aby posłuchać czytania wybranych  fragmentów powieści w wykonaniu, m.in. Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego, pracowników  Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce Pani Małgorzaty Wierdak, Pana Bogusława Packa, Dyrektor CUO w Chorkówce Pani Gabrieli Nizianty oraz innych pracowników Urzędu Gminy Chorkówka i przedstawicieli lokalnej społeczności i instytucji.. Ponadto imprezę uświetniały występy członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce „Że chcę”, Zespołu  Dziecięco – Młodzieżowego „Zazula”.
Nasi uczniowie aktywnie brali udział w konkursie wiedzy o Elizie Orzeszkowej, otrzymując nagrody. Da uczestników wydarzenia był przygotowany kącik plastyczny. Wszyscy mogli podziwiać wystawę fotograficzną Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego ”Kuźnia Światła.”
Znalazło się również coś dla podniebienia. Panie z Klubu Seniora w Chorkówce spisały się na medal, przygotowały przepyszne smakołyki, którymi wszyscy się częstowali.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło w miłej atmosferze, było okazją do spotkania się w gronie miłośników literatury.
Dziękujemy organizatorom i do zobaczenia w przyszłym roku.

zadławienia

4 września 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im, Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczęli nowy rok szkolny 2023/2024 mszą świętą o godz. 8.00, po czym o godz. 9.00 rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku szkolnego.
Licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli, uczniów powitała dyrektor, Pani Małgorzata Frączek. W swoim przemówieniu zwróciła się do uczniów, nauczycieli i rodziców.
Po wakacyjnej przerwie stajemy u progu nowego roku szkolnego, pełni zapału, sił, nadziei, ale  i z pewnością pytań o to, jaki będzie ten rok. Pytanie to towarzyszy z pewnością nowym uczniom naszej szkoły, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją u nas, życząc, aby była to fascynująca przygoda, aby szybko poczuli się tutaj dobrze i bezpiecznie, otaczani przyjaźnią i opieką ze strony starszych kolegów i nauczycieli.
Starszym uczniom, szczególnie ósmoklasistom, spłynęły życzenia odnośnie powodzenia na pierwszym w ich życiu ważnym egzaminie ósmoklasisty, rozpoczynającym wkraczanie w dorosłość wraz z wyborem szkoły średniej. Oby ten wybór był trafny i szedł w parze z marzeniami.
Wszystkich uczniów czeka rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków, ale i z pewnością możliwości odnoszenia sukcesów i pokonywania trudności. Jaki będzie ten rok w największej mierze zależy od Was, od Waszych postaw, motywacji do pracy, Waszego podejścia do obowiązku, jakim jest nauka. To Wy pracujecie na to, jak będzie wyglądała Wasza przyszłość – ta najbliższa, ale i ta dalsza – powiedziała Pani Dyrektor.  
Pani Dyrektor podziękowała rodzicom za przybycie, życząc im dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia, licząc na owocną współpracę  i wsparcie.
W stronę nauczycieli padły życzenia szczególnie radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów, ale nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Mamy aż 10 miesięcy, by wzajemnie uczyć się od siebie i inspirować. Korzystajmy z okazji, że jesteśmy tu wszyscy razem, cieszmy się wspólnie spędzanym czasem i na każdym kroku okazujmy sobie życzliwość.
Na zakończenie padły słowa, aby ten rok był rokiem, w którym każdy z nas będzie miał odwagę dążyć do swoich marzeń, rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe talenty.
Owocnego, inspirującego i radosnego roku szkolnego!!!

Drodzy Uczniowie!

W poniedziałek 4 września rozpoczniemy nowy rok szkolny!
Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Zręcinie o godz. 8.00.
O godz. 9.00  odbędzie się spotkanie z dyrekcją i nauczycielami w hali sportowej. Następnie udacie się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami, którzy poinformują Was o szczegółach związanych z nowym rokiem szkolnym.
Życzymy Wam radosnych ostatnich dni wakacji i do zobaczenia w szkole!!!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej

 

Ze względu na trwające prace budowlane polegające na rozbudowie żłobka,
przepraszamy dzieci i rodziców za chwilowe utrudnienia związane z funkcjonowaniem przedszkola.

 

czytanie_23

Wnioski o objęcie dziecka opieką świetlicową w nowym roku szkolnym 2023/2024 można składać w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej do 4 września br.

Wniosek do pobrania

Stołówka szkolna będzie czynna od wtorku 5 września 2023 r.

Odpłatność dla uczniów na wrzesień wynosi:
I danie: 19 x 1,50 zł= 28,50 zł
II danie: 19 x 4,50 zł= 85,50 zł
pełny obiad: 19 x 6,00 zł= 114,00 zł

Na pierwszym spotkaniu z wychowawcami w dniu 4 września należy zdeklarować się o korzystaniu z całego posiłku lub tylko z poszczególnych dań oraz złożyć stosowne oświadczenie.

Wpłaty za obiady należy dokonać do 10 dnia września na nr konta placówki:
PKO BP  68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, SP Świerzowa Polska.

Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej rozpoczyna pracę w piątek, 1 września. Prosimy rodziców aby przyprowadzali dzieci do Przedszkola zgodnie ze złożonymi deklaracjami.

Oddział Przedszkolny (zerówka) w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczyna zajęcia w piątek, 1 września, o godz. 8.00.

 

W poniedziałek 14.08.2023 sekretariat będzie nieczynny!

 

Przybory szkolne:

 • 2 zeszyty 16- kartkowe w kratkę
 • 1 zeszyt 16- kartkowy w wąskie dwukolorowe linie
 • ryza papieru do ksero
 • piórnik – długopis, ołówek, temperówka, gumka do mazania, klej w sztyfcie, nożyczki, kredki ołówkowe i woskowe, flamastry, linijka, wąska taśma samoprzylepna;
 • gruba teczka walizeczka na przybory plastyczne (zostawiana w szkole), blok techniczny biały i kolorowy (sztywne kartki), papier kolorowy samoprzylepny i zwykły tzw. wycinanka, farby plakatowe, pędzel cienki i gruby, kubeczek na wodę, plastelina;
 • 2 cienkie teczki tekturowe (na wykonane prace plastyczne i kserówki);

Ubiór: strój gimnastyczny – biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki – w podpisanym płóciennym woreczku, buty na zmianę na białym spodzie w podpisanym płóciennym woreczku;

Higiena: paczka ręczników papierowych (uzupełniana po wyczerpaniu zapasu), chusteczki higieniczne

UWAGA!  Wszystkie przedmioty należy podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka.

powstanie79

 
Wydanie zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty nastąpi w dniu 6 lipca 2023 r. w godzinach od 9.30 do 12.00.
Zapraszamy do szkoły absolwentów lub prawnych opiekunów po odbiór zaświadczeń!
 

Uroczyste zakończenie roku 2022/2023 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Świętą, po której wszyscy zgromadzeni udali się na szkolną salę gimnastyczną. Tam nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu szkoły, Pani Dyrektor Małgorzata Frączek przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego. Poznaliśmy wyniki w nauce poszczególnych klas oraz uczniów z tych klas. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz świadectwa z wyróżnieniem. Rodzice uczniów z klasy VIII, z najwyższymi wynikami w nauce otrzymali z rąk Pani Dyrektor listy gratulacyjne oraz podziękowania za pomoc, jaką udzielali szkole. Wręczono też nagrody za stuprocentową frekwencję, za godne reprezentowanie szkoły w konkursach oraz za pracę w szkolnym sklepiku. Ponadto do Złotej Księgi wpisano uczniów, którzy w klasie VIII otrzymali na koniec roku szkolnego świadectwo z czerwonym paskiem.
Drugą część uroczystości uświetnili uczniowie klasy ósmej. Słowem i piosenką oficjalnie pożegnali się z Panią Dyrektor, nauczycielami, pracownikami, młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły, do której uczęszczali wiele lat. Uczniowie klasy siódmej pożegnali kolegów i koleżanki z klas najstarszych, życząc im samych sukcesów w dalszym życiu. Łez i wzruszeń nie było końca.
Kolejny rok szkolny za nami. Mamy nadzieję, że każdy z uczniów będzie pozytywnie wspominał minione miesiące. Życzymy wszystkim udanych wakacji, a tym, którzy ukończyli naukę w naszej szkole, wysokich wyników egzaminów oraz sukcesów w dalszej edukacji.

3 absolwentów naszej szkoły odebrało w dniu wczorajszym wyróżnienia z rąk Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego. Dyplomy oraz nagrody w postaci bonów upominkowych, otrzymali Weronika Wojnar, Iga Fafuła i Filip Kuca. Wymienieni uczniowie uzyskali średnią powyżej 5.0 na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

8:00 – Msza Św. w kościele parafialnym w Zręcinie. Dzieci biorą udział w nabożeństwie pod opieką rodziców.

9:00 – Uroczysta akademia na sali gimnastycznej, wręczenie nagród uczniom.

10:30 – Spotkanie z wychowawcami z klasach, rozdanie świadectw.

Zakończenie około godziny około 11:20.

Stołówka w tym dniu będzie nieczynna, natomiast świetlica pracuje normalnie do 15:30.

20 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1 i 2 wzięli udział w wycieczce sponsorowanej przez Radę Rodziców działającą przy naszej szkole. Była to wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza na świecie i czynna do dzisiaj kopalnia ropy naftowej. W otoczeniu muzeum uczniowie mogli zobaczyć unikatowe urządzenia wykorzystywane w przemyśle naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Spacerując alejkami uczestnicy wycieczki mogli przenieść się do czasów, kiedy jeszcze nie było prądu, a ropa naftowa nazywana była czarnym złotem. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w XIX – wiecznej  aptece, gdzie dzięki nowoczesnym technologiom, uczniowie spotkali się z Ignacym Łukasiewiczem – wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. W Domu Łukasiewicza uczniowie obejrzeli również kolekcję lamp naftowych, fotografii, ekspozycję geologiczną, a także uczestniczyli w eksperymentach Łukasiewicza. Zobaczyli wiele szybów naftowych, które kopane były ręcznie i są czynne do dziś. Zwiedzili zabytkową kuźnię, w której dawniej mieścił się warsztat mechaniczny. Widzieli wiertnice z wieżami, drewniane „kiwaki” oraz różne ciekawe maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane niegdyś w kopalni ropy naftowej.
Pobyt w Bóbrce przybliżył dzieciom postać wybitnego wynalazcy – Ignacego Łukasiewicza, który jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową potencjał ropy naftowej. Była również rekreacja na świeżym powietrzu. W trakcie wycieczki znalazł się oczywiście czas na zakup drobnych pamiątek. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do szkoły.

W poniedziałek 19 czerwca uczniowie klasy III odbyli wycieczkę do Lasów Państwowych w Krośnie. Spotkanie rozpoczęła pani, która zaprosiła nas do altany i  w formie pogadanki ekologicznej opowiadała o korzyściach płynących z lasów, o zwierzętach i roślinach tam żyjących. Następnie dzieci zostały podzielone na 4 grupy i zaczęła się gra terenowa polegająca na budowaniu osady dla krasnoludków. Każdy zespół do swej budowli mógł wykorzystać dowolne materiały znalezione w lesie. Powstały ciekawe konstrukcje i domki. Z kolei poszczególne grupy opowiadały wymyślone historie o żyjących tam krasnoludkach. Potem wszyscy mieli czas na dowolne zabawy. Przygotował je tato jednej z uczennic pan Ł. Wilk. Było przeciąganie liny, pokonywanie toru przeszkód, skoki w workach i wiele innych. Przywiózł dużo rekwizytów i pomocy, dzięki którym uczniowie aktywnie i miło spędzili czas. O nasze brzuszki zadbały  mamy: pani B. Pigoń i pani M. Janiszewska. Upiekły na ognisku smaczne kiełbaski. Na koniec wycieczki jeszcze dzieci otrzymały po gałce pysznych lodów.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego wspaniałego wyjazdu!

Dnia 15 czerwca grupka uczniów Szkół Podstawowych im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej oraz Chorkówce dzięki uprzejmości Dyrektor Muzeum w Bóbrce, pani Barbary Olejarz wzięła udział w plenerze fotograficznym pt. „U Ignacego”.
Uczniowie rozpoznali się z podstawami budowy i obsługi aparatów fotograficznych, różnymi funkcjami aparatu fotograficznego w celu fotografowania architektury, krajobrazu, ludzi w fotografii oraz fotografii makro, jak również z zasadami trójpodziału kadru i właściwego kadrowania. Podczas pleneru uczniowie korzystali ze sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
Po dawce wiedzy teoretycznej uczniowie wędrowali ścieżkami muzeum wypatrując fajnych ujęć, wiele z nich było ciekawie przemyślanych i przygotowanych. Tak zapełniały się ujęciami karty aparatów, które posłużą do przygotowania wystawy w przyszłości…kilka z nich prezentujemy w galerii. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

7 czerwca Szkolne Koło Caritas i Wolontariatu przedstawiło audycję pod tytułem Samarytanie z Markowej. Poznaliśmy bohaterską rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów i ich siedmioro dzieci, którzy dali schronienie ukrywającym się Żydom podczas II wojny światowej. Dobrze wiedzieli, że ryzykują własnym życiem. W ten sposób przechowywali naszych starszych braci w wierze przez okres około półtora roku. Jednak na skutek donosu Niemcy rozstrzelali całą rodzinę i ukrywających się Żydów. W 1995 roku instytut Yad Vashem przyznał pośmiertnie Józefowi i Wiktorii Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Piękna i bohaterska postawa samarytan z Markowej doprowadziła do decyzji papieża Franciszka, aby wynieść ich na ołtarze nastąpi to 10 września tego roku. W klasach od IV do VIII ksiądz katecheta przeprowadził okolicznościowe katechezy związane z tym tematem. Rodzina Ulmów jest dla nas przykładem realizacji słów Chrystusa: Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

W sobotę 3 czerwca 2023 r. Rada Rodziców wraz z Zespołem Szkół w Świerzowej Polskiej oraz Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu już kolejny raz, zorganizowała piknik rodzinny.
Przy ogromnym wkładzie rodziców wszyscy jego uczestnicy, nie tylko Ci najmłodsi, mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, np.: dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżka na kucyku, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, konkursy i turnieje z nagrodami, stanowisko astronomiczne, stanowisko ratownictwa medycznego, pokazy strażackie, przejażdżki kładami oraz mile spędzić sobotnie popołudnie. Nie zabrakło jak zwykle pyszności: ciastek, lodów, przekąsek, cukrowej waty oraz pięknych występów uczniów Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, jak również zaproszonych gości. Mogliśmy podziwiać pokaz judo – UKS „Jasiołeczka” oraz tańca „Power Dance Studio”.
Za trud włożony w zorganizowanie imprezy dziękujemy w szczególności sponsorom: wójtowi Grzegorzowi Węgrzynowskiemu, radnemu Piotrowi Kozubalowi, Annie Skladanowskiej Filip, Aldonie Pałys, Beacie Wojnar, Adamowi Rokitowskiemu, Ireneuszowi Kozubalowi, Szymonowi Malikowi, Piotrowi Rachwałowi, Tomaszowi Święs – firma KLIWE, Joannie Kuźniarowicz – cukiernia Lukresja, Piotrowi Lechowi – cukiernia JoAsia, wytwórni wafli Delta w Zręcinie i wielu innym osobom, które wsparły piknik rzeczowo i swoją pracą. DZIĘKUJEMY!

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA CZERWIEC<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946 (nowy nr konta!)
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

W dniu dzisiejszym tj. 30 maja 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Gala miała miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce obok Rzeszowa.  W uroczystości wzięli udział laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim, stypendyści MEiN, dyrektorzy szkół, opiekunowie przygotowujący uczniów do poszczególnych konkursów i rodzice. Zmagania konkursowe trwające od początku roku szkolnego do połowy kwietnia były rozłożone na trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. W ostatnim z nich wyłoniono  laureatów i finalistów. Laureaci konkursów przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych w pierwszej kolejności, bez przeliczania punktów. Uczeń naszej szkoły, Maciej Szydło, został laureatem konkursu historycznego i w ten sposób, już w klasie siódmej, spełnił ten warunek. Ukoronowaniem tego wielkiego sukcesu było wręczenie Maciejowi i jego opiekunowi, panu Krzysztofowi Krężałkowi, dyplomów Podkarpackiego Kuratora Oświaty podczas  uroczystej gali. W dniu tego święta uczniowi towarzyszyli również dumni rodzice. Maciejowi, opiekunowi i rodzicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Piknik rodzinny_23

29.05. 2023 r. do naszej szkoły przyjechał Teatr Szafir z przedstawieniem „Zdrowa ekologia”. Wzięły w nim udział przedszkolaki oraz dzieci klas 0 – III.  Aktorzy przebrani w stroje żaby i bociana śpiewali piosenki i przeprowadzili konkursy na temat zdrowego odżywiania oraz utrzymywania higienicznego i aktywnego trybu życia. Uczniowie usłyszeli ciekawe informacje na temat ochrony środowiska.
Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w nauce śpiewania ekologicznych piosenek. Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodką nagrodę.

26 maja 2023r. klasa VI wraz z opiekunami p. Małgorzatą Jakubowską i p. Arturem Jasłowskim wybrała się na rajd po najbliższej okolicy w celu poznania jej atrakcji, krajobrazu i ciekawych zakątków. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania kościoła w Kobylanach wybudowanego w 1775, podziwiając jego zabytki, m.in. XIII- wieczną chrzcielnicę.
Dalsza część trasy to Wietrzno – Bóbrka – grodzisko wczesnośredniowieczne, położone nad rzeką Jasiołką w paśmie Pogórza Jasielskiego. Grodzisko położone jest na wzniesieniu sięgającym ponad 425m.n.p.m i otoczone jest z trzech stron stromymi stokami. Po krótkiej przerwie, nadszedł czas na upragnione ognisko. Wszyscy głodni i zmęczeni delektowaliśmy się pyszną pieczoną kiełbaską, po czym udaliśmy się do Bóbrki. I tam kolejna atrakcja – zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o kopalni ropy naftowej otwartej w 1854 roku i jej założycielach: Ignacym Łukasiewiczu, Tytusie Trzecieskim i Karolu Klobassie – Zrenckim. Przybliżył nam dokładnie postać patrona naszej szkoły Ignacego Łukasiewicza.
Zmęczeni, ale pod wielkim wrażeniem i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Wiemy, że to nie był stracony czas, ale przekonaliśmy się, że nasza najbliższa okolica jest piękna, warta zwiedzania, bo czasem, to co bliskie, jest nam obce, czyli słowa „Cudze chwalicie, swego nie znacie” są jak najbardziej trafne.
Już nie możemy się doczekać  następnej wędrówki!

Kolejna grupa zainteresowanych uczniów poznawała dziś tajniki programowania robotów. Tym, razem uczniowie pisali programy w języku Scratch. Ich zadaniem było sterowanie robotem tak aby ten omijając przeszkody dotarł do wyznaczonego celu. Podczas zajęć wykorzystano roboty Photon zakupione w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie. (M. Wańkowicz)
26 maja 2023r. uczniowie klasy 0 wraz z wychowawcą przygotowali uroczystość z okazji Dnia Matki „Jedno serce, a tyle miłości.” Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkie Mamy i złożyła serdeczne życzenia. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali wzruszające piosenki, wręczyli swoim Mamom bukieciki polnych kwiatów i własnoręcznie zrobione laurki. Udowodnili, że Dzień Matki jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych dni. Na koniec uroczystości złożyli swoim Mamom życzenia:
„Niech tak, jak piękne są pierwsze wiosenne kwiaty, piękną będzie każda chwila Waszego życia, niech w promieniach słońca spełnią się wszystkie marzenia , nawet te najskrytsze, niech każdy dzień będzie uśmiechniętym przyjacielem, a każdy nieuchwytny moment kolejnym krokiem ku szczęściu.

W dniach 23-25 maja br. ósmoklasiści mierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Do egzaminu przystąpiło 28 uczniów, którzy rozwiązywali arkusze egzaminacyjne podsumowujące ich wiedzę zdobytą w czasie nauki w szkole podstawowej. Składamy podziękowania wszystkim za sprawną organizację egzaminu i przyjazną atmosferę. Uczniom dziękujemy za wzorową postawę i życzymy wspaniałych wyników!
19 maja nasi młodsi uczniowie: Michał Dubis, Michał Nabagło, Natan Faber, Paweł Drozd, Tymoteusz Prajsner, Łukasz Wierdak wystartowali w Powiatowym Czwórboju Lekkoatletycznym, który odbył się na KBS w Chorkówce. Po zaciętej rywalizacji zajęli IV miejsce. Gratulacje dla uczestników i opiekunów Bogusława Kościółko i Piotra Drozda!

Szanowni Rodzice przedszkolaków!

W związku z tym, że planowane jest zorganizowanie opieki przedszkolnej w okresie od 3 lipca do 11 sierpnia br. w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chorkówka, przekazujemy Państwu kilka niezbędnych informacji.

Dyżury opieki nad dziećmi pełnione będą w  następujących przedszkolach:

1) od 03.07.2023 r. do 14.07.2023 r. – Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej,

2) od 17.07.2023 r. do 28.07.2023 r. – Samorządowe Przedszkole im. „Baśniowa Kraina” w Chorkówce,

3) od 31.07.2023 r. do 11.08.2023 r. – Samorządowe Przedszkole w Zręcinie.

Opieką w ramach „wakacyjnego dyżuru” mogą być objęte jedynie dzieci uczęszczające aktualnie (tj. w roku szkolnym 2022/2023) do ww. przedszkoli.

Rodzice, którzy zdecydują się na korzystanie z takiej formy opieki nad dziećmi w czasie wakacji, powinni w terminie do 26 maja br. złożyć stosowną deklarację.

Jeżeli rodzic jest zdecydowany tylko na jeden z ww. terminów, to powinien złożyć deklarację jedynie na ten okres. Jeżeli zaś chce aby dziecko miało zapewnioną opiekę przez sześć tygodni (tj. od 3 lipca do 11 sierpnia) to deklarację musi złożyć oddzielnie na każdy okres, u dyrektora przedszkola, do którego aktualnie uczęszcza dziecko (stosowne deklaracje są do odbioru w ww. przedszkolach).

Dzieci w czasie pobytu w przedszkolu będą objęte pięciogodzinną bezpłatną opieką w godzinach od 7:30 do 12:30 (w ramach realizacji tzw. „podstawy programowej”), natomiast za każdą dodatkową godzinę rodzic będzie zobowiązany ponieść odpłatność w wysokości 1,00 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu (od 6:30, nie dłużej niż do 15:30).

Dodatkowo rodzic zobowiązany będzie ponieść koszt wyżywienia dziecka – 10,00 zł za 1 dzień pobytu (3 posiłki: śniadanie, obiad dwudaniowy i podwieczorek – koszt żywienia jest prognozowany i może ulec zmianie w zależności od liczby dzieci żywionych).

W sytuacji dużego zainteresowania „wakacyjnym dyżurem”, przy naborze dzieci do przedszkoli na ww. okres będzie brana pod uwagę ilość godzin dziennego czasu pobytu dziecka w przedszkolu.

Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektorów ww. przedszkoli.

Deklaracje do pobrania:
deklaracja z klauzulą ZS Świerzowa Polska
deklaracja z klauzulą ZS Chorkówka
deklaracja z klauzulą ZS Zręcin

17 maja 2023r. zwycięzcy szkolnego konkursu recytatorskiego – Julia Żółkoś i Filip Święs, reprezentowali szkołę w międzyszkolnym konkursie „Bajczytanki Pani Hanki” w Szkole Podstawowej w Żeglcach. W kategorii klas I-III uczeń Filip Święs zajął III miejsce. Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

16 maja w Chorkówce odbyły się Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza. W imprezie tej uczestniczyło 221 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu gminy. Z naszej szkoły wystartowało 27 uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Najlepsze wyniki osiągnęli:
Amelia Hejnar, kl. IV – V miejsce
Szymon Szklarski, kl. IV – IX miejsce
Gabriel Gancarz, kl. IV – X miejsce
Michał Dubis, kl. V – III miejsce
Dawid Kurcoń, kl V – IX miejsce
Natan Faber, kl. V – X miejsce
Michalina Majchrzak, kl. VI – III miejsce
Łukasz Wierdak, kl VI – VI miejsce
Tymoteusz Prajsnar, kl. VI – X miejsce
Julia Dereniowska, kl. VII – VI miejsce
Maciej Szydło, kl. VII – IX miejsce
Daria Bartoszek, kl. VII – X miejsce
Karina Pacek, kl. VIII – I miejsce
Nadia Szmist, kl. VIII – II miejsce
Martyna Faber, kl. VIII – III miejsce
Julia Deryniowska, kl. VIII – VII miejsce
Gratulacje dla wszystkich zawodników i opiekunów Bogusława Kościółko i Piotra Drozda!

11 maja w sali Centrum Kultury w Chorkówce miało miejsce podsumowanie i wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Fotograficznym „Dusza w książce zamknięta” w czasie spotkania autorskiego z Panią Beatą Świszcz, poetką.
W konkursie udział wzięło 4 uczennice naszej szkoły Marika Pyter i Jessica Foremny kl. VI oraz Julia Jaskulska i Dominika Drózd, kl. V.
Gratulacje dla Mariki Pyter kl. VI i Julii Jaskulskiej kl. V za zajęcie I miejsca ex aueqo oraz dla Jessiki Foremny kl. VI za zajęcie III miejsca. Gratulujemy serdecznie wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu!
Pragniemy również podziękować za współpracę w przygotowaniu konkursu Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce reprezentowanego przez Panią Małgorzatę Wierdak dyrektor Centrum Kultury w Chorkówce oraz Pana Bogusława Packa kierownika ds. bibliotek.

W przyszły czwartek 18 maja 2023 r. o godzinie 16:00 odbędzie się wywiadówka. Serdecznie zapraszamy rodziców do szkoły na spotkanie z nauczycielami.

Informujemy również, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach 23-25.05.2003 r. będą odbywać się egzaminy ósmoklasistów. Dla uczniów pozostałych klas są to dni wolne od zajęć. W wymienionych dniach szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla uczniów klas młodszych. Jednak ze względu na dobro ósmoklasistów i zapewnienie ciszy w szkole podczas egzaminów apelujemy do rodziców o pozostawienie dzieci w domach.
Informujemy również, że w tych dniach stołówka szkolna będzie nieczynna.

W dniu 11 maja 2023 r. na KBS w Chorkówce nasi uczniowie wystartowali w kolejnych zawodach. Tym razem rywalizowali w turnieju piłki nożnej – Igrzyska Dzieci. W zawodach wzięło udział 5 szkół z terenu naszej gminy: z Chorkówki, Bóbrki, Kopytowej, Zręcina i Świerzowej. Po zaciętych meczach nasi chłopcy:  Kamil Adamik, Igor Dominik, Michał Nabagło, Tymoteusz Prajsnar, Mateusz Przetacznik, Mateusz Turek, Łukasz Wierdak  zajęli III miejsce. Gratulacje dla uczniów i ich opiekunów: Bogusława Kościółko i Piotra Drozda.

11 maja 2023 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu „Bajczytanki Pani Hanki”. Udział wzięło 6 dzieci z klasy I i II, które prezentowały wybrane przez siebie wiersze przed publicznością i komisją. Jury wybrało po jednym przedstawicielu z klas I- II. Będą oni  reprezentować  naszą szkołę w  konkursie  gminnym  w Szkole Podstawowej w Żeglcach.
Klasa I – Julia Żółkoś
Klasa II – Filip Święs
Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!

19 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny pt. „DZIEŃ Z ŻYCIA ANIOŁA” o zasięgu powiatowym.
Komisja konkursowa w składzie  Małgorzata Wierdak – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, Monika Cisoń-Gierula – pracownik Urzędu Gminy Chorkówka, Aleksandra Zając – nauczyciel języka polskiego i Magdalena Kopacz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i plastyki  nagrodziła najpiękniejsze prace.
Wśród nagrodzonych znalazła się nasza uczennica z klasy II –Anna Malik, która zajęła II miejsce w kategorii klas I-III.

 Serdecznie gratulujemy!

9 maja 2023 na stadionie KBS w Chorkówce odbyły się Gminne Zawody w Czwórboju Lekkoatletycznym w ramach Igrzysk Dzieci. W kategorii chłopców do rywalizacji, w skład której wchodziły: bieg krótki, bieg długi, skok w dal i rzut piłeczką palantową, przystąpiły 4 szkoły: ze Zręcina, Bóbrki, Chorkówki i Świerzowej. Drużyna naszych chłopców zajęła I miejsce i tym samym uzyskała awans do etapu powiatowego. W kategorii dziewcząt wystartowały drużyny ze Zręcina i Świerzowej. Nasze uczennice zajęły II miejsce.
Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów – Bogusława Kościółko, Piotra Drozda.

miejsce i tym samym uzyskała awans do etapu powiatowego. W kategorii dziewcząt wystartowały drużyny ze Zręcina i Świerzowej. Nasze uczennice zajęły II miejsce.

Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów – Bogusława Kościółko, Piotra Drozda.

6 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły i zawodnicy UKS „Jasiołeczka” wystartowali na Tauron Arenie w Cracow Judo Cup. Był to bardzo mocny turniej, w którym wzięło udział 400 zawodników z Polski i zagranicy z ponad 30 klubów.
Michał Dubis zdobył srebrny medal w swojej kategorii wagowej, Martyna Faber zajęła VII miejsce, a jej brat Natan nie przebrnął walk eliminacyjnych.

Gratulacje dla uczniów i trenera Piotra Drozda!

W dniach 25, 26 i 27 kwietnia uczniowie klasy III pisali Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Obejmował on edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą, muzyczną, plastyczną i społeczną. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo. Był to dla nich pierwszy tak poważny sprawdzian kończący etap nauczanie zintegrowanego. Po wakacjach rozpoczną naukę w klasie IV. Do tego wyzwania podeszli bardzo poważnie o czym świadczą dobre  i bardzo dobre wyniki wykonanych zadań. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA MAJ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego wtorek 2 maja 2023 r. jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Świetlica szkolna będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka będzie nieczynna!

26 kwietnia w naszej szkole odbyła się sesja edukacyjna „Zagłada narodu żydowskiego podczas II wojny światowej”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy ósmej. Tematyka zajęć powiązana była z obchodzoną niedawno 80 rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Wykład prowadziła pani Jolanta Śnieżek, konsultantka Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, która przytoczyła relacje naocznych świadków wspomnianych wydarzeń. Wykorzystała także film dokumentalny oraz fragmenty książki Tovy Friedman „Byłam dzieckiem Auschwitz”. Uczniowie z uwagą wysłuchali historii ludzi, którzy przeżyli piekło II wojny światowej. Po prezentacji odbyła się ciekawa dyskusja z udziałem młodzieży.

Wielki sukces ucznia klasy siódmej Macieja Szydło, który został laureatem konkursu przedmiotowego z historii organizowanego przez Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. W tym roku szkolnym do ostatniego etapu, odbywającego się w Rzeszowie, zakwalifikowało się 71 uczniów z całego województwa podkarpackiego. Najlepsi z nich otrzymali tytuł laureata i mają pierwszeństwo w naborze do szkoły średniej. Maciek właśnie znalazł się w tym szacownym gronie. Opiekunem ucznia, który przygotowywał go do poszczególnych etapów konkursu, był pan Krzysztof Krężałek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

340218123_159573406775934_6495370422776850735_n

W piątek 21 kwietnia oraz we wtorek 25 kwietnia pierwszoklasiści, w ramach lekcji z robotyki, mieli okazję samodzielnie sterować robotami. Zajęcia odbywały się w trzech grupach, w których uczniowie na laptopach, za pomocą aplikacji Photon Magic Bridge, uczyli się programować roboty zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Zabawa była przednia, a nauka przez zabawę to najlepsze połączenie. Młodzi programiści już nie mogą się doczekać kolejnych zajęć z robotyki.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Świętując ten dzień promujemy zachowania chroniące środowisko i naszą planetę. By uczcić ten niezwykły czas członkowie SK LOP wraz z opiekunkami przygotowali akademię „Jak rozweselić Ziemię?”, którą zaprezentowali 24 kwietnia 2023 r. W czasie przedstawienia uczniowie przypomnieli społeczności szkolnej, że nawet najprostsze działania każdego z nas mają sens, że warto oszczędzać wodę póki jeszcze ją mamy, ograniczać zużycie energii elektrycznej, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy, wybierać produkty pakowane w papier lub szkło, że recykling jest niezmiernie ważny. Takie działania warto podejmować na co dzień, by każdy dzień był świętem Ziemi, której jesteśmy częścią.

W sobotę 22.04.2023 uczniowie naszej szkoły trenujący w UKS Jasiołeczka wystartowali w Krośnie Otwartych Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Judo. W zawodach brało udział 15 klubów z naszego województwa a także kluby z Małopolski Lublina i Słowacji. Nasi uczniowie spisali się doskonale. Mistrzami Województwa zostali:
Martyna Faber,
Michał Dubis.
Natan Faber wywalczył III miejsce.
Tuż poza podium uplasował się:
Michał Nabagło IV miejsce,
Oliwier Brański V miejsce,
Mikołaj Nabagło VII miejsce.
Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda.

W dniach 17-21 kwietnia 35 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII kolejny raz przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Języka Angielskiego „The Big Challenge”. Konkurs corocznie cieszy się sporym zainteresowaniem w wielu krajach Europy, także w Polsce i jest przeprowadzany w ciekawej wersji online, gdzie uczniowie mierzą się z 55 pytaniami w czasie 45 minut. Pytania sprawdzają znajomość struktur leksykalno-gramatycznych oraz umiejętności rozumienia teksów mówionych oraz pisanych. Podsumowanie konkursu ma miejsce w czerwcu, kiedy uczniowie otrzymują nagrody oraz dyplomy potwierdzające ich poziom językowy. Cieszymy się z kolejnego udziału naszych uczniów w konkursie, trzymamy kciuki i czekamy na oficjalne wyniki!

Uczniowie VI i VII klasy wraz z opiekunami 19.04.2023r. w ramach doradztwa zawodowego wybrali się do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Ks. S. Szpetnara w Krośnie na Event Młodych Przedsiębiorców.
Mieli okazję zwiedzić szkołę i poznać jej ofertę edukacyjną, porozmawiać z nauczycielami, starszymi kolegami, wziąć udział w różnego rodzaju degustacjach, pokazach, np. barmańskim, baristycznym, pokazie kryminalistyki i kryminologii, poradnictwie zawodowym.
Zwiedzili stoiska przygotowane przez partnerów szkoły, np. Cukiernię Jagusia, lokalne piekarnie, salony fryzjersko – kosmetyczne, kwiaciarnie itp. Niektórzy chętnie poddali się zabiegom fryzjersko – kosmetycznym.

Wszyscy zadowoleni z mile spędzonego czasu wrócili do szkoły.

18 kwietnia w naszej szkole gościliśmy alpinistę z Krosna pana Pawła Kolanko. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach:
– grupa 1  godz.  800 – 930   klasy 4-8
– grupa 2  godz.    930 – 1030    klasy 0-3 oraz 5-6 latki.

Pan podróżnik w ciekawy sposób podzielił się z nami wrażeniami z odbytej w zeszłym roku podróży do Tanzanii i wyprawie na Kilimandżaro. Opowiedział o codziennym życiu tamtejszej ludności, zwyczajach, ubóstwie oraz ciekawej przyrodzie. Alpinista zaprezentował nam sprzęt niezbędny w pokonywaniu najwyższych szczytów górskich. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w ciekawej prezentacji. Spotkanie zakończyło się konkursem z nagrodami.

O tym, że alkohol jest substancją szkodliwą wiedzą już wszyscy. Sięganie po niego  przez osoby niepełnoletnie, owocuje negatywnymi skutkami dla ich zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego. Picie w bardzo młodym wieku może spowodować rozległe zmiany w mózgu w okresie późniejszym. Alkohol ogranicza zdolność uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania. Jest źródłem trudności w nauce i przeszkadza w dalszej edukacji i karierze zawodowej.
W ramach realizowanego przez Gminę Chorkówka „Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii”, w naszej szkole odbyły się warsztaty „DEBATA C2H5OH”, przeprowadzone przez pana Jacka Popowa. Brali w nich udział uczniowie klasy VII i VIII. Zajęcia prowadzone były bardzo interesująco a młodzież aktywnie brała udział w dyskusji. Dzieciństwo i okres dorastania to czas kształtowania się osobowości, pojawiania planów i marzeń. Wizja świata pod wpływem alkoholu jest jednak zafałszowana. Niejednokrotnie młodzi, inteligentni ludzie rezygnują z ambitnych celów i marzeń a czas który powinien być okresem intensywnego nabywania wiedzy i doświadczeń jest marnowany.

16.04.2023 r. uczeń naszej szkoły i zawodnik UKS Jasiołeczka, Michał Dubis wystartował w Międzynarodowym Turnieju Judo, który odbył się na Słowacji w Bardejowie. Michał stoczył zacięte walki i zdobył brązowy medal. 

Gratulacje dla Michała i trenera Piotra Drozda!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła bierze udział w akcji #ZDROWOROSNA.

Jest to projekt społeczno-edukacyjny, który ma na celu edukację dzieci oraz propagowanie zakładania samodzielnych hodowli w swoich domach. Uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. W ramach zajęć świetlicowych chętne dzieci własnoręcznie zasiały koperek, a później uzupełniły karty pracy.
Dziękujemy firmie W. Legutko za przesłane pakiety.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prawie 22 tysiące obywateli II Rzeczpospolitej zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz.
Pamięć o straszliwej zbrodni powinna być żywa w pokoleniach polskiego narodu. Młodzież organizacji PCK i Caritas naszej szkoły przygotowała audycję w celu kontynuowania pamięci o Polakach ofiarach zbrodni katyńskiej. W sposób szczególny przedstawiła sylwetki Rodaków z naszej miejscowości – ks. majora Mieczysława Janasa i kapitana Feliksa Lipińskiego dla których zasadzono dęby katyńskie w 2010 roku.
Uczniowie starszych klas obejrzeli film pt. ,,Kapelani Golgoty Wschodu’’. Uwagę uczniów przykuwał wystawiony w szkole plakat ks. majora M. Janasa przygotowany na wystawę ,,Gdziekolwiek Cię poślą, pójdziesz…’’ który znalazł się wśród 10 wybranych kapelanów i umieszczony w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie.
Delegacja uczniów zapaliła znicze przy dębach katyńskich i uczestniczyła wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Zręcinie.

13 kwietnia 2023 roku Druhowie OSP w Świerzowej Polskiej wręczyli dyplomy i nagrody  laureatom gminnego etapu  STRAŻACKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO.

Wyróżnienia otrzymali:

W I grupie wiekowej – przedszkole
Helena Firlej,
Adam Firlej,
Julia Michalska

W II grupie wiekowej- klasy I-IV
Szymon Szklarski

III  grupie  wiekowej- klasy V-VIII
Igor Dominik

Happy easter Day. Easter eggs on wooden background. Greetings and presents for Easter Day celebrate time. Flat lay ,top view, copy space.

Zbliżające się Święta Wielkanocne uczciliśmy w naszej szkole w środę 05.04.2023r. występem artystycznym pt. „Malowane święta” oraz klasowymi śniadaniami wielkanocnymi. Uczniowie klasy II zaprezentowali kolorowy optymistyczny montaż słowno-muzyczny o wielkanocnych zwyczajach. Pani dyrektor złożyła uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom moc serdecznych życzeń pogody w sercu oraz rodzinnych spotkań w gronie najbliższych. Ciepłe słowa wszystkim przekazał również przedstawiciel SU, życząc świąt zdrowych, pogodnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

„Mam autyzm.
Mnie się nie leczy.
Mnie się uczy jak żyć w świecie do którego nie pasuję.
Terapie są moją nauką…
A Twoja miłość, tolerancja i akceptacja, to najlepsza terapia jaką możesz mi ofiarować.”

                                                                                              Chłopiec z Krainy Spektrum

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Symbolem solidarności z osobami w spektrum autyzmu i ich rodzinami jest kolor niebieski.

W naszej szkole obchody tego dnia zorganizowano 3 kwietnia. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Najmłodsi przedstawiciele społeczności szkolnej z niebieskimi balonami wybrali się na spacer po szkolnym korytarzu. Uczniowie klas 0 i I obejrzeli krótki film o autyzmie, następnie wykonali piękne niebieskie motyle. Na koniec zajęć dzieci z klasy I wspólnie z nauczycielami stworzyły gazetkę na temat autyzmu.

Dziękujemy za udział w akcji!!!

Dyplom

W Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. członkowie Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu (21 osób) włączyli się – jak co roku – w akcje charytatywną „Pola Nadziei – bądźmy razem”. Była to już XXVI edycja tej szlachetnej akcji. Przy kościele parafialnym w Zręcinie wręczali kwiat żonkili – znak nadziei w opiece hospicyjnej oraz zbierali ofiary na funkcjonowanie hospicjum w Krośnie. Oddźwięk parafian był duży co potwierdziło po raz kolejny, że ludzie nie są obojętni na cierpienie drugiego człowieka. Uczniowie przez swoje zaangażowanie wykazali wielką wrażliwość i chęć pomocy ludziom chorym. Wszystkie zebrane ofiary zostały przekazane do Hospicjum Caritas w Krośnie przy ulicy Grodzkiej

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA KWIECIEŃ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Na dzisiejszych zajęciach w klasie siódmej uczniowie wzbogacali swoją wiedzę w zakresie robotyki. Za pomącą aplikacji Photon EDU wykorzystywali możliwości robota Photon zakupionego w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Uczniowie planowali zachowania robota wykorzystując bloczki z instrukcjami tekstowymi (Photon Blocks i Scratch). Nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem przyswajania nowych umiejętności.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

28 marca zawodnicy z sekcji judo UKS „Jasiołeczka”, która działa w naszej szkole, zorganizowali pokaz swoich umiejętności dla uczniów klas 0-IV. Zaprezentowali część akrobatyczną: przewroty w przód i w tył, przerzuty bokiem, flik-flaki. Duże zainteresowanie i entuzjazm wzbudził pokaz padów, szczególnie tych, które zawodnicy wykonywali nad leżącymi osobami. Na koniec każdy z judoków zademonstrował swoje ulubione rzuty oraz odbyła się walka pokazowa.
W dniach od 27 do 28 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je ksiądz Piotr z Rymanowa. Zajęcia rekolekcyjne odbywały się w dwóch grupach wiekowych na sali gimnastycznej. Poprzez konferencję i różne metody aktywizujące ksiądz rekolekcjonista przypomniał nam prawdę o naszej ludzkiej słabości i grzechu oraz w jaki sposób rozwijać w sobie i wokół siebie dobro. Podkreślał rolę modlitwy i sakramentów oraz potrzebę współpracy we wspólnocie (rodzinnej, klasowej, szkolnej, parafialnej). Udział w tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych przygotował nas do lepszego przeżycia świąt wielkanocnych, które przed nami.

24 marca 2023r  grupa uczniów z klasy VI naszej szkoły pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej i Pana Artura Jasłowskiego uczestniczyła w pieszym rajdzie turystyczno – edukacyjnym,  przemierzając  trasę Świerzowa – Polska – Wrocanka- Niżna – Łąka.
Głównym celem rajdu było promowanie aktywnego trybu spędzania wolnego czasu oraz podziwianie piękna i zabytków najbliższej okolicy, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
O 8 rano uczniowie wyruszyli spod szkoły, podążając brzegami Jasiołki do starego klimatycznego kościółka we Wrocance, po którym oprowadził ich ksiądz, opowiadając o jego historii, no i o kulcie św. Rozalii.
Kolejnym punktem programu była wizyta w pasiece w Niżnej- Łące Eko Bałon i prelekcja na temat pszczelarstwa, pracy pszczelarza połączona z degustacją różnego rodzaju miodów: malinowych, różanych, leśnych, wielokwiatowych, spadziowych.
Największym powodzeniem cieszył się ten malinowy. Uczniowie po zakupieniu miodzików o ulubionych smakach wyruszyli w dalszą drogę – do stadniny konnej Pani Madzi Kafel. Tam  trafili na trening konny, po czym mogli z bliska zobaczyć i dotknąć koni, a nawet sobie na nich pojeździć.
Pani Madzia podzieliła się z nimi swoją pasją, ciekawie opowiadała i prezentowała  pupili. Wszyscy byli pod wrażeniem, a gwoździem programu było ognisko i pieczenie kiełbasek tuż przy wodach Jasiołki.
Wszyscy szczęśliwi  i uśmiechnięci wrócili do szkoły, pytając w drodze powrotnej  o następny rajd.
Bilans rajdu: 15 km pieszo, 22 tys. kroków. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości!

W czwartek 23 marca 2023 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Kolorowa skarpetka” zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Kolorowa skarpetka to symbol okazania szacunki i tolerancji. Konkurs adresowany był do przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej. W konkursie wzięło udział 37 dzieci. Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek.

Wyniki konkursu:

przedszkole:
I miejsce: Aleksandra Prętnik
II miejsce: Karol Czyż
III miejsce: Natalia Blicharczyk
Wyróżnieni zostali: Grzegorz Bochniak i Filip Mastej

klasy 0-IV
I miejsce: Mikołaj Delimata
II miejsce: Patrycja Smolik
III miejsce: Julia Pałys

Wyróżnienia otrzymali: Agata Kuca  i Mikołaj Leśniak.                                          

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do udziały w kolejnych konkursach.

Konkurs recytatorski „Maria Konopnicka i jej wiersze” odbył się 20 marca 2023 r. w naszej placówce. Do udziału zgłosiło się 17 dzieci z klas 0 – III. Celem konkursu była popularyzacja poezji naszej poetki z pobliskiego Żarnowca. Dzieci zaprezentowały recytatorskie uzdolnienia w różnorodnych tekstach np. „Stefek Burczymucha”, „Zima zła”, „Tęcza”, „Nasza Czarna Jaskółeczka”, „Ogródek”, „Pojedziemy w cudny kraj”. Komisja dokonała oceny biorąc pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii klas 0 – I:
I miejsce – Iga Zaremba, Jan Kranc
II miejsce – Wojciech Bochniak, Julia Pałys
III miejsce – Oskar Majewski, Julia Żółkoś, Aleksander Rowiński, Alicja Zakrzewska, Zuzanna Frydrych, Helena Majchrzak

W kategorii klas II – III:

I miejsce – Filip Święs,  Szymon Guzik
II miejsce – Lena Janiszewska, Maja Pigoń, Oliwia Pigoń
III miejsce – Mikołaj Leśniak, Justyna Łacińska

25 marca br. uczniowie naszej szkoły i zawodnicy UKS „Jasiołeczka” bardzo dobrze zaprezentowali się na Otwartych Mistrzostwach Judo Carpatia Cup. Zawody zorganizował klub ASW Judo Jasło, wzięły w nich udział kluby z Polski m. in. z Krakowa, Rzeszowa, Kielc, Tarnowa i zagranicy (Kosowa, Słowacji, Węgier). Michał Dubis wywalczył brązowy medal. Blisko podium była Martyna Faber, która zajęła V miejsce, a jej brat Natan Faber VII miejsce. Trenerem zawodników jest Piotr Drozd.received_786327106491798

Program Rekolekcji Wielkopostnych, które odbywać się będą w naszej szkole na sali gimnastycznej.

Poniedziałek 27 marca 2023:
8:45 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 0-4
9:30 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 5-8

Wtorek 28 marca 2023:
8:45 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 0-4
9:30 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 5-8

Dzieciom, które nie uczęszczają na religię będzie w tym czasie zapewniona opieka świetlicowa.

Pozostałe zajęcia w tych dniach będą odbywać się normalnie według planu lekcji!

23 marca br. na Kompleksie Boisk Sportowych uczniowie naszej szkoły wystartowali w Gminnych Indywidualno-Drużynowych Biegach Przełajowych. W zawodach wzięło udział 133 uczniów ze szkół podstawowych z naszej gminy. Drużynowo nasze dziewczęta z rocznika 2008, 2009 (Karina Pacek, Oliwia Adamik, Nadia Szmist, Julia Dereniowska, Martyna Faber) zajęły I miejsce i uzyskały awans do zawodów powiatowych. Indywidualnie awans wywalczył także Kacper Wilk, zajmując II miejsce. Gratulacje! Opiekunami uczniów są Bogusław Kościółko i Piotr Drozd.

Musical „Dwonnik z Notre Dame”, w którym była przepiękna, poruszająca do łez muzyka, gra świateł i cieni, kostiumy oraz scenografia wprowadzała 75 dzieci z kl. 0-III w wyjątkową opowieść. Wzruszająca historia legendarnego samotnika Quasimodo i prześladowanej Esmeraldy ukazała prawdziwe piękno i szlachetność ukrytą pod maską brzydoty. Dzieci żywo reagowały na wiele momentów ukazanych w musicalu. Jednak najważniejszym przesłaniem dla oglądających była przyjaźń i akceptacja drugiego człowieka bez względu na to kim jest i jak wygląda.

21 marca 2023 r. w krośnieńskim „Mechaniku” odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. W finale konkursu brało udział 132 uczniów z 42 szkół podstawowych województwa podkarpackiego.
Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów wyłonionych w szkolnych eliminacjach. Byli to Dawid Czup, Bartłomiej Lech oraz Michał Liana.
Konkurs był objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna. Został również wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Zawody składały się z trzech etapów. Pierwsza część to test jednokrotnego wyboru, za który można było uzyskać maksymalnie 30 punktów. W drugiej części uczniowie rozwiązywali praktyczne zadaniami, za które również mogli uzyskać w sumie 30 punktów. Część trzecia to jazda na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy samochodem, gdzie punktowanych było 20 najlepszych czasów. Niestety w tym roku naszym uczniom nie udało się zająć miejsc na podium. Mamy nadzieję, że za rok będzie lepiej i wrócimy do walki o punktowane miejsca!

Co roku, na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrujemy go także my – społeczność szkoły podstawowej w Świerzowej Polskiej podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. W ramach obchodów członkowie SK Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunkami przygotowali audycję poruszającą tematykę wodną. Po audycji uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek tym życiodajnym płynem jakim jest woda. Cała społeczność szkolna chętnie skorzystała z okazji i przyłączyła się do akcji zaproponowanej przez SK LOP.

Informujemy, że w najbliższy czwartek 23 marca br. odbędzie się wywiadówka.
Serdecznie zapraszamy rodziców do szkoły na godzinę 16:00

Członkowie SK LOP wzięli udział w konkursie „Ekolog na 5”. Pytania dotyczyły wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Ekologiem na 5 okazał się Maksymilian Pytlarz, który zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęli uczniowie: Maja Rogala, Nadia Lech oraz Szymon Prętnik. Trzecie miejsce przypadło Michalinie Majchrzak. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, pozostali nagrody pocieszenia.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

                                                                                     Opiekunowie  LOP

Wyniki rekrutacji podaje się do publicznej wiadomości, podając imię i nazwisko kandydata oraz adnotację, czy został przyjęty czy nieprzyjęty do danej placówki. Listy takie są umieszczane w widocznym miejscu, w siedzibie danego publicznego przedszkola, szkoły, czy innej placówki.

Jedynie podczas pandemii listy można było publikować w Internecie – zgodnie przepisami wydanymi na podstawie specustawy ws. koronawirusa ─ wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów, o których mowa w art. 158 ust. 1 i 3 Prawa oświatowego, podaje się do publicznej wiadomości także na stronach internetowych tych jednostek. W ocenie UODO nie jest natomiast dopuszczalne publikowanie tych  list na portalach społecznościowych czy fanpage’ach placówek oświatowych. UODO jednak zaleca, aby korzystać z form komunikacji elektronicznej i indywidualnie informować kandydata i jego rodziców o wynikach przeprowadzonej rekrutacji. Jednocześnie w ocenie UODO, po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, należy usunąć listy przyjętych kandydatów ze strony internetowej i zamieścić je na tablicy ogłoszeń w placówce.

W związku z powyższymi informacjami lista dzieci przyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz lista uczniów przyjętych do klasy pierwszej zostaną umieszczone w widocznym miejscu w siedzibie placówki.

Szkoła będzie również kontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej z rodzicami dzieci/uczniów zakwalifikowanych i przyjętych do naszej szkoły/przedszkola.

katyn - plakat

„To, co możesz uczynić, nie jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu”.
                                                                                                                   A. Schweitzer

Życzliwość łączy ludzi, jest to wartość wspólna dla wszystkich kultur i społeczeństw. Jest to rozpoznanie naszej naturalnej wrażliwości. Kiedy pomagasz potrzebującym, to tak, jakbyś pomógł całej ludzkości naraz. Może dlatego po akcie dobroci odczuwamy rzekę radości płynącą w naszych żyłach. Stajemy się lżejsi i szczęśliwsi, bo dobrze jest być miłym, pomocnym i wrażliwym!!!
I Tacy właśnie jesteśmy. Nasza szkoła: dzieci, uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy kolejny już raz włączamy się w akcję charytatywną, tym razem „Dla Antosia”.

Antoś Płócieniczak ma 4 latka, mieszka w Wietrznie i jest bardzo chory. Cierpi na wrodzoną chorobę Hirschprunga. Przeszedł już kilka operacji, m.in. operację wyłonienia stomii, z którą żyje do dziś, stracił ponad 50% jelita grubego. Chłopiec bardzo cierpi, jest ciągle hospitalizowany. Jedyną szansą na powrót do normalnego życia jest kosztowne leczenie w USA w szpitalu Lurie w Chicago, gdzie pierwsza wizyta została wyznaczona na 27 kwietnia tego roku.

Nie pozostajemy obojętni na los tego dziecka i organizujemy w naszej szkole tygodniową akcję charytatywną, do której włączeni zostaną nasi uczniowie zrzeszeni w wolontariacie, przeprowadzając zbiórkę wolnych datków. Prosimy również o przyłączenie się do akcji rodziców dzieci przedszkolnych. Puszka będzie wystawiona w przedszkolu przed szatnią młodszych dzieci.

Zbiórka będzie przeprowadzona również podczas wywiadówki 23.03.2023 r. Wpłat można dokonywać również przez Internet – link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/antos-plocieniczak

Wierzymy we wrażliwe serca naszych nauczycieli, uczniów i rodziców. W imieniu rodziców Antosia prosimy o wsparcie finansowe, bo jedynie to może pomóc chłopcu w odzyskaniu pełni życia. Człowiekowi do szczęścia potrzebny jest drugi człowiek. Pamiętajmy o tym! Uczmy nasze dzieci wrażliwości, empatii, bo dobro wraca!

Z góry dziękujemy!
Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.

DLA_ANTOSIA

Czerpiąc inspiracje z książki M. Konopnickiej pt.: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – 36 uczniów klas 0-5 wzięło udział w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. W konkursie wyróżniono 10 prac w trzech kategoriach.
Są to:
Kategoria I – klasy 0-1

 1. Florian Malik
 2. Aleksander Rowiński
 3. Alicja Zakrzewska, Filip Zuzak

Kategoria II – klasy 2-3

 1. Zofia Gazda
 2. Anna Malik
 3. Maja Pigoń, Szymon Guzik

Kategoria III – klasy 4-5

 1. Amelia Hejnar
 2. Julia Jaskulska

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

„Podziwu godna liczba Pi” będąca tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, ma promować matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby π.

We wtorek, 14.03.2023r., obchodziliśmy „Dzień liczby Pi”. Z tej okazji odbył się konkurs „Portret liczby Pi”, który polegał na przedstawieniu liczby Pi w formie plakatu lub modelu przestrzennego. Wyniki konkursu:

I miejsce: Julia Jaskulska kl. V
II miejsce: Igor Dominik kl. VI
III miejsce: Julia Ciereszyńska kl. VI oraz Szymon Szklarski kl. IV.

Uczniowie naszej szkoły rozwiązywali  Π-doku, krzyżówki matematyczne, w których ukryta została ludolfina a także szukali wyrazów z sylabą „pi”.

Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

10 marca 2023 roku w Zespole Szkół w Zręcinie odbyła się II edycja Wojewódzkiego Konkursu IGNACY ŁUKASIEWICZ – POLSKI PROMETEUSZ. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Michał Dubis i Igor Dominik. W przygotowaniach do konkursu uczestniczyła jeszcze jedna uczennica, która z przyczyn zdrowotnych nie wzięła w nim udziału. Konkurs składał się z testu wiedzy opartego na zaproponowanej przez organizatora literaturze. Uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe z terenu naszego województwa wykazali się ogromną wiedzą i solidnym przygotowaniem.
Niezwykle miło nam poinformować, że uczeń klasy piątej naszej szkoły Michał Dubis został laureatem tego konkursu. Opiekę nad przygotowaniem Michała sprawował pan Krzysztof Krężałek. Zarządzeniem Podkarpackiego Kuratora Oświaty konkurs Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2022/2023, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników uczniowie wysłuchali koncertu organowego w Kościele Parafialnym w Zręcinie, którego patron tego konkursu był współfundatorem, a także zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. I mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta, w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

Dzień Kobiet – dlaczego jest taki ważny?
Jak pisał Rubén Darío, bez kobiet życie jest zwykłą prozą. Z drugiej jednak strony, kobiety są czymś więcej niż tylko poezją… Jesteście w każdym miejscu, tworzycie życie i wydajecie je na świat, wychowujecie, osuszacie cudze łzy, inspirujecie, leczycie smutki życia i złamane serca. Prawda jest taka, że bez Was kobiet świat stanąłby w miejscu i z niego nie ruszył i to właśnie stanowi przyczynę, dla której upamiętnia się Was 8 marca.” Tymi słowami Pan Wicedyrektor zwrócił się do damskiej części publiczności.

Tego dnia w naszej szkole już od rana panowała świąteczna atmosfera, unoszący się zapach kwiatów przypominał Wszystkim o tym wyjątkowym dniu. Przed południem odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział uczniowie klas 4-8 pod opieką Pań: Agnieszki Sząbary, Małgorzaty Jakubowskiej, Agaty Samborowskiej – Zajdel, Anny Dubis, prezentując swoje ukryte talenty. Śpiew, taniec wywarł na Wszystkich miłe wrażenie, a nagrodą były gromkie brawa.

Na koniec Pan Wicedyrektor, w imieniu męskiej społeczności, na ręce Pani Dyrektor złożył piękne życzenia:
„Wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze, by w każdym dniu roku uśmiech na Waszej twarzy gościł tak samo często jak dzisiaj. By każdy kolejny dzień był pełen miłości. By otaczali Was tylko życzliwi i kochający ludzie, a to, o czym marzycie, było na wyciągniecie dłoni. Wasze ciepło, troskliwość, delikatność i ogromna siła, z jaką pokonujecie wyzwania zasługują na słowa uznania i największego szacunku. To dzięki Wam świat staje się lepszy, a słowo „dom”, „rodzina” i „miłość” nabierają znaczenia.
Bądźcie zawsze szczęśliwe, złym losom nieznane, przez wszystkich kochane… ”

Do życzeń dołączył się  również  Przewodniczący Szkoły, który w imieniu Samorządu Uczniowskiego poczęstował wszystkie Kobiety pysznymi czekoladowymi muffinkami.

Po południu, na prośbę Pań z KGW w Świerzowej Polskiej, nasza młodzież, jak co roku, uświetniła swoim występem ich świąteczne spotkanie. Uczniowie byli zadowoleni, że mogli zaprezentować swoje talenty w tak zaszczytnym gronie. Brawa, podziękowania i słodki upominek były dla nich wisienką na torcie.

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA MARZEC<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Już od ponad 10 lat, co roku 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nasza Szkoła również brała udział w obchodach tego święta.
„Żołnierze Wyklęci” do końca życia pozostali wierni złożonej przysiędze. Swoją postawą dawali świadectwo męstwa oraz niezłomnej postawie patriotycznej. Toczyli walkę z imperium sowieckim. Ci, którym udało się przeżyć, przez pół wieku żyli z piętnem bandytów, podpalaczy czy faszystów. Na przekór staraniom komunistycznych władz, to właśnie Oni stali się Posłańcami polskiej Niepodległości.
Uczniowie z powagą odsłuchali specjalnie przygotowanej audycji o „Żołnierzach Wyklętych”. Dodatkowo powstała  gazetka, mająca na celu przedstawienie najważniejszych sylwetek oraz wydarzeń związanych z bohaterami tego dnia.
Zarówno audycja jak i gazetka przyciągnęły uwagę uczniów, ale co najważniejsze uwrażliwiły ich oraz rozpaliły w nich ogień patriotyzmu.

wykleci

Uczniowie klasy VI podczas lekcji techniki budując obwody elektryczne analizowali zasady przepływu prądu w obwodach szeregowych i równoległych. Poznawali również kolejne elementy elektroniczne i ich symbole. Na  lekcji wykorzystano zestawy do nauki elektroniki i elektrotechniki zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

25 lutego na hali TS Wisła Kraków  uczniowie naszej szkoły Martyna Faber i Michał Dubis wystartowali w X Memoriale Judo Pawła Pytlińskiego. W turnieju wzięło udział blisko 500 zawodników z 50 klubów z Polski. Były to pierwsze w tym roku zawody dla zawodników z młodszych kategorii wiekowych, w których uczniowie wzięli udział. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym. Po trudnych i ciężkich walkach Michał zajął III miejsce. Martyna startowała w nowej, wyższej kategorii wagowej i nie udało jej się przebrnąć walk eliminacyjnych. Gratulacje dla uczniów za serce do walki, a zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Trenerem zawodników jest Piotr Drozd.

W dniu 23.02.2023r. na naszej hali sportowej odbyły się zawody sportowe z cyklu igrzysk dzieci w mini piłce siatkowej dla dziewcząt i chłopców. Przybyły na te rozgrywki trzy szkoły z naszej gminy SP Kopytowa, SP Zręcin i gospodarze zawodów ZS w Świerzowej Polskiej. Zawody rozegrano wg kalendarza imprez sportowych i systemem każdy z każdym. Mecze rozegrano do dwóch wygranych setów i zgodnie z wylosowaną kolejnością.

I miejsce SP Kopytowa – awans do zawodów powiatowych, zarówno dziewczęta jak i chłopcy
II miejsce ZS w Świerzowej Polskiej w kategorii dziewcząt i chłopców
III miejsce SP w Zręcinie

Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów na kolejnych etapach!