Piotr Węgrzyn

Ze względu na spadające bryły logu z komina kotłowni WEJŚCIE NR 2 do szkoły (od boiska) zostaje zamknięte do odwołania! Prosimy o korzystanie z pozostałych wejść do budynku.

IMG_20220114_100126

Informujemy, że w poniedziałek 10 stycznia 2022 r. wracamy do nauki stacjonarnej według normalnego planu lekcji. Zapraszamy uczniów do szkoły!

Prosimy o dokonanie wpłaty do 07 stycznia 2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA STYCZEŃ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

dyplomrazemnaswieta2021

dzieciom-750x430

 

Jest nam miło poinformować, że jedna z uczennic naszej szkoły otrzymała laptop Dell Latitude 310 oraz modem z internetem mobilnym na 180 dni od sieci PLUS w ramach akcji charytatywnej #AssecoDzieciom. Nasza szkoła zgłosiła w ramach tej akcji kilku najbardziej potrzebujących uczniów. Inicjatywa prowadzona przez firmę informatyczną Assceco Poland była skierowana do dzieci oraz młodzieży z województwa podkarpackiego i koordynowana przez Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Akcja miała na celu wsparcie najbardziej potrzebujących uczniów w dostępie do wiedzy i dalszej nauki poprzez przekazanie im 300 laptopów z mobilnym dostępem do internetu.

KARTKA_800x600

21 grudnia 2021 r. do Fundacji Małych Stópek przekazano 10 paczek z artykułami higienicznymi zebranymi w naszej placówce: szkole i przedszkolu. Dary trafią do podopiecznych Domu Samotnej Matki Fundacji Małych Stópek.

DSC_7161

Wszystkim, którzy włączyli się w kolejną akcję dla potrzebujących serdecznie dziękujemy!!!

Boże Narodzenie to czas niezwykle piękny, przepełniony miłością i ciepłem. Przy wigilijnym stole zasiadamy nie tylko w gronie rodziny, ale również wśród kolegów z klasy i nauczycieli. W piątek 17 grudnia naszą szkołę w klimat świąt wprowadziła część artystyczna przygotowana przez ks. Leszka. W pięknie przystrojonej sali gimnastycznej mogliśmy wysłuchać wzruszających wierszy, solowych występów wokalnych oraz śpiewu szkolnego chóru. Wspólne kolędowanie zakończyły świąteczne życzenia Pani Dyrektor. Następnie przy tradycyjnie zastawionym stole odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Zapach potraw, urok świec i radosny gwar wypełniał sale lekcyjne. Mogliśmy przeżyć jedyne w roku uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się wrażliwsi, bliscy i serdeczni.

„Święta Bożego Narodzenia – tajemnica, której niepodobna
ani zrozumieć, ani sobie wymyślić”

„Szczęście nie polega na tym jak wiele masz,
ale na posiadaniu wdzięcznego serca za to co masz”

Nasza młodzież należąca do SKC i Wolontariatu w ramach akcji „Razem na Święta” przygotowała małe upominki dla byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Uczennice: Zuzanna Bawiec, Martyna i Wiktoria Faber, Amelia Henzel, Emilia Krzanowska, Martyna Myśliwy i Nikola Zajdel, samodzielnie upiekły w domu pierniczki i pięknie je przyozdobiły. Wspólnie z opiekunami i innymi członkami organizacji zapakowaliśmy nasze skromne dary dołączając karteczkę z życzeniami. W tygodniu przedświątecznym przedstawiciele SKC i Wolontariatu wybrali się do Drogich Emerytów z przygotowanymi upominkami. Ten gest był wyrazem naszego szacunku i wdzięczności dla ludzi, którzy włożyli swój talent, trud i serce w edukację naszej młodzieży.
Myśląc również o ludziach samotnych i starszych składamy wszystkim płynące z serca życzenia:

Wiary, która odmieni nasze serca,
Nadziei, że jutro będzie lepsze,
Miłości, która przetrwa najgorsze momenty w życiu.
I zdrowia, którego wszyscy potrzebujemy.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 13 grudnia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zajęcia lekcyjne w naszej szkole odbywać się będą w sposób zdalny z wykorzystaniem portali Librus Synergia oraz Microsoft Team. Bardzo prosimy o sprawdzenie czy uczniowie i nauczyciele mają aktualne dane dostępowe do tych narzędzi – jeśli nie, należy się skontaktować ze szkolnym administratorem.

Zajęcia rewalidacyjne oraz konsultacje dla uczniów klas ósmych z przedmiotów egzaminacyjnych, będą odbywać się w sposób stacjonarny wg ustalonych z nauczycielami harmonogramów.

Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że nauczanie zdalne będzie prowadzone przez 3 dni poprzedzające święta, od 20 do 22 grudnia, a także 3 dni w okresie po świętach od 3 do 5 stycznia.
7 stycznia 2022 r. zgodnie z kalendarzem roku szkolnego jest dniem dodatkowo wolnym i w tym dniu zdalnej nauki nie będzie.

W czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie są w stanie zapewnić im opieki, szkoła umożliwia opiekę świetlicową na wniosek rodzica.

Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

spotkanie z mikołajem

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,
a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dnia grudnia 14 grudnia 2021 r. odwiedziły naszą  szkołę panie pracujące w Bibliotece Pedagogicznej w Krośnie. Przeprowadziły ciekawą lekcję „Mikołajkowe czytanie dzieciom”. Uczniowie mieli możliwość czytania fragmentów książki K. Wierzbickiej pt. „Elf do zadań specjalnych”, która wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. W czasie lekcji dzieci doskonale bawiły się podczas ćwiczeń ruchowych, odgadywały zagadki o tematyce zimowej, grały w loteryjkę „MIKOŁAJKOWE KOŁO FORTUNY”. Uczestnicy zajęć otrzymali od gości świąteczne pierniczki, lizaki, zakładki do podręczników oraz książki do wspólnego czytania w klasie.
Serdecznie dziękujemy Paniom, które udowodniły, że:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabaw, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Szanowni Rodzice! Drodzy Przyjaciele! Jak co roku organizowany jest jarmark na rzecz osób zmagających się z różnymi przeciwnościami losu. W tym roku Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys i Rada Sołecka w Świerzowej Polskiej organizują pomoc dla Pani Eweliny (która zmaga się z chorobą nowotworową). Zwracamy się do Państwa o wsparcie akcji na różne sposoby np. poprzez przekazanie ozdób i wypieków świątecznych oraz innych przedmiotów, które mogą być atrakcyjne jako prezenty pod choinkę. Zmieniajmy razem świat wokół nas na lepszy i piękniejszy. Dzieci ozdoby mogą przynosić do szkoły do piątku lub w sobotę rano do domu ludowego. Szczegóły na plakacie.265564616_2760755910887136_2935856007244606303_n

13 grudnia 1981 roku w przemówieniu telewizyjnym gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie na terenie całego kraju stanu wojennego. W tym roku przypada 40 rocznica wprowadzenia tego zbrodniczego wydarzenia. W związku z tym uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii mogli naocznie przekonać się, jakimi motywami kierowali się komuniści zwalczając i internując działaczy opozycyjnego związku NSZZ „Solidarność”. Poznali metody jakimi posługiwali się oprawcy, aby zrealizować założone cele. Uczniowie mogli zapoznać się z materiałami udostępnionymi przez IPN, a po ich prezentacji rozpoczęła się dyskusja. Ta ciekawa lekcja historii głęboko zapadnie w pamięci uczestników zajęć.

10 grudnia br. obyło się rozstrzygnięcie etapu szkolnego MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH. Na konkurs prace przygotowali następujący uczniowie: Lena Janiszewska kl. II, Patrycja Smolik kl. II, Magdalena Parylak kl. III, Paweł Drozd kl. III, Miłosz Parylak kl. V, Julia Ciereszyńska kl. V.
Ze względu na założenia konkursowe zawarte w regulaminie komisja pod przewodnictwem Pani Anny Dubis do etapu gminnego konkursu przekazała szkopki które wykonali:
Lena Janiszewska kl. II
Patrycja Smolik kl. II
Paweł Drozd kl. III
Pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom konkursu nagrody.

 3 grudnia 2021 r. nastąpiło podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego „Uroki jesieni”. Jury w składzie pani dyrektor Małgorzata Frączek, opiekunowie Szkolnego Koła LOP: pani Renata Janocha, pani Beata Prętnik oraz opiekun Szkolnego Kółka Fotograficznego pan Artur Jasłowski dokonali wyboru najlepszych prac.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów, a każdy uczestnik konkursu zaprezentował 3 wybrane przez siebie zdjęcia w dwóch kategoriach: fotografii krajobrazowej oraz fotografii makro. Wybór najlepszych prac nie był łatwy, gdyż uczniowie zgłosili piękne, zróżnicowane fotografie. Tym samym nie ułatwili pracy Jury. Po obradach, Jury postanowiło docenić wszystkich uczestników i przyznało I, II oraz III miejsca ex aequo, jak również wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz rzeczowe, które wręczyła pani Dyrektor oraz pani Beata Prętnik. Czytaj dalej

W dniu 09.12.2021 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej Konkurs Biblijny „Żyć eucharystią” na podstawie Ewangelii według świętego Łukasza. 10 uczniów przystąpiło do rozwiązania testu przygotowanego przez Wydział Nauki Katolickiej przy Kurii Biskupiej w Przemyślu. Największą wiedzą biblijną i najwięcej punktów w tej rywalizacji zdobyły:
1. Oliwia Adamik kl. VII
2. Martyna Faber kl. VII
3.  Anna Dominik kl. V
Pani dyrektor mgr Małgorzata Frączek wszystkim wręczyła nagrody. Gratulujemy wszystkim uczestnikom poszerzenia swojej wiedzy biblijnej a zwycięzcom życzymy powodzenia w reprezentowaniu naszej szkoły na etapie dekanalnym. Do konkursu zachęcił i przeprowadził nasz katecheta ks. Leszek Nawracaj.

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest czasem wyjątkowym. Wówczas zapomina się o wszystkich troskach, niepowodzeniach i spędza się go w gronie najbliższych w przyjaznej atmosferze. Wielu z nas już wcześniej przygotowuje się do tych radosnych chwil. Kupujemy prezenty, ubieramy choinki i pieczemy pyszne pierniczki. które swym zapachem przypominają, że Boże Narodzenie już niedługo. W piątek 10 grudnia uczniowie klas O-III naszej szkoły wybrali się do Domu Ludowego w Świerzowej Polskiej, gdzie zostali zaproszeni przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Dzieci dekorowały pierniczki, przyglądały się pracy pań, które wyrabiały ciasto i wykrawały z niego różne kształty. Później wszyscy degustowali te pyszne słodkości. Serdecznie dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za zaproszenie i mile spędzony czas w świątecznej atmosferze.

„Do każdego domu i każdemu z nas niechaj piękne bożonarodzeniowe święta przyniosą betlejemski blask.”

plakat-Olimpiada-pck-2018

 

10 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbyła się XXIX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego stylu Życia – etap szkolny, w którym wzięło udział 8 członków Szkolnego Koła PCK. Podczas konkursu sprawdzana była wiedza i umiejętności uczestników z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, środowisk oraz zasad zdrowego stylu życia. Test składał się z 20 pytań i trwał 30 minut.

Wyniki testu:
I miejsce – Iga Fafuła,
II miejsce – Paulina Dubis,
III miejsce – Wiktoria Faber, Oliwia Adamik.

Do etapu rejonowego, który odbędzie się 14 stycznia 2021r. zakwalifikowała się Iga Fafuła.

Gratulujemy!

Spośród prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs komisja wyłoniła i nagrodziła najciekawsze prace uczniów przyznając następujące wyróżnienia:

w II grupie wiekowej:
Nadia Wójtowicz – kl. 1
Jakub Wójtowicz – kl. 3
Wiktoria Rachwał – kl. 4

w III grupie wiekowej:
Julia Ciereszyńska – kl. 5
Igor Dominik – kl. 5

Prace wyróżnionych uczniów wezmą udział w gminnym etapie konkursu.

Świerzowa Polska dnia 09.12.2021 r.

Dyrektor
Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej
ul. Szkolna 31
38 457 Zręcin
przedstawia

Protokół
z przeprowadzonego ZAPYTANIA OFERTOWEGO
Projekt „Laboratoria Przyszłości”

IMG_20211208_091215

IMG_20211208_091317SK PCK odpowiedziało już po raz drugi na apel Fundacji Małych Stópek zostań „Przyjacielem Życia” i zgłosiło chęć przeprowadzenia akcji „PACZUSZKA DLA MALUSZKA”. Na choinkach w szkole i przedszkolu zawieszono specjalne bombki, na których znajduje się informacja o artykułach potrzebnych do pielęgnacji niemowląt. Prosimy ludzi o dobrym sercu o wsparcie akcji i zabranie z choinki bombki oraz zakupienie artykułów higienicznych i złożenie pod choinką w szkole i przedszkolu. Akcja trwa od 9 grudnia do 15 grudnia 2021 r. Zebrane dary zostaną odwiezione do wskazanego przez fundację Domu Samotnej Matki. Serdecznie dziękujemy.
 

ko_rzeszow_logo_konkursyTradycją szkoły stało się, iż co roku nasi uczniowie uzyskują wysokie lokaty w różnego rodzaju konkursach, w tym też Przedmiotowych Konkursach Organizowanych przez KO w Rzeszowie. Tegoroczne wyniki również zaskoczyły naszych młodych uczestników.
Do drugiego etapu konkursu przedmiotowego z języka polskiego zakwalifikowali się:
Paulina Dubis – kl 8a; Martyna Myśliwy – kl. 8b; Filip Prajsnar – kl. 7; Anna Kłosowicz – kl. 7.
Z języka angielskiego Paulina Guzik z klasy 8b, a z języka niemieckiego Nikola Zajdel z klasy 8a.
Z historii naszą szkołę w drugim etapie będzie reprezentował Bartosz Krzanowski z klasy 8a.
Nasza młodzież jest dumna ze swoich osiągnięć, tym bardziej, że tego typu konkursy nie należą do łatwych. Wymagania są wygórowane, i niejednokrotnie wykraczają poza podstawę programową.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach!

Święty Mikołaj nocą wędruje,
W okna zagląda i nasłuchuje.
Gwiazdka w okna świeci
Gdzie są grzeczne dzieci?

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.
Bo któż nie lubi otrzymywać prezentów?
Z inicjatywy Rady Rodziców 6 grudnia 2021r. przy zimowej aurze zostało zorganizowane spotkanie ze Św. Mikołajem. O prezenty dla najmłodszych zatroszczyły się poszczególne Rady Oddziałowe, natomiast w starszych klasach mikołajami byli uczniowie.
Śmiechu i radości było wiele. Na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie z prezentów. Św. Mikołaj wręczył bardzo dużo paczek i obiecał, że wróci do nich w przyszłym roku.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania, należą się serdeczne podziękowania, a szczególnie Św. Mikołajowi, który nie zapomniał o żadnym dziecku.

Dziękujemy.

6 grudnia po raz kolejny w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Szachowy dla klas IV-VIII. Turniej stał się już tradycją w dniu Mikołajek, cieszy się zainteresowaniem uczniów i jest mile oczekiwany na ten dzień.
Pani Dyrektor Małgorzata Frączek przywitała zawodników i dokonała otwarcia turnieju, w którym wzięło 11 zawodników. Rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund, w tempie gry  2 x 10 minut, (20 minut na partię). Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze fair-play, a dodatkową motywacja były przewidziane nagrody dla zwycięzców oraz słodkie nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników.
Po 7 rundach zwyciężyła Ania Krzanowska z klasy VIIIb. Kolejny na liście zwycięzców zameldował się Marcin Guzik z klasy VIIIa. Na miejscu trzecim znalazł się Bartek Lech z klasy VII, a Tymek Prajsnar z klasy V zajął czwarte miejsce. Wszyscy zawodnicy na podium otrzymali pamiątkowe dyplomy, kubeczki oraz czekoladowe mikołaje, które wręczył Pan Wicedyrektor Piotr Węgrzyn. Pozostali zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody pocieszenia w postaci czekoladowych mikołajów.
Wszyscy w dobrych nastrojach stanęli do pamiątkowego zdjęcia i wypytywali o kolejny taki turniej, który już wkrótce. Dziękujemy za udział w turnieju, życzymy dalszych sukcesów na szachownicach, ciekawych doświadczeń i czerpania przyjemności z szachowych rywalizacji.

„Jeden z najgłębszych sekretów życia
polega na tym,że tylko to wszystko
co robimy dla innych jest tym ,co
naprawdę warto robić”.
Carrol Lewis

SK Caritas i SK PCK składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w akcji charytatywnej „I TY ZOSTAŃ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”. Zebrane słodycze i przybory szkolne zostały przekazane wychowankom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie. Pragniemy wyrazić wdzięczność za okazane serce, życzliwy gest i wyraz dobroci.

Świerzowa Polska dnia 03.12.2021 r.

Dyrektor
Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej
ul. Szkolna 31
38 457 Zręcin
ZAPRASZA
do złożenia oferty cenowej na zadanie pn.:
Projekt „Laboratoria Przyszłości”
(na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy Prawo zamówień publicznych)

Załączniki:
zaproszenie
umowa
formularz oferty
oświadczenie

TM

2 grudnia 2021r. w naszej szkole odbyły się potyczki literackie wokół jednej z obowiązkowych lektur szkolnych ‘’Kamienie na szaniec’’.
Uczniowie dwóch klas ósmych zmagali się w trzech kategoriach:

 1. Konkurs wiedzy z treści lektury
 2. Konkurs na najciekawszy plakat
 3. Krzyżówka

Cel konkursu to między innymi rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i literackich, aktywizowanie uczniów oraz kształtowanie zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.
Drużyny wykazały się zadowalającą wiedzą, umiejętnościami plastycznymi. Towarzyszyła im zdrowa rywalizacja oraz doping ze strony pozostałych kolegów z klas.
Zwycięzcą okazała się grupa z klasy 8b. Czekają na nich nagrody książkowe oraz jeden, dowolnie przez nich wybrany, ‘’Dzień bez pytania’’. Ponadto celujące i bardzo dobre oceny z języka polskiego.
Gratulujemy zwycięzcom!

W listopadzie chętni uczniowie z klas 0-III i dzieci  z najstarszej grupy przedszkolnej, przystąpiły do konkursu plastyczno-technicznego  „Jesienny parasol”. Tematem przewodnim był parasol, a technika dowolna. Organizatorom przekazano na wystawę 59 dzieł stworzonych przez nasze zdolne dzieci. Wszystkie prace były pomysłowe, tworzone z serca i wykonane ciekawymi technikami. Powołane Jury postanowiło przyznać wyróżnienia w 2 kategoriach:

Prace przestrzenne:

 1. Natalia Blicharczyk
 2. Zofia Gazda
 3. Jan Kranc
 4. Rozalia Niziołek
 5. Julia Pałys
 6. Szymon Szklarski

Prace w formacie A4:

 1. Gabriel Gęsiak
 2. Blanka Janas
 3. Szymon Lichoń
 4. Aleksander Rowiński
 5. Laura Staroń
 6. Filip Wosiewicz
 7. Julia Żółkoś

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Uczestnikom gratulujemy ich twórczego zapału i zachęcamy do rozwijania zainteresowań plastyczno-technicznych.

30 listopada 2021 r. w sali sportowej ZS w Świerzowej Polskiej zostały rozegrane zawody sportowe w piłce ręcznej dla uczniów z rocznika 2009 i młodszych w ramach kalendarza Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie. W kategorii dziewcząt do rywalizacji przystąpiły 3 szkoły z SP w Kopytowej, oraz ZS w Świerzowej Polskiej i ZS w Zręcinie. Wśród chłopców, były cztery drużyny, obok ww. jeszcze uczniowie z ZSiP w Bóbrce. Ostatecznie po rozegraniu meczów systemem każdy z każdym – wśród dziewcząt najlepsze okazały się uczennice ze Zręcina przed koleżankami z Kopytowej i Świerzowej Polskiej. Natomiast w kategorii chłopców po bardzo wyrównanej grze między trzema szkołami (w bezpośrednich pojedynkach – każdy zespół miał po jednej wygranej) ostatecznie zwyciężyli uczniowie z Kopytowej przed Świerzową Pol. i Zręcinem, na 4 miejscu zawody ukończyli chłopcy z Bóbrki.

Prosimy o dokonanie wpłaty do 05 grudnia 2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA GRUDZIEŃ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie są źródłem szacunku dla obrzędów ludowych.
Tradycja wróżb andrzejkowych w Polsce jest bardzo stara, a pierwsze pisemne zapisy o andrzejkach pojawiały się już ponad 500 lat temu. Andrzejki zawsze były ostatnim dniem urządzania hucznych zabaw tuż przed rozpoczynającym się adwentem.
Na początku wróżby andrzejkowe były przeznaczone dla dziewcząt, które jeszcze nie wyszły za mąż, więc dotyczyły tylko kwestii matrymonialnych. (Dla mężczyzn organizowano podobne rytuały i nazywano je „Katarzynkami”). Dawniej andrzejki traktowano bardzo poważne, wróżby były robione indywidualnie, a nie w dużych grupach osób tak jak ma to miejsce w chwili obecnej. Czytaj dalej

Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej już po raz drugi otrzymał dofinansowanie w ramach projektów edukacyjnych z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Pierwsze wsparcie dotyczyło programu „Poznaj Polskę” i wynosiło ono 10000,00 złotych. Dzięki temu nasza młodzież ze szkoły podstawowej wyjedzie na dwudniową  wycieczkę do Sandomierza i okolic.poznaj_oficjalnie2Drugie dofinansowanie dla szkół z terenu Gminy Chorkówka dotyczy programu „Laboratoria przyszłości”.  W ramach tego programu nasza szkoła otrzyma dofinansowanie w kwocie 60000,00 złotych. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego do rozwoju umiejętności i wiedzy z zakresu nauk ścisłych.la_przysz

szkoladohymnudyplom

W dniu 25 listopada, uczniowie klasy I odwiedzili szkolną bibliotekę. Dowiedzieli się, czym różni się biblioteka od księgarni i w jaki sposób można wypożyczyć książkę. Zapoznali się również z zasadami zachowania w bibliotece i jak należy dbać o wypożyczone książki.
Wróżka i Krasnale, którzy nagle pojawili się w bibliotece, recytując wiersze i zadając zagadki, przeniosły uczniów w bajkowy świat i pozwoliły spotkać się z Panią Książką.
To właśnie przed Panią Książką wybrzmiało Ślubowanie Czytelników:
„My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie Książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy…” 
Uroczystego Pasowania na Czytelnika  dokonała Pani Dyrektor.
Na zakończenie, Nowi Czytelnicy, otrzymali pamiątkowe książki i specjalnie przygotowane zakładki do książek.
Pani bibliotekarka zachęcała ich do codziennego, głośnego czytania (np., dla rodziców i rodzeństwa) oraz zapisywania swej czytelniczej aktywności w folderze Klubu Czytających Rodzin.


Listopad to miesiąc pełen sprzeczności. Z jednej strony radość związana ze Świętem Niepodległości, z drugiej zaduma Zaduszek, monotonia mrocznych jesiennych wieczorów.
Szkoła rządzi się własnym rytmem – jesienią nasi uczniowie piszą dyktanda. Tradycyjnie ortograficzne potyczki odbywają się  nie tylko w klasach, ale także między oddziałami w dwóch grupach: młodszej – kl. IV – VI i starszej – kl. VII – VIII.
Wielka czy mała litera? „Rz” – nie, na pewno „ż”! Pisownia łączna, a może rozdzielna? To niektóre rozterki młodych ekspertów od ortografii. W tym roku uczestnicy konkursu nie tylko popisywali się świetną znajomością zasad ortograficznych, ale także poznali historię młodych harcerzy dostarczających listy powstańcom.

Oto nagrodzeni uczniowie młodszej grupy:
I miejsce – Maciej Szydło
II miejsce – Igor Dominik
III miejsce – Michał Dubis

Najlepsi uczniowie starszej grupy:
I miejsce ex aequo – Anna Krzanowska, Łukasz Kustroń
II miejsce ex aequo – Paulina Dubis, Maria Deryniowska
III miejsce – Alicja Kustroń

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Pani dyrektor wręczyła nagrody podczas uroczystości szkolnej – przyjmowania uczniów klasy pierwszej  do grona czytelników szkolnej biblioteki.

W dniach 23-25 listopada 2021r. uczniowie dwóch klas ósmych naszej szkoły zmagali się z próbnym egzaminem ósmoklasisty, tym razem przygotowanym przez WSiP z języka polskiego i matematyki oraz CKE z języka angielskiego.
To już drugi raz w tym roku nasza młodzież stanęła przed próbą sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z przedmiotów egzaminacyjnych. Uczniowie znów  mieli okazję oswoić się z formułą i organizacją egzaminu, arkuszami, zasadami oceniania. Mogą sobie porównać wyniki z poprzednimi, odnieść się również do wyników ogólnopolskich.
Diagnozowanie pozwoli sprawdzić poziom wiedzy uczniów zdobytej w kolejnych latach edukacji w szkole podstawowej.
Arkusze egzaminacyjne dostosowane do obowiązujących wymagań egzaminacyjnych, zgodne z wytycznymi CKE pozwolą uczniom i nauczycielom zweryfikować poziom wiedzy, wskazać  słabe i mocne strony kierunków edukacyjnych i poszczególnych treści kształcenia. W razie jakichkolwiek niepowodzeń, uczniowie będą mieć jeszcze trochę czasu na nadrobienie braków, a nauczyciele na obranie kolejnej ścieżki kształcenia.
Zadowalające jest podejście samych uczniów do próbnego egzaminu i ich pozytywne opinie w kwestii poziomu trudności zadań z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych. Jednogłośnie stwierdzili, że tym razem poszło im lepiej niż we wrześniu. O czymś to jednak świadczy. Oby kolejne próbne testy były dla nich coraz łatwiejsze. Jest to możliwe, ale o to wszyscy musimy zadbać!

 W poniedziałek 22 listopada o godzinie 16.00 na sali gimnastycznej odbyła się konferencja szkoleniowa „Dziecko jako wartość – rola współpracy pomiędzy domem, przedszkolem i szkołą w wychowaniu i rozwoju dziecka”. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele i rodzice uczniów. Szkolenie poprowadziła Pani dr Barbara Lulek  i poruszona w nim była współpraca pomiędzy rodzicami, nauczycielami i dzieckiem. Chcąc właściwie przekazać wiedzę i umiejętności swoim uczniom konieczne jest nawiązanie współpracy. Trwały i głęboki proces wychowawczy przebiega w toku kontaktów nauczyciela i rodziców z uczniem, które są podstawą efektywnego uczenia. Jeżeli ich relacje opierają się na partnerstwie, wówczas w naturalny sposób kształtuje się oczekiwane zachowanie ucznia. Współpraca wymaga od podmiotów nie tylko wzajemnego partnerstwa, a więc zaufania, poszanowania cudzej godności, jedności oraz podmiotowości, ale również pełnej świadomości i akceptacji przyjętych celów. Ponadto oczekuje także przyjęcia jednolitego programu działania, dokonania podziału pracy, świadomości ograniczeń własnej swobody wynikającej z podziału pracy. Stosunki współpracy powinny być partnerskie, a podejmowane czynności oparte na współdziałaniu i podmiotowości. Bez wątpienia współpraca jest atrybutem, do którego należy dążyć i urzeczywistniać go w szkole. W niej zawiera się sens i kierunek zmian, ale jednocześnie jest fundamentem, na którym szkoła musi się oprzeć, by wypełnić swoją misję sprostania wyzwaniom współczesnego i przyszłego świata.

W najbliższy czwartek 25 listopada 2021 r. odbędzie się zebranie wywiadowcze z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców uczniów klas O-VIII w godz. 16:00 – 18:00.

Jak wyglądało życie ludzi w dawne j wsi, jaka droga wiodła od chłopskiej chałupy do domu współczesnego rolnika i nie tylko, jakimi sprzętami posługiwano się w gospodarstwach domowych dawniej i dziś i do czego te archaiczne sprzęty służyły?
O tym właśnie mogli się dowiedzieć najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w zaplanowanym przez panie: Małgorzatę Pelczar i Katarzynę Kranc cyklu zajęć poświęconych tej, jakże odległej, naszym najmłodszym milusińskim tematyce.
Ten innowacyjny pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, ale i całej społeczności szkolnej, bowiem mogli podziwiać piękną wystawę starych sprzętów używanych niegdyś w domach oraz aranżację dawnej izby z jedyną w swoim rodzaju skrzynię posagową, ozdobnymi poduchami w wyjątkowych, robionych ręcznie poszewkach i wiele innych drobnych przedmiotów, typu: chusteczki z ozdobnymi haftami, serwety, sprzęty codziennego użytku używane przez naszych pradziadków.
Na tle niecodziennej wystawy z rekwizytami 18 listopada 2021 r. odbyła się lekcja przygotowana przez panią Małgorzatę Pelczar, w której udział wzięli uczniowie klasy I, bacznie słuchając, do czego służą prezentowane przedmioty, jak się nazywają. Dopełnieniem tej ciekawej lekcji było wręczenie wszystkim uczestnikom pysznego, staropolskiego przepisu na chleb z pokrzywą. Dzieci miały za zadanie ozdobić kartki z przepisem, na której najczęściej pojawiały się apetycznie wyglądające bochenki chleba.
Już od najmłodszych lat wpajamy naszym uczniom, jak ważne są korzenie, wieś, w której się wychowujemy i dorastamy. W ramach cyklu zajęć poświęconych życiu w dawnej polskiej wsi, planujemy wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich pieczenie tradycyjnych pierniczków bożonarodzeniowych, które również wpiszą się w tradycję polskiej wsi .
Świadomość o galopującym rozwoju techniki i zmian wszystkiego, co nas otacza, wzbudza w młodym człowieku poczucie upływu czasu , zmian, istotnych ulepszeń i poprawy komfortu życia. Ale oprócz korzyści warto również wskazywać, już tym najmłodszym, zagrożenia, jakie płyną z nierozważnego korzystania z wynalazków i wszelakich otaczających nas dobrodziejstw. Ważny jest umiar i zdrowy rozsądek – te ważne słowa zostały skierowane do najmłodszych.
Mamy nadzieję, że to czego dowiedzieli się nasi uczniowie w ostatnim czasie na długo pozostanie im w pamięci, a swoją zdobytą wiedzą i doświadczeniem będą się dzielić z innymi.
Warto powspominać czasy, które już nie wrócą!

17 listopada br. uczniowie klas VIII uczestniczyli w lekcji online zatytułowanej: „Rola wartości leżących u podstaw odzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz budowy jedności Narodu Polskiego na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej”.
Fundamentem lekcji, dedykowanej uczniom klas VI–VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych województwa podkarpackiego, był wykład Pana Kamila Kopery pt. „Cena odwagi i sprzeciwu – historia rodziny Ulmów”.
Inicjatywa, organizowana w ramach listopadowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, miała na celu zachęcić młodzieży do włączenia się w różne działania mające podkreślić wyjątkowość tego czasu. W roku 2021 kontynuujemy świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w ramach projektu „Wolna Niepodległa” realizowanego z Programu Wieloletniego „Niepodległa”, wspólnie z Muzeum Zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Podkarpackim Kuratorem Oświaty, zostały przygotowane lekcje on-line, z których mogli skorzystać nauczyciele i uczniowie szkół województwa podkarpackiego.

Fizyka, chemia czy biologia to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym. 17 listopada 2021 r., tj. środa naszą szkołę odwiedziła dwójka animatorów z grupy „Zaelektryzowani” z Lublina. Panowie Wojtek i Emil zaprezentowali interaktywny spektakl, którego celem było przybliżenie tajników wyżej wymienionych przedmiotów w sposób prosty, a zarazem bardzo atrakcyjny, zrozumiały zarówno dla tych najmłodszych jak i najstarszych uczniów szkoły. Czytaj dalej

Dnia 10 listopada w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w pięknie udekorowanej w bary narodowe hali sportowej odbyła się wyjątkowa akademia. Odświętnie ubrani, z biało-czerwonymi kotylionami uczniowie i nauczyciele wspólnie odśpiewali Hymn Narodowy – z radością dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji.

Patriotyczna inscenizacja przeniosła widzów w przeszłość, by przypomnieć trudną drogę naszego narodu do niepodległości. Ze wzruszeniem słuchaliśmy pieśni zagrzewających do walki o wolność i oddających miłość do ukochanej ziemi. Na długo w naszej pamięci zostaną obrazy z filmu o bohaterach narodowych oraz slajdy prezentacji multimedialnej przedstawiającej kluczowe momenty historii Polski.
Ponad sto lat temu 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną. Od tej pory 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu – Narodowe Święto Niepodległości.
Uczestnicząc w akademii, oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co najcenniejsze – własnego życia. Daliśmy świadectwo miłości do Polski.

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego piątek 12 listopada 2021 r. jest w naszej szkole dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Świetlica będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna.

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603)

„Gdy patrzymy wstecz i widzimy, co dokonały
poprzednie pokolenia-nie możemy zrobić mniej.”
Burmistrz Gminy Jedlicze
Zbigniew Sanocki

Dnia 5.11.2021 r. klasy II i III wyjechały na wycieczkę do Szkoły Ludowej w Żarnowcu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach kaligrafii. Pisali piórem i atramentem siedząc w stuletnich ławkach. Wysłuchali pogadanki na temat zasad panujących w szkole w XIX wieku.
Brali udział w zajęciach plastycznych malując drewniane skarbonki według własnego pomysłu. Mieli możliwość zakupienia pamiątek.
XIX wieczna szkoła, która pamięta M. Konopnicką jest pomnikiem naszej przeszłości.

29 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły odbyli  całodniową wycieczkę do Krakowa. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Zoo. Celem było zainteresowanie uczestników różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Uczniowie mieli  okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając z przewodnikiem alejki ogrodu, oglądali z bliska ssaki, płazy, gady i ryby. Bardzo podobały im się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały po wybiegu. Podziwiały olbrzymie słonie, a także małpy i lwy. Zachwycały się małymi pingwinkami. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Pogoda była wyśmienita więc spacer po  Zoo był dla uczniów, również dużym relaksem.
Kolejnym punktem programu (po uprzednim posileniu się smacznym  obiadem) było  zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Czytaj dalej

zawiadomienie 001

Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień nad tymi, którzy odeszli, nad bliskimi z rodzin, krewnymi i wszystkimi, których znaliśmy. To także czas wyjątkowego wspominania osób, które życie swoje stracili w czasach wojen i zawirowań historycznych.
Uczniowie naszej szkoły, zgodnie z tradycją, odwiedzili cmentarz w Zręcinie, porządkując groby i na mogiłach nauczycieli, pracowników naszej placówki oraz postaci ważnych dla naszego regionu, grobach żołnierskich, a także przy tablicach pamiątkowych zapalili znicze. Obyczaj każe zapalać świece także na grobach zapomnianych. To bardzo ważna lekcja szacunku, wrażliwości, umiejętności zachowania się w miejscu pamięci, a także wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego.
Przed nadchodzącym dniem 1 listopada, uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali audycję poświęconą celebrowaniu uroczystości Wszystkich Świętych. Piękna polska poezja była refleksją nad kruchością ludzkiego istnienia i nieuniknionym przemijaniem rzeczy doczesnych.
Dzień następujący po uroczystości Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim jako Dzień Zaduszny, dzień modlitw za dusze tych, którzy nie dostąpili jeszcze zbawienia. Zwyczaj wznoszenia modlitw za dusze czyśćcowe zapoczątkowany został w X wieku w zakonach, a dzięki staraniom św. Odylona, opada Benedyktynów z Cluny, w 993 roku wprowadzony został oficjalnie do kalendarza liturgicznego.
Zatrzymajmy się w biegu, zapalmy światło przy grobach tych, co odeszli. Pamiętajmy!

grób_IŁ

Prosimy o dokonanie wpłaty do 05 listopada 2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA LISTOPAD<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

26 października 2021 r. po długiej przerwie udało się przeprowadzić Gminne Igrzyska Młodzieży w Szachach Drużynowych. Po przywitaniu i otwarciu turnieju przez Panią Dyrektor Małgorzatę Frączek uczniowie dwóch szkół naszej gminy przystąpili do rywalizacji: Goście Szkoła Podstawowa w Zręcinie oraz Gospodarze.
W skład naszej drużyny wchodzili od pierwszej szachownicy: Marcin Guzik kl. 8a, Szymek Prętnik kl. 7, Bartek Lech kl. 7 oraz Ania Krzanowska kl. 8b. Uczniowie rywalizowali na dystansie 4 rund w czasie 2 x 10 min na partię, a w przypadku remisu decydowałby wynik na pierwszej szachownicy. Gra odbywała się w atmosferze ‘fair-play’ i już od pierwszej rundy Gospodarze przejęli inicjatywę, zdobywając cenne 4 małe punkty za wygrane na każdej szachownicy, a to dało im duży punkt. Kolejna runda prezentowała się podobnie i pomimo starań Gości zwycięstwo przypadało Gospodarzom. Czytaj dalej

W dniu 26 października przedstawiciele szkolnego koła Caritas i wolontariatu wraz z opiekunem ks. Leszkiem Nawracajem  udali się do Krosna pod pomnik Świętego Jana Pawła II. Z okazji 43 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczne znicze. Po czym odmówili modlitwę za wstawiennictwem Świętego Papieża w intencji naszej Ojczyzny, całej społeczności szkolnej oraz naszych rodzin.Krzyż przy pomniku jest świadkiem historii, ponieważ stał on obok ołtarza na którym Papież Polak odprawił Mszę Świętą na lotnisku w Krośnie w dniu 10.06.1997 roku.

25 października 2021 r. pierwszoklasiści otrzymali książeczki do czytania w gronie rodzinnym oraz ruchomy alfabet do wycięcia, dorysowania dowolnych liter, elementów i układania z nich wyrazów. Ta niespodzianka sprawiła im wielką radość. Ten prezent przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii społecznej „Mała książka-wielki człowiek”. Cała akcja ma na celu promowanie wspólnego rodzinnego czytania.

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci”

W dniu 21.10.2021 r. uczniowie i opiekunowie szkolnych organizacji PCK i Caritas uczcili pamięć zmarłych bliskich naszej placówce. Odwiedzając cmentarze w Zręcinie, Szczepańcowej, Kobylanach i Krośnie zapalili znicze i modlili się za zmarłych, którzy na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

 • I. Łukasiewicz – patron szkoły
 • major M. Janas i kp. F. Lipiński
 • pr. S. Łuksik
 • pr. J. Moskal
 • A. Celej
 • C. Święch
 • H. Jabłecka
 • H. i J. Pikul
 • W. Jaskółka
 • J. Krzywda
 • K. Kustroń
 • M. Woźniak
 • M. Wais
 • I. Brzozowska
 • Z. Więcek

„Dzień Wszystkich Świętych nabiera całkiem nowego znaczenia, kiedy przychodzimy na groby bliskich, do których za swojego życia się uśmiechaliśmy.”

21 października br. uczniowie klasy IV, aby uczcić przyjęcie Komunii Świętej wraz z rodzicami i wychowawcami udali się na wycieczkę dziękczynną do Krakowa-Łagiewnik. Pierwszym punktem pielgrzymki było uczestnictwo we Mszy Św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie udaliśmy się zobaczyć okno celi, w której odeszła siostra Faustyna. Następnie wyruszyliśmy do Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie uczniowie wzięli udział w zabawie pt. „Wyprawa odkrywców JP II”,  której celem było przypomnienie postaci Karola Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II. Zadanie to przybliżyło dzieciom drogę, którą przebył Jana Paweł II w drodze ku świętości. Po zakończeniu zadania (odgadnięciu hasła) uczniowie zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi w postaci plecaków. Kolejny punkt pielgrzymki to zwiedzanie wraz z przewodnikiem Centrum Jana Pawła II, gdzie przechowywane są jego relikwie. Odwiedziny w Sanktuarium św. Jana Pawła II to spotkanie ze współczesną architekturą i sztuką sakralną, możliwość podziwiania pięknych mozaikowych ołtarzy i odkrywania na nowo naszej religijnej tożsamości. Na koniec wycieczki przejechaliśmy na krakowski rynek, gdzie mogliśmy zagospodarować czas według własnych potrzeb.

 

PLAKAT_KONKURS_FOTO

Przewodniczący Rady Rodziców zwraca się z prośbą o dokonywanie wpłat na Radę Rodziców w kwotach: 35 zł na pierwsze dziecko, 20 zł na drugie i kolejne dziecko. Wpłat należy dokonywać na rachunek bankowy: 62 8636 1031 3011 1502 3607 0001

DEN21

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Art. 74. Karty Nauczyciela w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych. W tym dniu szkoła zapewnia dzieciom opiekę na świetlicy szkolnej.

Praca i nauka zdalna w czasie pandemii spowodowały, że większość interakcji zachodzących między ludźmi w świecie rzeczywistym zostało przerzuconych do przestrzeni wirtualnej. W tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii zaobserwowano wzrost liczby niepokojących sytuacji w obszarze cyberprzemocy szczególnie w zakresie:
– agresji werbalnej (wyzywanie na czatach internetowych, zamieszczanie komentarzy na forum internetowym w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby),
– rozpowszechniania materiałów medialnych upokarzających, kompromitujących oraz ośmieszających ofiarę, wykluczanie z grona „znajomych” w Internecie,
– celowego ignorowania czyjejś aktywności w sieci lub zamieszczania przykrych komentarzy na profilach innych osób,
– włamania na konta i umieszczanie na nich obraźliwych postów.
To tylko część problemów, które pojawiły się w sieci. O tych, a także innych zjawiskach, niepokojących dziś dzieci, młodzież czy dorosłych mieliśmy okazję posłuchać w czasie wizyty pracownika krośnieńskiej komendy, policjanta z Wydziału Prewencji, asp. Tomasza Czelnego oraz towarzyszących mu policjantów z posterunku w Chorkówce: asp. Grzegorza Białogłowicza oraz st. sierż. Mateusza Szkudlarka. Ta „lekcja prawa” została zorganizowana z inicjatywy P. Dyrektor oraz Samorządu Uczniowskiego. Czytaj dalej

Dzień Drzewa to międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w wielu krajach. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W ramach tego święta, które w Polsce obchodzone jest od 20 lat, prowadzona jest akcja sadzenia drzew i towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. W tym roku społeczność naszej szkoły, włączając się w obchody Światowego Dnia Drzewa, podjęła szereg działań proekologicznych przygotowanych przez SK LOP. Uczniowie każdej klasy wykonali wspólną pracę – plakat: kl. 0-3: „Drzewo jesienią”, kl. 4: „Prośby drzewa”, kl. 5: „Znaczenie drzewa”, kl. 6: „Polskie drzewa liściaste”, kl. 7: „Polskie drzewa iglaste”, kl. 8a: „Motyw drzewa w literaturze”, kl. 8b: „Motyw drzewa w sztuce”. Kolejne działanie – zasadzenie drzew na terenie szkolnego ogrodu odbyło się 6 października br. Ostatni etap przedsięwzięć pt. „Ratuj drzewo – zabierz książkę” łączył tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa. 8 października w bibliotece szkolnej chętni uczniowie mogli odebrać dowolnie wybraną książkę. W tym dniu jury wybrało najciekawsze prace – plakaty. I miejsce w grupie klas 0 – 3 przyznano kl. 0 (za promocję recyklingu i ekologiczne podejście do tematyki drzewa), I miejsce w grupie klas IV – VIII ex aequo kl. VIII a i VII (VIII a za wyraz artystyczny, ciekawe podejście graficzne i przestrzenne; VII za ujęcie naukowe i wykorzystanie w kompozycji żywych gałązek drzew iglastych).

Celem konkursu zorganizowanego przez p. Annę Dubis oraz Samorząd Uczniowski było wyłonienie najlepszego graficznego symbolu (logo) dla Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.
Projekty oceniane były zgodnie z następującymi kryteriami:
1) zgodność projektu z danymi naszej szkoły,
2) oryginalność znaku, łatwość zapamiętywania,
3) czytelność i funkcjonalność projektu,
4) estetyka wykonania projektu.
W wyniku postępowania konkursowego Komisja Konkursowa  wyłoniła zwycięzcę konkursu na logo naszej szkoły, którym został uczeń klasy V – Igor Dominik.
Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia: Julia Ciereszyńska, Julia Jureczko, Izabela Kosztyła, Michał Dubis, Cilian Lynch.
Logo wykorzystywane będzie przez Szkołę do celów identyfikacyjnych, reklamowych, korespondencyjnych, promocyjnych, itp.
Wszystkim uczestnikom wręczone zostały nagrody. Gratulujemy!!!

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 został ogłoszony rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego ze względu na 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci oraz beatyfikację wybitnego rodaka oddanego Matce Najświętszej i bliźnim. W naszej szkole uhonorowaliśmy Prymasa Tysiąclecia programem artystycznym. Podczas występu uczniów klas ósmych poznaliśmy nie tylko bogaty życiorys wielkiego Polaka, ale także fragmenty jego zapisków, które przybliżyły trudne lata spędzone w więzieniu. Dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy zobaczyć miejsca i ludzi bliskich kardynałowi, a urywki najnowszego filmu ukazującego jego losy oddały dramatyzm walki  w obronie wiary chrześcijańskiej. Wiersze i pieśni nadały uroczystości wyjątkowego charakteru. Na koniec padły proste i pełne przekonania słowa Prymasa kierowane do młodzieży: „By móc służyć innym, trzeba coś umieć. Dlatego musimy się przede wszystkim uczyć”.

4 października 2021r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawczyni pojechali do Chorkówki na spotkanie poświęcone bezpieczeństwu na drodze i w życiu codziennym. Obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” z Krakowa, wysłuchali pogadanki policjantów oraz „zwiedzili” wozy:  policyjny i strażacki. Na pamiątkę otrzymali opaski odblaskowe. Zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń wrócili do szkoły.

Tegoroczne święto matematyki odbywało się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W naszej szkole mieliśmy szczęście je obchodzić w dniach od 27 września do 1 października. Celem tego wydarzenia było przypomnienie sobie tabliczki mnożenia nie tylko przez młodszych, ale i przez starszych uczniów. Wszyscy bardzo sumiennie powtórzyli najważniejsze wiadomości. W piątek, tj. 1 października na uczestników czekał Egzamin z Tabliczki Mnożenia. Uczniowie mogli również wykazać się kreatywnością, tworząc plakat zachęcający ludzi w każdym wieku do przypominania i utrwalania wiadomości z zakresu dzielenia i mnożenia. Kolejna atrakcja to matematyczne łamigłówki. Uczniowie świetnie poradzili sobie nawet z trudniejszymi zadaniami, a ich hasła to świetna promocja logicznego myślenia.

1 października br. uczniowie naszej szkoły mogli powiedzieć, że mieli wyjątkowe szczęście. Spotkali się ze szczególnym gościem – zawodnikiem Cellfast Wilki Krosno, żużlowcem Mateuszem Szczepaniakiem. Podziwiany przez kibiców sportowiec wystąpił przed społecznością szkolną na szkolnym boisku, gdzie zaprezentował motocykl i opowiedział o swej przygodzie z żużlem. Młodzi fani „czarnego sportu” zadawali dziesiątki pytań. Potem były wspólne zdjęcia i autografy. Nawet najmłodsi uczniowie z zadziwiającą cierpliwością czekali na swoją kolej do pamiątkowej fotografii. Dobrze to wróży krośnieńskim Wilkom – nie zabraknie im kibiców. Dziękujemy Wójtowi Gminy za zorganizowanie spotkania z niezwykłym sportowcem i czekamy na kolejne wizyty.

Dzień Chłopaka jest obchodzony 30 września, a święto cieszy się dużą popularności, szczególnie wśród nastolatków. Z tej okazji otrzymują oni prezenty oraz życzenia od koleżanek z klasy. Niezależnie od budżetu na prezent, najważniejsza jest pamięć i miłe słowo w tym dniu. Czasem uśmiech i komplement mogą sprawić większą przyjemność niż najdroższy i najbardziej wyszukany podarek.
Dla uczczenia tego święta koleżanki z Samorządu Uczniowskiego przygotowały niespodzianki dla wszystkich chłopców i Panów uczących w naszej szkole w postaci słodkich upominków. Dodatkowo, każdy chłopak, który założył w tym dniu muszkę był zwolniony z odpowiedzi w czasie lekcji. Nasi chłopcy wyglądali wyjątkowo!

Agnieszka Sząbara

Prosimy o dokonanie wpłaty do 05 października 2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA PAŹDZIERNIK<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Jak żyli ludzie w odległych epokach? Co było dla nich ważne? Jakie panowały obyczaje? Na te pytania po części znaleźliśmy odpowiedź podczas pokazu grupy rekonstrukcyjnej, która 30 września wystąpiła przed szkolną publicznością.
Artyści zaprezentowali  obyczaje i  kulturę średniowiecza. Uczniowie poznali trudną drogę, jaką musiał przejść giermek, by zostać rycerzem. Zobaczyli, a nawet mogli przeżyć, biorąc udział w inscenizacji, ceremonię pasowania na rycerza.
Z zainteresowaniem oglądali zbroję, różnego rodzaju broń: miecze, topory czy buzdygany. Zapewne zwrócili uwagę na replikę miecza Bolesława Chrobrego – słynnego Szczerbca, który jest przechowywany w skarbcu na Wawelu. Z wypiekami na twarzy przyglądali się pojedynkom rycerzy.
Udany pokaz historyczny zachęca do bliższego poznania świata dawnych rycerzy i szukania rycerskości we współczesnym świecie.

Wrzesień za pasem a my już zastanawiamy się, jak najlepiej przygotować się do egzaminów ósmoklasisty. Czy warto robić przykładowe zadania, arkusze i próbne testy? Jak pracować, żeby wykorzystać maksymalny czas, który tak szybko mija. W związku z tym nasi uczniowie klas ósmych od 27 do 29 września zmagali się z próbnymi arkuszami egzaminacyjnymi. Nie było łatwo! Po oswojeniu się z przykładowymi zadaniami już wiemy, co musimy powtórzyć, aby po egzaminie nie przeżyć rozczarowania!

To ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew.

Czy wiesz, że:
– Z jednego drzewa powstaje 8500 kartek papieru  a na produkcję tony papieru potrzeba 17 drzew.
– Najwyższe drzewa mogą rosnąć nawet do 100 m wysokości i tak rosną sekwoje.
– Na świecie rośnie ponad 23 000 różnych gatunków drzew.
– Z kory dębu korkowego robi się korki do butelek.
– Przeciętnie 1 drzewo (buk, dąb, jesion, lipa) liczące kilkadziesiąt lat, w ciągu sezonu wegetacyjnego oddaje do atmosfery kilkaset litrów wody.
– Drzewa miejskie zwykle żyją średnio 13 lat krócej niż drzewa wiejskie.
– Drzewa nigdy nie umierają ze starości! Owady, choroby i ludzie są zwykle zabójcami!

Jako społeczność naszej szkoły z okazji Światowego Dnia Drzewa podejmujemy następujące działania:

1)  uczniowie każdej klasy na godzinach wychowawczych wykonają wspólną pracę – plakat.

– klasy 0-3  „Drzewo jesienią”
– klasa 4  „Prośby drzewa”
– klasa 5 „ Znaczenie drzewa”
– klasa 6 „ Polskie drzewa liściaste”
– klasa7 „Polskie drzewa iglaste”
– klasa 8a „Motyw drzewa w literaturze”
– klasa 8b „Motyw drzewa w sztuce”

Plakaty  poszczególnych klas zostaną zaprezentowane na korytarzu szkolnym w dniu 8 października. Najlepsze prace będą nagrodzone!!!

2)  W tym dniu posadzimy również drzewa w obejściu szkolnym.

3) Zorganizowana zostanie akcja „Ratuj drzewo -zabierz  książkę”

8 października każdy chętny będzie mógł uratować drzewo odbierając symboliczną darmową książkę w bibliotece szkolnej.

ZAPRASZAMY do włączenia się do akcji

Opiekunowie LOP

Obiecuję uroczyście!
Będę starać się być dobrym i uczciwym.
Będę strzec honoru i dobrego imienia swojej szkoły.
Będę szanować swoich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.
Będę uczyć się tego, co piękne i mądre.
Będę kochać i czcić moją ojczyznę.

24 września 2021 r. 22 uczniów kl. I Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej zostało przyjętych do społeczności szkolnej.
Podniosła uroczystość, która dla nowych uczniów była pierwszym szkolnym egzaminem, odbyła się w pięknie udekorowanej hali sportowej w obecności rodziców, nauczycieli oraz starszych koleżanek i kolegów.
Odświętnie ubrani pierwszoklasiści pod czujnym okiem pani wychowawczyni zaprezentowali swe umiejętności i wiadomości podczas części artystycznej. Potem nastąpiło niecierpliwie oczekiwane ślubowanie. Następnie dyrektor szkoły pani Małgorzata Frączek dokonała ceremonii pasowania, wypowiadając słowa „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”.
Twarze pierwszoklasistów zdradzały ogromne przejęcie, jednak najbardziej wzruszeni byli rodzice, widząc swe pociechy z pamiątkowymi dyplomami.
Ten dzień na długo zapadnie wszystkim w pamięci: pierwszakom – gratulacje i życzenia pani dyrektor i rodziców oraz starszych kolegów, pozostałym – słowa piosenki uczniów klasy pierwszej;

„Puk, puk to ja, pukam szkoło do twych drzwi.
Puk, puk to ja, bądź przyjazna mi”

 

Nasza Szkoła uczestniczy w akcji XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 1 października 2021 r. pod hasłem:

,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!’’

Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą podpisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Program:
27-30.2021r. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia – w domu, w szkole
01.10.2021r. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
– Rozwiązywanie łamigłówek matematycznych dla poszczególnych klas IV-VIII.
– Losowanie zestawu pięciu trudnych przypadków tabliczki mnożenia.

Przy wszystkich poprawnych odpowiedziach, zdający uzyskuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia
Zachęcamy do wykonania plakatu promującego tabliczkę mnożenia, najlepsze prace zostaną nagrodzone.
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji!

Więcej informacji: www.wmtday.org
Życzymy pożytecznej i miłej zabawy!

Koordynator lokalny:                                                                     Dyrektor Szkoły:
     Maria Drobek                                                                           Małgorzata Frączek

 

 

W najbliższy czwartek 23 września br. odbędzie się zebranie z rodzicami. Zapraszamy rodziców uczniów wszystkich klas na godzinę 16:00. Jednocześnie przypominany rodzicom, że nadal w szkole obowiązuje reżim sanitarny –  DYSTANS / DEZYNFEKCJA / MASECZKA.

Od samego rana w szkolnej zerówce było bardzo tajemniczo. Dzieci miały zdać swój pierwszy egzamin. Najpierw w parach, pracując przed dużym lustrem, prawidłowo rozpoznawały i nazywały części ludzkiego ciała. Podczas dalszej części zajęć z zamkniętymi oczami rozpoznawały zmysłami węchu i smaku: sól, cukier, kminek, jabłko, marchewkę, kawę, herbatę, paprykę.
Wszystkim udało się również za pomocą dotyku rozpoznać klocki, samochody, rurki itp.
Za pomocą wzroku rozpoznawały kolory zabawek, ubrań oraz innych przedmiotów. Na koniec sprawdzono zmysł słuchu: przelewanie wody, szelest liści, odgłos czajnika, dźwięk kluczy.
Egzamin zdano na „6”!
Dla Wszystkich, słodka niespodzianka – batonik (za zgodą Rodziców)
Dziękujemy serdecznie Paniom z kuchni szkolnej za przygotowanie przypraw i pani Sekretarce za wykonanie zdjęć.

6 września w niecodziennej scenerii przenoszącej uczestników spotkania do początków XX odbyło się czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.
W tym roku akcja Narodowego Czytania odbywająca się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej miała swoją jubileuszową- dziesiątą edycję. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Prezydenta RP, do wspólnego czytania wybrano „Moralność pani Dulskiej”, ponieważ to książka, która „piętnuje obłudę i zakłamanie”.
W salonie państwa Dulskich, bo w takie miejsce na na moment lektury dzieła Zapolskiej zamieniała się nasza szkoła, swe umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klas VIII. Znaleźli wdzięcznych słuchaczy w swych młodszych kolegach, którzy nie szczędzili im gromkich braw.
Ideą przyświecającą Narodowemu Czytaniu jest zgromadzenie przy wspólnej lekturze jak największej liczby osób, cieszymy się więc, że tak licznie mogliśmy dołączyć się do akcji.

Tradycyjnie rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 1 września 2021 r. o godz. 8.00 w hali sportowej naszej szkoły. Dzień wcześniej na tę okoliczność społeczność szkolna: pani dyrektor, nauczyciele i uczniowie z pocztem sztandarowym oraz rodzice spotkali się na Mszy św. w kościele parafialnym w Zręcinie.
Nowy rok szkolny stanowi także nowa kartę w historii naszej szkoły, ponieważ nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora. Nowa dyrektor – pani Małgorzata Frączek w swym wystąpieniu podziękowała swej poprzedniczce – pani Małgorzacie Pelczar za wieloletni wkład w rozwój Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.
Pani dyrektor szczególnie gorąco powitała uczniów i rodziców klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego: „Wkraczacie w miejsce dla Was tajemnicze, ale ciekawe i niezwykłe. W szkole zdobędziecie nową wiedzę i umiejętności”. 
Zwróciła się także do uczniów klasy czwartej, którzy zaczynają kolejny etap edukacji, by z sukcesem poszerzali wiedzę o otaczającym świecie. Ósmoklasistom życzyła, aby nie zmarnowali szansy dobrego przygotowania do pierwszego poważnego egzaminu. Nie zapomniała o klasach II, III, IV, V, VI, i VII – „Wszystkim życzę sukcesów, odkrywania i rozwijania swoich talentów”.
Na koniec pani dyrektor skierowała się do rodziców i nauczycieli, życząc wielu powodów do radości i współpracy.

Radośnie i z optymizmem witamy rok szkolny 2021/2022.

W dniu 8 września 2021 r. (środa) odbędzie się zebranie informacyjne z rodzicami uczniów klas VI, VII i VIII. Podczas zebrania odbędzie się spotkanie z przedstawicielem służb medycznych dotyczące szczepienia przeciw Covid 19 dzieci i młodzieży od 12 roku życia. Serdecznie zapraszamy rodziców na godzinę 16:00.

Prosimy o dokonanie wpłaty do 05 września 2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA WRZEŚIEŃ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
BS Rymanów O. Chorkówka  94 8636 1031 2003 1502 5845 0001
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

witaj szkoło

Drodzy Uczniowie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej!

W środę 1 września o godz. 8.00 rozpoczniemy nowy rok szkolny od spotkania z dyrekcją i nauczycielami w hali sportowej.
Następnie udacie się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami, którzy poinformują Was o szczegółach dotyczących funkcjonowania szkoły w nowym roku.
W związku z obostrzeniami sanitarnymi do budynku szkoły nie będą mogli wejść rodzice. Wyjątkowo w tym dniu uczniom oddziału przedszkolnego oraz pierwszoklasistom może towarzyszyć jeden rodzic. Osoby dorosłe przebywające na terenie szkoły prosimy o przestrzeganie zasad  reżimu sanitarnego (zachowanie dystansu, zakrywanie ust i nosa, dezynfekcję rąk).

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Zręcinie we wtorek, 31 sierpnia o godz. 18.00.

Życzymy Wam radosnych ostatnich dni wakacji i do zobaczenia w szkole!!!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS w Świerzowej Polskiej

W dniu 1 września 2021 roku o godz. 15:30 odbędzie się zebranie organizacyjne Dyrektora Zespołu Szkół  w Świerzowej Polskiej z rodzicami dzieci uczęszczającymi do Samorządowego Przedszkola w Świerzowej Polskiej na sali gimnastycznej w budynku B.

Przedszkole rozpoczyna normalną pracę w dniu 1 września 2021 r. od rana. Rodzice przyprowadzają dzieci na zdeklarowane wcześniej godziny.

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA GR. I i II

3/4 i 4/5 latki

Pomoce i przybory przedszkolne:

 • piórnik
 • ołówek
 • temperówka
 • gumka
 • kredki ołówkowe
 • kredki woskowe „Bambino”
 • nożyczki
 • klej
 • papier kolorowy
 • plastelina
 • blok z kolorowymi kartkami
 • teczka z gumka na prace plastyczne
 • farby plakatowe i akwarelowe
 • pędzel gruby i cienki
 • pantofle
 • ryza papieru
 • ręcznik papierowy

Wszystkie pomoce prosimy podpisać

Grupa III – 5 i 6 – latki

 • piórnik – tuba
 • ołówek
 • temperówka
 • gumka
 • kredki ołówkowe
 • kredki woskowe „Bambino”
 • nożyczki
 • klej w sztyfcie
 • papier kolorowy
 • plastelina
 • blok z kolorowymi kartkami
 • blok techniczny (biały i kolorowy)
 • teczka z gumka na prace plastyczne
 • farby plakatowe i akwarelowe
 • pędzel gruby i cienki
 • pantofle
 • ryza papieru
 • ręcznik papierowy
 • zeszyt w linie 16 – kartkowy
 • zeszyt w kratkę 16 – kartkowy

Wszystkie pomoce prosimy podpisać

plakat

plakak_r 

W dniu 28 czerwca 2021 r. najzdolniejsi absolwenci szkół podstawowych z terenu gminy zostali nagrodzeni. Oprócz życzeń i podziękowań uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk Pana Grzegorza Węgrzynowskiego Wóta Gminy Chorkówka oraz Pani Gabrieli Nizianty Dyrektora Centrum Usług Oświatowych w Chorkówce.
Nagrodzeni z naszej szkoły to: Adrian Jureczko, Hubert Szuba, Eryk Warunek.
 
Gratulujemy!

 

„Do zobaczenia w dorosłym życiu, na innej drodze, na innym szlaku”

Czas nauki uczniów ósmych klas Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej dobiegł końca. 25 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste pożegnanie z udziałem Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz Rodziców. Mamy nadzieję, że ósmoklasiści miło będą wspominać czas spędzony w naszej szkole.
Życzymy spokojnego i owocnego przebrnięcia przez wszelkie życiowe egzaminy oraz dojrzałych wyborów. Wszystkiego dobrego w nowej szkle i dorosłym życiu.
Trzymamy kciuki – „Z cichą nadzieją, by las nie był srogi, byście do celu dobrnęli cali”

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Samorząd Uczniowski

Zakończenie roku szkolnego odbędzie się  w piątek 25 czerwca 2021 r. w reżimie sanitarnym wg następującego harmonogramu:

8:00 – Uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Zręcinie.

9:00 – Spotkania z wychowawcami klas 0-VII, rozdanie świadectw i nagród. Rodzice uczniów nie wchodzą do budynku szkoły.

15:00 – Akademia na zakończenie roku szkolnego klasy VIII na sali gimnastycznej, w której biorą nauczyciele oraz zaproszeni rodzice.

 

Wszystkim Tatom, Tatusiom…
Z okazji Dnia Ojca pragniemy złożyć serdeczne życzenia: zdrowia,
pogody ducha i spełnienia marzeń oraz dumy ze swych pociech.

dzień ojca

Informujemy, że od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. przedszkole będzie działało normalnie. Za utrudnienia spowodowane awarią techniczną wodociągu uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie przedszkola bardzo przepraszamy!

dzień dziecka

Dzień Dziecka w naszej placówce był inny niż zwykle. Pani Dyrektor M. Pelczar rozpoczęła go od złożenia wszystkim dzieciom serdecznych życzeń. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcji: gry, krzyżówki, quizy, zabawy plastyczne i rozgrywki sportowe.
Rada Rodzicówprzygotowała słodki poczęstunek – lody gałkowe w różnych smakach. A przewodniczący Rady Rodziców – Pan M. Faber oraz radny Pan P. Kozubal ufundowali pyszne rogaliki.
Świętowanie Dnia Dziecka zaplanowano jeszcze 2 czerwca, gdyż wychowawcy  klas V, VIa i VIb zorganizowali uczniom rajd.
A 7 czerwca bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie zabrali dzieci z klas II i III prosto do gwiazd podczas imprezy z okazji Dnia Dziecka pt. „Kosmiczna biblioteka”. Uczniowie uczestniczyli w multimedialnym pokazie „Ale kosmos” i zabawach interaktywnych. Mieli możliwość wykonania fotografii w Kosmicznej Foto-budce.
Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Prosimy o dokonanie wpłaty do 05 czerwca 2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA CZERWIEC<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Najstarsi uczniowie naszej szkoły w dniach 25.05.2021 –  27.05.2021 przystąpili do egzaminu ósmoklasisty –  zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Wrażenia ósmoklasistów po egzaminie były zróżnicowane. Większość zaskoczył przywołany w arkuszu z języka polskiego fragment z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza –  lektura ta była na próbnym egzaminie, natomiast z ulgą przyjęli brak „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza. Prawie wszyscy pisali rozprawki.  Mamy nadzieję, że z powodzeniem.
A matematyka? Nikt nie twierdził, że było łatwo… Język angielski z kolei napawa ich optymizmem. Ich zdaniem dobrze poradzili sobie z zadaniami.
Trzymamy kciuki i czekamy na wysokie wyniki.

Przypominamy ósmoklasistom, że trwa rekrutacja do szkół średnich. Przygotowaliśmy Wam linki do stron internetowych okolicznych placówek edukacyjnych. Tam znajdziecie szczegółowe informacje na temat rekrutacji do danej szkoły.

Szkoły prowadzone przez miasto Krosno – nabór elektroniczny.

Informacje o naborze do innych okolicznych szkół znajdziecie na ich stronach internetowych:

Liceum w Dukli,

Liceum w Jedliczu,

Liceum Katolickie w Krośnie,

Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym,

Zespół Szkół w Iwoniczu,

Zespół Szkół Hotelarskich i Gastronomicznych w Iwoniczu Zdroju,

Zespół Szkół w Jedliczu,

Zespół Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu.

Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Mam!

bukiet konwalii

Z okazji Dnia Mamy dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały dla swoich mam upominki oraz krótki program artystyczny:

Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Mam!

bukiet konwalii
 
26 maja obchodzimy Dzień Mamy z tej okazji dzieci ze wszystkich grup pod kierunkiem nauczycieli przygotowały dla swoich mam upominki oraz wiersze i piosenki:
 
 
 

Szanowni Rodzice,
informujemy, że w tym roku planowane jest zorganizowanie opieki przedszkolnej w okresie wakacji na nieco odmiennych warunkach niż miało to miejsce w latach poprzednich, a wynika to z wciąż istniejącego zagrożenia epidemicznego.
Dodatkowy/wakacyjny dyżur przedszkolny w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chorkówka, planowany jest dla każdego przedszkola w okresie od 1 do 16 lipca br.

W ślad za tym przekazujemy Państwu kilka niezbędnych informacji.
Dyżury opieki nad dziećmi pełnione będą w tym roku w każdym z przedszkoli samorządowych, tj. w Samorządowym Przedszkolu „Baśniowa Kraina” w Chorkówce, Samorządowym Przedszkolu w Świerzowej Polskiej oraz w Samorządowym Przedszkolu w Zręcinie. Opieką w ramach „wakacyjnego dyżuru” będą mogły być objęte dzieci uczęszczające aktualnie (tj. w roku szkolnym 2020/2021) do ww. przedszkoli. Różnica jaka występuje w tym zakresie w roku bieżącym w stosunku do lat ubiegłych polega na tym, że w tym roku z dyżuru przedszkolnego będą mogły skorzystać dzieci w swoim macierzystym przedszkolu, a nie jak to bywało w latach poprzednich w każdym z trzech samorządowych przedszkoli „rotacyjnie” co w sumie składało się na okres 6 tygodni.
Zatem w tym roku, dodatkowa opieka dla dzieci w okresie wakacji potrwa 2 tygodnie i będzie mogła mieć miejsce w macierzystym przedszkolu dziecka.
Takie rozwiązanie przyjęliśmy w związku z aktualnie obowiązującymi w przedszkolach wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, który zaleca między innymi aby w miarę możliwości zapewnić taką organizację pracy przedszkoli, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci oraz by grupy dzieci przyporządkowane były, w miarę możliwości organizacyjnych, tym samym opiekunom. Powyższą decyzję podjęliśmy w trosce o zdrowie Państwa dzieci. Ewentualne wydłużenie czasu opieki nad dziećmi w poszczególnych przedszkolach o kolejne tygodnie nie jest możliwe ze względów kadrowych oraz wynika z obowiązku zapewnienia przez dyrektora odpowiednich warunków higieny pracy zatrudnianym pracownikom.
Rodzice zdecydowani na korzystanie z ww. formy opieki nad dziećmi w czasie wakacji, są zobowiązani w terminie do 7 czerwca br. złożyć stosowną deklarację do dyrektora przedszkola, do którego aktualnie uczęszcza dziecko. Dzieci w czasie pobytu w przedszkolu będą objęte pięciogodzinną bezpłatną opieką w godzinach od 7:30 do 12:30 (w ramach realizacji tzw. podstawy programowej), natomiast za każdą dodatkową godzinę rodzic będzie zobowiązany ponieść odpłatność w wysokości 1,00 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu (w godz. 6:30-7:30 i w godz. 12:30-15:30).
Dodatkowo rodzic zobowiązany będzie ponieść koszt wyżywienia dziecka – około 8,00 zł za 1 dzień pobytu (3 posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek – koszt żywienia dzieci jest zależny od liczby dzieci uczęszczających do przedszkola). W sytuacji dużego zainteresowania „wakacyjnym dyżurem”, przy naborze dzieci do przedszkoli będzie brana pod uwagę długość (ilość godzin) dziennego czasu pobytu dziecka w przedszkolu.

Do pobrania:
Deklaracja udziału dziecka w „wakacyjnym dyżurze przedszkolnym”

Harmonogram egzaminów:

25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00 – język polski

26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00 – matematyka

27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00 – język angielski

Czas trwania  egzaminu z poszczególnych przedmiotów:

przedmiot arkusz standardowy arkusz z dostosowaniami
język polski 120 min. do 180 min.
matematyka 100 min. do 150 min.
język angielski 90 min. do 135 min.

Wytyczne sanitarne w związku z Covid-19:

 1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 2. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
 3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
 4. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
 5. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych oraz linijki. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
 6. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
 7. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
 8. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
 9. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem Zakrywanie ust i  nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
 10. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
  a) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
  b) wychodzi do toalety,
  c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
 11. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
 12. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Uczniowie przychodzą na egzamin przed godz. 8:30, dezynfekują dłonie i przebywają na korytarzu przed salą w bezpiecznej odległości od siebie. Po egzaminie zdający udają się bezpośrednio do domu. Wrażeniami po egzaminie zdający dzielą się między sobą po powrocie do domu telefonicznie lub z wykorzystaniem narzędzi internetowych – zabronione są spotkania w grupie, np. przy wejściu do szkoły.

Przypominamy ósmoklasistom o konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu oraz zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania z takich urządzeń w tej sali!
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem!

ŻYCZYMY POWODZENIA!

Informujemy również, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach, w których odbywają się egzaminów ósmoklasistów pozostałe klasy mają dni wolne i nie przychodzą do szkoły. Nie ma również w tych dniach nauczania zdalnego!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w szkole może przebywać nie więcej niż 50% uczniów z klas IV-VIII. W związku z tym, biorąc pod uwagę zalecenia Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz specyfikę naszej szkoły został ustalony harmonogram nauczania hybrydowego.

Uczniowie przychodzą do szkoły na zajęcia stacjonarne w następujących dniach:

Poniedziałek (17.05)  – klasa V, VIb, VIIa, VIII
Wtorek (18.05)           – klasa IV, VIa, VIIb
Środa (19.05)             – klasa V, VIb, VIIa, VIII
Czwartek (20.05)       – klasa IV, VIa, VIIb
Piątek
(21.05)             – klasa V, VIb, VIIa, VIII

Poniedziałek (24.05)  – klasa IV, VIa, VIIb
Wtorek (25.05)            – egzamin ósmoklasisty
(inne klasy mają dzień wolny)
Środa (26.05)              – egzamin ósmoklasisty (inne klasy mają dzień wolny)
Czwartek (27.05)         – egzamin ósmoklasisty (inne klasy mają dzień wolny)
Piątek (28.05)              – klasa V, VIb, VIIa, VIII

W tych dniach klasy będą miały zajęcia według normalnego planu zajęć z danego dnia. W pozostałych dniach uczniowie będą mieli zajęcia prowadzone zdalnie.
W dniach, w których są egzaminy ósmoklasistów pozostałe klasy mają dni ustawowo wolne i nie będzie w tych dniach nauki stacjonarnej ani nauczania zdalnego!
Nauka stacjonarna w szkole będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego zgodnie wytycznymi MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych (aktualizacja 17.05.2021 r.). Uczniowie wchodzą do szkoły w maseczkach o wyznaczonych godzinach, odpowiednimi wejściami (według starego harmonogramu). Po wejściu do szkoły uczniowie dezynfekują lub myją dłonie. W częściach wspólnych szkoły (korytarze, szatnie) należy przebywać w maseczkach i zachowywać dystans 1,5 metra. Stołówka szkolna będzie funkcjonować normalnie z zachowaniem przepisów sanitarnych.

Wytyczne CKE MEN i GIS_plakat

Prosimy o dokonanie wpłaty do 07.05.2021 r. i przesłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA MAJ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w szkole:

 • 4 maja br. uczniowie klas I-III wracają  do nauki stacjonarnej w szkole.
 • 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII przechodzą na naukę systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
 • 31 maja br. wszyscy uczniowie uczą się już stacjonarnie w szkole.

W związku z tym już w najbliższy wtorek 4 maja wracają do nauki stacjonarnej dzieci z klas I-III. Nauka będzie odbywać się wg normalnego planu lekcji z zachowaniem reżimu sanitarnego zgodnie wytycznymi MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych (aktualizacja 4.05.2021 r.). Uczniowie wchodzą do szkoły według starego harmonogramu odpowiednimi wejściami dezynfekując dłonie. Świetlica i stołówka szkolna będą funkcjonować normalnie.