Piotr Węgrzyn

W najbliższy czwartek 14.11.2019 r. odbędzie się wywiadówka!
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców w godzinach 16:00 – 18:00.

Nie zastanawiamy się, co to znaczy wspólne dobro, interes narodowy, poczucie tożsamości. Jednak chcemy dbać o honor Polaka i żyć w pokoju. Dlatego też, pielęgnując polskie tradycje narodowe, 8 listopada w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej  odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Akademię przygotowali uczniowie klas IV – VIII pod kierownictwem p. Małgorzaty Jakubowskiej, Agnieszki Sząbary oraz p. Krzysztofa Krężałka. Nad oprawą muzyczną czuwała opiekunka chóru p. Agata Samborowska – Zajdel, a dekoracje były dziełem p. Anny Dubis. Recytowane utwory poetyckie, współczesne aranżacje pieśni patriotycznych wykonane przez chór szkolny przeniosły wszystkich w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność. Nasi mali aktorzy w dostępnej formie przedstawili los Polski pod obcym zaborem i patriotyzm Polaków niezależnie od stanu. Przygotowane inscenizacje niewątpliwie uświadomiły zgromadzonej publiczności, co znaczy słowo: Niepodległość.
Podsumowaniem rozważań nad słowem wolność było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego, które nastąpiło w jakże symbolicznym czasie, o godzinie 11.11.
Po części artystycznej głos zabrała dyrektor naszej szkoły, pani Małgorzata Pelczar, która podziękowała organizatorom za pracę włożoną w obchody tego święta i życzyła wszystkim prawdziwej wolności, niezależnie, w którym zakątku świata się znajdują.
Narodowe święto przypomniało wszystkim zgromadzonym ważne dla każdego Polaka daty i wydarzenia historyczne, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz dążenia niepodległościowe. Pan dyrektor P. Węgrzyn przypomniał zgromadzonym o wolnym dniu z okazji Święta Niepodległości. Ogłoszono również wyniki konkursu zorganizowanego w klasach młodszych na najpiękniejszy kotylion. Fundatorem nagród, które uczniowie otrzymają będzie Sklepik Szkolny.
Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystej akademii stanęli do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Myślimy, że nasi wychowankowie poczuli przywiązanie do historii, dumę z przynależności do narodu polskiego, szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie oraz przywiązanie do tradycji chrześcijańskich. Wyrazem tego była ich postawa w czasie uroczystości wyrażająca się poprzez odświętny strój oraz wzorowe zachowanie.
Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter akademii.

Orszak Świętych jest radosnym przedłużeniem Uroczystości Wszystkich Świętych. „Powołanie do świętości to zadanie dla każdego z nas. Na tej drodze może nas wspomagać wzór świętych, którzy niejako przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami łatwiej jest kroczyć przez codzienność i dotrzeć do obranego celu”. Po raz kolejny, nasza szkoła włączyła się w akcję, której inicjatorem i propagatorem od kilku lat jest Szkoła Podstawowa w Zręcinie. Niosąc relikwie świętych i błogosławionych, ich figury i obrazy, a nawet sami wcielając się  w te role przez specjalną charakteryzację i przebranie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej i Szkoły Podstawowej w Zręcinie starali się pokazać światu i sobie, że „święty to nie  żadna  wyimaginowana postać  oglądana  na  obrazach  wiszących  w kościołach, ale zwyczajny człowiek przeżywający swoje życie wraz z Chrystusem”. Nasi mali „święci” przygotowali wspólnie z rodzicami i nauczycielami stroje i wcielili się w postacie:  św. Jana Pawła II, św. Stanisława Biskupa, św. Jana Kantego, św. Józefa Sebastiana Pelczara, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Franciszka Marto i św. Hiacynty  Marto,  św.  Faustyny,  św.  Teresy  od  Dzieciątka  Jezus, św. Jana z Dukli, bł. ks. Jana Balickiego, bł. ks. Michała Sopoćki. Krocząc przez ulice Zręcina, we wspólnym orszaku w kierunku kościoła parafialnego, młodzież dała świadectwo temu, że poznawanie własnych patronów może być doskonałą okazją do tego, by samemu podążać w stronę świętości.

25 października p. Dyrektor, opiekunowie SKPCK wraz z zarządem uczestniczyli w obchodach 100 lecia PCK. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w krośnieńskiej Farze, której przewodniczył ks. Prałat Tadeusz Buchowski. Następnie w RCKP odbyła się uroczysta akademia podczas której wręczono medale okolicznościowe, pamiątkowe dyplomy oraz odznakę Ministra Zdrowia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Uczniowie Szkoły Muzycznej „PRO MUSICA” w Krośnie uświetnili uroczystość pięknym koncertem.
Fotorelacja dostępna jest na stronie terazKrosno.pl.

23 października 15 uczniów – przedstawicieli Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunami odwiedziło groby zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz grób Ignacego Łukasiewicza, ks. prałata J. Moskala, ks. proboszcza S. Łuksika i ks. M. Kaszowskiego. Przy grobach modliliśmy się i paliliśmy znicze. Towarzyszyła nam chwila zadumy i refleksji. Wspominaliśmy znane wszystkim słowa „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

W dniu 18 października 2019 r. odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Uczniowie po raz pierwszy złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły. Zanim Pani Dyrektor przyjęła ich do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej musieli zrzucić zaklęcie Złej Wróżki wędrując w daleką podróż do czterech krain. W Krainie Śpiewu przywitał ich Czerwony Kapturek i podarował klucz wiolinowy w nagrodę za zaśpiewanie piosenki. W Krainie Pracy czekał na nich Krasnal. Uczniowie chwalili się tym, czego już nauczyli się w szkole. Otrzymali symbol pracy – pszczółkę. Śnieżka czekała na nich w Krainie Miłości. Pierwszoklasiści udowodnili, że kochają swoją Ojczyznę i rodziców. Otrzymali symbol miłości – serce. Na koniec w Krainie Mądrości Kot w butach sprawdzał ich wiedzę z różnych dziedzin życia. Pierwszoklasiści udowodnili, że nie boją się szkoły oraz czekających ich obowiązków. W nagrodę otrzymali symbol mądrości – sowę. Zdobyli wszystko, co było potrzebne do zrzucenia zaklęcia i znów stali się pierwszakami. Na koniec uroczystości otrzymali życzenia od Pani Dyrektor i uczniów klasy II, III.
„Życzymy Wam Koledzy, w dniu święta Waszego,
by nikt nie żałował tu czasu spędzonego,
bo każdy po latach wniosku się doczeka,
że szkoła- to najpiękniejszy czas w życiu człowieka.”
Na pamiątkę tej doniosłej uroczystości Pan Wicedyrektor wręczył uczniom klasy I zakładki do książek a wychowawczyni wręczyła pamiątkowe dyplomy. Rada Rodziców ufundowała upominki oraz wyjazd do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, aby uczniowie mogli lepiej poznać patrona szkoły Ignacego Łukasiewicza.

Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono 27 kwietnia 1972 roku, określając ustawą – Kartą praw i obowiązków nauczyciela – jako Dzień Nauczyciela. Od roku 1982 na mocy ustawy „Karta Nauczyciela” święto obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.
Data 14 października upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773 roku). Komisję utworzono na polecenie króla Stanisława Augusta. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Cała społeczność szkolna, nauczyciele, uczniowie i pracownicy administracji i obsługi, 14 października 2019 r. uczestniczyli w uroczystej akademii przygotowanej przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego, p. Renatę Janochę i p. Bogusławę Michalczyk.
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w tym dniu do wszystkich świętujących. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w zabawnych scenkach przeplatanych piosenkami, przedstawili życie nauczyciela. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierunkiem p. Agaty Samborowskiej Zajdel. Miłym akcentem była samba zatańczona przez Amelkę i Radka. To nauczyciel, niezależnie od tego czy jest dyrektorem, wychowawcą klasy, czy pedagogiem szkolnym, zachęca do wytrwałości, budzi wiarę w posiadane siły i talent. Za ten wkład i zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia młodzież wyraziła swoją wdzięczność gronu pedagogicznemu. Ciepłych słów nie szczędziła także dyrektor szkoły. P. Małgorzata Pelczar, która złożyła najgorętsze życzenia pracownikom naszej szkoły. Życzenia przekazał również Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, p. dyrektor CUO Gabrieli Nizianty, radna naszej miejscowości p. Alina Celej i p. sołtys Bogusława Kawalec. Na koniec uczniowie obdarowali wszystkich pracowników naszej szkoły jesiennymi wrzosami. Dyrektor, wicedyrektor i nauczyciele serdecznie dziękują Rodzicom i uczniom za pamięć i piękne kwiaty.

15 zawodników UKS „Jasiołeczka” Świerzowa Polska wystartowało 12.10.2019 r. w Rzeszowie w Międzynarodowym Turnieju Judo Dzieci  organizowanym przez Uczniowski Klub Judo „Millenium”.
W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 3 miejsce!!!
Naszą szkołę reprezentowało 4 młodych judoków.
Ich sukcesy indywidualne to:
Złoty medal: Martyna Faber
Srebrny medal: Mikołaj Nabagło
Brązowy medal: Michał Dubis
VII miejsce: Michał Nabagło
Gratulujemy wszystkim zawodnikom!

W dniu 11 października 2019 r. nasza szkoła była gospodarzem Igrzysk Młodzieży oraz Igrzysk Dzieci w Szachach Drużynowych.
W Igrzyskach Młodzieży udział wzięła Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej, gospodarz turnieju oraz drużyna  Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie. Drużyna w składzie Paweł Cichocki, Jakub Szmist, Eryk Warunek oraz Nadia Szmist przeszła do etapu powiatowego ponieważ była jedyną zgłoszona drużyna w tej kategorii wiekowej.  W Igrzyskach Dzieci udział wzięły dwie drużyny. Drużyna gospodarzy w składzie Bartosz Zuzak, Szymon Prętnik, Bartłomiej Lech oraz Anna Krzanowska oraz drużyna Szkoły Podstawowej ze Zręcina. Uczniowie rywalizowali na dystansie 4 rund 2 x 15 min. (30 min. na partie) na czterech szachownicach, przy czym na 4 szachownicy rywalizowały dziewczynki. Rywalizacja przebiegała w atmosferze ‚fair play’, a każdy zawodnik zdobywał cenne małe punkty co dało równie cenne duże punkty. Pierwsza, druga oraz trzecia runda zakończyła się wynikiem 2,5 pkt do 1,5 pkt dla gospodarzy.  Ostatnia runda również należała do gospodarzy, którzy wygrali 3,5 pkt do 0.5. Tym samym wygrana dała gospodarzom awans do rozgrywek powiatowych. Ostateczne wyniki prezentuje się następująco:

  1. Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej – 11 pkt
  2. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego i św. Jana Pawła II w Zręcinie – 5 pkt

Gratulujemy zwycięstwa i awansu do powiatowej fazy rozgrywek, życząc tym samym dalszych sukcesów!

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci 4 października br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszem policji, pracującym na co dzień w  Miejskiej Policji w Krośnie, aspirantem P. Marcinem Krówką.
Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.
Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie  zagrożenia mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Uczniom klas młodszych funkcjonariusz przekazał filmy profilaktyczne, związane z zachowaniem się na drodze. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Funkcjonariusz omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji.

W dniu 30 września 2019 r. uczniowie klasy I pod opieką wych. B. Gefert uczestniczyli w spotkaniu z policjantami i strażakami w GOK w Chorkówce. Funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Krośnie asp. Tomasz Czelny przedstawił uczniom zasady bezpieczeństwa poruszania się po drogach oraz zachowania się w różnych sytuacjach. Natomiast dh Kazimierz Gładysz mówił o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. W drugiej części spotkania pierwszoklasiści obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa pt.” Być dorosłą bardzo chciała, więc na miotle odleciała”. Po spektaklu dzieci mogły obejrzeć samochód strażacki wraz z wyposażeniem oraz usiąść za kierownicą radiowozu policyjnego. Na koniec spotkania uczniowie klasy I otrzymali odblaski ufundowane przez GOK w Chorkówce.

FOTORELACJA GOK

 

Dzień Chłopaka jest obchodzony 30 września, a święto cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród nastolatków. Z tej okazji otrzymują oni prezenty oraz życzenia od koleżanek z klasy. Niezależnie od budżetu na prezent, najważniejsza jest pamięć i miłe słowo w tym dniu. Czasem uśmiech i komplement może sprawić większą przyjemność niż najdroższy i najbardziej wyszukany podarek.
Dla uczczenia tego święta  koleżanki z Samorządu Uczniowskiego przygotowały niespodzianki dla wszystkich chłopców i Panów uczących w naszej szkole w postaci słodkich upominków. Dodatkowo, każdy chłopak, który założył w tym dniu muszkę był zwolniony z odpowiedzi w czasie lekcji. Nasi chłopcy wyglądali wyjątkowo!

Świerzowa Polska obchodziła jubileusz 600-lecia istnienia. Obchody miały miejsce 28 września 2019r., a organizatorem była społeczność wsi na czele z P. Sołtys Bogusławą Kawalec.
Uroczystość rozpoczęła Msza Św., celebrowana przez księży z tutejszej parafii. Po mszy w kościele parafialnym w Zręcinie nastąpił przemarsz zaproszonych gości i mieszkańców wsi do Świerzowej Polskiej w asyście Orkiestry Dętej z Miejsca Piastowego oraz Pocztów Sztandarowych Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej oraz OSP w Świerzowej Polskiej. Przy budynku A Szkoły Podstawowej odsłonięto tablicę pamiątkową i poświęcono obelisk upamiętniający tę ważną dla społeczności lokalnej uroczystość. Dalsza część imprezy odbyła się w hali sportowej w budynku B. Uroczystościom towarzyszyły wystawy i prezentacje, przygotowana została również jubileuszowa publikacja. Społeczność szkolna, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz rodzice czynnie włączyli się w przygotowanie budynku na przyjęcie zaproszonych gości.

22 września 2019 r. odbył się w Jaśle pierwszy turniej w ramach Podkarpackiej Ligi Judo Dzieci. Z naszego klubu UKS „Jasiołeczka” Świerzowa Polska wystartowało 12 zawodników. Trener Piotr Drozd miał wiele powodów do zadowolenia, gdyż młodzi judocy stoczyli zacięte i bardzo udane walki. Wszyscy wrócili z medalami. Naszą szkołę reprezentowali:
Martyna Faber – II miejsce
Michał Dubis – II miejsce
W zawodach uczestniczyły kluby zrzeszone w Podkarpackim Okręgowym Związku Judo:
– ASW Judo Jasło (organizator turnieju)
– UKS „Piętnastka” Krosno
– UKS „Skorpion” Krosno
– Judo Millenium Rzeszów
Wyjazd i opłaty startowe zostały sfinansowane z dotacji Gminy Chorkówka.

IMG_20190922_123958824 Swierzowa IMG_20190922_123958824 Swierzowa

 

Informuję, że zgodnie kalendarzem roku szkolnego najbliższy piątek 27.09.2019 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
(Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017, poz.1603).

20 września 2019 r., w budynku B Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej miało miejsce historyczne wydarzenie, które na trwałe wpisze się w karty historii szkoły. Tą ważną chwilą, niezwykłą i piękną, która zapadnie na stałe w świadomości uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej było poświęcenie sztandaru. Radość z tego wydarzenia dzielili z uczniami i nauczycielami szkoły znakomici goście: misjonarz ks. dr Michał Mierzwa, ks. Wacław Socha, proboszcz parafii w Zręcinie, ks. emeryt Edward Stępień oraz przedstawiciele Rady Rodziców P. A. Bęben i P. M.Faber.
Pani Dyrektor Małgorzata Pelczar przywitała wszystkich uczestników ceremonii poświęcenia sztandaru, a swoje przemówienie rozpoczęła słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową”. Waga tego symbolu sprawiła, że  uroczystość miała charakter tak podniosły i dla społeczności szkolnej stała się dniem szczególnym.
Szkoła Podstawowa w Świerzowej Polskiej, decyzją Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego przejęła imię patrona po likwidacji gimnazjum. Szkoła podjęła starania o ufundowanie nowego sztandaru, który będzie towarzyszył społeczności szkolnej podczas najważniejszych uroczystości – rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, Pasowania Pierwszoklasistów, apeli związanych z obchodami świąt państwowych.
„Sztandar uznawany jest za symbol najważniejszych wartości, ma znaczenie symboliczne, to znak dla Polski, ale i naszej Małej Ojczyzny”
– te słowa rozbrzmiewały pośród gawiedzi szkolnej, która na znak powagi ceremonii, ubrana odświętnie, wsłuchiwała się w przemówienie P. Dyrektor.
Następnie, przedstawicielka Rady Pedagogicznej, P. Agnieszka Sząbara, w krótkim rysie historycznym przybliżyła sylwetkę bohatera uroczystości, patrona szkoły romantyka i nafciarza, dobroczyńcy lokalnej społeczności – Ignacego Łukasiewicza.
Jemu także złożono hołd w postaci hymnu, wykonanego przez chór szkolny. Autorem słów i muzyki jest opiekunka chóru szkolnego, P. Agata Samborowska-Zajdel.
Z-ca dyrektora, P. Piotr Węgrzyn w kolejnej odsłonie uroczystości zaprezentował sztandar szkoły i podkreślił, że jest on symbolem więzi, która łączy społeczność szkolną, motywuje do działania. Posiadanie własnego sztandaru dodaje też prestiżu i sprawia, że inne szkoły mają dla niej więcej szacunku.
Po tych słowach rozpoczęła się najważniejsza część ceremonii – poświęcenie sztandaru szkoły, którego dokonał ks. misjonarz dr Michał Mierzwa. Skierował słowa do młodzieży nawiązując do postaci Ignacego Łukasiewicza, do jego pracowitości i skromności.
Kilka słów do zgromadzonych wygłosił również proboszcz parafii, ks. Wacław Socha i przypomniał o szacunku i pamięci dla Ignacego, który spoczywa na miejscowym cmentarzu.
Na zakończenie uroczystości P. Dyrektor podziękowała fundatorom sztandaru i uroczystych strojów dla Pocztu Sztandarowego : Radzie Rodziców, opiekunom sklepiku szkolnego, P. Jolancie Wenc oraz P. Krzysztofowi Krężałkowi, także radnej Świerzowej Polskiej, P. Alinie Celej.
Dziękując wszystkim zebranym za udział w ceremonii, P. Małgorzata Pelczar zakończyła swoje przemówienie słowami: „Drodzy Uczniowie, ten sztandar to symbol honoru i najwyższej godności, proszę go strzec, a swoją nauką i postawą umacniajcie autorytet szkoły. Niech ten sztandar zawsze otoczony będzie powszechnym szacunkiem”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej  mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Od 16-18 września 2019 roku społeczność szkolna odpowiedziała tłumnie na zaproszenie proboszcza parafii w Zręcinie Ks. Wacława Sochy i aktywnie wzięła udział w zorganizowanych przez parafię Misjach Świętych. Tematem przewodnim były słowa z roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”, a  przewodnikiem rozważań Ksiądz Misjonarz  dr Prałat Michał Mierzwa.
Misje parafialne mają długą tradycję w Kościele katolickim, ale ich cel zawsze pozostawał taki sam – rozbudzić w sobie na nowo wiarę i umocnić naszą relację z Bogiem. Misje święte są szczególnym rodzajem otwartych rekolekcji. W parafii przeprowadza się je zazwyczaj co dziesięć lat. Misje to wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu.
To czas myślenia i refleksji, a niejednokrotnie rozrachunku z własnym sumieniem w obliczu prawdy o miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego. To wreszcie czas naprawiania relacji z ludźmi, z którymi żyjemy, pracujemy, których kochamy i których nie akceptujemy, osób bliższych i dalszych naszemu sercu.
Uczniowie  klas 0-VIII pod okiem wychowawców uczestniczyli w nabożeństwach misyjnych dla dzieci i młodzieży w poniedziałek i wtorek, 16 i 17 września 2019r.,od godziny 10 do 12.30. Był to dla nich czas refleksji, nauki, ale też zabawy.
Misje to czas modlitwy i sakramentów świętych: zwłaszcza pokuty i pojednania oraz Eucharystii. W środę uczniowie prowadzili rozważania w czasie  nabożeństwa pokutnego, a potem przystąpili do spowiedzi św.
Ksiądz Misjonarz powtórnie spotkał się z uczestnikami nabożeństw misyjnych z naszej szkoły podczas poświęcenia sztandaru z wizerunkiem patrona Ignacego Łukasiewicza.

Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej oraz Zespół Szkół w Zręcinie od wielu lat są szkołami partnerskimi. Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy przystępując wspólnie do akcji Narodowe Czytanie – inicjatywy krzewienia polskiej literatury, odbywającej się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji zaproponowano „Nowele polskie”. Spośród ośmiu wybranych lektur naszej szkole przypadła nowela Marii Konopnickiej pt. ”Dym”. 7 września  2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz z Panią Dyrektor włączyli się do działań na rzecz  popularyzacji czytelnictwa i  pięknie zaprezentowali tekst  wzruszającej noweli.

2 września 2019 roku trzeba było pożegnać beztroskie, słoneczne wakacje i przygotować się do nowych obowiązków. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej rozpoczęli rok szkolny. Po mszy św., o godz. 9.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020.  Jaki będzie ten rok? To pytanie zadawali sobie wszyscy zgromadzeni. Ważne jest, aby po 10 miesiącach wytężonej pracy, każdy mógł przyznać, że nie był to czas stracony, a wręcz przeciwnie – przyniósł wiele sukcesów dydaktycznych, sportowych, artystycznych, zaowocował rozwojem osobistym.
Na wstępie, Pani Dyrektor Małgorzata Pelczar powitała zebranych Uczniów, Nauczycieli i Rodziców oraz życzyła wszystkim wiele zapału do pracy, udanego, obfitującego w same sukcesy nowego roku szkolnego. Następnie przedstawiła wychowawców uczniów z klas 0-VIII. Przypomniała również o rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Nowy rok szkolny przyniósł za sobą wiele zmian, bo od września w budynku B swoją edukację rozpoczęli uczniowie z oddziałów 0–VIII. Przedszkolaki natomiast pozostały w budynku A, w którym trwa remont, a od lutego 2020 roku wyremontowane pomieszczenia zaadoptowane zostaną na gminny żłobek. Uczniowie z klas 0 -III mogą korzystać z opieki na świetlicy, codziennie od 7.00 do 7.45 i od 11.30 do 15.30. Wszyscy uczniowie mają możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w stołówce szkolnej, która mieści się od września tego roku w budynku B. Wiele wysiłku i pracy włożono w przygotowanie placówki do zainaugurowania nowego roku szkolnego, za co podziękowała P. Dyrektor pracownikom szkoły, nauczycielom, a także rodzicom. Szkoła przejmuje również patrona po dawnym gimnazjum – Ignacego Łukasiewicza.
”Moim marzeniem jest, by Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice tworzyli szkołę przyjazną i otwartą, na miarę XXI wieku”- tymi słowami P. Dyrektor zakończyła swoje przemówienie i zaprosiła uczniów do klas na spotkania z wychowawcami.
Wszystkim Uczniom życzymy w nowym roku szkolnym samych sukcesów, radości i zadowolenia z poszerzania swojej wiedzy i rozwijania umiejętności oraz wielu wspaniałych chwil przeżytych z rówieśnikami i nauczycielami!

Obecny rok szkolny zakończył się 19 czerwca 2019 r. Był to rok wyjątkowy dla naszej szkoły. Szkołę opuścili bowiem ostatni gimnazjaliści oraz pierwsi ósmoklasiści. Po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Zręcinie dzieci, młodzież i rodzice spotkali się z dyrekcją szkoły i nauczycielami na sali gimnastycznej w budynku A. Pani Dyrektor Małgorzata Pelczar podsumowała pracę w minionym roku szkolnym, podziękowania wszystkim uczniom za naukę a nauczycielom i pracownikom szkoły za ciężką pracę. Życzyła absolwentom sukcesów w szkołach średnich i powodzenia w życiu osobistym. Następnie dyrekcja i wychowawcy wręczyli wyróżnionym uczniom nagrody książkowe za wyniki w nauce, osiągnięcia w konkursach, sukcesy sportowe, frekwencję i pracę na rzecz szkoły. Uroczystość zakończyła się pożegnaniem wychowawczyni klasy zerowej Pani Jadwigi Cieślik, która zakończyła swoją pracę pedagogiczną i przeszła na zasłużoną emeryturę. Życzyliśmy koleżance radości, pomyślności a przede wszystkim spokoju i odpoczynku!

W poniedziałek 17 czerwca 2019 roku pożegnaliśmy ostatnie trzecie klasy gimnazjum, a także po raz pierwszy żegnaliśmy klasy ósme.
Była to piękna i podniosła uroczystość. Gratulacje odebrali ósmoklasiści i gimnazjaliści, którzy zdobyli najwyższą średnią w szkole oraz odnieśli największe sukcesy, wpisując się do złotej księgi i odbierając nagrody książkowe.
Rodzicom wręczono listy gratulacyjne oraz podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz szkoły.
Absolwenci podziękowali nauczycielom i rodzicom za serce i troskę oraz za zaangażowanie. Nie zabrakło również humoru. Uczniowie zaprezentowali się w śmiesznych scenkach dramatycznych, parodiując wybrane lekcje. Dużym zainteresowaniem cieszył się filmik przygotowany przez klasę IIIa, w którym uczniowie uchwycili najlepsze ich zdaniem sceny z życia szkoły.
Pod koniec uroczystości klasa VII wraz z wychowawcą p. Mariolą Jabłecką w krótkim montażu słownym pożegnała swoich starszych kolegów.
Uroczysty apel przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Jakubowskiej, p. Agnieszki Sząbary, p. Piotra Drozda. Nad dekoracją czuwała pani Anna Dubis.
Wszystkim uczniom i rodzicom życzymy bezpiecznych, radosnych i słonecznych wakacji.

W dniu 6 czerwca 2019 r.  klasy VI oraz VII wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Pierwszym etapem wycieczki było Muzeum Dobranocek w okolicach rynku w Rzeszowie. Po drobnych perypetiach dotarliśmy do muzeum, gdzie uczniowie zapoznali się z historią, tajnikami tworzenia bajek. Uczniowie dowiedzieli się jak tworzone były bajki takie jak np. Miś Uszatek, czy Smerfy. Zaskakujące było, że niektórzy bardzo dobrze orientowali się w tajnikach animacji.
Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Militariów i Techniki. Uczniowie zwiedzali obszerne, choć nieco zaniedbane eksponaty, od samolotu typu MIG, przez mundury wszelkich formacji mundurowych, zabytkowe motocykle, samochody, radia, telewizory do eksponatów związanych z historią kolei.
Po wyczerpującym zwiedzanie muzeum, nadszedł czas na długo wyczekiwany park linowy. Po wyposażeniu uczniów w specjalistyczny sprzęt i zapoznaniu ich z zasadami bezpieczeństwa uczniowie wyruszyli na trasy linowe o zróżnicowanym stopniu trudności, które pokonywali pod okiem instruktorów oraz opiekunów wycieczki. Niektórym uczniom udało się przejść całą trasę. Niestety nadchodząca burza i późna pora uniemożliwiła ukończenie trasy wszystkim uczestnikom wycieczki.
Ostatnim punktem wycieczki było oczywiście McDonald. Następnie w dobrych humorach wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do domu. Można śmiało powiedzieć, że była to udana wycieczka, na której każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W dniu 03 06.2019r. uczniowie klas 0 – III wraz z wychowawczyniami wyjechali na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Kunowej. W miejscowości tej, leżącej za Jasłem, nad rzeką Ropą znajduje się wioska indiańska ,,Hokka-Hey”.
Po około 45 minutach jazdy byliśmy na miejscu. Tam przywitał nas właściciel ubrany w strój indiański. Najpierw zaprowadził nas do mini zoo, gdzie oglądaliśmy egzotyczne zwierzęta. Później usiedliśmy przy stolikach, aby wykonać indiańskie opaski na głowę. Każdy uczestnik wycieczki został przyozdobiony kolorowymi znakami na twarzy. W bojowym nastroju przystąpiliśmy do współzawodnictwa w grach i zabawach. Było tam przeciąganie liny, skoki w workach, biegi slalomem oraz wesoła zabawa i tańce przy muzyce indiańskiej i disco polo. Później przyszedł czas na dmuchane zjeżdżalnie i jazdę na koniku. Każdy, kto tylko chciał mógł usiąść na grzbiecie konia i przejechać się. Dla wszystkich uczestników wycieczki przygotowane były kiełbaski z grilla i lemoniada. Na zakończenie pobytu dzieci zakupiły sobie różne pamiątki związane z pobytem w wiosce indiańskiej. Pogoda oraz humory wszystkim dopisały i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Długo będziemy pamiętać pobyt w wiosce indiańskiej!

31 maja 2019 r. uczniowie klasy Va i Vb Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej wzięli udział w atrakcyjnej wycieczce do Parku Rozrywki „Zatorland” w Zatorze (woj. małopolskie). Znajduje się tam największy w Europie Park Ruchomych Dinozaurów. Pośród drzew dostrzec można 100 różnych dinozaurów, większość z nich to eksponaty ożywione, poruszają się, wydają dźwięki a jeden z nich nawet sika wodą na turystów. Uczniowie obejrzeli film w kinie 5D, który okazał się być dla wszystkich sporym przeżyciem. Kiedy zgłodnieliśmy, mogliśmy kupić „coś na ząb” w bogatej ofercie gastronomicznej na terenie parku.
Będąc na ścieżce edukacyjnej w Parku Owadów, złożonej z 16 gigantycznych eksponatów, m.in. konik polny, biedronka, mucha, skorpion, larwa motyla, modliszka itp. dowiedzieliśmy się, jak żyją te owady i które są dla nas niebezpieczne. Zwiedziliśmy też piętrowy Domek do góry nogami,  który okazał się ciekawym doświadczeniem. Pozostały czas spędziliśmy w Lunaparku.
To miejsce, w którym zmęczeni przygodą poznawania i nauki mali odkrywcy mogli się zrelaksować i dobrze bawić, korzystając z: symulatora 3D Bonanza, karuzeli „słonie”, diabelskiego młyna, karuzeli wiedeńskiej i łańcuchowej, basenu z łódkami, loterii, salonu gier, zjeżdżalni, trampolin, dmuchańców i wielu innych. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na kolację do restauracji McDonald’s w Brzesku.
Wycieczka do Zatorlandu to jedna z najciekawszych atrakcji ostatniego czasu. Świetnie się bawiliśmy, spędziliśmy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu i dowiedzieliśmy się  wielu ciekawych rzeczy.

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego i Dnia Ziemi  30 maja 2019 r. odbyła się akademia pt. „Ziemia jest tylko jedna”. Przedstawienie przygotowali uczniowie Szkolnego Koła  LOP pod opieką p. Renaty Janochy i p. Beaty Prętnik. Uczniowie najpierw zaprezentowali się w budynku A, gdzie przedszkolaki i uczniowie klas 0-III zapoznali się z tematyką związaną z ochroną środowiska. Następnie członkowie LOP  wystąpili w budynku B dla klas IV – VIII i gimnazjum.
22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi a 5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Daty te przypominają nam o wielkim znaczeniu przyrody i odpowiedzialności człowieka za jej stan. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że ich niekontrolowane działania mogą zagrozić im samym – jako integralnej części środowiska naturalnego. Dlatego co roku przypominamy o problematyce ochrony środowiska, by szerzyć świadomość ekologiczną już od najmłodszych lat.

Wzruszające chwile przeżyli pensjonariusze Hospicjum w Krośnie, kiedy 29 maja odwiedzili ich młodzi artyści z naszej szkoły wraz z panią Dyrektor Małgorzatą Pelczar, panią Agatą Samborowską Zajdel oraz panią Marią Drobek.
Zaledwie trzy dni po Święcie Mam oraz w okresie poprzedzającym Dzień Ojca udaliśmy się do tego szczególnego miejsca, gdzie z różnych przyczyn przebywa  wiele osób starszych. Młodzież gimnazjalna realizująca projekt „I ty możesz zostać wolontariuszem”, przygotowała akademię poświęconą mamusiom i tatusiom. Każdemu z nas na zawsze zachowały się w pamięci najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, związane z ciepłem rodzinnego domu, z obecnością  rodziców. Zaprezentowane wiersze ukazywały matczyną troskę o swoje dzieci bez względu na ich wiek. Poezja przeplatana była przebojowymi piosenkami, m.in. „Nie ma jak u mamy”, „Wtedy śpiewam”, „Alleluja”, w które włączali się pensjonariusze wraz z personelem. Rangi jakości występu dodawały skrzypce, towarzyszące jednej z piosenek.
Podsumowując Pani Dyrektor podziękowała za możliwość przybycia, wystąpienia oraz złożyła życzenia. W odpowiedzi przedstawicielka pensjonariuszy (polonistka z 40 letnim stażem) wyraziła uznanie za przygotowany program oraz ubogacenie ich młodością. Zachęcała do odwiedzenia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Życzyła młodym, by wytrwale pracowali nad swoim charakterem.
Siostra Doktor ze swej strony wyraziła wdzięczność za przybycie młodych ludzi do swych podopiecznych oraz zaprosiła na kolejne odwiedziny. Młodzież wręczyła pensjonariuszom własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami oraz przekazała przywiezione ciasta, słodycze, napoje i owoce.
Później skierowaliśmy swe kroki do kaplicy – do Głównego Ordynatora – Pana Jezusa, lekarza dusz i ciał. Siostra oprowadzająca nas nie bez powodu użyła takiego tytułu, gdyż na temat dziejących się tam cudów i doznanych łaskach można by już napisać tomy książek. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie ogrodu, gdzie mogliśmy też zobaczyć zwierzęta wykorzystywane do terapii chorych. Siostra apelowała o włączenie się w dalszą pomoc swoim podopiecznym. Wszyscy zostali ugoszczeni czekoladkami.

W sobotę 25 maja 2019 roku przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się Piknik Rodzinny w Świerzowej Polskiej z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Dziecka. Organizatorami tej plenerowej imprezy byli: Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej, radni miejscowości Świerzowa Polska p. Alina Celej i p. Piotr Kozubal, pani sołtys Bogusława Kawalec wraz z Radą Sołecką, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Świerzowej Polskiej oraz GOK w Chorkówce.
Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski i niektórzy sponsorzy.
Uroczystość rozpoczęła się o 14.30 gorącym powitaniem zebranych gości przez panią dyrektor i pana wicedyrektora Zespołu Szkół oraz panią sołtys wsi Świerzowa Polska. Imprezę uatrakcyjniły dzieci i młodzież szkolna swoimi występami w różnych kategoriach, m.in.: recytacja, śpiew, scenki teatralne, taniec, balet, gra na instrumencie, występ chóru, pokaz judo. Nie zabrakło również atrakcyjnych konkurencji: przeciąganie liny: mamy kontra tatusiowie, rozgrywki szachowe, konkurs plastyczny: „Mój sklep zielony koszyk”. Rada Sołecka, Koło Gospodyń zapewniły obfity bufet a rodzice uczniów ze szkoły i przedszkola postarali się o pyszne ciasta. Całkowity dochód z pikniku przeznaczony będzie na zorganizowanie uroczystości 600-lecia Świerzowej Polskiej, która odbędzie się 28 września 2019 r.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za przybycie i wsparcie finansowe a rodzicom za przepyszne ciasta!

W dniu 16 maja 2019r. uczniowie kl. I z wychowawcą wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Młodego Zawodowca działającą przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie.
W Akademii są organizowane warsztaty: kulinarne, cukiernicze, kelnerskie i  fryzjerskie. Uczniowie kl.I zostali podzieleni na trzy grupy. Jedna grupa poznawała tajniki zawodu kucharza, druga kelnera, a trzecia fryzjera. Dzieci pracowały pod okiem nauczycieli zawodu oraz uczennic odbywających praktyki.
Grupa uczniów na warsztatach fryzjerskich poznawała podstawowe terminy i czynności zawodowe związane z pracą fryzjera oraz samodzielnie wykonywała piękne loki, warkocze i fantazyjne plecionki. Na koniec uczennice praktykantki wykonały naszym dziewczynkom piękne fryzury.
Grupa uczniów na warsztatach kucharskich i kelnerskich zapoznała się z przepisami, nazwami wielu potraw i produktami potrzebnymi do ich wykonania, przeznaczeniem wielu naczyń, sztućców i ich poprawnym ułożeniu na stole. Kelnerzy prawidłowo nakryli do stołu, a kucharze prawie samodzielnie przygotowali pyszne i ciekawe potrawy.
Na koniec wszystkie grupy zasiadły przy pięknie nakrytych stołach do wspólnego posiłku. Na stole było bardzo kolorowo. Były tam: knedle z truskawkami z sosem śmietanowym, kopytka, naleśniki z powidłami i dżemem, pancakesy z sosem jagodowym, owocowe sałatki i koktajle. Wszystkie przygotowane potrawy były przepyszne, więc apetyty dzieciom dopisywały.
Po skonsumowaniu pyszności  każdy uczeń otrzymał  z rąk pani koordynator projektu certyfikat uczestnictwa w warsztatach.
Najedzeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej i Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Dydni wspólnie zorganizowali ogólnopolski konkurs pod patronatem Wójta Gminy Dydnia.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci tematyką środowiska wodnego ryb, rozwijanie umiejętności plastycznych, kreatywności, wrażliwości estetycznej, a także promowanie dzieci uzdolnionych plastycznie i prezentacja ich twórczości.
Z oddziału przedszkolnego „0” naszej szkoły wzięło udział ośmioro dzieci w kategorii 3 – 6 lat

  1. Kornelia Adamik
  2. Amelia Hejnar
  3. Antoni Henzel
  4. Emilia Kustroń
  5. Rozalia Niziołek
  6. Magdalena Parylak
  7. Gabriela Wierdak
  8. Lena Zajdel

Każdy uczestnik wykonał tylko jedną pracę w formacie A4 dowolną techniką. Prace były naprawdę piękne, ale nikt nie otrzymał nagrody głównej. I nie można się dziwić, gdyż na konkurs napłynęło tyle prac, że łącznie tworzyły powierzchnię boiska piłkarskiego. Komisja zaś wybierała prace ponad sześć godzin. Po burzliwych obradach przyznano tylko trzy nagrody po jednej w każdej kategorii.
Natomiast każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy Dyplom oraz bezpłatny bilet wstępu do Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej ważny do 30.09.2020 roku.
Może to więc będzie dobry pomysł na wakacyjny wyjazd z rodziną.

   

Szanowni Rodzice,

W związku z tym, że planowane jest zorganizowanie opieki przedszkolnej w okresie od 1 do 26 lipca br. w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chorkówka, przekazujemy Państwu kilka niezbędnych informacji.

Dyżury opieki nad dziećmi pełnione będą w tym roku w dwóch  przedszkolach samorządowych, tj.:
1) od 01.07.2019 r. do 12.07.2019 r. – Samorządowe Przedszkole w Chorkówce „Baśniowa Kraina”,
2) od 15.07.2019 r. do 26.07.2019 r. – Samorządowe Przedszkole w Zręcinie.

Opieką w ramach „wakacyjnego dyżuru” mogą być objęte dzieci uczęszczające aktualnie (tj. w roku szkolnym 2018/2019) do ww. przedszkoli oraz do Samorządowego Przedszkola w Świerzowej Polskiej.

Rodzice zdecydowani na korzystanie z takiej formy opieki nad dziećmi w czasie wakacji, powinni w terminie do 24 maja br. złożyć stosowną deklarację.

Jeżeli rodzic jest zdecydowany tylko na jeden z ww. terminów, to powinien złożyć deklarację jedynie na ten okres. Jeżeli zaś chce aby dziecko miało zapewnioną opiekę przez cztery tygodnie (tj. od 1 do 26 lipca br.) to deklarację musi złożyć oddzielnie na każdy okres, u dyrektora przedszkola, do którego aktualnie uczęszcza dziecko.

Dzieci w czasie pobytu w przedszkolu będą objęte pięciogodzinną bezpłatną opieką w godzinach od 7:30 do 12:30 (w ramach realizacji tzw. podstawy programowej), natomiast za każdą dodatkową godzinę rodzic będzie zobowiązany ponieść odpłatność w wysokości 1,00 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu (od 6:30, nie dłużej niż do 15:30).

Dodatkowo rodzic zobowiązany będzie ponieść koszt wyżywienia dziecka – około 7,00 zł za 1 dzień pobytu (3 posiłki: śniadanie, obiad dwudaniowy i podwieczorek – koszt żywienia dzieci może ulec zmianie w zależności od liczby dzieci żywionych).

W sytuacji dużego zainteresowania „wakacyjnym dyżurem”, przy naborze dzieci do przedszkoli będzie brana pod uwagę ilość godzin dziennego czasu pobytu dziecka w przedszkolu.

Wyjaśniamy, że w tym roku wyjątkowo nie będzie dyżuru wakacyjnego w Samorządowym Przedszkolu w Świerzowej Polskiej. Jest to spowodowane tym, że na okres wakacji planowany jest remont części budynku Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej, w której mieszczą się pomieszczenia przedszkola oraz pomieszczenia kuchenne.

Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektorów ww. przedszkoli, skąd również można pobrać deklaracje udziału dzieci w „wakacyjnym dyżurze przedszkolnym”.

Maj to miesiąc, który szczególnie skłania nas do spotkań, do przeżywania wspólnych chwil refleksji nad polska historią. Pierwsze trzy dni maja  to nie tylko czas odpoczynku, ale przede wszystkim moment na upamiętnienie ważnych dla Polski rocznic.
Nasza szkoła, jak co roku również włączyła się w „biało – czerwone” świętowanie. Uczniowie całej społeczności, w korowodzie biało – czerwonych flag niesionych przez uczniów z edukacji wczesnoszkolnej, zgromadzili się 7 maja 2019r. na sali gimnastycznej, by wysłuchać śpiewu szkolnego chóru oraz przypomnieć sobie ważne daty z historii Polski.
Pani Dyrektor przypomniała również o rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Każde ze  świąt majowych ma inną wymowę, inny charakter, czego innego dotyczy. Każde ma to do siebie, tym się wyróżnia, że bez względu na okoliczności niesie wartości własne, uniwersalne, często piękne, mądre, bardzo poważne, pełne zadumy i refleksji nad czasem minionym, nieobecnym.
Tradycyjnie, oprócz prezentacji słowno-muzycznej, przedstawiciele klas IV – VIII oraz klas IIIa i IIIb gimnazjum rywalizowali w konkursie historycznym, przygotowanym przez nauczycieli historii. Uczniowie klas młodszych mogli również popisać się swoją wiedzą odpowiadając na pytania zadawane przez P. Dyrektor. Każdy uczestnik otrzymał ciekawą nagrodę, ufundowaną przez szkołę. Zaskakującym finałem majowego świętowania okazał się niezwykle „słodki” poczęstunek. Wszyscy uczestnicy majowego happeningu mogli skosztować przepysznych wypieków oraz dań, za które serdecznie dziękujemy Rodzicom  i „na gorąco” dzielić się radosnymi wrażeniami z tej niecodziennej lekcji historii.

Uczniowie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej po raz kolejny wzięli udział w Konkursie na Palmę Wielkanocną zorganizowanym przez Parafię pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i Zespół Szkół  w Zręcinie. W Niedzielę Palmową uczestniczyli w uroczystej procesji z pięknie wykonanymi palmami a później we Mszy Świętej. W tym dniu komisja konkursowa przyznała wyróżnienia autorom najpiękniejszych palm w poszczególnych kategoriach.

Wyróżnienia  z naszej szkoły otrzymali:

I kategoria:
klasa „0” Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej,
3-4 latki Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej,

II kategoria:
klasa I  Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej,
klasa II Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej,
klasa III Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej.

Kategoria III:
klasa IV a  Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej,
klasa V a  Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej,
klasa VI  Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej,

Kategoria IV:
klasa VIII Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej.

Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej kieruje podziękowania dla ks. proboszcza Wacława Sochy i dyrektora Zespołu Szkół w Zręcinie Pawła Przetacznika za ufundowanie nagród.
Dziękujemy również wychowawcom poszczególnych klas, rodzicom i uczniom za trud włożony w przygotowanie Palm Wielkanocnych, udział w konkursie oraz uroczystej procesji i Mszy Świętej.

Dnia 24 kwietnia 2019 r. odbył się w naszej  szkole I etap konkursu recytatorskiego „MAGIA W POEZJI UKRYTA – WIERSZE JOANNY KULMOWEJ”.
Brali w nim udział uczniowie z klas I-III, którzy prezentowali utwory poetyckie Joanny Kulmowej.
Pierwsze miejsce zdobyli:
Justyna Kukulska klasa I
Aleksander Janocha klasa II
Milena Wityńska klasa III
Będą reprezentowali naszą szkolę w II etapie konkursu, który odbędzie się 13 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Karola Klobassy Zrenckiego w Żeglcach.
Drugie miejsce zajęli:
Michał Dubis klasa I
Dawid Kurcoń klasa I
Sandra Caban klasa III
Trzecie miejsce uzyskali:
Julia Jaskólska klasa I
Wanessa Wilk klasa I
Maja Myśliwy klasa I
Ala Kisiołek klasa II
Gratulujemy!

17 kwietnia 2019 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Przygotowana została przez uczniów klasy II i III. Przypomnieli oni o tradycjach wielkanocnych recytując wiersze i śpiewając wesołe piosenki. Na koniec uroczystości uczniowie złożyli serdeczne życzenia świąteczne wszystkim zebranym.
„Zdrowia i radości
a pod Waszym skromnym dachem
niech spokój zagości.”

W kolejnych dniach kwietnia od 15 do 17 dwudziestu dziewięciu ósmoklasistów zmagało się z egzaminem z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Po pierwszej części młodzież była zadowolona między innymi z wypracowania na temat przyjaźni. Drugiego dnia nasi uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli zmierzyć się z Królową Nauk – matematyką. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ arkusz egzaminacyjny zawierał sporo zadań otwartych i logicznego myślenia oraz skomplikowanych obliczeń. Nie przeraziło to jednak naszych uczniów i pełni optymizmu przystąpili do ostatniej części egzaminu – języka angielskiego. Większość poleceń nie zaskoczyła nikogo.
Egzamin ósmoklasisty z porównaniem z egzaminem gimnazjalnym z każdej części trwał dłużej, niektórzy uczniowie mogli korzystać z przysługującego im sporo wydłużonego czasu. Ósmoklasiści w przeciwieństwie do gimnazjalistów musieli zmierzyć się z większą ilością zadań otwartych szczególnie z języka polskiego i matematyki.
Pierwszy w historii po reformie oświaty egzamin ósmoklasisty, mimo że odbywał się w tle strajku, przebiegał bez zakłóceń.

wielkanoc_19-2

Już w marcu 2019 r. członkowie i opiekunowie Szkolnego Koła Caritas przygotowywali się do przeprowadzenia akcji charytatywnej „Pola Nadziei”. Jej celem, jak co roku była sprzedaż żonkili wykonanych z bibuły na wsparcie Hospicjum, im. Św. Jana z Dukli w Krośnie. Wykonano 600 kwiatów, a w dniu 14.04.2019 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pod opieką ks. Adama Pakosza, przeprowadzili kwestę pod kościołem parafialnym w Zręcinie. W tym roku ofiarodawcy okazali wyjątkową hojność, zebrano na cele Hospicjum 3240 zł.
Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim było przeprowadzenie akcji „Pola Nadziei”.

„WSZYSTKO COKOLWIEK CZYNICIE, Z CAŁEJ DUSZY CZYŃCIE”

Opracowali: Magdalena Lipińska i ks. Adam Pakosz

W dniach 10, 11, 12 kwietnia 2019 r. uczniowie oddziałów gimnazjalnych Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej zmierzyli się z testami z części humanistycznej z zakresu przedmiotów: historia, wos, język polski, z części przyrodniczo – matematycznej i z języka angielskiego w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Do egzaminów przystąpiło 36 uczniów z klasy IIIa i IIIb. Egzaminy przez wszystkie dni przebiegały bez zakłóceń.
Dyrekcja Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej serdecznie dziękuje Dyrektorowi i nauczycielom Zespołu Szkół w Zręcinie za pomoc i wsparcie podczas przeprowadzania egzaminów. Dziękujemy również uczniom, którzy odpowiedzialnie podeszli do egzaminów.

W dniach 15, 16, 17 kwietnia 2019 r. odbędą się w naszej szkole egzaminy ósmoklasistów! Przypominam młodzieży z klasy VIII, aby w tych dniach przychodzili do szkoły (budynek A) w stroju galowym najpóźniej o godzinie 8:30! Należy przynieść ze sobą dokument tożsamości oraz czarny długopis a drugim dniu egzaminów dodatkowo linijkę! Uczniowie mogą również przynieść małą butelkę wody oraz drugie śniadanie, które będą mogli skonsumować na świetlicy po egzaminie.

Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej
Małgorzata Pelczar

W dniu 6 kwietnia w Krośnie odbyły się Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w judo. Przygotowywaliśmy się do nich solidnie od początku roku. W zorganizowanch przez UKS „15” Krosno zawodach wzięło udział prawie 150 zawodników z 8 podkarpackich klubów z Rzeszowa, Jasła, Krosna, Jarosławia i Świerzowej Polskiej. Wróciliśmy z 7 medalami. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Faber, która zdobyła srebro  i Jakub Samborowski, który zajął IV miejsce.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom z UKS „Jasiołeczka”!

Trener Piotr Drozd

 Faber_Mbjk

 

Uczniowie, którzy uzyskali tytuł finalisty konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Szkoła podstawowa:
Weronika Świątek kl. VIII – język polski, opiekun Małgorzata Jakubowska.
Dawid Zajdel kl. VII – język niemiecki, opiekun Ewa Bieszczad.
Gimnazjum:
Julia Majkut IIIaG – historia, opiekun Krzysztof Krężałek.
Krystian Sieńko IIIbG – historia, opiekun Krzysztof Krężałek.

Gratulujemy sukcesów uczniom i nauczycielom, którzy ich przygotowali!!!

25 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do hali widowiskowo – sportowej „ARENA SANOK” na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.
Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał królewnę Sermirę i dotarł do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy… Z każdej wyprawy powracał do wuja Tarabuka. Uczniowie mieli okazję podziwiać wiele barwnych postaci baśni.
Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem pięknej scenografii i bogatej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. Wszyscy byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie  w naszej pamięci.

Pod takim hasłem przebiegał dzień 21 marca 2019 r. w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej. Całą uroczystość poprowadziła Pani Dyrektor, która w tym dniu wystąpiła w pięknej sukni, oczywiście w kwiaty.

„Weźmiemy snopek słomy i barwną chusteczkę,
ustroimy kukłę, pannę Marzaneczkę…”

Na salę gimnastyczną dzieci uroczyście wprowadziły przygotowane Marzanny. Zrobiło się bardzo kolorowo, bo dzieci z grup przedszkolnych, uczniowie klas I – III, a także wychowawczynie klas założyli ubrania w kolorach wiosennych: zielonym, żółtym, pomarańczowym i białym. Pani Dyrektor zapoznała zebranych ze starym obrzędem pożegnania zimy i powitania wiosny. Od początku XIX wieku zwyczaj ten stopniowo zamieniał się w zabawę, w której brały udział dzieci i młodzież. I taki też charakter miały obchody tego dnia w naszej szkole. Były wiersze, zagadki, okrzyki o wiośnie. Każda klasa prezentowała przygotowaną piosenkę.

„Marzanno!… Marzanno!… Ty zimowa panno!
Już się wiosna budzi gwiazdeczką zaranną!”

Wyprowadzenie Marzanny poza granice wsi i utopienie jej lub spalenie było konieczne, aby przywołać wiosnę. Wyruszyliśmy i my w wiosennym pochodzie z Marzanną ulicą Szkolną. Pochód poprowadziła młodziutka Wiosenka – Rozalka z kl. 0. Powróciliśmy z gaikiem zielonym.

„Gaiczek zielony, pięknie przystrojony, w czerwone wstążeczki przez śliczne dzieweczki”

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. W naszej szkole ten dzień był choć trochę inny od pozostałych dzięki kwiatom, słodkim upominkom, uroczystej akademii, a przede wszystkim serdecznym życzeniom.
Akademię przygotowali uczniowie klasy siódmej. Dziewczęta i chłopcy z powodzeniem zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Nie tylko  recytowali nastrojowe wiersze, ale także wprowadzali widownię w radosny nastrój zabawnymi scenkami. Nie zabrakło też piosenek. Na scenie mogliśmy podziwiać Emilkę T. i Pawła K. Program artystyczny zakończył występ zespołu fletowego. Największe wrażenia na małych i dużych kobietach zrobiły składane życzenia, niosące uśmiech na każdy dzień.
9 marca odbyło się miłe wydarzenie środowiskowe – Dzień Kobiet dla Pań ze Świerzowej Polskiej. Uroczystość z udziałem władz Gminy Chorkówka miała miejsce w Domu Ludowym w Świerzowej Polskiej. Na imprezie gościło ponad 120 osób, głównie Pań. Zwieńczeniem uroczystości były życzenia złożone przez władze gminy i powiatu.

„Powiedział  Bartek, ze dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła”.
Takimi słowami przywitała się z każda klasą pani dyrektor Małgorzata Pelczar przynosząc pączki, które zakupiła Rada Rodziców. Tradycja nakazuje aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Podobno, kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.  W naszej szkole w budynku A i B tłusty czwartek wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy obdarowani byli pysznymi pączkami, które błyskawicznie się rozeszły. Wszyscy serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i czekamy na niespodziankę w następnym roku.

Organizatorem ogólnopolskiej akcji było Towarzystwo NASZ DOM z siedzibą w Warszawie. Akcja obejmowała szkoły, przedszkola i szkoły wyższe. Celem akcji było zbieranie funduszy na pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los, które mieszkają w domach dziecka i w rodzinach zastępczych.
Zespół Szkól w Świerzowej Polskiej kolejny raz włączył się do tej akcji. Za przeprowadzenie jej odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski. Dzieci z Samorządowego Przedszkola i uczniowie ze Szkoły Podstawowej przynosili drobne monety i zbierali je w klasowych skarbonkach. Potem została usypana wspólna góra groszy. Po zakończonej zbiórce nadszedł czas na podsumowanie. Uczennice z klasy VIII wraz z opiekunką SU pracowały przy sortowaniu i ważeniu monet. Łącznie zebrano 11 025 sztuk monet o wadze 22 kg 551g. Wartość zebranych pieniędzy = 342 złote 60 groszy. Monety zostały wsypane do płóciennych worków, każdy nominał osobno. Następnie pieniądze zostały zapakowane do trzech paczek: I paczka – 9 kg 660 g, II paczka – 6 kg 991g, III paczka – 5 kg 900 g.
W dniu 22 lutego 2019 r. wszystkie paczki zostały wysłane do Towarzystwa „Nasz Dom” za pośrednictwem Poczty Polskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za każdy grosz. Dziękujemy również osobom, które sortowały monety, ważyły, liczyły i pakowały.

7 lutego 2019 r. w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” w Krośnie odbyła się VI edycja Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej.
Konkurs składał się z trzech części. Teoretycznego testu obejmującego wiedzę z zakresu fizyki, techniki i motoryzacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W drugiej części uczniowie mieli za zadanie wykazać się zdolnościami praktycznymi. Według przygotowanej mapki szkoły musieli zaliczać kolejne umiejętności w sześciu różnych pracowniach i laboratoriach.
Ostatnim etapem konkursu, najbardziej oczekiwanym ale i stresującym dla uczniów była jazda symulatorem samochodu oceniana przez egzaminatora.
Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. W tym roku konkursie uczestniczyła rekordowa liczba uczestników aż 61 uczniów z 16 szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego.
Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów przygotowanych przez p. Piotra Węgrzyna. Trzem z nich udało się wejść do finału konkursu. Pierwsze miejsce zajął  Przemysław Jedziniak uczeń klasy III gimnazjum zdobywając w nagrodę rower. Niewiele zabrakło też Kordianowi Dąbrowskiemu, który przegrał w finale dogrywkę o podium i ostatecznie zajął IV miejsce. W pierwszej dziesiątce (8 miejsce) uplasował się również trzeci nasz uczeń Paweł Kawalec z klasy VIII.
Należy nadmienić, iż rok temu również uczeń z naszej szkoły został laureatem tego konkursu – zatem tytuł mistrza wiedzy technicznej i motoryzacyjnej został obroniony!

31 stycznia  2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z Gminy Chorkówka. Spośród wielu ciekawych i pięknych prezentacji komisja nagrodziła pierwszym  miejscem uczennicę klasy ósmej Gabrielę Zając, za pastorałkę „Cicho cicho pastuszkowie” a drugim miejscem uczennicę klasy III  gimnazjum Emilię Tomoń, za pastorałkę „Szara kolęda”. Bardzo serdecznie gratulujemy pięknych wykonań i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

„Dzisiaj wszystkie smutki precz!
Święto Dziadków ważna rzecz.”
Spośród wielu świątecznych dni, jakie możemy przeżywać u progu nowego roku kalendarzowego, najpiękniejszym i najbardziej oczekiwanym świętem jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszyscy, którzy mają Dziadków, w rozmaity sposób okazują im wielką wdzięczność i uczucia, którymi ich darzą.
Odświętny charakter mają obchody tego dnia w szkolnej „zerówce”. Tak było i w tym roku.
Dzieci z oddziału przedszkolnego ZS w Świerzowej Polskiej zaprosiły wszystkie swoje Babcie i wszystkich Dziadków do szkoły na dzień 29 stycznia. Do tego spotkania przygotowywały się pod okiem wychowawczyni p. Jadwigi Cieślik, aby jak najlepiej uczcić swoje kochane Babcie i szacownych Dziadków. W godzinach porannych przybyli oczekiwani Goście, niektórzy z odległych miejscowości, więc w murach naszej szkoły znaleźli się po raz pierwszy. Dzieci odświętnie ubrane nie mogły już doczekać się występu. Pani Dyrektor szkoły przywitała wspaniałych Gości, a potem wnuczęta rozpoczęły swój występ. Były wzruszające wiersze, skoczne piosenki; były też śmieszne scenki, w których można było dopatrzeć się podobieństwa do wnuczków, babć, a nawet dziadków.
Wszystko na wesoło i z humorem. I zapewne podobało się Gościom, bo mali odtwórcy ról dostali głośne brawa.
Kiedy dzieci odpoczywały chwilę po występie, Babcie i Dziadkowie zostali podjęci skromnym poczęstunkiem. Mogli też swobodnie porozmawiać ze sobą. A o czym? Oczywiście o wnukach!
Kiedy dzieci dołączyły już do swoich Babć i Dziadków wręczyły im przygotowane kolorowe laurki z życzeniami.
Dziękujemy Wam Drodzy Państwo za udział w naszej szkolnej uroczystości.

Na podstawie Uchwały Rady Gminy Chorkówka oraz Zarządzenia Wójta Gminy Chorkówka Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w budynku A przy ul. Szkolnej 50 od  1 do 8 lutego 2019 r.
Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej Zespołu Szkół.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!

Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I
ZAŁĄCZNIKI

25 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Brały w nim udział dzieci z przedszkola i wszystkich klas Szkoły Podstawowej i gimnazjum. Prezentacje muzyczne odbywały się w dwóch kategoriach: wokalnej i instrumentalnej. Komisja konkursowa w składzie: p. Mariola Jabłecka i p. Agata Samborowska – Zajdel w drodze przesłuchań wyłoniła następujących uczniów, przyznając im kolejne miejsca:
w kategorii przedszkole i klasy I – III
I miejsce: Justyna Kukulska
II miejsce: Szymon Szklarski
w kategorii klas IV – VIII + IIIG
I miejsce: Gabriela Zając i Emilia Tomoń
II miejsce: Maria Deryniowska
III miejsce: Filip Prajsnar
wyróżnienie: Julia Nitka
w kategorii instrumentalnej
I miejsce: Eryk Warunek
Pozostałym uczniom należą się gratulacje za odwagę sceniczną i ciekawe prezentacje. Należą do nich: Julia Jaskulska, Maja Myśliwy, Wanessa Wilk, Gabriela Wierdak, Amelia Hejnar, Julia Deryniowska, Oliwia Adamik, Maja Keβler, Karina Pacek, Martyna Faber, Karolina Wierdak, Nadia Szmist, Zuzanna Bawiec. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestniczenia w kolejnych konkursach muzycznych.

23 stycznia 2019r. odbyło się w naszej szkole spotkanie integracyjne. Wzięli w nim udział członkowie Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła PCK oraz dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Krośnie. Przez miesiąc grudzień zbieraliśmy przybory szkolne i słodycze, którymi obdarowaliśmy naszych gości. Spotkanie przebiegało  w miłej atmosferze. Dzieci śpiewały wspólnie kolędy, a także brały udział w konkursach sprawnościowych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom oraz tym, którzy przybyli na spotkanie. Szczególną wdzięczność wyrażamy członkom SKC i SKPCK, którzy upiekli lub zakupili pyszne ciasta: Wiktoria Mermon, Kasia Dziadosz, Karolina Adamik, Claudia Cach, Przemek Bułka, Adrian Kurcoń.

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

Jak ostre są zęby piranii? Czy nad Amazonką rośnie dżungla? Na te i wiele innych pytań odpowiadał podczas dzisiejszej prelekcji podróżnik Samuel Kempski. Prowadzący przedstawił wiele ciekawostek na temat życia w tamtym rejonie świata, a także opowiedział własne przygody z pobytu w amazońskiej dżungli.  Podczas prezentacji uczniowie mogli usłyszeć kilka opowieści o niezwykłej i jednocześnie największej rzece świata – Amazonce. Dowiedzieli się w jaki sposób można przeżyć w dżungli  i jaki sprzęt jest do tego niezbędny. Dodatkowo pan Samuel opowiadał o trujących roślinach i niebezpiecznych zwierzętach.  Z bardzo dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści o jedzeniu larw i pieczonych mrówek oraz łowieniu piranii na obiad.

8 stycznia 2019 r. uczniowie klasy Va i V b pod opieką pani Agaty Samborowskiej – Zajdel i pani Małgorzaty Jakubowskiej wyjechali do Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie na koncert kolęd i pastorałek. Mieli okazję posłuchać znanych utworów w wykonaniu swoich koleżanek i kolegów, kształcących się w dziedzinie śpiewu i gry na instrumentach. Uczniowie wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu instrumentów dętych pod dyrekcją pana Jarosława Seredy, zespołu gitarowego prowadzonego przez pana Henryka Eka, zespołu smyczkowego, pięknie śpiewających solistek i równie pięknych recytacji oraz chóru dziecięcego, prowadzonego przez panią Renatę Zajdel. Koncert wszystkim bardzo się podobał, nasi uczniowie byli pod wrażeniem pięknej i różnorodnej muzyki. Do zobaczenia ponownie za rok!

Uczniowie zakwalifikowani do III etapu konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Szkoła podstawowa:
Weronika Świątek kl. VIII – język polski,
Dawid Zajdel kl. VII – język niemiecki.
Gimnazjum:
Julia Majkut IIIaG – historia,
Krystian Sieńko IIIbG – historia.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w finale!

BN_2018
Informujemy, iż zgodnie z kalendarzem roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa od 22 do 31 grudnia 2018 r.
 Do zobaczenia na zajęciach w szkole we środę 02 stycznia 2019 r.

„A Dziecina, świat szczęśliwych ludzi śni…”

Gwiezdna noc, żłóbek, Gwiazda Betlejemska, Trzej Królowie i… tradycja, która miesza się z magią.
Wszak w stajence, po raz kolejny, stał się Cud!
W ten oto grudniowy, radosny czas oczekiwania, patetyczny nastrój „ciszy”, która brzmi  kolędą mogliśmy włączyć się , podczas jakże wymownej bożonarodzeniowej uroczystości szkolnej.
Opowiedziano Nam historię Szczęśliwej Rodziny, w której Jezus Mały na świat przyszedł.
I cieszył się każdy, a „… Trzej Monarchowie pieśnią Mesjasza witali, razem zaśpiewali, zanim swe dary Dzieciąteczku dali”.
Cicho, cichutko pastuszkowie z aniołami czuwali, a potem gromko i skocznie zaśpiewali:
„Gdy się Chrystus rodzi – do szopy hej, pasterze!”
Zamknięta w bogatej scenografii, w dostatku kostiumów i rekwizytów – płynęła historia przepełniona <<miłością>>, zaklęta w niezwykłych pastorałkach.
A tuż „obok” toczyła się zwykła historia człowieka współczesnego i jego trudnej drogi do… Boga.
I myśl głęboka – istota – Bożego Narodzenia – znów Nas urzekła.
Oto Bóg przyszedł i …jest.
Trwa z Nami.
Odnawia Nasze życie i „leczy radością” każdą duszę!
Bo jest taki dzień, co zmienia Wszystkich,
Co spełnia ludzkie życzenia…

Za wspólne rodzinne kolędowanie i refleksyjne przeżywanie, dziękujemy pięknie realizatorom i autorom świątecznego spotkania – ks. W. Januszowi, p. A. Samborowskiej-Zajdel i członkom prowadzonego przez Nią chóru, p. A. Dubis za „plastykę” sceniczną, pomocnikom technicznym – p. Frankowi i Tadeuszowi oraz niezawodnym Rodzicom.
Nie sposób pominąć licznego grona wspaniałych, uzdolnionych muzycznie i teatralnie, młodych artystów. Ich solowe występy jeszcze długo „grać będą” w sercach naszych.
„Miłowania cały rok…” życzyli wykonawcy Wszystkim, do których spłynęło z nieba << szczęście>>.

A za snem, za jawą, za westchnieniem,
Na Naszych stołach – w opłatku i kol
ędzie,
W sercu i duszy – ka
żdego z Nas,
Niechaj rodzi si
ę Wigilia!

Niechaj ten szczególny świąteczny czas przyniesie zdrowie i ukojenie od dnia powszedniego, wyciszy i otworzy na dobro i bliskość!
Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok hojnie obdarzy pomyślnością, fortuną i optymizmem!

                                                                            Wszystkiego naj-, naj-, najlepszego!!!

W dniu 10 grudnia w naszej szkole miał miejsce Mikołajkowy Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział wzięło 18 uczniów. Jedynym wymogiem uczestnictwa było posiadanie mikołajkowego akcentu, np. czapki <<elfa>> bądź <<mikołaja>>.
Po otwarciu turnieju przez p. wicedyrektora Piotra Węgrzyna, uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami rozgrywek.
Turniej rozegrano w 2 kategoriach wiekowych:
– klas IV – VI 
– klas VII – VIII oraz gimnazjum.
Nasi młodzi zawodnicy oraz zawodniczki rywalizowali w przyjaznej atmosferze ‘fair play’ na dystansie 7 rund, 2 x 10 min (20 minut na partię).
Zmagania szachowe przebiegały sprawnie i bez większych utrudnień.

Zwycięzcami w kat. kl. IV – VI zostali:
Szymon Prętnik (kl. IVa) – Imiejsce
Jakub Szmist (kl. VI) – II miejsce
Bartek Zuzak (kl. IVb) – III miejsce
Bartłomiej Lech (kl. IVb) – IV miejsce

Uczniowie Ci otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci słodyczy. Na dalszych miejscach w ww. kategorii uplasowali się Dawid Czup (kl. IVa), Nadia Szmist (kl. IVa), Adrian Jureczko (kl. VI), Maja Keβler (kl. IVa) i Kacper Wilk (kl. IVa). Pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody pocieszenia trafiły także w ich ręce.

W kategorii klas VII – VIII oraz gimnazjum lista triumfatorów wygląda następująco:
I miejsce – Tobiasz Węgrzyn (kl. IIIb-gim.)
II miejsce – Kacper Dyląg (kl. IIIb-gim.)
III miejsce – Martyna Kozioł (kl. VIII)
IV miejsce – Daniel Gackowski (kl. IIIb-gim.)

Laureaci i wszyscy uczestnicy, a wśród nich Weronika Świątek (kl. VIII), Karol Nowak (kl. IIIb-gim.), Konrad Delimata (kl. IIIb-gim.), Miłosz Nowak (kl. IIIb-gim.), Kamil Szkudlarek (kl. IIIb-gim.) – z rąk pani dyr. Małgorzaty Pelczar otrzymali dyplomy i „słodkie nagrody” – również pocieszenia.
Na szczególne wyróżnienie zasługują nasze młode zawodniczki i zawodnicy z klas czwartych, którzy na równi rywalizowali ze starszymi kolegami i koleżankami.
Dziękujemy wszystkim miłośnikom szachów za zaangażowanie i ambitną grę.
Gratulujemy osiągniętych wyników!
Liczymy, że tak wysoka frekwencja dopisze także w kolejnych turniejach w naszej szkole i nie tylko.

6 grudnia 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki ,,Droga do gwiazd’’. Na scenie wystąpiły dzieci z samorządowych przedszkoli z Chorkówki i ze Zręcina, a także uczniowie ze szkół podstawowych z Bóbrki, Chorkówki, Długiego, Dobieszyna, Draganowej, Faliszówki, Iwonicza, Kobylan, Kopytowej, Leśniówki, Szczepańcowej, Szebni, Świerzowej Polskiej, Warzyc, Zręcina oraz dzieci i młodzież z Gminnych Ośrodków Kultury z Korczyny, Chorkówki i uczennica ze Studia Tańca i Muzyki „AT DANCE” w Krośnie.
Prezentacje oceniało jury w składzie: Ewa Kłos – nauczyciel muzyki, wokalistka, Izabela Drobek – instruktor z GOK z Miejsca Piastowego oraz Wojciech Tomkiewicz – dyrektor GOK w Korczynie, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uczniowie naszej szkoły: Julia Drygaś, Wiktoria Rachwał, Justyna Kukulska, Maria Deryniowska i Filip Prajsnar wykonując swoje piosenki pięknie się zaprezentowali a miejsca w swoich kategoriach zdobyli:
Kategoria klasy 0 – III SP
Wyróżnienie: Justyna Kukulska „Fantazja”,
Kategoria klasy IV – VI SP
III miejsce: Filip Prajsnar za piosenkę „Wtedy śpiewam”.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów wokalnych!

Dnia 05.12.2018 r. w  Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej, odbył się pierwszy etap Konkursu Biblijnego pt. „Jezusowa szkoła ucznia w mocy Ducha Świętego”. Udział w etapie szkolnym wzięło szesnastu uczniów a byli nimi uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych. Konkurs dotyczył wiedzy ze znajomości poszczególnych fragmentów z Ewangelii wg św. Marka. Po prawie godzinnych zmaganiach na podium znaleźli się: Paulina Dubis klasa V A, Maria Drozd klasa VI, Eryk Warunek klasa VI. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów, tym razem na etapie dekanalnym, który odbędzie się dnia 06.03.2019r w Krośnie. Wszystkim uczniom raz jeszcze gratulujemy.

– Lalkę, konsolę, narty, klocki, słodycze…!
Ile dzieci, tyle marzeń. Jakich? Mikołajkowych!
Wszystkie możliwe do spełnienia pod jednym warunkiem…
Ów kosz prezentów – niespodzianek – musi przynieść niezwykle ważny „Gość” – św. Mikołaj!!!
Uczniowie naszej szkoły – jak co roku – czekali, wzdychali i gorąco wierzyli, że chociaż czeka Go wiele pracy, to do Nich zaglądnie.
Pisali listy i pytali: Widzimy się? Zapraszamy! – No i nie zawiedli się!
Dokładnie 6 grudnia przybył do bud. A . Przedszkolaki i uczniowie klas 0 – 3 byli zachwyceni!
Radosna „czerwona” gromadka, w pełnej symbolice mikołajkowej – z dzwoneczkami, reniferami, złotymi gwiazdkami i zabawnymi czapeczkami – zaskoczyła św. Mikołaja i szczególnie ujęła za serce.
Rozdał więc czarowne prezenty, wysłuchał, z uśmiechem na ustach, powitalnych wierszy i nastrojowych piosenek przygotowanych z okazji Jego wizyty.
Obdzielił darami wszystkich, posiedział w przyjaznej atmosferze, odpoczął i popędził dalej…
Duch mikołajkowego nastroju zawitał także do młodzieży z bud B.
Tu także było – jak sięgnąć okiem – czerwono, gwarnie i entuzjastycznie!
Każdy, nawet najmniejszy element mikołajkowego stroju zapewniał „ bezpieczeństwo” na lekcjach.
Zero pytania! A w zamian za to, pomysłowe prezenty klasowe i…ogólne zadowolenie.
Niektórzy „świętowali” ten dzień…w kinie!
Zapotrzebowanie na mikołajkowe propozycje filmowe realizowano przez 2 dni!
Ważne jest jedno – DZIAŁO SIĘ!  Marzenia spełnione – wszyscy ukontentowani!
Komu dziękować?
To oczywiste! Mikołajowi! To On – jak zwykle – poczarował, „pomyślnie sprawił” i …uszczęśliwił!
Zdaniem pani Dyrektor, trzeba także wyrazić słowa uznania  Jego wiernym, oddanym i „cichym” pomocnikom-głównie Rodzicom.
Zaś panu A. Jasłowskiemu – za wykonanie serii szczególnych mikołajkowych zdjęć – należą się WIELKIE słowa uznania i ciepłe podziękowania!
Każdy bowiem przedszkolaczek i uczeń klas 0 – 3 będzie mógł otrzymać swój wyjątkowy „fotosik” – pamiątkę spotkania ze św. Mikołajem! (płyta z fotkami dostępna jest u wychowawców klas).
Najmilszy przedświąteczny akord szybko co prawda minął, ale się nie skończył.
Przed Nami Boże Narodzenie i… kolejne prezenty pod choinką.

Zebrała się szkolna gromada,
Gdy ju
ż wieczór zapada.
Ch
ętna do zabawy w andrzejkową noc,
Bo dzi
ś wróżb i magii moc.

A wróżyli WSZYSCY! Pomysłów na andrzejkowe świętowanie było – jak zwykle – całe mnóstwo!
Tegoroczna impreza przypadła w wigilię św. Andrzeja, 29 listopada i przebiegała w II turach.
Uczniowie klas 0 – 3, w budynku A, bawili się w ramach zajęć edukacyjnych.
Przedstawiciele z samorządu zapewnili im chwile pełne atrakcji, swawoli, śmiechu i radości.
Wróżby z sercem, z monetą, ze słomką, tajemnicza numerologia czy magia kolorów miały wielu zwolenników. Liczne konkursy, skoczne dziecięce disco w pomysłowych kostiumach i wreszcie przepyszny popcorn w towarzystwie słodziutkich ciasteczek – to przepis na… udane andrzejki!
A wszystko to traktowane z… przymrużeniem oka, o czym najlepiej wiedzą starsi uczniowie.
Ci bawili się – równie udanie!
Spotkanie klas IV – VI rozpoczęło się niezwykle efektownie!
Mieliśmy okazję podziwiać na parkiecie Amelkę, naszą uczennicę, która wraz ze swym partnerem scenicznym, zaprezentowała niezwykle porywający repertuar tańców towarzyskich.
Ta artystyczna zachęta zrobiła swoje!
W pląsy ruszyli wszyscy, a każdy roztaczał czarowny urok i poddawał się charakterystycznemu klimatowi  magicznego spotkania.
Swe „tajemnice andrzejkowe” otworzyła – przyszłość – także przed  najstarszymi uczniami – klasą VIII i gimnazjalistami.
Ich porwała do tańca słynna – ciesząca się niezmienną popularnością – „belgijka”.
Nawet opiekunowie nie pozostali „obojętni”- tanecznie.
Ulotne przewidywania na… prawie wszystkie tematy, pomysłowe wieczorowe kreacje i… obfity bufet dopełniły wyjątkowości  tego szkolnego „czarownego” wieczoru.
Żywiołowa zabawa w rytmach największych hitów muzyki młodzieżowej, sprawna organizacja i bogactwo andrzejkowych propozycji zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

Wszak andrzejki – czas niezwykły!
A do tego ju
ż przywykły w szkole,
– wszystkie ananasy –
No, dosłownie z ka
żdej klasy!

W dniu 28 11.218r. odbył się Szkolny Konkurs Piosenki ,,Droga do gwiazd” dla uczniów kl. 0 – III. Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników; 3 uczennice z kl. 0 oraz 7 uczennic z kl. I.  Każda dziewczynka przygotowała i zaprezentowała jedną piosenkę o dowolnej tematyce. Dwie dziewczynki z kl. 0  śpiewały piosenki a cappella, natomiast pozostałe korzystały z podkładu muzycznego na płycie CD lub pendrivie. Dwie dziewczynki z kl. I śpiewały jedną piosenkę w duecie. Jury konkursu zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
I miejsce – Julia Drygaś kl. I, Justyna Kukulska kl. I, Wiktoria Rachwał kl. I.
II miejsce – Wanessa Wilk kl. I.
III miejsce – Amelia Hejnar kl. 0.
Wyróżnienia: Kornelia Adamik kl. 0, Gabriela Wierdak kl. 0, Julia Jaskulska i Lena Wilusz kl. I, Lena Rogala kl. I.
Wszystkie uczestniczki dostały pamiątkowe dyplomy i kolorowe książeczki. Uczennice, które zajęły I miejsce będą reprezentowały naszą szkołę na Mikołajkowym Festiwalu Piosenki ,,Droga do gwiazd” w Chorkówce w dniu 06 12. 2018r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

zawitał  28 listopada 2018r. w ZS w Świerzowej Polskiej Zespół Pieśni i Tańca „Bobrzanie”.
Jego młodzi roztańczeni artyści, kier. zespołu- p. B. Świątek, instruktor – p. M. Kulig oraz dyr. GOK-u – p. B. Pacek pojawili się z niezmiernie ważną i istotną misją!
Nie chodziło tylko o szlachetne promowanie kultury i tradycji naszego regionu, ale także o… werbunek nowych członków grupy, spośród grona młodzieży szkolnej.
Serdeczne zaproszenie do współpracy – w trosce o zachowanie ciągłości pokoleniowej zespołu oraz chęć ocalenia dorobku artystycznego – przyświecały organizatorom dzisiejszego spotkania.
Roztańczona, muzycznie wyreżyserowana „rekrutacja” stała się zapewne dla wielu uczniów inspiracją, bodźcem do przemyśleń, a z czasem – kto, wie ? – być może pomysłem na realizację skrytych marzeń wokalnych i tanecznych czy sposobem rozwoju ukrytego talentu?
W barwnych, bogatych strojach łowickich przedstawiono widzom „orowód” tańców narodowych.
Mogliśmy zobaczyć reprezentacyjnego poloneza, skocznego krakowiaka i oberka ,kolebanego kujawiaka, pięknie odtańczonego mazura, a wreszcie przyszła pora na… żywiołowe suity tańców regionalnych z okolic Krosna.
Nieśmiało, ale skutecznie nasi Goście zawojowali scenę, urzekli publiczność!
Były: „achy” i „ochy”, gromkie brawa, głośne aplauzy, a na koniec zabawa: wspólny taniec nowoczesny „Czekolada” z przezabawną choreografią, którą uczniowie pojęli „w lot”.
Świetna atmosfera!
Szczytny cel!
Przed chętnymi duże możliwości i artystyczna szansa!
Wystarczy … odważyć się i chcieć!

W środę 21 11.2018r. uczniowie kl. O – III zgromadzili się na świetlicy szkolnej, gdyż do naszej szkoły zawitała pani weterynarz Natalia Frączek – Grocholska.
Pani weterynarz pracuje na co dzień w przychodni dla zwierząt w Krośnie. Przyjechała do nas ze swoim wiernym przyjacielem  – pieskiem, którego wzięła ze schroniska i nazwala Rezon. Z początku pies był trochę zdenerwowany i wciąż domagał się od swojej pani uwagi. Pani Natalia spokojnie do niego przemawiała, głaskała i tuliła. Lekarka opowiadała nam o swojej pracy oraz o tym, jak należy prawidłowo opiekować się zwierzętami hodowanymi w domach oraz żyjącymi na wolności. Przypomniała o obowiązkowych szczepieniach piesków hodowanych w domach oraz o wizytach  w przychodni, gdy zwierzętom coś dolega.
Dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem, zadawały wiele pytań, na które pani Natalia udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

Dnia 21 listopada chłopcy z klas gimnazjalnych IIIa i IIIb wzięli udział w drugiej edycji Szpetnar Cup w piłce nożnej. Rywalizowali z trzema drużynami ZS nr 4 z Krosna, Odrzykonia i Krościenka. Po zaciętych meczach wygrali cały turniej, zdobywając I miejsce. Dodatkowo Damian Soszyński otrzymał puchar dla króla strzelców.
Opiekunami drużyny byli Bogusław Kościółko i Piotr Drozd.

2SzpetnarCup

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Samorząd Uczniowski ogłosił akcję pod hasłem: „Moje biało-czerwone serce dla Niepodległej”. Do udziału w tym przedsięwzięciu SU zaprosił dzieci najmłodsze z naszej szkoły tj. przedszkolaków i uczniów z klas I – III. Po cichu liczyliśmy na 100 serc na stu-lecie niepodległości. Akcja spotkała się z dużym odzewem i dzięki pomocy rodziców już 13 XI 2018 r. uczniowie przynieśli do szkoły 115 biało-czerwonych serc. Wszystkie serduszka były w barwach narodowych, piękne i niepowtarzalne. Zastosowano różnorodne materiały i techniki. Miały formę płaską, były też przestrzenne. Wszystkie starannie wykonane, a zebrane razem ozdobiły szkolny korytarz, tworząc jeden wielki dar serc od najmłodszych dla Niepodległej.
Wszystkim wykonawcom bardzo dziękujemy i życzymy świętowania wielu okrągłych rocznic w niepodległej Ojczyźnie.

UKS „Jasiołeczka” działający przy Zespole Szkół w Świerzowej pracowicie spędził weekend 17-18.11.2018 r. W sobotę 17 listopada 10-osobowa reprezentacja młodych judoków zdobyła 6 medali na XVII Międzynarodowym Turnieju Judo w Jedliczu. W zawodach tych rywalizowało 284 zawodników z 29 klubów z Polski i zagranicy. Gratulujemy uczniom naszej szkoły sukcesów i wywalczonych medali:  Martyna Faber zdobyła srebro, a Jakub Samborowski brąz.
W niedzielę 18 listopada najmłodsi zawodnicy spróbowali swoich sił na zawodach „Pierwszy krok w judo” zorganizowanych przez UKS „Piętnastka” w Krośnie. Brawa dla wszystkich dzieciaków za  odwagę, waleczność i pierwsze zdobyte medale. Naszą szkołę reprezentowali:
Michał Nabagło, Mikołaj Nabagło, Tymoteusz Prajsnar i Michał Dubis.

Piotr Drozd – trener UKS „Jasiołeczka”

judo_k judo_m

W dniu 16.11.2018 r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką wych. Jolanty Wenc i p. Natalii Kwaciszewskiej–Czyż wyjechali do Gminnego Ośrodka Kultury w Chorkówce. Jak co roku pierwszaki z całej gminy uczestniczyły w spotkaniu z policjantami z Krosna i Chorkówki oraz strażakami.
Dodatkową atrakcją był pies służący w policji w Krośnie.
Najpierw panowie policjanci wygłosili pogadankę oraz przeprowadzili rozmowę z dziećmi na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wskazali właściwe zachowania podczas spotkania z groźnymi psami. Następnie przedstawiciele Straży Pożarnej z Chorkówki omówili zagrożenia pożarowe oraz ich zapobieganie. W dalszej części spotkania dzieci oglądały spektakl teatralny na temat bezpiecznej drogi do szkoły, podczas którego nauczyły się śpiewać piosenkę dotyczącą ruchu drogowego. Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali ciekawe odblaski do noszenia podczas poruszania się po ulicach.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas pełen wzruszeń, wspomnień, narodowej dumy i z tej okazji uczniowie ZS w Świerzowej Polskiej, dn. 9 listopada 2018 roku przygotowali patriotyczny montaż słowno- muzyczny.
Piękny to moment refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.
Powróciliśmy więc do wspólnej przeszłości, aby jeszcze bardziej cieszyć się teraźniejszością.
Program rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego – dokładnie o godz. 11:11, w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.
Dzięki prezentacji multimedialnej mieliśmy okazję przypomnieć sobie trudne, krwawe „Drogi Polaków do niepodległości”.
Wzruszające pieśni chóru szkolnego, bogate scenograficznie scenki dramatyczne, jak w kalejdoskopie powiodły nas poprzez karty historyczne naszego kraju, przez momenty tragiczne i wzniosłe, przez powstania, udrękę i poświęcenie, przez 123 lata niewoli do… wolnej POLSKI!
„Na naszych oczach rodziła się wolna i niepodległa! I choć pozostały ślady dawnej krwi, choć nikt Jej na oczy nie widział, to ciągle wierzono, że będzie!”
Przypomniano nam, że umierano za Nią – za Naród i Ojczyznę!
Przypomniano Wielkich – zasłużonych Ojców Naszej Wolności!
I choć wieki przeminęły, pamięć przetrwała a miłość zwyciężyła!
Jakże ważne jest emocjonalne prezentowanie naszych dziejów – szczególnie dla najmłodszych, którzy mieli okazję zobaczyć wiele wzruszających odsłon wzbogaconych w historyczne kostiumy i rekwizyty epokowe.
Oblicza ojczyzny to także poezja – pięknie wyrecytowana, grająca na strunach najtkliwszych uczuć i marzeń o wolnej Ojczyźnie.
To Mickiewicz, Słowacki i Chopin ze swoimi kompozycjami, to także miliony bezimiennych, którzy szli „na krwawy bój” – a wszyscy Oni „wykuwali Ojczyznę, by Ta rozwinęła Swe wolne skrzydła.”
Podniosłe, wielkie narodowe świętowanie – pięknie zainicjowane przez dyr. Małgorzatę Pelczar i wicedyr. Piotra Węgrzyna, przypomniało zebranym, że ”…oto trzymamy w swych rękach schedę pokoleń i bez historii, mocy i sztuki, bez mądrości z tej nauki naród się zmieni w bezimienny kraj”.
Powtarzaliśmy – tak dobrze znane każdemu – słowa kard.Stefana Wyszyńskiego, że… „sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale o wiele trudniej jest dobrze żyć dla Niej!”
Pięknie dziękujemy autorkom dzisiejszej uroczystości – p. M. Jakubowskiej, p. A. Samborowskiej – Zajdel, p. A. Sząbara, p. A. Dubis oraz doskonałym wykonawcom – uczniom naszej szkoły, którzy świetnie zdali swój egzamin Polaków, egzamin przynależności i wspólnoty narodowej.
Zapewne ten wyjątkowy dzień zapisze się w historii naszej szkoły jako pamiątka dla przyszłych pokoleń, a samo uczestnictwo w tak ważnych obchodach jeszcze mocniej wpoi Nam szacunek do swojej Ojczyzny!
I może warto na koniec przypomnieć:
„Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Kimkolwiek jesteśmy,
Gdziekolwiek będziemy.”
Niech wewnętrznego ognia Naszego Narodu nikt nie wyziębi, bo wolność Polski,
to wolność każdego z Nas!
11 listopada, w święto Niepodległej, każdy Polak znajdzie miejsce pod biało – czerwoną!
Wspaniałego i dumnego świętowania!