Piotr Węgrzyn

Informujemy, że w dniach od 15 do 26 lipca 2024 r. sekretariat Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej będzie nieczynny!

Informujemy, że w dniu 3 lipca 2024 r.  będą wydawane zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Zapraszamy absolwentów po odbiór zaświadczeń do sekretariatu szkoły w godz. od 10:00 do 13:00.

bezpieczne wakacje

Motto to towarzyszyło nam dzisiaj w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 i pożegnaniu klasy ósmej. Jak w życiu pewien etap się rozpoczyna, pewien kończy. Niedawno inaugurowaliśmy nowy rok szkolny, dziś świętujemy jego zakończenie. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym w Zręcinie. Po niej miała miejsce akademia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej, przygotowana przez uczniów klasy ósmej. W oficjalnej części głos zabrała Pani Dyrektor Małgorzata Frączek, witając zgromadzonych gości i całą społeczność szkolną. W swoim przemówieniu podsumowała bieżący rok szkolny, dziękowała osobom, które włączały się w działalność na rzecz szkoły. Szczególne słowa skierowała do absolwentów klasy ósmej i rodziców wyróżnionych uczniów. Nie obyło się bez wzruszających chwil. Po wręczeniu nagród, nastąpiła mniej oficjalna część, w której zaprezentowali się ósmoklasiści z programem artystycznym „na wesoło”.
Drodzy tegoroczni absolwenci, życzymy Wam wszelkiej pomyślności na nowym etapie edukacyjnym. Na zawsze zapadniecie w naszej pamięci. Będziemy Was mile wspominać, a w razie potrzeby możecie na nas liczyć. Powodzenia!

20 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród Wójta Gminy Chorkówka dla najzdolniejszych absolwentów z naszej gminy. 

 Z naszej szkoły nagrody otrzymali:
– Maciej Szydło,
– Maksymilian Pytlarz,
– Julia Dereniowska.

Wszystkim nagrodzonym ósmoklasistom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej nauce!

Harmonogram zakończenia roku szkolnego w piątek 21 czerwca:

8:00 – Msza Święta w kościele w Zręcinie (uczniowie uczestniczą w mszy pod opieką rodziców).
9:15 – Uroczysta akademia na sali gimnastycznej.
10:45 – Spotkania uczniów z wychowawcami w klasach – rozdanie świadectw.
11:20 – Uczniowie wychodzą ze szkoły do domu.

W tym dniu świetlica szkolna działa normalnie natomiast stołówka jest nieczynna.

14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy VII pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej, korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Katarzyny Dołęgowskiej ,udali się do Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach, aby uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu o wydźwięku historycznym – Gawędzie o Szarych Szeregach.
Piękna opowieść harcmistrza Krzysztofa Jakubca, kreatora Arsenału Pamięci z Łodzi, połączona z prezentacją multimedialną przeniosła nas w czasy II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i bohaterskich losów młodych chłopców, którzy zginęli w walce za naszą ojczyznę. Mowa tu o bohaterach książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Pan Krzysztof wnikliwie przedstawił nam ich tragiczny w skutkach los, skupiając się na ich postawach godnych podziwu i naśladowania, wzorcach, z których współczesna młodzież winna brać przykład. Oni, ale też ich rodziny zasługują na uznanie, odwaga, determinacja, patriotyzm, no i oczywiście przyjaźń, tego powinniśmy się od nich uczyć.
Dziękujemy Panu Krzysztofowi Jakubcowi za przekazanie nam ogromu wiedzy na temat bohaterów lektury, akcjach Małego Sabotażu oraz informacji o samym autorze. Na pewno to wykorzystamy w przyszłym roku na lekcjach języka polskiego i nie tylko. To, co usłyszeliśmy na długo pozostanie w naszych sercach.
Dziękujemy również Pani Dyrektor Katarzynie Dołęgowskiej za zaproszenie, przyjazną atmosferę i pyszny poczęstunek.

Plakat

10 czerwca klasa VII pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej i Pana Artura Jasłowskiego wybrała się na pieszą wycieczkę w Beskid Niski, której celem była Grzywacka Góra – 567 m.n.p.m.
Udało nam się zdobyć ten zjawiskowo piękny szczyt wznoszący się ponad doliną Wisłoki, między Nowym Żmigrodem a Kątami i wejść na wieżę widokową, której konstrukcja wykonana z metalu jest bardzo stroma i trzęsie się na wietrze. Sporo wrażeń, piękne widoki dostarczały nam sporej dawki adrenaliny.
Wieża widokowa na szczycie Grzywackiej Góry została postawiona w 1999 r., a wieńczy ją Krzyż Milenijny. Cała konstrukcja ma ok 12 m. wysokości, a krzyż jeszcze 7 m. Budowa została sfinansowana z datków. Co ważne – wejście na wieżę jest bezpłatne.
Z wieży widać niezbyt wysokie okoliczne szczyty Beskidu Niskiego, w oddali majaczą Tatry, ale są dostrzegalne tylko dla turystów o sokolim wzroku lub z lornetkami.
Dodatkowo, obok wieży jest kaplica, zapewne odbywają się tu od czasu do czasu msze i miejsce na ognisko, z którego oczywiście skorzystaliśmy. Po tak ekstremalnej trasie i przeplatance pogodowej, z ciężkimi butami oblepionymi błotem, spoceni, zsapani, po przebyciu ponad 18 km, mogliśmy chwilę odpocząć, delektując się pyszną kiełbaską z ogniska.

W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. uczniowie klasy szóstej SP w Świerzowej Polskiej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę integracyjną do Krosna. Zabawa rozpoczęła się w  klubie EuroGym, gdzie uczniowie zmagali się między sobą grając w kręgle. Grze towarzyszył wyśmienity humor i zdrowa rywalizacja. Po ukończonej zabawie podopieczni częstowali się smakowitą pizzą i napojami. W dalszej kolejności przeszliśmy na mini siłownię na świeżym powietrzu. Tam młodzież korzystała z dostępnych urządzeń tj. trampolina, równoważnia, drążek do podciągania się, orbitrek. Największym powodzeniem cieszył się jednak zjazd na tyrolce. Kolejnym etapem wycieczki był spacer na rynek w Krośnie gdzie uczniowie smakowali pyszne lody oraz granitę. Po orzeźwiającym deserku i w dobrych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną.

W dniach 6-7 czerwca zorganizowana została w naszej szkole akcja czytelnicza pod hasłem „CZYTANIE NA TRAWIE”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Mogli oni zasmakować relaksacyjnej formy kontaktu z książką w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody. Akcja ta miała bowiem na celu zachęcić dzieci do czytania książek podczas wakacyjnego odpoczynku. Dzieciom spodobało się czytanie w cieniu drzew więc mamy nadzieję, że chętniej będą sięgać po książkę w czasie wakacji.

Dzień dziecka - plakat

Z wielką radością i dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa w Świerzowej Polskiej otrzymała tytuł Kustosza Pamięci Kapelanów Katyńskich!

Od czerwca 2020 roku, kiedy została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca naszego Rodaka – ks. mjr. Mieczysława Janasa, nasza szkoła włączała się w pielęgnowanie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Począwszy od przygotowania i zaprezentowania w kościele programu słowno-muzycznego, poświęconego tej postaci, przez każdorazowe wystawienie pocztu sztandarowego, podczas rocznic napaści ZSRR na Polskę oraz w czasie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia, jak również przez przygotowywanie audycji poświęconych tragicznym wydarzeniom 1940 roku.

To zaszczytne wyróżnienie zostało nam nadane przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich w dniu 13 kwietnia 2024 roku w Warszawie. Uroczystość wręczenia dyplomu nadającego ten tytuł miała miejsce 2 czerwca 2024 roku podczas uroczystości upamiętniających 5. rocznicę powstania Alei Pamięci Dębów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej. Dyplom wręczył przedstawicielom naszej szkoły Ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezwykłego sukcesu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz pielęgnowania pamięci historycznej.

Nasi uczniowie i zawodnicy UKS Jasiołeczka wystartowali 1 czerwca na Międzynarodowym Festiwalu Sportu w Jaśle. Większość młodych judoków debiutowała na zawodach i stanęła na podium.

Jagoda Gurgacz – I miejsce
Julia Staroń – I miejsce
Michał Dubis – II miejsce
Jan Kranc – II miejsce
Aleksander Rowiński – II miejsce
Karina Świętnicka – II miejsce
Szymon Staroń – II miejsce
Anna Malik – II miejsce
Mikołaj Kuźniarowicz – III miejsce
Agata Kuca – III miejsce
Oskar Rachwał – III miejsce
Nadia Wójtowicz – IV miejsce

Gratulacje dla wszystkich zawodników, szczególnie dla debiutantów, bo pokazali serce do walki!

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA CZERWIEC<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 31 maja (piątek) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów. Świetlica będzie pracować normalnie od 7:30 do 15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna!

„…Bo rodzina to miejsce, gdzie życie się zaczyna, a miłość nigdy nie kończy…”

W sobotę 25 maja 2024 r. na terenie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej było radośnie i kolorowo. Rada Rodziców wraz z Gronem Pedagogicznym i Pracownikami Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, już kolejny raz, zorganizowali Piknik Rodzinny. Impreza ta zgromadziła całą społeczność szkolną, przedszkolną, rodziców oraz mieszkańców naszej miejscowości. Piknik rozpoczął się o godzinie 14:30 powitaniem zebranych gości przez Panią dyrektor Małgorzatę Frączek oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Macieja Fabera. Przy ogromnym wkładzie rodziców wszyscy jego uczestnicy, nie tylko Ci najmłodsi, mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, np.: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, przejażdżka ciuchcią i quadami, obserwatorium astronomiczne, pokazy strażackie, zabawy z animatorem, gry dla dużych i małych na nowo wybudowanym placu zabaw na którym znajdują się szachy plenerowe, kręgielnia i mini park linowy. Rodzice zadbali również o pyszne przekąski i słodkości, z których można było skorzystać na przygotowanych stanowiskach gastronomicznych. Wszyscy mogli miło spędzić sobotnie popołudnie. Praktycznie każdy centymetr terenu przy Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej został zagospodarowany atrakcjami. Nie zabrakło jak zwykle pięknych występów uczniów szkoły podstawowej i dzieci przedszkolnych. Każda grupa przedszkolna i klasy 0-III zaprezentowały się w przygotowanych wierszach, piosenkach i układach tanecznych, które były dedykowane mamom w dniu ich święta. Uczniowie klas starszy również mieli możliwość wystąpienia na scenie w konkursie „Mam talent”. Wszyscy występujący otrzymali upominki. Następnie na scenie pojawili się zaproszeni goście. Mogliśmy podziwiać pokaz judo – UKS „Jasiołeczka” oraz występ podopiecznych studia tańca „Feel&Dance” i „Power Dance Studio”. Nie da się ukryć, iż uroczystość taka jak ta, niebywale integruje i umacnia rodzinę, ale także daje okazję do wspólnego spędzenia czasu i zbliża do siebie jej członków. Jesteśmy szczęśliwi, iż ten dzień cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz parasoli, ławek i namiotów. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i dobroczyńcom, dzięki którym odbyła się ta uroczystość. W śród sponsorów znaleźli się Firma Delta – producent wafli, Pani Joanna Kuźniarowicz – Cukiernia Lukresja, Pan Tomasz Święs sprzedaż i montaż klimatyzacji, Radny naszej miejscowości Pan Piotr Kozubal, Pan Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej, Państwo Wiesława i Jerzy Sajdak piekarnia Zręcin, Pan Piotr Lech cukiernia JoAsia, Pani Anna Składanowska oraz Pan Adam Rokitowski. Dziękujemy również wszystkim za przybycie, wspólną zabawę i ogrom pracy jaki włożyli Rodzice w organizację zabawy. Już teraz zapraszamy na kolejny Piknik Rodzinny w przyszłym roku.

 

W czwartek 23.05.2024 r. dzieci z klas 0-III odbyły wspaniałą i pełną przygód wycieczkę do „Wioski Indiańskiej” o tajemniczej nazwie „HOKKA HEY” położonej w malowniczej wsi Kunowa. Pomimo niepewnej pogody wszystkim uczestnikom wyjazdu dopisywały bardzo dobre humory. Dzieci mogły poczuć prawdziwą atmosferę indiańskiego życia. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: oglądanie oryginalnych namiotów Indian z regionu Wielkich Równin – Tipi, nauka tańców indiańskich, malowanie twarzy, krótka opowieść indiańska, przejażdżki na koniku, wyrabianie opasek na głowę. Dzieci zobaczyły zwierzęta w MINI ZOO, a w nim: kangura Bennetta, lamę, kozę karłowatą, miniaturowego jelonka  i egzotyczne ptaki, które wzbudziły spore zainteresowanie. Po zakończonej zabawie uczestnicy wycieczki zjedli kiełbasę upieczoną na ognisku. Kunowa pożegnała nas bardzo radośnie pięknym słońcem. To była niezwykle udana wycieczka w otoczeniu malowniczej przyrody i czystego powietrza. Niezapomniane przeżycia pełne miłych wrażeń na długo pozostaną w naszej pamięci.

23 maja na KBS w Chorkówce odbyły się Gminne Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza. Ta coroczna impreza cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu uczestników. W tym roku także na zawody przyjechało ponad stu uczniów z całej Gminy. Naszą szkołę reprezentowało 21 zawodników z klas 4-8. Wszyscy walczyli dzielnie i dali z siebie wszystko. Na podium stanęli:

Michał Nabagło – 1 miejsce
Julia Dereniowska – 2 miejsce
Paweł Drozd – 3 miejsce

Gratulacje dla wszystkich!!!

We wtorek 21 maja oraz w środę 22 maja br. odbyły się lekcje z robotyki dla pierwszoklasistów, którzy mieli okazję samodzielnie sterować robotami. Zajęcia odbywały się w trzech grupach, w których uczniowie na laptopach, za pomocą aplikacji Photon Magic Bridge, uczyli się programować roboty zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Wszyscy świetnie się bawili, a nauka przez zabawę to najlepsze połączenie. Młodzi programiści już nie mogą się doczekać kolejnych zajęć z robotyki.

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty kończy pierwszy etap edukacji, jest jego podsumowaniem. Dostarcza informacji na temat poziomu wiedzy i umiejętności, jakie uczniowie zdobyli w czasie trzech lat nauki w ramach edukacji wczesnoszkolnej.
22 maja 2024 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Tegoroczny sprawdzian przygotowany przez Wydawnictwo WSiP „Diagnoza z plusem”, składał się z 3 części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.  Uczniowie na rozwiązanie każdej części mieli 45 minut. W części polonistycznej uczniowie mieli do rozwiązania 13 zadań (11 zamkniętych i 2 otwarte), w części matematycznej 14 zadań (9 zamkniętych i 5 otwartych),  a w części przyrodniczej 8 zadań (6 zamkniętych i 2 otwarte).
Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, napisali test. Mamy nadzieję, że jego wyniki okażą się zadowalające.

Plakat - piknik

We wtorek 14 maja 2024 roku rozpoczął się Egzamin Ósmoklasisty. Pierwszym zdawanym przedmiotem był język polski. Dzisiaj uczniowie mierzą się z królową nauk – matematyką. A w czwartek będą sprawdzać swoją wiedzę z języka angielskiego.
Życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki! 

 

W najbliższy czwartek 16 maja br. odbędzie się ostatnia w tym roku szkolnym wywiadówka.
Zapraszamy rodziców do szkoły na spotkania z wychowawcami i nauczycielami w godzinach od 16:00 do 18:00.

 

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach 14-15-16 maja br. będą odbywać się egzaminy ósmoklasistów. Dla uczniów pozostałych klas są to dni wolne od zajęć. W wymienionych dniach szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla uczniów klas młodszych. Jednak ze względu na dobro ósmoklasistów i zapewnienie ciszy w szkole podczas egzaminów apelujemy do rodziców o pozostawienie dzieci w domach. Informujemy również, że w tych dniach stołówka szkolna będzie nieczynna.

11 maja uczniowie naszej szkoły i zawodnicy UKS Jasiołeczka: Michał Dubis i Natan Faber wystartowali w Wolbromskiej Lidze Judo. Obaj stanęli na podium zdobywając srebrne medale. Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda.
10 maja na KBS w Chorkówce odbyły się Gminne Zawody Sportowe w Czwórboju Lekkoatletycznym. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Dubis, Michał Nabagło, Paweł Drozd, Dawid Kurcoń i Natan Faber. Każdy uczestnik zawodów startował w czterech dyscyplinach: bieg na 60m i 1000m, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Nasi chłopcy spisali się bardzo dobrze wygrywając zawody i uzyskując awans do etapu powiatowego. Gratulacje!!!
9 maja 2024r. w Sali Centrum Kultury w Chorkówce odbył się Konkurs Piosenki Obcojęzycznej o zasięgu powiatowym. Nasza szkołę zaprezentowały Natalia Szydło i Julia Kozłowska zdobywczyni 3 miejsca!👏🎶🏆❤️🎵❤️🏆🎶. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzycznych!
 
 

Szanowni Rodzice,
W związku z tym, że planowane jest zorganizowanie opieki przedszkolnej w okresie od 1 lipca do 9 sierpnia br. w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chorkówka, przekazujemy Państwu kilka niezbędnych informacji.
Dyżury opieki nad dziećmi pełnione będą w następujących przedszkolach:
1) od 01.07.2024 r. do 12.07.2024 r. – Samorządowe Przedszkole „Baśniowa Kraina” w Chorkówce,
2) od 15.07.2024 r. do 26.07.2024 r. – Samorządowe Przedszkole w Zręcinie,
3) od 29.07.2024 r. do 09.08.2024 r. – Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.
Opieką w ramach „wakacyjnego dyżuru” mogą być objęte jedynie dzieci uczęszczające aktualnie (tj. w roku szkolnym 2023/2024) do ww. przedszkoli.
Uprawnieni Rodzice, którzy zdecydują się na korzystanie z takiej formy opieki nad dziećmi w czasie wakacji, powinni w terminie do 24 maja br. złożyć stosowną deklarację.
Jeżeli rodzic jest zdecydowany tylko na jeden z ww. terminów, to powinien złożyć deklarację jedynie na ten okres. Jeżeli zaś chce aby dziecko miało zapewnioną opiekę przez sześć tygodni (tj. od 1 lipca do 9 sierpnia) to deklarację musi złożyć oddzielnie na każdy okres, u dyrektora przedszkola, do którego aktualnie uczęszcza dziecko (stosowne deklaracje są do odbioru w ww. przedszkolach).
Dzieci w czasie pobytu w przedszkolu będą objęte pięciogodzinną bezpłatną opieką w godzinach od 7:30 do 12:30, natomiast za każdą dodatkową godzinę rodzic będzie zobowiązany ponieść odpłatność w wysokości 1,30 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu (od 6:30, nie dłużej niż do 15:30).
Dodatkowo rodzic zobowiązany będzie ponieść koszt wyżywienia dziecka – około 10,00 zł za 1 dzień pobytu (3 posiłki: śniadanie, obiad dwudaniowy i podwieczorek – koszt żywienia jest prognozowany i może ulec zmianie w zależności od liczby dzieci żywionych).
W sytuacji dużego zainteresowania „wakacyjnym dyżurem”, przy naborze dzieci do przedszkoli na ww. okres będzie brana pod uwagę również ilość godzin dziennego czasu pobytu dziecka w przedszkolu.
Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektorów ww. przedszkoli.

Do pobrania:
Deklaracja z klauzulą ZS Chorkówka
Deklaracja z klauzulą ZS Zręcin
Deklaracja z klauzulą ZS Świerzowa Polska

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA MAJ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

,,Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze, biel i czerwień.
Czerwień to miłość, a biel serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.”
Cz. Janczarski
30.04 w zerówce odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dzieci na zajęciach wykonały flagi Polski 🇵🇱 a następnie wyszły na marsz niosąc dumnie polską flagę i dając przykład okolicznym mieszkańcom.
Uroczysty sposób obchodzenia świat narodowych uczy młodych ludzi poszanowania tradycji. Dlatego, aby upamiętnić Święta Majowe, Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 233 rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, uczniowie klasy piątej pod kierunkiem opiekunek SU przygotowali montaż słowno-muzyczny. W kontekście wydarzeń politycznych na świecie nie zapomniano także o rocznicy zakończenia II wojny światowej. Oprócz przypomnienia genezy i historii zbliżających się świąt oraz refleksji nad naszą krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przypomnienia chwil wyniosłych i radości, którą najlepiej wyrażały zaprezentowane pieśni patriotyczne.

 

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2 maja 2024 r. jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Świetlica szkolna będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka będzie nieczynna!

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W imieniu Polski Traktat Akcesyjny podpisali ówczesny premier Leszek Miller i ówczesny szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz.
Nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami.
W naszej szkole członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami i wychowawcami zorganizowali obchody Dnia Europejskiego, by upamiętnić tę ważną dla Polski datę. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali audycję przez szkolny radiowęzeł, wspominając o drodze, jaką przebyła Polska, by znaleźć się w gronie państw Unii. Wszyscy obejrzeli krótki film o integracji europejskiej, a następnie rozpoczęli świętowanie dwudziestolecia Polski we wspólnocie. Uczniowie klas 0-III rozwiązywali quizy, krzyżówki, malowali flagi, a całe przedsięwzięcie było połączone z prezentacją państw Unii Europejskiej, przygotowaną przez klasy IV-VIII. Przy stoisku włoskim można było spróbować tradycyjny włoski makaron, pizzę, oliwki i inne przysmaki. Francuzi i Hiszpanie serwowali lokalne smakołyki: francuskie sery, hiszpańskie tapas, paelle czy tortille. Niemieckie kiełbaski czy sałatki ziemniaczane również cieszyły się popularnością. Polacy zaserwowali polskie dania tradycyjne: pierogi, bigos i szarlotkę. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, przystroili klasy i wspaniale zaprezentowali charakterystyczne dla każdego kraju zwyczaje. Wisienką na torcie były piękne i barwne ubrania uczniów i nauczycieli nawiązujące do poszczególnych kultur państw europejskich. Dopełnieniem tych prezentacji była cudowna muzyka, jakże inna w każdym z tych krajów. Degustacja dań wywołała spore poruszenie wśród społeczności szkolnej. Wszystkim Rodzicom i Nauczycielom dziękujemy za pomoc w przygotowaniach, mając nadzieję, że Dzień Europejski wpisze się na stałe do kanonu uroczystości szkolnych.
25 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach myślenia wizualnego „Emocje”.
Dwugodzinne spotkanie z p. Urszulą Lizak – logopedą, terapeutą, oligofrenopedagogiem, trenerem TUS było okazją do wzajemnego podzielenia się wrażeniami na temat swoich emocji, uczyli się, jak panować nad nimi, radzić sobie w trudnych sytuacjach, odróżniać pozytywne zachowania od negatywnych, doceniać siebie.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach w sposób plastyczny ukazując emocje od szczęścia, radości po złość i smutek.
Cenne wskazówki, rady Pani Uli na pewno zaowocują w przyszłości. Dziękujemy!!!
W dniu dzisiejszym w naszej szkole świętowaliśmy „Dzień Ziemi”. Jest to święto, które jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej planety. Zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Z tej okazji Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody przygotowało przedstawienie pt. „Ziemię mamy tylko jedną”. Jego celem było:
– zwrócenie uwagi uczniów na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi
– dostrzeganie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na przyrodę
– zachęcenie do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne czynności
– kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody
Członkowie SK LOP znakomicie się spisali, przypominając całej społeczności szkolnej o tym największym międzynarodowym, przyrodniczym święcie.
Dodatkowo z okazji obchodów Dnia Ziemi kółko fotograficzne wraz z SK LOP zorganizowało konkurs fotograficzny pt. „Wiosenny świat blisko mnie”:
I miejsce – Mikołaj Prajzner z kl. IV
II miejsce – Amelia Hejnar z kl. V
III miejsce – Julia Jaskulska z kl. VI oraz Marika Pyter z kl.VII
Wyróżnienia: Jakub Wójtowicz z kl. V oraz Izabela Kosztyła z kl. VII
Wszyscy wymienieni uczniowie zostali nagrodzeni pozytywną uwagą oraz nagrodami rzeczowymi.
20 kwietnia 2024 w Jaśle zawodnicy UKS Jasiołeczka i uczniowie naszej szkoły wystartowali w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Judo. Zawody zgromadziły ponad 200 zawodników z 9 klubów naszego województwa. Chłopcy spisali się bardzo dobrze i wrócili z medalami:
Aleksander Rowiński – srebrny medal,
Natan Faber – srebrny medal,
Michał Dubis – brązowy medal.
Gratulacje dla zawodników i ich trenera Piotra Drozda!
Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W naszej szkole przypomnieliśmy o tym, jak istotne jest zrozumienie i akceptacja osób z autyzmem oraz jak ważne jest okazywanie tym osobom empatii. Uczniowie promowali otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Dzieci z młodszych klas wzięły udział w zabawach sensorycznych, które angażowały różne zmysły. Odbyły się również pogadanki na temat odmiennego spostrzegania świata przez osoby dotknięte autyzmem.
Ogłoszony został konkurs plastyczny na plakat promujący wiedzę o autyzmie.
Nagrody otrzymały:
Natalia Blicharczyk kl. I
Izabela Kosztyła kl. VII
Aleksandra Kosztyła kl. VII
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!!!
Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka, przypominająca o tym jak ważna jest akceptacja różnorodności i odmienności rozwojowej.
16 kwietnia w naszej placówce odbyło się szkolenie pt. „Zaburzenia komunikacji językowej – dysleksja, autyzm, afazja” dla rady pedagogicznej oraz zaproszonych gości z przedszkoli i żłobka z Gminy Chorkówka, które poprowadziła pani Ula Lizak (logopeda, terapeuta dzieci z autyzmem, oligofrenopedagog).
Dzień Autyzmu można obchodzić na różne sposoby, lecz najistotniejsze jest to, aby aktywnie wspierać osoby dotknięte autyzmem.
Warto, abyśmy pamiętali o dzieciach i dorosłych w spektrum nie tylko w kwietniu!

15 kwietnia uczniowie klas II i III  uczestniczyli w Warsztatach Myślenia Wizualnego pt. „Ortografia z mazakiem”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypełniały kreatywne karty pracy. Była to ciekawa forma nauki. Dziękujemy pani Ula Lizak – Rozmowy Mamy Kurki Lizak – za interesujące zajęcia.

13 kwietnia obchodziliśmy 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lokalnych uroczystościach upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej z naszego terenu ks. mjr. Mieczysława Janasa, mjr. Karola Szopę oraz kpt. Feliksa Lipińskiego.
Wspólna modlitwa przy Dębach Katyńskich, uroczysta Msza Św. sprawowana przez ks. dr. Wacława Sochę w kościele parafialnym w Zręcinie w intencji Pomordowanych na Wschodzie Polaków, była wyrazem wdzięczności wobec Tych, którzy oddali swoje życie w obronie wiary i Ojczyzny na Nieludzkiej Ziemi.
W szkole członkowie PCK, Caritasu i Wolontariatu przygotowali i zaprezentowali audycję upamiętniającą Ofiary bestialskiego mordu na polskiej inteligencji wiosną 1940 r.
 

W sali Centrum Kultury w Chorkówce od 31 marca br. można było podziwiać piękne prace o tematyce wielkanocnej wykonane między innymi przez uczniów ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu całej gminy.
Komisja konkursowa w składzie:
Jolanta Boreczek – projektant graficzny,
Iwona Albrycht – nauczyciel plastyki w SP w Łężanach
Beata Kludacz – plastyk,
przyznała miejsca, kilkadziesiąt wyróżnień oraz wyróżnienia specjalne w kategoriach:
• pisanka wielkanocna,
• stroik wielkanocny
• palma wielkanocna.

Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły.
W kategorii PISANKA
I miejsce Jan Czyż -klasa II
Wyróżnienia:
Oliwia Frydrych – klasa „0”
Kornelia Lichoń – klasa „0”
Helena Firlej – klasa I
Milena Jasłowska – klasa I
Jagoda Gurgacz – klasa I
Zosia Bałaban – klasa IV
Milena Gajewska – klasa IV
Alan Buczyński – klasa V
Szymon Bałaban – klasa VII
Klasa I – wyróżnienie za pracę zespołową w kategorii PISANKA

W kategorii STROIK
II miejsce Natalia Blicharczyk – klasa I

Wyróżnienia specjalne:
Maja Pigoń klasa – IV
Gabriela Wierdak – klasa V
Anna Dominik – klasa VII

Wyróżnienia :
Filip Mastej – klasa I
Jessica Foremny – klasa VII

W kategorii PALMA
Wyróżnienie otrzymała:
Emilia Kuca klasa „0”

Nagrody zostały ufundowane przez Centrum Kultury w Chorkówce.
Serdecznie gratulujemy!

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA KWIECIEŃ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Wielkanoc_24

27 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Uczniowie klasy II wystąpili w programie artystycznym pt. „Są takie święta” podczas którego przypomnieli nam tradycje i obyczaje wielkanocne. Z dużym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odgrywali scenki związane z Wielkanocą, wprowadzając widzów w niezwykły czas świąt. Nie zabrakło też niespodzianki w postaci lanej wody jako symbolu śmigusa-dyngusa.

Po prezentacji małych artystów głos zabrała pani dyrektor składając całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia.

Następnie ogłoszono wyniki  międzyklasowego konkursu na pisankę wielkanocną organizowanego przez Samorząd Uczniowski i wręczono słodkości  wszystkim klasom, które brały  w nim udział. 

W przeddzień akademii  w naszej szkole gościliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich: Krystynę Gazdę, Alicję Jakubowską, Jadwigę Jastrząb, Ewę Misiak i Marię Żołnę, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój przygotowując dla całej społeczności szkolnej ciasteczka o tematyce wielkanocnej. Bardzo paniom dziękujemy za tak miły gest.

plakat_konkurs_SP_Swierzowa_FB_STRONA

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 roku. Święto zostało zainicjowane w czasie konferencji Szczytu Ziemi w 1992 roku w Rio de Janeiro. Wszystkie kraje członkowskie ONZ przyjęły propozycje obchodzenia Dnia Wody.
Główną przyczyną utworzenia Światowego Dnia Wody było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem z niewystarczającą ilością wody pitnej. A jak wiadomo, bez wody niemożliwe będzie życie na naszej planecie. Coroczne obchody święta związane są z określonym zagadnieniem dotyczącym światowych zasobów wodnych i konkretnym hasłem.
W tym roku hasło przewodnie Światowego Dnia Wody 2024 to: „Woda dla pokoju”.
Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Życie wielu ludzi na całym świecie zależy od wody, która przekracza granice narodowe. Jednak tylko nieliczne kraje mają porozumienia o współpracy dla wszystkich swoich wspólnych zasobów wodnych. Wraz ze wzrostem skutków zmian klimatu i populacji istnieje potrzeba zjednoczenia się między krajami w celu ochrony i zachowania naszego najcenniejszego zasobu. Zdrowie publiczne i dobrobyt, systemy energetyczne, żywnościowe i wiele innych zależą od dobrze funkcjonującego i sprawiedliwie zarządzanego cyklu wodnego.
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody SK LOP podjęło następujące działania, w które włączyła się cała społeczność uczniowska:
– rano odbyła się audycja przez radiowęzeł poruszająca „wodną tematykę”,
– przygotowana została gazetka LOP-u, na której umieszczono wiersze o wodzie i ważne informacje związane ze świętem,
– chętni uczniowie przyszli ubrani na niebiesko,
– uczniowie klas I-III na przygotowanych wcześniej kropelkach wody – napisali powiedzenia i przysłowia związane z tą niezwykłą substancją, które zostały wyeksponowane na gazetce na korytarzu szkolnym.
Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w wielkim teście „Wiedzy o wodzie”, którego wyniki są następujące:
I miejsce: Alicja Kisiołek, Maciej Szydło
II miejsce: Szymon Szklarski, Igor Dominik, Franciszek Kucza
III miejsce: Maksymilian Pytlarz
Wyróżnienia: Lena Janiszewska, Patrycja Smolik
Wymienieni uczniowie zostali nagrodzeni pozytywnymi uwagami oraz nagrodami rzeczowymi.
Obchody Święta Wody zakończyły się poczęstunkiem tym życiodajnym napojem wszystkich chętnych uczestników święta
Szkolne Koło LOP
Jak co roku w Niedzielę Palmową członkowie Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu włączyli się w akcję charytatywną ,,Pola Nadziei”. Przy kościele parafialnym w Zręcinie darczyńcy wrzucali datki do puszki, otrzymując symbolicznego żonkila – znak nadziei. Całość zebranych środków zostanie przekazana na rzecz krośnieńskiego hospicjum im. św. Jana z Dukli. W tym samym dniu klasa II wzięła udział w konkursie na Palmę Wielkanocną organizowanym przez Zespół Szkół w Zręcinie  we współpracy z Parafią pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie.
 
Dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały wesprzeć tę inicjatywę!

22.03.2024 r. czwórka uczniów naszej szkoły: Daria Bartoszek, Isabella Lynch, Franciszek Kucza i Maksymilian Pytlarz uczestniczyli w zawodach strzeleckich w Zespole Szkół w Jedliczu, gdzie niedawno została otwarta nowa strzelnica wirtualna. Były to eliminacje do finałów, które zostaną rozegrane 26 kwietnia. Do finału awansował Franciszek Kucza. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z obsługą broni (karabinka i pistoletu), poznali zasady bezpieczeństwa związane z użytkowaniem broni i zachowaniem się na strzelnicy. Opiekunem uczniów był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Piotr Drozd.

21 marca przypada nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny🍀🌷🌸, ale i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania genotypowego i społecznego, z jakim zmagają się osoby z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Uczniowie oraz nauczyciele przyłączyli się do tej akcji zakładając dwie różne skarpetki na znak solidarności z tymi osobami.  W tym dniu zorganizowany został również konkurs na najciekawszy, kolorowy strój. 🥰☀️
Nagrody otrzymały:
🌼Wiktoria Smolik
🌼Hanna Kozłowska
🌼Karolina Rokitowska
🌼Patrycja Smolik
🌼Zofia Bałaban
🌼Julia Kozłowska
🌼Milena Gajewska
Uczennicom dziękujemy za udział w zabawie i serdecznie gratulujemy.🙌
Wszyscy uczniowie w tym dniu byli zwolnieni z pytania i z niezapowiedzianych kartkówek. 😉

20 marca 2024 r. klasy 0-III oglądały musical dla dzieci pt. „Królowa Śniegu” w RCKP w Krośnie. Spektakl wystawił Teatr Nowoczesny z Krakowa dbając, aby z najwyższą starannością zrealizować dydaktyczne wartości przeznaczone dla młodego widza. Dzieci poznały paletę ludzkich wartości, doświadczając dobra, jednocześnie w bezpieczny sposób obcując ze złem i ostatecznie odkrywając ponadczasową siłę miłości. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz zróżnicowane efekty idealnie tworzyły magiczny i tajemniczy klimat przedstawienia. Baśniową atmosferę spektaklu dopełniały maski sceniczne, wierne kostiumy oraz lalki. Poprzez piosenki oraz dialogi w pośredni sposób dzieci uczyły się jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje, jak nawiązywać wartościowe przyjaźnie, jak być asertywnym i odważnym. Bardzo cieszymy się, że nasi uczniowie skorzystali z okazji, aby na żywo oglądać i słuchać tekstów interpretowanych artystycznie.

Rekolekcje są okazją do refleksji, nawrócenia i modlitwy. Szczególne znaczenie mają ćwiczenia rekolekcyjne w trwającym okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i przemiany serca.

W dniach 18 i 19 marca 2024 roku w naszej szkole, jak co roku, odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadził ks. Paweł Jakubczyk – wikariusz parafii w Jaworniku Polskim. Temat rozważań stanowiło hasło przewodnie nowego roku duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem ćwiczeń rekolekcyjnych było uświadomienie uczniom roli, jaką każdy z nich spełnia we wspólnocie wiary, do której przynależy od momentu przyjęcia sakramentu chrztu świętego.

Zajęcia w ramach rekolekcji miały formę spotkań w dwóch grupach wiekowych. Pierwszą grupę stanowili uczniowie klas 0 do IV, a drugą klas V do VIII. Młodsi uczestnicy oprócz modlitwy i zabawy, mogli usłyszeć o miłości Pana Jezusa, który oddał za nas życie na krzyżu, a także zwrócić uwagę na znaki Jego żywej obecności w codziennym życiu. Starsi natomiast podjęli głębszą refleksję na temat sensu ludzkiego życia, umiejętności właściwego korzystania z mediów społecznościowych oraz ożywionego życia sakramentalnego, którego źródło odnajdujemy w Kościele Chrystusowym.

Mamy nadzieję, że czas rekolekcji wielkopostnych w naszej szkole, okaże się owocny, a ich uczestnicy, dzięki nim nie tylko pogłębią swoją więź z Panem Bogiem, ale także wytrwale będą postępować drogą miłości bliźniego oraz uczyć się szacunku do nauczycieli, wychowawców i do siebie nawzajem.

W dniu dzisiejszym dwaj nasi uczniowie, Franciszek Kucza oraz Maksymilian Pytlarz brali udział w finale jedenastej edycji tego konkursu o zasięgu wojewódzkim, który obył się w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży klas VII i VIII. Wzięło w nim udział aż 44 szkoły podstawowe z terenu Podkarpacia. Uczniowie mieli do rozwiązania test teoretyczny o tematyce technicznej. Dodatkową trudnością był fakt, że część pytań była w języku angielskim. Następnie uczestnicy musieli rozwiązywać różne praktyczne zadania techniczne w poszczególnych pracowniach tematycznych. Ostatnim zadaniem była jazda symulatorem samochodu na czas.
Franek i Maks godnie się spisali, jednak do miejsc medalowych oraz cennych nagród zabrakło kilku punktów. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu będzie lepiej!!!

18 i 19 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu teatralnym z aktorami Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia w RCKP w Krośnie.
W poniedziałek uczniowie klas VI – VIII obejrzeli musical „Zemsta”, a następnego dnia młodsi, klasy IV-V, udali się na „Alicję w krainie czarów” również musical.
„Zemsta” Aleksandra Fredry to mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci.
Dwaj sąsiedzi Cześnik i Rejent to zapiekli wrogowie, uwikłani w absurdalny spór o mur graniczny. Ciekawą postacią okazuje się być Papkin. Kolejnym interesującym wątkiem dramatu jest płomienny romans Klary i Wacława.
Naszą uwagę przyciągały świetne kreacje aktorskie, scenografia, imponujące teksty piosenek z przepięknym podkładem muzycznym skorelowanym z iluminacjami i grą świateł.
Spektakl w sposób humorystyczny pokazał obraz dawnego świata szlacheckiego. Te czasy już minęły, ale czy wśród nas nie ma porywczych Raptusiewiczów, którzy szybciej działają niż myślą, tchórzliwych i zapatrzonych w siebie Papkinów a może obłudnych Milczków.
We wtorkowy poranek młodsi uczniowie wybrali się na musical „Alicja w krainie czarów”. Sen Alicji o tym, jak znalazła się w dziwnej krainie pełnej czarów i ciekawych postaci zaintrygował wszystkich.
W przedstawieniu teatralnym zwróciła naszą uwagę wspaniała gra aktorska, popisy baletowe Alicji, taniec, piękna muzyka, stroje aktorów. Udział w tym spektaklu odkrył przed nami wiele mądrości i prawd życiowych, w których zarówno młodsi jak i starsi mogą odnaleźć siebie. Ta świetna bajkowa opowieść ukazuje, że nie jest łatwo mierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego, a konfrontacja z wyzwaniami jest nieunikniona.
Już od najmłodszych lat musimy dokonywać właściwych wyborów i tego życzymy naszym uczniom!

To była świetna przygoda z teatrem!

14 marca obchodzony był coroczny Światowy Dzień Liczby π, który w szkole stał się okazją do kreatywnego i edukacyjnego świętowania. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie promującym tę niezwykłą stałą matematyczną w trzech kategoriach: plakaty, figury przestrzenne oraz ciasta.
Wszystkie wykonane prace świadczyły o ogromnej popularności liczby π wśród uczniów. Plakaty prezentowały zarówno naukowe aspekty związane z π, jak i jej zastosowania w różnych dziedzinach życia codziennego. Figury przestrzenne z kolei imponowały precyzją wykonania i pomysłowością prezentacji.
Jednak największym hitem tegorocznych obchodów okazały się ciasta. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności zarówno w dziedzinie pieczenia, jak i w kreowaniu niezwykłych dekoracji. Główna idea konkursu polegała na stworzeniu ciasta, które nie tylko będzie smaczne, ale również przyciągnie wzrok i zainteresowanie wszystkich obecnych na wydarzeniu.
Podczas degustacji wyrobów cukierniczych uczniowie mieli okazję delektować się różnorodnymi smakami i podziwiać kreatywne dekoracje. Pani Dyrektor osobiście podziękowała wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie wyjątkowych ciast. Uczniowie klas, których przedstawiciele wykonali najbardziej wyjątkowe ciasta, zostali dodatkowo nim poczęstowani.
Obchody Światowego Dnia Liczby π nie tylko dostarczyły uczniom rozrywki i możliwości wykazania się talentem artystycznym, ale także uświadomiły im znaczenie matematyki w codziennym życiu oraz jej związek z szerokim spektrum dziedzin nauki i sztuki. Wydarzenie to z pewnością pozostanie w pamięci uczestników jako udane i inspirujące.
W środę 13 marca 2024 roku Zespół Szkół w Zręcinie, już po raz trzeci, był organizatorem WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „IGNACY ŁUKASIEWICZ – POLSKI PROMETEUSZ”. W tegorocznej edycji z pytaniami konkursowymi zmagało się 88 uczniów reprezentujących 34 szkoły z terenu naszego województwa. Każdy z zawodników miał do rozwiązania test, złożony z pytań dotyczących życia i działalności tego wielkiego Polaka, będącego jednocześnie patronem naszej szkoły. Po zakończeniu zmagań konkursowych, w oczekiwaniu na werdykt jury, uczniowie i ich opiekunowie udali się na miejscowy cmentarz, gdzie złożono kwiaty na grobie Ignacego Łukasiewicza, a następnie wzięli udział w warsztatach i zwiedzaniu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Z wielką satysfakcją informujemy, że uczniowie klasy szóstej naszej szkoły zwyciężyli w powyższym konkursie. Michał Dubis zajął I miejsce, a Justyna Kukulska II miejsce. Na zakończenie uroczystości zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Michałowi i Justynie,  ich rodzicom oraz Panu Krzysztofowi Krężałkowi, który przygotował uczniów do konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

W sobotnie popołudnie 9 marca przy cmentarzu parafialnym w Zręcinie miało miejsce uroczyste odsłonięcie rzeźby Ignacego Łukasiewicza – człowieka niezwykle ważnego dla naszej lokalnej społeczności. Twórcy przemysłu naftowego, ale także patrioty, filantropa, przedsiębiorcy i społecznika. Punktualnie o godzinie 15.00 nastąpiło przywitanie zgromadzonych gości. W dalszej części uroczystości wmurowano kapsułę czasu pod pomnikiem oraz przedstawiono zgromadzonym rys historyczny poświęcony temu wielkiemu Polakowi. W ceremonii wzięły udział poczty sztandarowe placówek i organizacji z terenu gminy i powiatu. Wśród nich nie zabrakło również pocztu sztandarowego naszej szkoły, której patronuje Ignacy Łukasiewicz. Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy i oddano salwę honorową.

9.03.2024 r. przedstawiciele naszej szkoły, tym razem uczniowie kl. III wraz z wychowawczynią p. Dorotą Szydło wystąpili z częścią artystyczną na uroczystości „Dnia Kobiet” organizowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej. Przewodnicząca KGW p. Ewa Misiak powitała wszystkich gości i życzyła miłego spędzenia wspólnych chwil. Następnie z program artystycznym wystąpili uczniowie klasy trzeciej, prezentując scenki, dotyczące uzyskania przez kobiety pełnych praw w społeczeństwie. Ten temat został potraktowany z odrobiną humoru.  Dodatkowym elementem wprowadzającym radosny nastrój były pokazy taneczne. Występ uczniów został nagrodzony gromkimi brawami i słodkim upominkiem od Pań organizatorek.

8.03.2024 roku uczniowie kl. III przedstawili inscenizację słowno- muzyczną „Dzień Kobiet. Siła, mądrość, piękno” w celu przypomnienia, że corocznie pod hasłem obrony praw kobiet ósmego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet.  Został on ogłoszony przez kobiety w Kopenhadze w 1910 roku.  Uczniowie klasy III zaprezentowali kilka scenek, ilustrujących walkę kobiet o wyzwolenie i uzyskanie pełnych praw w społeczeństwie. Poważny temat został okraszony odrobiną humoru i pokazem układów tanecznych.

Na zakończenie Pan Wicedyrektor, w imieniu męskiej społeczności złożył serdeczne życzenia wszystkim kobietom i dziewczynkom. Następnie Samorząd Uczniowski wręczył drobne upominki wszystkim Paniom, a przedstawiciel SU złożył życzenia:

„Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia. Zdrowia, pomyślności oraz spełnienia marzeń. Niech radość i uśmiech towarzyszy Wam każdego dnia, a uczucie przyjaźni i miłości dają poczucie spełnienia i satysfakcji w życiu.”

Dzień Kobiet

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
Uczniowie wrzucali do klasowych skarbonek monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Pieniądze te zostały posegregowane, spakowane i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie.
W tym roku zebraliśmy ogółem 22 kg monet, co dało kwotę 373 złotych 85 groszy. Dzięki tej akcji mogliśmy się przekonać, jaką siłę może mieć 1 grosz.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za włączenie się do naszej akcji.

Opiekunowie SU
Ag

nieszka Sząbara i Magdalena Belczyk

4 marca w naszej szkole gościł pan Mariusz Świętnicki – fotograf, astronom i astrofotograf. Pan Mariusz będąc jednym z jurorów, często współpracował nami w ramach gminnych konkursów fotograficznych organizowanych przez naszą szkołę i GCKCiS.
Jednak tym razem zabrał naszych uczniów w podróż po układzie słonecznym, jego obrzeżach i nie tylko. Jego „żegluga po kosmosie”, jak często mawia, przeniosła naszych uczniów także nieco dalej, w głąb naszej galaktyki zwanej Mleczną Drogą. Ale i ta „żegluga”, nie zatrzymała się na naszej galaktyce, a zabrała wszystkich jeszcze dalej w głąb kosmosu, i jego najdalszych zakamarków. Wszystko to odbyło się poprzez opowieści w oparciu o jego autorskie zdjęcia astrofotograficzne wykonanych zaprojektowanymi i wykonanymi przez niego teleskopami, jak również dobrane materiały z dziedziny eksploracji kosmosu.
Uczniowie nie tylko poznawali piękno i surowość najdalszych obszarów kosmosu, ale także dowiedzieli się wiele na temat osiągnięć ludzkości w dziedzinie eksploracji kosmosu, czy ważnych misji kosmicznych. Po całej prelekcji był czas na pytania i indywidualne rozmowy z panem Mariuszem, który bardzo chętnie odpowiadał na pytania dotyczące naszego układu słonecznego, czarnych dziur, Strefy 51, a nawet UFO czy kosmitów.
Po spotkaniu uczniowie pytani o wrażenia twierdzili, że było to bardzo fajne i ciekawe spotkanie, za które dziękujemy.
Do następnych spotkań zatem…

W naszej Szkole i Przedszkolu rusza „Gorączka Złota PCK”. Akcja polega na zbiórce „złotych” monet o nominałach 1, 2 i 5-groszowych.Dzięki zaangażowaniu darczyńców z całej Polski, drobne monety zamieniają się w „tony złota”, które pomagają najmłodszym, zapobiegają wykluczeniu społecznemu i stwarzają szansę na lepszy start w dorosłość. Środki zebrane podczas akcji przeznaczamy na pomoc dzieciom, dofinansowując między innymi: letni wypoczynek, ciepłe posiłki w szkołach, wyprawki szkolne, a także pomoce naukowe.
Akcja „Gorączka Złota PCK” ma również wymiar edukacyjny. Poprzez akcję PCK promuje idee wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Większość wolontariuszy w „Gorączce Złota” to uczniowie pomagający swoim rówieśnikom. To właśnie aspekt edukacyjny – pokazanie jak drobny gest jakim jest zebranie garści „złotych monet” – ma szczególną wartość. Akcja co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem szkół i przedszkoli.
Uczenie kolejnych pokoleń bezinteresownego pomagania jest jednym z kluczowych działań naszego Stowarzyszenia. Co roku w setkach szkół, przedszkoli, ale i firm oraz instytucji są rzesze „rozgorączkowanych” osób, które angażują się w akcję zbierania monet. Cieszymy się, że dzięki ich wsparciu, pomagamy najbardziej potrzebującym. – mówi Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, inicjator kampanii „Gorączka Złota PCK”.
Akcja rozpoczyna się od 4 marca i potrwa do 24 maja. Monety prosimy zostawiać u wychowawców lub opiekunów PCK.
Opiekunowie SK PCK
post FB lub Insta

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA MARZEC<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

27 lutego 2024 r. na sali gimnastycznej szkoły podstawowej odbyło się spotkanie uczniów klas I – VIII z podróżnikiem. Dla uczniów klas I – IV spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:45 i trwało 45 minut, natomiast uczniowie klas V – VIII rozpoczęli spotkanie o godzinie 11:25, a zakończyli ok. godziny 13:10. Tematyka spotkania dotyczyła Indii. Pan podróżnik przywitał się z uczniami oraz nauczycielami i rozpoczął swoją opowieść, która przebiegła następująco:
– przedstawienie okoliczności podróży do Indii,
– opowieść o Mumbai i nieczystości w Indiach,
– wyjaśnienie określenia „święta krowa”,
– ciekawostki związane z rzeką Ganges – świętą rzeką milionów hindusów,
– przedstawienie legendy dotyczącej z Taj Mahal – najpiękniejszego pomnika miłości na Ziemi,
– opowieść o indyjskich obrzędach pogrzebowych,
– przytoczenie przebiegu rozmowy odbytej przez podróżnika z Hinduską pracującą w hotelu na temat życia kobiet w Indiach
– prezentacja sari – stroju indyjskich kobiet,
– opowieść o pobycie na pustyni Thar oraz w Himalajach,
– zapoznanie z obrzędami obowiązującymi na granicy z Pakistanem,
– prezentacja indyjskiego stroju męskiego,
– opowieść o Karni Mata – świątyni szczurów,
– zakończenie spotkania,
Dzięki spotkaniu z podróżnikiem uczniowie naszej szkoły mogli przynajmniej w wyobraźni odbyć podróż po Indiach – kraju oszałamiającym swoim ogromem, zgiełkiem, różnorodnością oraz odmiennością od naszej kultury.
Na lekcji techniki uczniowie klasy VI poznawali zasady przepływu prądu w obwodach elektrycznych szeregowych i równoległych. Podczas lekcji wykorzystano zestawy do nauki elektrotechniki zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie łączyli różne obwody elektryczne wg poleceń nauczyciela. Na lekcji wykorzystano również wizualizer zakupiony w ramach projektu.

26 lutego chłopcy i dziewczęta z klas IV-VI reprezentowali naszą szkołę w gminnych zawodach sportowych z cyklu Igrzysk Dzieci. Zawody odbyły się na sali ZS w Świerzowej Polskiej. Do rywalizacji przystąpiło 3 szkoły (ZS Świerzowa Polska, ZS Zręcin, SP Kopytowa). Drużyny rywalizowały w dwóch grupach (dziewczęta i chłopcy), w systemie każdy z każdym. Po zaciętej rywalizacji zawody zakończyły się następująco:

Grupa chłopców:
I miejsce –  SP Kopytowa
II miejsce – ZS Świerzowa Polska
III miejsce – ZS Zręcin

Grupa dziewcząt:
I miejsce – SP Kopytowa
II miejsce – ZS Zręcin
III miejsce – ZS Świerzowa Polska

Dziękujemy wszystkim zespołom za udział w zawodach i gratulujemy zwycięzcom.

22 lutego odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród uczniom, którzy zaprezentowali swoje talenty i wzięli udział w konkursie literackim -”Bajka spod choinki”. Wszyscy laureaci wykazali się bogatą wyobraźnią oraz zdolnościami edytorskimi. Wszystkie bajki miały formę książeczek z ilustracjami wykonanymi przez autorów.

Laureaci konkursu konkursu:

Kategoria I – klasy I-III

I miejsce – Natalia Blicharczyk
II miejsce- – Florian Malik
III miejsce – Mikołaj Leśniak

Kategoria II – klasy IV -V

I miejsce – Szymon Szklarski
II miejsce- – Maja Pigoń

II miejsce-  ex aequo– Oliwia Pigoń
III miejsce – Lena Janiszewska

Wyróżnienie – Oskar Surmacz

Kategoria III – klasy VI – VIII

I miejsce – Justyna Kukulska

Serdeczne gratulujemy!

22 lutego 29 osobową grupą odwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Rynku Galicyjskiego, zobaczyliśmy wybrane budynki sakralne, mieszkalne i gospodarcze, szkołę, byliśmy również  w cerkwi, domu plebana, dworku szlacheckim.

Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku  jest jednym z największych tego typu skansenów w Polsce. Prezentuje on kulturę materialną ludzi, którzy żyli tu przed 100 – 200 laty. Są tu wioski Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, jest miasteczko galicyjskie.

To była dla nas piękna, żywa  lekcja historii terenu.

Po dwugodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na lodowisko – już  trzeci raz  w tym roku szkolnym.  Atrakcji było wiele, jazda indywidualna, grupowa, piruety, delikatne upadki. To dla naszych uczniów  nic nowego. Wszyscy się dobrze bawili, szlifując swoje umiejętności łyżwiarskie, a w przerwie pijąc gorącą czekoladę.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na pyszne jedzonko do Mc Donalda.

Depresja to nie tylko smutek ale złożone zaburzenie, które może dotknąć każdego z nas. Warto zrozumieć, że depresja nie jest jednoznacznym doświadczeniem; ma wiele odmian, każda z nich wymagająca indywidualnego spojrzenia i zrozumienia.
Depresja to nie tylko smutek. Objawy depresji obejmują uczucie przytłoczenia, utraty energii, trudności w koncentracji, zaburzenie apetytu i snu, a także uczucie beznadziei. Osoba z depresją może wydawać się zdystansowana, a jej zainteresowania mogą zanikać. Ważne jest, aby zauważyć, że każdy może doświadczyć depresji inaczej.
Nieleczona depresja może prowadzić do wielu problemów. Zaniedbane objawy mogą się pogarszać, a choroba może wpływać na relacje społeczne, zawodowe i osobiste. Długotrwała depresja może zwiększać ryzyko innych chorób psychicznych i fizycznych.
Przyczyny depresji są złożone i różnorodne. Czynniki genetyczne, trauma, stres życiowy, choroby fizyczne – to tylko niektóre z możliwych źródeł. Ważne jest zrozumienie, że depresja nie jest wynikiem słabości, a pomoc specjalisty może pomóc w odkryciu korzeni problemu. W razie podejrzenia depresji warto szczerze porozmawiać, zwrócić się o pomoc do rodziców, pedagogów i psychologa szkolnego.
Ważne telefony:
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania,
116 111 – Bezpłatny Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
plakat_nie_jestes_sam_1_
 

19 lutego 2024 r. miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Fotograficznego pt. „Zima jak bajka”. W konkursie udział wzięły nasze dwie uczennice Jessica Foremny oraz Izabela Kosztyła z klasy VII. I tak, Jessica Foremny zajęła III miejsce ex aequo, a Iza Kosztyła otrzymała wyróżnienie. Obie uczennice otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
Więcej informacji na:
https://centrumkultury.chorkowka.pl/aktualnosci/podsumowanie-gminnego-konkursu-fotograficznego-zima-jak-bajka.html

Zapraszam Dzieci klas I- III na warsztaty z serii ORTOGRAFIA z MAZAKIEM. Zajęcia trwają 90 min (2 lekcje). Rysujemy krok po kroku wyrazy, w których ukryły się litery: u, ż, h, ó, rz, ch oraz wyjątki. Każda litera to osobne zajęcia💙.
Pierwsze zajęcia to litera ,,Ó” ♥️♥️.
ZAPRASZAM SERDECZNIE NA FAJNE, CIEKAWE WARSZTATY
Inwestycja 30zł/osoba (90min nauki przez zabawę, ciekawostki o mózgu, zeszyt ćwiczeń).🍭🍭🍭🍭🍭🍭🍭
Dla klas lV-VIII przygotowałam warsztaty „NOTATKI WIZUALNE STARTER”. Nasz mózg najwięcej pamięta dzięki obrazom. Uczę młodzież jak wykorzystywać szablony, ramki, ikonki, punktory, łączniki, kolory, cienie, po to aby szybciej, skutecznie i trwale kodowali wiedzę w pamięci 90min/ 30zl osoba.
Inny termin II cz. ,,Warsztaty myślenia wizualnego-emocje”. Wszystkie emocje są potrzebne. Z nieprzyjemnymi emocjami najtrudniej sobie poradzić. Świadomość ich odczuwania, rozumienia i kontrolowania jest bezcenna. Mózg naszych nastolatków będzie się rozwijał do ok. 25 roku życia. Ważne, aby kiedyś stali się świadomymi dorosłymi, posiadającymi umiejętności obniżania nieprzyjemnych emocji. Czeka nas zatem 2 godziny nauki przez zabawę (projekt).
🍭🍭🍭🍭🍭🍭🍭🍭🍭🍭🍭
Prowadząca:
Ula Lizak (mama dwójki dzieci, logopeda, terapeuta dziecięcy, oligofrenopedagog, trener TUS, trener myślenia wizualnego.
Autorka rysunków terapeutycznych ,,Rozmowy Mamy Kurki”
Zapraszam serdecznie:

Walentynki w naszej szkole były dniem pełnym radości i życzliwości. Samorząd Uczniowski przygotował Pocztę Walentynkową. Uczniowie mieli możliwość zrobienia walentynek i wrzucenia ich do specjalnie przygotowanej skrzynki, skąd trafiły do adresatów. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w Szkolnych Walentynkach 💕

Wśród autorów prac wyróżnionych w gminnym etapie KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH  znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Wyróżnienia specjalne otrzymali:

uczennica klasy III – Nadia Wójtowicz
oraz uczeń klasy I – Florian Malik

Wyróżnienia przyznano również:
Mai Pigoń i Oliwii Pigoń – uczennicom klasy IV.

Serdecznie gratulujemy!

received_415368920931480

Na podstawie Uchwał Rady Gminy Chorkówka (XXXIX/291/2017; XL/303/2017; XL/304/2017) oraz Zarządzeń Wójta Gminy Chorkówka (0050.1.5.2024; 0050.1.6.2024) Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej przy ul. Szkolnej 31 od 21 do 28 lutego 2024 r. do godz. 15:00. Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej.
Na życzenie zainteresowanych rodziców istnieje możliwość zapoznania się z bazą przedszkola i szkoły po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu spotkania z dyrektorem Zespołu Szkół.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!

Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA LUTY<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

417450686_395727502954423_129361031995480820_n

W piątek 26 stycznia br. odbyła się w Chorkówce kolejna edycja Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek.  Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kozłowska, Alan Buczyński oraz Igor Koryl. Alan Buczyński otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Fotogaleria ze strony Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.

 

422318795_399691822717447_5872341759129887668_n

27 stycznia przypada 79 rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych i zagłady z rąk hitlerowców zginęły miliony ludzi, w tym znaczna większość to Żydzi, również zamieszkujących polskie ziemie, znajdujące się pod niemiecką okupacją. Nazistowska polityka wobec tego narodu prowadziła do całkowitej eksterminacji. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa, za najdrobniejszą pomoc Żydom wymierzano najsurowszą karę… śmierci.
24 stycznia gościliśmy w naszej szkole pana Wojciecha Żurkiewicza, pasjonata historii, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział nam o tych niezwykle traumatycznych czasach. Uczniowie z zapartym tchem wsłuchiwali się w historie ludzi żyjących w naszym rejonie pod okupacją hitlerowską, m.in. o bohaterstwie rodziny Czajkowskich ze Zręcina, którzy przez niemal dwa i pół roku ukrywali w swoim gospodarstwie dziewięcioro Żydów, mając świadomość, że w wypadku wykrycia ich przez Niemców ryzykują śmiercią. Niezwykle ciekawy wykład poparty był równie atrakcyjnym filmem. Na koniec uczniowie mogli podziwiać wystawę, zbiorów z prywatnej kolekcji pana Wojciecha, wśród których znajdowały się dokumenty, mapy, banknoty i militaria pochodzące z tego okresu.
Za niezwykle ciekawą lekcję historii i wspólnie spędzony czas bardzo dziękujemy naszemu gościowi i liczymy na dalszą współpracę.

 23 stycznia w naszej szkole odbył się niesamowity bal karnawałowy dla klas 0-III. Uczniowie przyszli w tym dniu do szkoły przebrani w pomysłowe, ciekawe stroje. Bal poprowadziła pani Marzena Szmyd – instruktorka zumby, organizując ciekawe zabawy i tańce. Dzieci chętnie w nich uczestniczyły. Każdy uczestnik balu otrzymał pamiątkową pieczątkę. Po zabawie wszyscy udali się na słodki poczęstunek sponsorowany przez Radę Rodziców. Popołudniu odbyła się dyskoteka dla klas IV-VIII. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie muffinek i soczków, rodzicom, pani Marzenie Szmyd, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w organizację tego wydarzenia.

W czwartek 25 stycznia br. odbędzie się wywiadówka podsumowująca wyniki w nauce za I półrocze roku szkolnego 2023/2024.
Zapraszamy do szkoły wszystkich rodziców w godzinach od 16:00 do 18:00 na spotkania z wychowawcami i nauczycielami.

Już po raz kolejny nasza placówka włączyła się w akcję Fundacji Małych Stópek „Paczuszka dla maluszka”. W tym roku w przedszkolu i szkole zbierano artykuły higieniczne i przybory szkolne dla dzieci z Domu Dziecka „Jaś, Małgosia i Maciek” w Przemyślu. Akcja zakończyła się 6 stycznia 2024 roku. Powołana komisja składająca się z opiekunów i członków Szkolnego Koła PCK posegregowała, przeliczyła, spakowała oraz sporządziła protokół z tej akcji. W dniu dzisiejszym zebrane dary zostały dostarczone do Przemyśla.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji, składamy serdeczne podziękowania.
Opiekunowie SK PCK

 

W poniedziałek, w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Młodzi artyści zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory które wykonywali w towarzystwie zebranej publiczności. Pierwsze miejsce zdobył Igor Koryl, który wykonał pastorałkę „Oto nadszedł piękny czas”. Drugie miejsce zdobyli Jan Kranc i Florian Malik a trzecie miejsce Helena Firlej. W kategorii klas starszych nie przyznano pierwszego miejsca, miejsce drugie zdobyła Lena Janiszewska a miejsce trzecie Oliwia i Maja Pigoń. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!

Prosimy o dokonanie wpłaty do 10 dnia każdego miesiąca i przesyłanie potwierdzenia na maila szkoły: sekretariat@zsswierzowa.pl
>>>OPŁATA ZA STYCZEŃ<<<
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi podczas dokonywania wpłat – kwota musi być zgodna z podaną na wykazie!!!

Informujemy, że opłatę za obiady należy uiszczać na nr konta placówki:
PKO BP 68 1020 4391 0000 6402 0230 9946
W tytule należy wpisać: Imię i Nazwisko dziecka, Samorządowe Przedszkole w Świerzowej Polskiej.

Podsumowując akcję Szkoły Pełne Talentów 2, informujemy że nasza szkoła zebrała w tym roku 1031 „Talenciaków”, które wymieniliśmy na następujące pomoce dydaktyczne:
– zestaw grzechotek w kształcie owoców dla przedszkolaków
– zestaw znaczników treningowych dla uczniów.
Bardzo dziękujemy rodzicom za przekazane „Talenciaki”!!!

BN_23

Grudzień – czas miłych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dla wszystkich to czas wielkiej radości, czas niezwykły i magiczny, czas oczekiwania na cud Boży. Jasełka bożonarodzeniowe to widowisko, które od wieków wpisane jest w polską tradycję, a od kilku lat w tradycję naszej szkoły. Tegoroczne przedstawienie odbyło się 22 grudnia, a w postacie biblijne wcielili się wybrani uczniowie klasy I, II, V, VI i VII. Jasełka przybliżyły wszystkim okoliczności narodzin Jezusa oraz wprowadziły w świąteczny czas przeżywania i podniosłego nastroju. Wszyscy występujący wykazali się dużym kunsztem aktorskim, a ich gra była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Ponadto widzowie usłyszeli piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu chóru szkolnego i trzech solistów. Całości dopełniła piękna, symboliczna scenografia oraz efektowne stroje, które przeniosły wszystkich do stajenki w Betlejem.