Archiwum

 

W poniedziałek 14.08.2023 sekretariat będzie nieczynny!

 

powstanie79

 
Wydanie zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty nastąpi w dniu 6 lipca 2023 r. w godzinach od 9.30 do 12.00.
Zapraszamy do szkoły absolwentów lub prawnych opiekunów po odbiór zaświadczeń!
 

Uroczyste zakończenie roku 2022/2023 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Świętą, po której wszyscy zgromadzeni udali się na szkolną salę gimnastyczną. Tam nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu szkoły, Pani Dyrektor Małgorzata Frączek przywitała wszystkich zgromadzonych i dokonała podsumowania roku szkolnego. Poznaliśmy wyniki w nauce poszczególnych klas oraz uczniów z tych klas. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz świadectwa z wyróżnieniem. Rodzice uczniów z klasy VIII, z najwyższymi wynikami w nauce otrzymali z rąk Pani Dyrektor listy gratulacyjne oraz podziękowania za pomoc, jaką udzielali szkole. Wręczono też nagrody za stuprocentową frekwencję, za godne reprezentowanie szkoły w konkursach oraz za pracę w szkolnym sklepiku. Ponadto do Złotej Księgi wpisano uczniów, którzy w klasie VIII otrzymali na koniec roku szkolnego świadectwo z czerwonym paskiem.
Drugą część uroczystości uświetnili uczniowie klasy ósmej. Słowem i piosenką oficjalnie pożegnali się z Panią Dyrektor, nauczycielami, pracownikami, młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły, do której uczęszczali wiele lat. Uczniowie klasy siódmej pożegnali kolegów i koleżanki z klas najstarszych, życząc im samych sukcesów w dalszym życiu. Łez i wzruszeń nie było końca.
Kolejny rok szkolny za nami. Mamy nadzieję, że każdy z uczniów będzie pozytywnie wspominał minione miesiące. Życzymy wszystkim udanych wakacji, a tym, którzy ukończyli naukę w naszej szkole, wysokich wyników egzaminów oraz sukcesów w dalszej edukacji.

3 absolwentów naszej szkoły odebrało w dniu wczorajszym wyróżnienia z rąk Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego. Dyplomy oraz nagrody w postaci bonów upominkowych, otrzymali Weronika Wojnar, Iga Fafuła i Filip Kuca. Wymienieni uczniowie uzyskali średnią powyżej 5.0 na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

8:00 – Msza Św. w kościele parafialnym w Zręcinie. Dzieci biorą udział w nabożeństwie pod opieką rodziców.

9:00 – Uroczysta akademia na sali gimnastycznej, wręczenie nagród uczniom.

10:30 – Spotkanie z wychowawcami z klasach, rozdanie świadectw.

Zakończenie około godziny około 11:20.

Stołówka w tym dniu będzie nieczynna, natomiast świetlica pracuje normalnie do 15:30.

20 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1 i 2 wzięli udział w wycieczce sponsorowanej przez Radę Rodziców działającą przy naszej szkole. Była to wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza na świecie i czynna do dzisiaj kopalnia ropy naftowej. W otoczeniu muzeum uczniowie mogli zobaczyć unikatowe urządzenia wykorzystywane w przemyśle naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Spacerując alejkami uczestnicy wycieczki mogli przenieść się do czasów, kiedy jeszcze nie było prądu, a ropa naftowa nazywana była czarnym złotem. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w XIX – wiecznej  aptece, gdzie dzięki nowoczesnym technologiom, uczniowie spotkali się z Ignacym Łukasiewiczem – wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. W Domu Łukasiewicza uczniowie obejrzeli również kolekcję lamp naftowych, fotografii, ekspozycję geologiczną, a także uczestniczyli w eksperymentach Łukasiewicza. Zobaczyli wiele szybów naftowych, które kopane były ręcznie i są czynne do dziś. Zwiedzili zabytkową kuźnię, w której dawniej mieścił się warsztat mechaniczny. Widzieli wiertnice z wieżami, drewniane „kiwaki” oraz różne ciekawe maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane niegdyś w kopalni ropy naftowej.
Pobyt w Bóbrce przybliżył dzieciom postać wybitnego wynalazcy – Ignacego Łukasiewicza, który jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową potencjał ropy naftowej. Była również rekreacja na świeżym powietrzu. W trakcie wycieczki znalazł się oczywiście czas na zakup drobnych pamiątek. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do szkoły.

W poniedziałek 19 czerwca uczniowie klasy III odbyli wycieczkę do Lasów Państwowych w Krośnie. Spotkanie rozpoczęła pani, która zaprosiła nas do altany i  w formie pogadanki ekologicznej opowiadała o korzyściach płynących z lasów, o zwierzętach i roślinach tam żyjących. Następnie dzieci zostały podzielone na 4 grupy i zaczęła się gra terenowa polegająca na budowaniu osady dla krasnoludków. Każdy zespół do swej budowli mógł wykorzystać dowolne materiały znalezione w lesie. Powstały ciekawe konstrukcje i domki. Z kolei poszczególne grupy opowiadały wymyślone historie o żyjących tam krasnoludkach. Potem wszyscy mieli czas na dowolne zabawy. Przygotował je tato jednej z uczennic pan Ł. Wilk. Było przeciąganie liny, pokonywanie toru przeszkód, skoki w workach i wiele innych. Przywiózł dużo rekwizytów i pomocy, dzięki którym uczniowie aktywnie i miło spędzili czas. O nasze brzuszki zadbały  mamy: pani B. Pigoń i pani M. Janiszewska. Upiekły na ognisku smaczne kiełbaski. Na koniec wycieczki jeszcze dzieci otrzymały po gałce pysznych lodów.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego wspaniałego wyjazdu!

Dnia 15 czerwca grupka uczniów Szkół Podstawowych im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej oraz Chorkówce dzięki uprzejmości Dyrektor Muzeum w Bóbrce, pani Barbary Olejarz wzięła udział w plenerze fotograficznym pt. „U Ignacego”.
Uczniowie rozpoznali się z podstawami budowy i obsługi aparatów fotograficznych, różnymi funkcjami aparatu fotograficznego w celu fotografowania architektury, krajobrazu, ludzi w fotografii oraz fotografii makro, jak również z zasadami trójpodziału kadru i właściwego kadrowania. Podczas pleneru uczniowie korzystali ze sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
Po dawce wiedzy teoretycznej uczniowie wędrowali ścieżkami muzeum wypatrując fajnych ujęć, wiele z nich było ciekawie przemyślanych i przygotowanych. Tak zapełniały się ujęciami karty aparatów, które posłużą do przygotowania wystawy w przyszłości…kilka z nich prezentujemy w galerii. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

7 czerwca Szkolne Koło Caritas i Wolontariatu przedstawiło audycję pod tytułem Samarytanie z Markowej. Poznaliśmy bohaterską rodzinę Wiktorii i Józefa Ulmów i ich siedmioro dzieci, którzy dali schronienie ukrywającym się Żydom podczas II wojny światowej. Dobrze wiedzieli, że ryzykują własnym życiem. W ten sposób przechowywali naszych starszych braci w wierze przez okres około półtora roku. Jednak na skutek donosu Niemcy rozstrzelali całą rodzinę i ukrywających się Żydów. W 1995 roku instytut Yad Vashem przyznał pośmiertnie Józefowi i Wiktorii Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Piękna i bohaterska postawa samarytan z Markowej doprowadziła do decyzji papieża Franciszka, aby wynieść ich na ołtarze nastąpi to 10 września tego roku. W klasach od IV do VIII ksiądz katecheta przeprowadził okolicznościowe katechezy związane z tym tematem. Rodzina Ulmów jest dla nas przykładem realizacji słów Chrystusa: Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

W sobotę 3 czerwca 2023 r. Rada Rodziców wraz z Zespołem Szkół w Świerzowej Polskiej oraz Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu już kolejny raz, zorganizowała piknik rodzinny.
Przy ogromnym wkładzie rodziców wszyscy jego uczestnicy, nie tylko Ci najmłodsi, mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, np.: dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżka na kucyku, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, konkursy i turnieje z nagrodami, stanowisko astronomiczne, stanowisko ratownictwa medycznego, pokazy strażackie, przejażdżki kładami oraz mile spędzić sobotnie popołudnie. Nie zabrakło jak zwykle pyszności: ciastek, lodów, przekąsek, cukrowej waty oraz pięknych występów uczniów Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, jak również zaproszonych gości. Mogliśmy podziwiać pokaz judo – UKS „Jasiołeczka” oraz tańca „Power Dance Studio”.
Za trud włożony w zorganizowanie imprezy dziękujemy w szczególności sponsorom: wójtowi Grzegorzowi Węgrzynowskiemu, radnemu Piotrowi Kozubalowi, Annie Skladanowskiej Filip, Aldonie Pałys, Beacie Wojnar, Adamowi Rokitowskiemu, Ireneuszowi Kozubalowi, Szymonowi Malikowi, Piotrowi Rachwałowi, Tomaszowi Święs – firma KLIWE, Joannie Kuźniarowicz – cukiernia Lukresja, Piotrowi Lechowi – cukiernia JoAsia, wytwórni wafli Delta w Zręcinie i wielu innym osobom, które wsparły piknik rzeczowo i swoją pracą. DZIĘKUJEMY!

W dniu dzisiejszym tj. 30 maja 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Gala miała miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce obok Rzeszowa.  W uroczystości wzięli udział laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim, stypendyści MEiN, dyrektorzy szkół, opiekunowie przygotowujący uczniów do poszczególnych konkursów i rodzice. Zmagania konkursowe trwające od początku roku szkolnego do połowy kwietnia były rozłożone na trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. W ostatnim z nich wyłoniono  laureatów i finalistów. Laureaci konkursów przyjmowani są do szkół ponadpodstawowych w pierwszej kolejności, bez przeliczania punktów. Uczeń naszej szkoły, Maciej Szydło, został laureatem konkursu historycznego i w ten sposób, już w klasie siódmej, spełnił ten warunek. Ukoronowaniem tego wielkiego sukcesu było wręczenie Maciejowi i jego opiekunowi, panu Krzysztofowi Krężałkowi, dyplomów Podkarpackiego Kuratora Oświaty podczas  uroczystej gali. W dniu tego święta uczniowi towarzyszyli również dumni rodzice. Maciejowi, opiekunowi i rodzicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Piknik rodzinny_23

29.05. 2023 r. do naszej szkoły przyjechał Teatr Szafir z przedstawieniem „Zdrowa ekologia”. Wzięły w nim udział przedszkolaki oraz dzieci klas 0 – III.  Aktorzy przebrani w stroje żaby i bociana śpiewali piosenki i przeprowadzili konkursy na temat zdrowego odżywiania oraz utrzymywania higienicznego i aktywnego trybu życia. Uczniowie usłyszeli ciekawe informacje na temat ochrony środowiska.
Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w nauce śpiewania ekologicznych piosenek. Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodką nagrodę.

26 maja 2023r. klasa VI wraz z opiekunami p. Małgorzatą Jakubowską i p. Arturem Jasłowskim wybrała się na rajd po najbliższej okolicy w celu poznania jej atrakcji, krajobrazu i ciekawych zakątków. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania kościoła w Kobylanach wybudowanego w 1775, podziwiając jego zabytki, m.in. XIII- wieczną chrzcielnicę.
Dalsza część trasy to Wietrzno – Bóbrka – grodzisko wczesnośredniowieczne, położone nad rzeką Jasiołką w paśmie Pogórza Jasielskiego. Grodzisko położone jest na wzniesieniu sięgającym ponad 425m.n.p.m i otoczone jest z trzech stron stromymi stokami. Po krótkiej przerwie, nadszedł czas na upragnione ognisko. Wszyscy głodni i zmęczeni delektowaliśmy się pyszną pieczoną kiełbaską, po czym udaliśmy się do Bóbrki. I tam kolejna atrakcja – zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o kopalni ropy naftowej otwartej w 1854 roku i jej założycielach: Ignacym Łukasiewiczu, Tytusie Trzecieskim i Karolu Klobassie – Zrenckim. Przybliżył nam dokładnie postać patrona naszej szkoły Ignacego Łukasiewicza.
Zmęczeni, ale pod wielkim wrażeniem i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Wiemy, że to nie był stracony czas, ale przekonaliśmy się, że nasza najbliższa okolica jest piękna, warta zwiedzania, bo czasem, to co bliskie, jest nam obce, czyli słowa „Cudze chwalicie, swego nie znacie” są jak najbardziej trafne.
Już nie możemy się doczekać  następnej wędrówki!

Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie. (M. Wańkowicz)
26 maja 2023r. uczniowie klasy 0 wraz z wychowawcą przygotowali uroczystość z okazji Dnia Matki „Jedno serce, a tyle miłości.” Na wstępie Pani Dyrektor przywitała wszystkie Mamy i złożyła serdeczne życzenia. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali wzruszające piosenki, wręczyli swoim Mamom bukieciki polnych kwiatów i własnoręcznie zrobione laurki. Udowodnili, że Dzień Matki jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych dni. Na koniec uroczystości złożyli swoim Mamom życzenia:
„Niech tak, jak piękne są pierwsze wiosenne kwiaty, piękną będzie każda chwila Waszego życia, niech w promieniach słońca spełnią się wszystkie marzenia , nawet te najskrytsze, niech każdy dzień będzie uśmiechniętym przyjacielem, a każdy nieuchwytny moment kolejnym krokiem ku szczęściu.

W dniach 23-25 maja br. ósmoklasiści mierzyli się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Do egzaminu przystąpiło 28 uczniów, którzy rozwiązywali arkusze egzaminacyjne podsumowujące ich wiedzę zdobytą w czasie nauki w szkole podstawowej. Składamy podziękowania wszystkim za sprawną organizację egzaminu i przyjazną atmosferę. Uczniom dziękujemy za wzorową postawę i życzymy wspaniałych wyników!
19 maja nasi młodsi uczniowie: Michał Dubis, Michał Nabagło, Natan Faber, Paweł Drozd, Tymoteusz Prajsner, Łukasz Wierdak wystartowali w Powiatowym Czwórboju Lekkoatletycznym, który odbył się na KBS w Chorkówce. Po zaciętej rywalizacji zajęli IV miejsce. Gratulacje dla uczestników i opiekunów Bogusława Kościółko i Piotra Drozda!

17 maja 2023r. zwycięzcy szkolnego konkursu recytatorskiego – Julia Żółkoś i Filip Święs, reprezentowali szkołę w międzyszkolnym konkursie „Bajczytanki Pani Hanki” w Szkole Podstawowej w Żeglcach. W kategorii klas I-III uczeń Filip Święs zajął III miejsce. Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

16 maja w Chorkówce odbyły się Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza. W imprezie tej uczestniczyło 221 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu gminy. Z naszej szkoły wystartowało 27 uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Najlepsze wyniki osiągnęli:
Amelia Hejnar, kl. IV – V miejsce
Szymon Szklarski, kl. IV – IX miejsce
Gabriel Gancarz, kl. IV – X miejsce
Michał Dubis, kl. V – III miejsce
Dawid Kurcoń, kl V – IX miejsce
Natan Faber, kl. V – X miejsce
Michalina Majchrzak, kl. VI – III miejsce
Łukasz Wierdak, kl VI – VI miejsce
Tymoteusz Prajsnar, kl. VI – X miejsce
Julia Dereniowska, kl. VII – VI miejsce
Maciej Szydło, kl. VII – IX miejsce
Daria Bartoszek, kl. VII – X miejsce
Karina Pacek, kl. VIII – I miejsce
Nadia Szmist, kl. VIII – II miejsce
Martyna Faber, kl. VIII – III miejsce
Julia Deryniowska, kl. VIII – VII miejsce
Gratulacje dla wszystkich zawodników i opiekunów Bogusława Kościółko i Piotra Drozda!

11 maja w sali Centrum Kultury w Chorkówce miało miejsce podsumowanie i wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Fotograficznym „Dusza w książce zamknięta” w czasie spotkania autorskiego z Panią Beatą Świszcz, poetką.
W konkursie udział wzięło 4 uczennice naszej szkoły Marika Pyter i Jessica Foremny kl. VI oraz Julia Jaskulska i Dominika Drózd, kl. V.
Gratulacje dla Mariki Pyter kl. VI i Julii Jaskulskiej kl. V za zajęcie I miejsca ex aueqo oraz dla Jessiki Foremny kl. VI za zajęcie III miejsca. Gratulujemy serdecznie wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu!
Pragniemy również podziękować za współpracę w przygotowaniu konkursu Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce reprezentowanego przez Panią Małgorzatę Wierdak dyrektor Centrum Kultury w Chorkówce oraz Pana Bogusława Packa kierownika ds. bibliotek.

W przyszły czwartek 18 maja 2023 r. o godzinie 16:00 odbędzie się wywiadówka. Serdecznie zapraszamy rodziców do szkoły na spotkanie z nauczycielami.

Informujemy również, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach 23-25.05.2003 r. będą odbywać się egzaminy ósmoklasistów. Dla uczniów pozostałych klas są to dni wolne od zajęć. W wymienionych dniach szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla uczniów klas młodszych. Jednak ze względu na dobro ósmoklasistów i zapewnienie ciszy w szkole podczas egzaminów apelujemy do rodziców o pozostawienie dzieci w domach.
Informujemy również, że w tych dniach stołówka szkolna będzie nieczynna.

W dniu 11 maja 2023 r. na KBS w Chorkówce nasi uczniowie wystartowali w kolejnych zawodach. Tym razem rywalizowali w turnieju piłki nożnej – Igrzyska Dzieci. W zawodach wzięło udział 5 szkół z terenu naszej gminy: z Chorkówki, Bóbrki, Kopytowej, Zręcina i Świerzowej. Po zaciętych meczach nasi chłopcy:  Kamil Adamik, Igor Dominik, Michał Nabagło, Tymoteusz Prajsnar, Mateusz Przetacznik, Mateusz Turek, Łukasz Wierdak  zajęli III miejsce. Gratulacje dla uczniów i ich opiekunów: Bogusława Kościółko i Piotra Drozda.

11 maja 2023 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu „Bajczytanki Pani Hanki”. Udział wzięło 6 dzieci z klasy I i II, które prezentowały wybrane przez siebie wiersze przed publicznością i komisją. Jury wybrało po jednym przedstawicielu z klas I- II. Będą oni  reprezentować  naszą szkołę w  konkursie  gminnym  w Szkole Podstawowej w Żeglcach.
Klasa I – Julia Żółkoś
Klasa II – Filip Święs
Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!

19 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny pt. „DZIEŃ Z ŻYCIA ANIOŁA” o zasięgu powiatowym.
Komisja konkursowa w składzie  Małgorzata Wierdak – dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, Monika Cisoń-Gierula – pracownik Urzędu Gminy Chorkówka, Aleksandra Zając – nauczyciel języka polskiego i Magdalena Kopacz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i plastyki  nagrodziła najpiękniejsze prace.
Wśród nagrodzonych znalazła się nasza uczennica z klasy II –Anna Malik, która zajęła II miejsce w kategorii klas I-III.

 Serdecznie gratulujemy!

9 maja 2023 na stadionie KBS w Chorkówce odbyły się Gminne Zawody w Czwórboju Lekkoatletycznym w ramach Igrzysk Dzieci. W kategorii chłopców do rywalizacji, w skład której wchodziły: bieg krótki, bieg długi, skok w dal i rzut piłeczką palantową, przystąpiły 4 szkoły: ze Zręcina, Bóbrki, Chorkówki i Świerzowej. Drużyna naszych chłopców zajęła I miejsce i tym samym uzyskała awans do etapu powiatowego. W kategorii dziewcząt wystartowały drużyny ze Zręcina i Świerzowej. Nasze uczennice zajęły II miejsce.
Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów – Bogusława Kościółko, Piotra Drozda.

miejsce i tym samym uzyskała awans do etapu powiatowego. W kategorii dziewcząt wystartowały drużyny ze Zręcina i Świerzowej. Nasze uczennice zajęły II miejsce.

Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów – Bogusława Kościółko, Piotra Drozda.

6 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły i zawodnicy UKS „Jasiołeczka” wystartowali na Tauron Arenie w Cracow Judo Cup. Był to bardzo mocny turniej, w którym wzięło udział 400 zawodników z Polski i zagranicy z ponad 30 klubów.
Michał Dubis zdobył srebrny medal w swojej kategorii wagowej, Martyna Faber zajęła VII miejsce, a jej brat Natan nie przebrnął walk eliminacyjnych.

Gratulacje dla uczniów i trenera Piotra Drozda!

W dniach 25, 26 i 27 kwietnia uczniowie klasy III pisali Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty. Obejmował on edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą, muzyczną, plastyczną i społeczną. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo. Był to dla nich pierwszy tak poważny sprawdzian kończący etap nauczanie zintegrowanego. Po wakacjach rozpoczną naukę w klasie IV. Do tego wyzwania podeszli bardzo poważnie o czym świadczą dobre  i bardzo dobre wyniki wykonanych zadań. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego wtorek 2 maja 2023 r. jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Świetlica szkolna będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka będzie nieczynna!

26 kwietnia w naszej szkole odbyła się sesja edukacyjna „Zagłada narodu żydowskiego podczas II wojny światowej”. Wzięli w niej udział uczniowie klasy ósmej. Tematyka zajęć powiązana była z obchodzoną niedawno 80 rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Wykład prowadziła pani Jolanta Śnieżek, konsultantka Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, która przytoczyła relacje naocznych świadków wspomnianych wydarzeń. Wykorzystała także film dokumentalny oraz fragmenty książki Tovy Friedman „Byłam dzieckiem Auschwitz”. Uczniowie z uwagą wysłuchali historii ludzi, którzy przeżyli piekło II wojny światowej. Po prezentacji odbyła się ciekawa dyskusja z udziałem młodzieży.

Wielki sukces ucznia klasy siódmej Macieja Szydło, który został laureatem konkursu przedmiotowego z historii organizowanego przez Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. W tym roku szkolnym do ostatniego etapu, odbywającego się w Rzeszowie, zakwalifikowało się 71 uczniów z całego województwa podkarpackiego. Najlepsi z nich otrzymali tytuł laureata i mają pierwszeństwo w naborze do szkoły średniej. Maciek właśnie znalazł się w tym szacownym gronie. Opiekunem ucznia, który przygotowywał go do poszczególnych etapów konkursu, był pan Krzysztof Krężałek.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

340218123_159573406775934_6495370422776850735_n

25 kwietnia do naszej placówki zawitał Teatr z Krosna ze spektaklem zatytułowanym „Bezpieczna droga do szkoły”. Kolorowa i czarodziejska scenografia oraz rytmiczna muzyka wprowadziła uczniów klas 0 – 3 i przedszkolaków  w tematykę bezpieczeństwa na drodze. Dzieci podczas spotkania w sposób atrakcyjny utrwaliły sobie bezpieczne zachowania na drodze. Z dużym entuzjazmem uczestniczyły w wydarzeniu i wspólnie z aktorami recytowały krótką rymowankę, śpiewały piosenkę oraz rozwiązywały zagadki. Maksyma „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, sprawdza się również w kwestii bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym.

Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Świętując ten dzień promujemy zachowania chroniące środowisko i naszą planetę. By uczcić ten niezwykły czas członkowie SK LOP wraz z opiekunkami przygotowali akademię „Jak rozweselić Ziemię?”, którą zaprezentowali 24 kwietnia 2023 r. W czasie przedstawienia uczniowie przypomnieli społeczności szkolnej, że nawet najprostsze działania każdego z nas mają sens, że warto oszczędzać wodę póki jeszcze ją mamy, ograniczać zużycie energii elektrycznej, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy, wybierać produkty pakowane w papier lub szkło, że recykling jest niezmiernie ważny. Takie działania warto podejmować na co dzień, by każdy dzień był świętem Ziemi, której jesteśmy częścią.

W sobotę 22.04.2023 uczniowie naszej szkoły trenujący w UKS Jasiołeczka wystartowali w Krośnie Otwartych Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Judo. W zawodach brało udział 15 klubów z naszego województwa a także kluby z Małopolski Lublina i Słowacji. Nasi uczniowie spisali się doskonale. Mistrzami Województwa zostali:
Martyna Faber,
Michał Dubis.
Natan Faber wywalczył III miejsce.
Tuż poza podium uplasował się:
Michał Nabagło IV miejsce,
Oliwier Brański V miejsce,
Mikołaj Nabagło VII miejsce.
Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda.

W dniach 17-21 kwietnia 35 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII kolejny raz przystąpiło do Międzynarodowego Konkursu Języka Angielskiego „The Big Challenge”. Konkurs corocznie cieszy się sporym zainteresowaniem w wielu krajach Europy, także w Polsce i jest przeprowadzany w ciekawej wersji online, gdzie uczniowie mierzą się z 55 pytaniami w czasie 45 minut. Pytania sprawdzają znajomość struktur leksykalno-gramatycznych oraz umiejętności rozumienia teksów mówionych oraz pisanych. Podsumowanie konkursu ma miejsce w czerwcu, kiedy uczniowie otrzymują nagrody oraz dyplomy potwierdzające ich poziom językowy. Cieszymy się z kolejnego udziału naszych uczniów w konkursie, trzymamy kciuki i czekamy na oficjalne wyniki!

Uczniowie VI i VII klasy wraz z opiekunami 19.04.2023r. w ramach doradztwa zawodowego wybrali się do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. Ks. S. Szpetnara w Krośnie na Event Młodych Przedsiębiorców.
Mieli okazję zwiedzić szkołę i poznać jej ofertę edukacyjną, porozmawiać z nauczycielami, starszymi kolegami, wziąć udział w różnego rodzaju degustacjach, pokazach, np. barmańskim, baristycznym, pokazie kryminalistyki i kryminologii, poradnictwie zawodowym.
Zwiedzili stoiska przygotowane przez partnerów szkoły, np. Cukiernię Jagusia, lokalne piekarnie, salony fryzjersko – kosmetyczne, kwiaciarnie itp. Niektórzy chętnie poddali się zabiegom fryzjersko – kosmetycznym.

Wszyscy zadowoleni z mile spędzonego czasu wrócili do szkoły.

18 kwietnia w naszej szkole gościliśmy alpinistę z Krosna pana Pawła Kolanko. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach:
– grupa 1  godz.  800 – 930   klasy 4-8
– grupa 2  godz.    930 – 1030    klasy 0-3 oraz 5-6 latki.

Pan podróżnik w ciekawy sposób podzielił się z nami wrażeniami z odbytej w zeszłym roku podróży do Tanzanii i wyprawie na Kilimandżaro. Opowiedział o codziennym życiu tamtejszej ludności, zwyczajach, ubóstwie oraz ciekawej przyrodzie. Alpinista zaprezentował nam sprzęt niezbędny w pokonywaniu najwyższych szczytów górskich. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w ciekawej prezentacji. Spotkanie zakończyło się konkursem z nagrodami.

O tym, że alkohol jest substancją szkodliwą wiedzą już wszyscy. Sięganie po niego  przez osoby niepełnoletnie, owocuje negatywnymi skutkami dla ich zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego. Picie w bardzo młodym wieku może spowodować rozległe zmiany w mózgu w okresie późniejszym. Alkohol ogranicza zdolność uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania. Jest źródłem trudności w nauce i przeszkadza w dalszej edukacji i karierze zawodowej.
W ramach realizowanego przez Gminę Chorkówka „Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii”, w naszej szkole odbyły się warsztaty „DEBATA C2H5OH”, przeprowadzone przez pana Jacka Popowa. Brali w nich udział uczniowie klasy VII i VIII. Zajęcia prowadzone były bardzo interesująco a młodzież aktywnie brała udział w dyskusji. Dzieciństwo i okres dorastania to czas kształtowania się osobowości, pojawiania planów i marzeń. Wizja świata pod wpływem alkoholu jest jednak zafałszowana. Niejednokrotnie młodzi, inteligentni ludzie rezygnują z ambitnych celów i marzeń a czas który powinien być okresem intensywnego nabywania wiedzy i doświadczeń jest marnowany.

16.04.2023 r. uczeń naszej szkoły i zawodnik UKS Jasiołeczka, Michał Dubis wystartował w Międzynarodowym Turnieju Judo, który odbył się na Słowacji w Bardejowie. Michał stoczył zacięte walki i zdobył brązowy medal. 

Gratulacje dla Michała i trenera Piotra Drozda!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła bierze udział w akcji #ZDROWOROSNA.

Jest to projekt społeczno-edukacyjny, który ma na celu edukację dzieci oraz propagowanie zakładania samodzielnych hodowli w swoich domach. Uprawa roślin to nie tylko element zdrowego stylu życia, ale również świetna zabawa. W ramach zajęć świetlicowych chętne dzieci własnoręcznie zasiały koperek, a później uzupełniły karty pracy.
Dziękujemy firmie W. Legutko za przesłane pakiety.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prawie 22 tysiące obywateli II Rzeczpospolitej zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz.
Pamięć o straszliwej zbrodni powinna być żywa w pokoleniach polskiego narodu. Młodzież organizacji PCK i Caritas naszej szkoły przygotowała audycję w celu kontynuowania pamięci o Polakach ofiarach zbrodni katyńskiej. W sposób szczególny przedstawiła sylwetki Rodaków z naszej miejscowości – ks. majora Mieczysława Janasa i kapitana Feliksa Lipińskiego dla których zasadzono dęby katyńskie w 2010 roku.
Uczniowie starszych klas obejrzeli film pt. ,,Kapelani Golgoty Wschodu’’. Uwagę uczniów przykuwał wystawiony w szkole plakat ks. majora M. Janasa przygotowany na wystawę ,,Gdziekolwiek Cię poślą, pójdziesz…’’ który znalazł się wśród 10 wybranych kapelanów i umieszczony w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie.
Delegacja uczniów zapaliła znicze przy dębach katyńskich i uczestniczyła wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Zręcinie.

13 kwietnia 2023 roku Druhowie OSP w Świerzowej Polskiej wręczyli dyplomy i nagrody  laureatom gminnego etapu  STRAŻACKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO.

Wyróżnienia otrzymali:

W I grupie wiekowej – przedszkole
Helena Firlej,
Adam Firlej,
Julia Michalska

W II grupie wiekowej- klasy I-IV
Szymon Szklarski

III  grupie  wiekowej- klasy V-VIII
Igor Dominik

Happy easter Day. Easter eggs on wooden background. Greetings and presents for Easter Day celebrate time. Flat lay ,top view, copy space.

Zbliżające się Święta Wielkanocne uczciliśmy w naszej szkole w środę 05.04.2023r. występem artystycznym pt. „Malowane święta” oraz klasowymi śniadaniami wielkanocnymi. Uczniowie klasy II zaprezentowali kolorowy optymistyczny montaż słowno-muzyczny o wielkanocnych zwyczajach. Pani dyrektor złożyła uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom moc serdecznych życzeń pogody w sercu oraz rodzinnych spotkań w gronie najbliższych. Ciepłe słowa wszystkim przekazał również przedstawiciel SU, życząc świąt zdrowych, pogodnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

„Mam autyzm.
Mnie się nie leczy.
Mnie się uczy jak żyć w świecie do którego nie pasuję.
Terapie są moją nauką…
A Twoja miłość, tolerancja i akceptacja, to najlepsza terapia jaką możesz mi ofiarować.”

                                                                                              Chłopiec z Krainy Spektrum

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Symbolem solidarności z osobami w spektrum autyzmu i ich rodzinami jest kolor niebieski.

W naszej szkole obchody tego dnia zorganizowano 3 kwietnia. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Najmłodsi przedstawiciele społeczności szkolnej z niebieskimi balonami wybrali się na spacer po szkolnym korytarzu. Uczniowie klas 0 i I obejrzeli krótki film o autyzmie, następnie wykonali piękne niebieskie motyle. Na koniec zajęć dzieci z klasy I wspólnie z nauczycielami stworzyły gazetkę na temat autyzmu.

Dziękujemy za udział w akcji!!!

Dyplom

W Niedzielę Palmową 2 kwietnia 2023 r. członkowie Szkolnego Koła Caritas i Wolontariatu (21 osób) włączyli się – jak co roku – w akcje charytatywną „Pola Nadziei – bądźmy razem”. Była to już XXVI edycja tej szlachetnej akcji. Przy kościele parafialnym w Zręcinie wręczali kwiat żonkili – znak nadziei w opiece hospicyjnej oraz zbierali ofiary na funkcjonowanie hospicjum w Krośnie. Oddźwięk parafian był duży co potwierdziło po raz kolejny, że ludzie nie są obojętni na cierpienie drugiego człowieka. Uczniowie przez swoje zaangażowanie wykazali wielką wrażliwość i chęć pomocy ludziom chorym. Wszystkie zebrane ofiary zostały przekazane do Hospicjum Caritas w Krośnie przy ulicy Grodzkiej

28 marca zawodnicy z sekcji judo UKS „Jasiołeczka”, która działa w naszej szkole, zorganizowali pokaz swoich umiejętności dla uczniów klas 0-IV. Zaprezentowali część akrobatyczną: przewroty w przód i w tył, przerzuty bokiem, flik-flaki. Duże zainteresowanie i entuzjazm wzbudził pokaz padów, szczególnie tych, które zawodnicy wykonywali nad leżącymi osobami. Na koniec każdy z judoków zademonstrował swoje ulubione rzuty oraz odbyła się walka pokazowa.
W dniach od 27 do 28 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je ksiądz Piotr z Rymanowa. Zajęcia rekolekcyjne odbywały się w dwóch grupach wiekowych na sali gimnastycznej. Poprzez konferencję i różne metody aktywizujące ksiądz rekolekcjonista przypomniał nam prawdę o naszej ludzkiej słabości i grzechu oraz w jaki sposób rozwijać w sobie i wokół siebie dobro. Podkreślał rolę modlitwy i sakramentów oraz potrzebę współpracy we wspólnocie (rodzinnej, klasowej, szkolnej, parafialnej). Udział w tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych przygotował nas do lepszego przeżycia świąt wielkanocnych, które przed nami.

24 marca 2023r  grupa uczniów z klasy VI naszej szkoły pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej i Pana Artura Jasłowskiego uczestniczyła w pieszym rajdzie turystyczno – edukacyjnym,  przemierzając  trasę Świerzowa – Polska – Wrocanka- Niżna – Łąka.
Głównym celem rajdu było promowanie aktywnego trybu spędzania wolnego czasu oraz podziwianie piękna i zabytków najbliższej okolicy, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody.
O 8 rano uczniowie wyruszyli spod szkoły, podążając brzegami Jasiołki do starego klimatycznego kościółka we Wrocance, po którym oprowadził ich ksiądz, opowiadając o jego historii, no i o kulcie św. Rozalii.
Kolejnym punktem programu była wizyta w pasiece w Niżnej- Łące Eko Bałon i prelekcja na temat pszczelarstwa, pracy pszczelarza połączona z degustacją różnego rodzaju miodów: malinowych, różanych, leśnych, wielokwiatowych, spadziowych.
Największym powodzeniem cieszył się ten malinowy. Uczniowie po zakupieniu miodzików o ulubionych smakach wyruszyli w dalszą drogę – do stadniny konnej Pani Madzi Kafel. Tam  trafili na trening konny, po czym mogli z bliska zobaczyć i dotknąć koni, a nawet sobie na nich pojeździć.
Pani Madzia podzieliła się z nimi swoją pasją, ciekawie opowiadała i prezentowała  pupili. Wszyscy byli pod wrażeniem, a gwoździem programu było ognisko i pieczenie kiełbasek tuż przy wodach Jasiołki.
Wszyscy szczęśliwi  i uśmiechnięci wrócili do szkoły, pytając w drodze powrotnej  o następny rajd.
Bilans rajdu: 15 km pieszo, 22 tys. kroków. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości!

W czwartek 23 marca 2023 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Kolorowa skarpetka” zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Kolorowa skarpetka to symbol okazania szacunki i tolerancji. Konkurs adresowany był do przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej. W konkursie wzięło udział 37 dzieci. Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek.

Wyniki konkursu:

przedszkole:
I miejsce: Aleksandra Prętnik
II miejsce: Karol Czyż
III miejsce: Natalia Blicharczyk
Wyróżnieni zostali: Grzegorz Bochniak i Filip Mastej

klasy 0-IV
I miejsce: Mikołaj Delimata
II miejsce: Patrycja Smolik
III miejsce: Julia Pałys

Wyróżnienia otrzymali: Agata Kuca  i Mikołaj Leśniak.                                          

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do udziały w kolejnych konkursach.

Konkurs recytatorski „Maria Konopnicka i jej wiersze” odbył się 20 marca 2023 r. w naszej placówce. Do udziału zgłosiło się 17 dzieci z klas 0 – III. Celem konkursu była popularyzacja poezji naszej poetki z pobliskiego Żarnowca. Dzieci zaprezentowały recytatorskie uzdolnienia w różnorodnych tekstach np. „Stefek Burczymucha”, „Zima zła”, „Tęcza”, „Nasza Czarna Jaskółeczka”, „Ogródek”, „Pojedziemy w cudny kraj”. Komisja dokonała oceny biorąc pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację i ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii klas 0 – I:
I miejsce – Iga Zaremba, Jan Kranc
II miejsce – Wojciech Bochniak, Julia Pałys
III miejsce – Oskar Majewski, Julia Żółkoś, Aleksander Rowiński, Alicja Zakrzewska, Zuzanna Frydrych, Helena Majchrzak

W kategorii klas II – III:

I miejsce – Filip Święs,  Szymon Guzik
II miejsce – Lena Janiszewska, Maja Pigoń, Oliwia Pigoń
III miejsce – Mikołaj Leśniak, Justyna Łacińska

25 marca br. uczniowie naszej szkoły i zawodnicy UKS „Jasiołeczka” bardzo dobrze zaprezentowali się na Otwartych Mistrzostwach Judo Carpatia Cup. Zawody zorganizował klub ASW Judo Jasło, wzięły w nich udział kluby z Polski m. in. z Krakowa, Rzeszowa, Kielc, Tarnowa i zagranicy (Kosowa, Słowacji, Węgier). Michał Dubis wywalczył brązowy medal. Blisko podium była Martyna Faber, która zajęła V miejsce, a jej brat Natan Faber VII miejsce. Trenerem zawodników jest Piotr Drozd.received_786327106491798

Program Rekolekcji Wielkopostnych, które odbywać się będą w naszej szkole na sali gimnastycznej.

Poniedziałek 27 marca 2023:
8:45 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 0-4
9:30 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 5-8

Wtorek 28 marca 2023:
8:45 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 0-4
9:30 Spotkanie i nauka dla dzieci kl. 5-8

Dzieciom, które nie uczęszczają na religię będzie w tym czasie zapewniona opieka świetlicowa.

Pozostałe zajęcia w tych dniach będą odbywać się normalnie według planu lekcji!

23 marca br. na Kompleksie Boisk Sportowych uczniowie naszej szkoły wystartowali w Gminnych Indywidualno-Drużynowych Biegach Przełajowych. W zawodach wzięło udział 133 uczniów ze szkół podstawowych z naszej gminy. Drużynowo nasze dziewczęta z rocznika 2008, 2009 (Karina Pacek, Oliwia Adamik, Nadia Szmist, Julia Dereniowska, Martyna Faber) zajęły I miejsce i uzyskały awans do zawodów powiatowych. Indywidualnie awans wywalczył także Kacper Wilk, zajmując II miejsce. Gratulacje! Opiekunami uczniów są Bogusław Kościółko i Piotr Drozd.

Musical „Dwonnik z Notre Dame”, w którym była przepiękna, poruszająca do łez muzyka, gra świateł i cieni, kostiumy oraz scenografia wprowadzała 75 dzieci z kl. 0-III w wyjątkową opowieść. Wzruszająca historia legendarnego samotnika Quasimodo i prześladowanej Esmeraldy ukazała prawdziwe piękno i szlachetność ukrytą pod maską brzydoty. Dzieci żywo reagowały na wiele momentów ukazanych w musicalu. Jednak najważniejszym przesłaniem dla oglądających była przyjaźń i akceptacja drugiego człowieka bez względu na to kim jest i jak wygląda.

21 marca 2023 r. w krośnieńskim „Mechaniku” odbył się finał X edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. W finale konkursu brało udział 132 uczniów z 42 szkół podstawowych województwa podkarpackiego.
Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów wyłonionych w szkolnych eliminacjach. Byli to Dawid Czup, Bartłomiej Lech oraz Michał Liana.
Konkurs był objęty honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna. Został również wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Zawody składały się z trzech etapów. Pierwsza część to test jednokrotnego wyboru, za który można było uzyskać maksymalnie 30 punktów. W drugiej części uczniowie rozwiązywali praktyczne zadaniami, za które również mogli uzyskać w sumie 30 punktów. Część trzecia to jazda na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy samochodem, gdzie punktowanych było 20 najlepszych czasów. Niestety w tym roku naszym uczniom nie udało się zająć miejsc na podium. Mamy nadzieję, że za rok będzie lepiej i wrócimy do walki o punktowane miejsca!

Co roku, na świecie obchodzony jest Dzień Wody. Celebrujemy go także my – społeczność szkoły podstawowej w Świerzowej Polskiej podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. W ramach obchodów członkowie SK Ligi Ochrony Przyrody wraz z opiekunkami przygotowali audycję poruszającą tematykę wodną. Po audycji uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek tym życiodajnym płynem jakim jest woda. Cała społeczność szkolna chętnie skorzystała z okazji i przyłączyła się do akcji zaproponowanej przez SK LOP.

Informujemy, że w najbliższy czwartek 23 marca br. odbędzie się wywiadówka.
Serdecznie zapraszamy rodziców do szkoły na godzinę 16:00

Członkowie SK LOP wzięli udział w konkursie „Ekolog na 5”. Pytania dotyczyły wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Ekologiem na 5 okazał się Maksymilian Pytlarz, który zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęli uczniowie: Maja Rogala, Nadia Lech oraz Szymon Prętnik. Trzecie miejsce przypadło Michalinie Majchrzak. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, pozostali nagrody pocieszenia.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

                                                                                     Opiekunowie  LOP

Wyniki rekrutacji podaje się do publicznej wiadomości, podając imię i nazwisko kandydata oraz adnotację, czy został przyjęty czy nieprzyjęty do danej placówki. Listy takie są umieszczane w widocznym miejscu, w siedzibie danego publicznego przedszkola, szkoły, czy innej placówki.

Jedynie podczas pandemii listy można było publikować w Internecie – zgodnie przepisami wydanymi na podstawie specustawy ws. koronawirusa ─ wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów, o których mowa w art. 158 ust. 1 i 3 Prawa oświatowego, podaje się do publicznej wiadomości także na stronach internetowych tych jednostek. W ocenie UODO nie jest natomiast dopuszczalne publikowanie tych  list na portalach społecznościowych czy fanpage’ach placówek oświatowych. UODO jednak zaleca, aby korzystać z form komunikacji elektronicznej i indywidualnie informować kandydata i jego rodziców o wynikach przeprowadzonej rekrutacji. Jednocześnie w ocenie UODO, po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, należy usunąć listy przyjętych kandydatów ze strony internetowej i zamieścić je na tablicy ogłoszeń w placówce.

W związku z powyższymi informacjami lista dzieci przyjętych do przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz lista uczniów przyjętych do klasy pierwszej zostaną umieszczone w widocznym miejscu w siedzibie placówki.

Szkoła będzie również kontaktować się telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej z rodzicami dzieci/uczniów zakwalifikowanych i przyjętych do naszej szkoły/przedszkola.

katyn - plakat

„To, co możesz uczynić, nie jest tylko maleńką kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co nadaje znaczenie Twojemu życiu”.
                                                                                                                   A. Schweitzer

Życzliwość łączy ludzi, jest to wartość wspólna dla wszystkich kultur i społeczeństw. Jest to rozpoznanie naszej naturalnej wrażliwości. Kiedy pomagasz potrzebującym, to tak, jakbyś pomógł całej ludzkości naraz. Może dlatego po akcie dobroci odczuwamy rzekę radości płynącą w naszych żyłach. Stajemy się lżejsi i szczęśliwsi, bo dobrze jest być miłym, pomocnym i wrażliwym!!!
I Tacy właśnie jesteśmy. Nasza szkoła: dzieci, uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy kolejny już raz włączamy się w akcję charytatywną, tym razem „Dla Antosia”.

Antoś Płócieniczak ma 4 latka, mieszka w Wietrznie i jest bardzo chory. Cierpi na wrodzoną chorobę Hirschprunga. Przeszedł już kilka operacji, m.in. operację wyłonienia stomii, z którą żyje do dziś, stracił ponad 50% jelita grubego. Chłopiec bardzo cierpi, jest ciągle hospitalizowany. Jedyną szansą na powrót do normalnego życia jest kosztowne leczenie w USA w szpitalu Lurie w Chicago, gdzie pierwsza wizyta została wyznaczona na 27 kwietnia tego roku.

Nie pozostajemy obojętni na los tego dziecka i organizujemy w naszej szkole tygodniową akcję charytatywną, do której włączeni zostaną nasi uczniowie zrzeszeni w wolontariacie, przeprowadzając zbiórkę wolnych datków. Prosimy również o przyłączenie się do akcji rodziców dzieci przedszkolnych. Puszka będzie wystawiona w przedszkolu przed szatnią młodszych dzieci.

Zbiórka będzie przeprowadzona również podczas wywiadówki 23.03.2023 r. Wpłat można dokonywać również przez Internet – link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/antos-plocieniczak

Wierzymy we wrażliwe serca naszych nauczycieli, uczniów i rodziców. W imieniu rodziców Antosia prosimy o wsparcie finansowe, bo jedynie to może pomóc chłopcu w odzyskaniu pełni życia. Człowiekowi do szczęścia potrzebny jest drugi człowiek. Pamiętajmy o tym! Uczmy nasze dzieci wrażliwości, empatii, bo dobro wraca!

Z góry dziękujemy!
Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.

DLA_ANTOSIA

Czerpiąc inspiracje z książki M. Konopnickiej pt.: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” – 36 uczniów klas 0-5 wzięło udział w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. W konkursie wyróżniono 10 prac w trzech kategoriach.
Są to:
Kategoria I – klasy 0-1

  1. Florian Malik
  2. Aleksander Rowiński
  3. Alicja Zakrzewska, Filip Zuzak

Kategoria II – klasy 2-3

  1. Zofia Gazda
  2. Anna Malik
  3. Maja Pigoń, Szymon Guzik

Kategoria III – klasy 4-5

  1. Amelia Hejnar
  2. Julia Jaskulska

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

„Podziwu godna liczba Pi” będąca tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, ma promować matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby π.

We wtorek, 14.03.2023r., obchodziliśmy „Dzień liczby Pi”. Z tej okazji odbył się konkurs „Portret liczby Pi”, który polegał na przedstawieniu liczby Pi w formie plakatu lub modelu przestrzennego. Wyniki konkursu:

I miejsce: Julia Jaskulska kl. V
II miejsce: Igor Dominik kl. VI
III miejsce: Julia Ciereszyńska kl. VI oraz Szymon Szklarski kl. IV.

Uczniowie naszej szkoły rozwiązywali  Π-doku, krzyżówki matematyczne, w których ukryta została ludolfina a także szukali wyrazów z sylabą „pi”.

Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.

10 marca 2023 roku w Zespole Szkół w Zręcinie odbyła się II edycja Wojewódzkiego Konkursu IGNACY ŁUKASIEWICZ – POLSKI PROMETEUSZ. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów: Michał Dubis i Igor Dominik. W przygotowaniach do konkursu uczestniczyła jeszcze jedna uczennica, która z przyczyn zdrowotnych nie wzięła w nim udziału. Konkurs składał się z testu wiedzy opartego na zaproponowanej przez organizatora literaturze. Uczniowie reprezentujący szkoły podstawowe z terenu naszego województwa wykazali się ogromną wiedzą i solidnym przygotowaniem.
Niezwykle miło nam poinformować, że uczeń klasy piątej naszej szkoły Michał Dubis został laureatem tego konkursu. Opiekę nad przygotowaniem Michała sprawował pan Krzysztof Krężałek. Zarządzeniem Podkarpackiego Kuratora Oświaty konkurs Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2022/2023, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników uczniowie wysłuchali koncertu organowego w Kościele Parafialnym w Zręcinie, którego patron tego konkursu był współfundatorem, a także zwiedzili Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. I mimo, że jego ranga, w porównaniu z minionymi okresami, znacznie spadła, co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta, w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet.

Dzień Kobiet – dlaczego jest taki ważny?
Jak pisał Rubén Darío, bez kobiet życie jest zwykłą prozą. Z drugiej jednak strony, kobiety są czymś więcej niż tylko poezją… Jesteście w każdym miejscu, tworzycie życie i wydajecie je na świat, wychowujecie, osuszacie cudze łzy, inspirujecie, leczycie smutki życia i złamane serca. Prawda jest taka, że bez Was kobiet świat stanąłby w miejscu i z niego nie ruszył i to właśnie stanowi przyczynę, dla której upamiętnia się Was 8 marca.” Tymi słowami Pan Wicedyrektor zwrócił się do damskiej części publiczności.

Tego dnia w naszej szkole już od rana panowała świąteczna atmosfera, unoszący się zapach kwiatów przypominał Wszystkim o tym wyjątkowym dniu. Przed południem odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział uczniowie klas 4-8 pod opieką Pań: Agnieszki Sząbary, Małgorzaty Jakubowskiej, Agaty Samborowskiej – Zajdel, Anny Dubis, prezentując swoje ukryte talenty. Śpiew, taniec wywarł na Wszystkich miłe wrażenie, a nagrodą były gromkie brawa.

Na koniec Pan Wicedyrektor, w imieniu męskiej społeczności, na ręce Pani Dyrektor złożył piękne życzenia:
„Wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze, by w każdym dniu roku uśmiech na Waszej twarzy gościł tak samo często jak dzisiaj. By każdy kolejny dzień był pełen miłości. By otaczali Was tylko życzliwi i kochający ludzie, a to, o czym marzycie, było na wyciągniecie dłoni. Wasze ciepło, troskliwość, delikatność i ogromna siła, z jaką pokonujecie wyzwania zasługują na słowa uznania i największego szacunku. To dzięki Wam świat staje się lepszy, a słowo „dom”, „rodzina” i „miłość” nabierają znaczenia.
Bądźcie zawsze szczęśliwe, złym losom nieznane, przez wszystkich kochane… ”

Do życzeń dołączył się  również  Przewodniczący Szkoły, który w imieniu Samorządu Uczniowskiego poczęstował wszystkie Kobiety pysznymi czekoladowymi muffinkami.

Po południu, na prośbę Pań z KGW w Świerzowej Polskiej, nasza młodzież, jak co roku, uświetniła swoim występem ich świąteczne spotkanie. Uczniowie byli zadowoleni, że mogli zaprezentować swoje talenty w tak zaszczytnym gronie. Brawa, podziękowania i słodki upominek były dla nich wisienką na torcie.

Już od ponad 10 lat, co roku 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nasza Szkoła również brała udział w obchodach tego święta.
„Żołnierze Wyklęci” do końca życia pozostali wierni złożonej przysiędze. Swoją postawą dawali świadectwo męstwa oraz niezłomnej postawie patriotycznej. Toczyli walkę z imperium sowieckim. Ci, którym udało się przeżyć, przez pół wieku żyli z piętnem bandytów, podpalaczy czy faszystów. Na przekór staraniom komunistycznych władz, to właśnie Oni stali się Posłańcami polskiej Niepodległości.
Uczniowie z powagą odsłuchali specjalnie przygotowanej audycji o „Żołnierzach Wyklętych”. Dodatkowo powstała  gazetka, mająca na celu przedstawienie najważniejszych sylwetek oraz wydarzeń związanych z bohaterami tego dnia.
Zarówno audycja jak i gazetka przyciągnęły uwagę uczniów, ale co najważniejsze uwrażliwiły ich oraz rozpaliły w nich ogień patriotyzmu.

wykleci

25 lutego na hali TS Wisła Kraków  uczniowie naszej szkoły Martyna Faber i Michał Dubis wystartowali w X Memoriale Judo Pawła Pytlińskiego. W turnieju wzięło udział blisko 500 zawodników z 50 klubów z Polski. Były to pierwsze w tym roku zawody dla zawodników z młodszych kategorii wiekowych, w których uczniowie wzięli udział. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym. Po trudnych i ciężkich walkach Michał zajął III miejsce. Martyna startowała w nowej, wyższej kategorii wagowej i nie udało jej się przebrnąć walk eliminacyjnych. Gratulacje dla uczniów za serce do walki, a zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Trenerem zawodników jest Piotr Drozd.

W dniu 23.02.2023r. na naszej hali sportowej odbyły się zawody sportowe z cyklu igrzysk dzieci w mini piłce siatkowej dla dziewcząt i chłopców. Przybyły na te rozgrywki trzy szkoły z naszej gminy SP Kopytowa, SP Zręcin i gospodarze zawodów ZS w Świerzowej Polskiej. Zawody rozegrano wg kalendarza imprez sportowych i systemem każdy z każdym. Mecze rozegrano do dwóch wygranych setów i zgodnie z wylosowaną kolejnością.

I miejsce SP Kopytowa – awans do zawodów powiatowych, zarówno dziewczęta jak i chłopcy
II miejsce ZS w Świerzowej Polskiej w kategorii dziewcząt i chłopców
III miejsce SP w Zręcinie

Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów na kolejnych etapach!

Być jak Ignacy – kolejne spotkania Złotych odkrywców pod czujnym okiem opiekunów: p. Krzysztofa Krężałka oraz p. Beaty Malik. Celem spotkań jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Uczniowie zdobywają ciekawą wiedzę dzięki licznym doświadczeniom. Podczas ostatnich spotkań dowiedzieliśmy się jakie siły fizyczne występują w przyrodzie, co to jest siła tarcia, siła odśrodkowa oraz ciśnienie. Zainteresowaliśmy się również tematyką komunikacji międzyludzkiej. Dowiedzieliśmy się jak być dobrym słuchaczem i mówcą, dlaczego warto być asertywnym oraz jak czytają osoby niewidome.

14 lutego – obchodzimy nie tylko święto zakochanych, ale również Dzień Chorego na Padaczkę. Dzień ten ma na celu promocję wiedzy o tej chorobie, a zwłaszcza o sposobach udzielania pomocy osobie potrzebującej. W ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” uczniowie klasy III zapoznali się z tą chorobą oraz dowiedzieli się jak postępować podczas napadu epileptycznego. Po obejrzeniu krótkiego filmiku, w którym zobaczyli jak udzielić pierwszej pomocy w razie ataku, uczniowie samodzielnie przećwiczyli pozycję boczną bezpieczną.

Ostatnio nasza świetlica zamieniała się w małe laboratorium chemiczne. Przekonaliśmy się, że wystarczy tylko woda, ocet i soda żeby stworzyć ciekawe reakcje.
Wykonaliśmy następujące doświadczenia:
– wulkan
– rosnący balon
– szklanka wody do góry nogami
– uciekający pieprz.
Zajęcia te spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem wśród uczniów.

20 lutego 2023 r. odwiedził naszą szkołę ksiądz biskup Stanisław Jamrozek. W imieniu zebranej całej społeczności szkolnej wyjątkowego Gościa powitała pani dyrektor Małgorzata Frączek. W powitaniu powiedziała między innymi: „Wizyta tak zacnego Gościa zdaje się być szczególnie istotna, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Nie bez znaczenia jest rola Kościoła w naszym życiu, w życiu całej społeczności szkolnej. Każdy młody człowiek potrzebuje miłości i akceptacji, potrzebuję czyjegoś wsparcia, również duchowego. Nauczycielom również potrzebny jest kodeks wartości, na którym mogą opierać swoje działania wychowawcze”. Po słowach powitania uczniowie działający w Szkolnym Kole Caritas i Wolontariatu oraz klasa III przedstawili program poświęcony misjonarzowi naszych czasów świętemu Janowi Pawłowi II. Następnie głos zabrał ksiądz biskup, który wspominał swoje lata szkolne oraz zachęcał do dobrego wykorzystania okresu dorastania i dojrzewania, przez aktywne zaangażowanie w życie szkoły i Kościoła. Na zakończenie uczniowie podziękowali za odwiedziny wręczając bukiet kwiatów. Po oficjalnym spotkaniu pani dyrektor oprowadziła księdza biskupa po szkole opowiadając o jej historii i obecnej działalności. Przy pożegnaniu biskup Stanisław dokonał wpisu do kroniki szkolnej. Było nam bardzo miło spotkać się z tak szczególnym Gościem.

15 lutego 2023 r. odbył się szkolny konkurs matematyczny dla klas II-III „Magiczne kwadraty”. Uczestniczyło w nim pięciu uczniów z klasy II i pięciu uczniów z klasy III. Wszyscy mieli do wykonania w ciągu 40 minut osiem (kl. II) lub dziesięć (kl. III) zadań, polegających na uzupełnieniu kwadratów matematycznych, nazywanych magicznymi, ponieważ we wszystkich rzędach pionowych i poziomych zawierają cyfry tworzące tę samą sumę. Trzeba wykazać się spostrzegawczością i biegłym dodawaniem w pamięci, aby sprostać temu zadaniu. Pierwsze miejsce zdobył Bartosz Liwosz kl. II, drugie – Mikołaj Prajzner kl. III, trzecie – Nikola Szkudlarek kl. II. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i książkami przyrodniczymi. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe gadżety i gratulacje od p. dyr. Małgorzaty Frączek oraz organizatorki konkursu p. Doroty Szydło.

W Zespole Szkól w Świerzowej Polskiej odbyła się akcja „Paczuszka dla Maluszka”, która zakończyła się 3 stycznia 2023r. Zebrane pod choinką w przedszkolu i szkole artykuły higieniczne zostały przez powołaną komisję posegregowane i przeliczone. Sporządzony i podpisany protokół przekazania wraz z darami zawieziono potrzebującym. Miejscem przekazania darów był Dom Pomocy Społecznej dla dzieci w Starej Wsi.
Cieszymy się, że w tym trudnym czasie, w którym się znaleźliśmy chcemy nieść iskierkę radości i dobra tym, którzy potrzebują pomocy.

Opiekunowie SK PCK

Tradycja tłustego czwartku sięga czasów pogańskich. Był to dzień, kiedy świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Za dawnych lat ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Dopiero około połowy XVI w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one jednak nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek albo migdał. Ten, który trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.
Aby tradycji stało się zadość, tłusty czwartek świętowaliśmy 16.02.2023 r. również w naszej szkole. Akcję zawdzięczamy Radzie Rodziców, która była inicjatorem i fundatorem pączków dla dzieci z Zespołu Szkół w Świerzowej, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Pyszne pączki pochodziły z Piekarni Macieja Muni w Krośnie. Serdecznie dziękujemy!

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany Walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. 
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunów, tradycyjnie zorganizowano „Pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców.
W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code – ubrania w kolorze czerwonym, a szkolny korytarz udekorowano w barwach zarezerwowanych dla Dnia Zakochanych.
SU zorganizował również konkurs plastyczny na  „Najpiękniejsze serce walentynkowe”, w którym uczniowie chętnie wzięli udział. Jury wybrało najpiękniejsze prace:

I miejsce – Igor Dominik oraz Julia Ciereszyńska
II miejsce – Patrycja Smolik oraz Roksana Wilk
III miejsce – Oliwier Brański, Oliwia Pigoń oraz Maja Pigoń

Laureaci oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.

14 lutego odbyła się również zabawa taneczna dla uczniów klas 0-III, którą poprowadziła pani animatorka.  Następnie uczniowie mogli poczęstować się słodką muffinką oraz napojem zasponsorowanym przez Radę Rodziców. Po południu odbyła się dyskoteka dla starszych uczniów szkoły – klas IV-VIII, podczas której społeczność szkolna bawiła się na sali gimnastycznej. W czasie dyskoteki nie zabrakło dobrej muzyki, tańca i uśmiechu. Chętni uczniowie mogli również skorzystać z bufetu przygotowanego przez SU oraz napojów sponsorowanych przez Radę Rodziców.
Trzeba podkreślić, że zarówno starsi jak i młodsi uczniowie naszej szkoły bawili się wyśmienicie. Obecnie nie pozostaje nam nic innego jak z niecierpliwością czekać na następne szkolne Walentynki!

Dnia 14 lutego w naszej szkole uczniowie klas 0 – III mieli okazję na odrobinę szaleństwa i taneczne podrygi podczas karnawałowej zabawy walentynkowej. Dzieci przyszły do szkoły pięknie i bardzo ciekawie przebrane. Ich stroje wzbudzały podziw rówieśników i nauczycieli. Zabawa przy muzyce przeplatana była tańcami ZUMBY i konkursami sprawnościowymi. Zwycięzcy otrzymywali pamiątkowe pieczątki, a na koniec każdy uczestnik imprezy dostał malutki upominek. Zabawa trwała 2 godziny, następnie uczniowie udali się do klas, gdzie każdego czekał poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Dziękujemy!
Karnawałową zabawę walentynkową możemy zaliczyć w poczet bardzo udanych imprez szkolnych. Przyczyniły się również do tego panie animatorki, które porywały dzieci do zabawy, udziału w konkursach oraz do tańca. Radości i uśmiechu było wiele.

14 lutego w naszej szkole miał miejsce Walentynkowy Turniej Szachowy, w którym udział wzięło 6 uczennic, Nadia Szmist, Oliwia Adamik, Iga Fafuła i Kornelia Dobosz z klasy VIII oraz Alicja Kisiołek i Michalina Majchrzak z klasy VI.  Ponadto w turnieju udział wzięło 10 uczniów Dawid Czup, Bartłomiej Lech, Szymon Prętnik, Kacper Wilk i Bartosz Zuzak z klasy VIII, Franciszek Kucza z klasy VII oraz Tymoteusz Prajsnar, Mateusz Turek, Łukasz Wierdak i Gabriel Zuzak z klasy VI.
Wszyscy uczestnicy oraz uczestniczki rywalizowali ze sobą grając systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund w czasie 2 x 10 min na partię w bardzo przyjaznej atmosferze fair play. Oczywiście jak to w sporcie bywa, emocje czasem brały górę, ale wszystko odbywało się w miłej, walentynkowej atmosferze.
Na wyróżnienie zasługują nasze Szachistki, które na równi rywalizowały z chłopakami, a co niezmiernie cieszy, to fakt, że było aż 6 uczestniczek. To pierwszy raz kiedy turniej szachowy wzbudził takie zainteresowanie żeńskiej części naszej społeczności szkolnej…mamy nadzieję, że nie ostatni.
Po dość emocjonujących rozgrywkach większość miejsc na podium zajęli uczniowie klasy VI, i tak wyniki prezentują się następująco:

I miejsce Mateusz Turek, kl. VI,
II miejsce Szymon Prętnik, kl. VIII,
III miejsce Tymoteusz Prajsnar, kl. VI.

Wszyscy zawodnicy na podium otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne walentynkowe upominki oraz słodkości, które wręczyła pani Dyrektor Małgorzata Frączek. Pozostali zawodnicy i zawodniczki otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne walentynkowe upominki.
Wydaję się, że Walentynkowy Turniej Szachowy świetnie wpisał się w nasze szkolne rozgrywki i już na dobre pozostanie w naszym szkolnym „szachowym kalendarzu”.

 

 

 

13 lutego 2023 r. kasy 0-III uczestniczyły w warsztatach „Pszczoły nasi mali przyjaciele” prowadzonych przez mistrza pszczelarstwa. Dzieci zobaczyły jak wygląda pszczelarz podczas pracy przy ulu. Dzięki specjalnie przygotowanemu i bezpiecznemu dla uczestników ulikowi dzieci przyglądały się pszczołom i ich królowej. Każdy uczestnik spotkania wykonał wg instrukcji prowadzącego pamiątkową święcę z węzły pszczelej. Uczniowie otrzymali również pamiątkowe naklejki i dyplomy młodego pszczelarza. Bardzo nam się to wszystko podobało!

Uwaga!!!
Ogłaszamy konkurs na logo dla naszego Szkolnego Koła Turystyczno- Krajoznawczego ,,Świerzowscy Rajdowcy” . Logo stanie się symbolem identyfikującym nasze koło turystyczne.
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.

Projekt logo powinien zawierać:

– nazwę koła: SKKT-PTTK ,,Świerzowscy Rajdowcy”

– nazwę naszej szkoły (Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej lub ZS w Świerzowej Polskiej)

– grafikę kojarzoną z turystyką lub przyrodą, która będzie stanowić tło dla logo,

– logo powinno być ujęte w koło.

Na Wasze prace czekamy do 10.02.2023r.

Zgłoszenie prac następuje poprzez przesłanie plików graficznych o dużej rozdzielczości na adres mailowy: beata.malik@poczta.onet.pl 🙂 

Na podstawie Uchwały Rady Gminy Chorkówka oraz Zarządzenia Wójta Gminy Chorkówka Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej przy ul. Szkolnej 31 od 13 do 21 lutego 2023 r. do godz. 15:00. Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej.
Na życzenie zainteresowanych rodziców istnieje możliwość zapoznania się z bazą przedszkola i szkoły po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu spotkania z dyrektorem Zespołu Szkół.

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!!!

Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI

Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. 31 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klasy 0 zaprosiły swoich Dziadków, aby w szczególny sposób podziękować im za to, że są. W ich myślach towarzyszą im w chwilach szczęścia i wtedy, gdy potrzebują rad. Od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi klasy.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Frączek, która przywitała zebranych gości i złożyła gorące życzenia. Następnie Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tę uroczystość.
W wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwości i zrozumienie. Dzieci podarowały Dziadkom laurki życząc:
A – abyś zawsze była/był uśmiechnięta/y…
B – by troski Cię omijały…
C – ciepłych uśmiechów…
D – dużo zdrówka…
E – ekstra humoru…
F – fantastycznych przeżyć…
G – gości od święta…
H – herbaty z cytrynką…
I – i jeszcze…
J – jak najmniej zmartwień…
K – kochających wnuków…
L – lotów wysokich…
M – miłości…
N – nieprzemijającej urody…
O – odrobinkę szaleństwa…
P – pysznego ciasta…
R – radości…
S – sukcesów wszelkich…
T – tylko miłych dni…
U – ulubionej książki do poduszki…
W – wyjątkowych ludzi dookoła Ciebie…
Z – zostań z nami na 100 lat!!!!
To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Nasza szkoła podobnie jak wiele innych polskich szkół (ponad 10,5 tys.) brała udziała w programie lojalnościowym „Szkoły pełne talentów”, który został oparty na znanej formule benefitów za zrobione zakupy. Za produkty kupione w Lidlu od września do listopada br. można było zdobywać vouchery – „talenciaki” – które następnie klienci mogli przekazywać do szkół, które z kolei mogły wymieniać „talenciaki” na pomoce naukowe.
Nasza szkoła zebrała 1580 „taleciaków”. Zgromadzone vouchery wymieniliśmy na cztery zestawy klocków edukacyjnych MASZYNY SŁONECZNE pozwalające zbudować aż 22 różnych modeli maszyn napędzanych energią słoneczną. Te rozbudowane zestawy kloców pozwalają nie tylko rozwijać zdolności manualne dzieci ale poruszają przy tym tematykę edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję i przynosili do szkoły vouchery lub rejestrowali je bezpośrednio na stronie programu!!!

bezpieczne ferie

13 stycznia 2023 r. roku odbyła się wycieczka klasy VI, pod opieką nauczycieli p. Małgorzaty Jakubowskiej i p. Artura Jasłowskiego do Muzeum Historycznego w Sanoku i na Lodowisko ARENA Sanok. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Galeria Zdzisława Beksińskiego.
W muzeum mieści się ponad 20 tysięcy eksponatów – znajdują się tu bezcenne kolekcje sztuki o wyjątkowej na skalę europejską wartości, dlatego też jest określane jako jedno z najcenniejszych muzeów w Polsce. Zbiory mieszczą się w zamku położonym na stromej skarpie, z której rozciągają się widoki na Sanok.
Największa na świecie – licząca około 600 prac-ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Wystawa prezentuje prace na gruncie abstrakcji. Uczniowie mogli podziwiać dzieła Mistrza, jego niecodzienny sposób myślenia i tworzenia.
Mimo, że jego tajemnicze i niekiedy mroczne dzieła wzbudziły nasze najróżniejsze emocje, to wszyscy jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, iż mogliśmy poznać lepiej tę ciekawą postać. Polecamy wszystkim odwiedzenie tego muzea, z góry uprzedzając, że nie są to optymistyczne prace i wizje reżyserowanej rzeczywistości. Dzięki uprzejmości pani przewodnik mogliśmy również zajrzeć na  salę z wystawą ikon, która należy do najbogatszych w regionie.
Następnie udaliśmy się na główną atrakcję naszej wycieczki, czyli LODOWISKO. I jak każdy, kto miał okazję jeździć na łyżwach, bawiliśmy się świetnie. Niektórzy założyli łyżwy po raz pierwszy i za naukę utrzymania się na nich musieli zapłacić niejednym upadkiem. Część łyżwiarzy była na lodowisku już kolejny raz i z politowaniem patrzyła na wyczyny akrobatyczne kolegów. Tak było tylko na początku, bo po kilkunastu minutach prawie każdy, lepiej lub gorzej, poruszał się po tafli lodu bez przewrotki. Na szczęście wszyscy wyszli z tej atrakcji cali.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do restauracji Mc’Donalds i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

12 stycznia 2023r. w sali Centrum Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Naszą szkołę pięknie zaprezentowali uczniowie – laureaci konkursu szkolnego: Jan Kranc i Florian Malik z klasy „0”, Alan Buczyński z klasy IV i Martyna Faber z klasy VIII.
Uczniowie Jan Kranc i Florian Malik śpiewający w duecie, w swojej kategorii  zdobyli II miejsce a Alan Buczyński w kategorii klas IV – VI również zdobył II miejsce.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.  Serdecznie gratulujemy!!!

12 stycznia 2023 r. odbyło się wręczenie nagród uczniom, którzy wykonali prace przestrzenne i płaskie w szkolnym konkursie plastycznym „DOBRE ANIOŁY”.

Za prace przestrzenne wyróżnienia i nagrody otrzymali:
Milena Gajewska
Alicja Zakrzewska
Patrycja Smolik
Oliwia Pigoń
Maja Pigoń
Rozalia Niziołek
Gabriela Wierdak
Jakub Wójtowicz

Za prace płaskie dyplomy i drobne upominki dostali:
Julia Żółkoś
Maja Zielińska
Zosia Silwanowicz
Mikołaj Leśniak
Natalia Szydło
Jessica Foremny
Julia Staroń
Filip Zuzak

Wszystkim, którzy brali udział w konkursie gratulujemy i dziękujemy!

Ferie_2023

zabawa

9 stycznia br. w Muzeum Historycznym – Pałacu w Dukli,  odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Spośród ponad stu szopek bożonarodzeniowych, komisja konkursowa wybrała najciekawsze i najbardziej oryginalne prace. Wręczone zostały dyplomy i nagrody. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

W Gminie Chorkówka – w  kategorii kl. I-III
wyróżnienie otrzymała: Nadia Wójtowicz i Maja Pigoń

Ponadto nagrodzone zostały dzieci, których szopki wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Stropkowie i Świdniku na Słowacji.

Wyniki konkursu w Świdniku:
I miejsce: Oliwia Pigoń

II miejsce: Anna Malik
II miejsce ex aequo: Zofia Gazda
III miejsce ex aequo: Dawid Kurcoń

Szopki bożonarodzeniowe, które zostały wybrane na Słowację, znajdują się tam na wystawach. W Muzeum w Dukli do końca stycznia można oglądać szopki wykonane przez uczniów m.in. z naszej gminy i szkoły (również Leny Janiszewskiej i Floriana Malika).
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział!

Tradycją naszej szkoły jest odbywający się corocznie SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK. W tym roku dzieci prezentowały wybrane przez siebie kolędy i pastorałki w oryginalnych opracowaniach i aranżacjach. W prezentacji wzięło udział 21 uczniów z klas 0-III. Komisja w składzie: pani Agata Samborowska, pani Małgorzata Pelczar i pani Beata Gefert wybrały najlepsze wystąpienia.

W kategorii klas 0-III

I miejsce Jan Kranc, Florian Malik (kl. 0) – pastorałka „Zaśpiewajmy mu”
II miejsce Maja Zielińska (kl. III) – „Pastorałka od serca do ucha”

W kategorii klas IV-VI

I miejsce Alan Buczyński (kl. IV) – pastorałka „Kołysanka dla Jezusa”
II miejsce Malwina Wilk
(kl. VI) – pastorałka „Szara kolęda”

W kategorii klas VII-VIII

I miejsce Martyna Faber (kl. VIII) – kolęda „Cicha noc”

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i gromkie brawa. W GMINNYM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK naszą szkołę reprezentować będą: duet Jan Kranc, Florian Malik, Alan Buczyński, Maja Zielińska, Martyna Faber. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

W najbliższy czwartek 12 stycznia br. o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie rodziców z nauczycielami podsumowujące pierwszy okres nauki.

Serdecznie zapraszamy!

Święta Bożego Narodzenia to szczególne święta. Wszyscy je uwielbiamy, bo pełne są radości, uśmiechu i spełnienia, dla niektórych momentem zadumy i wspomnień. Mają one ogromną moc oraz towarzyszy im wyjątkowa atmosfera. Tę magię świąt można było poczuć na zorganizowanej 22 grudnia – Wigilii szkolnej. To było wspaniałe spotkanie, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Przeżywaliśmy wspólnie Narodzenie Pańskie, bo przecież spędzamy ze sobą mnóstwo czasu i jesteśmy sobie bardzo bliscy. Zaplanowaliśmy wigilijny dzień w naszej szkole zgodnie z wcześniejszą tradycją. Każda klasa przygotowała swoją pracownię bardzo elegancko i nastrojowo. Całości dopełniły przepiękne dekoracje i stroiki wykonane przez uczniów i pracowników szkoły. Mogliśmy posłuchać pięknych, wprowadzających w świąteczny nastrój kolęd. Dzięki audycji przygotowanej przez uczniów kl. IV i V każdy mógł przypomnieć sobie na co, tak naprawdę, powinniśmy zwracać uwagę podczas Świąt Bożego Narodzenia. Stosownie na początku wieczerzy odczytany został fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Okolicznościowe przemówienie zakończone świątecznymi życzeniami wygłosiła Pani Dyrektor Małgorzata Frączek. Wspólnie odmówiono modlitwę, połamano się opłatkiem oraz złożono piękne życzenia. Panowała niezwykle miła, życzliwa, rodzinna atmosfera. Rozstając się, melodie wspólnie zaśpiewanych kolęd zanieśliśmy do naszych domów, by zanucić ją w okresie Świąt Bożego Narodzenia z naszymi bliskimi.

Życzenia

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego zimowa przerwa świąteczna trwa w szkołach od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.

15 grudnia 2022 roku Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej wraz z rodzicami zorganizował koncert połączony z akcją „Dla Radka” ucznia z klasy 7.
W przedświątecznej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia podczas koncertu, któremu towarzyszył kiermasz ozdób, stroików świątecznych oraz kwesta na rzecz chorego chłopca, mogliśmy poczuć magię świąt, wysłuchać pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu przedszkolaków i uczniów naszej szkoły, obejrzeć jasełka, które przygotowały wraz z uczniami z klasy IV Panie: Agnieszka Sząbara, Anna Dubis, Agata Samborowska – Zajdel oraz ksiądz Leszek Nawracaj.
Piękna scenografia, występ chóru szkolnego nadały uroczystości niepowtarzalnego uroku.
Pani Dyrektor Małgorzata Frączek w przemówieniu otwierającym tę niecodzienną uroczystość podziękowała Wszystkim, którzy włączyli się w akcję: uczniom, nauczycielom, rodzicom, wolontariuszom. Niezliczona ilość stroików i różnego rodzaju ozdób świątecznych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dochód ze sprzedaży, kwesty zostanie w całości przeznaczony na szczytny cel – pomoc Radkowi i jego rodzinie.
Święta Bożego Narodzenia to czas przepełniony magią wigilijnej nocy, czas przebaczania i miłości, okres wielu refleksji osobistych i pamięci o bliskich, a zarazem czas wesołego kolędowania i nadziei płynącej ze świadomości, iż Bóg stał się człowiekiem, „dzieląc z nami trudy i znoje”…
Jest to czas, w którym Wszyscy się jednoczą, zapominają o smutkach, ciesząc się każdą chwilą spędzoną w ciepłej domowej atmosferze.
Łamiąc się symbolicznie wigilijnym opłatkiem, pamiętajmy, że człowiekowi do szczęścia potrzebny jest drugi człowiek.
I my o tym pamiętamy, dostrzegając potrzeby drugiego człowieka – powiedziała Pani Dyrektor.
Tego typu akcje  uczą dzieci i  młodzież wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię.
Pamiętajmy, że dobro wraca ze zdwojoną siłą.

Dziękujemy i zapraszamy również na kiermasz przy kościele Parafialnym w Zręcinie w niedzielę 18 grudnia.

W dniu 13 grudnia w hali sportowej szkoły podstawowej w Szczepańcowej odbył się gminny turniej mini piłki koszykowej dziewcząt i chłopców. Były to Igrzyska Dzieci. W zawodach wzięły udział szkoły: ZS w Zręcinie, SP w Szczepańcowej i ZS w Świerzowej Polskiej.

Po bardzo wyrównanych meczach ostatecznie drużyny zajęły następujące miejsca:

Dziewczęta:
1. ZS w Zręcinie
2. SP w Szczepańcowej
3. ZS w Świerzowej Polskiej

Chłopcy:
1. ZS w Zręcinie
2. SP w Szczepańcowej
3. ZS w Świerzowej Polskiej

Gratulacje dla wszystkich drużyn a zwycięzcom życzymy sukcesów na rozgrywkach powiatowych.

plakat_dla_Radka_fb_str