Informujemy, że w dniach od 15 do 26 lipca 2024 r. sekretariat Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej będzie nieczynny!
Informujemy, że w dniu 3 lipca 2024 r. będą wydawane zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Zapraszamy absolwentów po odbiór zaświadczeń do sekretariatu szkoły w godz. od 10:00 do 13:00.
20 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród Wójta Gminy Chorkówka dla najzdolniejszych absolwentów z naszej gminy.
Z naszej szkoły nagrody otrzymali:
– Maciej Szydło,
– Maksymilian Pytlarz,
– Julia Dereniowska.
Wszystkim nagrodzonym ósmoklasistom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej nauce!
Harmonogram zakończenia roku szkolnego w piątek 21 czerwca:
8:00 – Msza Święta w kościele w Zręcinie (uczniowie uczestniczą w mszy pod opieką rodziców).
9:15 – Uroczysta akademia na sali gimnastycznej.
10:45 – Spotkania uczniów z wychowawcami w klasach – rozdanie świadectw.
11:20 – Uczniowie wychodzą ze szkoły do domu.
W tym dniu świetlica szkolna działa normalnie natomiast stołówka jest nieczynna.
14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy VII pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej, korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Katarzyny Dołęgowskiej ,udali się do Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach, aby uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu o wydźwięku historycznym – Gawędzie o Szarych Szeregach.
Piękna opowieść harcmistrza Krzysztofa Jakubca, kreatora Arsenału Pamięci z Łodzi, połączona z prezentacją multimedialną przeniosła nas w czasy II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i bohaterskich losów młodych chłopców, którzy zginęli w walce za naszą ojczyznę. Mowa tu o bohaterach książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Pan Krzysztof wnikliwie przedstawił nam ich tragiczny w skutkach los, skupiając się na ich postawach godnych podziwu i naśladowania, wzorcach, z których współczesna młodzież winna brać przykład. Oni, ale też ich rodziny zasługują na uznanie, odwaga, determinacja, patriotyzm, no i oczywiście przyjaźń, tego powinniśmy się od nich uczyć.
Dziękujemy Panu Krzysztofowi Jakubcowi za przekazanie nam ogromu wiedzy na temat bohaterów lektury, akcjach Małego Sabotażu oraz informacji o samym autorze. Na pewno to wykorzystamy w przyszłym roku na lekcjach języka polskiego i nie tylko. To, co usłyszeliśmy na długo pozostanie w naszych sercach.
Dziękujemy również Pani Dyrektor Katarzynie Dołęgowskiej za zaproszenie, przyjazną atmosferę i pyszny poczęstunek.
10 czerwca klasa VII pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej i Pana Artura Jasłowskiego wybrała się na pieszą wycieczkę w Beskid Niski, której celem była Grzywacka Góra – 567 m.n.p.m.
Udało nam się zdobyć ten zjawiskowo piękny szczyt wznoszący się ponad doliną Wisłoki, między Nowym Żmigrodem a Kątami i wejść na wieżę widokową, której konstrukcja wykonana z metalu jest bardzo stroma i trzęsie się na wietrze. Sporo wrażeń, piękne widoki dostarczały nam sporej dawki adrenaliny.
Wieża widokowa na szczycie Grzywackiej Góry została postawiona w 1999 r., a wieńczy ją Krzyż Milenijny. Cała konstrukcja ma ok 12 m. wysokości, a krzyż jeszcze 7 m. Budowa została sfinansowana z datków. Co ważne – wejście na wieżę jest bezpłatne.
Z wieży widać niezbyt wysokie okoliczne szczyty Beskidu Niskiego, w oddali majaczą Tatry, ale są dostrzegalne tylko dla turystów o sokolim wzroku lub z lornetkami.
Dodatkowo, obok wieży jest kaplica, zapewne odbywają się tu od czasu do czasu msze i miejsce na ognisko, z którego oczywiście skorzystaliśmy. Po tak ekstremalnej trasie i przeplatance pogodowej, z ciężkimi butami oblepionymi błotem, spoceni, zsapani, po przebyciu ponad 18 km, mogliśmy chwilę odpocząć, delektując się pyszną kiełbaską z ogniska.
W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. uczniowie klasy szóstej SP w Świerzowej Polskiej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę integracyjną do Krosna. Zabawa rozpoczęła się w klubie EuroGym, gdzie uczniowie zmagali się między sobą grając w kręgle. Grze towarzyszył wyśmienity humor i zdrowa rywalizacja. Po ukończonej zabawie podopieczni częstowali się smakowitą pizzą i napojami. W dalszej kolejności przeszliśmy na mini siłownię na świeżym powietrzu. Tam młodzież korzystała z dostępnych urządzeń tj. trampolina, równoważnia, drążek do podciągania się, orbitrek. Największym powodzeniem cieszył się jednak zjazd na tyrolce. Kolejnym etapem wycieczki był spacer na rynek w Krośnie gdzie uczniowie smakowali pyszne lody oraz granitę. Po orzeźwiającym deserku i w dobrych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną.
W dniach 6-7 czerwca zorganizowana została w naszej szkole akcja czytelnicza pod hasłem „CZYTANIE NA TRAWIE”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Mogli oni zasmakować relaksacyjnej formy kontaktu z książką w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody. Akcja ta miała bowiem na celu zachęcić dzieci do czytania książek podczas wakacyjnego odpoczynku. Dzieciom spodobało się czytanie w cieniu drzew więc mamy nadzieję, że chętniej będą sięgać po książkę w czasie wakacji.
Z wielką radością i dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa w Świerzowej Polskiej otrzymała tytuł Kustosza Pamięci Kapelanów Katyńskich!
Od czerwca 2020 roku, kiedy została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca naszego Rodaka – ks. mjr. Mieczysława Janasa, nasza szkoła włączała się w pielęgnowanie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Począwszy od przygotowania i zaprezentowania w kościele programu słowno-muzycznego, poświęconego tej postaci, przez każdorazowe wystawienie pocztu sztandarowego, podczas rocznic napaści ZSRR na Polskę oraz w czasie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia, jak również przez przygotowywanie audycji poświęconych tragicznym wydarzeniom 1940 roku.
To zaszczytne wyróżnienie zostało nam nadane przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich w dniu 13 kwietnia 2024 roku w Warszawie. Uroczystość wręczenia dyplomu nadającego ten tytuł miała miejsce 2 czerwca 2024 roku podczas uroczystości upamiętniających 5. rocznicę powstania Alei Pamięci Dębów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej. Dyplom wręczył przedstawicielom naszej szkoły Ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezwykłego sukcesu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz pielęgnowania pamięci historycznej.
Nasi uczniowie i zawodnicy UKS Jasiołeczka wystartowali 1 czerwca na Międzynarodowym Festiwalu Sportu w Jaśle. Większość młodych judoków debiutowała na zawodach i stanęła na podium.
Jagoda Gurgacz – I miejsce
Julia Staroń – I miejsce
Michał Dubis – II miejsce
Jan Kranc – II miejsce
Aleksander Rowiński – II miejsce
Karina Świętnicka – II miejsce
Szymon Staroń – II miejsce
Anna Malik – II miejsce
Mikołaj Kuźniarowicz – III miejsce
Agata Kuca – III miejsce
Oskar Rachwał – III miejsce
Nadia Wójtowicz – IV miejsce
Gratulacje dla wszystkich zawodników, szczególnie dla debiutantów, bo pokazali serce do walki!
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 31 maja (piątek) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów. Świetlica będzie pracować normalnie od 7:30 do 15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna!
„…Bo rodzina to miejsce, gdzie życie się zaczyna, a miłość nigdy nie kończy…”
W sobotę 25 maja 2024 r. na terenie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej było radośnie i kolorowo. Rada Rodziców wraz z Gronem Pedagogicznym i Pracownikami Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, już kolejny raz, zorganizowali Piknik Rodzinny. Impreza ta zgromadziła całą społeczność szkolną, przedszkolną, rodziców oraz mieszkańców naszej miejscowości. Piknik rozpoczął się o godzinie 14:30 powitaniem zebranych gości przez Panią dyrektor Małgorzatę Frączek oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Macieja Fabera. Przy ogromnym wkładzie rodziców wszyscy jego uczestnicy, nie tylko Ci najmłodsi, mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, np.: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, przejażdżka ciuchcią i quadami, obserwatorium astronomiczne, pokazy strażackie, zabawy z animatorem, gry dla dużych i małych na nowo wybudowanym placu zabaw na którym znajdują się szachy plenerowe, kręgielnia i mini park linowy. Rodzice zadbali również o pyszne przekąski i słodkości, z których można było skorzystać na przygotowanych stanowiskach gastronomicznych. Wszyscy mogli miło spędzić sobotnie popołudnie. Praktycznie każdy centymetr terenu przy Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej został zagospodarowany atrakcjami. Nie zabrakło jak zwykle pięknych występów uczniów szkoły podstawowej i dzieci przedszkolnych. Każda grupa przedszkolna i klasy 0-III zaprezentowały się w przygotowanych wierszach, piosenkach i układach tanecznych, które były dedykowane mamom w dniu ich święta. Uczniowie klas starszy również mieli możliwość wystąpienia na scenie w konkursie „Mam talent”. Wszyscy występujący otrzymali upominki. Następnie na scenie pojawili się zaproszeni goście. Mogliśmy podziwiać pokaz judo – UKS „Jasiołeczka” oraz występ podopiecznych studia tańca „Feel&Dance” i „Power Dance Studio”. Nie da się ukryć, iż uroczystość taka jak ta, niebywale integruje i umacnia rodzinę, ale także daje okazję do wspólnego spędzenia czasu i zbliża do siebie jej członków. Jesteśmy szczęśliwi, iż ten dzień cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz parasoli, ławek i namiotów. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i dobroczyńcom, dzięki którym odbyła się ta uroczystość. W śród sponsorów znaleźli się Firma Delta – producent wafli, Pani Joanna Kuźniarowicz – Cukiernia Lukresja, Pan Tomasz Święs sprzedaż i montaż klimatyzacji, Radny naszej miejscowości Pan Piotr Kozubal, Pan Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej, Państwo Wiesława i Jerzy Sajdak piekarnia Zręcin, Pan Piotr Lech cukiernia JoAsia, Pani Anna Składanowska oraz Pan Adam Rokitowski. Dziękujemy również wszystkim za przybycie, wspólną zabawę i ogrom pracy jaki włożyli Rodzice w organizację zabawy. Już teraz zapraszamy na kolejny Piknik Rodzinny w przyszłym roku.
W czwartek 23.05.2024 r. dzieci z klas 0-III odbyły wspaniałą i pełną przygód wycieczkę do „Wioski Indiańskiej” o tajemniczej nazwie „HOKKA HEY” położonej w malowniczej wsi Kunowa. Pomimo niepewnej pogody wszystkim uczestnikom wyjazdu dopisywały bardzo dobre humory. Dzieci mogły poczuć prawdziwą atmosferę indiańskiego życia. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: oglądanie oryginalnych namiotów Indian z regionu Wielkich Równin – Tipi, nauka tańców indiańskich, malowanie twarzy, krótka opowieść indiańska, przejażdżki na koniku, wyrabianie opasek na głowę. Dzieci zobaczyły zwierzęta w MINI ZOO, a w nim: kangura Bennetta, lamę, kozę karłowatą, miniaturowego jelonka i egzotyczne ptaki, które wzbudziły spore zainteresowanie. Po zakończonej zabawie uczestnicy wycieczki zjedli kiełbasę upieczoną na ognisku. Kunowa pożegnała nas bardzo radośnie pięknym słońcem. To była niezwykle udana wycieczka w otoczeniu malowniczej przyrody i czystego powietrza. Niezapomniane przeżycia pełne miłych wrażeń na długo pozostaną w naszej pamięci.
23 maja na KBS w Chorkówce odbyły się Gminne Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza. Ta coroczna impreza cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu uczestników. W tym roku także na zawody przyjechało ponad stu uczniów z całej Gminy. Naszą szkołę reprezentowało 21 zawodników z klas 4-8. Wszyscy walczyli dzielnie i dali z siebie wszystko. Na podium stanęli:
Michał Nabagło – 1 miejsce
Julia Dereniowska – 2 miejsce
Paweł Drozd – 3 miejsce
Gratulacje dla wszystkich!!!
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty kończy pierwszy etap edukacji, jest jego podsumowaniem. Dostarcza informacji na temat poziomu wiedzy i umiejętności, jakie uczniowie zdobyli w czasie trzech lat nauki w ramach edukacji wczesnoszkolnej.
22 maja 2024 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Tegoroczny sprawdzian przygotowany przez Wydawnictwo WSiP „Diagnoza z plusem”, składał się z 3 części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Uczniowie na rozwiązanie każdej części mieli 45 minut. W części polonistycznej uczniowie mieli do rozwiązania 13 zadań (11 zamkniętych i 2 otwarte), w części matematycznej 14 zadań (9 zamkniętych i 5 otwartych), a w części przyrodniczej 8 zadań (6 zamkniętych i 2 otwarte).
Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, napisali test. Mamy nadzieję, że jego wyniki okażą się zadowalające.
W najbliższy czwartek 16 maja br. odbędzie się ostatnia w tym roku szkolnym wywiadówka.
Zapraszamy rodziców do szkoły na spotkania z wychowawcami i nauczycielami w godzinach od 16:00 do 18:00.
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach 14-15-16 maja br. będą odbywać się egzaminy ósmoklasistów. Dla uczniów pozostałych klas są to dni wolne od zajęć. W wymienionych dniach szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla uczniów klas młodszych. Jednak ze względu na dobro ósmoklasistów i zapewnienie ciszy w szkole podczas egzaminów apelujemy do rodziców o pozostawienie dzieci w domach. Informujemy również, że w tych dniach stołówka szkolna będzie nieczynna.
A na tej fladze, biel i czerwień.
Czerwień to miłość, a biel serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.”

Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2 maja 2024 r. jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Świetlica szkolna będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka będzie nieczynna!
15 kwietnia uczniowie klas II i III uczestniczyli w Warsztatach Myślenia Wizualnego pt. „Ortografia z mazakiem”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypełniały kreatywne karty pracy. Była to ciekawa forma nauki. Dziękujemy pani Ula Lizak – Rozmowy Mamy Kurki Lizak – za interesujące zajęcia.
W szkole członkowie PCK, Caritasu i Wolontariatu przygotowali i zaprezentowali audycję upamiętniającą Ofiary bestialskiego mordu na polskiej inteligencji wiosną 1940 r.
27 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Uczniowie klasy II wystąpili w programie artystycznym pt. „Są takie święta” podczas którego przypomnieli nam tradycje i obyczaje wielkanocne. Z dużym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odgrywali scenki związane z Wielkanocą, wprowadzając widzów w niezwykły czas świąt. Nie zabrakło też niespodzianki w postaci lanej wody jako symbolu śmigusa-dyngusa.
Po prezentacji małych artystów głos zabrała pani dyrektor składając całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia.
Następnie ogłoszono wyniki międzyklasowego konkursu na pisankę wielkanocną organizowanego przez Samorząd Uczniowski i wręczono słodkości wszystkim klasom, które brały w nim udział.
W przeddzień akademii w naszej szkole gościliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich: Krystynę Gazdę, Alicję Jakubowską, Jadwigę Jastrząb, Ewę Misiak i Marię Żołnę, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój przygotowując dla całej społeczności szkolnej ciasteczka o tematyce wielkanocnej. Bardzo paniom dziękujemy za tak miły gest.
22.03.2024 r. czwórka uczniów naszej szkoły: Daria Bartoszek, Isabella Lynch, Franciszek Kucza i Maksymilian Pytlarz uczestniczyli w zawodach strzeleckich w Zespole Szkół w Jedliczu, gdzie niedawno została otwarta nowa strzelnica wirtualna. Były to eliminacje do finałów, które zostaną rozegrane 26 kwietnia. Do finału awansował Franciszek Kucza. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z obsługą broni (karabinka i pistoletu), poznali zasady bezpieczeństwa związane z użytkowaniem broni i zachowaniem się na strzelnicy. Opiekunem uczniów był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Piotr Drozd.
21 marca przypada nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny🍀🌷🌸, ale i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary nawiązujące do niedopasowania genotypowego i społecznego, z jakim zmagają się osoby z Zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa, bo nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Uczniowie oraz nauczyciele przyłączyli się do tej akcji zakładając dwie różne skarpetki na znak solidarności z tymi osobami. W tym dniu zorganizowany został również konkurs na najciekawszy, kolorowy strój. 🥰☀️
Nagrody otrzymały:
🌼Wiktoria Smolik
🌼Hanna Kozłowska
🌼Karolina Rokitowska
🌼Patrycja Smolik
🌼Zofia Bałaban
🌼Julia Kozłowska
🌼Milena Gajewska
Uczennicom dziękujemy za udział w zabawie i serdecznie gratulujemy.🙌
Wszyscy uczniowie w tym dniu byli zwolnieni z pytania i z niezapowiedzianych kartkówek. 😉
20 marca 2024 r. klasy 0-III oglądały musical dla dzieci pt. „Królowa Śniegu” w RCKP w Krośnie. Spektakl wystawił Teatr Nowoczesny z Krakowa dbając, aby z najwyższą starannością zrealizować dydaktyczne wartości przeznaczone dla młodego widza. Dzieci poznały paletę ludzkich wartości, doświadczając dobra, jednocześnie w bezpieczny sposób obcując ze złem i ostatecznie odkrywając ponadczasową siłę miłości. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz zróżnicowane efekty idealnie tworzyły magiczny i tajemniczy klimat przedstawienia. Baśniową atmosferę spektaklu dopełniały maski sceniczne, wierne kostiumy oraz lalki. Poprzez piosenki oraz dialogi w pośredni sposób dzieci uczyły się jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje, jak nawiązywać wartościowe przyjaźnie, jak być asertywnym i odważnym. Bardzo cieszymy się, że nasi uczniowie skorzystali z okazji, aby na żywo oglądać i słuchać tekstów interpretowanych artystycznie.
Rekolekcje są okazją do refleksji, nawrócenia i modlitwy. Szczególne znaczenie mają ćwiczenia rekolekcyjne w trwającym okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i przemiany serca.
W dniach 18 i 19 marca 2024 roku w naszej szkole, jak co roku, odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadził ks. Paweł Jakubczyk – wikariusz parafii w Jaworniku Polskim. Temat rozważań stanowiło hasło przewodnie nowego roku duszpasterskiego: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem ćwiczeń rekolekcyjnych było uświadomienie uczniom roli, jaką każdy z nich spełnia we wspólnocie wiary, do której przynależy od momentu przyjęcia sakramentu chrztu świętego.
Zajęcia w ramach rekolekcji miały formę spotkań w dwóch grupach wiekowych. Pierwszą grupę stanowili uczniowie klas 0 do IV, a drugą klas V do VIII. Młodsi uczestnicy oprócz modlitwy i zabawy, mogli usłyszeć o miłości Pana Jezusa, który oddał za nas życie na krzyżu, a także zwrócić uwagę na znaki Jego żywej obecności w codziennym życiu. Starsi natomiast podjęli głębszą refleksję na temat sensu ludzkiego życia, umiejętności właściwego korzystania z mediów społecznościowych oraz ożywionego życia sakramentalnego, którego źródło odnajdujemy w Kościele Chrystusowym.
Mamy nadzieję, że czas rekolekcji wielkopostnych w naszej szkole, okaże się owocny, a ich uczestnicy, dzięki nim nie tylko pogłębią swoją więź z Panem Bogiem, ale także wytrwale będą postępować drogą miłości bliźniego oraz uczyć się szacunku do nauczycieli, wychowawców i do siebie nawzajem.
18 i 19 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu teatralnym z aktorami Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia w RCKP w Krośnie.
W poniedziałek uczniowie klas VI – VIII obejrzeli musical „Zemsta”, a następnego dnia młodsi, klasy IV-V, udali się na „Alicję w krainie czarów” również musical.
„Zemsta” Aleksandra Fredry to mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci.
Dwaj sąsiedzi Cześnik i Rejent to zapiekli wrogowie, uwikłani w absurdalny spór o mur graniczny. Ciekawą postacią okazuje się być Papkin. Kolejnym interesującym wątkiem dramatu jest płomienny romans Klary i Wacława.
Naszą uwagę przyciągały świetne kreacje aktorskie, scenografia, imponujące teksty piosenek z przepięknym podkładem muzycznym skorelowanym z iluminacjami i grą świateł.
Spektakl w sposób humorystyczny pokazał obraz dawnego świata szlacheckiego. Te czasy już minęły, ale czy wśród nas nie ma porywczych Raptusiewiczów, którzy szybciej działają niż myślą, tchórzliwych i zapatrzonych w siebie Papkinów a może obłudnych Milczków.
We wtorkowy poranek młodsi uczniowie wybrali się na musical „Alicja w krainie czarów”. Sen Alicji o tym, jak znalazła się w dziwnej krainie pełnej czarów i ciekawych postaci zaintrygował wszystkich.
W przedstawieniu teatralnym zwróciła naszą uwagę wspaniała gra aktorska, popisy baletowe Alicji, taniec, piękna muzyka, stroje aktorów. Udział w tym spektaklu odkrył przed nami wiele mądrości i prawd życiowych, w których zarówno młodsi jak i starsi mogą odnaleźć siebie. Ta świetna bajkowa opowieść ukazuje, że nie jest łatwo mierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego, a konfrontacja z wyzwaniami jest nieunikniona.
Już od najmłodszych lat musimy dokonywać właściwych wyborów i tego życzymy naszym uczniom!
To była świetna przygoda z teatrem!
W sobotnie popołudnie 9 marca przy cmentarzu parafialnym w Zręcinie miało miejsce uroczyste odsłonięcie rzeźby Ignacego Łukasiewicza – człowieka niezwykle ważnego dla naszej lokalnej społeczności. Twórcy przemysłu naftowego, ale także patrioty, filantropa, przedsiębiorcy i społecznika. Punktualnie o godzinie 15.00 nastąpiło przywitanie zgromadzonych gości. W dalszej części uroczystości wmurowano kapsułę czasu pod pomnikiem oraz przedstawiono zgromadzonym rys historyczny poświęcony temu wielkiemu Polakowi. W ceremonii wzięły udział poczty sztandarowe placówek i organizacji z terenu gminy i powiatu. Wśród nich nie zabrakło również pocztu sztandarowego naszej szkoły, której patronuje Ignacy Łukasiewicz. Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy i oddano salwę honorową.
9.03.2024 r. przedstawiciele naszej szkoły, tym razem uczniowie kl. III wraz z wychowawczynią p. Dorotą Szydło wystąpili z częścią artystyczną na uroczystości „Dnia Kobiet” organizowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej. Przewodnicząca KGW p. Ewa Misiak powitała wszystkich gości i życzyła miłego spędzenia wspólnych chwil. Następnie z program artystycznym wystąpili uczniowie klasy trzeciej, prezentując scenki, dotyczące uzyskania przez kobiety pełnych praw w społeczeństwie. Ten temat został potraktowany z odrobiną humoru. Dodatkowym elementem wprowadzającym radosny nastrój były pokazy taneczne. Występ uczniów został nagrodzony gromkimi brawami i słodkim upominkiem od Pań organizatorek.
8.03.2024 roku uczniowie kl. III przedstawili inscenizację słowno- muzyczną „Dzień Kobiet. Siła, mądrość, piękno” w celu przypomnienia, że corocznie pod hasłem obrony praw kobiet ósmego marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Został on ogłoszony przez kobiety w Kopenhadze w 1910 roku. Uczniowie klasy III zaprezentowali kilka scenek, ilustrujących walkę kobiet o wyzwolenie i uzyskanie pełnych praw w społeczeństwie. Poważny temat został okraszony odrobiną humoru i pokazem układów tanecznych.
Na zakończenie Pan Wicedyrektor, w imieniu męskiej społeczności złożył serdeczne życzenia wszystkim kobietom i dziewczynkom. Następnie Samorząd Uczniowski wręczył drobne upominki wszystkim Paniom, a przedstawiciel SU złożył życzenia:
„Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia. Zdrowia, pomyślności oraz spełnienia marzeń. Niech radość i uśmiech towarzyszy Wam każdego dnia, a uczucie przyjaźni i miłości dają poczucie spełnienia i satysfakcji w życiu.”
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.
Uczniowie wrzucali do klasowych skarbonek monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Pieniądze te zostały posegregowane, spakowane i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie.
W tym roku zebraliśmy ogółem 22 kg monet, co dało kwotę 373 złotych 85 groszy. Dzięki tej akcji mogliśmy się przekonać, jaką siłę może mieć 1 grosz.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za włączenie się do naszej akcji.
Opiekunowie SU
Ag
nieszka Sząbara i Magdalena Belczyk
4 marca w naszej szkole gościł pan Mariusz Świętnicki – fotograf, astronom i astrofotograf. Pan Mariusz będąc jednym z jurorów, często współpracował nami w ramach gminnych konkursów fotograficznych organizowanych przez naszą szkołę i GCKCiS.
Jednak tym razem zabrał naszych uczniów w podróż po układzie słonecznym, jego obrzeżach i nie tylko. Jego „żegluga po kosmosie”, jak często mawia, przeniosła naszych uczniów także nieco dalej, w głąb naszej galaktyki zwanej Mleczną Drogą. Ale i ta „żegluga”, nie zatrzymała się na naszej galaktyce, a zabrała wszystkich jeszcze dalej w głąb kosmosu, i jego najdalszych zakamarków. Wszystko to odbyło się poprzez opowieści w oparciu o jego autorskie zdjęcia astrofotograficzne wykonanych zaprojektowanymi i wykonanymi przez niego teleskopami, jak również dobrane materiały z dziedziny eksploracji kosmosu.
Uczniowie nie tylko poznawali piękno i surowość najdalszych obszarów kosmosu, ale także dowiedzieli się wiele na temat osiągnięć ludzkości w dziedzinie eksploracji kosmosu, czy ważnych misji kosmicznych. Po całej prelekcji był czas na pytania i indywidualne rozmowy z panem Mariuszem, który bardzo chętnie odpowiadał na pytania dotyczące naszego układu słonecznego, czarnych dziur, Strefy 51, a nawet UFO czy kosmitów.
Po spotkaniu uczniowie pytani o wrażenia twierdzili, że było to bardzo fajne i ciekawe spotkanie, za które dziękujemy.
Do następnych spotkań zatem…

26 lutego chłopcy i dziewczęta z klas IV-VI reprezentowali naszą szkołę w gminnych zawodach sportowych z cyklu Igrzysk Dzieci. Zawody odbyły się na sali ZS w Świerzowej Polskiej. Do rywalizacji przystąpiło 3 szkoły (ZS Świerzowa Polska, ZS Zręcin, SP Kopytowa). Drużyny rywalizowały w dwóch grupach (dziewczęta i chłopcy), w systemie każdy z każdym. Po zaciętej rywalizacji zawody zakończyły się następująco:
Grupa chłopców:
I miejsce – SP Kopytowa
II miejsce – ZS Świerzowa Polska
III miejsce – ZS Zręcin
Grupa dziewcząt:
I miejsce – SP Kopytowa
II miejsce – ZS Zręcin
III miejsce – ZS Świerzowa Polska
Dziękujemy wszystkim zespołom za udział w zawodach i gratulujemy zwycięzcom.
22 lutego odbyło się w bibliotece szkolnej uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród uczniom, którzy zaprezentowali swoje talenty i wzięli udział w konkursie literackim -”Bajka spod choinki”. Wszyscy laureaci wykazali się bogatą wyobraźnią oraz zdolnościami edytorskimi. Wszystkie bajki miały formę książeczek z ilustracjami wykonanymi przez autorów.
Laureaci konkursu konkursu:
Kategoria I – klasy I-III
I miejsce – Natalia Blicharczyk
II miejsce- – Florian Malik
III miejsce – Mikołaj Leśniak
Kategoria II – klasy IV -V
I miejsce – Szymon Szklarski
II miejsce- – Maja Pigoń
II miejsce- ex aequo– Oliwia Pigoń
III miejsce – Lena Janiszewska
Wyróżnienie – Oskar Surmacz
Kategoria III – klasy VI – VIII
I miejsce – Justyna Kukulska
Serdeczne gratulujemy!
22 lutego 29 osobową grupą odwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Rynku Galicyjskiego, zobaczyliśmy wybrane budynki sakralne, mieszkalne i gospodarcze, szkołę, byliśmy również w cerkwi, domu plebana, dworku szlacheckim.
Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku jest jednym z największych tego typu skansenów w Polsce. Prezentuje on kulturę materialną ludzi, którzy żyli tu przed 100 – 200 laty. Są tu wioski Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian, jest miasteczko galicyjskie.
To była dla nas piękna, żywa lekcja historii terenu.
Po dwugodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na lodowisko – już trzeci raz w tym roku szkolnym. Atrakcji było wiele, jazda indywidualna, grupowa, piruety, delikatne upadki. To dla naszych uczniów nic nowego. Wszyscy się dobrze bawili, szlifując swoje umiejętności łyżwiarskie, a w przerwie pijąc gorącą czekoladę.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy na pyszne jedzonko do Mc Donalda.

19 lutego 2024 r. miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Fotograficznego pt. „Zima jak bajka”. W konkursie udział wzięły nasze dwie uczennice Jessica Foremny oraz Izabela Kosztyła z klasy VII. I tak, Jessica Foremny zajęła III miejsce ex aequo, a Iza Kosztyła otrzymała wyróżnienie. Obie uczennice otrzymały nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
Więcej informacji na:
https://centrumkultury.chorkowka.pl/aktualnosci/podsumowanie-gminnego-konkursu-fotograficznego-zima-jak-bajka.html





















Walentynki w naszej szkole były dniem pełnym radości i życzliwości. Samorząd Uczniowski przygotował Pocztę Walentynkową. Uczniowie mieli możliwość zrobienia walentynek i wrzucenia ich do specjalnie przygotowanej skrzynki, skąd trafiły do adresatów. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w Szkolnych Walentynkach 💕
Wśród autorów prac wyróżnionych w gminnym etapie KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Wyróżnienia specjalne otrzymali:
uczennica klasy III – Nadia Wójtowicz
oraz uczeń klasy I – Florian Malik
Wyróżnienia przyznano również:
Mai Pigoń i Oliwii Pigoń – uczennicom klasy IV.
Serdecznie gratulujemy!
Na podstawie Uchwał Rady Gminy Chorkówka (XXXIX/291/2017; XL/303/2017; XL/304/2017) oraz Zarządzeń Wójta Gminy Chorkówka (0050.1.5.2024; 0050.1.6.2024) Dyrektor Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej ogłasza zapisy dzieci do Przedszkola, oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej (zerówki) oraz klasy I Szkoły Podstawowej.
Zainteresowanych rodziców prosimy o składanie dokumentów w sekretariacie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej przy ul. Szkolnej 31 od 21 do 28 lutego 2024 r. do godz. 15:00. Druki można pobrać w sekretariacie, u wychowawców przedszkola lub ze strony internetowej.
Na życzenie zainteresowanych rodziców istnieje możliwość zapoznania się z bazą przedszkola i szkoły po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu spotkania z dyrektorem Zespołu Szkół.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA
DEKLARACJA O KONTYNUOWANIU WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI
Dokumenty dotyczące rekrutacji do oddziału przedszkolnego:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
ZAŁĄCZNIKI
Dokumenty dotyczące rekrutacji do klasy I:
WNIOSEK O PRZYJĘCIE DZIECKA DO KLASY I
KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA DO KLASY I
23 stycznia w naszej szkole odbył się niesamowity bal karnawałowy dla klas 0-III. Uczniowie przyszli w tym dniu do szkoły przebrani w pomysłowe, ciekawe stroje. Bal poprowadziła pani Marzena Szmyd – instruktorka zumby, organizując ciekawe zabawy i tańce. Dzieci chętnie w nich uczestniczyły. Każdy uczestnik balu otrzymał pamiątkową pieczątkę. Po zabawie wszyscy udali się na słodki poczęstunek sponsorowany przez Radę Rodziców. Popołudniu odbyła się dyskoteka dla klas IV-VIII. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie muffinek i soczków, rodzicom, pani Marzenie Szmyd, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w organizację tego wydarzenia.
W czwartek 25 stycznia br. odbędzie się wywiadówka podsumowująca wyniki w nauce za I półrocze roku szkolnego 2023/2024.
Zapraszamy do szkoły wszystkich rodziców w godzinach od 16:00 do 18:00 na spotkania z wychowawcami i nauczycielami.
W poniedziałek, w naszej szkole odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek. Młodzi artyści zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory które wykonywali w towarzystwie zebranej publiczności. Pierwsze miejsce zdobył Igor Koryl, który wykonał pastorałkę „Oto nadszedł piękny czas”. Drugie miejsce zdobyli Jan Kranc i Florian Malik a trzecie miejsce Helena Firlej. W kategorii klas starszych nie przyznano pierwszego miejsca, miejsce drugie zdobyła Lena Janiszewska a miejsce trzecie Oliwia i Maja Pigoń. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy przygotowali prace na konkursy świąteczne:
MIĘDZYNARODOWY KONKUS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH
oraz
POWIATOWY KONKURS Plastyki Dzieci i Młodzieży
„MOJE BOŻE NARODZENIE”
W etapie szkolnym konkursów zostali wyróżnieni następujący uczniowie
a ich prace przesłane na etap gminny :
W konkursie – SZOPKI BOŻONARODZENIOWE
- Nadia Wójtowicz
- Oliwia Pigoń
- Maja Pigoń
- Florian Malik
W konkursie – „MOJE BOŻE NARODZENIE”
- Natalia Blicharczyk
- Milena Jasłowska
- Oliwia Pigoń
- Maja Pigoń
- Lena Janiszewska
- Igor Dominik
Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z tradycją pieczenia pierniczków i ich zapachem. Dzieci z klas 0-III postanowiły trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. 14 grudnia 2023 r. dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej, które upiekły dla naszych najmłodszych wychowanków 300 pierników odbyło się wielkie dekorowanie świątecznych ciasteczek. Każdy z pierników był zupełnie inny, miały różne kształty. Dzieci ozdabiały je lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami Po udekorowaniu, uczniowie mieli okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe ciasteczka pięknie udekorowane zostaną przekazane na Jarmark Charytatywny. Dzisiejszy dzień bardzo podobał się dzieciom i wprowadził w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Myślimy, że w naszej szkole stanie się coroczną tradycją. Bardzo dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej za przepyszne pierniczki i poświęcony czas.
Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody. Serdecznie zapraszamy do udziału!
6 grudnia 2023 r. klasy VII i część VIII wraz z opiekunami p.M.Jakubowską i p. A. Jasłowskim wybrały się na lodowisko do Sanoka. Dwugodzinna zabawa na tafli lodu wszystkim się bardzo spodobała, a dla niektórych była nie lada wyczynem. Gwoździem programu był Mac Donalds w drodze powrotnej. Uśmiechnięci, najedzeni i nieco zmęczeni wróciliśmy do szkoły. To był miło spędzony czas!
Mikołaju, Mikołaju…
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. A najmłodsi dodatkowo podśpiewywali:
Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???
O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…
I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja, który odwiedzał kolejne klasy 0- III. A dzieci z każdej klasy, na powitanie Mikołaja zaprezentowały piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty Mikołaj pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!
A my ten miły nastrój utrzymaliśmy tego dnia bardzo długo.
– To był fajny, ciekawy dzień… – Długo będę go pamiętać… – Lubię mikołajki… – to słowa dzieci, wspominających ten dzień.
Dyrekcja szkoły i wychowawcy dziękują Radzie Rodziców i jej przewodniczącemu p. Maciejowi Faberowi za pomoc w organizacji szkolnych mikołajek.
W ramach realizowanego przez Gminę Chorkówka ,,Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii” w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas IV – VIII prowadzone przez panią pedagog, trener Krystynę Ziębę. W klasach IV – VI tematyka zajęć dotyczyła korzystania z urządzeń mobilnych oraz uzależnień od smartfona, natomiast w klasach VII – VIII prowadząca skupiła się na uzależnieniach od substancji psychoaktywnych a także asertywności oraz budowaniu relacji i poczucia własnej wartości. Zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób a uczniowie chętnie brali udział w dyskusji.
30 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Kobylanach odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. W kategorii chłopców naszą Gminę reprezentowały drużyny z Kobylan, Kopytowej, Zręcina i Świerzowej. W kategorii dziewcząt rywalizowały szkoły ze Zręcina, Kopytowej i Świerzowej. Po zaciętych meczach nasi uczniowie wywalczyli III miejsce zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt. Gratulacje dla wszystkich uczestników. Zwycięzcami turnieju w obu kategoriach zostali uczniowie ze Zręcina, którym gratulujemy i życzymy sukcesów w rozgrywkach powiatowych.
W czwartek 30 listopada 2023 r. wybrani uczniowie klasy 4 i 5 wraz z opiekunką skorzystali z zaproszenia i wybrali się do Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce na piknik ekologiczny. Już na początku spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali bawełniane T-shirty Eko Gmina. Program EKOPIKNIKU był niezwykle ciekawy i przedstawiał się następująco:
- Przedstawienie o tematyce ekologicznej i zdrowym odżywianiu.
- Pogadanka o funkcjonowaniu systemu odbioru odpadów w Gminie Chorkówka.
- Konkursy z nagrodami.
- Strefa gastronomiczna z pokazami ze zdrową żywnością.
Dzieci bawiły się wspaniale: śpiewały ekopiosenki, odpowiadały na pytania, uczestniczyły w wielu konkursach, za które otrzymały ciekawe nagrody – Ekoboxy. Miały również okazję posmakować zdrowych i pysznych zarazem posiłków przygotowanych przez catering dietetyczny – Zielona Terapia. Organizatorzy EKOPIKNIKU świetnie połączyli naukę z zabawą. Szkoła otrzymała dodatkowo dwa zestawy nowoczesnej ekoprasy do zgniatania plastikowych butelek, dzięki której te pospolite odpady po zużyciu zmniejszą swoją objętość kilkukrotnie.
,,Czas Andrzejek już nadchodzi, o to w szkole się rozchodzi.” 30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 0-III oraz dyskoteka dla starszych uczniów z klas IV-VIII. Niezwykłe stroje młodszych uczestników wprawiły wszystkich w radosną atmosferę. Koleżanki z SU zapewniły uczniom wiele atrakcji, przygotowując wróżby i zabawy. Na starszych uczniów czekał pełen magii i niespodzianek Pokój Strachu oraz bufet z popcornem, tostami, muffinkami i napojami.
Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie poczęstunku, a Pani Marzenie Szmyd Power Dance Studio/Zumba Krosno za tańce pełne energii, zabawy i ruchu. To był dzień pełen atrakcji!
W dniach 27, 28, 29 listopada odbyły się w naszej szkole próbne egzaminy ósmoklasistów. Uczniowie zmagali się z testami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Przystępujący do egzaminów na własnej skórze mogli się przekonać, jak wygląda formuła egzaminu, jaki jest stan ich wiedzy i co należy jeszcze uzupełnić z poszczególnych przedmiotów. Motywacją do dalszej pracy będzie nieuchronnie upływający czas oraz świadomość, że dobrze zdany egzamin jest przepustką do znalezienia wymarzonej szkoły średniej.
28 listopada 2023 r. odbyło się w Szkole Podstawowej im. św. Jana z Dukli w Draganowej uroczyste wręczenie nagród W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ŚWIĘTY JAN Z DUKLI W BARWACH DUSZY”.
Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową w Draganowej wraz z Gminą Chorkówka i Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce, z okazji piątej rocznicy nadania imienia św. Jana z Dukli – Szkole Podstawowej w Draganowej. Na konkurs wpłynęło 58 prac. Komisja konkursowa nagrodziła autorów najciekawszych prac w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Zakrzewska z klasy ”0” oraz Mikołaj Leśniak z klasy III, natomiast Igor Dominik uzyskał II miejsce w kategorii klas V-VIII. Serdecznie gratulujemy!!!
W czwartek 23 listopada br. odbędą się spotkania wychowawców i nauczycieli z rodzicami.
Zapraszamy wszystkich rodziców do szkoły w godzinach od 16:00 do 18:00.
18.11.2023 roku uczniowie naszej szkoły i reprezentanci UKS Jasiołeczka: Michał Dubis i Natan Faber sprawdzili swoje siły na zawodach judo w centralnej Polsce. Wystartowali w Sochaczewie w Otwartym Mazowieckim Turnieju Judo Dzieci i Młodzików w Judo. Zawody zgromadziły ponad 400 zawodników z 26 klubów (5 województw). W swoich kategoriach wagowych Michał miał 10 przeciwników, a Natan 12. Chłopcy stoczyli zacięte walki, po których Michał zajął III miejsce, a Natan V. Gratulacje dla zawodników i trenera Piotra Drozda. Medale wręczał Kotaro Sasaki były trener reprezentacji Polski w judo.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole rozpoczął się od przeprowadzenia testu w klasach III-VIII, mającego na celu wyłonienie ekspertów w dziedzinie tabliczki mnożenia. Następnie uczniowie, zainspirowani ideą promocji matematyki, angażowali się w tworzenie plakatów promocyjnych, na których prezentowali różne metody nauki mnożenia oraz ciekawe fakty związane z tą dziedziną.
W trakcie kreatywnych prac nad plakatami, jeden z uczniów postanowił przeprowadzić krótki wywiad. Z odwagą zwrócił się do nauczyciela oraz kolegów z ławek, pytając o ich doświadczenia z tabliczką mnożenia i jakie metody uważają za najskuteczniejsze. Odpowiedzi uczestników wywiadu uwydatniły różnorodność podejść do nauki matematyki oraz pozytywny wpływ aktywnego zaangażowania w proces uczenia się.
Cały dzień poświęcony Światowemu Dniu Tabliczki Mnożenia był nie tylko okazją do zdobywania wiedzy, ale także doskonałą okazją do promocji pozytywnego podejścia do matematyki wśród uczniów naszej szkoły. Aktywność i zaangażowanie uczniów podczas tworzenia plakatów oraz przeprowadzania wywiadu przyczyniły się do zbudowania atmosfery entuzjazmu wobec matematyki.
W piątek 10 listopada uroczyście obchodzono w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem, mianując go naczelnym dowódcą. Dzień Odzyskania Niepodległości w II RP stał się świętem państwowym w 1937 roku na mocy ustawy. Po II wojnie światowej zostało ono zniesione przez komunistów. Ponownie charakter państwowy dzień 11 listopada odzyskał w 1989 roku i stał się jednym z najważniejszych świąt narodowych.
Jak co roku w naszej szkole oddaliśmy hołd naszym przodkom, którzy przyczynili się do ponownego powrotu Polski na mapy Europy. Uroczysta akademia z tej okazji przygotowana przez młodzież pod kierunkiem opiekunów pani Małgorzaty Jakubowskiej i pani Agaty Samborowskiej-Zajdel stała się swoistą okazją do wspomnień – powrotu do czasów zaborów, powstań, walki z zaborcami, przeciwstawiania się germanizacji i rusyfikacji. Ta lekcja historii była uświetniona występem naszego chóru szkolnego, który zaprezentował pieśni patriotyczne i okazjonalne.
Już po raz szósty organizowana jest akcja MEiN „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, równo o 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy, okazując w ten sposób przywiązanie do narodowych tradycji. Zachęcamy gorąco, aby w dniu 11 listopada wywiesić biało-czerwone flagi i w miarę możliwości uczestniczyć w lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Fotorelacja z akademii powstała z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
8 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze starszym sierżantem Pawłem Lechowiczem – dzielnicowym Komisariatu Policji w Chorkówce, sztabowym Mateuszem Szkudlarkiem – policjantem Komisariatu Policji w Chorkówce oraz młodszym aspirantem Barbarą Kurek. Spotkanie zostało podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych (0-III) oraz starszych (IV – VIII). Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto funkcjonariusz poruszył temat cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Mieliśmy możliwość obejrzenia krótkich filmików, które na pewno pozostaną w pamięci najmłodszych. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W starszych klasach policjanci szeroko omówili problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Pani policjant zwróciła uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie. Podkreślona została waga odpowiedzialności za podejmowanie w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Dziękujemy funkcjonariuszom za rzeczowe przedstawienie zagadnienia.
W piątek 3 listopada w naszej szkole ogłoszono wyniki międzyklasowego konkursu organizowanego przez Samorzad Uczniowski na klasową dynię.
Pani dyrektor wraz z opiekunami samorzadu wręczyła przedstawicielom poszczególnych klas dyplomy i nagrody.
Wyróżnienia otrzymały dwie klasy :
📌Klasa „0” – w kategorii klas 0-III
📌Klasa VII – w kategorii klas IV-VIII
Wszystkie klasy wykazały się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. Dziękujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom klas.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!
29 i 30 października 2023r. odbyła się uroczystość poświęcona Ś.P. Cecylii Święch. W 45 rocznicę jej śmierci społeczność wsi Świerzowa Polska wraz ze Szkołą Podstawową uczciły pamięć tej wyjątkowej osoby, która przez całe swoje życie służyła pomocą nie tylko dzieciom, pracując jako pedagog, ale wszystkim mieszkańcom Świerzowej.
Miła, ciepła, dobra – jak sama pisze:
„Dom i rodzina to jest mój świat. Gdy w nim rozkwita dobroci kwiat”.
29 października w niedzielę odbyła się Msza Święta w Kościele p.w. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zręcinie, po czym nastąpiło przejście na cmentarz parafialny, poświęcenie nowej płyty i tablicy nagrobnej, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobie Ś. P. Cecylii Święch.
30 października mieszkańcy wsi, nauczyciele uczniowie i zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Chorkówka Panem Grzegorzem Węgrzynowskim spotkali się na wieczornicy poetyckiej w hali sportowej przy Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej, gdzie mogli oddać się wspomnieniom Ś. P. C,. Święch.
Młodzież szkolna w programie artystycznym przypomniała postać wybitnej nauczycielki, Zespół „Seniorzy” ze Świerzowej Polskiej uczcił swoim występem muzycznym pamięć P. Cecylli. Wszyscy, szczególnie Ci, co pamiętają Panią Cecylię mile ją wspominali.
Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” [fragm.]
1 listopada jest dniem zadumy i refleksji, dniem wspomnień i pamięci o tych, którzy odeszli, o tych, którym zawdzięczamy tak wiele…
By uczcić ten dzień, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Szkolnego Koła PCK i Caritas odwiedzili cmentarze w Zręcinie, Szczepańcowej, Krośnie i Kobylanach, gdzie zapalili znicze na grobach patrona i byłych pracowników naszej szkoły i przedszkola.