23 i 24 października 2023r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w dwóch spektaklach  zaprezentowanych przez aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa  w krośnieńskim RCKP.
Młodsza grupa, kasy 4-6, w poniedziałek obejrzała spektakl ”Chłopcy z Placu Broni”,   a starsi uczniowie, klasy 7 i 8 „Małego Księcia”. Krakowski teatr przedstawił poruszającą historię o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości.
Kanwę akcji scenicznej interpretacji kultowej powieści Ferenca Molnára stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji mogliśmy  poznać  perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Zanurzyliśmy  się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji, ale także uczestniczyliśmy  w dręczących ich rozterkach i wyborach. Kluczowym wątkiem, zarówno literackiego pierwowzoru, jak i teatralnej adaptacji, jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to, co dlań najcenniejsze – życie.
Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów  krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, przeobraża się w istocie nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół – czy wreszcie o samych siebie. Właśnie te wartości są ważne nie tylko dla młodego pokolenia, ale i nas wszystkich. To była świetna lekcja historii wpływająca na nasze uczucia .
Stylowe kostiumy, realistyczna scenografia, ekspresja świateł przeniosła nas  widzów na ulice dawnego Budapesztu, uruchamiając naszą wyobraźnię i czyniąc to spotkanie niezapomnianym.
We wtorek z kolei, 24.10.2023r. klasy 7 i 8 spotkały się na scenie teatralnej z Małym Księciem i pełną poezji i mądrych refleksji opowieścią o przyjaźni, miłości i życiu. Historia przybysza z malutkiej planety, który swobodnie przekracza granice między światem realnym, a sferą niezwykłości. Mały Książę przypomina o tym, że „[…]wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, tyle, że tylko nieliczni z nich jeszcze o tym pamiętają”.
„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” To jedna z licznych sentencji w tej przypowieści, jakże ważna dla nas wskazówka życiowa.
„Mały książę” to genialna bajka dla dzieci i dla dorosłych, które więcej mówią o życiu, niż grube, uczone księgi. Mądrości te i sposób ich przekazania bardzo się nam spodobały.
W pięknej scenografii mogliśmy się delektować sztuką. Dopełnieniem tego była świetna muzyka, stroje aktorów. Nasi młodsi i starsi widzowie byli pod wrażeniem.