Jak co roku, w pierwszych dniach września, nasza Gmina Chorkówka jest organizatorem ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez parę prezydencką, jaką jest Narodowe Czytanie, w tym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Nasza szkoła przyjęła zaproszenie uczestniczenia w tym niecodziennym kulturalnym wydarzeniu i w sobotę 9 września o godzinie 10.00 uczniowie wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Frączek, nauczycielami p. Agnieszką Sząbarą, p. Małgorzatą Jakubowską i p. Arturem Jasłowskim spotkali się w Chorkówce, aby wysłuchać fragmentów powieści „Nad Niemnem”, najbardziej znanego utworu Elizy Orzeszkowej,  podejmującego tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Spotykamy się w niej  z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, delektujemy się bogatą nadniemeńską przyrodą, wspaniałymi i wnikliwie opisanymi pejzażami i krajobrazami. Poznajemy piękną symboliczną legendę o Janie i Cecylii jako symbolu i fundamencie narodowej pamięci..” Tak to dzieło podsumował Prezydent Andrzej Duda.
To spotkanie literackie było okazją, aby posłuchać czytania wybranych  fragmentów powieści w wykonaniu, m.in. Wójta Gminy Chorkówka Grzegorza Węgrzynowskiego, pracowników  Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce Pani Małgorzaty Wierdak, Pana Bogusława Packa, Dyrektor CUO w Chorkówce Pani Gabrieli Nizianty oraz innych pracowników Urzędu Gminy Chorkówka i przedstawicieli lokalnej społeczności i instytucji.. Ponadto imprezę uświetniały występy członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Żeglce „Że chcę”, Zespołu  Dziecięco – Młodzieżowego „Zazula”.
Nasi uczniowie aktywnie brali udział w konkursie wiedzy o Elizie Orzeszkowej, otrzymując nagrody. Da uczestników wydarzenia był przygotowany kącik plastyczny. Wszyscy mogli podziwiać wystawę fotograficzną Krośnieńskiego Kółka Fotograficznego ”Kuźnia Światła.”
Znalazło się również coś dla podniebienia. Panie z Klubu Seniora w Chorkówce spisały się na medal, przygotowały przepyszne smakołyki, którymi wszyscy się częstowali.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło w miłej atmosferze, było okazją do spotkania się w gronie miłośników literatury.
Dziękujemy organizatorom i do zobaczenia w przyszłym roku.