Anna Czabanowska

15 maja odbył sie XX konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych – Żaczek Przedszkolaczek na scenie. Organizatorem konkursu było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 53 osoby. Naszą placówkę reprezentowały dzieci z przedszkola:
Adam Firlej
Laura Leśniak
Lena Święs
Pola Święs
Wszystkie dzieci starały się jak najlepiej wystąpić.  Adam Firlej otrzymał  wyróżnienie.

Gratulujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom, i życzymy dalszych sukcesów!

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste – w poszczególnych grupach wiekowych po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc Polsce, w dniu 29 kwietnia zorganizowaliśmy wspólny pochód w najbliższej okolicy przedszkola. Dzieci w czasie zajęć miały również okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. 

28 kwietnia w ramach obchodów Dnia Europy wszystkie z grupy zrealizowały w przedszkolu tematykę poświęconą Europie i wybranym krajom europejskim. Dzieci dowiedziały się czym jest UE, jakie kraje do niej należą, a także jak wygląda flaga UE i poznały jej hymn oraz symbole. Nie obyło się bez rywalizacji w postaci quizu.

Fotorelacja dostępna na Facebooku przedszkola.

Zbliża się majówka i czas narodowego świętowania: 2. maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a następnego dnia – Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi w swoich domach, na balkonach i w oknach. Pamiętajmy też, że otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela. 

images

Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. 

„To ode mnie zależy,
jak za sto lat będzie wyglądał nasz świat!
Od nas wszystkich zależy,
jak za sto lat będzie wyglądał nasz świat!”

W naszym przedszkolu uczymy dzieci odpowiedzialności i wrażliwości na los innych, w tym także zwierząt. Dlatego corocznie organizujemy akcję zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt. Akcja uczy wielu pozytywnych postaw, a przede wszystkim uwrażliwia naszych wychowanków na los bezpańskich zwierząt.

Wielkie podziękowania składamy naszym przedszkolakom, a także rodzicom przedszkolaków, którzy wykazali się szlachetną postawą, dali przykład swoim pociechom, że należy być wrażliwym na krzywdę zwierząt.

Karmę dla psów i kotów przekazano do OTOZ Animals Krosno.

15 kwietnia, w poniedziałek, dzieci z grupy najstarszej  „Motylki” uczestniczyły w warsztatach myślenia wizualnego ,,Książki są piękne”. Była to kreatywna zabawa podczas których dzieci ćwiczyły pamięć, percepcję wzrokową, percepcje słuchową i wyobraźnię. Warsztaty poprowadziła p. Ula Lizak (logopeda, terapeuta dziecięcy, trener TUS, oligofrenopedagog, trener myślenia wizualnego dla dzieci).

26 marca odbyły się kolejne zajęcia warsztatowe zorganizowane w ramach realizacji programu czytelniczego Magiczna Moc Bajek. Było to spotkanie z twórcami kultury ludowej – nasze przedszkole ponownie odwiedziły panie działające w Kole Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej.
Tym razem gospodynie pokazały przedszkolakom jak można barwić i ozdabiać pisanki. Dzieci mogły zobaczyć jajka pochodzące od różnych ptaków: gęsi, kaczki, kury i przepiórki. Porównywały ich kształt, wielkość a także samodzielnie zabarwiły je wykorzystując wywar z łupin cebuli.
Panie przygotowały również wyjątkową niespodziankę: wielkanocne, kruche ciasteczka. Przedszkolaki przyglądały się jak robi się lukier a następnie samodzielnie ozdobiły smakołyki. Niewątpliwie były to bardzo przyjemne zajęcia i wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.
Serdecznie dziękujemy paniom Ewie Misiak, Alicji Jakubowskiej, Krystynie Gaździe, Jadwidze Jastrząb i Marii Żołnie za zaangażowanie w przygotowanie tak ciekawych i atrakcyjnych warsztatów.

W dniu 21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia dzieci przyszły ubrane na zielono, żółto i czerwono. Po śniadaniu w każdej z grup odbyły się zajęcia o tematyce wiosennej. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny, rozwiązywały zagadki, wykonywały zadania dotyczące tematyki wiosennej. Mimo wielu atrakcji najbardziej wyczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie na czele którego widniała Marzanna. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie głośnym śpiewem i okrzykiem próbowaliśmy przywołać wiosnę. Mamy nadzieję, że tak radośnie powitana wiosna podziękuje nam piękną i słoneczną pogodą.

20 marca w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków „Witaj Wiosno”.

Nasze przedszkole reprezentowały następujące osoby:
– Pola Święs
– Lena Święs
– Kinga Mermon
– Laura Leśniak
– Adam Firlej
– Jagoda Leśniak
Pola Święs zdobyła III miejsce w kategorii 3 i 4 latków
Lena Święs zdobyła III miejsce w kategorii 5 i 6 – latków
Laura Leśniak, Kinga Mermon i Jagoda Leśniak otrzymały wyróżnienia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dobiegła końca przedszkolna akcja „Pomagamy ptakom przetrwać zimę”. Nie od dziś wiadomo, że zima to trudny czas dla ptaków oraz zwierząt. Przedszkolaki po raz kolejny włączyły się w akcję ich dokarmiania. Dzieci podczas zajęć z edukacji przyrodniczej gromadziły wiadomości na temat ptaków zimujących w Polsce, dowiedziały się jakiego rodzaju pokarmu potrzebują oraz jakie są zasady właściwego ich dożywiania. Tegoroczna zima okazała się łaskawa dla ptaków i nie przysporzyła zbyt wielu problemów w poszukiwaniu pokarmu, ale gdy na zewnątrz pojawił się śnieg i mróz przedszkolaki nie zapomniały o uzupełnianiu pokarmu w karmniku. Troska o ptaki w czasie zimy daje dzieciom szansę bezpośredniej obserwacji przyrody, uczy szacunku, odpowiedzialności, systematyczności oraz wzmacnia poczucie więzi i jedności z otaczającym nas światem.

W środę 6 marca nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście, panie Ewa Misiak, Maria Żołna i Alicja Jakubowska działające w Kole Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji modułu V projektu Magiczna Moc Bajek: „W świecie tradycji rodzinnych, regionalnych i kultury ludowej”.

Panie wystąpiły w strojach regionalnych i opowiedziały o nauce w czasach ich dzieciństwa, o zabawach, świętach, a także różnicy pomiędzy życiem we współczesnym świecie, a tym sprzed kilkudziesięciu lat. W trakcie tego „spaceru historycznego” przedszkolaki miały okazję obejrzeć eksponaty i pamiątki z dawnych lat takie jak: replika lampy naftowej, moździerz, zabytkowe żelazko, młynek do kawy, naczynia, zegarek kieszonkowy, zabytkowy egzemplarz książki a nawet fotografie rodzinne pani Marii. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom o czym świadczyła ich aktywność i skupienie podczas spotkania. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały od swoich gości słodki poczęstunek a same podziękowały im wręczając laurkę wykonaną przez dzieci z najstarszej grupy. Serdecznie dziękujemy Paniom za przybycie i przeprowadzenie wspaniałych zajęć. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze ponownie.

Lista dzieci zakwalifikowanych do Samorządowego Przedszkola w Świerzowej Polskiej wywieszona jest na głównych drzwiach przedszkola.

W czwartek 7 marca nasze przedszkole odwiedził teatr Eden, aby przedstawić spektakl pt. ”Opowieść o dobrym człowieku”. Historia ta przeniosła przedszkolaków w barwny świat starożytnej Jerozolimy, gdzie spotkamy sympatyczną kobietę handlującego na tamtejszym targu. Niestety, na jej drodze staje zbój, który pozbawia ją dobytku i porzuca ranną na środku pustyni. Dzieci z zaciekawieniem i zaangażowaniem obserwowały postępowanie bohaterów i wspólnie z aktorami szukały odpowiedzi na pytanie kto to jest dobry człowiek i na czym polega bezinteresowność.

 
28 lutego 2023 roku w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski ,,Polscy poeci oczami dzieci”. Na ogłoszony konkurs zgłosiło się 16 dzieci. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci, pokonywanie nieśmiałości, motywowanie do  twórczego działania oraz wspólna zabawa i miło spędzony czas z rodzicami. Dzieci prezentowały wybrane przez siebie wiersze znanych i lubianych autorów. Wszystkie wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Na ocenę recytacji miały wpływ: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu poetyckiego, kultura mowy (wyrazistość artykulacyjna, słyszalność) oraz ogólny wyraz artystyczny (ruch, rekwizyt, strój).
Komisja oceniająca wyróżniła 8 uczestników:
1. Pola Święs
2. Kinga Mermon
3. Lena Święs
4. Maria Rowińska
5. Jagoda Leśniak
6. Laura Leśniak
7. Laura Miśkowiec
8. Adam Firlej.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu, zadbanie o ciekawe kostiumy i rekwizyty a przedszkolakom za piękne występy. Liczymy na dalszą współpracę i zapraszamy do innych konkursów.

 

W poniedziałek 26 lutego dzieci z grupy najstarszej „Motylki” wybrały się do RCKP w Krośnie na spektakl muzyczny „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”. Była to poruszająca opowieść o magii przyjaźni i czynieniu dobra. Dynamiczny przebieg widowiska, zabawne dialogi, bajkowe piosenki, piękne kostiumy oraz wspaniała scenografia –  wywołały u młodego widza entuzjazm i aktywny udział w spektaklu.

PS Czy wiedzieliście, że ośmiornica ma 9 mózgów i 3 serca? A najstarszy żółw miał 187 lat? My już wiemy 😀

Dziękuję Pani Kamili Lech za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wyjazdu.

Zapraszam serdecznie na wspólne rysowanie ,,krok po kroku”. Warsztaty ,,Książki są piękne” to ponad godzinna kreatywna zabawa z ćwiczeniami pamięci, wyobraźni i koncentracji. Zajęcia myślenia wizualnego to też nowe pomysły na spędzanie czasu wolnego w domu z dzieckiem.

Czas -70min
Koszt – 30zl/dziecka
Termin: 16.04.2024 r. ( gr. Motylki)

Prowadząca:
Ula Lizak (mama dwójki dzieci, logopeda, terapeuta dziecięcy, oligofrenopedagog, trener TUS, trener myślenia wizualnego. Autorka rysunków terapeutycznych ,,Rozmowy Mamy Kurki”

Zapraszam serdecznie:
Fb @Ula Lizak -Rozmowy Mamy Kurki
strona internetowa: ulalizak.pl

24 stycznia dzieci z grupy najstarszej obchodziły swoje wspólne urodziny w Pedagogicznej Bibliotece w Krośnie. Urodzinowa forma spędzania czasu w bibliotece wprowadziła dzieci w świat literatury i zabawy. Podczas spotkania przedszkolaki w ciekawy sposób rozbudzały swoje zainteresowania czytelnicze. Było bardzo dużo kreatywnych zabaw min: koło fortuny, memory, chusta animacyjna, krzesła muzyczne, smart karty. Dzieci wysłuchały również bajki o Bolku i Lolku i przygód związanych z urodzinami jednego z bohaterów opowiadania. Każdy uczestnik zabawy urodzinowej otrzymał balonik i słodki upominek.

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i wyjątkowe spotkanie.

23 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w poszczególnych grupach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. Tuż po śniadaniu,  wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Po prezentacji każdej grupy przedszkolnej rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, które były przeplatane zabawami prowadzonymi przez panią Marzenę Szmyd, której serdecznie dziękujemy. W tym dniu mieliśmy również okazję do skosztowania słodkiego poczęstunku, który przygotowała Rada Rodziców.

22. stycznia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Frączek, która przywitała wszystkie Babcie i Dziadków oraz złożyła życzenia zgromadzonym gościom. Dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych zaprezentowały specjalny program artystyczny:  recytowały  okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność. Każdy  przedszkolak wręczył również swoim ukochanych dziadkom laurkę lub drobny upominek.  Po części artystycznej odbył się wspólny poczęstunek.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy  dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. 

 

Informujemy, iż nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna Moc Bajek”. Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych
u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

V EDYCJA MAGICZNA MOC BAJEK- PLAKATThe alt text for this image is the same as the title. In most cases, that means that the alt attribute has been automatically provided from the image file name.

 

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Czas ten poprzedzają liczne przygotowania. Tak też było w naszym przedszkolu. Dzieci poznawały świąteczne tradycje, wykonywały ozdoby oraz uczyły się kolęd.

W dzień przedszkolnej wigilii panowała radosna i ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Uroczystość rozpoczęła się od koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu poszczególnych grup oraz wspólne życzenia. Na stole pojawiła się tradycyjne świąteczne przysmaki. Nie zabrakło również prezentów, które dzieci znalazły pod choinką.

Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola.

Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały Świętego nasłuchując radosnego okrzyku „ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków. Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci, aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął On… Święty Mikołaj!

Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana kolejno po sobie dzieci. Każda z grup w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki wyrecytowała dla Świętego Mikołaja wierszyk lub zaśpiewała piosenkę. 

Oczekiwana cały rok wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym przedszkolakom wiele radości. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym milusińskim .

Do zobaczenia za rok!

Dziękujemy:
– Trójkom z poszczególnych grup ,
– p. Maciejowi Faber,
– p. Tomaszowi Czech.

 

W naszym przedszkolu co roku podtrzymujemy tradycje związane z Andrzejkami. W dniu 30 listopada temu wydarzeniu towarzyszyły zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Gościliśmy również wróżki, uczennice z Samorządu Uczniowskiego. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, „wędrówka butów” itp. Wśród atmosfery tańca, wróżb i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznania naszej ludowej tradycji.

Dziękujemy!

Radzie Rodziców za smakowite babeczki i soczek,
Pani Marzenie Szmyd za fantastyczne zajęcia taneczne,
Samorządowi Uczniowskiemu za przeprowadzenie wróżb.

Święto Pluszowego Misia to fajna okazja, aby o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Data ta, czyli 25 listopada, nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to Pluszowy Miś obchodził swoje setne urodziny. W dniu 24 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia wraz ze swoimi pluszakami. Dzieci opowiadały, dlaczego lubią swoje misie i jak się z nimi bawią. Poznały również historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych i zgadywankach. Wykonywały również różne prace plastyczne.

Fotorelacja dostępna na facebooku przedszkola

W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs plastyczny pt: “Jesienny pajacyk”.
W dniu 21.11.2023 r. odbyło się rozstrzygnięcie. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz integracja rodzin poprzez wspólne zdobywanie wiedzy i wykonywanie pracy, rozwijanie kreatywności dzieci przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastyczno- technicznych. W konkursie wzięło udział 14 przedszkolaków. Na ręce organizatorów oddano prace wykonane rozmaitymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem darów jesieni. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt społeczności przedszkolnej. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało wyróżnić wszystkie prace ponieważ odznaczały się szczególną pomysłowością. Wszyscy autorzy prac zostali nagrodzeni. Bardzo dziękujemy i gratulujemy uczestnikom konkursu.

Dnia 8 listopada nasze przedszkole odwiedził funkcjonariusz policji – st. sierż. Mateusz Szkudlarek. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w placówce i poza nią.

Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi policji za wizytę w naszym przedszkolu.

5 listopada obchodzimy jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Postacie z bajek często stają się „przyjaciółmi” dzieci, uczą zrozumieć otaczający je świąt oraz pomagają im pokonywać trudności i bariery. W naszym przedszkolu również uczciliśmy ten wyjątkowy dzień. Już od rana dzieci rozmawiały o ulubionych bajkach , przeglądały książeczki, odgadywały zagadki a także wykonały prace plastyczne jak np. maski ulubionych bohaterów. Dzień ten był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

20 października 2023 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. W tym dniu w salach zapachniało przede wszystkim owocami, każda z grup zajęła się przygotowaniem owocowych pyszności. Dzień ten upłynął nie tylko na samych przygotowaniach i degustacji witaminowych dobroci, były również zabawy muzyczno-ruchowe, plastyczne związane z wydarzeniem. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety. Współtwórcami tego wydarzenia byli także rodzice, którzy zaopatrzyli swoje pociechy w owoce.

17 października nasze przedszkole odwiedził cyrk SZOK! W czasie występu mieliśmy okazję podziwiać sztuczki cyrkowe, tańczące maskotki oraz akrobację psów i gołębi.  Chętne dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w występie. Był to czas pełen atrakcji i radości! Spotkanie z cyrkowcami sprawiło dzieciom ogromną radość, wzbudziło w nich wiele pozytywnych  emocji.

 
Dnia 30 września w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji dziewczynki przygotowały dla chłopców miłe niespodzianki, m.in. kolorowe laurki, wręczyły upominki przygotowane przez rodziców również dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla chłopców niespodzianki.  We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
 

20 września 2023 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Bohaterami tego wydarzenia  były dzieci które po raz pierwszy przekroczyły próg naszego przedszkola. Pani Dyrektor Małgorzata Frączek  dotykając wielkim ołówkiem pasowała beztroskie dzieci w pełnoprawnych członków naszej społeczności. Na znak przyjęcia dziecka do grona przedszkola, każdy z milusińskich otrzymał dyplom i niespodziankę.  Drugim ważnym świętem które odchodziliśmy w tym dniu był przypadający na dzień 20 września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Były śpiewy, tańce z pokazywaniem, różne gry i zabawy oraz dużo radości.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie upominków dla dzieci.

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
W naszym przedszkolu, w piątek 15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Na zajęciach, w poszczególnych grupach przedszkolaki uważnie obejrzały na dużym ekranie film lub wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na odkrycie. Tak jak bohaterka podczas zajęć, szukaliśmy mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków.   

W dniu 31.08.2023 r. o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci przedszkolnych. Miejsce spotkania – hala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej. 

 
Listy dzieci przydzielonych do poszczególnych grup przedszkolnych wywieszone zostaną 21.08.2023r. (poniedziałek) na drzwiach wejściowych przedszkola.

Wykaz przyborów dla Biedroneczek i Pszczółek (3/4 l. i 4/5l.)

 • piórnik -tuba
 • ołówek
 • temperówka odpowiednia do grubości kredek
 • gumka
 • kredki ołówkowe (najlepsze do rysowania są Bambino, Lyra, Majewski,Astra)
 • kredki woskowe Bambino
 • nożyczki
 • klej w sztyfcie biały
 • papier kolorowy A4
 • blok kolorowy techniczny A4
 • plastelina miękka
 • teczka z gumką
 • farby akwarelowe i plakatowe
 • pędzel gruby i cienki
 • ręcznik papierowy
 • chusteczki nawilżane
 • pantofle
 • ubranie na przebranie

Wszystkie pomoce prosimy koniecznie podpisać! (zwłaszcza kredki każdą osobno)

 

Wykaz przyborów – grupa 5/6 l., Motylki:

 • zeszyt w linię,
 • zeszyt w kratkę,
 • papier kolorowy, miks (A4) lub blok rysunkowy kolorowy,
 • papier kolorowy (A5),
 • blok techniczny – kolorowy,
 • blok techniczny – biały
 • farbki plakatowe i akwarelowe, pojemnik na wodę,
 • pędzelki różnej grubości,
 • kredki ołówkowe,
 • kredki woskowe Bambino,
 • flamastry,
 • ołówek (2 szt.),
 • temperówka,
 • gumka do mazania,
 • nożyczki,                                                                                           
 • klej do papieru w sztyfcie (2 szt.),
 • plastelina,
 • teczka z gumką,
 • piórnik – tuba,
 • ręcznik papierowy,
 • pantofle.

Wszystkie przybory prosimy podpisać!

23 czerwca w naszej placówce odbyło się zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023. Najstarsza grupa wzięła udział w uroczystej akademii na sali gimnastycznej w szkole, gdzie odbyło się również pożegnanie absolwentów. Następnie Pani dyrektor wręczyła wszystkim przedszkolakom dyplomy oraz książeczki i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom działającym na rzecz przedszkola za współpracę.

Dnia 20 czerwca dzieci z grupy Biedroneczki i Pszczółki wybrały się „ciuchcią” 🚂 na wycieczkę krajoznawczą. Trasa wycieczki: Świerzowa Polska – Zręcin – Bóbrka – Chorkówka – Żeglce – Zręcin – Świerzowa Polska.

Podczas wycieczki dzieci podziwiały piękno otaczającej przyrody, poznawały nazwy miejscowości oraz ważne miejsca w naszej gminie: Kompleks Boisk Sportowych, obelisk upamiętniający Ignacego Łukasiewicza, Urząd Gminy w Chorkówce, posterunek policji, szkoły i kościoły w odwiedzanych miejscowościach.

Dzieci miały też okazję aktywnie spędzić czas na placu zabaw w Chorkówce.

W dniu 21.06. najstarsza grupa przedszkolna wybrała się na wycieczkę do Lasów Państwowych  w Krośnie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością występującą w lasach. Spacerując, obserwowaliśmy naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Po lesie oprowadzała nas pani, która opowiedziała wiele interesujących ciekawostek na temat życia zwierząt i roślin. Po zajęciach edukacyjnych nastał czas przyjemnego wypoczynku na placu zabaw w Parku Jordanowskim.

26 maja w piątek obchodziliśmy w naszym przedszkolu wspaniałe święto – DZIEŃ MAMY, do którego dzieci z poszczególnych grup przygotowywały się od dawna. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce oraz inscenizacje słowno – muzyczne, a także wręczyły samodzielnie wykonane prezenty. Było bardzo wesoło i uroczyście. Nasi goście głośno oklaskiwali występy swoich milusińskich, nie kryjąc wzruszenia. Radosny nastrój udzielał się wszystkim. Po uroczystości odbył się poczęstunek.

Wszystkim Mamom z okazji Ich święta  życzymy radosnych dni spędzonych  ze swoimi pociechami.

10 maja 2023 roku odbył się XIX konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych – Żaczek Przedszkolaczek na scenie. Organizatorem konkursu było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 63 osoby. Naszą placówkę reprezentowały dzieci z przedszkola:
Natalia Blicharczyk
Karol Czyż
Lena Święs
Kinga Mermon
Pola Święs
Wszystkie dzieci starały się jak najlepiej wystąpić.  Natalia Blicharczyk urzekła komisję interpretacją wiersza i tym samym otrzymała  wyróżnienie spośród 6 przyznanych.

Gratulujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom i życzymy dalszych sukcesów!

 
 „Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
 
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste – w poszczególnych grupach wiekowych po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc Polsce, w dniu 28 kwietnia zorganizowaliśmy wspólny pochód w najbliższej okolicy przedszkola. Dzieci w czasie zajęć miały również okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. 
Zapraszamy do fotorelacji na naszym Facebooku.
 

25 kwietnia do naszej placówki zawitał Teatr z Krosna ze spektaklem zatytułowanym „Bezpieczna droga do szkoły”. Kolorowa i czarodziejska scenografia oraz rytmiczna muzyka wprowadziła uczniów klas 0 – 3 i przedszkolaków  w tematykę bezpieczeństwa na drodze. Dzieci podczas spotkania w sposób atrakcyjny utrwaliły sobie bezpieczne zachowania na drodze. Z dużym entuzjazmem uczestniczyły w wydarzeniu i wspólnie z aktorami recytowały krótką rymowankę, śpiewały piosenkę oraz rozwiązywały zagadki. Maksyma „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, sprawdza się również w kwestii bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym.

29 marca w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków „Witaj Wiosno”.

Nasze przedszkole reprezentowały:
– Pola Święs
– Lena Święs
– Kinga Mermon
– Natalia Blicharczyk
Pola Święs otrzymała wyróżnienie w kategorii 3-4 latków
Lena Święs zdobyła I miejsce w kategorii 5 – latków
Kinga Mermon zajęła III miejsce w kategorii 5 – latków
Natalia Blicharczyk otrzymała za udział w konkursie pamiątkowy dyplom i książkę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Fotorelacja dostępna na stronie: https://centrumkultury.chorkowka.pl/aktualnosci/gminny-konkurs-recytatorski-witaj-wiosno.html

„Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…”
                                             E. Budryk

W dniu 21 marca świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia dzieci przyszły ubrane na zielono, żółto i niebiesko. Uroczystość powitania wiosny rozpoczęła się na sali gimnastycznej od prezentacji wierszy i piosenek o tematyce wiosennej poszczególnych grup przedszkolnych. Nie zabrakło również konkursów, gier związanych z tematyką pór roku. Mimo wielu atrakcji najbardziej wyczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie na czele którego widniała Marzanna. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie głośnym śpiewem i okrzykiem próbowaliśmy przywołać wiosnę. Mamy nadzieję, że tak radośnie powitana wiosna podziękuje nam piękną i słoneczną pogodą.

1 i 8 marca nasze przedszkole odwiedziła Pani lekarz weterynarii Natalia Frączek-Grocholska oraz Pani Barbara Jaskulska. Wraz z nimi przybyły cudowne pieski Dora i Mili. Pani doktor w ciekawy sposób opowiadała o zawodzie, w którym pracuje. Dzieci poznały różne ciekawostki na temat zwierząt, które tak samo jak człowiek chorują, cierpią i potrzebują z naszej strony opieki i troski. Przedszkolakom bardzo podobało się to spotkanie. Wielu z nich chętnie zadawało pytania na tematy związane ze zwierzętami.
Serdecznie dziękujemy Pani Natalii i Pani Basi za przyjście do nas i poświęcony nam czas. ♥️

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji zbierania karmy dla zwierząt. ♥️🐕‍🦺🥫🐈♥️

Rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego ,,Polscy poeci oczami dzieci’’
We wtorek 21 lutego 2023 roku w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski ,,Polscy poeci oczami dzieci”. Na ogłoszony konkurs zgłosiło się 12 dzieci a wzięło w nim udział 11 dzieci. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci, pokonywanie nieśmiałości, motywowanie do  twórczego działania oraz wspólna zabawa i miło spędzony czas z rodzicami. Dzieci prezentowały wybrane przez siebie wiersze znanych i lubianych autorów. Wszystkie wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Na ocenę recytacji miały wpływ: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu poetyckiego, kultura mowy (wyrazistość artykulacyjna, słyszalność) oraz ogólny wyraz artystyczny (ruch, rekwizyt, strój).
Komisja oceniająca wyróżniła 6 uczestników:
1. Pola Święs
2. Kinga Mermon
3. Lena Święs
4. Natalia Blicharczyk
5. Karol Czyż
6. Laura Leśniak

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu, zadbanie o ciekawe kostiumy i rekwizyty a przedszkolakom za piękne występy. Liczymy na dalszą współpracę i zapraszamy do innych konkursów.

14 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w poszczególnych grupach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Po prezentacji każdej grupy przedszkolnej rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, które były przeplatane zabawami prowadzonymi przez panią Marzenę Szmyd, której serdecznie dziękujemy. W tym dniu mieliśmy również okazję do skosztowania słodkiego poczęstunku, który przygotowała Rada Rodziców.

W poniedziałek 13 lutego nasze przedszkole odwiedził pszczelarz. Jego wizyta była okazją do zorganizowania ciekawych warsztatów dla przedszkolaków. Nasz gość okazał się znakomitym fachowcem i wielkim miłośnikiem pszczół. Rekwizyty, które przywiózł ze sobą sprawiły, że wszyscy mogliśmy poczuć klimat prawdziwej pasieki. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się osoba wykonująca ten nietypowy zawód, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego świata i w jaki sposób powstaje miód. Dużą atrakcja był pokaz żywych okazów owadów – królowej i robotnic! Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak wykonał świeczkę z plastra wosku pszczelego oraz otrzymał dyplom pszczelarza.

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a – 22 stycznia – Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów i wzruszeń. W sercu każdego dziecka, dziadkowie zajmują szczególne miejsce, bo kto  pocieszy, najczulej przytuli, znajdzie radę na każde zmartwienie? 

20 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Frączek, która przywitała wszystkie Babcie i Dziadków oraz złożyła życzenia zgromadzonym gościom. Dzieci z poszczególnych grup przedszkolnych zaprezentowały specjalny program artystyczny:  recytowały  okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność. Każdy wnuczek i wnuczka wykonały również dla swoich ukochanych dziadków laurkę lub drobny upominek.  

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy  dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. 

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu.  21 grudnia, dzień przed przedszkolną wigilią dzieci z grupy Pszczółki przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Jezusa, oprawioną wieloma tradycyjnymi kolędami i pastorałkami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali wyznaczone im role. Za swój występ otrzymali gromkie brawa od publiczności i podziękowania od Pani Dyrektor. 22 grudnia, w dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w uroczystych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. O wyznaczonej godzinie w sali zebrały się przedszkolaki, nauczyciele oraz Pani Dyrektor, która złożyła najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie zjedli tradycyjny wigilijny obiad. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek oraz prezentów pod choinką.

 

 

Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. W poniedziałek 5 grudnia przedszkolaki już od rana czekały na Mikołaja. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było z daleka. I już wiadomo było, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Wszystkie przedszkolaki  bardzo przeżywały to spotkanie, szczególnie te, które pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze. Każde dziecko złożyło obietnice, iż kolejny rok będzie grzeczne. Na zakończenie Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście przekazał piękne prezenty.

Dziękujemy Mikołaju.