Anna Czabanowska

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki.

W czwartek 7 lutego w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Po wielkiej prezentacji każdej grupy rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, które były przeplatane zabawami. W tym dniu mieliśmy również okazję do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Mimo, że za oknem zima, mróz jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów kierowanych pod ich adresem.

Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich, a przedszkolaki pełniły rolę gospodarzy. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Na pamiątkę spotkania babcie i dziadkowie obdarowani zostali laurkami.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła  wspólna wigilia, która odbyła się 21 grudnia oraz Jasełkami przygotowanymi przez uczniów Szkoły Podstawowej. Dzieci w tym dniu wspólne kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad. Oczywiście nie zabrakło  prezentów pod choinką, które przedszkolaki rozpakowały z wielką radością.

13 grudnia 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Mikołajkowy Festiwal Twórczości Przedszkolnej. Na scenie wystąpiły dzieci z Samorządowych Przedszkoli z Chorkówki, ze Zręcina i Świerzowej Polskiej. Dzieci prezentowały swoje umiejętności w czterech kategoriach: śpiew, wiersz, taniec i scenka teatralna. W konkursie wzięło udział 3 dzieci z naszego przedszkola: Szymon Szklarski, Natalia Szydło, Aleksander Wilk.  Prezentacje oceniało jury, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Szymon Szklarski w kategorii śpiew zdobył II miejsce, Natalia Szydło w kategorii wiersz zdobyła II miejsce, Aleksander Wilk w kategorii wiersz zdobył III miejsce.

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Wszyscy od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądali na drzwi i nasłuchiwali „Mikołajowych” dzwoneczków. Św. Mikołaj nie zawiódł  przedszkolaków i nie kazał długo na siebie czekać. Tuż po śniadaniu zawitał do przedszkola. Dzieci na powitanie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Spotkanie minęło w bardzo przyjemnej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami i prosił przedszkolaków, aby były grzeczne przez cały rok. To był dzień pełen wrażeń.

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znów się zobaczymy.

W czwartek 29 listopada wszystkie dzieci przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. W tym dniu gościliśmy w przedszkolu wróżki – uczennice Szkoły Podstawowej, które przepowiadały dzieciom przyszłość. Było wróżenie z kubeczków, serduszek, nie zabrakło także ustawiania bucików, „muzycznych krzeseł” oraz konkursów… Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez panią Gabrielę Rachwał i p. Grażynę Smolik.
Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej zabawy.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana „Teddy’s Bear”.

W dniu 23 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. Opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu oraz tańczyły z misiami w rytm piosenek: „Pokochaj pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie” itp. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się misiowa fotobudka, dzięki której każdy przedszkolak mógł chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Dzień ten wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Jadwigi Cieślik zorganizował akcję zatytułowaną „Moje biało – czerwone serce dla Niepodległej”. W akcji tej wzięły również udział przedszkolaki , które według własnego pomysłu wykonały  patriotyczne serca. Każde serce było oryginalne i każde piękne. Wszystkie zostały umieszczone w holu szkoły tworząc biało-czerwoną mozaikę. 

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy. 

9 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu w grupie młodszej i starszej odbyły się zajęcia o tematyce patriotycznej, podczas których wychowawcy przybliżyli dzieciom tradycję związaną z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Przedszkolaki poznały symbole narodowe, dumnie odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, wysłuchały wierszy, a także wykonały biało – czerwone serduszka. Zaraz po zajęciach wraz z klasami I -III wyruszyliśmy we wspólnym „biało – czerwonym”pochodzie. Dzień ten stał się bardzo radosnym dniem i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

30 października dzieci z grupy starszej wybrały się do kina Helios w Krośnie na bajkę pt. „Kopciuszek”. Celem wycieczki było: integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino), poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie.

„Kopciuszek” to jedna z najpiękniejszych baśni, która ukazuje nie tylko dobro i zło, ale także opowiada o uczuciach i miłości. Po zakończonym seansie wszyscy w doskonałych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.

Sponsorem naszego wyjazdu (biletów wstępu i przejazdu busem) byli państwo Jadwiga i Adam Rokitowscy. Serdecznie dziękujemy: nauczyciele i przedszkolaki z grupy starszej.

„Mamo, tato, baw się z nami jesiennymi darami” – pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny dla dzieci naszego przedszkola.

Jesień to wyjątkowo piękna pora roku. Jesienne skarby dają nieograniczone możliwości naszej wyobraźni i mnóstwo fajnej zabawy z dzieckiem.

Konkurs adresowany był do dzieci w wieku od 3-6 lat, które pod kierunkiem swoich rodziców wykonały indywidualne prace. Na konkurs wpłynęło 29 bardzo pomysłowych i pracochłonnych „dzieł”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyróżnione dzieci nagrody w formie książeczek. Mamy nadzieję, że następne konkursy spotkają się również z zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w wykonanie przepięknych prac.

 

Pierwszy miesiąc już za nami. Dla wielu z nas to trudny i intensywny czas. Jednak czas adaptacji już zakończony. Dzieci coraz chętniej angażują się w działania pod kierunkiem nauczycieli. Zdarzają się trudniejsze chwile, ale coraz rzadziej. Cieszymy się, że chcecie uczestniczyć w naszym życiu przedszkolnym.

W środę 13 czerwca 2018 r. przedszkolaki wraz z nauczycielami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. 
W piwnicach XVII wiecznego dworu powstała Piernikarnia  Kopytowska. Tam dzieci zapoznały się z tradycją wyrobu pierników figuralnych,  same wykonywały i ozdabiały pierniki według własnych pomysłów. W czasie warsztatów wszyscy  pracowaliśmy z wielkim zapałem i świetnie się przy tym bawiliśmy. Upieczone i spakowane ciasteczka dzieci zabrały ze sobą do domów, by tam poczęstować swoich najbliższych. Po „wyczarowaniu”  piernikowych cudów, dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej prowadzonej w pięknych, zabytkowych wnętrzach. Kolejne zajęcia polegały na pomalowaniu gipsowych obrazków. Pobyt w muzeum zakończył się wspólną zabawą, wszyscy mogli odpocząć w dworskim parku. Pozytywne wrażenia uczestników wycieczki świadczą o tym, że wcale nie trzeba jechać bardzo daleko, aby zobaczyć ciekawe miejsca.
 

6 czerwca odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której grupa starsza i młodsza, zaprezentowała swój program taneczno – wokalno – recytatorski. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

W dniach od 8 – 9 maja 2018 r. na scenie Regionalnego  Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbył się 14 konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych – Żaczek Przedszkolaczek na scenie. W ciągu 2 dni wykonano 176 prezentacji, nasze przedszkole reprezentowało 3 dzieci: Julia Jaskulska, Rozalia Niziołek, Amelia Hejnar, które przedstawiły utwory Marii Konopnickiej. Każde dziecko starało się jak najlepiej zaprezentować na scenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy upamiętniające udział w konkursie, a także upominek – książkę.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

W czwartek tj. 10 maja przedszkolaki odwiedziły bibliotekę szkolną.  Pani Ania pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek, zachowania się w bibliotece. Dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

Już od wielu lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Samo sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów i recyklingu. Przedszkolaki z chęcią i radością przyłączyły się do akcji i dokładnie wykonały swoje zadania. Wierzymy, że prowadzone przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody.

W środę 25 kwietnia odbył się konkurs recytatorski pt. „W świecie wierszy Marii Konopnickiej”. Celem konkursu było przede wszystkim popularyzowanie twórczości literackiej, rozwijanie talentów recytatorskich, a także rozbudzanie wśród dzieci ambicji i woli współdziałania. W konkursie wyróżnione zostały następujące dzieci: Julia Jaskulska, Amelia Hejnar, Rozalia Niziołek, Kacper Gurgacz. Wyróżnione przedszkolaki wezmą udział w 14 konkursie recytatorskim ŻACZEK PRZEDSZKOLACZEK na scenie w Krośnie. Życzymy wszystkim przedszkolakom dalszych sukcesów, motywacji do brania udziału w konkursach, ale przede wszystkim dobrej zabawy podczas recytacji wierszy.

W poniedziałek przedszkolaki wybrały się na spacer w okolice przedszkola, w poszukiwaniu wiosny. Spacerując po ogrodzie przedszkolnym dzieci wypatrywały wiosennych kwiatów i roślin, oglądały z bliska pąki pojawiające się na drzewach i krzewach, wsłuchiwały się w śpiew ptaków. Oczywiście nie zabrakło czasu na zabawy ruchowe. Dzieci w iście wiosennych humorach bawiły się na podwórku.

„Radość z serca płynie, bo spotkaliśmy się dzisiaj ( 28 marca 2018 ) jak w rodzinie”- tak pięknie i z gracją wprowadziła nas w atmosferę wiosenną i świąteczną grupa starszaków z Samorządowego Przedszkola w Świerzowej Polskiej. W niezwykle kolorowym i dźwięcznym przedstawieniu nasze pociechy popisywały się swymi umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi, recytatorskimi i choreograficznymi. Niezwykle zaskoczona publiczność podziwiała elementy spikerskie i śmiałe solówki małych artystów. Trudno ich było rozpoznać, bo na scenie „zamiast dzieci pojawiły się” zajączki, barwne jajka- pisanki, baranki, owieczki, pisklątka, motylki, słoneczko i kwietna pani wiosna! Bogactwo pomysłów, przepych kostiumów, rozmaitość sceniczna i scenograficzna –to widowiskowy korowód , który wirował w pląsach, tanecznych układach, bawił i rozśmieszał dziecięcą widownię. „ W naszych sercach tak świątecznie…” twierdzili aktorzy i witając Gości zapewniali, że Wielkanoc to ŚWIĘTO RADOŚCI. Baranek przestrzegał, że „ pisanki są nie tylko do jedzenia, że z pisanek  wykluwają się świąteczne marzenia!” Przypomniano także staropolski obyczaj śmigusa –dyngusa  i dla wszystkich stało się oczywiste: „Czy to stary, czy to młody, w lany poniedziałek nie uniknie  wody”! A na koniec spektaklu „przykucały” zajączki z koszyczkami, by obdarować –zajączkowymi prezentami. Donośnie skandowane: WESOŁEGO ALLELUJA dodało zebranym otuchy, wielkanocnej wiary w sens życia i nadziei na udane świętowanie. Za dzisiejszą uroczystość pięknie dziękujemy paniom- M.Ziębie, E.Dubis i R.Kobak- artystycznym reżyserkom i pomysłodawczyniom. Wyrażamy również słowa uznania dla Rodziców i Dziadków, którzy służyli swoją pomocą w przygotowaniu świątecznej inscenizacji.

„Wesoło jest , więc bawmy się…” Taką oto skoczną piosenką rozpoczęło się widowisko…cyrkowe! Zespół artystów zaskoczył widownię- wszystkich uczniów naszej szkoły i  przedszkolaczki- wspaniałym, kolorowym i zabawnym programem. Doświadczyliśmy wielu wrażeń spoza świata realnego, wszak sztuka cyrkowa zabiera widza w sferę iluzji i magii. Komiczny transformers  ślimaka, podobał się szczególnie  i zdobył  serce młodszej publiczności. To nasi najmłodsi  uczniowie autorsko podeszli do zabawy i układali rymowanki:
– Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sałaty- będziesz rogaty!
– Nie dam ci kapusty, bo będziesz tłusty! Damy ci wody dla ochłody!- wołały dzieci.
A potem przyszedł czas na taniec z kolorowymi wstęgami i z… obręczami, czyli mega trudna i przebojowa„ hula- hopmania”, nagrodzona gromkimi brawami. Nawet nasi uczniowie mogli przez moment poczuć się artystami i zawojować cyrkową scenę. Brawa za ich odwagę, poczucie humoru i chęć zabawy- tej nigdy dość! Ale , zapewne wszyscy się ze mną zgodzą,  rekord popularności biły ….króliki, wyskakujące z kapeluszy i  koszyków! Białe, rude i czarno- białe zawojowały publikę! Każdy chciał je głaskać czy choćby dotknąć! Każdy podziwiał ich truchcik na dwóch łapkach za zielonym listkiem. Iluzja , dziejąca się na naszych oczach, nie pozwoliła rozszyfrować cyrkowych tajemnic ,ukrytych w ciągle zmieniających swój kolor sukniach, występującej artystki. Tajemnica i czar cyrkowy nadal działają, bo jak w pigułce odkryliśmy radosny świat dzieciństwa, smak szczęścia i dobrej zabawy. Pięknie dziękujemy naszym artystom!

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W kolorowej, pięknie udekorowanej sali przy dźwiękach muzyki, 27 stycznia zgromadziły i bawiły się przedszkolaki w bajkowych strojach oraz uczniowie klas 0-III. Najmłodszym towarzyszyli także rodzice. Były tańce, zabawy z nauczycielami, rodzicami i dziewczynkami z Samorządu Uczniowskiego oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie balu karnawałowego.

Dzień Babci i Dzidzia na stałe wpisany jest w kalendarz imprez przedszkolnych. W tym roku odbył się 23 stycznia. Dzień ten sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiech na twarzach, powoduje, że serduszka wszystkich dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów kierowanych pod ich adresem. Każda grupa przedszkolna przygotowała program artystyczny. Były wiersze, piosenki, krótkie inscenizacje oraz tańce. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszenie na poczęstunek. Na pamiątkę spotkania Babcie i Dziadkowie otrzymali upominki i laurki.

18 stycznia w GOK w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Nasze przedszkole reprezentowały następujące dzieci: Rozalia Niziołek, Szymon Szklarski, Paweł Drozd. Wszyscy wystąpili w kategorii solistów. Szymon zaśpiewał kolędę „Dzisiaj w Betlejem” i zajął I miejsce, Rozalia śpiewała „Gdy śliczna Panna”, a Paweł „Przybieżeli do Betlejem”. Dzieciom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na scenie.

W dniu 15 stycznia gościliśmy w naszej placówce aktorów, którzy zaprezentowali dzieciom teatrzyk pt. „Przyjaźń to skarb”. Głównymi bohaterami widowiska byli: borsuk i lis, którzy wyruszyli w pełną przygód wyprawę po skarb. Odnalezionym skarbem nie były cenne przedmioty, a prawdziwa przyjaźń. Dzieci żywiołowo reagowały na przygody bohaterów i wspólnie z nimi wykonywały różne zadania, aby dotrzeć do wyznaczonego celu. Na zakończenie dzieci otrzymały od aktorów „Kodeks przyjaźni”.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna wigilia, która odbyła się 22 grudnia. Dzieci w tym dniu kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły  wspólny wigilijny obiad. Oczywiście nie zabrakło  prezentów pod choinką, które przedszkolaki rozpakowały z wielką radością.

12 grudnia gościliśmy w naszej placówce teatrzyk kukiełkowy „Tomcio”, który zaprezentował bajkę pt. „Jaś i Małgosia w krainie ekologii”. W fabułę spektaklu zostały wplecione pojęcia związane z ochroną przyrody. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów, utrwalając przy tym w jaki sposób należy dbać o otaczającą nas przyrodę.

6 grudnia odwiedził nasze przedszkole wyjątkowy gość – Święty Mikołaj. Od samego rana dzieci z niecierpliwością oczekiwały na jego przyjście. Kiedy zebrały się wszystkie w jednej sali, z uśmiechem na twarzy przywitały przemiłego gościa, śpiewając mu piosenkę. Po powitaniu nastąpił długo wyczekiwany moment – rozdawanie prezentów, który został uwieczniony pamiątkowym zdjęciem.

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny i prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znów się zobaczymy.

5 grudnia do naszego przedszkola przybyli policjanci z Komisariatu Policji z Dukli. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest praca policjanta. Panowie przybliżyli dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu, zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a także jak reagować w sytuacji zagrożeń min. właściwego zachowania się wobec groźnego psa. Duże zainteresowanie jak zwykle wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i zapraszamy ponownie.

W czwartek tj. 30 listopada wszystkie dzieci przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw Andrzejkowych. W tym dniu gościliśmy w przedszkolu wróżki – uczennice Szkoły Podstawowej, które przepowiadały dzieciom przyszłość. Było wróżenie z kubeczków, serduszek, nie zabrakło także ustawiania bucików, rzutów monetą do wody… Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez p. A. Hejnar i p. E. Głowacką.
Czy wróżby się spełnią? Czas pokaże. pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej zabawy.

W dniu 24.11.2017 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem -Misiem. Przybyły misie białe, brązowe, zielone, małe i duże itp. A każdy był piękny i wyjątkowy. Tego dnia  przygotowano dla dzieci wiele atrakcji: zabawy ruchowe, taneczne, plastyczne. Jednak najwięcej radości sprawiło przedszkolakom odwiedziny prawdziwego Pluszowego Misia. Wszyscy chcieli przytulić się do naszego gościa. 
Wspólna zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną radość. Na pewno powtórzymy ją w przyszłym roku.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Owady z folii i papieru” został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił. Na ogłoszony konkurs napłynęło 29 prac. Wzięło w nim udział 24 dzieci wraz z rodzicami. Wybór tej najpiękniejszej pracy był naprawdę trudny. Komisja oceniająca stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem; ze względu na atrakcyjność i zaangażowanie dzieci, wyróżnionych zostało 6 prac. 
Raz jeszcze bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za włączenie się do wspólnej zabawy!
Liczymy na dalszą współpracę rodziców i zapraszamy do innych konkursów.

„Polska to wszystko,
co w sercu drogie,
dlatego drogie, bo swoje”
                           L. Staff

10 listopada w grupie młodszej i starszej odbyły się zajęcia o tematyce patriotycznej, podczas których wychowawcy przybliżyli dzieciom tradycję związaną z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Przedszkolaki poznały symbole narodowe, odśpiewały hymn Polski, wysłuchały wierszy, a także wykonały flagę naszego kraju. Dzieci również uczciły ten dzień udziałem w akademii przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej.  

8 listopada w naszej placówce gościliśmy teatrzyk kukiełkowy pt. „Calineczka”. Bajka o malutkiej dziewczynce mierzącej zaledwie cal wzrostu bardzo spodobała się naszym przedszkolakom. Dzieci z zaciekawieniem oglądały kolejne etapy wędrówki Calineczki oraz towarzyszyły jej w poznawaniu nowych przyjaciół. W teatrzyku niespodziewanie wystąpił motyl z naszego przedszkola, wykonany przez Natalię, który zastąpił brakującą postać z baśni – Bielinka. Na zakończenie dzieci gromkimi brawami podziękowały aktorom.

„Muchomor i wiewiórki”

Puk, puk, puk
Kto tam?
To ja wiewióreczka!
Dzień dobry, Muchomorku!
Dzień dobry, Wiewióreczko!
Miły muchomorku,
powiedzieć mi musisz,
gdzie kupiłeś taki śliczny kapelusik?
Moja wiewióreczko,
chętnie ci odpowiem:
ja go nie kupiłem wyrósł mi na głowie.

W piątek dzieci 3 – 4 letnie podejmowały pierwsze kroki aktorskie. Mini teatrzyk wykonywany był na podstawie wiersza pt. „Muchomor i wiewiórka” H. Ożogowskiej. Przedszkolaki bardzo chętnie wcielały się w role muchomorka i wiewiórki. 

Serdecznie witamy dzieci i ich rodziców  naszego przedszkola  w nowym roku szkolnym 2017/2018. Pierwszy dzień w przedszkolu to jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka. Nowy rok rozpoczęliśmy 1 września, od samego rana w przedszkolu panował gwar. Starsze dzieci z uśmiechem wracały do swoich grup po wakacyjnej przerwie, na twarzach innych widać było niepewność. Wszystkim wychowankom życzymy miłego, radosnego pobytu w przedszkolu.

PIERWSZE DNI…

O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu…

  • PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.
  • WAŻNE! Nie wchodź z dzieckiem do sali / nie zaglądaj do sali. Przyprowadzając rano dziecko nie zasypuj nauczyciela pytaniami i informacjami co dziecko kiedy robi i jak na co reaguje. Zbyt długi pobyt rodzica w drzwiach jest niekorzystny dla dziecka (zawsze można porozmawiać popołudniu).
  • WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu.
  • PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.
  • ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz  „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.
  • NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.
  • DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.
  • GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety oraz przygotowywania się do poobiedniego odpoczynku.
  • OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty.
  • WAŻNE!  Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lub dziadek.

Informujemy rodziców, że w dniu 31. 08. 2017 r. o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie
dyrektora Z.S.  w Świerzowej Pol. z rodzicami dzieci przedszkolnych. Po spotkaniu podpisywane będą umowy – świadczenia usług przedszkolnych, w związku z tym prosimyo zabranie dowodu osobistego.

6 czerwca przedszkolaki z grupy starszej udały się do RCKP w Krośnie na widowisko baletowe pt. „Jak Marysia swe gąski zgubiła” na motywach baśni M. Konopnickiej do muzyki P. Czajkowskiego. Bogata scenografia, wspaniałe kostiumy i profesjonalna gra aktorska spowodowały, że młodzi widzowie uwierzyli, iż teatr to miejsce magiczne. Gromkie brawa po spektaklu świadczyły o tym, że sztuka bardzo się wszystkim podobała.

1 czerwca odbyła się jednodniowa wycieczka dzieci do Muzeum Przyrodniczego w Krempnej. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę, po dotarciu na miejsce przewodnicy podzielili nas na grupy aby dzieci dokładniej i uważniej mogły brać udział w zajęciach. W muzeum dzieci zobaczyły rekonstrukcje środowiska naturalnego, roślin i zwierząt parku w różnych porach roku. Dodatkową atrakcję stanowiła ekspozycja poroży jeleni. Na terenie muzeum obejrzeliśmy również film przyrodniczy, który przybliżył nam historię kształtowania się obecnego krajobrazu na przestrzeni ostatnich kilku dziesięciu milionów  lat. Przedszkolaki brały również udział w warsztatach, które miały miejsce w ogrodzie. Zobaczyły w nim najczęściej spotykane ekosystemy i gatunki roślin łąki kwietnej charakterystyczne dla Beskidu Niskiego i obserwowały owady: pszczoły, trzmiele, bąki, motyle. Wykonały także „kwietną widokówkę” oraz zaprojektowały każdy dla siebie medal przyrodnika. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń

Z okazji Dnia Mamy w naszym przedszkolu  30 i 31 maja 2017 roku odbyły się grupowe uroczystości. Sale przedszkolne w tych dniach zamieniły się w scenę, na której debiutowali mali aktorzy. Dzieci w pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny: inscenizacje muzyczno – ruchowe do wierszy J. Tuwima, piosenki, tańce, wiersze i  życzenia dla kochanych mam. Po wspaniałych występach na twarzach gości zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie, uśmiech i dumę ze swoich pociech. Na zakończenie dzieci wręczyły laurki i zaprosiły mamy na słodki poczęstunek.

Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia, takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody. Już od wielu lat bierzemy czynny udział w akcji „Sprzątanie świata”. W dniu 15. maja 2017 r. nasze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę placówki. „Uzbrojone” w rękawice ochronne i plastikowe worki prześcigały się w tym, które z nich zbierze największą ilość śmieci.

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,

piękne są nasze barwy ojczyste”.

                                              Cz. Janczarski

Budząc zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi,   a także  rozwijając  poczucie przynależności narodowej wzięliśmy  udział   w obchodach Święta Flagi. Był to czas na przypomnienie dzieciom  historii państwa polskiego, rozmowy na temat  symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Dzieci chętnie  wykonywały prace plastyczno- techniczne wśród, których nie mogło zabraknąć chorągiewek oraz kwiatów w barwach naszej flagi.   Recytowały wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”, odśpiewały z powagą hymn. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Dnia 27 kwietnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyły się wewnętrzne eliminacje do konkursu recytatorskiego Żaczek Przedszkolaczek . W eliminacjach wzięło udział 14 uczestników. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy. W drodze eliminacji zostały wyróżnione następujące osoby: Maja Myśliwy, Justyna Kukulska,  Wanessa Wilk, Julia Jaskulska, Rozalia Niziołek. Dzieci będą reprezentowały nasze przedszkole w konkursie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, dnia 10 maja 2017 r.

 „Od przedszkoliady do olimpiady” – pod takim hasłem 5 kwietnia 2017r. odbyły się po raz drugi zawody sportowe przedszkolaków z gminy Chorkówka, których organizatorami było  Niepubliczne Przedszkole „Misiowo” w Chorkówce i Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce.  Zawody odbyły się w sali sportowej Gimnazjum w Zręcinie. W spartakiadzie uczestniczyły dzieci 5 i 6 letnie z czterech przedszkoli z naszej gminy: Samorządowe Przedszkole z Chorkówki wchodzące w skład Zespołu Szkół w Chorkówce, Samorządowe Przedszkole ze  Świerzowej Polskiej wchodzące w skład Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, Samorządowe Przedszkole ze Zręcina oraz Niepubliczne Przedszkole „Misiowo” z Chorkówki. Nasze przedszkole reprezentowały „Orzełki”, dzieci z najstarszej grupy :
Mateusz Przetacznik
Aleksander Janocha
Marika Pyter
Natalia Wasylak
Natan Faber
Michał Dubis
Lena Rogala
Lena Wilusz
Wanessa Wilk
Hubert Lidwin
Hasło bojowe ,,Orzełków” brzmiało: ”Na raz, na dwa każdy orzełek wszystko z siebie da”.
Dzieci rywalizowały ze sobą w 8 konkurencjach sportowych. Przedszkolaki dawały z siebie wszystko, a wiernie wspomagały je w tym pani Ania i pani Mariola. W chwili ogłoszenia wyników wszyscy z niecierpliwością czekali,  kiedy prowadzący wyczyta nasze przedszkole. Iiiiiiiiiii………..jest……….I miejsce!!!! Radości było co nie miara. Cała drużyna otrzymała puchar , medale, dyplom oraz pamiątkowe koszulki. Podczas zawodów otuchy wszystkim uczestnikom dodawała maskotka imprezy – Miś, a drużyny do walki zagrzewały czirliderki . Każdy przedszkolak został ugoszczony obiadem, napojami oraz pysznymi ciasteczkami. Dziękujemy organizatorom za przygotowanie tak wspaniałej zabawy sportowej.

pani-wiosna-yJwKekG

 

„Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…”
                                             E. Budryk

W dniu 21.03.2017r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,, pożegnania zimy – powitania wiosny”. Przedszkolaki wraz z Marzanną – słomianą kukłą w kolorowym przebraniu, symbolizującą odchodzącą porę roku, wyruszyły barwnym korowodem do ogrodu przedszkolnego. Głośnym śpiewem i okrzykiem żegnały zimę i witały wiosnę.

16 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się  konkurs recytatorski pt: „ W krainie wierszy Juliana Tuwima”. W konkursie mogły brać udział tylko  3 osoby z danej placówki. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima, promocja czytelnictwa wśród dzieci, a także rozwijanie i prezentacja uzdolnień artystycznych dzieci.

Naszą placówkę reprezentowały trzy osoby Milena Wityńska, Paulina Dubis – uczennice szkoły podstawowej, natomiast przedszkole reprezentowała Justyna Kukulska, która zajęła III miejsce w kategorii dzieci 5-6 letnich.

Justynce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

9 marca odwiedził naszą placówkę Teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu Teatru Art Cinema z Nowego Sącza, który przedstawił nam „Bajkę o złotym ptaku”. Kolorowe kukiełki, ekspresyjna muzyka i treść spektaklu wywołały wśród dzieci żywe reakcje. „Baśń o złotym ptaku” zarówno uczy, jak i bawi młodego widza. Dzięki spotkaniu z bajką dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o znaczenie przyjaźni w życiu każdego człowieka, co stanowiło morał tej opowieści.

14 lutego w naszym przedszkolu został zorganizowany Dzień Babci i Dziadka połączony z obchodzonym tego dnia Świętem Zakochanych. Pomysł na połączenie Świąt wynikał z faktu, że to właśnie dziadkowie kochają swoich wnuków najbardziej na świecie, a dzieci odwzajemniają tą miłość. Nie można również pominąć okoliczności nałożenia się w tym roku Dnia Babci i Dziadka z feriami zimowymi, które w naszym województwie przypadły od 16 do 29 stycznia.

Walentynkowy Dzień Babci i Dziadka rozpoczął się występem artystycznym dzieci  z grupy najmłodszej, a następnie z grupy starszej. Pod czujnym okiem wychowawczyń dzieci mówiły wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Nie zabrakło również klasycznego „Sto lat” i serdecznych życzeń dla babć i dziadków płynących z małych, ale gorących serc. Dziadkowie obdarowani zostali laurkami. Uroczystość połączona była ze słodkim poczęstunkiem. Nieposkromiona radość z występu najmłodszych, uśmiech na twarzach zaproszonych gości oraz miłość zachęcały zebranych gości do aktywnego udziału we wspólnym świętowaniu.

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W kolorowej, pięknie udekorowanej sali przy dźwiękach orkiestry, która towarzyszy nam od kilku lat, 14 stycznia zgromadziły i bawiły się przedszkolaki w bajkowych strojach oraz uczniowie klas 0-III. Najmłodszym towarzyszyli także rodzice. Były tańce, zabawy z nauczycielami, rodzicami i dziewczynkami z Samorządu Uczniowskiego oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie balu karnawałowego.

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też nasze przedszkolaki dbają o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej, mroźnej zimy nie były głodne. W przedszkolnym ogrodzie mają do dyspozycji kilka  karmniki, które uzupełniają ptasimi smakołykami. Dokarmiając ptaki uczą się odpowiedzialności, pobudzają swoje zainteresowania i uwrażliwiają na przyrodę, a także zyskują poczucie, że robią coś dobrego.

W grudniu tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia grupa starsza z naszego przedszkola przedstawiła dla całej społeczności szkolnej bożonarodzeniowe jasełka. Przedszkolaki znakomicie wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, świętych postaci oraz diabełków. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją, na koniec występów dzieci podzieliły się z najbliższymi białym opłatkiem, a następnie usiadły do wspólnego obiadu wigilijnego.Wystawione Jasełka, wprawiły wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój, o którym przez cały następny rok, będą nam przypominały pamiątkowo wykonane zdjęcia.

Wszystkim rodzicom i całej społeczności przedszkolnej dziękujemy za pomoc i wsparcie udzielone przedszkolakom.

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają

Wszystkie dzieci na Niego czekają.

Moc prezentów każdemu przyniesie,

Każde dziecko z prezentów się cieszy….”

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Nadszedł wreszcie ten długo wyczekiwany dzień. Wszyscy od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądali na drzwi i nasłuchiwali „Mikołajowych” dzwoneczków. Św. Mikołaj nie zawiódł  przedszkolaków i nie kazał długo na siebie czekać.  Tuż po śniadaniu zawitał do przedszkola. Dzieci na powitanie zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Spotkanie minęło w bardzo przyjemnej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkich prezentami i prosił przedszkolaków, aby były grzeczne przez cały rok. To był dzień pełen  wrażeń! Dziękujemy!!!

Christmas Crackers – to w wolnym tłumaczeniu strzelające cukierki (ang. crack-pęknięcie, złamanie). Nazwa nawiązuje do lekkiego wystrzału, jaki towarzyszy otwarciu upominku. 

Prezent tego rodzaju jest długoletnią tradycją głównie w Wielkiej Brytanii oraz USA. Tradycja upominkowego cukierka jest bardzo silna, dlatego wielu Anglików chętnie wykonuje takie prezenty samodzielnie umieszczając w nich wszystko, co im tylko wpadnie do głowy a także cukierki i inne słodycze.  Tradycję tą dzieci mogły poznać podczas zajęć angielskiego wykonując samodzielnie tego rodzaju niespodziankę.

Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego 29 listopada grupie starszej gościliśmy  panią Barbarę Kukulską, mamę Justynki. Pani Basia przeczytała przedszkolakom bajeczki o przygodach żółwia Franklina. Na zakończenie wspólnego spotkania każde dziecko zostało obdarowane zwierzątkiem wykonanym z baloników.
Serdecznie dziękujemy pani Basi za poświęcony czas i wspaniałe niespodzianki.

W dniu 22.11.2013 r. w naszym przedszkolu odbyło się  uroczyste rozstrzygnięcie  konkursu pt. ” Leśne ludki” adresowanego do przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci dostarczyły wiele  prac wykonanych różnymi technikami, w sumie było ich 21. Komisja oceniająca stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem. Ze względu na atrakcyjność prac, zostało ich wyróżnionych 10. Jury obdarowało każdego dyplomem, a wyróżnione osoby otrzymały książeczkę. Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy dzieciom i rodzicom za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę. Mamy  nadzieję, że kolejny konkurs w naszym przedszkolu będzie się cieszył równie dużym zaangażowaniem.

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Obecnie są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Nasze przedszkolaki  również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. 24 listopada w naszym przedszkolu gościliśmy wróżki i wróżbitów – uczniów ze Szkoły Podstawowej, którzy zabrali dzieci do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki oraz słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Duplaga oraz pani Barbarze Jaskulskiej za pyszne ciasta upieczone dla wszystkich przedszkolaków. 

W czwartek 24 listopada w naszej placówce odbyło się przedstawienie pt. „Bezcenna przyjaźń” wg opowiadania Izabeli Degurskiej, w wykonaniu Teatru Kukiełkowego „Tomcio” z Nowego Sącza.
Tematem bajki była przyjaźń i przywiązanie staruszka do zwierząt, które utracił dla mało znaczących przedmiotów, aby je później odzyskać postanawia oddać nawet swoje życie. Przedstawienie było wspaniałą lekcją o tym, że w życiu nie są ważne rzeczy materialne, czy też drobiazgi. Największą wartością jest przyjaźń, która daje nam prawdziwe i trwałe szczęście.  

10 listopada 2016 r. , tuż przed obchodami Święta Niepodległości w całym kraju, także nasze przedszkolaki  poznały historię drogi do wolności  naszego  państwa. Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać takim maluchom, ale w naszym przedszkolu tego rodzaju tematów nie unikamy.  Na zajęciach w grupach, dzieci poznawały nasze symbole i barwy  narodowe i wzięły udział  w zajęciach dotyczących  historii naszego państwa. Miały możliwość zapoznania się z bajkami o tematyce historyczno- narodowej, np. Legenda o Lechu, Czechu i Rusie czy Wars i Sawa. Na zakończenie, pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wspólnie odśpiewały Hymn Polski.

12 października 2016 roku w naszym przedszkolu odbył się „Owocowy dzień”. W tym dniu zagościły w przedszkolu różnorodne owoce; rodzime jabłka, gruszki, winogrona i wiele innych. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają wyżej wymienione smakołyki. Przy tej okazji przedszkolaki wykonały pyszne owocowe szaszłyki. Radości było wiele w przygotowaniu, a potem w jedzeniu.

11 października sala gimnastyczna naszej placówki zamieniła się w arenę cyrkową, bowiem zawitali do nas artyści z cyrkuSzok”. Cóż to były za wrażenia! Podczas prawie godzinnego występu z zapartym tchem śledziły występy pary cyrkowców. Jak na prawdziwy cyrk przystało klaun zaprezentował m.in. sztukę żonglowania, a jego żartobliwie pokazy powodowały na sali szczery śmiech i aplauz. Przedszkolaki były nie tylko widzami, ale i próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy. Pokaz dostarczył dzieciom miłych wrażeń, wiele radości i zadowolenia. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

27 września odbyło się w naszym przedszkolu bardzo interesujące spotkanie. W tym dniu  gościliśmy Panią weterynarz, Natalię Frączek, ciocię Julii Jaskulskiej. W odwiedziny przyszła ze swoimi podopiecznymi psem Rezonem i kotem Rysią, co sprawiło przedszkolaków w zachwyt. Pani Natalia spotkanie rozpoczęła od ważnych i ciekawych informacji na temat zwierząt, omówiła ich wygląd, cechy charakterystyczne oraz potrzeby. Opowiedziała ciekawe historyjki z ich udziałem oraz omówiła codzienną pracę weterynarza. Dzieci dowiedziały się o konieczności szczepień zwierzaków  i obowiązkowym  przestrzeganiu  higieny po każdej zabawie z pupilem.  Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pozwoliło ono uczestnikom na poznanie choć po części tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu.

Serdecznie dziękujemy pani  weterynarz za dostarczenie nam tylu wiadomości
i wspaniałych przeżyć.

 

 

Witamy wszystkie Dzieci i Rodziców w roku szkolnym 2016/2017.
1 września o godzinie 10:00 pani Dyrektor Małgorzata Pelczar powitała wszystkie dzieci, rodziców i nauczycieli naszej placówki. Przedszkolaki z radością wracały do swych grup po wakacyjnej przerwie, dla niektórych dzień ten był jednym z najtrudniejszych dni, ponieważ po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola.

Opiekę nad dziećmi w bieżącym roku powierzono następującym wychowawcom:
– 3-4 latki: p. E. Dubis, p. A. Bałuka, p. R. Kobak
– 5-6 latki: p. M. Zięba, p. A. Czabanowska
W roku szkolnym 2016/2017 swoją przygodę z przedszkolem rozpoczęło 50 przedszkolaków.

„Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada,
Idzie do przedszkola wesoła gromada.
Tupią małe nóżki tupu-tupu tup.
Raźno do przedszkola idzie mały zuch”.

Wszystkim naszym przedszkolakom życzymy wesołej i przyjemnej zabawy w ciągu całego roku, samych pogodnych dni, nowych przyjaźni oraz wiedzy i radości płynącej z poznawania świata.

Informujemy rodziców, że w dniu 31. 08. 2016 r. o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie
dyrektora Z.S.  w Świerzowej Pol. z rodzicami dzieci przedszkolnych. Po spotkaniu podpisywane będą umowy – świadczenia usług przedszkolnych, w związku z tym prosimy o zabranie dowodu osobistego.

Wesołe wakacje zaczęły się dzisiaj,
Żegnamy przedszkole, kolegów i misia,
wzywają nas pola zielone i las,
niech żyją wakacje! – wyruszać już czas 🙂

P1150981

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Na wstępie pani dyrektor przywitała przedszkolaków, uczniów oraz rodziców. Złożyła podziękowania wszystkim za całoroczną pracę, rodzicom za pomoc
i zaangażowanie. Było mnóstwo niespodzianek: pamiątkowe dyplomy, bajeczki, kwiaty i podziękowania.

Życzymy wszystkim przedszkolakom i rodzicom wspaniałych wakacji i do zobaczenia w nowym roku przedszkolnym. Natomiast absolwentom życzymy wielu sukcesów w szkole oraz samych radosnych wspomnień związanych z naszym przedszkolem.

Dnia 13.06.2016 roku została zorganizowana wycieczka edukacyjna  do „Zagrody SZMER” w Godowej. Celem wycieczki było: wspólna zabawa, zdobywanie wiedzy i umiejętności na temat pracy farmera. Dzieci poznały takie zwierzątka jak: świnki wietnamskie, kozy, owce, konie, króliki, gęsi, indyki . Miały możliwość obcowania z tymi zwierzętami. Dużą atrakcja był przejazd bryczką, polną drogą. Ze stacji odjeżdżał również pociąg zabierając chętnych na przejażdżkę. Przedszkolaki skorzystały  z warsztatów ceramicznych, wyczarowując ulepianki z gliny, sadziły także własne pomidorki. Wykonane prace dzieci zabrały ze sobą. Wyobraźnia dziecięca pozwoliła na zabawę w wiosce indiańskiej, korzystając z wigwamów. Dużym zainteresowaniem wśród chłopców było miejsce wodza na niewielkim wzniesieniu wykonanego z pnia. Zabawy w otoczeniu lasu, łąk, pól na świeżym powietrzu pozwoliły dzieciom na swobodną zabawę w wiejskim klimacie.

Tego dnia atrakcji, zabawy i radości było co niemiara. Tylu wrażeń podczas jednego dnia nie mieliśmy chyba nigdy. Było po prostu SUUUUUPER !!!

1 czerwca nasze przedszkolaki obchodziły swoje święto – Dzień Dziecka. Tego dnia w przedszkolu rozbrzmiewała głośna muzyka. Nie zabrakło również konkursów i rozgrywek sportowych w ogrodzie przedszkolnym. Na nasze zaproszenie w tym dniu odwiedzili nas rodzice z niespodziankami. Pani Anna Drozd i pan Tomasz Drozd czytali przedszkolakom przygody Martynki, natomiast pani Anna Pelczar przygotowała dla dzieci pyszne i zdrowe przekąski: serek, lody truskawkowe, sok „Kubuś”. Dziękujemy za przybycie i poświęcony czas.

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim przedszkolakom życzymy  zawsze uśmiechniętej buzi, wesołej zabawy, ciekawych bajek czytanych na dobranoc i zawsze kolorowych snów…

Dzień Matki jest jednym z najpiękniejszych świąt, dlatego też mamy naszych przedszkolaków miały okazję uczcić swój dzień wspólnie z dziećmi w dniach 24 i 30 maj. Zaprezentowały mamom wiersze, piosenki, tańce i scenki humorystyczne. Zostały za to nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec obdarowały swoje mamy laurkami i kwiatkami. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była niezwykle rodzinna.