Beata Malik

Uwaga!!!
Ogłaszamy konkurs na logo dla naszego Szkolnego Koła Turystyczno- Krajoznawczego ,,Świerzowscy Rajdowcy” . Logo stanie się symbolem identyfikującym nasze koło turystyczne.
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej.

Projekt logo powinien zawierać:

– nazwę koła: SKKT-PTTK ,,Świerzowscy Rajdowcy”

– nazwę naszej szkoły (Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej lub ZS w Świerzowej Polskiej)

– grafikę kojarzoną z turystyką lub przyrodą, która będzie stanowić tło dla logo,

– logo powinno być ujęte w koło.

Na Wasze prace czekamy do 10.02.2023r.

Zgłoszenie prac następuje poprzez przesłanie plików graficznych o dużej rozdzielczości na adres mailowy: beata.malik@poczta.onet.pl 🙂 

Jak to możliwe, że żaglówka może płynąć pod wiatr? Tego właśnie próbowali dowiedzieć się Złoci odkrywcy podczas kolejnego spotkania koła w ramach programu naukowego Być Jak Ignacy. Czy im się udało? Zobaczcie sami 🙂 

Kolejne spotkanie koła Złoci odkrywcy w ramach programu naukowego Być jak Ignacy. Tym razem Odkrywcy dowiedzieli się czym są pierwiastki, poznali  pojęcie „atomu” i jego budowę, nauczyli się zbudować model pierwiastka. Ponadto stworzyli prawdziwy Wulkan energii 🙂

Galeria NextGEN

W najbliższy piątek KLASA 8 wraz z Wychowawcą zapraszają na Kiermasz Wypieków 😍

Drodzy Rodzice oraz Uczniowie,
Serdecznie dziękujemy za nominację Nas do nagrody Szkoła Roku i Nauczyciel Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym , który prowadzony jest przez ,,Nowiny” . 😀
Nominowany Nauczyciel: Beata Malik 😍
Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 25 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: https://nowiny24.pl/plebiscyt-edukacyjny…/ar/c5-16897445
Głosy na Panią Beatę można oddawać pod adresem : https://nowiny24.pl/p/kandydat/3157207
Natomiast głosy na Szkołę pod adresem:
Dziękujemy i zapraszamy do oddawania głosów 🙂 🙂 🙂

20 października 2022r. uczniowie klas IV-VIII zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Celem wycieczki było przybliżenie uczniom postaci pisarki w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Marii Konopnickiej. Uczniowie zwiedzili dworek, w którym pisarka spędziła ostatnie lata życia, wysłuchali prelekcji dotyczącej jej twórczości oraz obejrzeli wystawę znanych dzieł pisarki.

W historycznych wnętrzach dworku, który zamieszkiwała kiedyś poetka, pierwszoklasiści mogli zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym, licznymi tłumaczeniami, a także krytyką literacką, które pozostawiła po sobie ta wspaniała kobieta, autorka znanych wszystkim takich utworów jak: ”Stefek Burczymucha”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, czy „Rota”.

Ciekawe były również informacje dotyczące życia codziennego Marii Konopnickiej w Żarnowcu, jej zwyczajów, form spędzania czasu wolnego, sekretów przyjmowania gości , a także losu córek, które odziedziczyły dworek po śmierci matki.

Wycieczka zakończyła się spacerem po otaczającym muzeum parku, mieniącym się wyjątkowo piękną paletą jesiennych barw, zakupem pamiątek – w większości magnesów!

Uczniowie zwiedzili Grotę Krasnoludków, w której mogli wypić herbatkę i kupić smakołyki.

Gwoździem programu okazała się być pyszna kiełbaska prosto z grilla spożywana na świeżym powietrzu w pięknej jesiennej scenerii i w blaskach słońca.

W ramach programu naukowego Być jak Ignacy, członkowie szkolnego koła naukowego poznali budowę atomu. Protony, neutrony i elektrony nie stanowią przed nimi tajemnic.

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023 uczniowie klasy IV i VIII razem z nauczycielką języka angielskiego biorą udział
w XIX Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół. Dla wielu uczniów zapamiętywanie listy słówek jest nudne, czasochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Aplikacja Insta.Ling powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy.

Insta.Ling jest

  • systemem do nauki nowych słówek
  • systemem do utrwalania słówek
  • systemem do kontroli systematyczności pracy ucznia
  • systemem do śledzenia postępów ucznia.

 

Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które
już świetnie zna.

Zadaniem ucznia, który przystąpił do Programu jest systematyczne logowanie się do Insta.Ling za pomocą loginu i hasła przekazanego przez nauczyciela i wykonanie powtórki około 20 słówek, co średnio zajmuje od 2 do 8 minut. Po każdej wykonanej sesji uczeń dostaje raport z systematyczności i postępów pracy.

https://instaling.pl

 

Długo planowany wyjazd i w końcu realizacja trzydniowej wycieczki uczniów Zespołu Szkół do Wrocławia. Prawie 50 uczniów pod opieką pań: Beaty Malik, Małgorzaty Jakubowskiej, Beaty Prętnik  i pana Krzysztofa Krężałka wyjechało na wycieczkę. Wcześnie rano wyruszyliśmy  w kierunku Wrocławia. W samym mieście czekała  nas wizyta we wrocławskim ZOO, które jest najstarszym w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. W ZOO żyje 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. Wejście do Afrykarium zrobiło na nas największe wrażenie. Zupełnie inny klimat i żyjące tam zwierzęta zachwyciły wszystkich. Następnie udaliśmy  się do Parku Szczytnickiego, gdzie zobaczyliśmy Halę Stulecia oraz fontannę multimedialną. Krótki  przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja oraz nocleg. Drugiego dnia  wyruszyliśmy na spacer z przewodnikiem, podczas którego odkryliśmy najsłynniejsze miejsca we Wrocławiu. Zobaczyliśmy Rynek z ratuszem oraz Uniwersytet Wrocławski. Poznaliśmy również historię słynnych krasnali oraz odwiedziliśmy najstarszą dzielnicę miasta – Ostrów Tumski. Trzeciego dnia tuż po śniadaniu rozpoczęliśmy intensywne zwiedzanie atrakcji miasta. Bardzo interesujące jest wejście  do Muzeum Panorama Racławicka.  Tam słuchając przewodnika przeżywaliśmy bitwę pod Racławicami. Około godziny 14.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Świerzowej.

W ramach programu Poznaj Polskę uczniowie klas IV-VIII udali się na dwudniową wycieczkę do Ujazdu, Starachowic i Sandomierza. Celem wycieczki było poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzacja osiągnięć polskiej nauki. Pierwszy dzień spędziliśmy zwiedzając ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe Zamek wybudowany został w I połowie XVII wieku przez wojewodę i posła na sejm – Krzysztofa Ossolińskiego. Nazwa pochodzi od symbolu wiary i polityki wojewody („krzyż”) oraz od herbu Ossolińskich („topór”). Z dziedzińca głównego zeszliśmy na poziom piwnic – do stajni, gdzie mieściło się ok. 100 koni, które jadły z marmurowych żłobów. Następnie przeszliśmy do pomieszczeń gospodarczych ze sklepieniami z czerwonej cegły, a potem tunelem pod wieżę ośmioboczną i do źródła. Zobaczyliśmy kuchnię z oryginalnie zachowanym piecem i kominem piecowym. Na piętrze zamku mieściły się pokoje gościnne, pomieszczenia dla służby, gabinety Ossolińskich, sala balowa i jadalna. Ruiny rezydencji kryją tajemnicze legendy o duchach i skarbach. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik, które bez wątpienia pozostaną w ich pamięci jeszcze na długi czas. Popołudnie spędziliśmy zwiedzając Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach gdzie uczniowie poznali tajniki pracy wielkiego pieca, zobaczyli słynne stary starachowickie. Była też okazja do poznania różnych gatunków dinozaurów na wystawie paleontologicznej. Dzień drugi spędziliśmy w Sandomierzu zwiedzając Muzeum Okręgowe oraz historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Bezpośrednie zetknięcie się młodych podróżników z „Królewskim Miastem” pobudziło zainteresowanie historią regionu świętokrzyskiego. Uczniowie z pewnością zachowają niepowtarzalne wspomnienia i zdobytą wiedzę o mieście, które jest żywym świadkiem polskiej historii i kultury.

22 października grupa rajdowa z naszej szkoły pod opieką p. Beaty Malik oraz p. Dyrektor Małgorzaty Frączek wzięła udział w X Ekoturystycznym Rajdzie Pieczonego Ziemniaka. Rajd ten jest coroczna imprezą organizowaną przez PTTK o/ Krosno we współpracy z Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. W tym roku trasa prowadziła z Olchowca na Baranie. Rajdowcom towarzyszyły: dobry humor, piękne jesienne widoki oraz cudna, słoneczna pogoda. Na zakończenie rajdu tradycyjnie odbyły się konkursy: ekologiczno-przyrodniczy oraz turystyczno- krajoznawczy. Zostały również rozdane nagrody za konkursy z poprzedniego rajdu. Nagrody oraz dyplomy otrzymali: Martyna Faber, Julia Nitka, Cyprian Janas oraz Kacper Wilk. Uwieńczeniem rajdu było ognisko, na którym rajdowcy upiekli pyszne kiełbaski oraz ziemniaki.

W dniu dzisiejszym nasza placówka przyjęła nominację od Szkoły Podstawowej w Lubatowej i przyłączyła się do akcji „Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami”. Celem tej akcji było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

Jesteśmy solidarni z osobami z autyzmem i przekazaliśmy niebieską iskierkę wykonując trzy symboliczne zadania:

1) wykonaliśmy dekorację tematyczną „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”
2) ubraliśmy się na niebiesko
3) napisaliśmy o akcji na stronie naszej placówki

Niech iskierka nie gaśnie w naszych sercach!

#challengeniebieskiemotyle2021

NOMINUJEMY:

– Szkołę Podstawową im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu.

– Zespół Szkół w Chorkówce, Szkoła Podstawowa im. Ignacego Łukasiewicza.

Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu.

CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:

1) Ubrać się na niebiesko.

2) Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla”.

3) Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook lub stronę internetową szkoły oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com

Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).

4) Nominować kolejne dwie placówki i powiadomić je o tym.

5) Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie placówki.

6) Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Na początek zachęcam do zaśpiewania piosenki z ostatnich zajęć. 😛 
https://www.youtube.com/watch?v=-jBfb33_KHU

Dzisiaj drogie dzieci przypomnimy sobie nazwy ubrań, które poznaliście na wcześniejszych zajęciach. Popatrzcie na poniższy obrazek i spróbujcie wymienić zamieszczone na nim części garderoby. 

grupa starsza

Zabawa ,,Pranie”

Dziecko wycina powyższe kartoniki przedstawiające garderobę. Do zabawy potrzebne będzie dowolne pudełko przypominające kształtem pralkę (np. po butach), do którego będzie wrzucać kolejno kartoniki przedstawiające ubrania, które zechce ,,wyprać” wymieniając ich nazwę. W ten sposób utrwali słownictwo podczas zabawy. 

Zabawa ,,Kalambury”– do zabawy zachęcam dzieci i Rodziców, potrzebna będzie kartka i kredki.  Na kartce rysujemy wybrane ubrania , zadaniem dziecka jest odgadnąć co narysowaliśmy . Jeżeli dziecko odgadnie zamieniamy się rolami, wówczas dziecko rysuje a rodzic odgaduje. 

Zabawa ,,Tower”. Układanie wieży z plastikowych kubeczków bądź innego materiału, który pozwoli nam stabilnie ułożyć wieżę i kartoników obrazkowych przedstawiających poznane słowa ( nazwy ubrań). Zabawa polega na odgadnięciu jak najwięcej nazw ubrań i w ten sposób ustawieniu jak najwyższej wieży z kubeczków. 

Na początek zachęcam do powtórzenia piosenki z ostatniej lekcji 😛 
https://www.youtube.com/watch?v=-jBfb33_KHU

Dzisiaj drogie dzieci przypomnimy sobie nazwy ubrań, które poznaliście na wcześniejszych zajęciach. Popatrzcie na poniższy obrazek i spróbujcie wymienić zamieszczone na nim części garderoby. 

grupa młodsza

Zabawa ,,Pranie”

Dziecko wycina powyższe kartoniki przedstawiające garderobę. Do zabawy potrzebne będzie dowolne pudełko przypominające kształtem pralkę (np. po butach), do którego będzie wrzucać kolejno kartoniki przedstawiające ubrania, które zechce ,,wyprać” wymieniając ich nazwę. W ten sposób utrwali słownictwo podczas zabawy. 

Zabawa ,,Kalambury”– do zabawy zachęcam dzieci i Rodziców, potrzebna będzie kartka i kredki.  Na kartce rysujemy wybrane ubrania , zadaniem dziecka jest odgadnąć co narysowaliśmy . Jeżeli dziecko odgadnie zamieniamy sie rolami, wówczas dziecko rysuje a rodzic odgaduje. 

Zabawa ,,Tower”. Układanie wieży z plastikowych kubeczków bądź innego materiału, który pozwoli nam stabilnie ułożyć wieżę i kartoników obrazkowych przedstawiających poznane słowa ( nazwy ubrań). Zabawa polega na odgadnięciu jak najwięcej nazw ubrań i w ten sposób ustawieniu jak najwyższej wieży z kubeczków. 

Miłej zabawy 😆 

Dzisiaj Kochani nauczymy się piosenki o ubraniach 🙂 

Oglądnijcie i spróbujcie pokazywać jak ubieracie poszczególne części garderoby:
shoes – buty
jacket – kurtka
scarf – szalik
hat – czapka

https://www.youtube.com/watch?v=-jBfb33_KHU&t=90s

Tutaj tekst piosenki 🙂 
Put on your shoes

A teraz zaśpiewajcie piosenkę zamieniając części garderoby na inne:
coat – płaszcz
jumper – bluza
skirt – spódniczka
trousers – spodnie
shorts – spodenki
cap – czapeczka
T – shirt – koszulka

Co poradzilibyście ubrać koledze, który wybiera się w te miejsca?
BlekitnaFlaga1850STPut on your…….(ubierz)…….

Autumn landscape - yellowed autumn trees and fallen autumn leaves in city autumn park alley in soft evening light. Colorful autumn landscape scene in vintage tones

3500

Miłej zabawy 😎 

Dzisiaj Kochani nauczymy się piosenki o ubraniach 🙂 

Oglądnijcie i spróbujcie pokazywać jak ubieracie poszczególne części garderoby:
shoes – buty
jacket – kurtka
scarf – szalik
hat – czapka

https://www.youtube.com/watch?v=-jBfb33_KHU&t=90s

Tutaj tekst piosenki 🙂 
Put on your shoes

Na koniec wykonajcie załączoną kartę pracy 😛  wytnijcie ubrania i ubierzcie w nie chłopca . Miłej zabawy 😆 

caities-classroom-worksheet-get-dressed

Wykorzystując nagły atak zimy, postanowiłam zachęcić Was do wyjścia na świeże powietrze i aktywnego spędzenia czasu przy … lepieniu bałwana 😛
W tym celu ogłoszony została konkurs  dla uczniów klasy V, VIa i VIb  na najładniejszego i najbardziej pomysłowego bałwana. Po ulepieniu bałwana należało wykonać 1 zdjęcie i przesłać je na podany  adres poczty internetowej.

Konkurs zakończył się w niedzielę (31 stycznia g. 18.00).
Na moją pocztę wpłynęło dziewięć prac, wszystkie bałwanki są śliczne i jury miało nie lada problem z wyłonieniem trzech najbardziej pomysłowych bałwanków. Po długich naradach postanowiliśmy przyznać nagrody wszystkim uczniom biorącym w konkursie, natomiast nagrody za miejsca I-III powędrują do następujących uczniów:

Miejsce I – Julia Nitka klasa VIb (bałwanek nr 1)
Miejsce II – Maksymilian Pytlarz klasa V (bałwanek nr 2)
Miejsce III – Filip Kuca klasa VIa (bałwanek nr 3)

Serdecznie dziękuję Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie. Nagrody zostaną rozdane po powrocie do szkoły 😎 Miłego dnia Kochani 😆 

Easter – Wielkanoc

Przed Wami piosenka wielkanocna o zajączku. Świetny sposób na naukę języka angielskiego w połączeniu z zabawą ruchową .

Wykonujcie czynności razem z zajączkiem!
bunny hops – zajączek skacze
flops his ears – kłapie uszkami
wiggles his nose – kręci noskiem
shakes his tail – potrząsa ogonkiem

https://www.youtube.com/watch?v=hb9tt7LiYrc

A teraz spróbujcie narysować wielkanocnego zajączka- oto wskazówki
https://supersimple.com/super-simple-draw/how-to-draw-an-easter-bunny/
Happy-Easter-7

Tradycyjnie podczas Rajdu Andrzejkowego zostały zorganizowane konkursy turystyczno-krajoznawczy oraz przyrodniczo-ekologiczny. Brawo dla Adriana, Eryka i Zuzi !

W chłodny ale słoneczny piątek grupa Świerzowskich Rajdowców wzięła udział w XVI Rajdzie Andrzejkowym. Wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty nad grobem Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów w Zręcinie. Stamtąd rozpoczął się raj pieszy na trasie Zręcin – Zręcin Przylaski – Żarnowiec. W Żarnowcu zwiedziliśmy Dwór Marii Konopnickiej oraz Starą Szkołę Ludową. Na zakończenie odbyły się konkursy turystyczno-krajoznawczy oraz ekologiczno-przyrodniczy. Rajdowcy wzięli również udział w andrzejkowym topieniu wosku oraz ognisku na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski.

W promieniach jesiennego słońca grupa siódmoklasistów pod uważnym okiem wychowawcy udała się na klasowy rajd. Trasa wędrówki wiodła przez Kobylany, stamtąd udali się podziwiać potężne wiatraki w Łękach Dukielskich aby w końcu dotrzeć do grodziska, celu wyprawy. Wzgórze to znajduje się na wysokości 426 m n.p.m., w VIII –XII wieku mieszkające tu plemiona obrały na swój potężny gród. Było ono otoczone poczwórnymi wałami i fosami, które są dobrze widoczne w terenie. Najlepiej widać je właśnie jesienią. Na zakończenie wyprawy wędrowcy posilili się smaczną kiełbaską z ogniska. Długość trasy została zmierzona w krokach – było ich ok. 23 tysiące. Zapraszamy do galerii zdjęć (A. Jasłowski, P. Cichocki, B. Malik)

Brawo Rajdowcy! Podczas Rajdu Pieczonego Ziemniaka zostały zorganizowane konkursy turystyczno-krajoznawczy oraz przyrodniczo – ekologiczny. Nasi rajdowcy rozłożyli konkurencję na łopatki 😎 

Sezon rajdowy rozpoczęty! 11 października drużyna rajdowa Świerzowscy Rajdowcy wzięła udział w IX Rajdzie Ekoturystycznym Pieczonego Ziemniaka. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania sali edukacyjnej Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli. Stamtąd autokarem udaliśmy się do Stasiany, gdzie pod przewodnictwem Pana Ryszarda Majki przeszliśmy ścieżką przyrodniczą ,,W Przełomie Jasiołki” na gorę Ostra 😆 Góra ta nie bez powodu nosi swoje imię, podejście jest dość strome. Na zakończenie rajdu rozpaliliśmy ognisko na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski i ziemniaczki. Tradycją rajdów są konkursy ekologiczno – przyrodniczy oraz turystyczno-krajoznawczy. Nasi rajdowcy (Oliwia Adamik, Paulina Guzik, Hubert Szuba oraz Eryk Warunek) zdobyli zaszczytne I, II oraz III miejsca 😆 Brawo!!! Zapraszam do galerii zdjęć.

6 czerwca uczniowie klas IVa oraz IVb wybrali się do  Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Karpacka Troja to połączenie skansenu z nowoczesną placówką muzealną. Zanim uczniowie zwiedzili skansen, uczestniczyli w atrakcyjnych warsztatach ‘’Gry i zabawy Słowian”, zjedli pyszną kiełbaskę z grilla  Następnie z dużym zainteresowaniem obejrzeli film o powstaniu Karpackiej Troi i eksponaty muzealne w pawilonie wystawowym.
Wyprawa do Trzcinicy była dla uczniów nie tylko wycieczką edukacyjną, ale także okazją do integracji zespołu klasowego. 

W ramach kilkuletniej już współpracy ze szkołą podstawową w Barcelonie uczniowie klasy III wraz z p. Beatą Malik przygotowali dla swoich hiszpańskich przyjaciół przepiękne kartki wielkanocne. Również i oni nie zapomnieli o nas 🙂 DZIĘKUJEMY!

„Możesz mieć wpływ na sprawy,
które mają znaczenie”.

Poruszeni poniższym apelem uczniowie klasy IVa wraz z wychowawcą p. Beatą Malik postanowili zareagować. Do Marysieńki, która potrzebuje wsparcia i ciepłego słowa popłynęły ręcznie przygotowane kartki z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Dziękujemy Marysieńce za kartkę zwrotną 🙂  i życzymy wszystkiego co najlepsze!

,,Kochani. Mamy kryzysik.
Wiemy już, że wyniki badania rezonansowego dają złe rokowania. Na nic nie przespane, czy przepłakane noce. Teraz jest czas organizacji i podejmowania nadludzkich decyzji. Wiemy już że 2 seria przeszczepów komórek macierzystych wydłużyła dobrą kondycje Marysieńki w tak kiepskiej sytuacji w jakiej się znajduje. Cała Mania.💕 Widzimy również, że Marysieńka pierwszy raz się boi. Więc rysujemy, rozmawiamy, rozmawiamy, bawimy się i czytamy… Dlatego pomyślałam, że może i Wy moglibyście włączyć siebie i swoich znajomych, by dodać otuchy Marysieńce w tym trudniejszym czasie Niezwykłego życia Cudownej dziewczynki poprzez przesłanie dedykowanej kartki/widokówki z ciepłym zdaniem dla niej. Jest silna. Jest Niezwykła! Ślijcie z każdego zakątka świata!
Niech Marysieńka dowie się, że jej kibicujecie i jest Wam bliska!”

 03 kwietnia odbyła się kolejna edycja międzynarodowego konkursu języka angielskiego „The Big Challenge. Wzięło w niej udział 71 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Artura Jasłowskiego oraz p. Beaty Malik. Konkurs cieszy się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży. W całej Europie przystąpiło do niego ponad 500 000 uczniów, najwięcej w Niemczech oraz Francji, w Polsce ok 11 000 uczniów a w samym województwie podkarpackim ok 2500 uczniów. Konkurs odbywa się pod patronatem Cambridge oraz Oxfordu, uczestnicy otrzymują oficjalny certyfikat poziomu językowego. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki 😆 

 

,,A Cergowa patrzy i myśli, co się tu dzieje” a dzieje się. To już XIV edycja Płomienia Pamięci i jak co roku na szczycie góry zgromadziło się mnóstwo osób nie po to by podziwiać widoki, ale po to by uczestniczyć w Mszy Św. oraz oddać hołd WIELKIEMU POLAKOWI, Św. Janowi Pawłowi II. 

21 marca to dla naszej szkolnej społeczności dzień inny niż wszystkie. Słoneczny, wyjątkowy, pachnący wiosną. Na poszukiwanie pierwszych oznak tej najwspanialszej z pór roku udali się uczniowie z klasy IVa, IVb oraz VI. Wyprawie przewodniczył p. Artur Jasłowski. Trasa wędrówki wiodła wzdłuż rzeki Jasiołki prowadząc rajdowców aż do Niżnej Łąki. Po drodze podziwialiśmy budzącą się do życia przyrodę oraz żeremie bobrów. W Niżnej Łące gościliśmy w Ekologicznym Gospodarstwie Pszczelarskim EKO BAŁON. Właściciel gospodarstwa, pan Krzysztof, opowiedział nam o hodowli pszczół. Zaprosił nas również na degustację pysznego słodziutkiego miodu. Na zakończenie poszukiwań wiosny udaliśmy się do stadniny koni prowadzonej przez p. Magdalenę Kafel. Tam p. Madzia oprowadziła nas po wybiegach i stajniach oraz opowiedziała o hodowli koni. Udostępniła nam również miejsce na ognisko gdzie mogliśmy się posilić pałaszując przepyszne kiełbaski. Czy udało nam się znaleźć wiosnę? Zapraszam do galerii zdjęć.

W ostatni dzień nauki szkolnej, przed feriami zimowymi, grupa Świerzowskich Rajdowców wraz z sympatykami naszego koła oraz opiekunami p. Beatą, p. Arturem oraz ks. Adamem wyruszyła na XVI Rajd Zimowy. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Lipowicy, stamtąd trasa prowadziła na górę Cergowa. Droga nie była łatwa ponieważ ścieżka na Cergową była skuta lodem, niemniej jednak Rajdowcy poradzili sobie znakomicie. Na szczycie weszliśmy na wieżę widokową i stamtąd podziwialiśmy spektakularne widoki. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, pozjeżdżaliśmy na jabłuszkach i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po zejściu do Lipowicy autokar zabrał nas do Dukli do budynków Lasów Państwowych. Tam przeprowadzone zostały konkursy turystyczno – krajoznawczy oraz przyrodniczo-ekologiczny (z niecierpliwością czekamy na wyniki).
Na zakończenie rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Było pysznie. Zapraszam do galerii zdjęć fot. Artur Jasłowski 😎 

Kolejny raz  grupa szkolnych rajdowców dołączyła do PTTK i wzięła udział w XV Rajdzie Andrzejkowym. Trasa naszej wędrówki wiodła przez Miejsce Piastowe, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza oraz Muzeum Misyjne Sióstr Michalitek, w którym eksponowane są zbiory pochodzące z Afryki (Libia, Kamerun). W ramach wystawy obejrzeliśmy stroje, ozdoby, maski, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz obrazy, a także dokumentację pracy misyjnej sióstr. Kolejnym punktem na naszej trasie była Zagroda Etnograficzna w Rogach, w której zgromadzone są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, stroje, meble, zdjęcia i dokumenty należącego już dziś do historii, którą nieliczni tylko pamiętają. Wyczekiwanym etapem rajdu była stara tradycja „lania wosku”, wróżby andrzejkowe oraz tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbaski. Na podsumowanie rajdu nasi uczniowie wzięli udział w konkursach, w których sprawdzili swoja wiedzę przyrodniczą i krajoznawczą.                                                                                                                   

Na wyniki konkursów czekamy z niecierpliwością!

 

Sezon rajdowy rozpoczęty!!! W ubiegły piątek Świerzowscy Rajdowcy wzięli udział w VIII ekoturystycznym Rajdzie „Pieczonego Ziemniaka”. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Prywatnego Muzeum Pól Bitewnych w Krośnie. Placówka ta  gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje historycznie, kataloguje, eksponuje i udostępnia zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi, z okresu lat 1914 – 1945. Może się poszczycić imponującą kolekcją ok. 2 tysięcy eksponatów z okresu I  i II wojny światowej. Po zwiedzeniu muzeum  autokar zawiózł nas do Warzyc, gdzie zwiedziliśmy Cmentarz zamordowanych podczas II wojny światowej. Stamtąd pieszo przeszliśmy do Bierówki gdzie rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i ziemniaki. Tradycyjnie odbyły się konkursy: turystyczno – krajoznawczy oraz ekologiczno-przyrodniczy, w których udział wzięli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Cmentarzu z I wojny światowej. Odmówiliśmy modlitwę za spoczywających tam żołnierzy i udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna.

Klasy IVa oraz IVb miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii.  3 października uczniowie wraz w wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Krosna. Program obejmował zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Podkarpackim oraz spacer po Starówce, wszystko pod opieką przewodnika. Wyjazd zakończył się na małym co nieco w krośnieńskiej pizzerii 😆 

Serię wiosennych wycieczek w tym roku szkolnym zamykają uczniowie klas: 0, I i II. To oni wraz z opiekunami wyjechali do Jasła 15 VI 2018 r. Tam zwiedzili Muzeum Lizaka i brali udział w warsztatach robienia pizzy. O godz. 8.00 rano wyjechaliśmy spod szkoły. Na miejscu podzielono nas na dwie grupy. Pierwsza zwiedzała Muzeum, a druga udała się do Pizzerii „Vesuvio”. W Muzeum zapoznano nas z historią i tradycyjnymi sposobami produkowania jasielskich słodyczy. Widzieliśmy urządzenia przemysłowe, na których były i są wytwarzane lizaki oraz karmelki. Dzieci mogły spróbować różnych cukrów, wąchały aromaty, mieszały barwniki bez brudzenia rąk. Obserwowały proces tworzenia lizaka, a potem wykonywały własne lizaki. Po zrobieniu sobie wspólnych zdjęć, grupy wymieniły się. Teraz grupa pierwsza (już trochę głodna) udała się do pizzerii, która znajdowała się nie opodal Muzeum. Sympatyczna Pani czekała na dzieci, które otrzymały od niej fartuszki i czapki kucharza. Po wysłuchaniu krótkiej historii włoskiej pizzy dzieci zabrały się do pracy. Przygotowały pudełka, zrobiły swoją pizzę, na którą nakładały takie dodatki jakie lubią. Właściciel pizzerii upiekł ją bardzo sprawnie i szybko, a dzieci mogły wszystko obserwować z bezpiecznej odległości. Wreszcie degustacja!   Mniam!!!   Swoje smakuje najlepiej. Nakarmieni, zaopatrzeni w słodkości bezpiecznie wróciliśmy do szkoły.  Wszyscy byli zadowoleni.
Warto dodać, że te słodycze będą kruche (wtedy smakują najbardziej), ale muszą poleżeć co najmniej miesiąc.

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Hanna Babkowska z klasy 3b zajęła III miejsce w III Międzyszkolnym Konkursie Spelling Master. Konkurs odbył się 8 czerwca  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kopytowej. Wzięli w nim udział reprezentanci trzecich klas ze szkół z gminy Chorkówka. Konkurs poprzedzony był szkolnymi eliminacjami. W nich oprócz Hani najlepiej zaprezentowali się Aleksander Wasylak i Maja Rogala  z klasy 3b. Oni też godnie reprezentowali naszą szkołę uzyskując wysoką ilość punktów.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

I wreszcie przyszedł czas na koniec roku szkolnego A jak nauka zmierza ku finałowi, to najwyższa pora na…wycieczkę! Klasy V i VI wybrały się na jednodniową eskapadę do Zakopanego.W programie znalazł się: Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, spacer po Równi Krupowej, Sanktuarium Maryjne na Krzeptówkach i Skocznia Narciarska podziwiana z zewnątrz oraz wyjazd na Gubałówkę kolejką PKL. Nieco napięty plan mobilizował do pośpiechu, ale znalazł się czas na …MC Donalda i pyszne smakołyki. Mogliśmy także podziwiać urokliwe górskie krajobrazy, wybrać wymarzoną pamiątkę i „ strzelić” grupową fotkę. Wesoło i z humorem cieszyliśmy się wolnym czasem. Pogoda nie zawiodła- pozwoliła zażyć swobody i wypoczynku w pięknym zakątku naszego kraju.

W piękny, słoneczny, czerwcowy poranek, 25 osobowa grupa uczniów z klas VII a oraz VII b pod opieką p. Agnieszki Sząbary, ks. Adama Pakosza oraz p. Beaty Malik, udała się na wycieczkę do Sandomierza. Na miejsce dotarliśmy ok. 10 rano, gdzie przy słynnej sandomierskiej studni czekała na nas pani przewodnik. Oprowadziła nas ona po Starym Mieście, opowiedziała historię starych kamieniczek, zaprowadziła na dziedziniec zamkowy. Weszliśmy na taras widokowy na Bramie Opatowskiej aby podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza. Zwiedziliśmy również bazylikę katedralną oraz kościół Świętego Jakuba. Przeszliśmy pod „uchem igielnym”, legenda głosi, że przechodząc po uchem igielnym należy pomyśleć sobie życzenie, a ono się spełni pod warunkiem że nikomu go nie zdradzimy. Ciekawym doświadczeniem było przejście sandomierską trasą podziemną. Tam pani przewodnik opowiedziała nam ciekawą legendę, oraz zaprowadziła do sali tortur. Ostatnim punktem wycieczki było wejście na wystawę figur woskowych Świat Ojca Mateusza. Tam, uczniowie mogli znaleźć się na planie popularnego serialu oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z bohaterami. Po zwiedzaniu nadszedł czas na zakup pamiątek oraz na ciepły posiłek, po czym wesoły, rozśpiewany autobus wyruszył w drogę powrotną.

Nasza szkoła wzięła udział w Kampanii KILOMETRY DOBRA. Uczniowie otworzyli swoje serca na charytatywność i aktywnie włączyli się w zbiórkę. Zebrane pieniążki zostały przekazane Fundacji Wielkie Serce, która zebrane środki przeznaczy na pomoc dzieciom znajdujących się w trudnej sytuacji, w tym umieszczonym poza rodziną biologiczną.

       Wszystkim dzieciom z okazji Dnia Dziecka życzymy samych szczęśliwych dni.

W dniu 18 maja 2018r.w Urzędzie Gminy w Chorkówce odbył się konkurs matematyczny uczniów kl. III szkół podstawowych pt. ,,As trzecich klas”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni w konkursie szkolnym, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Byli to:
Oliwia Adamik  – kl. III a
Filip Kuca – kl. III a
Bartosz Zuzak -kl. III b

W konkursie międzyszkolnym w Chorkówce brało udział 29 uczniów z 9 szkół naszej gminy. Test, który mieli do wykonania liczył 14 zadań i przewidziany był na 50 minut. Wymagał od uczniów sprawnego liczenia w zakresie czterech działań matematycznych, logicznego myślenia i praktycznego posługiwania się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę spisali się bardzo dobrze. Wszyscy uzyskali wysoką liczbę punktów i w klasyfikacji drużynowej uplasowali się na I miejscu. Indywidualnie pod względem uzyskania największej liczby punktów II miejsce zajęła uczennica kl. III a Oliwia Adamik. Uczeń kl. III b Bartosz Zuzak otrzymał wyróżnienie za wysoką liczbę punktów. Dobrze wypadł też uczeń kl. III a Filip Kuca, który uzyskał tylko 1 punkt mniej niż Bartosz. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a uczniowie, którzy zajęli I, II  i III miejsce oraz uczniowie wyróżnieni, dodatkowo nagrody książkowe.

Gratulujemy naszym młodym mistrzom matematyki i życzymy dalszych sukcesów.

W piątek 18 maja uczciliśmy 98 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II akademią w wykonaniu uczniów klas V-VII. Na wstępie dyr. Małgorzata Pelczar zachęciła do uważnego obejrzenia programu mówiącego o wielkości i bogactwie darów nagromadzonych w osobie św. Jana Pawła II. Ks. Adam Pakosz zauważył, że chociaż o naszym papieżu powiedziano już wiele słów, to jednak nadal zajmuje On w sercach Polaków szczególne miejsce. Ewangelią o powołaniu apostołów, o wyborze Piotra według woli miłości – kościoła która stała u początków kapłaństwa Karola Wojtyły – rozpoczął się montaż słowno – muzyczny. Przybliżył on postać papieża, Jego życie, służbę Bogu i ludziom. Mogliśmy posłuchać fragmentów przemówień z pielgrzymek do Polski, obejrzeć urywki filmów o wyborze na Stolice Piotrową, zamachu na Placu Św. Piotra oraz wsłuchać się w słowa jego poezji. Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy „Barkę”, pozostając w zadumie nad zobowiązaniem nas do naśladowania tego Świętego Rodaka i dążenia do świętości.

15 maja w Wyższym Seminarium Duchowym w Przemyślu odbył się finał Konkursu Biblijnego. Konkurs został przeprowadzony pod hasłem „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”, a jego przedmiotem była znajomość wybranych fragmentów Ewangelii według św. Jana oraz Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich. Naszą szkołę, pod opieką ks. Adama Pakosza,  reprezentowała uczennica kl IV a, Paulina Dubis. Finał zgromadził 118 młodych olimpijczyków, reprezentujących 100 szkół podstawowych naszej Archidiecezji. Do udziału w konkursie uczniów przygotowywało 103 katechetów. Wszyscy uczestnicy  otrzymali imienne dyplomy oraz książki, a wyróżnieni indywidualnie otrzymali dodatkowe cenne nagrody. Podczas oczekiwania na wyniki, uczestnicy konkursu wzięli udział w mszy św. pod przewodnictwem ks. prałata Tadeusza Białego oraz mieli okazję zwiedzić Katedrę oraz Muzeum Diecezjalne.

W dniach 8–9 maja 2018 roku odbył się XIV Konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych – Żaczek Przedszkolaczek na scenie. Organizatorem konkursu było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W zmaganiach konkursowych uczestniczyło aż 176 maluchów. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z przedszkola i ze szkolnej „zerówki”. Dzieci z oddziału przedszkolnego przy SP w Świerzowej Polskiej prezentowały swoje utwory drugiego dnia. Na scenie wystąpili kolejno: Dominika Drózd, Michał Dubis, Justyna Kukulska, Dawid Kurcoń, Wanessa Wilk.     
Wszystkie maluszki starały się jak najlepiej wystąpić. Szczególnie pięknie zaprezentowała się Justyna Kukulska z wierszem pt. „Kura” Łukasza Dębskiego. Urzekła widzów i Komisję oryginalną interpretacją utworu oraz pięknym strojem. Komisji spodobał się też Dawid Kurcoń, który wygłosił wiersz Juliana Tuwima „Okulary”. Tych dwoje dzieci otrzymało nagrody, spośród siedmiu przyznanych nagród. Było także wiele wyróżnień. Każdy przybyły Żaczek otrzymał dyplom upamiętniający jego udział w Konkursie i upominek (książeczkę). Najlepsi recytatorzy otrzymali wspaniałe nagrody książkowe i dyplomy.

Gratulujemy dzieciom i Rodzicom. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu do Konkursu. Dziękujemy także pani Annie Jakubik – instruktorce z RCKP za zaproszenie i sprawne przeprowadzenie Konkursu. Czekamy na XV Konkurs w przyszłym roku.

 

7 maja 2018r. – Witajcie na …MAJÓWCE PATRIOTYCZNEJ !
   W programie dzisiejszej uroczystości mieliśmy okazję posłuchać występu chóru szkolnego, który przypomniał wzruszające i podniosłe pieśni patriotyczne. Organizatorki spotkania, p. A. Sząbara i p.A.Samborowska, pragnęły w przygotowanym montażu artystycznym przypomnieć młodzieży ważne dla Polski fakty historyczne. „Namalowano” rys historyczny Konstytucji 3 Maja, podkreślono doniosłość dziejową wielu trudnych okresów naszej historii, w tym zbrodnię katyńską 1940 roku. Uczennice, P. Dubis i A. Giemza wyrecytowały poetyckie utwory patriotyczne; „ Gawędę o miłości ziemi ojczystej” i wiersz o„ Rotmistrzu Pileckim”, a następnie wszyscy – wspólnie odśpiewaliśmy  „ Rotę”. W aranżacji biało- czerwonej, ozdobieni barwnymi kotylionami, stanęli nasi uczniowie ochoczo do quizów historycznych, gier i zabaw edukacyjnych. Tu każdy uczestnik mógł zdobyć ciekawą nagrodę rzeczową, a przede wszystkim popisać się swą wiedzą historyczną. Zaskakującym finałem majowego świętowania okazał się  niezwykle „ słodki ”poczęstunek. Wszyscy uczestnicy majowego happeningu mogli skosztować przepysznych wypieków, za które serdecznie dziękujemy Rodzicom  i „na gorąco” dzielić się radosnymi wrażeniami z tej niecodziennej lekcji historii.

24 kwietnia 2018 r. w Gimnazjum w Świerzowej P. odbyły się eliminacje gminne konkursu o Puchar Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Organizatorem konkursu było: Centrum Usług Oświatowych w Chorkówce, reprezentowany przez Gabrielę Nizianty – dyrektora, Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce, reprezentowany przez Bogusława Packa – dyrektora oraz Gimnazjum w Świerzowej P. reprezentowane przez Wacława Kamińskiego – dyrektora szkoły.
Konkurs odbył się w dwóch etapach: I część: test teoretyczny, II część: praktyczna – jazda na rowerze.
W kategorii: klasy VII SP i kl. II i III Gimnazja przedstawiciele naszej szkoły (Paweł Kawalec, Adrian Wojnar oraz Jakub Raab) zdobyli III miejsce. Gratulujemy !

Dnia 20 kwietnia 2018 r. klasa VI przygotowała apel poświęcony ochronie środowiska i Ziemi pt. „Ziemia- naszym  domem”. Celem spotkania było rozbudzenie wśród koleżanek i kolegów osobistej odpowiedzialności za wytwarzanie odpadów i  kształtowanie nawyków proekologicznych zachowań zarówno w domu jak i poza nim. Zagadnienia te zostały przedstawione za pomocą prezentacji multimedialnej, wierszy, piosenek i sytuacji związanych z tą tematyką. Uczniowie zapoznali się z zagrożeniami dla naszej planety i człowieka wynikającymi z:

  • Zanieczyszczaniu wód i powietrza
  • Spożywania przetworzonej, niezdrowej żywności zawierającej duże ilości cukru, konserwantów, sztucznych barwników, polepszaczy smaku

Poruszane problemy zachęcały do dbania o środowisko i interesowania się nim. Przekazywały najważniejsze wskazania dotyczące zmniejszania ilości odpadów, segregowania śmieci, oszczędzania energii i wody.

 Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie języka angielskiego The Big Challenge. Konkurs miał formę online i składał się z 45 pytań zgrupowanych według badanych umiejętności. Adresowany był do uczniów klas 5, 6 oraz 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Pytania testowe sprawdzały wiedzę z zakresu słownictwa, gramatyki, rozumienia tekstu pisanego, rozumienia ze słuchu,  a także ogólną znajomość kultury. Dla każdego poziomu przewidziany był  odrębny zestaw pytań. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które ukażą się w maju.

To już kolejna edycja konkursu recytatorskiego dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, organizowana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. Karola Klobassy-Zrenckiego w Żeglcach. Tym razem organizatorzy zaproponowali, aby uczestnicy zaprezentowali dowolnie wybrany wiersz o zwierzętach. „Poetycki zwierzyniec”– pod takim właśnie hasłem przebiegał tegoroczny konkurs podzielony na trzy etapy: klasowy, szkolny i międzyszkolny. Etap szkolny odbył się dnia 28 III 2018 r. w naszej szkole. Zakwalifikowało się do niego 9 osób:                     
z kl. I – 5 uczniów                         
z kl. II  – 1 uczennica                             
z kl. III a – 3 uczennice.

      Komisja oceniająca występy dzieci postanowiła przyznać trzy wyróżnienia i tym samym zakwalifikować dzieci do etapu międzyszkolnego.

      Wyróżnienia otrzymali:  
Aleksander Janocha z kl. I
Milena Wityńska z kl. II
Zuzanna Bawiec i Maja Keßler z kl. III a

      Etap międzyszkolny odbył się 11 IV 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Karola Klobassy – Zrenckiego w Żeglcach. Spośród dwudziestu siedmiu uczestników jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.

W grupie dzieci najmłodszych trzecie miejsce zdobył uczeń Aleksander Janocha z kl. I, a pierwsze miejsce w grupie dzieci z klas drugich zdobyła uczannica z kl. II Milena Wityńska. Uczennice z klasy III a otrzymały dyplomy za udział. 

       Konkurs przyczynił się do rozwijania uzdolnień recytatorskich i rozpowszechniania kultury żywego słowa wśród dzieci. Dziękujemy organizatorom za umożliwienie udziału w konkursie. Podziękowania składamy także rodzicom za przygotowanie dzieci, piękne stroje i rekwizyty oraz opiekę podczas konkursu w Żeglcach.

Z przyjemnością informujemy także o sukcesie uczennicy z kl. II Mileny Wityńskiej, która zdobyła I miejsce podczas II Krośnieńskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii dzieci z klas I – III, który odbył się 10 IV 2018 r. w RCKP w Krośnie.        
GRATULUJEMY!

,,Byłeś kiedyś naprawdę głodny, pomóż głodującym dzieciom”

W miesiącu marcu Szkolne Koło Caritas przyłączyło się do akcji ,,Uratujmy 700 dzieci ” prowadzonej przez Polską Fundację dla Afryki. Podczas sprzedaży cegiełek zebrano 410zł i przekazano je na dożywianie głodujących dzieci na Madagaskarze. Dziękujemy wszystkim , którzy poparli tę akcję.

 

         „Radość z serca płynie, bo spotkaliśmy się dzisiaj ( 28 marca 2018 ) jak w rodzinie”- tak pięknie i z gracją wprowadziła nas w atmosferę wiosenną i świąteczną grupa starszaków z Samorządowego Przedszkola w Świerzowej Polskiej. W niezwykle kolorowym i dźwięcznym przedstawieniu nasze pociechy popisywały się swymi umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi, recytatorskimi i choreograficznymi. Niezwykle zaskoczona publiczność podziwiała elementy spikerskie i śmiałe solówki małych artystów. Trudno ich było rozpoznać, bo na scenie „zamiast dzieci pojawiły się” zajączki, barwne jajka- pisanki, baranki, owieczki, pisklątka, motylki, słoneczko i kwietna pani wiosna! Bogactwo pomysłów, przepych kostiumów, rozmaitość sceniczna i scenograficzna –to widowiskowy korowód , który wirował w pląsach, tanecznych układach, bawił i rozśmieszał dziecięcą widownię. „ W naszych sercach tak świątecznie…” twierdzili aktorzy i witając Gości zapewniali, że Wielkanoc to ŚWIĘTO RADOŚCI. Baranek przestrzegał, że „ pisanki są nie tylko do jedzenia, że z pisanek  wykluwają się świąteczne marzenia!” Przypomniano także staropolski obyczaj śmigusa –dyngusa  i dla wszystkich stało się oczywiste: „Czy to stary, czy to młody, w lany poniedziałek nie uniknie  wody”! A na koniec spektaklu „przykucały” zajączki z koszyczkami, by obdarować –zajączkowymi prezentami. Donośnie skandowane: WESOŁEGO ALLELUJA dodało zebranym otuchy, wielkanocnej wiary w sens życia i nadziei na udane świętowanie. Za dzisiejszą uroczystość pięknie dziękujemy paniom- M.Ziębie, E.Dubis i R.Kobak- artystycznym reżyserkom i pomysłodawczyniom. Wyrażamy również słowa uznania dla Rodziców i Dziadków, którzy służyli swoją pomocą w przygotowaniu świątecznej inscenizacji. I pewnie już polecimy za zajączkiem, na którego czeka wielkanocny czas, ale jeszcze na koniec…

pożyczymy Wszystkim – ciast pysznych i wędlin, wielkich spotkań rodzinnych  i radości Zmartwychwstania – obecnej w każdym domu i w każdym sercu !  

                                                                                         

 kurczaki-wielkanocny-zyczenia

Taką oto skoczną piosenką rozpoczęło się widowisko…cyrkowe! Zespół artystów zaskoczył widownię- wszystkich uczniów naszej szkoły i  przedszkolaczki- wspaniałym, kolorowym i zabawnym programem. Doświadczyliśmy wielu wrażeń spoza świata realnego, wszak sztuka cyrkowa zabiera widza w sferę iluzji i magii. Komiczny transformers  ślimaka, podobał się szczególnie  i zdobył  serce młodszej publiczności. To nasi najmłodsi  uczniowie autorsko podeszli do zabawy i układali rymowanki:
– Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sałaty- będziesz rogaty!
– Nie dam ci kapusty, bo będziesz tłusty! Damy ci wody dla ochłody!- wołały dzieci.
A potem przyszedł czas na taniec z kolorowymi wstęgami i z… obręczami, czyli mega trudna i przebojowa„ hula- hopmania”, nagrodzona gromkimi brawami. Nawet nasi uczniowie mogli przez moment poczuć się artystami i zawojować cyrkową scenę. Brawa za ich odwagę, poczucie humoru i chęć zabawy- tej nigdy dość! Ale , zapewne wszyscy się ze mną zgodzą,  rekord popularności biły ….króliki, wyskakujące z kapeluszy i  koszyków! Białe, rude i czarno- białe zawojowały publikę! Każdy chciał je głaskać czy choćby dotknąć! Każdy podziwiał ich truchcik na dwóch łapkach za zielonym listkiem. Iluzja , dziejąca się na naszych oczach, nie pozwoliła rozszyfrować cyrkowych tajemnic ,ukrytych w ciągle zmieniających swój kolor sukniach, występującej artystki. Tajemnica i czar cyrkowy nadal działają, bo jak w pigułce odkryliśmy radosny świat dzieciństwa, smak szczęścia i dobrej zabawy. Pięknie dziękujemy naszym artystom!

 

Rozgrzało je wiosenne słońce, a przede wszystkim entuzjazm serca i gorliwa wiara uczestników corocznego  barwnego korowodu. Ilu uczestników, tyle- można byłoby powiedzieć- kreatywnych pomysłów. A każda palma ciekawsza, piękniejsza od innych, bardziej wymyślna i pomysłowa, nad wyraz kunsztowna i zaskakująca! Ich konstrukcji podjęli się wszyscy- nasze małe przedszkolaczki, uczniowie klas od I- VII , przedstawiciele rodzin i indywidualni mieszkańcy Świerzowej Polskiej. Niesione wysoko w górze prezentowały się nader dostojnie! Pomysłodawcy i wykonawcy prześcigiwali się w dekorowaniu swoich arcydzieł sporządzonych, zgodnie z regulaminem konkursu, z materiałów naturalnych- bibuły, bukszpanu, wstążek, bazi, wydmuszek, wierzbiny czy modrzewia. Ten  widowiskowy przemarsz, cieszący się coraz większym uznaniem wiernych, tego roku jeszcze  bardziej przypominał wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Był prawdziwy osiołek, gałązki palmowe, stroje epokowe, a przede wszystkim radość  i pasja wypisana na twarzach wszystkich zebranych . Kultywowanie i popularyzowanie tradycji  ,symbolika religijna wciąż mają znaczenie w obrzędowości ludowej, nadal potrafią integrować społeczność i promować jej dorobek kulturowy. To cieszy, bo takie właśnie były cele konkursu, na to zapewne liczyli jego pomysłodawcy- Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie i tutejsza parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Wszystkim Rodzicom , nauczycielom, wychowawcom,  którzy życzliwie odpowiedzieli na hasła konkursowe, aktywnie wspierali przedsięwzięcia swoich dzieci- pięknie – w imieniu organizatorów- Dziękujemy! Poświęciliśmy nasze palmy i złożyliśmy  u stóp ołtarza, a  dzięki nim nasza świątynia, w niezwykłym okresie „misterium paschalnego” –radośnie zakwitła i pojaśniała! Oby ich piękno i niepowtarzalność  wybrzmiały  oraz miały wpływ na wyniki  konkursu, w którym także nasze palmy wezmą udział!
                     

 

29745236_564528033904066_772599285_n     SCAN0014SCAN0013

 

 

                 Caritas przy Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej stanął na wysokości zadania! Jego członkowie nie zapomnieli o Polach Nadziei  i symbolice Niedzieli Palmowej. To właśnie tego dnia, jak co roku, witają okres Wielkanocy wiosenne żonkile- znaki życia i nadziei. Ofiarni wolontariusze,  przy współudziale niemal całej społeczności szkolnej – nauczycieli , uczniów oraz Rodziców, wykonali ponad 600 papierowych kwiatów i stanęli przed naszą świątynią, by propagować tę szczytną i szlachetną akcję charytatywną. Znaleźli  wsparcie wśród uczniów Gimnazjum w Świerzowej Polskiej i Gimnazjum w Zręcinie, którzy przekazali część swych wytworów artystycznych. Młodzież rozprowadzała  kwiaty wśród wiernych, licząc na „ drobne dary serca” , ofiarowane na niesienie pomocy ludziom ciężko chorym  krośnieńskiego hospicjum. Dziękujemy Wszystkim, którzy sprzyjają tej  pięknej inicjatywie!  Idąc za głosem swego serca budujemy , tak potrzebną w dzisiejszym świecie wiarę w drugiego człowieka, w jego  miłość i dobro, współczucie i empatię. Mały, życzliwy gest pozwala odrodzić się utraconej nadziei, buduje nie tylko poczucie sensu życia , ale i stanowi o istocie naszego Człowieczeństwa .

 

21 marca 18 osobowa grupa Świerzowskich Rajdowców wyruszyła na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. Celem naszej wyprawy była Góra Grzywacka, zanim tam jednak dotarliśmy, zwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy nr 8 w Nowym Żmigrodzie oraz muzeum im. Leona Karcińskiego, również w Nowym Żmigrodzie. Zapraszam do oglądnięcia fotorelacji.

Cmentarz Wojskowy

Muzeum

Wyjście na Górę Grzywacką

W tegorocznym konkursie języka angielskiego Teammates uczniowie rozwiązywali zadania z kategorii zwierzęta. Równych sobie nie miała drużyna ze SP w Żeglcach. Po dogrywce II miejsce przypadło drużynie z SP w Chorkówce a III drużynie z Kopytowej. Serdecznie gratulujemy !!!

Dnia 06.03.2017r w Krośnie, w kościele pw. św. Piotra i Jana, odbył się drugi etap Konkursu Biblijnego pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”. Był to etap dekanalny i naszą szkołę reprezentowali uczniowie którzy przeszli pierwszy etap a byli nimi:

  1. Paulina Dubis klasa IV A
  2. Eryk Warunek klasa V
  3. Maria Drozd klasa V

Po godzinnych zmaganiach z innymi uczestnikami konkursu , nasza uczennica Paulina Dubis zajęła I miejsce, co kwalifikuje ją do kolejnego etapu konkursu, czyli finału który odbędzie się w Przemyślu, w Wyższym Seminarium Duchownym . Maria Drozd i Eryk Warunek wykazali się również ogromną wiedzą i tylko nie wielka liczba punktów sprawiła ze tym razem nie znaleźli się na podium.

Serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

23 lutego 2018 roku odbyła się kolejna edycja Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. Młodzież w tym roku zgłębia wiedzę o Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku. Drugi etap olimpiady który odbył się w Miejscu Piastowym i zgromadził 97 uczniów z archiprezbiteratu Krośnieńskiego, był etapem bardzo trudnym. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII B, Katarzyna Dziadosz i pomimo wielu przygotowań, poświęconego czasu osobie abp Ignacego Tokarczuka, nie udało się jej stanąć na podium i wziąć udziału w finale olimpiady.

Serdecznie gratulujemy udziału i wyników, oraz życzymy większych sukcesów w przyszłym roku.

               „ Drodzy Panowie i Chłopcy! Zgromadzone tu Kobiety, mają wyłącznie same ZALETY!”- takim oto humorystycznym akcentem powitała p. Dyr. widownię na uroczystej akademii poświęconej… Płci Pięknej.  Uczniowie klas VII, VI,V i IV w pięknym,  zabawnym programie wyrazili swe „sceniczne zdanie” w  rozważaniach, dotyczących bytu , roli i istnienia kobiet w codziennym życiu. Dowcipne scenki, sięgające  początków – Adama i Ewy, fragmenty „ Żony modnej” czy krotochwilne monologi „ słomianego wdowca” zmuszały do stawiana filozoficznych pytań o naturę i zagadkę , jaką jest , była i zapewne będzie …każda z kobiet.  Oczywiście ,pytania stawiali głównie… mężczyźni! Próbowali  nawet definiować „ kobiecość” ! Odkrywali  problemy piętrzące się przed nimi, wynikające z braku i nieobecności niewiast, aby w końcu jednogłośnie przyznać za Grechutą: „ Ty i tylko ty- Kobieto – będziesz moja panią!” Całość przedstawienia dopełniały piękne przerywniki muzyczne- śpiewane solo, rozmaitość rekwizytów, bogata scenografia i nader wiarygodne stroje artystów. Swawole sceniczne pozwoliły „ być kobietą” – choć przez chwilę, wyzwoliły uśmiech, zachęciły do wspólnej zabawy całą społeczność kobiecą. Dziękujemy organizatorom; paniom- M. Jakubowskiej,  A. Samborowskiej,  A.Dubis i naszym panom -którzy zawsze chętnie służą swą pomocą . Pamiętamy także o podziękowaniach dla Rodziców, którzy pomogli w organizacji tej szczególnej, szkolnej „ kobiecej fety”. „100 lat” zagrane  i wspólnie zaśpiewane przez grupę fletową z kl. IV b, stało się przysłowiową wisienką na torcie!  Wszystkie Panie otrzymały także serdeczne życzenia i wiosenne tulipany od Samorządu Szkolnego. Za wszystkie serdeczności  i pamięć- pięknie Dziękujemy!!! A Kobietom  , w dniu Ich święta, pragniemy dedykować … tylko dni pełnych wiary i optymizmu na lepsze jutro. Niechaj życie ułoży się w bukiet pachnących kwiatów!
PS Naszym artystom życzymy powodzenia i sukcesów w kolejnym spektaklu, który przedstawią na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet, w Domu Ludowym w Świerzowej Polskiej, dn.10 marca 2018r.

 

 

 

 

 

W ramach programu eTwinning uczniowie klasy VI uczestniczyli w ciekawej lekcji języka angielskiego. Z pomocą Internetu połączyliśmy się ze szkołą partnerską i mieliśmy okazję porozmawiać z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi. Konwersacje online to idealne rozwiązanie dla osób chcących przełamać swoje bariery w posługiwaniu się językiem angielskim a także test znajomości podstawowych zwrotów języka angielskiego z życia codziennego. Nasi uczniowie zdali ten test na szóstkę !!! 


Turniej mini piłki siatkowej za nami. Zawody odbyły się w zaplanowanym wcześniej terminie tj. 23.02.2018r. na sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kopytowej. W tym roku naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice z klasy VII a oraz VII b. Gratulacje dla dziewczyn, które zaprezentowały wysoki poziom sportowy, wygrywając turniej i pokonując 2-0 zarówno drużynę z Kopytowej jak i ze Szczepańcowej.

Spotkanie w dniu 26.01.2018r. zgromadziło społeczność szkolną na wspólnym podsumowaniu efektów nauki w pierwszym półroczu. W swym sprawozdaniu p. Dyrektor stwierdziła, iż wszyscy uczniowie ( 163 osoby ) Uchwałą Rady Pedagogicznej zostali klasyfikowani.
Jeżeli chodzi o zachowanie, na 96 uczniów klas IV- VII uzyskano:
15 ocen – wzorowych,
54 oceny – bardzo dobre,
18 ocen  – dobrych
8 ocen  – poprawnych,
1 ocenę  – nieodpowiednią.
Przedstawione zostały także osiągnięcia w nauce poszczególnych klas. Oto one:
Klasa IV a – średnia 4,3
Zachowanie:
wzorowe-3 osoby,  bardzo dobre – 13 osób, dobre – 2 osoby

Klasa IV b – średnia 4,2
Zachowanie
: wzorowe- 4 osoby,  bardzo dobre – 7 osób,  dobre – 5 osób

Klasa V – średnia 4,0
Zachowanie
: wzorowe – 3 osoby, bardzo dobre- 10 osób, dobre – 3osoby, poprawne- 2 osoby

Klasa VI – średnia 4,2
Zachowanie
: wzorowe – 3 osoby, bardzo dobre- 9 osób, poprawne – 2 osoby

Klasa VII a – średnia 3,4
Zachowanie
: wzorowe – 2osoby,  bardzo dobre – 2 osoby, dobre – 5 osób, poprawne – 4 osoby

Klasa VII b – średnia 4,0
Zachowanie: 
bardzo dobre – 13 osób, dobre – 3 osoby, nieodpowiednie – 1 osoba

Ogółem w klasach IV – VI wystawiono 1148 ocen:

celujących – 2
bardzo dobrych- 425
dobrych – 384
dostatecznych – 246
dopuszczających – 86
niedostatecznych – 5

Klasy 0- III uczą się na miarę swoich możliwości- uczniowie otrzymują oceny opisowe. Zdaniem wychowawców uczniowie powinni systematyczniej odrabiać zadania domowe, ćwiczyć płynne czytanie i kształcić staranność pisma.

Za wysokie wyniki w nauce, w kl. IV – VII wyróżniono 11 uczniów. Średnią 5,0 otrzymało – 5 osób, zaś średnią 4,8 może pochwalić się 6 osób. 100% frekwencję uzyskało 5 osób.

Wszystkim wyróżnionym uczniom złożono serdeczne gratulacje.

W dniu szkolnych walentynek wyróżnieni za wysokie wyniki w nauce i 100% frekwencję otrzymają nagrody rzeczowe.  „ Niech zdrowa rywalizacja zagrzeje Was do większego wysiłku w II semestrze”- zachęcała i mobilizowała p. Dyrektor. Na ręce nauczycieli i wychowawców złożono podziękowania za trud pracy, wyrozumiałość, dodatkowe konsultacje, umożliwienie dzieciom poprawy ocen.Wszyscy Nauczyciele i Uczniowie zostali serdecznie zaproszeni na szkolną zabawę choinkową.
W trosce o bezpieczeństwo na feriach przypomniano podstawowe zasady zachowania.

Dzieci o  środkach ostrożności pamiętają, gdyż wierszowaną rymowankę dobrze znają;

My się zimy nie boimy
bezpiecznie ferie spędzimy!
Ciepło ubierać się będziemy
i na pewno nie zachorujemy!

Ostrożni na łyżwach i na sankach,
ulepimy niejednego bałwanka.
Na jezioro skute lodem nie wchodzimy!
Po śliskich chodnikach ostrożnie chodzimy!

Posłuszni dorosłym będziemy,
bez ich zgody nigdzie nie pojedziemy!

Wracajcie zdrowi , zrelaksowani i wypoczęci! Wesołej zabawy i miłego odpoczynku!

Przypominamy!   Ferie trwają od 29 stycznia – do 11 lutego.

 

 

Niewielka, bo tylko 12 osobowa grupa Świerzowskich Rajdowców wzięła dzisiaj udział w XV Rajdzie Zimowym. Tym razem pokonaliśmy trasę Rymanów Zdrój – Wołtuszowa – Rymanów Zdrój. Przez całą wędrówkę towarzyszyły nam piękne zimowe widoki, śniegu było co nie miara więc wojnom na śnieżki i innym zimowym zabawom nie było końca. Zapraszam do galerii zdjęć.

Karnawał w pełni, więc klasa 0 zabrała się za przygotowanie pysznych mufinek. 25.01. 2018r. ubrani w specjalne kucharskie czapeczki  dzieciaki z klasy 0 pod okiem nauczyciela przystąpiły do samodzielnego pieczenia czekoladowo – bananowych mufinek. Była to również świetna okazja do nauki liczenia. Dzięki odmierzaniu łyżeczek czy szklanek, dzieci w ciekawy sposób rozwijają umiejętności matematyczne. Pieczenie to doskonała zabawa, a jeszcze większa  radość samodzielnego dekorowania. W tym przypadku mufinki zostały oblane białą czekoladą i posypane niebieskimi malutkimi cukiereczkami. Dzieciaki miały okazję, by wykazać się inwencją twórcza i przyozdobić swój wypiek według własnego pomysłu. A na koniec…  odbyła się uroczysta degustacja.

 

W dniu 22 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klasy 0 przygotowały program artystyczny. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci obdarowały swoich „dziadków” własnoręcznie wykonanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Po występie  goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany słodki poczęstunek.

18 stycznia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży. W konkursie wzięły udział  dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów działających na terenie naszej gminy. Komisja w składzie: ks. Bronisław Wyczawski, Agnieszka Jastrzębska i Magdalena Fic po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznała uczennicy naszej szkoły Gabrieli Zając I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

 

15 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył  się konkurs kolęd i pastorałek dla klas I – VII .Uczniowie występowali zarówno solo, jak i w zespole. Jurorzy, pani Agata Samborowska-Zajdel i pani Beata Gefert, przyznały miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:

I – III
Julia Nitka – I miejsce
Filip Pajsnar -ex aequo –  I miejsce
Aleksander Janocha – II miejsce
Nadia Szmist – III miejsce

IV – VII
Gabriela Zając-I miejsce
Maria Deryniowska –  II miejsce
Klaudia Lenart – III miejsce
Martyna Myśliwy – wyróżnienie
Dominika Nitka – wyróżnienie

Utwór instrumentalny:
Eryk Warunek –  I miejsce

Uczniowie: Jula Nitka, Filip Prajsnar Maria Deryniowska i Gabiela Zając  będą reprezentować naszą placówkę w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez GOK w Chorkówce. Konkurs ten odbędzie się 18 stycznia 2018 roku.

28232816_545370285819841_408498602_n

Szczęśliwych, kojących, wartych pamięci, przeżytych w zgodzie ze światem
i z sobą samym, pełnych życia i miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz niesamowitego, niezapomnianego, niepowtarzalnego Sylwestra!
Niech nadchodzący rok 2018 będzie pomyślny i pozwoli zrealizować wszystkie marzenia.

151549_choinka_swiateczna_gwiazda_snieg

 

 

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji „ SZLACHETNA PACZKA”. Zebraliśmy 685,70 zł , za które zakupiono dary dla rodziny z woj. podkarpackiego wybranej z bazy danych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do przygotowania „SZLACHETNEJ PACZKI”.

Opiekunowie SK CARITAS i SK PCK

P1170389

W Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej, dnia 05.12.2017r. odbył się pierwszy etap Konkursu Biblijnego pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”. Udział w etapie szkolnym wzięło piętnastu uczniów a byli nimi uczniowie z klas IV A, IV B i klasy V. Konkurs dotyczył wiedzy ze znajomości Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich . Po prawie godzinnych zmaganiach na podium znaleźli się:
Paulina Dubis klasa IV A
Eryk Warunek klasa V
Maria Drozd klasa V
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów, tym razem na etapie dekanalnym, który odbędzie się dnia 06.03.2017r w Krośnie.
Uczniowie którzy wzięli udział w konkursie biblijnym w tym roku i którym również gratulujemy dużej znajomości Pisma Świętego ale niestety nie znaleźli się na podium to:
Martyna Myśliwy klasa IV, Paweł Cichocki klasa V, Andżelika Sieńko klasa V, Adrian Jureczko klasa V, Bartek Jastrząb klasa V, Wiktoria Zuzak klasa V, Jakub Szmist klasa V, Hubert Szuba klasa V, Maja Adamik klasa V.

Wszystkim uczniom raz jeszcze gratulujemy.

Dnia 7 grudnia 2017 r. w Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”. Na scenie wystąpiło 64 wykonawców: sześciolatki z samorządowych przedszkoli z Chorkówki „Baśniowa Kraina” i ze Zręcina, uczniowie ze szkół podstawowych z Bóbrki, Chorkówki, Długiego, Dobieszyna, Draganowej, Faliszówki, Iwonicza, Klimkówki, Kobylan, Kopytowej, Miejsca Piastowego, Posady Górnej, Sulistrowej, Szczepańcowej, Świerzowej P., Zręcina, a także gimnazjaliści z Krosna i Zręcina. Prezentacje oceniało jury w składzie: Paweł Gościński, Aleksandra Blicharczyk i Magdalena Makiel, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę pięknie reprezentowały uczennice: Klaudia Lenart, Dominika Nitka, Paulina Dubis oraz Maria Deryniowska która śpiewając piosenkę „Uczę się grać” pokonała ponad 40 solistów w swojej kategorii i zdobyła II miejsce

Oto wyniki w kategorii IV – VI:
I miejsce: Julia Sechman (SP Miejsce Piastowe)
II miejsce: Maria Deryniowska (ZS Świerzowa P.)
III miejsce: Magdalena Rygiel (SP Klimkówka)
Wyróżnienia: Karolina Fiedeń (Studio Tańca i Muzyki AT DANCE w Krośnie)
                        Oliwia Garbacik (SP Długie)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

Akcja Misie Ratownisie dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim uczniom za śliczne maskotki, które w następnym tygodniu zostaną przekazane służbom ratowniczym.

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Przybycie dostojnego gościa uświetnił program artystyczny przedstawiony przez uczniów każdej z klas 0-III.  Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia naszych uczniów tj. rodzicom, którzy co roku pomagają św. Mikołajowi. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Świętego Mikołaja i mamy nadzieję że za rok znów odwiedzi naszych uczniów.

W czwartek 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej. W tym dniu sala nr 3 została zamieniona w „pokój strachów”. Rada Samorządu Uczniowskiego na ten moment przeobraziła się we wróżki.  Te niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskim południu był czas na dyskotekę dla klas IV-VII. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły w klasach, w których czekały pyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

 

Jak wiadomo na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci nasza szkoła kładzie duży nacisk. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się ze wszystkimi  uczniami. Tematem spotkania było przede wszystkim „ Bezpieczna droga do i ze szkoły” oraz szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach. Przypominali również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się bajka edukacyjna  o numerach alarmowych oraz o niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Obchody Ogólnopolskiego Święta „ Śniadanie daje moc” zamyka prelekcja dr n. kult. fiz. Łukasza Wojtyczka  skierowana do uczniów klas IV – VII pod tytułem „ Prawidłowa postawa ciała”.

Na początku spotkania nasz ekspert przybliżył nam historię fizjoterapii i rehabilitacji , która mówi, że Hipokrates, który był greckim lekarzem, zalecał stosować gimnastykę razem z codzienną higieną i prawidłową dietą. Natomiast później zostały usystematyzowane schorzenia i wady kręgosłupa oraz udowodniono zbawienny wpływ gimnastyki ciała na samopoczucie, sprawność ruchową i zadowolenie z życia. W dalszej części spotkania  pan dr Wojtyczek zwracał uwagę, jak niesamowite znaczenie dla zdrowia ma ruch. W barwny i ciekawy sposób opowiadał o różnych dyscyplinach sportowych, zabawach na świeżym powietrzu, a nawet spacerach. Wspomniał również o odpowiedniej diecie. Słuchacze  z uwaga śledzili wykład oraz zadawali mądre i różnorodne pytania.

W naszej szkole trwa akcja „Misie Ratownisie” , jest to zbiórka maskotek, które trafią później do dzieci poszkodowanych w wypadkach. Zabawki mają pomóc służbom medycznym i policjantom w nawiązaniu kontaktu z najmłodszymi w czasie traumatycznych wydarzeń. Maskotki mogą być nowe lub używane, ważne jednak aby były czyste i nie zniszczone. Patronat nad akcją w naszej szkole objęła grupa Świerzowscy Rajdowcy wraz z opiekunami p. Beatą Malik oraz ks. Adamem Pakoszem. Maskotki prosimy składać w klasach, będą one odbierane  w każdy poniedziałek do 4 grudnia na 3 lekcji. Zachęcamy do udziału w akcji !!!
Więcej informacji na stronie http://krosno112.pl/aktualnosci/inne/item/4277-pluszaki-pomagaja-dzieciom-w-wypadkach-akcja-misie-ratownisie

20171116_082757

XIV Rajd Andrzejkowy za nami… Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Bazyliki oraz wizyty w Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi, gdzie podziwialiśmy  bogate zbiory o działalności jezuitów, liczne eksponaty przyrodnicze, etnograficzne i kultowe z obszarów misji jezuickich w Afryce, Azji, Ameryce i Australii. Następnie wyszliśmy na Górę Św. Michała a na koniec rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Zgodnie z tradycją, w Andrzejki odbywają się wróżby, my topiliśmy wosk i próbowaliśmy odgadnąć co czeka nas w przyszłości. 

20.11.2017r. gościliśmy w szkole panią dietetyk Jadwigę Dubis pracującą w  Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, która wygłosiła pogadankę na temat: „ Zdrowe odżywianie dzieci w młodszym wieku szkolnym” skierowaną do uczniów z klas 0 – IV.  Podczas prelekcji  uczniowie  poznali m.in. czynniki wpływające na ich zdrowie oraz zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe. Zostały poruszone przede wszystkim aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości. Pani dietetyk pokreśliła rolę przygotowanego w prawidłowy sposób drugiego śniadania zjadanego w szkole. Dzieci wysłuchały  również podpowiedzi, czym można     w diecie zastąpić cukier i sól, aby potrawy, przekąski i desery  były smaczne i atrakcyjne. Następnie pani Jadwiga pokazała  prezentację multimedialną  o zdrowych, pełnowartościowych produktach.

W dniu 17 listopada 2017 r. uczniowie klas III- VII byli uczestnikami żywej lekcji przyrody.  W czasie spotkania  mieli okazję zobaczyć z bliska następujące płazy:

  • Żaba pomidorowa z Madagaskaru
  • Kumak dalekowschodni
  • Ambystoma tygrysia
  • Aksolotl meksykański
  • Żaba omszona z Wietnamu
  • Ropucha Aga

Ponadto, prowadzący spotkanie przyrodnik przedstawił uczniom ciekawostki z życia płazów.

Nasze szkoła już po raz trzeci włączyła się w ogólnopolskie śniadaniowe święto ,,Śniadanie daje moc”.

Najważniejszym  celem  programu jest  zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka . Aby jeszcze dosadniej podkreślić ideę programu postanowiliśmy w tym roku skupić się w większym stopniu na tematyce „Zdrowego stylu życia dzieci  i młodzieży”. 15.11.2017 uczniowie klas najmłodszych przygotowali wspólnie z rodzicami i wychowawcami zdrowe, kolorowe i pełnowartościowe śniadanie.  Przyrządzony posiłek wyglądał smacznie i bajecznie. Nie brakowało kanapek, sałatek, jogurtów, musli, owoców i warzyw, świeżo wyciskanych soków, a to wszystko podane w bardzo finezyjny i wykwintny sposób.

Starsi uczniowie również wzięli czynny udział w promowaniu zdrowego żywienia  pod hasłem „ Podziel się kanapką” i następnego dnia tj. 16.11.2017 wspólnie z wychowawcami przygotowali po dwie kanapki. Jedną zjedli na przerwie śniadaniowej, a drugą – kolorową, pomysłową  a przede wszystkim zdrową wytypowali na konkurs  na „ Najciekawszą kanapkę”. Jury w składzie pani Dyrektor M. Pelczar, A. Czup, M. Lipińska oraz H. Pacek nie miały łatwego zadania. Punkty przyznawały według trzech kryteriów: kompozycja, wartość odżywcza i kolorystyka. Panie wytypowały z każdej klasy po 6 osób. Łącznie wyróżnionych zostało 36 uczniów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Po części konkursowej odbyła się wystawa i degustacja wszystkich przygotowanych kanapek. Radości z konsumpcji nie było końca.

 „ Jesteś drogim skarbem- moją kochaną Polską…” tak zgodnie deklarowali twórcy patriotycznego widowiska; p. M. Jakubowska, p. A. Samborowska- Zajdel i Uczniowie klas siódmych i szóstych oraz członkowie szkolnego chóru, w swoim debiucie scenicznym. Piękna, wymowna i symboliczna scenografia ( aut. p. A. Dubis ) pozwoliła uczestnikom spotkania zagłębić się w polskie, często bolesne karty przeszłości… Owa data niezwykła- 11 listopada 1918 roku -i  jej obecna 99 rocznica-święto odzyskania niepodległości , stało się dla wszystkich zebranych dniem refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Inaczej niż zwykle spojrzeliśmy na Polskę… Wiedzeni przez tragiczne dzieje i pamiętne lata, przez krew, łzy, ofiarę pokoleń, przez rozpacz, utracone nadzieje i bezsilność „ dotarliśmy do przystanku Niepodległość”. Czas wspomnień wzbogacały podniosłe wiersze i wzruszające- śpiewane brawurowo- pieśni patriotyczne oraz scenki historyczne. Te, niczym teatralne „ rekonstrukcje”  malowały przed widownią bogactwo detali sytuacyjnych, kostiumowych, scenograficznych i dekoracyjnych . „ Od kajdan wolni  przywróćmy sny, by Biały Orzeł nie uronił łzy”- śpiewali chórzyści.  I zapewniali nutą rzewną w pięknych solówkach: „ Mówimy i myślimy dzisiaj o Polsce”, bo…
Polska Niepodległa- Niepokorna ,już nigdy nie zniknie z map!
Bo jest  nasza,
Bo jest wolna,
Bo na imię Polska ma!”
I chociaż ZWYCIĘSKA- nie zwalnia Nas od pisania i tworzenia Jej nowej, wspólnej historii.  Tym, którzy „ myślą o Polsce z dumą i śpiewają o Niej głośno, mówią zawsze pięknie i czule: Moja kochana Polsko”-i tym, którzy stoją na straży szlachetnej polskości- p.Dyrektor., Nauczycielom, Wychowawcom i Uczniom – zasłużenie dziękujemy! Dziękujemy za porywające chwile niezwykłego patriotyzmu, wzory pięknych postaw i…otwarcie serc, „gdzie zawsze każdy cząstkę swej Ojczyzny znajdzie”!

 

 

 

Listopadowy kiermasz…powitał miłośników słodkiego – „ co nieco” bielą i czerwienią. W tej symbolicznej odsłonie, w towarzystwie przejętych gospodarzy ( uczniów klasy V ) i życzliwych  pomocników J,  goszczono i częstowano z Apetytem! Woń, smak i wystrój cukierniczo- gastronomicznych stoisk wręcz zniewalał. W trosce o zadowolenie drogich KLIENTÓW , uczniowie kl. V i Ich Rodzice stanęli na wysokości zadania! Oferowali feerię i bogatą paletę pomysłowych, różnobarwnych i wonnych smakołyków.Zadbali o najmniejsze detale;  biało- czerwone serwetki, kolorowe rurki do soków, piękne opakowania babeczek i muffinek ,barwne prezentacje szaszłyków owocowych, pudrowane rogaliki i gofry, kuszące pizzerki, lukrowane zwierzaki , gorące tosty, prażoną kukurydzę „ pazury wiedźmy” czy cieszące się niezmienną popularnością galaretki. Czegóż tam nie było! Szkoda gadać… Ślinka cieknie…Mniam, mniam!

Naszym Gościom- Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom, pomysłowym Mamom-  pięknie Dziękujemy!

 

wywiad_t1Zapraszamy na indywidualne spotkania Wychowawców z Rodzicami, które odbędą się 14 listopada  w godz. 16.00 – 18.00. W ten sam dzień, o godz.15.30, w sali nr 3, odbędzie się zebranie Rad Oddziałowych.

14 listopada, w godz. 16.00-18.00 zapraszamy na indywidualne spotkania rodziców z wychowawcami.
W ten sam dzień, o godz. 15.30 w sali nr 3 odbędzie się zebranie Rad Oddziałowych.

W czwartek 9 listopada 2017 r. uczniowie klasy II samodzielnie wykonywali jesienne surówki „Samo zdrowie”. Zajęcia poprzedzone zostały pogadanką na temat zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków. Uczniowie zadbali nie tylko o smak, wartości odżywcze, ale także zwrócili uwagę na estetykę. W klasie zapachniało smaczną jesienią.

6 listopada rozstrzygnięty został klasowy konkurs dla klasy II ,,Chodzi jesień po lesie”. Jury w składzie p. Beata Gefert oraz p. Beata Malik oceniły prace dzieci, które wykazały się dużą pomysłowością w tworzeniu jesiennych arcydzieł. Zostały przyznane dwa miejsca pierwsze dla Julii Dereniowskiej oraz Maksa Pytlarza, dwa miejsca drugie dla Sandry Caban i Franka Kuczy oraz dwa trzecie dla Mileny Wityńskiej oraz Karoliny Gancarz. Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

8 listopada 2017 r. dzieci przedszkolne i uczniowie z klas I – III mogli obejrzeć przedstawienie kukiełkowe pt. „Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek ART CINEMA z Nowego Sącza. Ładne kukiełki, odpowiednia scenografia i doskonała oprawa muzyczna sprawiły, że dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy małej, ślicznej dziewczynki, która mieszkała w purpurowym tulipanie. Za jej pośrednictwem przenieśliśmy się w tajemniczy świat bajki. W nim też nasza bohaterka przeżywała liczne perypetie i niebezpieczne sytuacje, ale jak to w bajkach bywa i tym razem dobro zwyciężyło nad złem. Poprzez tę sztukę wystawiający przedstawienie starali się udowodnić, że dobroć, miłość, prawdomówność to prawdziwe wartości.W przedstawieniu niespodziewanie postać motyla zagrał, rekwizyt – motyl z naszego przedszkola, w zamian za brakujący prawdziwy rekwizyt teatralny. Aktorów nagrodziliśmy wielkimi brawami.

08.11.2017 w naszej szkole odbył się pierwszy etap XVIII Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach. W tym roku uczniowie wykazywali się znajomością osoby abp. Ignacego Tokarczuka. Po godzinnych zmaganiach  pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Dziadosz, dzięki czemu będzie reprezentować naszą szkołę w drugim etapie, dekanalnym, w miejscu Piastowym

W dniu 23 października 2017 r. w naszej szkole odbyło się Wielkie Szkolne Czytanie.  Uczniowie wszystkich klas włączyli się w tę szkolną akcję zorganizowaną przez panią Pedagog i panią Bibliotekarkę. W tym dniu zaszeleściły we wszystkich klasach kartki  znanych i lubianych lektur. Na tle przygotowanych wcześniej przez uczniów plakatów i ilustracji do wybranych książek uczniowie czytali swoim koleżankom i kolegom najciekawsze fragmenty: Ani z Zielonego Wzgórza , Naszej Mamy Czarodziejki, Akademii Pana Kleksa, Małego Księcia, Katarynki, Baśni Andersena, Pinokia, Dziadów A. Mickiewicza  i wielu innych książek. W klasach unosiła się niezwykła atmosfera,  która przeniosła wszystkich w inny, niezwykły świat.

  30 października 2017r. członkowie SK PCK i SK Caritas wraz z opiekunami: p. M. Lipińską, p. Beatą Gefert i księdzem A. Pakoszem udali się na cmentarz w Zręcinie w celu upamiętnienia zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły, księży i bliskich osób. Zapalili znicze i w skupieniu pomodlili się przy ich grobach.

26 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały  Maria Deryniowska, Dominika Nitka, Klaudia Lenart i Gabriela Zając która wyśpiewała II miejsce i tym samym została zakwalifikowana do kolejnego konkursu o o zasięgu powiatowym. Serdecznie gratulujemy życzymy dalszych sukcesów!

Przywitał nas dzisiaj mroczny, mglisty poranek. Nie przeszkodziło to jednak grupie Świerzowskich Rajdowców wyruszyć w wędrówkę okraszoną pięknymi widokami złotej polskiej jesieni, zabawnymi przygodami oraz smacznym zakończeniem. Dzisiaj wzięliśmy udział w VII Rajdzie Ekoturystycznym, Rajdzie Pieczonego Ziemniaka, zorganizowanym przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz PTTK oddział w Krośnie. Dzisiejsza trasa rozpoczęła się w Ujeździe, skąd wyruszyliśmy szlakiem na Liwocz, tam zwiedziliśmy kaplicę oraz wyszliśmy na wieżę widokową. Trasa piesza skończyła się w Wisowej, gdzie czekało na nas ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz pieczonymi w żarze ziemniakami (mniam). Już tradycją rajdów stały się konkursy, tym razem zorganizowane one zostały przez pracowników Parków Krajobrazowych. W konkursach wzięli udział wszyscy chętni rajdowcy, a za każdą poprawną odpowiedź przewidziana została nagroda. Chociaż na twarzach małych wędrowców malowało się zmęczenie, wróciliśmy z pysznych, jesiennych wojaży zadowoleni.

Co za dzień ! W piękny, słoneczny czwartek uczniowie klasy drugiej, pod opieką p. Beatki Gefert oraz p. Beatki Malik, autobusem komunikacji miejskiej, udali się na wycieczkę do obiektu Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W umówionym wcześniej miejscu czekał na nas pan leśnik, który przeprowadził bardzo interesującą pogadankę nt swojej pracy, o tym jak powstają lasy oraz dlaczego czasami należy wycinać drzewa. Sprawdził naszą znajomość grzybów jadalnych i niejadalnych oraz przeprowadził konkursy w których zdecydowany prym wiodła Julka. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe kolorowanki. Po zakończonej prelekcji udaliśmy się na ognisko z pieczoną kiełbaską, ciasteczka oraz do zabaw w parku. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły… Taka niecodzienna lekcja przyrody na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Dzień 18 października 2017 r. był niezwykły! Zwrócił uwagę  gromkim- słyszanym wszerz i wzdłuż okrzykiem- oto takim:„ Uwaga Wszyscy!!! Wchodzą PIERWSZAKI !!! I rzeczywiście zawitali-uczniowie kl.I- „…choć dawne maluchy, jeden w drugiego to same zuchy!”Serdecznie powitani przez p. Dyrektor i starszych kolegów, rozpoczęli swój ważny dzień- niecodzienną uroczystość, jakże istotną w życiu naszej szkoły. Zaprosili zebranych- Nauczycieli, Rodziców, Kolegów i Koleżanki na swoje „ Pasowanie”- choć symboliczne święto, to bardzo ważne- bo ono właśnie czyni Ich pełnowartościowymi Uczniami! Piękni, uśmiechnięci, odświętnie ubrani, doskonale przygotowani do występu zawojowali szkolną scenę. Śpiewali, recytowali, tańczyli – każdy miał swoje „5 minut”, każdy mógł indywidualnie zaistnieć. Na tle barwnej scenografii toczyła się niecodzienna historia… Nasze maluszki dowiedziały się, jak trzeba pracować w szkole, jak starać się, być „ dobrym i miłym”- tak-  „ by inne dzieci nas polubiły”. Wszyscy dostali „ prezenty” od mrówki, pszczółki i sowy, więc do nauki każdy z Nich jest już gotowy! Na szóstkę zdali „ egzamin” ze swojej polskości i patriotyzmu. Złożyli także ślubowanie i zgodnie pożegnali ulubione zabawki twierdząc, że „ wesoła szkoła ma wiele różnorodnych barw ”i choć dobrze było z lalką , z misiem i przedszkolem –„…wolą szkołę !”-wykrzyczeli jednogłośnie. Na koniec – już jako pierwszaki- zebrali życzenia, gratulacje i otrzymali pamiątkowe upominki od Rady Oddziałowej. Nie zabrakło długich owacji i głośnych braw zachwyconej publiczności, która w pełni doceniła kunszt dzisiejszych artystów. Piękne ujęcia fotograficzne i gorące podziękowania dla „ autorów” dzisiejszego widowiska: pani M. Lipińskiej- wychowawczyni klasy pierwszej oraz p. A. Dubis, p.D. Hajdamowicz, p. T. Kochańskiego i p. B. Kościółko uwieńczyły tę uroczystą chwilę.

„ Ole, ole, ola!”- uwierzcie Pierwszaki- szkoła lubić się da!

 

Dnia 12.10.2017 roku uczniowie klasy pierwszej wyjechali do GOK-u w Chorkówce na spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji w Krośnie. Imprezę rozpoczęto od prelekcji wygłoszonej przez przedstawiciela Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorkówce. Następnie odbyła się pogadanka pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, przeprowadzona przez pracowników policji. Ostatnim punktem imprezy był program artystyczny pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, w wykonaniu aktorów Studia „Szafir” z Krosna. Na zakończenie spotkania rozdano wszystkim pierwszakom opaski odblaskowe i nalepki „Bezpiecznie Tu i Tam”.

Sezon rajdowy rozpoczęty. 29 września dziesięcioosobowa grupa rajdowców wzięła udział w XXVI Młodzieżowym Rajdzie ,,Poznajemy Bieszczady”. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bukowcu, stamtąd wyruszyliśmy na Korbanię i wyszliśmy w Łopience. Trasa była bardzo przyjemna, pogoda rewelacyjna, słonko towarzyszyło nam przez całą wyprawę. Zachwycaliśmy się widokami, zbieraliśmy grzyby, widzieliśmy odcisk łapy niedźwiedzia. Wg obliczeń Leona przeszliśmy ponad 22tysiące kroków !!! Na zakończenie rajdu tradycyjnie zapaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, odbyły się również konkursy w których wzięli udział Weronika, Martyna, Jakub i Adrian. Z niecierpliwością czekamy na wyniki…i oczywiście na następny rajd 😎 

Dnia 28.09.2017r. uczniowie klasy III a i III b odbyli wycieczkę do piekarni „Anwit” w Chorkówce. Podczas tej dwugodzinnej lekcji dzieci miały możliwość poznać pracę piekarzy. Zobaczyły maszyny i urządzenia jakie wykorzystuje się w piekarni. Pan Witold Ulanowski właściciel piekarni ciekawie opowiadał o etapach produkcji chleba. Dzieci przyglądały się pracownikom, którzy wypiekali chleb. Mogły również uczestniczyć w jego produkcji. Następnie degustowały chleb, bułeczki i inne produkty przygotowane w tej piekarni. Była to wspaniała lekcja pokazowa uświadamiająca uczniom jak ważny jest zawód piekarza oraz ile trudu należy włożyć, aby na naszym stole mogło pojawić się codziennie nowe pieczywo. Serdecznie dziękujemy panu Witoldowi Ulanowskiemu za miłe i życzliwe przyjęcie nas w piekarni i życzymy dalszych sukcesów w pracy.

 To piękne i mądre hasło zachęciło uczniów kl. V, Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, do czynnego poznawania atrakcji i bogactwa najbliższej okolicy. Tym razem zawędrowaliśmy do… Bóbrki! Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza, dnia 28 września 2017roku, oprócz rzeszy turystów, przyjęło i nas.
I cóż nam zaoferowało? Uczestniczyliśmy w różnorodnych ofertach edukacyjnych.  Naszą  krajoznawczą wycieczkę  rozpoczął seans filmowy ,pt. ,, Ignacy Łukasiewicz – twórca przemysłu naftowego”. Następnym punktem  zwiedzania był spacer po skansenie, tropem najstarszych kopanek, wiertnic oraz kieratów. Odwiedziliśmy także  kuźnię i warsztat mechaniczny. Muzeum I. Łukasiewicza powitało nas bogatymi ekspozycjami – aptecznymi, geologicznymi i piękną kolekcją lamp naftowych. Dużym zaskoczeniem, okazały się dla wszystkich zwiedzających, niezwykłe prezentacje multimedialne – sam ,,Ignacy Łukasiewicz witał się z nami” ! 😉 Podczas przechadzki po parku, zatrzymaliśmy się przy obelisku, ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza. Byliśmy także w Pawilonie Wystawowym – znajdowały się tam wystawy związane z górnictwem naftowym, gazowniczym, oraz przemysłem rafineryjnym. Oprócz wiedzy, którą ochoczo wchłanialiśmy –  dzięki wspaniałej pani przewodnik, przeżyliśmy także niezwykłe spotkania, np. z… rodzinką muchomorów! 🙂 Wyjątkowo smakowały gorące kiełbaski, które niestety zakończyły naszą klasową wyprawę.  Aż żal było wracać, bo słońce i las wręcz kusiły!
 Po tej jesiennej eskapadzie zostaną na pewno – miłe wspomnienia, no i zdjęcia!

Szkolne spotkania z….teatrem są zawsze niezwykłe! Przekonaliśmy się o tym, gdy uczniowie klasy V, dn.28 września 2017r. uraczyli nas dwoma spektaklami; „ Zakochany Miziołek” i „ Symulant” . Obie inscenizacje  stworzono w oparciu o książkę Joanny Olech, pt. „ Miziołek”. Język tworzywa teatralnego – jak się okazało- nie jest więc obcy naszym szkolnym autorom. Zadbali o wszystko- afisze, zaproszenia, kostiumy, scenografię, charakteryzację, muzykę…stworzyli ciekawe i barwne kreacje sceniczne! Cóż można dodać? Zabawa i przygoda teatralna w jednym! A przy okazji piękna motywacja,  by sięgnąć po książkę! 😆 

Dnia 27.09.2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie członków SKC z wice – dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Tomaszem Stecem. Przeprowadził on prelekcję na temat różnych form pracy szkolnych oddziałów pod hasłem „ Zapisz się do wolontariatu, wolontariat ma sens”. Uczniowie również obejrzeli filmy pokazujące prace wolontariuszy, udowadniające zasadę, że „Dobroć, którą niesiemy innym zawsze do nas powraca”. Na zakończenie spotkania uczestnicy- członkowie otrzymali koszulki z napisem CARITAS i charakterystycznym znakiem dla tej organizacji.

WRACAMY…

„ Szkolne ławki już czekają,
Czeka szkolny dzwonek,
by gwar dzieci go obudził
w ten wrześniowy dzionek”.
  Tak poetycko i uroczyście p. Dyrektor przywitała wszystkich zebranych- Uczniów, Nauczycieli i Rodziców na inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Od 1 września 2017r. nasza placówka stała się 8 klasową szkołą podstawową i już w tym roku nasi uczniowie, którzy ukończyli szósta klasę podejmą naukę w klasie siódmej. W związku z tym pojawią się też nowi nauczyciele i …nowe przedmioty; j. niemiecki, fizyka, chemia, geografia, biologia czy doradztwo zawodowe. Wszystkim nauczycielom p. Dyrektor życzyła w nowym roku szkolnym dużo sił, cierpliwości, wyrozumiałości i wytrwałości w rozwijaniu talentów swoich uczniów. Dzieciom- nowego zapału i chęci w zdobywaniu wiedzy, wysokich wyników i wzorowego zachowania. Wszystkim pracownikom złożyła podziękowania za ogromny wkład pracy w przygotowaniu szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego.
Opiekę nad uczniami w roku szkolnym 2017/ 2018 powierzono następującym wychowawcom:

  • 0 – p. Jadwiga Cieślik
  • I –p. Magdalena Lipińska
  • II – p. Beata Gefert
  • III a – p. Jolanta Wenc
  • III b – p. Dorota Szydło
  • IV a – p. Anna Dubis
  • IV b – p. Agata Samborowska- Zajdel
  • V – p. Ewa Krzywda
  • VI – p. Mariola Jabłecka
  • VII a – p. Beata Malik
  • VII b – p. Agnieszka Sząbara

         Na zakończenie spotkania przedstawiono aktualny kalendarz roku szkolnego, po czym młodzież udała się do swych klas na spotkanie z wychowawcami. Oby kolejny – nowy i „przełomowy rok edukacyjny”- upłynął Wszystkim w dobrej, owocnej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i szacunku! Życzymy Wam drodzy Uczniowie od pierwszych dni – samych radosnych chwil w szkolnych murach i oczywiście wielu sukcesów!