Beata Malik

 Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie języka angielskiego The Big Challenge. Konkurs miał formę online i składał się z 45 pytań zgrupowanych według badanych umiejętności. Adresowany był do uczniów klas 5, 6 oraz 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Pytania testowe sprawdzały wiedzę z zakresu słownictwa, gramatyki, rozumienia tekstu pisanego, rozumienia ze słuchu,  a także ogólną znajomość kultury. Dla każdego poziomu przewidziany był  odrębny zestaw pytań. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które ukażą się w maju.

To już kolejna edycja konkursu recytatorskiego dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, organizowana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. Karola Klobassy-Zrenckiego w Żeglcach. Tym razem organizatorzy zaproponowali, aby uczestnicy zaprezentowali dowolnie wybrany wiersz o zwierzętach. „Poetycki zwierzyniec”– pod takim właśnie hasłem przebiegał tegoroczny konkurs podzielony na trzy etapy: klasowy, szkolny i międzyszkolny. Etap szkolny odbył się dnia 28 III 2018 r. w naszej szkole. Zakwalifikowało się do niego 9 osób:                     
z kl. I – 5 uczniów                         
z kl. II  – 1 uczennica                             
z kl. III a – 3 uczennice.

      Komisja oceniająca występy dzieci postanowiła przyznać trzy wyróżnienia i tym samym zakwalifikować dzieci do etapu międzyszkolnego.

      Wyróżnienia otrzymali:  
Aleksander Janocha z kl. I
Milena Wityńska z kl. II
Zuzanna Bawiec i Maja Keßler z kl. III a

      Etap międzyszkolny odbył się 11 IV 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Karola Klobassy – Zrenckiego w Żeglcach. Spośród dwudziestu siedmiu uczestników jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.

W grupie dzieci najmłodszych trzecie miejsce zdobył uczeń Aleksander Janocha z kl. I, a pierwsze miejsce w grupie dzieci z klas drugich zdobyła uczannica z kl. II Milena Wityńska. Uczennice z klasy III a otrzymały dyplomy za udział. 

       Konkurs przyczynił się do rozwijania uzdolnień recytatorskich i rozpowszechniania kultury żywego słowa wśród dzieci. Dziękujemy organizatorom za umożliwienie udziału w konkursie. Podziękowania składamy także rodzicom za przygotowanie dzieci, piękne stroje i rekwizyty oraz opiekę podczas konkursu w Żeglcach.

Z przyjemnością informujemy także o sukcesie uczennicy z kl. II Mileny Wityńskiej, która została nagrodzona podczas II Krośnieńskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii dzieci z klas I – III, który odbył się 10 IV 2018 r. w RCKP w Krośnie.        
GRATULUJEMY!

,,Byłeś kiedyś naprawdę głodny, pomóż głodującym dzieciom”

W miesiącu marcu Szkolne Koło Caritas przyłączyło się do akcji ,,Uratujmy 700 dzieci ” prowadzonej przez Polską Fundację dla Afryki. Podczas sprzedaży cegiełek zebrano 410zł i przekazano je na dożywianie głodujących dzieci na Madagaskarze. Dziękujemy wszystkim , którzy poparli tę akcję.

 

         „Radość z serca płynie, bo spotkaliśmy się dzisiaj ( 28 marca 2018 ) jak w rodzinie”- tak pięknie i z gracją wprowadziła nas w atmosferę wiosenną i świąteczną grupa starszaków z Samorządowego Przedszkola w Świerzowej Polskiej. W niezwykle kolorowym i dźwięcznym przedstawieniu nasze pociechy popisywały się swymi umiejętnościami tanecznymi, wokalnymi, recytatorskimi i choreograficznymi. Niezwykle zaskoczona publiczność podziwiała elementy spikerskie i śmiałe solówki małych artystów. Trudno ich było rozpoznać, bo na scenie „zamiast dzieci pojawiły się” zajączki, barwne jajka- pisanki, baranki, owieczki, pisklątka, motylki, słoneczko i kwietna pani wiosna! Bogactwo pomysłów, przepych kostiumów, rozmaitość sceniczna i scenograficzna –to widowiskowy korowód , który wirował w pląsach, tanecznych układach, bawił i rozśmieszał dziecięcą widownię. „ W naszych sercach tak świątecznie…” twierdzili aktorzy i witając Gości zapewniali, że Wielkanoc to ŚWIĘTO RADOŚCI. Baranek przestrzegał, że „ pisanki są nie tylko do jedzenia, że z pisanek  wykluwają się świąteczne marzenia!” Przypomniano także staropolski obyczaj śmigusa –dyngusa  i dla wszystkich stało się oczywiste: „Czy to stary, czy to młody, w lany poniedziałek nie uniknie  wody”! A na koniec spektaklu „przykucały” zajączki z koszyczkami, by obdarować –zajączkowymi prezentami. Donośnie skandowane: WESOŁEGO ALLELUJA dodało zebranym otuchy, wielkanocnej wiary w sens życia i nadziei na udane świętowanie. Za dzisiejszą uroczystość pięknie dziękujemy paniom- M.Ziębie, E.Dubis i R.Kobak- artystycznym reżyserkom i pomysłodawczyniom. Wyrażamy również słowa uznania dla Rodziców i Dziadków, którzy służyli swoją pomocą w przygotowaniu świątecznej inscenizacji. I pewnie już polecimy za zajączkiem, na którego czeka wielkanocny czas, ale jeszcze na koniec…

pożyczymy Wszystkim – ciast pysznych i wędlin, wielkich spotkań rodzinnych  i radości Zmartwychwstania – obecnej w każdym domu i w każdym sercu !  

                                                                                         

 kurczaki-wielkanocny-zyczenia

Taką oto skoczną piosenką rozpoczęło się widowisko…cyrkowe! Zespół artystów zaskoczył widownię- wszystkich uczniów naszej szkoły i  przedszkolaczki- wspaniałym, kolorowym i zabawnym programem. Doświadczyliśmy wielu wrażeń spoza świata realnego, wszak sztuka cyrkowa zabiera widza w sferę iluzji i magii. Komiczny transformers  ślimaka, podobał się szczególnie  i zdobył  serce młodszej publiczności. To nasi najmłodsi  uczniowie autorsko podeszli do zabawy i układali rymowanki:
– Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sałaty- będziesz rogaty!
– Nie dam ci kapusty, bo będziesz tłusty! Damy ci wody dla ochłody!- wołały dzieci.
A potem przyszedł czas na taniec z kolorowymi wstęgami i z… obręczami, czyli mega trudna i przebojowa„ hula- hopmania”, nagrodzona gromkimi brawami. Nawet nasi uczniowie mogli przez moment poczuć się artystami i zawojować cyrkową scenę. Brawa za ich odwagę, poczucie humoru i chęć zabawy- tej nigdy dość! Ale , zapewne wszyscy się ze mną zgodzą,  rekord popularności biły ….króliki, wyskakujące z kapeluszy i  koszyków! Białe, rude i czarno- białe zawojowały publikę! Każdy chciał je głaskać czy choćby dotknąć! Każdy podziwiał ich truchcik na dwóch łapkach za zielonym listkiem. Iluzja , dziejąca się na naszych oczach, nie pozwoliła rozszyfrować cyrkowych tajemnic ,ukrytych w ciągle zmieniających swój kolor sukniach, występującej artystki. Tajemnica i czar cyrkowy nadal działają, bo jak w pigułce odkryliśmy radosny świat dzieciństwa, smak szczęścia i dobrej zabawy. Pięknie dziękujemy naszym artystom!

 

Rozgrzało je wiosenne słońce, a przede wszystkim entuzjazm serca i gorliwa wiara uczestników corocznego  barwnego korowodu. Ilu uczestników, tyle- można byłoby powiedzieć- kreatywnych pomysłów. A każda palma ciekawsza, piękniejsza od innych, bardziej wymyślna i pomysłowa, nad wyraz kunsztowna i zaskakująca! Ich konstrukcji podjęli się wszyscy- nasze małe przedszkolaczki, uczniowie klas od I- VII , przedstawiciele rodzin i indywidualni mieszkańcy Świerzowej Polskiej. Niesione wysoko w górze prezentowały się nader dostojnie! Pomysłodawcy i wykonawcy prześcigiwali się w dekorowaniu swoich arcydzieł sporządzonych, zgodnie z regulaminem konkursu, z materiałów naturalnych- bibuły, bukszpanu, wstążek, bazi, wydmuszek, wierzbiny czy modrzewia. Ten  widowiskowy przemarsz, cieszący się coraz większym uznaniem wiernych, tego roku jeszcze  bardziej przypominał wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Był prawdziwy osiołek, gałązki palmowe, stroje epokowe, a przede wszystkim radość  i pasja wypisana na twarzach wszystkich zebranych . Kultywowanie i popularyzowanie tradycji  ,symbolika religijna wciąż mają znaczenie w obrzędowości ludowej, nadal potrafią integrować społeczność i promować jej dorobek kulturowy. To cieszy, bo takie właśnie były cele konkursu, na to zapewne liczyli jego pomysłodawcy- Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie i tutejsza parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Wszystkim Rodzicom , nauczycielom, wychowawcom,  którzy życzliwie odpowiedzieli na hasła konkursowe, aktywnie wspierali przedsięwzięcia swoich dzieci- pięknie – w imieniu organizatorów- Dziękujemy! Poświęciliśmy nasze palmy i złożyliśmy  u stóp ołtarza, a  dzięki nim nasza świątynia, w niezwykłym okresie „misterium paschalnego” –radośnie zakwitła i pojaśniała! Oby ich piękno i niepowtarzalność  wybrzmiały  oraz miały wpływ na wyniki  konkursu, w którym także nasze palmy wezmą udział!
                     

 

29745236_564528033904066_772599285_n     SCAN0014SCAN0013

 

 

                 Caritas przy Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej stanął na wysokości zadania! Jego członkowie nie zapomnieli o Polach Nadziei  i symbolice Niedzieli Palmowej. To właśnie tego dnia, jak co roku, witają okres Wielkanocy wiosenne żonkile- znaki życia i nadziei. Ofiarni wolontariusze,  przy współudziale niemal całej społeczności szkolnej – nauczycieli , uczniów oraz Rodziców, wykonali ponad 600 papierowych kwiatów i stanęli przed naszą świątynią, by propagować tę szczytną i szlachetną akcję charytatywną. Znaleźli  wsparcie wśród uczniów Gimnazjum w Świerzowej Polskiej i Gimnazjum w Zręcinie, którzy przekazali część swych wytworów artystycznych. Młodzież rozprowadzała  kwiaty wśród wiernych, licząc na „ drobne dary serca” , ofiarowane na niesienie pomocy ludziom ciężko chorym  krośnieńskiego hospicjum. Dziękujemy Wszystkim, którzy sprzyjają tej  pięknej inicjatywie!  Idąc za głosem swego serca budujemy , tak potrzebną w dzisiejszym świecie wiarę w drugiego człowieka, w jego  miłość i dobro, współczucie i empatię. Mały, życzliwy gest pozwala odrodzić się utraconej nadziei, buduje nie tylko poczucie sensu życia , ale i stanowi o istocie naszego Człowieczeństwa .

 

21 marca 18 osobowa grupa Świerzowskich Rajdowców wyruszyła na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. Celem naszej wyprawy była Góra Grzywacka, zanim tam jednak dotarliśmy, zwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy nr 8 w Nowym Żmigrodzie oraz muzeum im. Leona Karcińskiego, również w Nowym Żmigrodzie. Zapraszam do oglądnięcia fotorelacji.

Cmentarz Wojskowy

Muzeum

Wyjście na Górę Grzywacką

W tegorocznym konkursie języka angielskiego Teammates uczniowie rozwiązywali zadania z kategorii zwierzęta. Równych sobie nie miała drużyna ze SP w Żeglcach. Po dogrywce II miejsce przypadło drużynie z SP w Chorkówce a III drużynie z Kopytowej. Serdecznie gratulujemy !!!

Dnia 06.03.2017r w Krośnie, w kościele pw. św. Piotra i Jana, odbył się drugi etap Konkursu Biblijnego pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”. Był to etap dekanalny i naszą szkołę reprezentowali uczniowie którzy przeszli pierwszy etap a byli nimi:

 1. Paulina Dubis klasa IV A
 2. Eryk Warunek klasa V
 3. Maria Drozd klasa V

Po godzinnych zmaganiach z innymi uczestnikami konkursu , nasza uczennica Paulina Dubis zajęła I miejsce, co kwalifikuje ją do kolejnego etapu konkursu, czyli finału który odbędzie się w Przemyślu, w Wyższym Seminarium Duchownym . Maria Drozd i Eryk Warunek wykazali się również ogromną wiedzą i tylko nie wielka liczba punktów sprawiła ze tym razem nie znaleźli się na podium.

Serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

23 lutego 2018 roku odbyła się kolejna edycja Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. Młodzież w tym roku zgłębia wiedzę o Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku. Drugi etap olimpiady który odbył się w Miejscu Piastowym i zgromadził 97 uczniów z archiprezbiteratu Krośnieńskiego, był etapem bardzo trudnym. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII B, Katarzyna Dziadosz i pomimo wielu przygotowań, poświęconego czasu osobie abp Ignacego Tokarczuka, nie udało się jej stanąć na podium i wziąć udziału w finale olimpiady.

Serdecznie gratulujemy udziału i wyników, oraz życzymy większych sukcesów w przyszłym roku.

               „ Drodzy Panowie i Chłopcy! Zgromadzone tu Kobiety, mają wyłącznie same ZALETY!”- takim oto humorystycznym akcentem powitała p. Dyr. widownię na uroczystej akademii poświęconej… Płci Pięknej.  Uczniowie klas VII, VI,V i IV w pięknym,  zabawnym programie wyrazili swe „sceniczne zdanie” w  rozważaniach, dotyczących bytu , roli i istnienia kobiet w codziennym życiu. Dowcipne scenki, sięgające  początków – Adama i Ewy, fragmenty „ Żony modnej” czy krotochwilne monologi „ słomianego wdowca” zmuszały do stawiana filozoficznych pytań o naturę i zagadkę , jaką jest , była i zapewne będzie …każda z kobiet.  Oczywiście ,pytania stawiali głównie… mężczyźni! Próbowali  nawet definiować „ kobiecość” ! Odkrywali  problemy piętrzące się przed nimi, wynikające z braku i nieobecności niewiast, aby w końcu jednogłośnie przyznać za Grechutą: „ Ty i tylko ty- Kobieto – będziesz moja panią!” Całość przedstawienia dopełniały piękne przerywniki muzyczne- śpiewane solo, rozmaitość rekwizytów, bogata scenografia i nader wiarygodne stroje artystów. Swawole sceniczne pozwoliły „ być kobietą” – choć przez chwilę, wyzwoliły uśmiech, zachęciły do wspólnej zabawy całą społeczność kobiecą. Dziękujemy organizatorom; paniom- M. Jakubowskiej,  A. Samborowskiej,  A.Dubis i naszym panom -którzy zawsze chętnie służą swą pomocą . Pamiętamy także o podziękowaniach dla Rodziców, którzy pomogli w organizacji tej szczególnej, szkolnej „ kobiecej fety”. „100 lat” zagrane  i wspólnie zaśpiewane przez grupę fletową z kl. IV b, stało się przysłowiową wisienką na torcie!  Wszystkie Panie otrzymały także serdeczne życzenia i wiosenne tulipany od Samorządu Szkolnego. Za wszystkie serdeczności  i pamięć- pięknie Dziękujemy!!! A Kobietom  , w dniu Ich święta, pragniemy dedykować … tylko dni pełnych wiary i optymizmu na lepsze jutro. Niechaj życie ułoży się w bukiet pachnących kwiatów!
PS Naszym artystom życzymy powodzenia i sukcesów w kolejnym spektaklu, który przedstawią na spotkaniu z okazji Dnia Kobiet, w Domu Ludowym w Świerzowej Polskiej, dn.10 marca 2018r.

 

 

 

 

 

W ramach programu eTwinning uczniowie klasy VI uczestniczyli w ciekawej lekcji języka angielskiego. Z pomocą Internetu połączyliśmy się ze szkołą partnerską i mieliśmy okazję porozmawiać z naszymi hiszpańskimi przyjaciółmi. Konwersacje online to idealne rozwiązanie dla osób chcących przełamać swoje bariery w posługiwaniu się językiem angielskim a także test znajomości podstawowych zwrotów języka angielskiego z życia codziennego. Nasi uczniowie zdali ten test na szóstkę !!! 


Turniej mini piłki siatkowej za nami. Zawody odbyły się w zaplanowanym wcześniej terminie tj. 23.02.2018r. na sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kopytowej. W tym roku naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice z klasy VII a oraz VII b. Gratulacje dla dziewczyn, które zaprezentowały wysoki poziom sportowy, wygrywając turniej i pokonując 2-0 zarówno drużynę z Kopytowej jak i ze Szczepańcowej.

Spotkanie w dniu 26.01.2018r. zgromadziło społeczność szkolną na wspólnym podsumowaniu efektów nauki w pierwszym półroczu. W swym sprawozdaniu p. Dyrektor stwierdziła, iż wszyscy uczniowie ( 163 osoby ) Uchwałą Rady Pedagogicznej zostali klasyfikowani.
Jeżeli chodzi o zachowanie, na 96 uczniów klas IV- VII uzyskano:
15 ocen – wzorowych,
54 oceny – bardzo dobre,
18 ocen  – dobrych
8 ocen  – poprawnych,
1 ocenę  – nieodpowiednią.
Przedstawione zostały także osiągnięcia w nauce poszczególnych klas. Oto one:
Klasa IV a – średnia 4,3
Zachowanie:
wzorowe-3 osoby,  bardzo dobre – 13 osób, dobre – 2 osoby

Klasa IV b – średnia 4,2
Zachowanie
: wzorowe- 4 osoby,  bardzo dobre – 7 osób,  dobre – 5 osób

Klasa V – średnia 4,0
Zachowanie
: wzorowe – 3 osoby, bardzo dobre- 10 osób, dobre – 3osoby, poprawne- 2 osoby

Klasa VI – średnia 4,2
Zachowanie
: wzorowe – 3 osoby, bardzo dobre- 9 osób, poprawne – 2 osoby

Klasa VII a – średnia 3,4
Zachowanie
: wzorowe – 2osoby,  bardzo dobre – 2 osoby, dobre – 5 osób, poprawne – 4 osoby

Klasa VII b – średnia 4,0
Zachowanie: 
bardzo dobre – 13 osób, dobre – 3 osoby, nieodpowiednie – 1 osoba

Ogółem w klasach IV – VI wystawiono 1148 ocen:

celujących – 2
bardzo dobrych- 425
dobrych – 384
dostatecznych – 246
dopuszczających – 86
niedostatecznych – 5

Klasy 0- III uczą się na miarę swoich możliwości- uczniowie otrzymują oceny opisowe. Zdaniem wychowawców uczniowie powinni systematyczniej odrabiać zadania domowe, ćwiczyć płynne czytanie i kształcić staranność pisma.

Za wysokie wyniki w nauce, w kl. IV – VII wyróżniono 11 uczniów. Średnią 5,0 otrzymało – 5 osób, zaś średnią 4,8 może pochwalić się 6 osób. 100% frekwencję uzyskało 5 osób.

Wszystkim wyróżnionym uczniom złożono serdeczne gratulacje.

W dniu szkolnych walentynek wyróżnieni za wysokie wyniki w nauce i 100% frekwencję otrzymają nagrody rzeczowe.  „ Niech zdrowa rywalizacja zagrzeje Was do większego wysiłku w II semestrze”- zachęcała i mobilizowała p. Dyrektor. Na ręce nauczycieli i wychowawców złożono podziękowania za trud pracy, wyrozumiałość, dodatkowe konsultacje, umożliwienie dzieciom poprawy ocen.Wszyscy Nauczyciele i Uczniowie zostali serdecznie zaproszeni na szkolną zabawę choinkową.
W trosce o bezpieczeństwo na feriach przypomniano podstawowe zasady zachowania.

Dzieci o  środkach ostrożności pamiętają, gdyż wierszowaną rymowankę dobrze znają;

My się zimy nie boimy
bezpiecznie ferie spędzimy!
Ciepło ubierać się będziemy
i na pewno nie zachorujemy!

Ostrożni na łyżwach i na sankach,
ulepimy niejednego bałwanka.
Na jezioro skute lodem nie wchodzimy!
Po śliskich chodnikach ostrożnie chodzimy!

Posłuszni dorosłym będziemy,
bez ich zgody nigdzie nie pojedziemy!

Wracajcie zdrowi , zrelaksowani i wypoczęci! Wesołej zabawy i miłego odpoczynku!

Przypominamy!   Ferie trwają od 29 stycznia – do 11 lutego.

 

 

Niewielka, bo tylko 12 osobowa grupa Świerzowskich Rajdowców wzięła dzisiaj udział w XV Rajdzie Zimowym. Tym razem pokonaliśmy trasę Rymanów Zdrój – Wołtuszowa – Rymanów Zdrój. Przez całą wędrówkę towarzyszyły nam piękne zimowe widoki, śniegu było co nie miara więc wojnom na śnieżki i innym zimowym zabawom nie było końca. Zapraszam do galerii zdjęć.

Karnawał w pełni, więc klasa 0 zabrała się za przygotowanie pysznych mufinek. 25.01. 2018r. ubrani w specjalne kucharskie czapeczki  dzieciaki z klasy 0 pod okiem nauczyciela przystąpiły do samodzielnego pieczenia czekoladowo – bananowych mufinek. Była to również świetna okazja do nauki liczenia. Dzięki odmierzaniu łyżeczek czy szklanek, dzieci w ciekawy sposób rozwijają umiejętności matematyczne. Pieczenie to doskonała zabawa, a jeszcze większa  radość samodzielnego dekorowania. W tym przypadku mufinki zostały oblane białą czekoladą i posypane niebieskimi malutkimi cukiereczkami. Dzieciaki miały okazję, by wykazać się inwencją twórcza i przyozdobić swój wypiek według własnego pomysłu. A na koniec…  odbyła się uroczysta degustacja.

 

W dniu 22 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klasy 0 przygotowały program artystyczny. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci obdarowały swoich „dziadków” własnoręcznie wykonanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Po występie  goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany słodki poczęstunek.

18 stycznia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek dla dzieci i młodzieży. W konkursie wzięły udział  dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów działających na terenie naszej gminy. Komisja w składzie: ks. Bronisław Wyczawski, Agnieszka Jastrzębska i Magdalena Fic po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznała uczennicy naszej szkoły Gabrieli Zając I miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

 

15 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył  się konkurs kolęd i pastorałek dla klas I – VII .Uczniowie występowali zarówno solo, jak i w zespole. Jurorzy, pani Agata Samborowska-Zajdel i pani Beata Gefert, przyznały miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:

I – III
Julia Nitka – I miejsce
Filip Pajsnar -ex aequo –  I miejsce
Aleksander Janocha – II miejsce
Nadia Szmist – III miejsce

IV – VII
Gabriela Zając-I miejsce
Maria Deryniowska –  II miejsce
Klaudia Lenart – III miejsce
Martyna Myśliwy – wyróżnienie
Dominika Nitka – wyróżnienie

Utwór instrumentalny:
Eryk Warunek –  I miejsce

Uczniowie: Jula Nitka, Filip Prajsnar Maria Deryniowska i Gabiela Zając  będą reprezentować naszą placówkę w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez GOK w Chorkówce. Konkurs ten odbędzie się 18 stycznia 2018 roku.

28232816_545370285819841_408498602_n

Szczęśliwych, kojących, wartych pamięci, przeżytych w zgodzie ze światem
i z sobą samym, pełnych życia i miłości Świąt Bożego Narodzenia oraz niesamowitego, niezapomnianego, niepowtarzalnego Sylwestra!
Niech nadchodzący rok 2018 będzie pomyślny i pozwoli zrealizować wszystkie marzenia.

151549_choinka_swiateczna_gwiazda_snieg

 

 

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji „ SZLACHETNA PACZKA”. Zebraliśmy 685,70 zł , za które zakupiono dary dla rodziny z woj. podkarpackiego wybranej z bazy danych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do przygotowania „SZLACHETNEJ PACZKI”.

Opiekunowie SK CARITAS i SK PCK

P1170389

W Szkole Podstawowej w Świerzowej Polskiej, dnia 05.12.2017r. odbył się pierwszy etap Konkursu Biblijnego pt. „Duch Święty napełnia nas swoją mądrością i łaską”. Udział w etapie szkolnym wzięło piętnastu uczniów a byli nimi uczniowie z klas IV A, IV B i klasy V. Konkurs dotyczył wiedzy ze znajomości Ewangelii wg św. Łukasza i Dziejów Apostolskich . Po prawie godzinnych zmaganiach na podium znaleźli się:
Paulina Dubis klasa IV A
Eryk Warunek klasa V
Maria Drozd klasa V
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów, tym razem na etapie dekanalnym, który odbędzie się dnia 06.03.2017r w Krośnie.
Uczniowie którzy wzięli udział w konkursie biblijnym w tym roku i którym również gratulujemy dużej znajomości Pisma Świętego ale niestety nie znaleźli się na podium to:
Martyna Myśliwy klasa IV, Paweł Cichocki klasa V, Andżelika Sieńko klasa V, Adrian Jureczko klasa V, Bartek Jastrząb klasa V, Wiktoria Zuzak klasa V, Jakub Szmist klasa V, Hubert Szuba klasa V, Maja Adamik klasa V.

Wszystkim uczniom raz jeszcze gratulujemy.

Dnia 7 grudnia 2017 r. w Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”. Na scenie wystąpiło 64 wykonawców: sześciolatki z samorządowych przedszkoli z Chorkówki „Baśniowa Kraina” i ze Zręcina, uczniowie ze szkół podstawowych z Bóbrki, Chorkówki, Długiego, Dobieszyna, Draganowej, Faliszówki, Iwonicza, Klimkówki, Kobylan, Kopytowej, Miejsca Piastowego, Posady Górnej, Sulistrowej, Szczepańcowej, Świerzowej P., Zręcina, a także gimnazjaliści z Krosna i Zręcina. Prezentacje oceniało jury w składzie: Paweł Gościński, Aleksandra Blicharczyk i Magdalena Makiel, które przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Naszą szkołę pięknie reprezentowały uczennice: Klaudia Lenart, Dominika Nitka, Paulina Dubis oraz Maria Deryniowska która śpiewając piosenkę „Uczę się grać” pokonała ponad 40 solistów w swojej kategorii i zdobyła II miejsce

Oto wyniki w kategorii IV – VI:
I miejsce: Julia Sechman (SP Miejsce Piastowe)
II miejsce: Maria Deryniowska (ZS Świerzowa P.)
III miejsce: Magdalena Rygiel (SP Klimkówka)
Wyróżnienia: Karolina Fiedeń (Studio Tańca i Muzyki AT DANCE w Krośnie)
                        Oliwia Garbacik (SP Długie)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!

Akcja Misie Ratownisie dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim uczniom za śliczne maskotki, które w następnym tygodniu zostaną przekazane służbom ratowniczym.

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Przybycie dostojnego gościa uświetnił program artystyczny przedstawiony przez uczniów każdej z klas 0-III.  Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia naszych uczniów tj. rodzicom, którzy co roku pomagają św. Mikołajowi. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Świętego Mikołaja i mamy nadzieję że za rok znów odwiedzi naszych uczniów.

W czwartek 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej. W tym dniu sala nr 3 została zamieniona w „pokój strachów”. Rada Samorządu Uczniowskiego na ten moment przeobraziła się we wróżki.  Te niezwykłe, magiczne damy przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, dłoni, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc, kombinacji cyfr z daty urodzenia. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskim południu był czas na dyskotekę dla klas IV-VII. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni mogli uzupełnić swoje siły w klasach, w których czekały pyszne ciasta przygotowane przez rodziców. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

 

Jak wiadomo na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci nasza szkoła kładzie duży nacisk. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się ze wszystkimi  uczniami. Tematem spotkania było przede wszystkim „ Bezpieczna droga do i ze szkoły” oraz szeroko rozumiane poczucie bezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach. Przypominali również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się bajka edukacyjna  o numerach alarmowych oraz o niebezpiecznych sytuacjach. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Obchody Ogólnopolskiego Święta „ Śniadanie daje moc” zamyka prelekcja dr n. kult. fiz. Łukasza Wojtyczka  skierowana do uczniów klas IV – VII pod tytułem „ Prawidłowa postawa ciała”.

Na początku spotkania nasz ekspert przybliżył nam historię fizjoterapii i rehabilitacji , która mówi, że Hipokrates, który był greckim lekarzem, zalecał stosować gimnastykę razem z codzienną higieną i prawidłową dietą. Natomiast później zostały usystematyzowane schorzenia i wady kręgosłupa oraz udowodniono zbawienny wpływ gimnastyki ciała na samopoczucie, sprawność ruchową i zadowolenie z życia. W dalszej części spotkania  pan dr Wojtyczek zwracał uwagę, jak niesamowite znaczenie dla zdrowia ma ruch. W barwny i ciekawy sposób opowiadał o różnych dyscyplinach sportowych, zabawach na świeżym powietrzu, a nawet spacerach. Wspomniał również o odpowiedniej diecie. Słuchacze  z uwaga śledzili wykład oraz zadawali mądre i różnorodne pytania.

W naszej szkole trwa akcja „Misie Ratownisie” , jest to zbiórka maskotek, które trafią później do dzieci poszkodowanych w wypadkach. Zabawki mają pomóc służbom medycznym i policjantom w nawiązaniu kontaktu z najmłodszymi w czasie traumatycznych wydarzeń. Maskotki mogą być nowe lub używane, ważne jednak aby były czyste i nie zniszczone. Patronat nad akcją w naszej szkole objęła grupa Świerzowscy Rajdowcy wraz z opiekunami p. Beatą Malik oraz ks. Adamem Pakoszem. Maskotki prosimy składać w klasach, będą one odbierane  w każdy poniedziałek do 4 grudnia na 3 lekcji. Zachęcamy do udziału w akcji !!!
Więcej informacji na stronie http://krosno112.pl/aktualnosci/inne/item/4277-pluszaki-pomagaja-dzieciom-w-wypadkach-akcja-misie-ratownisie

20171116_082757

XIV Rajd Andrzejkowy za nami… Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Bazyliki oraz wizyty w Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi, gdzie podziwialiśmy  bogate zbiory o działalności jezuitów, liczne eksponaty przyrodnicze, etnograficzne i kultowe z obszarów misji jezuickich w Afryce, Azji, Ameryce i Australii. Następnie wyszliśmy na Górę Św. Michała a na koniec rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Zgodnie z tradycją, w Andrzejki odbywają się wróżby, my topiliśmy wosk i próbowaliśmy odgadnąć co czeka nas w przyszłości. 

20.11.2017r. gościliśmy w szkole panią dietetyk Jadwigę Dubis pracującą w  Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie, która wygłosiła pogadankę na temat: „ Zdrowe odżywianie dzieci w młodszym wieku szkolnym” skierowaną do uczniów z klas 0 – IV.  Podczas prelekcji  uczniowie  poznali m.in. czynniki wpływające na ich zdrowie oraz zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe. Zostały poruszone przede wszystkim aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości. Pani dietetyk pokreśliła rolę przygotowanego w prawidłowy sposób drugiego śniadania zjadanego w szkole. Dzieci wysłuchały  również podpowiedzi, czym można     w diecie zastąpić cukier i sól, aby potrawy, przekąski i desery  były smaczne i atrakcyjne. Następnie pani Jadwiga pokazała  prezentację multimedialną  o zdrowych, pełnowartościowych produktach.

W dniu 17 listopada 2017 r. uczniowie klas III- VII byli uczestnikami żywej lekcji przyrody.  W czasie spotkania  mieli okazję zobaczyć z bliska następujące płazy:

 • Żaba pomidorowa z Madagaskaru
 • Kumak dalekowschodni
 • Ambystoma tygrysia
 • Aksolotl meksykański
 • Żaba omszona z Wietnamu
 • Ropucha Aga

Ponadto, prowadzący spotkanie przyrodnik przedstawił uczniom ciekawostki z życia płazów.

Nasze szkoła już po raz trzeci włączyła się w ogólnopolskie śniadaniowe święto ,,Śniadanie daje moc”.

Najważniejszym  celem  programu jest  zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka . Aby jeszcze dosadniej podkreślić ideę programu postanowiliśmy w tym roku skupić się w większym stopniu na tematyce „Zdrowego stylu życia dzieci  i młodzieży”. 15.11.2017 uczniowie klas najmłodszych przygotowali wspólnie z rodzicami i wychowawcami zdrowe, kolorowe i pełnowartościowe śniadanie.  Przyrządzony posiłek wyglądał smacznie i bajecznie. Nie brakowało kanapek, sałatek, jogurtów, musli, owoców i warzyw, świeżo wyciskanych soków, a to wszystko podane w bardzo finezyjny i wykwintny sposób.

Starsi uczniowie również wzięli czynny udział w promowaniu zdrowego żywienia  pod hasłem „ Podziel się kanapką” i następnego dnia tj. 16.11.2017 wspólnie z wychowawcami przygotowali po dwie kanapki. Jedną zjedli na przerwie śniadaniowej, a drugą – kolorową, pomysłową  a przede wszystkim zdrową wytypowali na konkurs  na „ Najciekawszą kanapkę”. Jury w składzie pani Dyrektor M. Pelczar, A. Czup, M. Lipińska oraz H. Pacek nie miały łatwego zadania. Punkty przyznawały według trzech kryteriów: kompozycja, wartość odżywcza i kolorystyka. Panie wytypowały z każdej klasy po 6 osób. Łącznie wyróżnionych zostało 36 uczniów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Po części konkursowej odbyła się wystawa i degustacja wszystkich przygotowanych kanapek. Radości z konsumpcji nie było końca.

 „ Jesteś drogim skarbem- moją kochaną Polską…” tak zgodnie deklarowali twórcy patriotycznego widowiska; p. M. Jakubowska, p. A. Samborowska- Zajdel i Uczniowie klas siódmych i szóstych oraz członkowie szkolnego chóru, w swoim debiucie scenicznym. Piękna, wymowna i symboliczna scenografia ( aut. p. A. Dubis ) pozwoliła uczestnikom spotkania zagłębić się w polskie, często bolesne karty przeszłości… Owa data niezwykła- 11 listopada 1918 roku -i  jej obecna 99 rocznica-święto odzyskania niepodległości , stało się dla wszystkich zebranych dniem refleksji nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Inaczej niż zwykle spojrzeliśmy na Polskę… Wiedzeni przez tragiczne dzieje i pamiętne lata, przez krew, łzy, ofiarę pokoleń, przez rozpacz, utracone nadzieje i bezsilność „ dotarliśmy do przystanku Niepodległość”. Czas wspomnień wzbogacały podniosłe wiersze i wzruszające- śpiewane brawurowo- pieśni patriotyczne oraz scenki historyczne. Te, niczym teatralne „ rekonstrukcje”  malowały przed widownią bogactwo detali sytuacyjnych, kostiumowych, scenograficznych i dekoracyjnych . „ Od kajdan wolni  przywróćmy sny, by Biały Orzeł nie uronił łzy”- śpiewali chórzyści.  I zapewniali nutą rzewną w pięknych solówkach: „ Mówimy i myślimy dzisiaj o Polsce”, bo…
Polska Niepodległa- Niepokorna ,już nigdy nie zniknie z map!
Bo jest  nasza,
Bo jest wolna,
Bo na imię Polska ma!”
I chociaż ZWYCIĘSKA- nie zwalnia Nas od pisania i tworzenia Jej nowej, wspólnej historii.  Tym, którzy „ myślą o Polsce z dumą i śpiewają o Niej głośno, mówią zawsze pięknie i czule: Moja kochana Polsko”-i tym, którzy stoją na straży szlachetnej polskości- p.Dyrektor., Nauczycielom, Wychowawcom i Uczniom – zasłużenie dziękujemy! Dziękujemy za porywające chwile niezwykłego patriotyzmu, wzory pięknych postaw i…otwarcie serc, „gdzie zawsze każdy cząstkę swej Ojczyzny znajdzie”!

 

 

 

Listopadowy kiermasz…powitał miłośników słodkiego – „ co nieco” bielą i czerwienią. W tej symbolicznej odsłonie, w towarzystwie przejętych gospodarzy ( uczniów klasy V ) i życzliwych  pomocników J,  goszczono i częstowano z Apetytem! Woń, smak i wystrój cukierniczo- gastronomicznych stoisk wręcz zniewalał. W trosce o zadowolenie drogich KLIENTÓW , uczniowie kl. V i Ich Rodzice stanęli na wysokości zadania! Oferowali feerię i bogatą paletę pomysłowych, różnobarwnych i wonnych smakołyków.Zadbali o najmniejsze detale;  biało- czerwone serwetki, kolorowe rurki do soków, piękne opakowania babeczek i muffinek ,barwne prezentacje szaszłyków owocowych, pudrowane rogaliki i gofry, kuszące pizzerki, lukrowane zwierzaki , gorące tosty, prażoną kukurydzę „ pazury wiedźmy” czy cieszące się niezmienną popularnością galaretki. Czegóż tam nie było! Szkoda gadać… Ślinka cieknie…Mniam, mniam!

Naszym Gościom- Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom, pomysłowym Mamom-  pięknie Dziękujemy!

 

wywiad_t1Zapraszamy na indywidualne spotkania Wychowawców z Rodzicami, które odbędą się 14 listopada  w godz. 16.00 – 18.00. W ten sam dzień, o godz.15.30, w sali nr 3, odbędzie się zebranie Rad Oddziałowych.

14 listopada, w godz. 16.00-18.00 zapraszamy na indywidualne spotkania rodziców z wychowawcami.
W ten sam dzień, o godz. 15.30 w sali nr 3 odbędzie się zebranie Rad Oddziałowych.

W czwartek 9 listopada 2017 r. uczniowie klasy II samodzielnie wykonywali jesienne surówki „Samo zdrowie”. Zajęcia poprzedzone zostały pogadanką na temat zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków. Uczniowie zadbali nie tylko o smak, wartości odżywcze, ale także zwrócili uwagę na estetykę. W klasie zapachniało smaczną jesienią.

6 listopada rozstrzygnięty został klasowy konkurs dla klasy II ,,Chodzi jesień po lesie”. Jury w składzie p. Beata Gefert oraz p. Beata Malik oceniły prace dzieci, które wykazały się dużą pomysłowością w tworzeniu jesiennych arcydzieł. Zostały przyznane dwa miejsca pierwsze dla Julii Dereniowskiej oraz Maksa Pytlarza, dwa miejsca drugie dla Sandry Caban i Franka Kuczy oraz dwa trzecie dla Mileny Wityńskiej oraz Karoliny Gancarz. Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

8 listopada 2017 r. dzieci przedszkolne i uczniowie z klas I – III mogli obejrzeć przedstawienie kukiełkowe pt. „Calineczka” w wykonaniu Teatru Lalek ART CINEMA z Nowego Sącza. Ładne kukiełki, odpowiednia scenografia i doskonała oprawa muzyczna sprawiły, że dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy małej, ślicznej dziewczynki, która mieszkała w purpurowym tulipanie. Za jej pośrednictwem przenieśliśmy się w tajemniczy świat bajki. W nim też nasza bohaterka przeżywała liczne perypetie i niebezpieczne sytuacje, ale jak to w bajkach bywa i tym razem dobro zwyciężyło nad złem. Poprzez tę sztukę wystawiający przedstawienie starali się udowodnić, że dobroć, miłość, prawdomówność to prawdziwe wartości.W przedstawieniu niespodziewanie postać motyla zagrał, rekwizyt – motyl z naszego przedszkola, w zamian za brakujący prawdziwy rekwizyt teatralny. Aktorów nagrodziliśmy wielkimi brawami.

08.11.2017 w naszej szkole odbył się pierwszy etap XVIII Regionalnej Olimpiady o Wielkich Polakach. W tym roku uczniowie wykazywali się znajomością osoby abp. Ignacego Tokarczuka. Po godzinnych zmaganiach  pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Dziadosz, dzięki czemu będzie reprezentować naszą szkołę w drugim etapie, dekanalnym, w miejscu Piastowym

W dniu 23 października 2017 r. w naszej szkole odbyło się Wielkie Szkolne Czytanie.  Uczniowie wszystkich klas włączyli się w tę szkolną akcję zorganizowaną przez panią Pedagog i panią Bibliotekarkę. W tym dniu zaszeleściły we wszystkich klasach kartki  znanych i lubianych lektur. Na tle przygotowanych wcześniej przez uczniów plakatów i ilustracji do wybranych książek uczniowie czytali swoim koleżankom i kolegom najciekawsze fragmenty: Ani z Zielonego Wzgórza , Naszej Mamy Czarodziejki, Akademii Pana Kleksa, Małego Księcia, Katarynki, Baśni Andersena, Pinokia, Dziadów A. Mickiewicza  i wielu innych książek. W klasach unosiła się niezwykła atmosfera,  która przeniosła wszystkich w inny, niezwykły świat.

  30 października 2017r. członkowie SK PCK i SK Caritas wraz z opiekunami: p. M. Lipińską, p. Beatą Gefert i księdzem A. Pakoszem udali się na cmentarz w Zręcinie w celu upamiętnienia zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły, księży i bliskich osób. Zapalili znicze i w skupieniu pomodlili się przy ich grobach.

26 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Chorkówce odbył się Gminny Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały  Maria Deryniowska, Dominika Nitka, Klaudia Lenart i Gabriela Zając która wyśpiewała II miejsce i tym samym została zakwalifikowana do kolejnego konkursu o o zasięgu powiatowym. Serdecznie gratulujemy życzymy dalszych sukcesów!

Przywitał nas dzisiaj mroczny, mglisty poranek. Nie przeszkodziło to jednak grupie Świerzowskich Rajdowców wyruszyć w wędrówkę okraszoną pięknymi widokami złotej polskiej jesieni, zabawnymi przygodami oraz smacznym zakończeniem. Dzisiaj wzięliśmy udział w VII Rajdzie Ekoturystycznym, Rajdzie Pieczonego Ziemniaka, zorganizowanym przez Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz PTTK oddział w Krośnie. Dzisiejsza trasa rozpoczęła się w Ujeździe, skąd wyruszyliśmy szlakiem na Liwocz, tam zwiedziliśmy kaplicę oraz wyszliśmy na wieżę widokową. Trasa piesza skończyła się w Wisowej, gdzie czekało na nas ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz pieczonymi w żarze ziemniakami (mniam). Już tradycją rajdów stały się konkursy, tym razem zorganizowane one zostały przez pracowników Parków Krajobrazowych. W konkursach wzięli udział wszyscy chętni rajdowcy, a za każdą poprawną odpowiedź przewidziana została nagroda. Chociaż na twarzach małych wędrowców malowało się zmęczenie, wróciliśmy z pysznych, jesiennych wojaży zadowoleni.

Co za dzień ! W piękny, słoneczny czwartek uczniowie klasy drugiej, pod opieką p. Beatki Gefert oraz p. Beatki Malik, autobusem komunikacji miejskiej, udali się na wycieczkę do obiektu Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W umówionym wcześniej miejscu czekał na nas pan leśnik, który przeprowadził bardzo interesującą pogadankę nt swojej pracy, o tym jak powstają lasy oraz dlaczego czasami należy wycinać drzewa. Sprawdził naszą znajomość grzybów jadalnych i niejadalnych oraz przeprowadził konkursy w których zdecydowany prym wiodła Julka. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe kolorowanki. Po zakończonej prelekcji udaliśmy się na ognisko z pieczoną kiełbaską, ciasteczka oraz do zabaw w parku. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły… Taka niecodzienna lekcja przyrody na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Dzień 18 października 2017 r. był niezwykły! Zwrócił uwagę  gromkim- słyszanym wszerz i wzdłuż okrzykiem- oto takim:„ Uwaga Wszyscy!!! Wchodzą PIERWSZAKI !!! I rzeczywiście zawitali-uczniowie kl.I- „…choć dawne maluchy, jeden w drugiego to same zuchy!”Serdecznie powitani przez p. Dyrektor i starszych kolegów, rozpoczęli swój ważny dzień- niecodzienną uroczystość, jakże istotną w życiu naszej szkoły. Zaprosili zebranych- Nauczycieli, Rodziców, Kolegów i Koleżanki na swoje „ Pasowanie”- choć symboliczne święto, to bardzo ważne- bo ono właśnie czyni Ich pełnowartościowymi Uczniami! Piękni, uśmiechnięci, odświętnie ubrani, doskonale przygotowani do występu zawojowali szkolną scenę. Śpiewali, recytowali, tańczyli – każdy miał swoje „5 minut”, każdy mógł indywidualnie zaistnieć. Na tle barwnej scenografii toczyła się niecodzienna historia… Nasze maluszki dowiedziały się, jak trzeba pracować w szkole, jak starać się, być „ dobrym i miłym”- tak-  „ by inne dzieci nas polubiły”. Wszyscy dostali „ prezenty” od mrówki, pszczółki i sowy, więc do nauki każdy z Nich jest już gotowy! Na szóstkę zdali „ egzamin” ze swojej polskości i patriotyzmu. Złożyli także ślubowanie i zgodnie pożegnali ulubione zabawki twierdząc, że „ wesoła szkoła ma wiele różnorodnych barw ”i choć dobrze było z lalką , z misiem i przedszkolem –„…wolą szkołę !”-wykrzyczeli jednogłośnie. Na koniec – już jako pierwszaki- zebrali życzenia, gratulacje i otrzymali pamiątkowe upominki od Rady Oddziałowej. Nie zabrakło długich owacji i głośnych braw zachwyconej publiczności, która w pełni doceniła kunszt dzisiejszych artystów. Piękne ujęcia fotograficzne i gorące podziękowania dla „ autorów” dzisiejszego widowiska: pani M. Lipińskiej- wychowawczyni klasy pierwszej oraz p. A. Dubis, p.D. Hajdamowicz, p. T. Kochańskiego i p. B. Kościółko uwieńczyły tę uroczystą chwilę.

„ Ole, ole, ola!”- uwierzcie Pierwszaki- szkoła lubić się da!

 

Dnia 12.10.2017 roku uczniowie klasy pierwszej wyjechali do GOK-u w Chorkówce na spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Policji w Krośnie. Imprezę rozpoczęto od prelekcji wygłoszonej przez przedstawiciela Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Chorkówce. Następnie odbyła się pogadanka pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”, przeprowadzona przez pracowników policji. Ostatnim punktem imprezy był program artystyczny pt. „Bezpieczna droga do szkoły”, w wykonaniu aktorów Studia „Szafir” z Krosna. Na zakończenie spotkania rozdano wszystkim pierwszakom opaski odblaskowe i nalepki „Bezpiecznie Tu i Tam”.

Sezon rajdowy rozpoczęty. 29 września dziesięcioosobowa grupa rajdowców wzięła udział w XXVI Młodzieżowym Rajdzie ,,Poznajemy Bieszczady”. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bukowcu, stamtąd wyruszyliśmy na Korbanię i wyszliśmy w Łopience. Trasa była bardzo przyjemna, pogoda rewelacyjna, słonko towarzyszyło nam przez całą wyprawę. Zachwycaliśmy się widokami, zbieraliśmy grzyby, widzieliśmy odcisk łapy niedźwiedzia. Wg obliczeń Leona przeszliśmy ponad 22tysiące kroków !!! Na zakończenie rajdu tradycyjnie zapaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski, odbyły się również konkursy w których wzięli udział Weronika, Martyna, Jakub i Adrian. Z niecierpliwością czekamy na wyniki…i oczywiście na następny rajd 😎 

Dnia 28.09.2017r. uczniowie klasy III a i III b odbyli wycieczkę do piekarni „Anwit” w Chorkówce. Podczas tej dwugodzinnej lekcji dzieci miały możliwość poznać pracę piekarzy. Zobaczyły maszyny i urządzenia jakie wykorzystuje się w piekarni. Pan Witold Ulanowski właściciel piekarni ciekawie opowiadał o etapach produkcji chleba. Dzieci przyglądały się pracownikom, którzy wypiekali chleb. Mogły również uczestniczyć w jego produkcji. Następnie degustowały chleb, bułeczki i inne produkty przygotowane w tej piekarni. Była to wspaniała lekcja pokazowa uświadamiająca uczniom jak ważny jest zawód piekarza oraz ile trudu należy włożyć, aby na naszym stole mogło pojawić się codziennie nowe pieczywo. Serdecznie dziękujemy panu Witoldowi Ulanowskiemu za miłe i życzliwe przyjęcie nas w piekarni i życzymy dalszych sukcesów w pracy.

 To piękne i mądre hasło zachęciło uczniów kl. V, Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, do czynnego poznawania atrakcji i bogactwa najbliższej okolicy. Tym razem zawędrowaliśmy do… Bóbrki! Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza, dnia 28 września 2017roku, oprócz rzeszy turystów, przyjęło i nas.
I cóż nam zaoferowało? Uczestniczyliśmy w różnorodnych ofertach edukacyjnych.  Naszą  krajoznawczą wycieczkę  rozpoczął seans filmowy ,pt. ,, Ignacy Łukasiewicz – twórca przemysłu naftowego”. Następnym punktem  zwiedzania był spacer po skansenie, tropem najstarszych kopanek, wiertnic oraz kieratów. Odwiedziliśmy także  kuźnię i warsztat mechaniczny. Muzeum I. Łukasiewicza powitało nas bogatymi ekspozycjami – aptecznymi, geologicznymi i piękną kolekcją lamp naftowych. Dużym zaskoczeniem, okazały się dla wszystkich zwiedzających, niezwykłe prezentacje multimedialne – sam ,,Ignacy Łukasiewicz witał się z nami” ! 😉 Podczas przechadzki po parku, zatrzymaliśmy się przy obelisku, ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza. Byliśmy także w Pawilonie Wystawowym – znajdowały się tam wystawy związane z górnictwem naftowym, gazowniczym, oraz przemysłem rafineryjnym. Oprócz wiedzy, którą ochoczo wchłanialiśmy –  dzięki wspaniałej pani przewodnik, przeżyliśmy także niezwykłe spotkania, np. z… rodzinką muchomorów! 🙂 Wyjątkowo smakowały gorące kiełbaski, które niestety zakończyły naszą klasową wyprawę.  Aż żal było wracać, bo słońce i las wręcz kusiły!
 Po tej jesiennej eskapadzie zostaną na pewno – miłe wspomnienia, no i zdjęcia!

Szkolne spotkania z….teatrem są zawsze niezwykłe! Przekonaliśmy się o tym, gdy uczniowie klasy V, dn.28 września 2017r. uraczyli nas dwoma spektaklami; „ Zakochany Miziołek” i „ Symulant” . Obie inscenizacje  stworzono w oparciu o książkę Joanny Olech, pt. „ Miziołek”. Język tworzywa teatralnego – jak się okazało- nie jest więc obcy naszym szkolnym autorom. Zadbali o wszystko- afisze, zaproszenia, kostiumy, scenografię, charakteryzację, muzykę…stworzyli ciekawe i barwne kreacje sceniczne! Cóż można dodać? Zabawa i przygoda teatralna w jednym! A przy okazji piękna motywacja,  by sięgnąć po książkę! 😆 

Dnia 27.09.2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie członków SKC z wice – dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Tomaszem Stecem. Przeprowadził on prelekcję na temat różnych form pracy szkolnych oddziałów pod hasłem „ Zapisz się do wolontariatu, wolontariat ma sens”. Uczniowie również obejrzeli filmy pokazujące prace wolontariuszy, udowadniające zasadę, że „Dobroć, którą niesiemy innym zawsze do nas powraca”. Na zakończenie spotkania uczestnicy- członkowie otrzymali koszulki z napisem CARITAS i charakterystycznym znakiem dla tej organizacji.

WRACAMY…

„ Szkolne ławki już czekają,
Czeka szkolny dzwonek,
by gwar dzieci go obudził
w ten wrześniowy dzionek”.
  Tak poetycko i uroczyście p. Dyrektor przywitała wszystkich zebranych- Uczniów, Nauczycieli i Rodziców na inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Od 1 września 2017r. nasza placówka stała się 8 klasową szkołą podstawową i już w tym roku nasi uczniowie, którzy ukończyli szósta klasę podejmą naukę w klasie siódmej. W związku z tym pojawią się też nowi nauczyciele i …nowe przedmioty; j. niemiecki, fizyka, chemia, geografia, biologia czy doradztwo zawodowe. Wszystkim nauczycielom p. Dyrektor życzyła w nowym roku szkolnym dużo sił, cierpliwości, wyrozumiałości i wytrwałości w rozwijaniu talentów swoich uczniów. Dzieciom- nowego zapału i chęci w zdobywaniu wiedzy, wysokich wyników i wzorowego zachowania. Wszystkim pracownikom złożyła podziękowania za ogromny wkład pracy w przygotowaniu szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego.
Opiekę nad uczniami w roku szkolnym 2017/ 2018 powierzono następującym wychowawcom:

 • 0 – p. Jadwiga Cieślik
 • I –p. Magdalena Lipińska
 • II – p. Beata Gefert
 • III a – p. Jolanta Wenc
 • III b – p. Dorota Szydło
 • IV a – p. Anna Dubis
 • IV b – p. Agata Samborowska- Zajdel
 • V – p. Ewa Krzywda
 • VI – p. Mariola Jabłecka
 • VII a – p. Beata Malik
 • VII b – p. Agnieszka Sząbara

         Na zakończenie spotkania przedstawiono aktualny kalendarz roku szkolnego, po czym młodzież udała się do swych klas na spotkanie z wychowawcami. Oby kolejny – nowy i „przełomowy rok edukacyjny”- upłynął Wszystkim w dobrej, owocnej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i szacunku! Życzymy Wam drodzy Uczniowie od pierwszych dni – samych radosnych chwil w szkolnych murach i oczywiście wielu sukcesów!

 

xe78sOXPhUyx3arK_jpeg_pagespeed_ic_FkefFiWr_t

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
04.09.2017 (poniedziałek)

9.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Zręcinie
10.10 – Spotkanie inauguracyjne rok szkolny 2017/2018 na sali gimnastycznej
10.30 – Spotkanie z wychowawcami w klasach
Przypominamy o obowiązującym stroju galowym.

„Wakacje to najpiękniejszy czas,

Czekają na Was góry, morze i las!”

 

I tak oto kolejny rok szkolny dobiegł końca… Ostatni dzwonek zaprosił do ….odebrania świadectw i licznych- zasłużonych nagród. Za nami 10 miesięcy wytężonej pracy, setki zadań domowych, kartkówek, ale musimy także przyznać, że to czas zdobywania nowych wiadomości i umiejętności . Okres bardzo owocny, gdyż Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 16 czerwca 2017r. wszyscy uczniowie otrzymali promocję do klasy wyższej! Dzieci pod kierunkiem nauczycieli osiągały wysokie wyniki w nauce, reprezentowały szkołę i przedszkole w konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym, aktywnie uczestniczyły w pracach wielu organizacji- SU, Caritasu, LOP-u, Sklepiku Uczniowskiego. Dlatego przyszedł czas na nagrody…. W klasach IV-VI wyróżniono 22 uczniów- uzyskali oni najwyższe wyniki w nauce oraz wzorowe i bardzo dobre noty z zachowania. Najwyższą średnią – 5,6 – wywalczyła uczennica
z klasy VI b. Klasa VI b uzyskała także najwyższą średnią w szkole , a wynosi ona – 4,7. Gratulujemy! Wszystkim wyróżnionym uczniom wręczono 189 nagród książkowych . Nagrodzono za naukę, pracę w organizacjach, 100% frekwencję, udział w konkursach, pracę w sklepiku, aktywne członkostwo w „ Klubie Czytających Rodzin”, za najlepsze wyniki wśród czytelników szkolnej biblioteki a także za wzorową postawę. Jakże dumni ze swych osiągnięć byli Uczniowie i  ich Rodzice! Czas pięknych podziękowań dla uczniów , nauczycieli , pracowników obsługi i administracji i rodziców , złożony przez panią Dyrektor, uświadomił wszystkim, że …

                                   rok szkolny 2016/2017 uważa się za ZAMKNIĘTY!!!

Życząc przyjemnych wakacji, wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku, liczymy na to, że swoboda i dwumiesięczna LABA pozwolą Wam zatęsknić za…szkołą!

 

 

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2016/2017

9.00 – Msza św. w kościele w Zręcinie
10.15 – spotkanie na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej
zrszk_81824

 Już od kilku lat nasza szkoła realizuje program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” opracowany przez Fundację WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY Jerzego Owsiaka. Program jest adresowany do uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Dzieci uczą się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia z uczniami prowadzą przeszkoleni  nauczyciele. Prowadzący dysponują pomocami dydaktycznymi podarowanymi przez Fundację: fantomy, książeczki dla dzieci, tekturowe telefony, instruktażowe filmy, tablice edukacyjne. W tym roku szkolnym, w II semestrze na zajęcia uczęszczali uczniowie z klasy III b, których rodzice wyrazili na to zgodę. Zajęcia prowadziła wychowawczymi klasy Jadwiga Cieślik. Zajęcia odbywały się od  marca do końca roku szkolnego, raz w tygodniu. Uczniowie oglądali filmy instruktażowe, pracowali z książeczką dla ucznia „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”, wykonywali ćwiczenia praktyczne. W ramach programu uczniowie zostali zapoznani ze sposobem udzielania pierwszej pomocy, a szczególnie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zajęcia obejmowały następujące treści: Łańcuch przeżycia, Bezpieczeństwo, Sprawdzanie przytomności, Wzywanie pomocy, Sprawdzanie oddechu, Pozycja boczna bezpieczna, Uciskanie klatki piersiowej i Wdechy ratownicze. Uczniowie korzystali z manekinów Little Anne i Mini Anne. Ćwiczenia praktyczne uczniowie zakończyli zaliczeniem. Wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

 

22 czerwca – przeddzień otrzymania świadectw spędziliśmy na ogólnoszkolnej imprezie „Mam talent i moje hobby”, promującej prezentowanie własnych zainteresowań i umiejętności. Z przyjemnością oglądaliśmy występy chętnych uczniów z poszczególnych klas. Samorząd Uczniowski – organizator tej imprezy przyznał dyplomy dla najaktywniejszych klas – najliczniej reprezentowanych na występach.

Dnia 19.06.2017 odbyło się spotkanie integracyjne z dziećmi z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Turaszówce. Impreza ta była również nagrodą za pracę w organizacjach szkolnych takich jak: SKC, PCK, SU, Sklepik, LOP. Słodki poczęstunek i zabawy przy muzyce przygotowali uczniowie działający w SKC i PCK. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości uczniom naszej szkoły i przybyłym gościom. W przerwie między tańcami wszyscy częstowali się kiełbaskami z grilla i herbatą. Na koniec miłego spotkania przekazano opiekunom z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przybory szkolne ofiarowane przez uczniów naszej szkoły.

Początkiem czerwca siedmioro uczniów z klasy IV stanęło w szranki o tytuł Mistrza Języka Angielskiego. Marysia, Wiktoria, Eryk, Bartek B., Jakub, Hubert oraz Bartek J. w pocie czoła rozwiązywali test w którym zawarte były zagadnienia omawiane od początku roku szkolnego. Test wyłonił MistrzaBARTEK BAWIEC !!! Gratuluję 😆 

      Jak co roku konkurs skierowany był do uczniów klas trzecich z terenu gminy Chorkówka. Organizatorem konkursu była pani Teresa Pacek – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Karola Klobassy-Zrenckiego w Żeglcach, a koordynatorem Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce. Już po raz siódmy uzdolnieni matematycznie uczniowie klas trzecich zmierzyli się z trudnymi zadaniami. Aby móc wziąć udział w konkursie gminnym, trzeba było najpierw przebrnąć przez etap szkolny. W naszej szkole etap I odbył się dn. 2. 06. 2017 r. Zgłosiło się łącznie 9 uczniów z klas: III a i III b. Przez godzinę uczniowie zmagali się z trudnymi i nietypowymi zadaniami. Było 20 zadań, i do zdobycia 60 punktów.

         Najlepiej poradzili sobie następujący uczniowie:

             I miejsce – Dominika Nitka  kl. III b

             II miejsce – Martyna Myśliwy kl. III b                      

             III miejsce – Marcin Guzik kl. III a i Konrad Wityński kl. III a

Zdobywcy III miejsca okazali się tak równymi sobie przeciwnikami, że nawet dogrywka nie zmieniła wyniku i trudno było wskazać, który chłopiec będzie reprezentował szkołę w Chorkówce, a który odpadnie.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie. 

 

Za zgodą Organizatorów czterech uczniów mogło reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym. Są to zwycięzcy etapu szkolnego. Etap międzyszkolny konkursu odbył się dn. 09. 06. 2017 r. w GOK w Chorkówce. Udział brało 7 szkół. Wszyscy spośród 24 uczestników chcieli wypaść jak najlepiej i każdy uczeń chciał zdobyć tytuł Matematycznego Asa Klas Trzecich. W spokojnej atmosferze, ale jednak z emocjami, uczniowie rozwiązywali 17 trudnych zadań. Potem cierpliwie czekali na wyniki konkursu.
I miejsce i tytuł Matematycznego Asa Trzecich Klas zdobył uczeń ze SP w Zręcinie.

Nasze uczennice z kl. III b – Dominika Nitka i Martyna Myśliwy zaprezentowały się bardzo dobrze zdobywając III i IV miejsce.
Drużynowo reprezentanci naszej szkoły uplasowali się na II miejscu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo piękne nagrody książkowe.
Zwycięstwo naszych uczennic Dominiki i Martyny dodajemy do sukcesów i osiągnięć uczniów naszej szkoły w kończącym się już roku szkolnym. Organizatorom konkursu bardzo dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

Trzynaścioro uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Beaty Malik, wzięło udział w międzynarodowym konkursie języka angielskiego ‘The Big Challenge’, który polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-językowego z elementami kultury krajów anglojęzycznych. Konkurs miał formę testu online.

W zeszły piątek wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. W klasyfikacji szkolnej najlepszym okazał się Michał Drozd z kl VI a, zaraz za nim na drugim miejscu Olga Janocha z kl. VIb i na trzecim miejscu Szymon Czelny z klasy VIa. Również w ramach nagrody, wszyscy uczestnicy konkursu mieli również okazję uczestniczyć w lekcji języka angielskiego prowadzonej przez native speaker’a. Lekcję poprowadził zaprzyjaźniony z naszą szkołą, Andy Miller, nauczyciel konwersacji w prywatnych szkołach językowych w Krośnie.

1 czerwca 2107r. –Międzynarodowy Dzień Dziecka– był dla naszej szkoły niezwykle radosny! Nie mogło obyć się bez prezentów- i to… atrakcyjnych! Wszystkie klasy świętowały ten dzień nietypowo! Wybraliśmy się  na …turystyczno- krajoznawcze wycieczki! Nasze drogi wiodły w różnych kierunkach…

Klasy 0-III wybrały się z wizytą do… Godowej.

Klasa IV, pod opieką wych. E. Krzywdy i p. A. Dubis udała się na eskapadę do Sanoka i Myczkowiec.Aura nam dopisywała, humory również, więc pozostało tylko chłonąć liczne atrakcje… Cóż zobaczyliśmy? Piękne Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie podziwialiśmy m.in. uroki galicyjskiego miasteczka. Przywitaliśmy się także z wojakiem Szwejkiem na Rynku w Sanoku, otoczeni  fontannami i urokliwymi zabytkowymi kamieniczkami. Nie mogliśmy ominąć, w drodze do Myczkowiec, potężnego  Kamienia  Leskiego- niezwykle oryginalnego pomnika  przyrody nieożywionej. A w Myczkowcach? Tu – kolorowe mini zoo, Ogród Biblijny i aż…140 makiet obiektów religijnych w Parku Miniatur Sakralnych! Nie zabrakło czasu na pamiątki, lody, śmiechy i inne uciechy… Mc Donald’ s  wieńczył wyprawę i  kończył  „ apetycznie” radosne celebrowanie  dziecięce! Oto kilka – wspólnych  zdjęć  – pamiątek klasowego tournee w Bieszczady.

Klasa V- odwiedziła Krynicę…

Klasa VI a wraz z opiekunami wyruszyła w niesamowitą podróż do miasteczka o nazwie Ciężkowice. Niebieski busik zawiózł nas wprost przed bramy Rezerwatu Przyrody Nieożywionej „Skamieniałe Miasto”, które  położone jest  na Pogórzu Ciężkowickim. Poruszając się niebieskim szlakiem mogliśmy podziwiać liczne  skałki dużych rozmiarów, zbudowane z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego  i fantazyjnie ukształtowane  wskutek procesów erozyjnych. Ich kształty przypominają zaklęte w kamień postacie ludzi i zwierząt, a nawet miasto z ratuszem. Nazwy skał nawiązują do ich kształtu np. „Piramidy”, „Orzeł”, „Czarownica”. Z większością skał związane są jakieś legendy, z niektórymi nawet więcej niż jedna. W trakcie wyprawy  uczniowie zaznaczali na mapkach nazwę każdej skały oraz trasę wycieczki, rozwiązywali również zagadki i rebusy a pani Natalia (przewodnik)za każdą poprawna odpowiedź nagradzała ich słodkościami. Po wyjściu z rezerwatu posililiśmy się w przydrożnej restauracji, zakupiliśmy pamiątki i wesołym busikiem ruszyliśmy w dalszą podróż. Naszym kolejny celem był Folusz. Tam, przy wejściu do Magurskiego Parku Narodowego rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy pyszne kiełbaski i rozpoczęliśmy gry i zabawy na świeżym powietrzu. Chłopcy grali w hoopsy, Weronika i Martyna złapały piłkę do siatki i szybko zorganizowały zabawę w ziemniaka. Po około dwóch godzinkach zdecydowaliśmy się na wspólny godzinny spacer do pobliskiego Wodospadu Magurskiego. Zmęczeni ale zadowoleni z głowami pełnymi niesamowitych wrażeń i aparatami pełnymi przepięknych zdjęć wróciliśmy przed budynek szkoły.

Klasa VI – umówiła się na spotkanie w Krakowie…

 

 

 

Dnia 29 maja 2017 r. dzieci pierwszokomunijne z klas IIIa i III b wraz z opiekunami, księdzem oraz wychowawcami  udały się na pielgrzymkę na Kalwarię Pacławską. Autokary wyruszyły  dość wcześnie, by o 10.00 uczestniczyć we Mszy Św., którą odprawił ks. Adam. We mszy uczestniczyło jeszcze dwóch innych księży wraz ze swoimi grupami dzieci pierwszokomunijnych. Po uroczystościach, ojciec franciszkanin opowiedział  o dziejach klasztoru, a po obiedzie co odważniejsi wyszli na dość wysoką wieżę widokową. Kolejnym punktem pielgrzymki był Przemyśl, gdzie uczestnicy wycieczki podziwiali panoramę miasta, zwiedzali katedrę oraz jej podziemia, a także Muzeum Diecezjalne . Cennych informacji dostarczył nam ksiądz Adam, który okazał się świetnym przewodnikiem. Około 15.00 na  trzecioklasistów czekała nie lada atrakcja… „saneczki”. Zjazdy dostarczyły wiele frajdy nie tylko dzieciom ale i opiekunom.. Po zjazdach wszyscy udali się na pyszne lody a na sam koniec, resztkami sił , wycieczkowicze wspięli się na Kopiec Tatarski. Zmęczeni ale zadowoleni, z głowami pełnymi niesamowitych wrażeń, ok. godz. 19.00 trzecioklasiści wrócili do Świerzowej.

Jedenastu  młodych wykonawców uczestniczyło w I edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego, English Poetry Competition, który 24 maja odbył się w naszej szkole. Konkurs zorganizowany był w naszej szkole po raz pierwszy. Uczniowie z klas II, III  mieli okazję zmagać się w recytacji  z angielską poezją. W tym roku w konkursie wzięło udział 11 uczniów z 5 szkół z terenu Gminy Chorkówka. Celem konkursu było poszerzenie znajomości twórczości poetów anglojęzycznych, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz zachęcenie do prezentacji swoich umiejętności recytatorskich przed szerszą publicznością. Swoje umiejętności recytatorskie uczniowie prezentowali przed rówieśnikami z innych szkół oraz jury, które oceniało umiejętność recytacji, poprawność wymowy jak i ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książki ufundowane przez wydawnictwo Oxford University Press, upominki ufundowane przez wydawnictwo Macmillan i dyplomy.
Bardzo dziękujemy za udział i piękne zaprezentowanie poezji angielskiej i zapraszamy oczywiście znowu za rok.

                                                                                                                                                                                                             Organizatorzy

W dniu 17 maja 2017 roku klasa IIb zgodnie z sugestią Samorządu Uczniowskiego puszczała latawce na boisku szkolnym w ramach akcji „Wiele nas różni, wszystko nas łączy”.

Dnia 17.05.2017r. odbyliśmy niezwykłą podróż przez…Wszechświat! Na tę eskapadę zaprosił nas astrofotografik, członek Polskiego Towarzystwa Astronomii, pan Maciej Świętnicki, goszczący w naszej szkole z inicjatywy ks. Adama Pakosza. W niecodzienny klimat prelekcji wprowadził uczniów klas IV- VI film, który pozwolił nam wystartować razem ze sputnikami prosto… w Kosmos. W szybkim tempie poznaliśmy niemal cała historię odwiecznych pytań i teorii „ odkrywających” tajemnice Wszechświata. Krótka wycieczka po obiektach kosmicznych odsłoniła piękno Gwiazdy Polarnej, Wielkiego Wozu czy Drogi Mlecznej. W czasie „ fotograficznych polowań” uchwyciliśmy obraz stacji kosmicznej na tle tarczy Słońca czy Księżyca, dzięki …multiekspozycjom. Następnie skierowaliśmy naszą uwagę w stronę…Księżyca, gdzie można odkryć wśród ciemnych i jasnych plam polskie akcenty– krater Kopernika i księżycowe Karpaty! Duże wrażenie na widzach zrobił widok zaćmienia Księżyca i rzadko obserwowanego w Polsce zaćmienia Słońca z jasnymi protuberancjami, zaś w całym Układzie Słonecznym śledziliśmy koniunkcje planet- maleństw- z planetami „ olbrzymami” i planetami karłowatymi. Wyjątkowo plastyczne okazały się widoki zorzy polarnej czy kolorowych warkoczy komet, nazywanych kosmicznymi pociskami. Zadbano także o to, byśmy poznali epizody podboju Kosmosu, badań i wypraw organizowanych przez NASA. Wśród wielu ciekawostek była i ta, która informowała , że po Księżycu stąpało do tej pory…12 ludzi, a przypadek „ rozgniecionej komety” przyczynił się do odkrycia aż 21 komet, lecących jedna za drugą! Na koniec udaliśmy się …w strefę gwiazd, leżących w dystansie  lat świetlnych. Wielki „ amfiteatr”  Wszechświata otworzyła najjaśniejsza Wega, potem przyszła pora na najmniejsze gwiazdy, tzw. białe karły. Ileż naukowych terminów, ciekawych obiektów kosmicznych- malowniczych mgławic, supernowych czy wreszcie kwazarów,  zwanych odległymi latarniami Wszechświata! Rzeczowe i naukowe spojrzenie na ogrom otaczającego nas świata pozwoliło poszerzyć i uzupełnić wiedzę nt. Kosmosu, rozbudziło zainteresowania, a także wyzwoliło pokorę, gdyż Kosmos- o czym pięknie i ciekawie informował nasz Gość- wciąż rośnie i wciąż pozostaje nieodkryty do końca…

Dziękujemy pięknie naszemu Wykładowcy za perfekcyjną , fascynującą lekcję astronomii  i próby wspólnego odkrywania tajemnic Wszechświata!

 

 

          Kolejna, coroczna edycja ruchu ekologicznego zachęciła całe środowisko szkolne- uczniów klas 0-VI  i nauczycieli –  do wspólnej lekcji poszanowania zielonej przyrody. Dnia 15.05.2017r. ulice naszej miejscowości, Świerzowej Polskiej,  „zaroiły się” się od dzieci promujących troskę o własne otoczenie, żywo reagujących na ograniczenie zaśmiecania wiejskich plenerów. Pogoda i humory dopisywały, radość mieszała się z zapałem, więc pozostało tylko hasła wprowadzić w czyn. Toteż wkrótce  każdy, nawet najmniejszy papierek czy inne śmieciuszki  lądowały w czarnych przepastnych worach. Koordynatorką akcji, prowadzącą szereg działań środowiskowych była Sołtys naszej wsi, pani Alina Celej. Szeroka pojęta kampania odpadowa oraz inicjowanie proekologicznych pomysłów daje coraz bardziej zauważalne efekty w naszym społeczeństwie, toteż tego roku nasza młodzież podsumowała  swoje porządkowe zmagania z zadowoleniem twierdząc, iż  „sprzątacze” niewiele mieli do roboty! W pełni zaangażowani i zintegrowani w działaniu – zgodnie z opinią uczestników- możemy skwitować, że ta interesująca metoda pracy wychowawczej jest nader wartościowym sposobem realizacji przedsięwzięć korzystnych dla…Nas Wszystkich!