Do nakręcenia filmu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
W świątecznym nastroju uczniowie klasy IV wdrażali się w tajniki druku 3D. Poznali podstawy tworzenia grafiki trójwymiarowej oraz zasadę działania drukarki 3D. Uciechy było co niemiara bo były to pierwsze zajęcia o tej tematyce. Wszystko jeszcze przed nimi! Na pewno kończąc szkołę podstawową będą dobrymi drukarzami przedmiotów trójwymiarowych. Podczas zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
W piątek 10 listopada uroczyście obchodzono w naszej szkole 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem, mianując go naczelnym dowódcą. Dzień Odzyskania Niepodległości w II RP stał się świętem państwowym w 1937 roku na mocy ustawy. Po II wojnie światowej zostało ono zniesione przez komunistów. Ponownie charakter państwowy dzień 11 listopada odzyskał w 1989 roku i stał się jednym z najważniejszych świąt narodowych.
Jak co roku w naszej szkole oddaliśmy hołd naszym przodkom, którzy przyczynili się do ponownego powrotu Polski na mapy Europy. Uroczysta akademia z tej okazji przygotowana przez młodzież pod kierunkiem opiekunów pani Małgorzaty Jakubowskiej i pani Agaty Samborowskiej-Zajdel stała się swoistą okazją do wspomnień – powrotu do czasów zaborów, powstań, walki z zaborcami, przeciwstawiania się germanizacji i rusyfikacji. Ta lekcja historii była uświetniona występem naszego chóru szkolnego, który zaprezentował pieśni patriotyczne i okazjonalne.
Już po raz szósty organizowana jest akcja MEiN „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, równo o 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy, okazując w ten sposób przywiązanie do narodowych tradycji. Zachęcamy gorąco, aby w dniu 11 listopada wywiesić biało-czerwone flagi i w miarę możliwości uczestniczyć w lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Fotorelacja z akademii powstała z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Kolejna grupa zainteresowanych uczniów poznawała dziś tajniki programowania robotów. Tym, razem uczniowie pisali programy w języku Scratch. Ich zadaniem było sterowanie robotem tak aby ten omijając przeszkody dotarł do wyznaczonego celu. Podczas zajęć wykorzystano roboty Photon zakupione w ramach projektu Laboratoria przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
W piątek 21 kwietnia oraz we wtorek 25 kwietnia pierwszoklasiści, w ramach lekcji z robotyki, mieli okazję samodzielnie sterować robotami. Zajęcia odbywały się w trzech grupach, w których uczniowie na laptopach, za pomocą aplikacji Photon Magic Bridge, uczyli się programować roboty zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Zabawa była przednia, a nauka przez zabawę to najlepsze połączenie. Młodzi programiści już nie mogą się doczekać kolejnych zajęć z robotyki.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Na dzisiejszych zajęciach w klasie siódmej uczniowie wzbogacali swoją wiedzę w zakresie robotyki. Za pomącą aplikacji Photon EDU wykorzystywali możliwości robota Photon zakupionego w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Uczniowie planowali zachowania robota wykorzystując bloczki z instrukcjami tekstowymi (Photon Blocks i Scratch). Nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem przyswajania nowych umiejętności.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Uczniowie klasy VI podczas lekcji techniki budując obwody elektryczne analizowali zasady przepływu prądu w obwodach szeregowych i równoległych. Poznawali również kolejne elementy elektroniczne i ich symbole. Na lekcji wykorzystano zestawy do nauki elektroniki i elektrotechniki zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Na lekcji fizyki uczniowie klasy VIII zapoznawali się z zagadnieniem przepływu prądu elektrycznego w gazach. W jaki sposób dochodzi do jonizacji gazów oraz jak powstają wyładowania atmosferyczne? Na te pytania starali się odpowiadać przeprowadzając różne eksperymenty. Przy pomocy maszyny elektrostatycznej obserwowali, jak powstają iskry elektryczne (pioruny).
Na lekcji wykorzystano maszynę elektrostatyczną zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Miło nam poinformować, że w szkole wznowiło swoją działalność Kółko Fotograficzne. Na pierwszym spotkaniu uczniowie zapoznali się ze sprzętem pozyskanym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Pośród pozyskanego sprzętu, który będzie wykorzystywany w ramach działalności kółka znalazły się apart fotograficzny z funkcją kamery, statyw, zestaw oświetleniowy jak również inne akcesoria, które będą sukcesywnie wykorzystywane w ramach spotkań kółka. Uczniowie poznali również szczegóły Gminnego Konkursu Fotograficznego „Jesień w moim obiektywie”, poznawali też budowę i niektóre opcje aparatu, które mogą być przydatne w fotografii krajobrazowej, portretowej czy fotografii makro, korzystając przy tym z aparatu, statywu oraz softboxu w celu poprawnego oświetlenia fotografowanych obiektów. Na kolejnych spotkaniach będą omawiane i ćwiczone inne przydatne w fotografii opcje z użyciem pozostałych akcesoriów pozyskanych w ramach projektu. Zapraszamy chętnych uczniów naszej szkoły na czwartkowe spotkania kółka.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki, informatyki, fizyki czy przyrody ale również na kołach zainteresowań i na wszystkich zajęciach wykorzystujących treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego.
W ramach programu nasza szkoła zakupiła następujący sprzęt:
– drukarka 3D w z akcesoriami i laptopem,
– mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
– stacja lutownicza Hot AIR,
– cyfrowy aparat fotograficzny z funkcją kamery,
– statyw do aparatu i kamery,
– mikrofon kierunkowy,
– mikroport,
– gimbal do aparatu fotograficznego i kamery,
– zestaw oświetleniowy ze statywem,
– roboty edukacyjne,
– wizualizer,
– pomoce projektowe – zestawy elektroniczne,
– pomoce projektowe – burza mózgów,
– pomoce projektowe – maszyna elektrostatyczna,
– szafa metalowa z zestawami narzędzi dla uczniów.
Na szkolnego koordynatora projektu Laboratoria Przyszłości został powołany Pan Piotr Węgrzyn – nauczyciel informatyki i techniki, którego zadaniem będzie popularyzacja zakupionego w ramach projektu sprzętu oraz wspieranie nauczycieli prowadzących zajęcia z jego wykorzystaniem.