W dniu 10 grudnia w naszej szkole odbył się Konkurs Biblijny (etap szkolny) pod hasłem: „Zbawcze spotkania z Jezusem”. W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klas 5-7 przygotowanych przez ks. Radosława Kwolka. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 3 uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki są to: Zofia Gazda, Maja Składanowska oraz Oliwier Brański. Gratulujemy!
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się zawody sportowe z piłki ręcznej z cyklu Igrzysk Dzieci. Do rywalizacji przystąpiły drużyny dziewcząt i chłopców ze szkół w Kopytowej, Zręcina i Świerzowej Polskiej. Zawody otworzyła dyrektor Małgorzata Frączek, życzyła wszystkim uczestnikom dobrej, sportowej rywalizacji w duchu fair-play. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze i pomimo osłabienia składów chorobami (w kategorii chłopców i dziewcząt, grali o jednego zawodnika mniej na boisku) z powodzeniem rywalizowali ze swoimi kolegami i koleżankami. Ostatecznie turniej zakończył się następującymi wynikami:
W kategorii chłopców:
I miejsce Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej – awans do etapu powiatowego,
II miejsce Szkoła Podstawowa w Kopytowej,
III miejsce Zespół Szkół w Zręcinie.
W kategorii dziewcząt:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Kopytowej – awans do etapu powiatowego,
II miejsce Zespół Szkół w Zręcinie,
III miejsce Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej.
Opiekunami drużyn są Bogusław Kościółko i Piotr Drozd.
Gratulacje dla wszystkich uczestników!
Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie świątecznych pierników. Poniedziałek 16 grudnia był dniem, gdzie w naszej szkole unosił się zapach przypraw korzennych. Dzieci z klas 0-III wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej zgodnie z przedświąteczną tradycją dekorowały pyszne świąteczne pierniczki w kształcie choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków. Polewanie lukrem, czekoladą, posypywanie kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami – to była największa frajda! Każde ciasteczko dekorowane wg fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. Po skończonej pracy uczniowie mieli okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe, pięknie ozdobione pierniki przekazali potrzebującym w ramach akcji ANIELSKA DOBROĆ. Były to naprawdę mile spędzone chwile, podczas których dzieci pracowały i jednocześnie świetnie się bawiły. Bardzo dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej za przygotowanie ciasteczek i poświęcony czas.
Dzisiaj,w Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce odbył się Mikołajkowy Festiwal Piosenki „Droga do Gwiazd”. Zadaniem młodych wokalistów było wykonanie jednej piosenki o dowolnej tematyce. Naszą szkołę zaprezentował Alan Buczyński, który pięknie zaśpiewał piosenkę „Świat to muzyka”, za którą zdobył wyróżnienie. Dziękujemy i gratulujemy Alanowi sukcesu!
5 grudnia w naszej szkole, w miłej atmosferze odbyła się Olimpiada Sportowa dla klas 1-4. Każda klasa przygotowała swoją flagę klasową i przy dźwiękach utworu „We are the champions” uroczyście weszła na salę gimnastyczną. Olimpiadę otworzył Wicedyrektor szkoły Piotr Węgrzyn. Drużyny startowały w 5 konkurencjach w dwóch grupach: klasy 1 i 2 oraz 3 i 4. Były to: sztafety biegowe, konkurs łączonych skoków w dal, rzuty karne, rzuty do celu i przeciąganie liny. Wszyscy uczniowie rywalizowali zgodnie z zasadą fair-play, przy ogromnym dopingu swoich kolegów i koleżanek. Emocjom nie było końca. Na zakończenie każda klasa otrzymała pamiątkowy medal i dyplom.
2 grudnia w naszej szkole, w klasach 0 – 3 odbyło się spotkanie autorskie z panią Danutą Welcer – autorką poezji dla dzieci i dorosłych. Pani Danuta wiersze pisze od dzieciństwa, ale dopiero od niedawna twórczość jej została wydana. Poetka opowiedziała naszym uczniom, jak rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem, skąd bierze inspiracje i jak przebiega proces pisania. Poetka podczas wizyty stworzyła serdeczną atmosferę i zachęcała wszystkich uczniów do czytania książek. Mieliśmy również przyjemność wysłuchać wierszy napisanych przez panią Danutę. Na koniec spotkania chętni uczniowie mogli zakupić tomik wierszy z dedykacją od autorki. Serdecznie dziękujemy pani Danucie za twórcze zajęcia z poezją.
27 listopada br. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyły się rejonowe eliminacje Podkarpackiego Konkursu Literatury i Dzieci pod hasłem ,,Duszki, skrzaty, krasnoludki”. Uczestnicy konkursu oprócz zaprezentowania się na scenie mogli również zwiedzić wnętrza muzeum. Jury konkursowe miało spory dylemat ze względu na wysoki poziom eliminacji. Zespół Szkół w Świerzowej Polskiej reprezentowali Filip Święs z klasy 4 oraz Julia Kozłowska z klasy 5, która otrzymała wyróżnienie.
W czwartek 21 listopada bieżącego roku już po raz kolejny społeczność szkolna spotkała się z podróżnikiem. Tym razem zwiedzaliśmy Koreę Południową. Prowadzący spotkanie rozpoczął opowieść o wyprawie z ostatnich wakacji według następującego planu:
Prezentacja fotografii koreańskich miast i uliczek.
Przedstawienie wieży Lotte World Tower- jednej z najwyższych na świecie i najwyższej w Korei Południowej.
Pałac królewski Gyeongbokgung z bliska – uczestnictwo w uroczystej zmianie warty.
Koreańskie przysmaki czyli Kimchi, ciekawostki na temat ośmiornic, prezentacja suszonej ośmiornicy.
Biblioteka Narodowa Korei licząca ponad 11 milionów woluminów.
Hangul – koreański alfabet.
Największy w Korei targ rybny- Jagachi znajdujący się w miejscowości Busan, na którym każdy miłośnik ryb i owoców morza znajdzie coś na ząb, kuchnia koreańska.
Prezentacja pędów bambusa.
Koreańskie stroje – Hanbok, specjalne koreańskie klapki.
Luksusowe elektryczne toalety.
Dzielnica Gamcheon- dziś bardzo kolorowa, dawniej najbiedniejsza dzielnica miasta Busan, zamieszkiwana przez robotników.
Sashimi – sposób serwowania surowego mięsa – głównie ryb i owoców morza.
Wyspa Jeju uznawana za Hawaje Korei. Ta wulkaniczna wyspa jest urlopowym miejscem dla Koreańczyków. Można tam spotkać miejscowe syreny, czyli kobiety nurkujące i łowiące owoce morza. Wszystkie bez butli tlenowych.
Prezentacja skał wulkanicznych oraz wulkanu wschodzącego Słońca – Hallasan.
Informacje na temat granicy obu Korei.
Wojna koreańska w latach 1950 – 1953.
Tunele agresji – tunele w kierunku Korei Południowej wykopane na zlecenie władz Korei Północnej.
Miasto widmo.
Pomnik złotych rąk.
Era Kpop, Gangnam Style, odwiedziny w dzielnicy Gangnam, udział w lekcji tańca K-Popu.
Problem demograficzny Korei, społeczeństwo szybko się bogaci, mało ludzi decyduje się na posiadanie dziecka. Zamiast dzieci wychowują… psy.
Korea Północna, dramatyczna sytuacja mieszkańców, próby ucieczki i ich konsekwencje. Przybliżenie postaci pastora Kima, który ryzykując swoje życie pomaga ludziom wydostać się z Korei Północnej.
W dniu dzisiejszym reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Międzywojewódzkim Turnieju Strzeleckim – Memoriale Bogusława Dziury i Andrzeja Cynarskiego w Jedliczu. Uczestnicy oddawali strzały do tarcz z karabinka pneumatycznego. Nasze dziewczęta: Anna Dominik, Marika Pyter i Jessica Foremny stanęły na podium zajmując 3 miejsce. Wywalczyły puchar i pamiątkowy dyplom. Chłopcy: Łukasz Wierdak, Szymon Bałaban i Mateusz Turek drużynowo zdobyli bardzo wysokie 4 miejsce na 10 rywalizujących ze sobą szkół. W konkurencji indywidualnej Łukasz Wierdak został sklasyfikowany na 4 miejscu. To ogromny sukces naszych uczniów. Gratulacje. Opiekunem obu drużyn był Piotr Drozd.
Jest to idealna okazja, by podarować komuś uśmiech, dobre słowo czy drobną pomoc.
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Dayi symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka podjęliśmy szereg działań.
Dzisiaj w szkole przeważał kolor żółty symbolizujący optymizm, radość i przyjemne nastawienie.
Wspólnie stworzyliśmy „Bukiet życzliwości”💐pisząc miłe słowa do kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły.
Odbyły się wybory na najżyczliwszą osobę w klasie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Serdecznie gratulujemy! Ponadto powstała gazetka, zrywki uśmiechu i radiowęzeł życzliwości, z którego płynęła muzyka wraz z dedykacjami.
Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu i uczennicom klas V i VI za zaangażowanie i pomoc.
To był wspaniały dzień pełen uśmiechów i pozytywnej energii.
21 listopada odbyło się wręczenie dyplomów laureatom etapu szkolnego OGÓLNOPOLSKIEGO STRAŻACKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO.
Szkolna Komisja Konkursowa spośród dostarczonych na konkurs prac plastycznych wyłoniła najciekawsze prace i przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Kategoria I
Wyróżnienia: Maria Janas, Kornelia Lichoń, Oliwia Frydrych
Kategoria II
miejsce I – Nadia Wójtowicz
ex aequo – Natalia Blicharczyk
miejsce II – Bartosz Gierlach
ex aequo – Karina Świętnicka
miejsce III – Alicja Zakrzewska
ex aequo – Karolina Zakrzewska
Wyróżnienia: Marika Świętnicka, Mikołaj Leśniak, Hania Szklarska, Szymon Dubis, Leon Janas
Kategoria III
miejsce I – Kaja Szkudlarek
ex aequo – Zosia Bałaban
miejsce II – Patrycja Smolik
ex aequo – Jessica Foremny
miejsce III – Maja Pigoń
ex aequo – Oliwia Pigoń
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy laureatom!
W czwartek, 21 listopada, uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Przygody Koziołka Matołka”, na motywach książki Kornela Makuszyńskiego. Dzieci oglądając przedstawienie poznawały polskie przysłowia o kozach. Brały również czynny udział, wykonując różne zadania, a jednym z nich było podkucie Koziołka. To pełne humoru, a zarazem pouczające przedstawienie przeniosło młodych widzów w przyjazny, bajkowy świat, dzięki któremu miło spędziły wspólny czas. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały stosowne pieczątki, dzięki którym dołączyły do Klubu Koziołka Matołka.
W poniedziałek 18 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym mottem imprezy było:
„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
W tym dniu uczniowie klasy 5 wyszli na szkolny patrol i przepytywali uczniów, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Każdy, kto odpowiedział prawidłowo na 5 pytań z losu w ciągu 2 minut, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Wśród uczniów, którzy poradzili sobie z tym wyzwaniem w najkrótszym czasie, wyłoniliśmy Mistrzów Tabliczki Mnożenia:
Michał Dubis , kl. VII – I miejsce
Milena Krakowiecka, kl. VII – II miejsce
Bartłomiej Liwosz, kl. IV – III miejsce
Oprócz egzaminu uczniowie rozwiązywali różne łamigłówki matematyczne.
Rywalizacja grupowa i upływający czas działały na zespoły motywująco. Wszystkie grupy poradziły sobie z zadaniami doskonale. Święto Tabliczki Mnożenia upłynęło w pełnej emocji rywalizacji oraz w miłej atmosferze.
19 listopada 2024r. rozegrane zostały zawody sportowe na szczeblu gminnym w piłce koszykowej z cyklu Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody odbyły się na hali sportowej przy Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej. Do rozgrywek przystąpiło po dwie drużyny (dziewczęta i chłopcy) z SP Kopytowa, ZS Zręcin oraz ZS Świerzowa Polska.
Mecze rozegrano w dwóch kategoriach (dziewczęta i chłopcy) systemem „każdy z każdym”. Każde spotkanie trwało cztery razy 5 minut.
W kategorii dziewcząt wyniki przedstawiały się następująco:
I miejsce – SP Kopytowa
II miejsce – ZS Zręcin
III miejsce – ZS Świerzowa Polska
W kategorii chłopców:
I miejsce – ZS Świerzowa Polska
II miejsce – ZS Zręcin
III miejsce – SP Kopytowa
Zwycięskim drużynom życzymy sukcesów na zawodach powiatowych!
W czwartek 21 listopada odbędzie się wywiadówka. Zapraszamy rodziców na spotkania z nauczycielami do 16:00 do 18:00.
14 listopada 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce odbyły się eliminacje gminne konkursu pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki”.
Nasza szkołę reprezentowali:
Jan Kranc klasa II
Oliwia Syrek klasa III
Filip Święs klasa IV
Julia Kozłowska klasa V
Do eliminacji rejonowych, które odbędą się 29 listopada 2024 roku w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zakwalifikowali się zdobywając I miejsce Julia Kozłowska i Filip Święs. Jan Kranc otrzymał wyróżnienie.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a szczególnie zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Do nakręcenia filmu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
11 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzisiejszy dzień to coś więcej niż tylko święto narodowe, to świadectwo poświęceń licznych bojowników o wolność naszego narodu.
Rozpoczęliśmy uroczystość od przemówienia Pani Dyrektor Małgorzaty Frączek, która nawiązała od historii naszego narodu i drogi Polski do odzyskania niepodległości, podkreślając wielkość słowa WOLNOŚĆ. Po złożonych życzeniach radosnego świętowania 11 listopada zaprosiła uczniów klasy VIII, którzy wraz z wychowawczynią P. Małgorzatą Jakubowską przygotowali uroczystą akademię.
Podczas tej uroczystości przypomniane zostały dzieje narodu polskiego wypełnione walką o wyzwolenie. Cała społeczność szkolna świętowała to doniosłe wydarzenie, z powagą przysłuchując się treści recytowanych wierszy, odgrywanych scenek przeplatanych śpiewem znanych pieśni, tańcem z flagą w wykonaniu trzech uczennic z kasy V.
Udekorowanie sali, barwy narodowe, godło, podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości, a wspólne odśpiewanie hymnu nadało jej podniosłego charakteru.
Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wzlotów i upadków, ale najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku, kiedy utraciliśmy naszą niepodległość. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie złamała narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Polski. Stało się to możliwe wraz z I wojną światową. W 1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna ponownie pojawiła się na mapach Europy.
Uczniowie w swoim wystąpieniu przekonywali nas, że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze i że od każdego z nas zależy, jakość naszej niepodległości.
Uroczystość ta była refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny.
Wielokrotnie podkreślana była wolność, niepodległość, patriotyzm oraz piękno naszego kraju, o który wszyscy od najmłodszych lat powinni zadbać.
Dziękujemy uczniom za uświetnienie swoim występem tego tak ważnego dla każdego Polaka Święta i wprowadzenie Wszystkich w radosny czas świętowania.
W środę 6 listopada odbył się szkolny konkurs pod hasłem „Duszki, skrzaty krasnoludki”. To doskonała okazja dla młodych talentów aktorskich i wokalnych. Uczniowie zaprezentowali się w dwóch kategoriach- klasy I-III i IV-VI.
Klasa I
Lena Święs – Danuta Gellner „W ogródku”
Laura Leśniak – Jadwiga Koczanowska „Leśny duszek”
Jagoda Gęsiak – Agnieszka Frączek – „Duszek’
Hania Szklarska – Piosenka ”My jesteśmy krasnoludki”
Klasa II
Igor Koryl – Beata Krymska „Skrzat”
Szymon Dubis- Jan Brzechwa „”Krasnoludki”
Hania Kozłowska – Zbigniew Dmitrica „Skąd się biorą bajki”
Natalia Blicharczyk – Beata Krymska-„Pracowity skrzat”
Jan Kranc – Piosenka „Skrzat”
Klasa III
Agata Kuca – Maria Konopnicka „Czy to bajka….”
Oliwia Syrek – Jan Brzechwa„Krasnoludki”
Klasa IV
Filip Święs – Maria Konopnicka „Tęczowy duszek”
Klasa V
Zosia Bałaban – Dorota Gellner „ Leśne duszki”
Przy ocenie występów konkursowych zwracano uwagę na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności. Miło nam poinformować, że laureatami w kategorii recytacji zostali: Oliwia Syrek z klasy III i Filip Święs z klasy IV, zaś laureatami w kategorii piosenki został Jan Kranc z klasy II. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych, które odbędą się 14 listopada w Chorkówce.
Gratulujemy wszystkich występów!
6 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej oraz Szkoły Podstawowej w Kobylanach pod opieką pani Aleksandry Zając, pani Magdaleny Dziadosz oraz pana Artura Jasłowskiego uczestniczyli w plenerze fotograficznym pt. „Szlakiem Wojów”, który rozpoczął się w Kobylanach i wiódł przez malownicze trasy w okolicach wiatraków, aż na Grodzisko nad Muzeum w Bóbrce. Ale, zanim wyruszyliśmy w plener uzbrojeni w aparaty i telefony komórkowe, uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat fotografii prowadzonej przez pana Artura Jasłowskiego. Podczas prezentacji uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat aparatów oraz niezbędnych akcesoriów. Dodatkowo, jakich ustawień użyć przy robieniu zdjęć makro, czy krajobrazu, i jak poprawnie kadrować, na co zwracać uwagę, aby zdjęcia były ciekawsze. Po tej dawce wiedzy był krótki „quiz wiedzy fotograficznej’, z którym uczniowie świetnie sobie poradzili. Tak uzbrojeni w aparaty i podstawową wiedzę wyruszyliśmy na już wspomniany szlak na Grodzisko. Na trasie był czas na zdjęcia, rozmowy i pytania oraz integrację między uczestnikami pleneru. Nieco zmęczeni dotarliśmy na miejsce pikniku, gdzie była pieczona kiełbaska i chwila odpoczynku. Po tej chwili wytchnienia i wspólnych zdjęciach w towarzystwie Wojów wyruszyliśmy w drogę powrotną fotografując napotykane ciekawostki. Bardzo zmęczeni, ale w dobrych nastrojach dotarliśmy pod budynek szkoły… już snując plany na kolejny, może zimowy plener fotograficzny. Ale, nim to nastąpi, zapraszamy na poplenerową wystawę.
W dniu 30 października 2024 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie uczniów klasy pierwszej. Po występie artystycznym, w obecności rodziców, nauczycieli, dyrektora, starszych koleżanek i kolegów, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a następnie pani dyrektor Małgorzata Frączek za pomocą wielkiego ołówka dokonał aktu pasowania, wypowiadając słowa „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polskiej”. Wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy oraz upominki przygotowane przez rodziców. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.
Serdecznie gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom i życzymy im wielu sukcesów w nauce, radości z odkrywania świata oraz niezapomnianych chwil spędzonych w szkole!
Wychowawca, Dyrektor i Nauczyciele
Szkoły Podstawowej w Świerzowej Polski
ej
Uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Małgorzaty Jakubowskiej i pana Bogusława Kościółko 29 października br. udali się do RCKP w Krośnie, aby obejrzeć musical pt. „Opowieść wigilijna”.
Sztuka jest adaptacją ponadczasowej, popularnej na całym świecie książki autorstwa angielskiego powieściopisarza Charlesa Dickensa.
Aktorzy Teatru Nowoczesnego przedstawili skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Ebenezera Scrooge’a, który większość życia spędził w prowadzonym przez siebie kantorze, był nieczuły na potrzeby innych i dbał jedynie o pomnażanie swojego majątku. Zgorzkniały samotnik nie zamierzał poddać się nastrojowi radości i serdeczności przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia – dopóki nie odwiedziły go duchy przeszłych, teraźniejszych i przyszłych Wigilii. Niespodziewani goście uświadomili bohaterowi smutną prawdę – życie w rozgoryczeniu i oddaleniu od ludzi spowodowały, że zgubił po drodze swoją życiową mądrość i zdolność przeżywania emocji.
Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i subtelna scenografia spektaklu pozwoliły przenieść się na ulice Londynu w XIX w.
Zaangażowani emocjonalnie widzowie towarzyszyli głównemu bohaterowi na niezwykłej drodze wewnętrznej przemiany i odkrycia, co w życiu jest naprawdę ważne.
Uczniowie klasy VII i VIII mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim.
Wszystkich zachęcamy do lektury „Opowieści wigilijnej”. Jest to książka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zawierająca ponadczasowe prawdy o człowieku, skłaniająca do refleksji.
29 października 2024 r. uczniowie z klas 0-III obejrzeli w RCKP w Krośnie wzruszający, edukacyjny musical pt. „Piękna i Bestia”. Spektakl w przystępny dla młodego widza sposób poruszał problematykę egoizmu, wdzięczności, miłości i odrzucenia. Fabuła spektaklu ukazała, że miłość i akceptacja zwycięża strach, czyniąc życie bardziej wartościowym. Musicalowa forma spektaklu, wierna scenografia, urzekające lalki, maski i kostiumy przeniosły widzów w baśniowy świat. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli na chwilę zatrzymać się i oderwać od rzeczywistości, która niejednokrotnie wymusza bycie najlepszym. Piękna i Bestia to magiczna podróż do wnętrza serc, która napełnia widzów empatią i radością.
24 października na Kompleksie Boisk Sportowych w Chorkówce odbył się III Lekkoatletyczny Meeting, w którym wystartowali uczniowie szkół podstawowych z Gminy Chorkówka. Konkurencje rozgrywane były w biegach sprinterskich, na średnim dystansie, skoku w dal, pchnięciu kulą oraz rzucie piłeczką palantową. Na koniec odbyły się bardzo emocjonujące sztafety szwedzkie.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze, zdobywając indywidualnie sporo medali, a także zwyciężyli w sztafecie w kategorii klas 7-8 chłopców oraz zajęli II miejsce w sztafecie dziewcząt klas 5-6.
Gratulacje dla wszystkich uczestników i podziękowania dla organizatora za wspaniałą sportową imprezę.
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci.”
Wisława Szymborska
1 listopada jest dniem pamięci i wspomnień o tych, którzy odeszli. To pełen zadumy i refleksji czas, kiedy możemy podziękować osobom zmarłym, którym tak wiele zawdzięczamy.
Z tej okazji we wtorek 22 października uczestnicy SK Caritas i SK PCK wraz z opiekunami wybrali się na zręciński cmentarz, by uczcić pamięć i zapalić znicz na grobach naszego patrona Ignacego Łukasiewicza oraz byłych pracowników szkoły i przedszkola.
W dniu dzisiejszym w naszej szkole świętowaliśmy XXIV Dzień Papieski. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny przez radiowęzeł, podczas którego przypomnieli sylwetkę wspaniałego Polaka – Papieża- Jana Pawła II. Przybliżyli nam kilka faktów z jego bogatego życia, przypomnieli, jakim był człowiekiem, który zdobył serca wielu ludzi na całym świecie. Wzruszająca muzyka dopełniła słów, których często brakuje by wyrazić szacunek do jego osoby. Na koniec uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali kremówki dla całej społeczności szkolnej, które były przysmakiem Karola Wojtyły.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panem Leśniczym Michałem Firlejem. Dzieci i młodzież naszej szkoły poznali historię Dnia Drzewa oraz znaczenie drzew w życiu codziennym. Mieli okazję rozpoznać na żywych okazach pospolite gatunki drzew występujących w naszym klimacie. Pan Leśniczy przedstawił wiele ciekawostek dotyczących drzew. To była dla nas żywa lekcja przyrody. Dziękujemy!
„Bądź bezpieczny na drodze” – pod takim hasłem, jak co roku, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce zorganizowało spotkanie dla wszystkich pierwszoklasistów z Gminy Chorkówka, również nasi uczniowie wzięli udział w tym wydarzeniu. Odbyło się ono 8 października w godzinach przedpołudniowych. Zgromadzone dzieci powitał Pan Bogusław Pacek oraz Pani Małgorzata Wierdak Dyrektor Centrum Kultury.
W pierwszej części funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Krośnie edukowali uczniów na temat zasad ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na drodze. Młodzi uczestnicy spotkania chętnie włączali się w dyskusję, odpowiadając na zadawane pytania. W kolejnej części uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Pszczółki z Miodowej Polanki”, w wykonaniu aktorów „Teatru z
uśmiechem” z Krakowa. Przedstawienie to nie tylko bawiło, ale również uczyło, poruszając wiele istotnych aspektów życia. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wozy strażackie, a także samochód policyjny, co było dużą atrakcją tego spotkania. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali opaski odblaskowe.
Informujemy, że w poniedziałek 14.10.2024 r. jest Dzień Edukacji Narodowej, który jest ustawowo dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Świetlica szkolna będzie pracować w tym dniu normalnie w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna.
3 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Społeczność szkolna wybrała na przewodniczącego SU Michała Dubisa z kl. VII, jego zastępcą została Marika Pyter z kl. VIII, a skarbnikiem samorządu został Jakub Wójtowicz z kl. VI. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim kandydatom, którzy zdecydowali się wziąć udział w wyborach. Każdy z Was wykazał się odwagą, kreatywnością i zaangażowaniem. Dziękujemy również uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w głosowaniu.
Opiekunowie SU
Dzień Chłopaka to święto w Polsce, które jest tradycyjnie obchodzone 30 września. Po raz pierwszy Dzień Chłopaka został wprowadzony w 1999 r. i to… w Trynidadzie i Tobago. Wówczas grupa aktywistów, przy wsparciu ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych, zainicjowała święto. Choć w Polsce Dzień Chłopaka przypada na 30 września, w innych krajach daty nie są tożsame. Przykładowo na Malcie święto wypada 7 lutego, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii jest obchodzone 5 kwietnia. Dzień Chłopaka można celebrować z dziećmi i nastolatkami i tak też stało się w naszej szkole. Koleżanki z SU, w trakcie krótkiej audycji przez radiowęzeł, w imieniu dziewcząt naszej szkoły, złożyły gorące życzenia wszystkim kolegom. Ale to nie koniec! Działaczki SU przygotowały dla chłopców ze szkoły i przedszkola drobne upominki. Oprócz tego, w każdej klasie dziewczynki zrobiły niespodzianki swoim kolegom. W całej szkole było gwarnie i pachniało słodkościami, pizzą, ale przede wszystkim nie brakowało miłych gestów wzajemnej sympatii. Uczmy się szacunku do siebie od najmłodszych lat!
Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji. Należy jednak wiedzieć, jak z niego bezpiecznie korzystać. Najmłodsi użytkownicy smartfonów najczęściej korzystają z nich bez ograniczeń. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wiązać się ze ściąganiem gier lub wysyłaniem drogich sms-ów. Nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie niosą treści nieodpowiednie dla ich wieku. Polityka oświatowa na rok szkolny 2024/2025 zakłada wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji. Realizując te założenia, klasa 5 wraz z wychowawcą bierze udział w kampanii „Klikam z głową”, której pomysłodawcą jest Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dzisiaj, piątoklasiści byli uczestnikami pierwszego z serii trzech webinarów, poświęconego CYBERPRZEMOCY. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czy w Internecie istnieje anonimowość, co to jest hejt, jak działa sztuczna inteligencja oraz jakie konsekwencje grożą za szerzenie hejtu w sieci.
Drodzy Uczniowie!
Zbliżają się wybory do Samorządu Uczniowskiego! To świetna okazja, aby zaangażować się w życie naszej szkoły, realizować swoje pomysły i reprezentować interesy swoich kolegów i koleżanek. Liczymy na Waszą kreatywność i zapał! Powodzenia!!!
17 września 1939 roku miała miejsce zbrodnicza agresja ZSRS na Polskę. W ten sposób wojska sowieckie, w myśl traktatu Ribbentrop-Mołotow, dołączyły do niemieckiego agresora w celu dokonania kolejnego rozbioru naszego kraju. Jak co roku, w rocznicę tego wydarzenia, w Zręcinie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w kaplicy przy tablicy poświęconej ks. mjr Mieczysławowi Janasowi zamordowanemu w kwietniu 1940 roku w Twerze przez sowietów, a następnie przy Dębach Katyńskich. W uroczystościach tych naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy. Na koniec uczniowie wzięli udział w mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny i poległych w obronie Polski.
W najbliższy czwartek, 19 września o 16:00 odbędzie się zebranie z rodzicami.
Porządek zebrania:
– spotkanie z dyrekcją szkoły i przewodniczącym rady rodziców na hali sportowej,
– spotkania z wychowawcami w klasach.
W sobotę 7 września 2024 r. przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce odbyło się jak co roku Narodowe Czytanie. Już po raz 13 mogliśmy wziąć udział w tej ogólnopolskiej akcji – w tym roku lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami p. Agnieszką Sząbarą, p. Małgorzatą Jakubowską oraz p. Dyrektor Małgorzatą Frączek aktywnie uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu kulturalnym, przysłuchując się oryginalnym interpretacjom fragmentów lektury Słowackiego w wykonaniu władz i pracowników gminy, radnych, uczniów m.in. ze Szkoły Podstawowej w Chorkówce. Ponadto wzięli udział w konkursie literackim na temat życia i twórczości Juliusza Słowackiego, otrzymując drobne upominki.
Narodowe Czytanie w Chorkówce było okazją do kolejnego spotkania się w tak znamienitym gronie i celebrowania polskiej literatury. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Do zobaczenia za rok!!!
Rodzice uczniów klas 0 – VIII, którzy planują w przyszłym roku szkolnym korzystanie przez dzieci z posiłków w szkolnej stołówce, winni złożyć stosowne oświadczenie w sekretariacie szkoły do 30 sierpnia 2024 r. Druk oświadczenia można otrzymać w sekretariacie lub pobrać ze strony szkoły w zakładce Stołówka szkolna.
Przybory szkolne dla klasy: 0, I, III
Zeszyty dla klasy 0, I:
– 2 zeszyty 16 – kartkowe w kratkę,
– 1 zeszyt 16 – kartkowy w wąskie dwukolorowe linie;
Zeszyty klasa III:
– 1 zeszyt 32 – kartkowy w kratkę,
– 1 zeszyt 32 – kartkowy w grubą linię,
– 1 zeszyt 16 – kartkowy w cienką linię,
– ryza papieru do ksero,
– piórnik – długopis, ołówek, temperówka, gumka do mazania, klej w sztyfcie, nożyczki, kredki ołówkowe i woskowe, flamastry, linijka, wąska taśma samoprzylepna,
– gruba teczka walizeczka na przybory plastyczne (zostawiana w szkole), blok techniczny biały i kolorowy (sztywne kartki), blok rysunkowy kolorowy, papier kolorowy samoprzylepny i zwykły tzw. wycinanka, farby plakatowe, pędzel cienki i gruby, kubeczek na wodę, plastelina,
– 2 cienkie teczki tekturowe (na wykonane prace plastyczne i kserówki).
Ubiór: strój gimnastyczny- biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki- w podpisanym płóciennym woreczku, buty na zmianę na białym spodzie w podpisanym płóciennym woreczku.
Higiena: paczka ręczników papierowych (uzupełniana po wyczerpaniu zapasu), chusteczki higieniczne.
UWAGA! Wszystkie przedmioty należy podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka.
Uczniowie klasy II otrzymali w czerwcu informację od wychowawcy p. B. Gefert odnośnie potrzebnych przyborów na nadchodzący rok szkolny.
Informujemy, że w dniu 3 lipca 2024 r. będą wydawane zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Zapraszamy absolwentów po odbiór zaświadczeń do sekretariatu szkoły w godz. od 10:00 do 13:00.
20 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród Wójta Gminy Chorkówka dla najzdolniejszych absolwentów z naszej gminy.
Z naszej szkoły nagrody otrzymali:
– Maciej Szydło,
– Maksymilian Pytlarz,
– Julia Dereniowska.
Wszystkim nagrodzonym ósmoklasistom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej nauce!
Harmonogram zakończenia roku szkolnego w piątek 21 czerwca:
8:00 – Msza Święta w kościele w Zręcinie (uczniowie uczestniczą w mszy pod opieką rodziców).
9:15 – Uroczysta akademia na sali gimnastycznej.
10:45 – Spotkania uczniów z wychowawcami w klasach – rozdanie świadectw.
11:20 – Uczniowie wychodzą ze szkoły do domu.
W tym dniu świetlica szkolna działa normalnie natomiast stołówka jest nieczynna.
14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy VII pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej, korzystając z zaproszenia Pani Dyrektor Katarzyny Dołęgowskiej ,udali się do Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach, aby uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu o wydźwięku historycznym – Gawędzie o Szarych Szeregach.
Piękna opowieść harcmistrza Krzysztofa Jakubca, kreatora Arsenału Pamięci z Łodzi, połączona z prezentacją multimedialną przeniosła nas w czasy II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i bohaterskich losów młodych chłopców, którzy zginęli w walce za naszą ojczyznę. Mowa tu o bohaterach książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Pan Krzysztof wnikliwie przedstawił nam ich tragiczny w skutkach los, skupiając się na ich postawach godnych podziwu i naśladowania, wzorcach, z których współczesna młodzież winna brać przykład. Oni, ale też ich rodziny zasługują na uznanie, odwaga, determinacja, patriotyzm, no i oczywiście przyjaźń, tego powinniśmy się od nich uczyć.
Dziękujemy Panu Krzysztofowi Jakubcowi za przekazanie nam ogromu wiedzy na temat bohaterów lektury, akcjach Małego Sabotażu oraz informacji o samym autorze. Na pewno to wykorzystamy w przyszłym roku na lekcjach języka polskiego i nie tylko. To, co usłyszeliśmy na długo pozostanie w naszych sercach.
Dziękujemy również Pani Dyrektor Katarzynie Dołęgowskiej za zaproszenie, przyjazną atmosferę i pyszny poczęstunek.
10 czerwca klasa VII pod opieką Pani Małgorzaty Jakubowskiej i Pana Artura Jasłowskiego wybrała się na pieszą wycieczkę w Beskid Niski, której celem była Grzywacka Góra – 567 m.n.p.m.
Udało nam się zdobyć ten zjawiskowo piękny szczyt wznoszący się ponad doliną Wisłoki, między Nowym Żmigrodem a Kątami i wejść na wieżę widokową, której konstrukcja wykonana z metalu jest bardzo stroma i trzęsie się na wietrze. Sporo wrażeń, piękne widoki dostarczały nam sporej dawki adrenaliny.
Wieża widokowa na szczycie Grzywackiej Góry została postawiona w 1999 r., a wieńczy ją Krzyż Milenijny. Cała konstrukcja ma ok 12 m. wysokości, a krzyż jeszcze 7 m. Budowa została sfinansowana z datków. Co ważne – wejście na wieżę jest bezpłatne.
Z wieży widać niezbyt wysokie okoliczne szczyty Beskidu Niskiego, w oddali majaczą Tatry, ale są dostrzegalne tylko dla turystów o sokolim wzroku lub z lornetkami.
Dodatkowo, obok wieży jest kaplica, zapewne odbywają się tu od czasu do czasu msze i miejsce na ognisko, z którego oczywiście skorzystaliśmy. Po tak ekstremalnej trasie i przeplatance pogodowej, z ciężkimi butami oblepionymi błotem, spoceni, zsapani, po przebyciu ponad 18 km, mogliśmy chwilę odpocząć, delektując się pyszną kiełbaską z ogniska.
W poniedziałek 10 czerwca 2024 r. uczniowie klasy szóstej SP w Świerzowej Polskiej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę integracyjną do Krosna. Zabawa rozpoczęła się w klubie EuroGym, gdzie uczniowie zmagali się między sobą grając w kręgle. Grze towarzyszył wyśmienity humor i zdrowa rywalizacja. Po ukończonej zabawie podopieczni częstowali się smakowitą pizzą i napojami. W dalszej kolejności przeszliśmy na mini siłownię na świeżym powietrzu. Tam młodzież korzystała z dostępnych urządzeń tj. trampolina, równoważnia, drążek do podciągania się, orbitrek. Największym powodzeniem cieszył się jednak zjazd na tyrolce. Kolejnym etapem wycieczki był spacer na rynek w Krośnie gdzie uczniowie smakowali pyszne lody oraz granitę. Po orzeźwiającym deserku i w dobrych nastrojach udaliśmy się w drogę powrotną.
W dniach 6-7 czerwca zorganizowana została w naszej szkole akcja czytelnicza pod hasłem „CZYTANIE NA TRAWIE”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas O-III. Mogli oni zasmakować relaksacyjnej formy kontaktu z książką w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody. Akcja ta miała bowiem na celu zachęcić dzieci do czytania książek podczas wakacyjnego odpoczynku. Dzieciom spodobało się czytanie w cieniu drzew więc mamy nadzieję, że chętniej będą sięgać po książkę w czasie wakacji.
Z wielką radością i dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa w Świerzowej Polskiej otrzymała tytuł Kustosza Pamięci Kapelanów Katyńskich!
Od czerwca 2020 roku, kiedy została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca naszego Rodaka – ks. mjr. Mieczysława Janasa, nasza szkoła włączała się w pielęgnowanie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Począwszy od przygotowania i zaprezentowania w kościele programu słowno-muzycznego, poświęconego tej postaci, przez każdorazowe wystawienie pocztu sztandarowego, podczas rocznic napaści ZSRR na Polskę oraz w czasie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia, jak również przez przygotowywanie audycji poświęconych tragicznym wydarzeniom 1940 roku.
To zaszczytne wyróżnienie zostało nam nadane przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich w dniu 13 kwietnia 2024 roku w Warszawie. Uroczystość wręczenia dyplomu nadającego ten tytuł miała miejsce 2 czerwca 2024 roku podczas uroczystości upamiętniających 5. rocznicę powstania Alei Pamięci Dębów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej. Dyplom wręczył przedstawicielom naszej szkoły Ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezwykłego sukcesu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz pielęgnowania pamięci historycznej.
Nasi uczniowie i zawodnicy UKS Jasiołeczka wystartowali 1 czerwca na Międzynarodowym Festiwalu Sportu w Jaśle. Większość młodych judoków debiutowała na zawodach i stanęła na podium.
Jagoda Gurgacz – I miejsce
Julia Staroń – I miejsce
Michał Dubis – II miejsce
Jan Kranc – II miejsce
Aleksander Rowiński – II miejsce
Karina Świętnicka – II miejsce
Szymon Staroń – II miejsce
Anna Malik – II miejsce
Mikołaj Kuźniarowicz – III miejsce
Agata Kuca – III miejsce
Oskar Rachwał – III miejsce
Nadia Wójtowicz – IV miejsce
Gratulacje dla wszystkich zawodników, szczególnie dla debiutantów, bo pokazali serce do walki!
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 31 maja (piątek) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów. Świetlica będzie pracować normalnie od 7:30 do 15:30, natomiast stołówka szkolna będzie nieczynna!
„…Bo rodzina to miejsce, gdzie życie się zaczyna, a miłość nigdy nie kończy…”
W sobotę 25 maja 2024 r. na terenie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej było radośnie i kolorowo. Rada Rodziców wraz z Gronem Pedagogicznym i Pracownikami Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, już kolejny raz, zorganizowali Piknik Rodzinny. Impreza ta zgromadziła całą społeczność szkolną, przedszkolną, rodziców oraz mieszkańców naszej miejscowości. Piknik rozpoczął się o godzinie 14:30 powitaniem zebranych gości przez Panią dyrektor Małgorzatę Frączek oraz Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Macieja Fabera. Przy ogromnym wkładzie rodziców wszyscy jego uczestnicy, nie tylko Ci najmłodsi, mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, np.: dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, przejażdżka ciuchcią i quadami, obserwatorium astronomiczne, pokazy strażackie, zabawy z animatorem, gry dla dużych i małych na nowo wybudowanym placu zabaw na którym znajdują się szachy plenerowe, kręgielnia i mini park linowy. Rodzice zadbali również o pyszne przekąski i słodkości, z których można było skorzystać na przygotowanych stanowiskach gastronomicznych. Wszyscy mogli miło spędzić sobotnie popołudnie. Praktycznie każdy centymetr terenu przy Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej został zagospodarowany atrakcjami. Nie zabrakło jak zwykle pięknych występów uczniów szkoły podstawowej i dzieci przedszkolnych. Każda grupa przedszkolna i klasy 0-III zaprezentowały się w przygotowanych wierszach, piosenkach i układach tanecznych, które były dedykowane mamom w dniu ich święta. Uczniowie klas starszy również mieli możliwość wystąpienia na scenie w konkursie „Mam talent”. Wszyscy występujący otrzymali upominki. Następnie na scenie pojawili się zaproszeni goście. Mogliśmy podziwiać pokaz judo – UKS „Jasiołeczka” oraz występ podopiecznych studia tańca „Feel&Dance” i „Power Dance Studio”. Nie da się ukryć, iż uroczystość taka jak ta, niebywale integruje i umacnia rodzinę, ale także daje okazję do wspólnego spędzenia czasu i zbliża do siebie jej członków. Jesteśmy szczęśliwi, iż ten dzień cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz parasoli, ławek i namiotów. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom i dobroczyńcom, dzięki którym odbyła się ta uroczystość. W śród sponsorów znaleźli się Firma Delta – producent wafli, Pani Joanna Kuźniarowicz – Cukiernia Lukresja, Pan Tomasz Święs sprzedaż i montaż klimatyzacji, Radny naszej miejscowości Pan Piotr Kozubal, Pan Grzegorz Węgrzynowski Wójt Gminy Chorkówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Świerzowej Polskiej, Państwo Wiesława i Jerzy Sajdak piekarnia Zręcin, Pan Piotr Lech cukiernia JoAsia, Pani Anna Składanowska oraz Pan Adam Rokitowski. Dziękujemy również wszystkim za przybycie, wspólną zabawę i ogrom pracy jaki włożyli Rodzice w organizację zabawy. Już teraz zapraszamy na kolejny Piknik Rodzinny w przyszłym roku.
W czwartek 23.05.2024 r. dzieci z klas 0-III odbyły wspaniałą i pełną przygód wycieczkę do „Wioski Indiańskiej” o tajemniczej nazwie „HOKKA HEY” położonej w malowniczej wsi Kunowa. Pomimo niepewnej pogody wszystkim uczestnikom wyjazdu dopisywały bardzo dobre humory. Dzieci mogły poczuć prawdziwą atmosferę indiańskiego życia. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji: oglądanie oryginalnych namiotów Indian z regionu Wielkich Równin – Tipi, nauka tańców indiańskich, malowanie twarzy, krótka opowieść indiańska, przejażdżki na koniku, wyrabianie opasek na głowę. Dzieci zobaczyły zwierzęta w MINI ZOO, a w nim: kangura Bennetta, lamę, kozę karłowatą, miniaturowego jelonka i egzotyczne ptaki, które wzbudziły spore zainteresowanie. Po zakończonej zabawie uczestnicy wycieczki zjedli kiełbasę upieczoną na ognisku. Kunowa pożegnała nas bardzo radośnie pięknym słońcem. To była niezwykle udana wycieczka w otoczeniu malowniczej przyrody i czystego powietrza. Niezapomniane przeżycia pełne miłych wrażeń na długo pozostaną w naszej pamięci.
23 maja na KBS w Chorkówce odbyły się Gminne Biegi Szlakiem Ignacego Łukasiewicza. Ta coroczna impreza cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu uczestników. W tym roku także na zawody przyjechało ponad stu uczniów z całej Gminy. Naszą szkołę reprezentowało 21 zawodników z klas 4-8. Wszyscy walczyli dzielnie i dali z siebie wszystko. Na podium stanęli:
Michał Nabagło – 1 miejsce
Julia Dereniowska – 2 miejsce
Paweł Drozd – 3 miejsce
Gratulacje dla wszystkich!!!
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty kończy pierwszy etap edukacji, jest jego podsumowaniem. Dostarcza informacji na temat poziomu wiedzy i umiejętności, jakie uczniowie zdobyli w czasie trzech lat nauki w ramach edukacji wczesnoszkolnej.
22 maja 2024 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Tegoroczny sprawdzian przygotowany przez Wydawnictwo WSiP „Diagnoza z plusem”, składał się z 3 części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Uczniowie na rozwiązanie każdej części mieli 45 minut. W części polonistycznej uczniowie mieli do rozwiązania 13 zadań (11 zamkniętych i 2 otwarte), w części matematycznej 14 zadań (9 zamkniętych i 5 otwartych), a w części przyrodniczej 8 zadań (6 zamkniętych i 2 otwarte).
Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, napisali test. Mamy nadzieję, że jego wyniki okażą się zadowalające.
W najbliższy czwartek 16 maja br. odbędzie się ostatnia w tym roku szkolnym wywiadówka.
Zapraszamy rodziców do szkoły na spotkania z wychowawcami i nauczycielami w godzinach od 16:00 do 18:00.
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego w dniach 14-15-16 maja br. będą odbywać się egzaminy ósmoklasistów. Dla uczniów pozostałych klas są to dni wolne od zajęć. W wymienionych dniach szkoła zapewnia opiekę świetlicową dla uczniów klas młodszych. Jednak ze względu na dobro ósmoklasistów i zapewnienie ciszy w szkole podczas egzaminów apelujemy do rodziców o pozostawienie dzieci w domach. Informujemy również, że w tych dniach stołówka szkolna będzie nieczynna.
A na tej fladze, biel i czerwień.
Czerwień to miłość, a biel serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.”
Informujemy, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2 maja 2024 r. jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Świetlica szkolna będzie otwarta w godzinach 7:30-15:30, natomiast stołówka będzie nieczynna!
15 kwietnia uczniowie klas II i III uczestniczyli w Warsztatach Myślenia Wizualnego pt. „Ortografia z mazakiem”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wypełniały kreatywne karty pracy. Była to ciekawa forma nauki. Dziękujemy pani Ula Lizak – Rozmowy Mamy Kurki Lizak – za interesujące zajęcia.
W szkole członkowie PCK, Caritasu i Wolontariatu przygotowali i zaprezentowali audycję upamiętniającą Ofiary bestialskiego mordu na polskiej inteligencji wiosną 1940 r.
27 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Uczniowie klasy II wystąpili w programie artystycznym pt. „Są takie święta” podczas którego przypomnieli nam tradycje i obyczaje wielkanocne. Z dużym zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odgrywali scenki związane z Wielkanocą, wprowadzając widzów w niezwykły czas świąt. Nie zabrakło też niespodzianki w postaci lanej wody jako symbolu śmigusa-dyngusa.
Po prezentacji małych artystów głos zabrała pani dyrektor składając całej społeczności szkolnej świąteczne życzenia.
Następnie ogłoszono wyniki międzyklasowego konkursu na pisankę wielkanocną organizowanego przez Samorząd Uczniowski i wręczono słodkości wszystkim klasom, które brały w nim udział.
W przeddzień akademii w naszej szkole gościliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich: Krystynę Gazdę, Alicję Jakubowską, Jadwigę Jastrząb, Ewę Misiak i Marię Żołnę, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój przygotowując dla całej społeczności szkolnej ciasteczka o tematyce wielkanocnej. Bardzo paniom dziękujemy za tak miły gest.