9 września w naszej szkole odbyła się 13. edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji pod patronatem prezydenta Polski. Tegoroczną lekturą jest „Kordian” Juliusza Słowackiego. Arcydzieło polskiego romantyzmu powstało dziewięćdziesiąt lat temu i zajmuje poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze.
Uczniowie naszej szkoły, szczególnie z klasy VI, VII i VIII pod opieką nauczycieli języka polskiego p. Agnieszki Sząbary i p. Małgorzaty Jakubowskiej wystąpili przed społecznością szkoły, prezentując się i interpretując wybrane fragmenty lektury „Kordian”: monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc odczytał Szymon Szklarski z klasy VI, a bajkę „O Janku, co psom szył buty” odczytali: Jakub Wójtowicz i Amelia Hejnar również z klasy VI.
Ponadto uroczystość urozmaiciły swoim występem wokalnym uczennice Aleksandra Kosztyła i Izabela Kosztyła z klasy VIII oraz Dominika Drózd z klasy VII – wykonały utwory, kolejno „Balladynę” oraz „Ojczyznę”.
To spotkanie literackie było okazją do zapoznania się z sylwetką wybitnego poety oraz jego arcydzieła.
Ciekawi jesteśmy, z jaką lekturą się spotkamy za rok podczas Narodowego Czytania…