Z wielką radością i dumą informujemy, że Szkoła Podstawowa w Świerzowej Polskiej otrzymała tytuł Kustosza Pamięci Kapelanów Katyńskich!

Od czerwca 2020 roku, kiedy została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca naszego Rodaka – ks. mjr. Mieczysława Janasa, nasza szkoła włączała się w pielęgnowanie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Począwszy od przygotowania i zaprezentowania w kościele programu słowno-muzycznego, poświęconego tej postaci, przez każdorazowe wystawienie pocztu sztandarowego, podczas rocznic napaści ZSRR na Polskę oraz w czasie obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia, jak również przez przygotowywanie audycji poświęconych tragicznym wydarzeniom 1940 roku.

To zaszczytne wyróżnienie zostało nam nadane przez Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich w dniu 13 kwietnia 2024 roku w Warszawie. Uroczystość wręczenia dyplomu nadającego ten tytuł miała miejsce 2 czerwca 2024 roku podczas uroczystości upamiętniających 5. rocznicę powstania Alei Pamięci Dębów Katyńskich w Kalwarii Pacławskiej. Dyplom wręczył przedstawicielom naszej szkoły Ks. Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezwykłego sukcesu. To dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz pielęgnowania pamięci historycznej.