20 października 2022r. uczniowie klas IV-VIII zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Celem wycieczki było przybliżenie uczniom postaci pisarki w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Marii Konopnickiej. Uczniowie zwiedzili dworek, w którym pisarka spędziła ostatnie lata życia, wysłuchali prelekcji dotyczącej jej twórczości oraz obejrzeli wystawę znanych dzieł pisarki.

W historycznych wnętrzach dworku, który zamieszkiwała kiedyś poetka, pierwszoklasiści mogli zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym, licznymi tłumaczeniami, a także krytyką literacką, które pozostawiła po sobie ta wspaniała kobieta, autorka znanych wszystkim takich utworów jak: ”Stefek Burczymucha”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, czy „Rota”.

Ciekawe były również informacje dotyczące życia codziennego Marii Konopnickiej w Żarnowcu, jej zwyczajów, form spędzania czasu wolnego, sekretów przyjmowania gości , a także losu córek, które odziedziczyły dworek po śmierci matki.

Wycieczka zakończyła się spacerem po otaczającym muzeum parku, mieniącym się wyjątkowo piękną paletą jesiennych barw, zakupem pamiątek – w większości magnesów!

Uczniowie zwiedzili Grotę Krasnoludków, w której mogli wypić herbatkę i kupić smakołyki.

Gwoździem programu okazała się być pyszna kiełbaska prosto z grilla spożywana na świeżym powietrzu w pięknej jesiennej scenerii i w blaskach słońca.