Saksofon (wł. sassofono, skrót: sass.; ang. saxophone, sax.) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Mimo metalowego korpusu, zaliczany jest do drewnianych, ponieważ posiada drewniany stroik tak jak klarnet i dźwięk możemy uzyskać poprzez czarę tak samo jak w klarnecie. Saksofon skonstruowany został przez Adolpha Saxa w pierwszej połowie XIX wieku.  Występuje w dziewięciu odmianach, różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Od najmniejszych saksofonów – soprillo, po największe – subkontrabasowe. Do podstawowych i najpopularniejszych odmian saksofonów zaliczają się: sopranowy, altowy, tenorowy oraz baryton. I właśnie tę rodzinę saksofonów mogliśmy podziwiać na koncercie kwartetu „Saxyma”, 9 stycznia 2020 r. w naszej szkole.
Uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, wraz ze swoim nauczycielem, Edwardem Madejem, dali popisowy koncert, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem społeczności naszej szkoły, uczniów klas 0 – VIII. Była to prawdziwa uczta muzyczna, a jak powszechnie wiadomo „muzyka łagodzi obyczaje”. Muzycy przedstawili bogaty repertuar utworów i aranżacji muzycznych. Znalazły się tu utwory Vivaldiego (fragm. koncertu „Cztery Pory Roku” – „Zima”), motywy muzyczne z bajek „Koziołek Matołek”, „Pszczółka Maja” oraz filmu „Różowa Pantera”, hejnał z Wieży Mariackiej, walc Szostakowicza, melodia ludowa – oberek, etiuda Chopina op. 10 nr 3. Znane tematy filmowe, często grane przez pełny skład orkiestry, w kameralnych aranżacjach na kwartet saksofonowy wybrzmiały niezwykle subtelnie i przykuły uwagę tak wybrednych krytyków, jaką jest dzisiejsza młodzież. Uczniowie nagradzali gromkimi brawami wykonawców, poruszali się w takt muzyki i chętnie włączali się  śpiewając najpiękniejsze kolędy. Skoro czas Bożego Narodzenia, więc nie mogło zabraknąć kolęd: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy śliczna Panna”, „Lulajże Jezuniu” czy „Bóg się rodzi”. Śpiewanie kolęd jest naszą tradycją narodową i chrześcijańską, a muzycy z „Saxymy” dali nam możliwość jej kultywowania. Zwieńczeniem koncertu była skoczna melodia, która stała się „rozgrzewką” przed sobotnią zabawą choinkowa, bo  w takt muzyki, „nogi same podrygiwały do tańca”.
Mamy nadzieję, że spotkanie uczniów z muzykami rozbudzi w młodzieży nowe zainteresowania muzyczne, spowoduje, że będą chcieć uczyć się grać na instrumentach. „Muzyka otwiera nas na miłość i szacunek”- te słowa P. Edwarda Madeja niech staną się drogowskazem i zacznijmy słuchać muzyki poważnej!