Listopad to szczególny jesienny miesiąc, kiedy to spadają liście, a my zatrzymujemy się w biegu, by w chwili zadumy snuć refleksje nad przemijaniem. Takim wyjątkowym dniem, w którym serce pozdrawia, pamięta tych, co rozstali się z nami jest Dzień Wszystkich Świętych. To takie ciche święto, rozjarzone świeczkami, które daje nam okazję, aby w pośpiechu codzienności zastanowić się choć przez chwilę nad istotą życia i śmierci.

Tradycja obchodów Dnia Wszystkich Świętych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Gdy oddawano cześć męczennikom, w III wieku, rozpowszechnił się zwyczaj przenoszenia relikwii świętych z miasta do miasta. W ten sposób chciano podkreślić, że święci należą do całego Kościoła. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, przekazywanym z pokolenia na pokolenia.

Dzień Wszystkich Świętych we mgłach tonie,
Ostatnie liście na mogiłach,
Zapalam lampki drżącą dłonią,
Tych co odeszli, łzą wspominam.

Ach, życie jesteś jedną chwilką,
Jako ten liść na wietrze drżący,
I pozostawisz tu łzę tylko
I pamięć, jak znicz płonący.

1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, oddajemy cześć tym wszystkim, którzy cieszą się już chwałą nieba, a więc świętym, o których mówi Biblia (św. Piotr, św. Paweł), świętym uznanym przez Kościół (np. św. Maksymilian Kolbe, św. Faustyna Kowalska) oraz tym wszystkim świętym, których nie znamy (może to być nawet nasza babcia lub dziadek).

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przyłączyli się do celebrowania tradycji Kościoła i odwiedzili groby na Cmentarzu w Zręcinie, a w szczególności swoje kroki i myśli skierowali ku patronowi naszej szkoły Ignacemu Łukasiewiczowi.
Uczniowie przypomnieli także o zwyczajach listopadowego święta w czasie audycji przez szkolny radiowęzeł, którą zaprezentowali 28.11.2022 r.