Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie są źródłem szacunku dla obrzędów ludowych.
Tradycja wróżb andrzejkowych w Polsce jest bardzo stara, a pierwsze pisemne zapisy o andrzejkach pojawiały się już ponad 500 lat temu. Andrzejki zawsze były ostatnim dniem urządzania hucznych zabaw tuż przed rozpoczynającym się adwentem.
Na początku wróżby andrzejkowe były przeznaczone dla dziewcząt, które jeszcze nie wyszły za mąż, więc dotyczyły tylko kwestii matrymonialnych. (Dla mężczyzn organizowano podobne rytuały i nazywano je „Katarzynkami”). Dawniej andrzejki traktowano bardzo poważne, wróżby były robione indywidualnie, a nie w dużych grupach osób tak jak ma to miejsce w chwili obecnej.
Każdego roku, uczniowie naszej szkoły, z wypiekami na twarzy świętowali andrzejki, pląsając przy dźwiękach skocznej muzyki. Było lanie wosku, panny i kawalerowie sprawdzali kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż. Niestety w tym roku było inaczej.
Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa oraz obostrzenia, uczniowie w zaciszu swoich klas, w poniedziałek, 29 listopada, wraz z wychowawcami zgłębiali tajniki wróżb i zwyczajów andrzejkowych. Członkowie Samorządu Szkolnego przygotowali zabawy oraz wróżby dla najmłodszych kolegów z przedszkola i klas 0-III. Specjalnym gościem w przedszkolu był P. Bogusław Pacek, pracownik Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.
Uczestnicy andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Ten dzień, jedyny w swoim rodzaju, choć bez zabawy tanecznej, uświetnili rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech przepyszne ciasta. Podczas Andrzejek nie mogło zabraknąć także bufetu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy wspaniale się bawili, z apetytem zajadali przygotowane smakołyki, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać!