29 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły odbyli  całodniową wycieczkę do Krakowa. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Zoo. Celem było zainteresowanie uczestników różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Uczniowie mieli  okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając z przewodnikiem alejki ogrodu, oglądali z bliska ssaki, płazy, gady i ryby. Bardzo podobały im się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały po wybiegu. Podziwiały olbrzymie słonie, a także małpy i lwy. Zachwycały się małymi pingwinkami. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Pogoda była wyśmienita więc spacer po  Zoo był dla uczniów, również dużym relaksem.
Kolejnym punktem programu (po uprzednim posileniu się smacznym  obiadem) było  zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wawel to  symbol Polski i najważniejszy punkt na mapie Krakowa dla wycieczek z całego świata. Miejsce jakie każdy Polak powinien odwiedzić. Miejsce magiczne gdzie czuje się historię tysiąca lat. Uczniowie razem z przewodnikiem weszli do Komnat królewskich, gdzie podziwiali przepiękną wystawę „Wszystkie arrasy króla”. To wystawa  stworzona na zamówienie polskiego króla Zygmunta Augusta, stanowi największy zbiór tego typu w Europie oraz symbol złotej epoki Jagiellonów. Z komnat udali się do kaplicy Zygmuntowskiej,  gdzie architektura i kompletny, renesansowy wystrój kaplicy zapierają dech w piersiach. Odbywając spacer po wnętrzu kościoła, zwracają  uwagę ustawione w katedrze średniowieczne nagrobki królewskie w formie sarkofagów z wyrzeźbionymi podobiznami leżących władców. Ich znaczenie nie ogranicza się wyłącznie do sfery symbolicznej, są to przede wszystkim wyjątkowe dzieła sztuki. Zwiedzanie Katedry na Wawelu to okazja, by przyjrzeć się oprawom pochówku piastowskich monarchów – Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, ale największe wrażenie robią wybitne artystycznie nagrobki średniowiecznych Jagiellonów – Władysława Jagiełły . Z kaplicy  stromymi schodkami prowadzi droga na wieżę, gdzie  od 1521 roku wisi Dzwon Zygmunta. Jego symbolicznego znaczenia nie musimy chyba wyjaśniać – bije nie tylko w najważniejsze uroczystości i święta, ale także w momentach o historycznym znaczeniu dla Krakowa i Polski. Z wieży rozpościera się piękny, panoramiczny widok na Kraków.
Ostatnim miejscem na Zamku który uczniowie zwiedzili były Groby Królewskie– groby znajdujące się w kryptach pod Katedrą Wawelską. Znajduje się tutaj min: sarkofag Adama Mickiewicza, sarkofag Juliusza Słowackiego, Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszki, krypta Króla Jana III Sobieskiego, krypta Generała Władysława Sikorskiego, Grobowiec Stefana Batorego, Krypta Wazów, Krypta Józefa Piłsudskiego, Sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich.
Po zakończeniu zwiedzania Wawelu, uczniowie przeszli spacerem na Krakowski Rynek gdzie o godzinie 16.00 z Wieży kościoła Mariackiego rozległ się Hejnał Mariacki grany na żywo przez trębacza który następnie pomachał  do zebranych na placu słuchaczy. Na rynku podziw wzbudziły Sukiennice znajdujące się pośrodku rynku głównego. Bardzo bogaty program zwiedzania nie pozostawił  zbyt wiele czasu na czas wolny ale za to został on wykorzystany „co do minuty” na zakup pamiątek i McDonalda. Ze względu na mnóstwo wrażeń  świetną atmosferę i przepiękną pogodę, wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.