Jak żyli ludzie w odległych epokach? Co było dla nich ważne? Jakie panowały obyczaje? Na te pytania po części znaleźliśmy odpowiedź podczas pokazu grupy rekonstrukcyjnej, która 30 września wystąpiła przed szkolną publicznością.
Artyści zaprezentowali  obyczaje i  kulturę średniowiecza. Uczniowie poznali trudną drogę, jaką musiał przejść giermek, by zostać rycerzem. Zobaczyli, a nawet mogli przeżyć, biorąc udział w inscenizacji, ceremonię pasowania na rycerza.
Z zainteresowaniem oglądali zbroję, różnego rodzaju broń: miecze, topory czy buzdygany. Zapewne zwrócili uwagę na replikę miecza Bolesława Chrobrego – słynnego Szczerbca, który jest przechowywany w skarbcu na Wawelu. Z wypiekami na twarzy przyglądali się pojedynkom rycerzy.
Udany pokaz historyczny zachęca do bliższego poznania świata dawnych rycerzy i szukania rycerskości we współczesnym świecie.