Pod takim hasłem przebiegał dzień 21 marca 2019 r. w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej. Całą uroczystość poprowadziła Pani Dyrektor, która w tym dniu wystąpiła w pięknej sukni, oczywiście w kwiaty.

„Weźmiemy snopek słomy i barwną chusteczkę,
ustroimy kukłę, pannę Marzaneczkę…”

Na salę gimnastyczną dzieci uroczyście wprowadziły przygotowane Marzanny. Zrobiło się bardzo kolorowo, bo dzieci z grup przedszkolnych, uczniowie klas I – III, a także wychowawczynie klas założyli ubrania w kolorach wiosennych: zielonym, żółtym, pomarańczowym i białym. Pani Dyrektor zapoznała zebranych ze starym obrzędem pożegnania zimy i powitania wiosny. Od początku XIX wieku zwyczaj ten stopniowo zamieniał się w zabawę, w której brały udział dzieci i młodzież. I taki też charakter miały obchody tego dnia w naszej szkole. Były wiersze, zagadki, okrzyki o wiośnie. Każda klasa prezentowała przygotowaną piosenkę.

„Marzanno!… Marzanno!… Ty zimowa panno!
Już się wiosna budzi gwiazdeczką zaranną!”

Wyprowadzenie Marzanny poza granice wsi i utopienie jej lub spalenie było konieczne, aby przywołać wiosnę. Wyruszyliśmy i my w wiosennym pochodzie z Marzanną ulicą Szkolną. Pochód poprowadziła młodziutka Wiosenka – Rozalka z kl. 0. Powróciliśmy z gaikiem zielonym.

„Gaiczek zielony, pięknie przystrojony, w czerwone wstążeczki przez śliczne dzieweczki”