W dniach 8–9 maja 2018 roku odbył się XIV Konkurs mówienia wierszy przez najmłodszych – Żaczek Przedszkolaczek na scenie. Organizatorem konkursu było Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W zmaganiach konkursowych uczestniczyło aż 176 maluchów. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z przedszkola i ze szkolnej „zerówki”. Dzieci z oddziału przedszkolnego przy SP w Świerzowej Polskiej prezentowały swoje utwory drugiego dnia. Na scenie wystąpili kolejno: Dominika Drózd, Michał Dubis, Justyna Kukulska, Dawid Kurcoń, Wanessa Wilk.     
Wszystkie maluszki starały się jak najlepiej wystąpić. Szczególnie pięknie zaprezentowała się Justyna Kukulska z wierszem pt. „Kura” Łukasza Dębskiego. Urzekła widzów i Komisję oryginalną interpretacją utworu oraz pięknym strojem. Komisji spodobał się też Dawid Kurcoń, który wygłosił wiersz Juliana Tuwima „Okulary”. Tych dwoje dzieci otrzymało nagrody, spośród siedmiu przyznanych nagród. Było także wiele wyróżnień. Każdy przybyły Żaczek otrzymał dyplom upamiętniający jego udział w Konkursie i upominek (książeczkę). Najlepsi recytatorzy otrzymali wspaniałe nagrody książkowe i dyplomy.

Gratulujemy dzieciom i Rodzicom. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu do Konkursu. Dziękujemy także pani Annie Jakubik – instruktorce z RCKP za zaproszenie i sprawne przeprowadzenie Konkursu. Czekamy na XV Konkurs w przyszłym roku.