To piękne i mądre hasło zachęciło uczniów kl. V, Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej, do czynnego poznawania atrakcji i bogactwa najbliższej okolicy. Tym razem zawędrowaliśmy do… Bóbrki! Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza, dnia 28 września 2017roku, oprócz rzeszy turystów, przyjęło i nas.
I cóż nam zaoferowało? Uczestniczyliśmy w różnorodnych ofertach edukacyjnych.  Naszą  krajoznawczą wycieczkę  rozpoczął seans filmowy ,pt. ,, Ignacy Łukasiewicz – twórca przemysłu naftowego”. Następnym punktem  zwiedzania był spacer po skansenie, tropem najstarszych kopanek, wiertnic oraz kieratów. Odwiedziliśmy także  kuźnię i warsztat mechaniczny. Muzeum I. Łukasiewicza powitało nas bogatymi ekspozycjami – aptecznymi, geologicznymi i piękną kolekcją lamp naftowych. Dużym zaskoczeniem, okazały się dla wszystkich zwiedzających, niezwykłe prezentacje multimedialne – sam ,,Ignacy Łukasiewicz witał się z nami” ! 😉 Podczas przechadzki po parku, zatrzymaliśmy się przy obelisku, ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza. Byliśmy także w Pawilonie Wystawowym – znajdowały się tam wystawy związane z górnictwem naftowym, gazowniczym, oraz przemysłem rafineryjnym. Oprócz wiedzy, którą ochoczo wchłanialiśmy –  dzięki wspaniałej pani przewodnik, przeżyliśmy także niezwykłe spotkania, np. z… rodzinką muchomorów! 🙂 Wyjątkowo smakowały gorące kiełbaski, które niestety zakończyły naszą klasową wyprawę.  Aż żal było wracać, bo słońce i las wręcz kusiły!
 Po tej jesiennej eskapadzie zostaną na pewno – miłe wspomnienia, no i zdjęcia!